» «
כנסיית סן אוסטאש
כנסיית סן אוסטאש
#על הכנסייה

כנסיית סן אוסטאש נבנתה בין השנים 1532-1637, אך בגלל היעדר תקציב בנייתה מעולם לא הושלמה. הכנסייה הוקדשה לאֶוּסטָאכְיוּס הקדוש, גנרל רומאי וקדוש מעונה שהועלה על המוקד ביחד עם משפחתו, במאה השנייה לספירה, לאחר שהמיר את דתו לנצרות. כמו הרבה כנסיות נוספות באותה התקופה, בעת המהפכה הצרפתית חוללה ונבזזה הכנסייה ושימשה זמן מה כאסם. שנים אחרי שהושחתה ונבזזה הכנסייה שוחזרה במאה ה-19 מחדש.

מעל הכניסה המערבית תוכלו לראות עוגב עצום-ממדים, בן 101 קלידים ו-8,000 צינורות. זהו העוגב השלישי בגודלו בצרפת, אחרי העוגב בקתדרלת נוטרדאם של פריז ואחרי זה של כנסיית סן-סולפיס. הכנסייה מחזיקה בעוגב מאז המאה ה-16, אך הוא שופץ ושודרג עם השנים. השיפוץ האחרון שלו היה בשנת 1989 והיום הוא נחשב לאחד הטובים והיוקרתיים בעולם כולו. חוץ מטקסי הדת מתקיימים כאן בכל קיץ קונצרטים לעוגב.

מצבת זיכרון שהוקמה לשוק הסיטונאי של דה האל, הנמצאת ליד הכניסה מצד שמאל, מושכת את העין בצבעוניותה.

שמה הטוב של הכנסייה הביא לבחירתה כאתר טקס קבלת לחם הקודש של לואי הארבעה עשר הצעיר. מוצרט בחר גם הוא במקום הקדוש לטקס קבורת אמו. בין האנשים המפורסמים שהוטבלו בינקותם בכנסייה ניתן למנות את הקרדינל רישלייה, ז'אן אנטואנט פואסון (מאדאם דה פומפדור), וכן את מולייר, שגם התחתן בכנסייה כשני עשורים לאחר הטבלתו בה.#אדריכלות הכנסייה

כנסיית סן אוסטאש היא ממש פנינה אכיטקטונית בסגנון גותי. היא נבנתה במהלך המאות ה-16-17, אך בנויה ברובה בסגנון המזכיר אדריכלות גותית. היא מוקפת תמיכות דּוֹאוֹת, אלמנט אדריכלי, הבנוי מחצאי קשתות "המרחפות". החזית המערבית, לעומת זאת, שנוספה באמצע המאה ה-18, נבנתה בסגנון הקלאסי. בתוך הכנסייה ישנם קִמְרוֹנוֹת מרשימים בחלק המזרחי, אך רוב העיטורים הם בסגנון רנסאנס ובסגנון נאו-קלאסי.

מאות השנים שנדרשו לבנייתה (1532-1637), הותירו המון שאריות במעבר בין הסגנונות השונים: התמיכות הדואות, חלון הרוזטה והקמרונות במתכונת הגותית, הקשתות המעוגלות בסגנון הרנסאנס והפיתוחים הניאו קלאסיים.

הכנסייה מאד מרשימה בגודלה: כ-100 מטר אורכה ויותר מ-40 מטרים רוחבה. במובנים רבים התכנון הפנימי של הכנסייה מזכיר את זה של קתדרלת נוטרדם: מבנה אולם מרכזי בן חמישה אגפים ומסביבו 24 קפלות, שהן גומחות פולחן פרטיות.

בכנסיית סן אוסטאש יש לא מעט ויטראז'ים, ציורים ופסלים מרשימים.מבט מקרוב על הכנסייה:
https://www.youtube.com/watch?v=-tyJwRRj7vU
כנסיית מטרופוליטן
כנסיית מטרופוליטן
#על הכנסיית הפטריארכלית של בוקרשט

היא לא היפה ביותר ולא העתיקה ביותר בבוקרשט, אך היא חיה, בועטת ופעילה עד היום. זוהי הקתדרלה הפטריארכלית (Palatul Patriarhiei), שממוקמת על הגבעה הפטריארכלית בעיר.

