» «

כיכר קולומבוס

כיכר קולומבוס
כיכר קולומבוס
#על הכיכר שהוקדשה למגלה אמריקה
הכיכר המרכזית של רובע מנהטן נבנתה בשנת 1905 והיא קרויה על שמו של הספן האיטלקי כריסטופר קולומבוס. אזור הכיכר אטרקטיבי ומושך תיירים, בזכות המסעדות, החנויות ומקומות הבילוי שנמצאים בו.

שטח אי התנועה העומד במרכז הכיכר הוא 3,300 מ"ר והיקף מעגל התנועה כולו הוא 13,700 מ"ר. הכיכר הזו הייתה גם מעגל התנועה הראשון שנבנה בארה"ב.

במרכז הכיכר תוכלו לראות את האנדרטה המפורסמת המשמשת כקילומטר אפס (נקודת ייחוס למדידת מרחק בין ערים) למדידת מרחקים מניו יורק. היא פוסלה על ידי הפסל האיטלקי גאטאנו רוסו בשנת 1892 לציון 400 שנה למסעו של קולומבוס. על מנת לממן את הבנייה נדרש איסוף כסף שנעשה על ידי ארגון "איל פרוגרסו" - ארגון יוצאי איטליה.

הפסל עשוי השיש עומד על עמוד גרניט בגובה 21 מטרים ותמצאו על האנדרטה גם תגליפי ברונזה המתארים את ספינותיו של קולומבוס. בשנת 2005 הוצבו ספסלים ומזרקות מסביב לאנדרטה.

בצד המערבי של הכיכר תראו את מרכז הקניות "טיים וורנר", מצפון לו תוכלו לראות את מגדלי טראמפ ואת פסל הגלובוס המפורסם.


מבט מקרוב על הכיכר:

https://youtu.be/kROFafWE5Ao


ומלמעלה:

https://youtu.be/ehb3ahVEOA4
כיכר קולומבוס במדריד
כיכר קולומבוס
#על הכיכר שמנציחה את מגלה אמריקה

כיכר קולומבוס (Plaza de Colon), או פלאסה דה קולון, היא מהכיכרות המרכזיות והמפורסמות של מדריד. יש בה 3 מזרקות, מהן שתיים במרכז הכיכר, ועוד אחת אחראית למסך יפה העשוי מפלי מים.

שמה של הכיכר היפה, שגם המגדלים המודרניים שמסביב לא הצליחו לקלקל, מגיע משמו של כריסטובל קולון (Cristóbal Colón), שמו בספרדית של הספן ומגלה הארצות כריסטופר קולומבוס, האיש שגילה את אמריקה.

לכבוד קולומבוס ומסעו, שהוביל לגילוי אמריקה ואחראי להפיכתה של ספרד למעצמה של ממש ולמעשה לאימפריה אדירה, עשירה וחזקה, הוצבו בכיכר שתי אנדרטאות.

פסלו של קולומבוס - הפסל של מגלה אמריקה, ספן איטלקי ממשפחה ממעמד נמוך, שלא הבין עדיין שמצא יבשת חדשה, אך הפך מיד לגיבור ספרדי, מתנשא מעל הכיכר.

מאחורי פסל קולומבוס נמצא "גן המגלים"
(Jardines del Descubrimiento). בקצהו תראו מספר גושי בטון. אלו הם פסלים מודרניים, המסמלים את שלוש האניות שהשתתפו במסע של קולומבוס: סנטה מריה, פינטה וניניה.

בסמוך לכיכר קולומבוס נמצא המוזיאון לארכיאולוגיה ולהבדיל אלפי שנים גם מוזיאון השעווה של מדריד.


#ההיסטוריה והכיכר
כיכר הפלאזה דה קולון (Plaza de Colón) נבנתה בשנת 1893, לכבוד יום השנה ה-400 לשיבתו של קולומבוס ממסעו, לאחר שגילה את אמריקה שנה לפני כן. הוא מיהר אז לברצלונה, להתייצב בפני הזוג המלכותי, מי ששלחו אותו למסעו ושלטו ביד רמה בספרד, המלך פרדיננד והמלכה איזבלה. השניים שלטו באיחוד הספרדי, אותו יצרו לראשונה שנים אחדות קודם והממון הרב שעתיד לזרום לידיהם מהגילוי של קולומבוס, עתיד להפוך אותם לבית מלוכה חזק במיוחד.


#טיפים
ממש מול הכיכר נמצא מרכז התרבות של העיר (Centro Cultural Villa de Madrid). תוכלו לעלות על גגו ולהשקיף על הכיכר ועל מדריד כולה.

ליד מרכז התרבות תוכלו לתפוס מנוחה בבית קפה השליו והנעים, שבצל העצים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/rd218wJXaDM


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.