» «
כיכר סן מרקו
כיכר סן מרקו
#על הכיכר הכי חשובה של ונציה

על כיכר סן מרקו (Piazza San Marco) אמר נפוליאון פעם שהכיכר הזו היא "הטרקלין, חדר האורחים של אירופה" והוא צדק. לכאן מגיעים כולם בעיר ומכאן יוצאים לכל אתרי העיר הנהדרת הזו.

פיאצה סן מרקו היא הכיכר המרכזית של העיר היפה הזו, היחידה שנושאת את השם "פיאצה" (Piazza), כלומר "כיכר", לעומת הכיכרות האחרות כאן, שנקראות בשם המשני "קאמפו" (Campo).

מדובר ללא ספק ביהלום שבכתר הוונציאני, כיכר של יופי, ארמונות, הקתדרלה המרכזית של העיר והגבוהים שבמגדליה, בתי הקפה הפופולאריים והאנשים היפים שמסתובבים בעיר.

בכיכר הזו נמצאים ארמון הדוג'ה השולט בעיר, הבזיליקה שלה, בזיליקת סן מרקו, עם מגדל השעון ומגדל הפעמונים שלה שנחשב עד ימינו למבנה הגבוה ביותר בעיר.

עבור התיירים המבקרים בוונציה נחשבת פיאצה סן מרקו כאתר החובה העיקרי בעיר. בעבר היא זוהתה עם היונים הרבות המעופפות מעליה, יונים שכיום אסור להאכיל, בשל הנזק שהן מסבות לפסלים העתיקים שבכיכר ולמבנים שבו.

בכל ערב בעונת התיירות, מנגנות בכיכר תזמורות, לטובת המבלים בכיכר ובבתי הקפה המפורסמים שבה.


#טיפים
בזיליקת סן מרקו שבכיכר מומלצת ולא עולה כסף. כדאי להגיע אליה מוקדם.


מבט מקרוב על הכיכר המפורסמת:

https://youtu.be/jTLVs5b_ASA


אז והיום:

https://youtu.be/Vfg6StAAkF8


מהאוויר:

https://youtu.be/h0VeysWCqlE


והנה פלאש מוב בכיכר:

https://youtu.be/NTWLM0ef1Cw
קפה פלוריאן
קפה פלוריאן
#על בית הקפה העתיק ביותר בעולם שעדיין פעיל

מי שעובר ליד קפה פלוריאן (Caffe’ Florian), שבכיכר סן מרקו עשוי לחשוב שמדובר בסתם בית קפה תיירותי וחסר חשיבות. המלצרים בלבושם המוקפד והכלים היפים שבמקום לא נראים שונים ממקומות יוקרתיים אחרים בעיר.

אבל קפה פלוריאן שבפיאצה סן מרקו (Piazza San Marco) הוא בית קפה בן מאות שנים. הוא הוקם בשנת 1720 והוא העתיק ביותר מבין בתי הקפה העתיקים ביותר בעולם, שעדיין פועלים היום.

פלוריאן מרגיש כאילו נכנסתם אל העולם הישן. זהו בית קפה עם ריהוט כבד, עתיר קטיפה אדומה, נברשות, מראות, תמונות מוזהבות מסגרת וציורי פרסקו עתיקים.

ציורי הקיר שבו אינם האמנות היחידה שבמקום. בבית הקפה המהודר והיקר להחריד נוהגים להציג מאז שנת 1893 תערוכות אמנות שהופכות אותו למעין גלריה לא רשמית ומקום של תרבות אמיתית.

אז כמובן שארוחת בוקר, כריך או סלט כאן הם יקרים ואפילו קפה או מאפה יהיו כבדים לכיס, אבל כאן העיקר היא החווייה והישיבה במקום שהוא מוסד לכל דבר, לא פחות ממוזיאון בוונציה או הפלגה על גונדולה.

אז שבו ושתו כוס קפה איטלקי או קוקטייל נהדר, כשאתם צופים אל הכיכר ההיסטורית והומת האדם, מאזינים לצלילי התזמורת שמנגנת בחוץ ומוקפים ביופי הקלאסי של בית קפה בן 300 שנה. אתם בוונציה - תהנו!


#תולדות בית הקפה פלוריאן
את הקפה פגשו הוונציאנים לראשונה בטורקיה, בסביבות שנת 1585. בסביבות שנת 1638 החל יבוא הקפה לוונציה ובעיר התעלות העשירה החלו להיפתח בתי קפה שונים.

קפה פלוריאן עצמו נפתח "רק" במאה הבאה, ככל הידוע בתאריך המודיק של ה-29 בדצמבר 1720. שמו המקורי היה "קפה ונציה המנצחת" (Caffè alla Venezia trionfante), על שום עוצמתה האימפריאלית של העיר הקטנה לשעבר.