כנסיית המטרופוליטן נוסדה על ידי הנסיך קונסטנטין ואישתו, בין השנים 1654-1658. מאז היא שוחזרה לא מעט פעמים ולכן הבניין לא שימר את צורתו המקורית, בעיקר בשל התוספות שהוסיפו לו וההתאמות השונות שהתבצעו בו במהלך השנים.

הכנסייה הזו היא לב הכנסייה הרומנית-אורתודוכסית. שימו לב לציורי הקיר היפים שבחזית המבנה שלה. היכנסו דרך קשתות הכניסה וצפו גם במזבח המעוצב.

בתוך הכנסייה תמצאו איקונות ומזבחים כמו-ביזנטיים, מרהיבים ביופיים. אם אתם מגיעים באזור ערב הפסחא, כדאי להגיע לשמוע את המיסה של חצות המושרת על ידי מקהלת הא-קפלה המפורסמת של הכנסייה.

עד היום נכללת הכנסייה ברשימת המונומנטים ההיסטוריים ברומניה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Mll1zpT5zSw
קתדרלת ואוול
קתדרלת וַאוֶול
#על אם הכנסיות של פולין

קתדרלת וַאוֶול (Katedra Wawelska), שעל גבעת ואוול, שוכנת במבנה מרשים מהמאה ה-14. כאן הוכתרו ונקברו כל מלכי פולין, לאורך דורות ובמשך מאות שנים.

לצידם קבורים כאן גם משוררים חשובים וגיבורים לאומיים של האומה הפולנית. בכנסיה תוכלו לראות המוני קפלות מעוטרות זהב וסרקופגים מושקעים.

את גרסתה הראשונה של הקתדרלה הקימו כאן בשנת 1020 ומאז נבנו נהרסו ונבנו כאן כנסיות, כשבכל תקופה נוסף עוד חלק או סגנון למבנה מרהיב העין והמגוון שלה.

טיפוס על מגדל זיגמונט שמעל לקתדרלה יאפשר לכם להציץ לפעמון הרחב מאד, ששוקל 11 טונות. מהמגדל תזכו גם לתצפית נהדרת על העיר.


#מוזיאון הקתדרלה
במבנה גותי מהמאה ה-14, שנמצא מול הכנסייה, תראו את המוזיאון של הקתדרלה. במוזיאון הזה מוצגים חפצים ודברי אמנות, שקשורים בקתדרלה ובטקסי הקבורה שנערכו בה במהלך השנים.

אל תחמיצו את אחת מגולות הכותרת של המוזיאון הזה - מדובר בעבודת רקמה יפה להפליא, השזורה בחוט זהב, שגילה מעל 500 שנים.


#תולדות הכנסייה
את קתדרלת וַאוֶול בנה המלך קאז'ימייז' הגדול, בשנים 1320-1364. היא נבנתה על חורבותיהן של שתי כנסיות קדומות שעמדו כאן. מיד עם בנייתה ככנסייה המלכותית, היא הפכה למקום שבו השתמש בית המלוכה הפולני לטקסי ההכתרה של המלכים וכמקום הקבורה שלהם.

במאה ה-14 נבנה המגדל של הקתדרלה. עליו הוצבו מספר פעמונים לא גדולים. על מגדל נוסף שנבנה הוצבו עוד 5 פעמונים והוא זכה לשם "מגדל פעמוני הכסף".

אבל הפעמונים הללו לא הרשימו את אנשי הכנסייה והם רצו יותר. לכן הם גייסו תרומות ובמאה ה-16 הוכנס אליו הפעמון של זיגמונט. זהו פעמון ענקי וכבד במיוחד, שאת צליליו שומעים גם במרחק של 50 ק"מ מהכנסייה.


#טיפים
הכניסה לקתדרלה חופשית.

תשלום אחד מקנה כאן כניסה למגדל, למוזיאון הקתדרלה ולקברים המלכותיים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/k0B7NCQ8wIM


קונצרט בכנסייה:

https://youtu.be/QDlsyYvJMiQ


טקס בכנסייה:

https://youtu.be/GKSBDftEZts


ביקור במקום:

https://youtu.be/xy4roYGjjOI


הדרכה:

https://youtu.be/RFWJQP0zxgE
קתדרלת קופנהגן
קתדרלת קופנהגן
#על הכנסייה חסרת הצריח של קופנהגן

את קתדרלת קופנהגן (Vor Frue Kirke), שנקראת בעצם "כנסיית גבירתנו" (Church of Our Lady) תראו בלב העיר העתיקה. המבנה שלה מודרני יחסית, עגול בחלקו ובשאר מרובע. חשוב לדעת, הכנסייה הזו נשרפה בעבר בהפגזה ונבנתה מחדש, ללא צריח ומסיבות תקציביות.

הכנסיה, בפי המקומיים "וור פרואה קירקה", שוכנת במבנה שבסטנדרטים האירופיים של קתדרלות בערי בירה אירופיות נחשב צנוע. העיצוב החיצוני שלה פשוט, חף מקישוטים ובעל קווים ישרים יחסית.

אבל בפנים מצב העיצוב שונה בתכלית לעומת החוץ. היופי המיוחד שלה מתחיל מכך שהכנסיה לבנה לחלוטין, ללא קישוטים או ציורים, המקובלים במרבית הכנסיות בעולם.

לאורך כל האולם המרכזי ניצבת שורת פסלי שיש עצומים. הפסלים, מעשה ידי אמן בשם ת'ורוואלדסן, מציגים את ישו ותלמידיו השליחים, כשכל אחד מהם אוחז בידו כלי שמאפיין את שליחותו: גרזן, פטיש, צלב, משור וכדומה.

אם נוסיף לבוהק הקירות הלבנים של הכנסייה העצומה, את צינורות המתכת הבוהקים של העוגב ואת פסלי הענק שלאורך קירותיה נראה עד כמה הכנסייה הזו מיוחדת ויפה.

זו דוגמה טובה ושווה ביקור להיכרות עם מסורת העיצוב הצנועה והחכמה של הדנים. גם אם כאן ספציפית מדובר בתולדה של מחסור היסטורי בתקופה שבה הכנסייה הזו נבנתה, זו הוכחה יפה לעוגנים המסורתיים רבי-השנים של העיצוב הדני הצנוע ופשוט, אך מלא עומק ויופי.


#על ההפגזה הבריטית והשריפה שגרמה
הכנסייה ניצבה כאן מאז המאה ה-12. שריפה שהתרחשה כאן בתחילת המאה ה-19 פגעה בה קשות.

השריפה הזו התרחשה בשנת 1807. מתח מדיני בין דנמרק ובריטניה הובילו לחשש ממלחמה בפתח. כשהגיע הצי הבריטי לחופי דנמרק, הוא קיבל פקודה והפציץ את קופנהגן באופן קשה. ספינות הצי עזבו אז את האזור, כשהן גוררות איתן את מרבית האוניות של הצבא הדני.

ההפצצה בקופנהגן גרמה לשריפות קשות ולאחר שעזבו הספינות האנגליות, רוב המאמץ הוקדש לכיבוי השריפות שפרצו בעיר בעקבותיה.

אז הסתבר שהקתדרלה נהרסה בהפגזה הזו ובהמשך בנו אותה מחדש בסגנון הניאו-רנסאנס.

וכך יצא שהכנסייה נבנתה בהדרגה מחדש, אבל בגרסה חסכונית ופשוטה. לראשונה היא הושלמה ללא הצריח המחודד שהיה לה בעבר וללא ציפוי הנחושת היקר שציפה אותה.

עד היום אין לכנסייה הזו צריח. הפער בין הפשטות של המבנה מבחוץ וצניעותו העיצובית, לבין האדריכלות הפנימית שלו הוא מרתק. הוא נוצר כתוצאה מהמצב של דנמרק שהייתה אז קרובה למצב של פשיטת רגל - מה שהביא לבנייה מחדש של הקתדרלה, אבל בתקציב מוגבל מאוד ופשרות עיצוביות מורגשות ואף מודגשות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/aDE8jAWvApo


ביקור במקום:

https://youtu.be/Z7dO10EsjGg


העוגב:

https://youtu.be/KYLLxUHyfAc

כנסיות

כנסיית השיש
כנסיית השיש
#על הכנסייה עם הכיפה הירוקה

כיפתה הענקית והירוקה של כנסיית השיש (Marmorkirken, Frederiks), הניצבת ממש מול ארמון המלוכה אמליינבורג, בולטת בעיר למרחקים.