לא ברור אם בגלל נפילת האימפריה או סתם משום הצורך למתג אחרת את המקום, הוחלף שמו של בית הקפה, זמן קצר לאחר מכן, ל"קפה פלוריאן", על שמו של בעל הבית, פלוריאנו פרנצ'סקוני.

מאז עברו 300 שנה ויותר. הספיקו לשבת כאן דמויות היסטוריות וענקי אמנות רבים. מרבים כאן להתפאר על כך שבין מבקרי בית הקפה היו המשורר גתה, הסופר צ'ארלס דיקנס, הלורד ביירון, מרסל פרוסט והמאהב קזנובה, שנהג לפתות כאן נשים...


#טיפים
אם יקר או מלא בפלוריאן, קפה קוואדרי הוא בית קפה דומה בכיכר הזו. גם הוא קלאסי וותיק בעיר, אז אם אין מקום בפלוריאן, תוכלו לשבת בו.


מבט מקרוב אל קפה פלוריאן שבפיאצה סן מרקו:

https://youtu.be/_wEM4YWuo-s
גונדולה
שיט בגונדולה
#החווייה הרומנטית של ונציה

הגונדולה היא הסמל הכי רומנטי ומוכר של ונציה. שיט בגונדולה הוא ככל הנראה הפנטזיה הרומנטית של מרבית התיירים שמגיעים לעיר התעלות הזו.

הגונדולה היא סירת עץ צרה וארוכה, המשמשת כאמצעי התחבורה הנפוץ ביותר בוונציה. זוהי מעין מעבורת או מונית, המעבירה נוסעים בתעלות העיר ובין הרחובות הבודדים שבה.

כבר שנים רבות שהגונדולות משמשות בתור המוניות הימיות של ונציה. הצורך בהן נוצר מכיוון שהתעלות המלאות במים כמעט ואינן מאפשרות תנועה בכלי רכב רגילים הנוסעים ביבשה.

את הגונדלה משיטים ה"גונדוליירים" בעמידה, בעזרת משוט יחיד וארוך. בקיץ נמתחת מעליה יריעת בד להגנה מהשמש. בחורף - יריעת ניילון המבודדת מגשם.

אגב, המנהג המקומי בוונציה הביא לכך שכל הגונדולות צבועות בשחור. אבל השירות אינו זהה. יש הבוחרים לשוט בליווי של זמר סרנדות, או נגינה של כינור רומנטי. יש אפילו המקבלים ארוחת ערב רומנטית על הגונדולה או ממנה.

כמובן שכל אלה עולים המון, אבל יש גונדולות משותפות, של עד 6 אנשים, עם שיט בתעלות הקטנות והרומנטיות וכמובן גם בתעלה הגדולה, כשבדרך תראו הרבה מפניני ונציה החשובים.


#טיפים
הזמנה מראש של שיט תחסוך לכם מחצית ויותר מהעלות אם תשכרו גונדולה באופן ספונטני בוונציה עצמה.


הגונדולות של ונציה:

http://youtu.be/A7QxlC7mIrk


כך נראית ונציה מהגונדולה:

https://youtu.be/xplFCLKGArQ


הדרכה:

http://youtu.be/YNk7xvq0Kc0


ושיט עם בלדה:

https://youtu.be/eQsWZ9d8StU
הארי'ז בר
הארי'ז בר
#על הבר המיתולוגי עם משקה הבליני שנולד בו

הבר של הארי (Harry's Bar) הוא בר מיתולוגי בעיר ונציה, שהחל את דרכו בשנת 1931 וידוע כמקום המצאתם של קוקטייל הבליני ומאכל הקרפצ'ו המפורסם.

הבר של הארי ממוקם בבניין אבן, סמוך לתעלה, בפיאצה סן מרקו בוונציה. הזמינו כאן את הבליני, קוקטייל הבית שהומצא בו וזכה לשם, או משהו משאר האלכוהול האיכותי שמגישים כאן. בין המאכלים הנפלאים שמוגשים כאן מפורסמת כאמור מנת הקרפצ’יו, שהיא מטעם נהדר.

הארי’ס בר לא פועל עמוק אל תוך הלילה, אבל תוכלו ליהנות בו מבילוי באווירה לילית גם במהלך שעות היום.


#על הולדת הבר
רבים רואים בהארי’ס בר אתר תיירות לכל דבר. ככזה הוא מסקרן גם בהיסטוריה שלו. הבר נולד אמנם בשנת 1931, אך הסיפור מתחיל הרבה לפני כן.