זוהי כנסיה מרשימה ובנויית שיש. כיפתה הירוקה היא אחת הגדולות מסוגה בעולם ותוכננה במטרה לחקות את הכיפה של כנסיית סנט פטרוס שברומא. בקוטר של 30 מטרים, זוהי הכיפה הגדולה ביותר בסקנדינביה והיא ניצבת על 12 עמודים.

גם כשנכנסים פנימה מראה הכנסייה הוא מהמם ומרהיב עין. היא מצטיינת בפשטות וציורי התקרה שלה הם הקישוט הכי בולט בה.

בסופי שבוע, בין השעות 1:00 עד 3:00 בצהריים, ניתן לעלות אל כיפת הכנסייה וליהנות מתצפית מרשימה על העיר שמסביב. בימים יפים ניתן להשקיף אל האזור שמסביב לעיר ולמרחקים, שנפרשים עד שוודיה, שכנתה של דנמרק ממזרח.

אגב, אם תהיתם למה אין הרבה תמונות של כל הכנסייה מבחוץ, אז הסיבה היא שאין מספיק מרחק כדי להכניס לפריים את כולה. היא מוקפת בניינים רבים וקשה למצוא נקודה שבה ניתן יהיה להכניסה לפריים של מצלמה רגילה, מבלי לגמד אותה ולהפסיד את האפקט של גודלה המרשים כל כך.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/cgsNMF4baIE


ביקור במקום:

https://youtu.be/84i8ZGMDESI


פנים:

https://youtu.be/w7I0iGOGo0k


ולמה אין הרבה תמונות של כולה:

https://youtu.be/E7pLZHOJR14
הכנסייה הדומיניקנית בקרקוב
הכנסייה הדומיניקנית של קרקוב
#על הכנסיה היפה של קרקוב

הכנסייה הדומיניקנית בקרקוב (Dominican church of the Holy Trinity) היא מהכנסיות היפות בעיר. לאחר עבודות השיפוץ שהוכנסו בה, החזית שלה מרשימה במיוחד.

הכנסייה הזו נוסדה במחצית המאה ה-13, במקום שבו עמדה בעבר כנסייה עשויית עץ. הבזיליקה נבנתה בשנת 1250, בעיצומם של ימי הביניים.

במאה ה-19 שוב שוחזרה הכנסייה. זה היה בשנת 1850, בעקבות דליקה שפגעה בה קשות.

אחת הקאפלות שבכנסייה היא מקום קבורתו של הקדוש יאצק (Jacek). בכנסייה נמצא גם קברה של תיאופילה סובייסקה, אימו של יאן סובייסקי, מי שזכה לכינוי "מושיעה של אירופה". סובייסקי היה מלך פולין ומפקד הצבא הפולני, איש חריף ומפקד מבריק, שזכה לתהילה בכל אירופה, בעקבות קרב וינה, בו ניצח את העות'מאנים שאיימו לפלוש לאירופה, כשהפתיע אותם בשנתם והצליח להביס צבא חזק ומצויד היטב, בן 130 אלף לוחמים, כמעט ללא קושי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/3Or-tIW9C8A


מיסה בכנסייה:

https://youtu.be/wX2Dn_QkVDU
כנסיית סן סטפן של הבולגרים
כנסיית סן סטפן של הבולגרים
#על הכנסייה שהושטה לכאן על רפסודה מווינה

כנסיית סן סטפן של הבולגרים (Bulgar Kilisesi) היא כנסייה של הקהילה הבולגרית באיסטנבול. המיוחד בכנסיה הזו הוא הברזל היצוק, שממנו היא עשויה כולה.

את חלקיה של הכנסייה הזו ייצרו האוסטרים בעיר בוינה, בשנת 1871. לאחר שיצרו אותם, העמיסו את חלקי הכנסייה והם הובאו לאיסטנבול על רפסודת ברזל, בשיט על מימי נהר הדנובה.

מבחינה דתית, הכנסייה הזו משרתת את מאמיני הקהילה הבולגרית מהכנסייה היוונית-אורתודוכסית. האגדה מספרת שבשלהי המאה ה-19 הבולגרים, מאמיני הכנסייה הזו, רצו להיפרד מהכנסייה היוונית האורתודוכסית. הסולטן הסכים לאשר להם ובתנאי שהכנסייה הבולגרית תוקם במהירות, לפי אחת הגרסאות בתוך 7 ימים. לכן הזמינו חברי הקהילה את דגם הכנסייה המוכן מווינה והכנסייה עמדה על מקומה בזמן שהקציב הסולטן.מבט מקרוב:

https://youtu.be/_RhxtEeW6VU?t=10s
סנט שאפל
סנט שאפל
# על הכנסייה

סנט שאפל היא כנסייה גותית הממוקמת באיל דה לה סיטה בפריז. קטנה ואינטימית, יפה ומרגשת, תמצאו בה את חלונות הזכוכית היפים ביותר בפריז. שימו לב לרצפת האולם התחתון העשויה ממצבות של קברים שנמצאים מתחתיה.

מן האולם התחתון אל האולם העליון יובילו אתכם מדרגות. באולם העליון תחשפו לחלונות הוויטראז' העתיקים והיפים ביותר בפריז, בני המאה ה-13. חלונות אלו, עשויי הזכוכית, מציגים למעלה מ-1000 סצנות מהברית החדשה והישנה, על שטח כולל של 618 מטרים רבועים.

בתקופת ימי הביניים דימו המאמינים את המקום ל"שער גן עדן" ולא במקרה - העמודים הגותיים הצרים בגובה 15 מטרים, התקרות הקמורות, הכוכבים, הצבעים והמשחק עם קרני השמש שמגיעות מאור היום, הופכים את המקום לקסום ומרגש.

בקפלה העליונה תמצאו את חלונות הזכוכית ופסלי העץ המרשימים. חפשו את "חלון השושנה" העגול. הוא נקרא "רוזטה" ומתאר את חזון אחרית הימים. האורגן של הכנסייה, אגב, הוא הגדול ביותר בצרפת ויש לו 6100 צינורות.

כנסייה זו עמוסה במיוחד בשעות הצהריים ובסופי השבוע, אך זו לא סיבה מספקת להימנע מביקור בה. היום כבר לא נערכות בה מיסות, אך תוכלו לשים לב שנערכים בה קונצרטים לעתים קרובות.


# היסטוריה
הכנסייה נבנתה בידי לואי ה-9, מלך צרפת, לאחר שרכש את נזר הקוצים של ישו והחליט לבנות קפלה מלכותית על מנת לאחסן אותו שם. זאת בתקופה שבה אצילים נהגו לגנוב שרידי קודש והוא חשש לשלום הפריט. הכנסייה נבנתה בין השנים 1242-1248 ועלותה הסתכמה ב- 40,000 ליברות.

בניית הקפלה מציגה את השאיפה של לואי ה-9 להפוך את צרפת לממלכה נוצרית חשובה. כמו שקיסר היה יכול לעבור בפרטיות מלאה מארמונו לכנסיית איה סופיה, כך דאג לואי שיוכל לעבור ישירות מארמונו לסנט שאפל. בשנת 1297 הכנסייה העניקה ללואי ה-9 מעמד של קדוש נוצרי.

במקור, הקפלה התחתונה נבנתה עבור דיירי הארמון המלכותי - המשרתים והאנשים הפשוטים, בעוד הקפלה המלכותית שניצבה מעליה, שימשה את משפחת המלוכה.

במהלך המהפכה הצרפתית השתמשו בקפלה כמשרד מנהלי. החלונות שלה הוסתרו בארונות מלאים בתיקיות. בשל כך, החלונות לא ניזוקו, בניגוד לשאר האלמנטים - הספסלים ומסך העץ שהושחתו לחלוטין. גם הצריח אז נהרס ושרידי הקודש פוזרו.

במאה ה-19 סנט שאפל שוחזרה והצריח נבנה מחדש, החל משנת 1862 הכנסייה נחשבת למונומנט היסטורי לאומי.