תחילתו בהארי פיקרינג, אמריקאי עשיר מבוסטון, שבילה בוונציה ופגש בבית המלון בוונציה מוזג משקאות בשם צ'יפריאני. אותו הארי היה בזבזן לא קטן וכשראשי משפחתו גילו שאת רוב כספו הוא מבזבז על משקאות ושתייה, הם חסמו את חשבונות הבנק שלו.

אבל אז התגלה אותו מוזג בבית המלון במיטבו. צ'יפריאני הלווה להארי 10,000 לירטות שסייעו לו לצלוח את המשבר הפיננסי. כשנתיים אחר כך חזר פיקרינג למלון ומסר לידיו של צ'יפריאני 50,000 לירטות. הסכום הגדול כלל את החזר החוב וביחד איתו סכום נוסף, שיאפשר לצ'יפריאני לפתוח בר עצמאי. הארי פיקרינג ביקש רק שהבר יקרא על שמו - "הבר של הארי".

די מהר הפך הבר למקום מפגש של אמריקאים ששהו בעיר. כאן נהג לשתות הסופר המפורסם ארנסט המינגוויי. כאן לגמו במשך השנים גם המנצח טוסקניני, השחקן צ'ארלי צ'פלין, ממציא הרדיו מרקוני, הקולנוענים וודי אלן ואורסון וולס, הברון פיליפ דה רוטשילד ועוד רבים וטובים, שלא לומר מפורסמים.

הבר, שכמעט ולא השתנה מאז ימיו של המינגוויי, נחשב עד היום לתחנת חובה לרבים מהמבקרים בעיר. גם היום גודשים אותו שחקנים ותיירים רבים, במיוחד במהלך ימי פסטיבל ונציה השנתי.


#מנות הדגל שהומצאו במקום
הארי’ס בר נודע במשקה הבליני, קוקטייל הבית שמבוסס על מיץ אפרסקים ויין מבעבע ובשאר האלכוהול האיכותי שבו.

לצידו מוגשים כאן גם מאכלים נפלאים, כולל מנת הקרפצ’יו, מנת הדגל של הארי’ס בר, המבוססת על פרוסות דקיקות של בשר נא. המנה הזו הומצאה גם היא כאן וידועה כיום ברחבי איטליה והעולם.


#טיפים
קוד הלבוש אוסר על מכנסיים קצרים וכפכפים.

המקום נסגר בשעה 23:00.

בנוסף לבליני והקרפצ'יו, יש כאן תפריט מעולה של אוכל ומשקאות.

המחירים לא זולים.


ביקור במקום:

https://youtu.be/T-VYP6096QE


הדרכה:

https://youtu.be/oAu2cyj1DgM


בלוגרים בוונציה וקוקטייל:

https://youtu.be/-AwPWU-Zc8E


וכך מכינים אותו:

https://youtu.be/oGuzUnWk_-8

כיכר סן מרקו

מוזיאון הארכיאולוגיה בוונציה
מוזיאון קורר לארכיאולוגיה
#על המוזיאון הארכיאולוגי של ונציה

מוזיאון הארכיאולוגיה בוונציה (il Museo Archeologico), ששמו הרשמי הוא מוזיאון קורר (Correr Museum), הוא מוזיאון קטן שמציג מבחר מוצגים ויצירות עתיקים, הממחישים חלק מהעבר האמנותי של האנושות, כפי שנאסף על ידי מנהיגי ונציה במהלך תקופת הכיבושים של האימפריה הוונציאנית.

במוזיאון, שנמצא בפיאצה סאן מרקו, מוצגים ממצאים ארכיאולוגיים מאוספים ונציאניים שונים. ביניהם נכללים שרידים מהמאות ה-4 וה-5 לפני הספירה, שכוללים בין השאר פסלים יוונים עתיקים ואמפורות יווניות. כן מוצגים בו פרוטומות מאוחרות יותר של קיסרים רומיים, לצד ציורים רומיים, תבליטים, מטבעות עתיקים ואבני חן עתיקות.


#טיפים
הביקור במוזיאון אורך בדרך כלל כחצי שעה בלבד.


מבט מקרוב במוזיאון:

https://youtu.be/BozM6TWZeiQ
מגדל הפעמונים של סן מרקו
מגדל הפעמונים של סן מרקו
#על מגדל הפעמונים האייקוני של ונציה

אחד מאתרי התיירות הפופולריים בוונציה הוא הקַמְפָּאנִילֶה של סן מרקו (Il Campanile di San Marco), מגדל הפעמונים של סן מרקו, או במילים אחרות, המגדל הגבוה בעיר. זהו מבנה יפה ומרובע, הבנוי מלבנים אדומות ויפות להפליא.