# אדריכלות סנט שאפל
הכנסייה נחשבת אמנם קטנה ואינטימית, אך מאז ומתמיד הייתה בולטת במיוחד. אורכה 33 מטרים, רוחבה 17 וגובהה 76 מטרים.

אחד מהאובייקטים הבולטים והיפים ביותר בה הם חלונות הוויטראז' מזכוכית צבעונית, העשויים מחומר מובחר ביותר. החלונות מותקנים בתוך עבודת אבן עדינה.

רוב הכנסייה בנויה בסגנון גותי קורֶן, סגנון שהחל להתפתח בפריז בתקופת בנייתה, אך במהלך המאה ה-15 התווסף חלון רוזטה, שהוא חלון גדול ועגול. הוא מעוצב בסגנון הלהבות לחזית המערבית.

מעל לכנסייה תראו צריח בצורת חרוט, שנבנה בשנית בשנת 1853 בגובה של 75 מטרים.


#טיפים
הכניסה חינם ביום א' הראשון בכל חודש, מנובמבר עד סוף מרץ.

הכניסה חינם עד גיל 18 ולבעלי אזרחות EU עד גיל 26.


מבט מקרוב על הכנסייה:

https://www.youtube.com/watch?v=F0SfaD034X0&t=86s


קתדרלת נוטרדאם
קתדרלת נוטרדאם
#על הקתדרלה

קָתֶדְרָלָת נוֹטֶרדַאם (Notre-Dame) המפורסמת, מפסגות האדריכלות הגותית, מושכת אליה אלפי תיירים מדי שנה. משמעות שמה היא "קתדרלת גבירתנו", על שם מריה, אמו של ישו. מלכים רבים הוכתרו ונישאו בקתדרלה הזו, ביניהם גם נפוליאון.

בניית הקתדרלה החלה בשנת 1163 והסתיימה כמאתיים שנה לאחר מכן, בסביבות שנת 1345. תוכלו לראות בה מגוון פסלים ותבליטים, אבל במיוחד מעניין "פיסול השוליים". שימו לב לדמויות המפלצתיות והדמיוניות שהוצבו בקצות המַרְזְבִים, דמויות שמסמלות את הרוע והשאול ומאפשרות הצצה אל עולמם של אנשי התקופה, אנשי ימי הביניים.

אחרי המהפכה הצרפתית הוזנחה הקָתֶדְרָלָה היפהפייה, אבל בשנת 1831 היא שימשה רקע ליצירתו המפורסמת של וִיקְטוֹר הוּגוֹ - הגיבן מנוטרדאם. אחרי פרסום ספרו של הוּגוֹ החלו הצרפתים לשקם אותה. זו הייתה גם התקופה שבה נבנו הגרגוֹיְלִים המפורסמים, שעד היום כורעים על הקתדרלה ועושים פרצופים לועגים לעוברים ושבים.

גרגוֹיְלִים הם פסלים שהיו מאד נפוצים באדריכלות הגותית. הפסלים הללו שימשו בדרך כלל כמרזבי מים קישוטיים. הם מוקמו תמיד על סף הגג של המבנים הגותיים, בתור מַרְזְבִים. המעניין הוא שהם עוצבו כמפלצות דמויות שדים או דרקונים, מפלצות שפונות כלפי חוץ ומפחידות את העוברים והשבים שעומדים למרגלות המבנה.

הקתדרלה ממוקמת בכיכר נוטרדם, באִיל דֵה לַה סיטֶה, האי המהווה את נקודת ההתחלה ההיסטורית שממנה התפתחה העיר פריז. גאוגרפים מתייחסים אל הקתדרלה כאל נקודת האפס שממנה נמדדים המרחקים לכל רחבי צרפת. את לוח המתכת של "נקודת האפס" תוכלו לראות בכיכר שלפני הכנסייה.


משימת בילוש קטנה לילדים
====================
מצאו בכיכר שלפני הכנסייה את לוח המתכת של "נקודת האפס" והסבירו לשאר בני המשפחה את משמעותה.


#הגיבן מנוטרדאם

השילוב של אחד מהסופרים המכובדים בהיסטוריה האנושית, עם אחת הערים המרתקות והיפות בעולמנו, הוא שילוב מנצח. ויקטור הוגו, שחי בפריז, שילב אותה כתפאורה המרכזית בכל יצירותיו, ולפיכך העיר הקסומה הזו מלאה באתרים הקשורים אליו, לפועלו וליצירתו. את הספר "הגיבן מנוטרדאם", אחד הרומנים הגדולים של התקופה, הוא פרסם בשנת 1831. הספר הסעיר דורות רבים של קוראים בעלילה מרתקת ורבת עוצמה.

במרכז העלילה מככבת לא אחרת מאשר הקתדרלה המדהימה שבה אתם נמצאים ברגעים אלו ממש. עם זאת, בניגוד למציאות, בספר היא ממוקמת בשכונת העוני של פריז. הקתדרלה היא מקום מגוריו של כומר קתולי נוקשה וחמור סבר, קְלוֹד פְרוֹלוֹ (Claude Frollo), שמאמץ תינוק שננטש, אותו הוא מכנה קְוָוזִימוֹדוֹ. קווזימודו הוא גיבן מעוות וחירש שתפקידו יהיה לצלצל בפעמוני הכנסייה.

הסיפור הוא סיפור אהבתו של קווזימודו הגיבן לאזמרלה, הרקדנית הצוענייה. זהו סיפור אפי, רווי יופי ועצב, שמתאר את הסבל האנושי בעוצמה ובחמלה. לאחר שקווזימודו מואשם בניסיון חטיפתה של אזמרלדה, נגזרים עליו עינויים לעיני כל תושבי העיר. מי שתציל אותו תהיה לא אחרת מאשר אזמרלדה עצמה. הכומר פרולו, שמאוהב גם הוא באזמרלדה הרקדנית, מנסה להתגבר על ייסורי אהבתו וקנאתו ורוקח מזימה מרושעת שתוביל להתפתחות טרגית של הרומן.

את הספר כתב הוגו לאחר שגילה במגדל הפעמונים כתובת ביוונית שפירושה "צורך/הכרחי" והיה סקרן לדעת מי חרט את הכתובת. מטרתו של הוגו בכתיבת הספר הייתה להציג את אוצרותיה של הקתדרלה לציבור הרחב, אחרי החורבן שנערך בה על ידי ההמון בימי המהפכה הצרפתית, אשר ראה בה את סמל השלטון.


#שינויים בקתדרלה

ההחלטה על בניית קתדרלת נוטרדאם התקבלה על ידי הבישוף המקומי שהחליט על הקמת משכן לכנסייה הקהילתית של מלכי אירופה, בדמות כנסייה גוֹתית קלאסית - משמע, כנסייה גבוהה, מפוארת, מוארת ומקושטת. התכנון האדריכלי השאפתני הוביל לכך שמספר רב של אדריכלים היו מעורבים בעבודת הבניה שהחלה בשנת 1163 והסתיימה כמאתיים שנה לאחר מכן, בסביבות שנת 1345.

לאורך השנים נפגע המבנה המקורי של הקתדרלה. בזמן המהפכה הצרפתית, נגרם נזק רב למקום - ראשיהם של הפסלים בחזית ושל אלו שמעל השערים "נערפו". כל הפעמונים הותכו לשימוש בתעשיית הנשק. המבנה עצמו שימש אז כמחסן מזון. גם המלכים, שניסו להטביע את חותמם במקום עם השנים, הוסיפו חדרים ושיפצו פינות. נזקים קטנים נוספים נגרמו למבנה במלחמות העולם השונות שהכו בו קשות, אבל המבנה שמר פחות או יותר על צורתו המקורית והוא דומה מאוד למבנה שעמד פה בימי הביניים.


#סן דני

כל פריז מכירה את דמותו של סן דֵנִי הנושא את ראשו הערוף מעל הכניסה לקתדרלת נוטרדאם. מסופר שהרומאים ערפו את ראשו. הוא לא התרגש ונשא את ראשו הערוף בידיו... פסל נוסף שלו נמצא גם במוזיאון ימי הביניים הממוקם גם הוא בפריז. אבל מי הוא היה?