במקור נבנה המגדל במאות ה-9 וה-10 לספירה. צריחו הבוהק באור השמש, הפך אותו לנראה למרחקים. הוא היה אז מגדל שמירה ומגדלור לספינות. בנוסף, ניתן היה לצפות ממנו אחר התפתחותה של גאות, שבעיר מוכת הצפות היה חשוב לאתר מראש. אגב, שבשבת מוזהבת בדמות המלאך גבריאל שהוצבה בראש המגדל קשורה באמונה עתיקה שגורסת שאם השבשבת פונה לכיוון הבזיליקה, צפויה גאות חזקה והצפה של העיר.

בהמשך השנים נהגו לכלוא במגדל פושעים, בתוך כלוב משפיל שהשתלשל מגג המגדל. בשנת 1902 המגדל התמוטט חלקית ושוחזר בדיוק מרבי בשנת 1912 על ידי מועצת העיר. השחזור המהיר של המגדל הוא הוכחה לחשיבות שרואים בו תושבי העיר והנהלתה.


#טיפים
כחלק מהביקור בבזיליקת סן מרקו תוכלו לעלות במעלית לראש המגדל המתנשא לגובה של 99 מטר, ולזכות בתצפית יפה על העיר כולה, הלגונה והאיים שמסביב.


מגדל הפעמונים של סן מרקו:

https://youtu.be/IVG9iRzW8A4


צלצול הפעמונים:

https://youtu.be/51ZX49-4K-U


ותצפית מראש המגדל והצצה אל הפעמונים:

https://youtu.be/59C8E-IbWCA
ארמון הדוג'ה
ארמון הדוג'ה
#על הארמון של שליטי ונציה לאורך הדורות

ארמון הדוג'ה (Palazzo Ducale) הוא מה שבמשך מאות שנים היה ארמונם המרהיב של הדוג'ה, דוכס ונציה ושל שלטון הרפובליקה.

החל מהמאה ה-9 ובמשך יותר מ-100 שנה, נמשכה בנייתו של הארמון, שנמצא בסמוך לבזיליקה הגדולה שבפיאצה סן מרקו.

מבנה הארמון רב הרושם תוכנן בסגנון גותי. בנוסף להיותו מקום משכנו של הדוג'ה, שימשו אגפי הארמון במשך מאות שנים גם כזירת הכינוסים של המועצה השלטת בוונציה, ביחד עם אולם משפט ובית הכלא של העיר, שבינו לבין ארמון הדוצ'ה מחבר גשר אבן גבוה ומלא בעיטורים, שזכה לכינוי "גשר האנחות". זאת בשל האנחות שהשמיעו האסירים כשעברו בו בדרכם מבית המשפט לתא האסורים.

בארמון ממוקם כיום המוזיאון הכי מקיף למי שמעוניין להתרשם מהחיים של שליטי ונציה לפני מאות שנים.


הנה הארמון - אז והיום:

https://youtu.be/1hc_IhJGAHs


ומבפנים:

https://youtu.be/sI7FFxxSo0A
בזיליקת סן מרקו
בזיליקת סן מרקו
#על הבזיליקה המרכזית של ונציה

בזיליקת סן מרקו (Basilica di San Marco) היא מהכנסיות המרהיבות באיטליה ואחת הכנסיות הביזנטיות החשובות והיפות בעולם.

הקתדרלה המרשימה נבנתה במאה ה-9. בשנת 976 הבזיליקה נשרפה כמעט לחלוטין ובשנת 1094 הסתיימה בנייתה מחדש. עד 1807 שימשה הבזיליקה כקפלה של ארמון הדוג'ה שלידו היא עומדת ובשנה זו היא שינתה את ייעודה והפכה לקתדרלה של ונציה כולה.

בזיליקת סן מרקו היא מהדוגמאות החשובות בעולם לאדריכלות ביזנטית. בזכות תקרתה המצופה פסיפסים מוזהבים היא קיבלה את הכינוי "בזיליקת הזהב". בכנסיה קבורים שרידיו של פטרון העיר ונציה, מרקו הקדוש, שגופתו הובאה ממצרים לוונציה בשנת 828.


#טיפים
בשל התור הארוך בכניסה לבזיליקה בעונת הקיץ, הזמינו מראש כרטיסים באתר האינטרנט של הבזיליקה.

הכניסה לבזיליקה בלבד חופשית.

השתדלו שלא להגיע בשעות העומס.

אין לצלם בתוך הבזיליקה.

הגיעו בלבוש צנוע.

אין להכניס תיקים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/IVG9iRzW8A4


חתונה בבזיליקה:

https://youtu.be/_tVb-XNaQYI


ועוד מבט מבפנים:

https://youtu.be/xiAmQY35M6k


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.