סן דני, בשמו המלא דיוניסיוס (Dionysius), היה קדוש נוצרי בן המאה ה-3 לספירה, שהיה לבישוף הראשון של פריז. דיוניסיוס נשלח על ידי האפיפיור פביאנוס כדי לשקם את הקהילה הנוצרית בפריז. הוא בנה בה כנסייה, באי על נהר הסן, והמיר לנצרות תושבים רבים. אבל חמתו של מושל העיר הרומאי בערה בו והוא ציווה לכלוא אותו ואת שני מלוויו, לענותם ולערוף את ראשם מיידית.

האגדה מספרת, כי לאחר שראשו נכרת, הרים אותו סן דני מן הקרקע והחל ללכת, כשהוא נושא אתו בידיו ומטיף לסובבים. כמה קילומטרים צפונה מגבעת מונמרטר (שם בוצעה העריפה), הוא פוגש באצילה הרומית קטולה, מפקיד בידיה את ראשו ומתמוטט. במקום נפילתו נבנתה בזיליקת סן דני, מה שיהיה למקום קבורתם של מלכי צרפת.


#העוגב של כנסיית נוטרדאם

עוגב הוא כלי מקלדת גדול (למעשה הוא כלי הנגינה הגדול בעולם), המפיק צליל מהרעדה של אוויר, בניגוד לכלי מקלדת אחרים המפיקים צליל מהרעדת מיתרים. הצליל בעוגב מופק באמצעות מפוח הנושף אוויר דרך צינורות.

בקתדרלת נוטרדאם הותקנו עוגבים מאז שהיא נבנתה והיום יש בה שלושה עוגבים - העוגב הגדול, העתיק שבעוגבי הקתדרלה המותקן מתחת לחלון הרוֹזֶטָה המערבי, עוגב המקהלה (עוגב בן 30 שנה שהותקן במאה ה-19) הממוקם בבית המקהלה ועוגב נייד, שתפקידו ללוות את המקהלה והזמרים.

העוגב הראשון הותקן במאה ה-18 בידי קליקו (Cliquot). חלק מהצינורות המקוריים של קליקו ממשיכים להישמע בעוגב גם היום, למעלה מ-270 שנה לאחר שהותקנו. העוגב שופץ ונבנה מחדש כמעט לחלוטין במאה ה-19. בתחילת 1989 נעשה שחזור נוסף של העוגב שהסתיים ב-1992.

לעוגב הגדול של הקתדרלה יש 7,800 צינורות, 900 מהם מסווגים כהיסטוריים.
העוגב בעל 109 מְשַׁלְּבִים, חמש מקלדות בנות 56 קלידים כל אחת ומקלדת דוושות בת 32 קלידים.

משרת נגן העוגב של קתדרלת נוטרדאם נחשב לאחת המשרות הנחשקות ביותר בתחום זה בצרפת.


#טיפים
הכניסה חינם ביום א' הראשון בכל חודש, מנובמבר עד סוף מרץ.

הכניסה חינם עד גיל 18 ולבעלי אזרחות EU עד גיל 26.


מבט מקרוב הקתדרלה:

https://www.youtube.com/watch?v=PGqyo5rn1Tk
כנסיית העלייה לשמיים
#על הקתדרלה החשובה במוסקבה

רבים במוסקבה רואים את כנסיית העלייה לשמיים, או בשמה הנוסף "כנסיית הדורמיציון" (The Cathedral of the Dormition), את הקתדרלה החשובה בקתדרלות העיר ואת הכנסייה המשמעותית ביותר בכנסיה הרוסית-אורתודוכסית כולה.

הקתדרלה הזו היא הכנסיה העתיקה ביותר במתחם הקרמלין. היא ממוקמת בכיכר הקתדרלות שבמרכז הקרמלין במוסקבה, בירת רוסיה. לידה תוכלו לראות את הפעמון הענקי שמעולם לא צילצל ולא רחוק ממנו את תותח הענק שמעולם לא ירה.

לא פחות מהמראה שלה מבחוץ, העיצוב הפנימי של הכנסייה הזו הוא יפה מאד. מרשימים במיוחד בפנים הכנסייה הם ציורי העץ שבה וקיר האיקונות הגדול והיפה הניצב בחלל הגדול.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/8ryi5aQ-Ey0


מבחוץ:

https://youtu.be/4Gbxm4LGOy4


מבפנים:

https://youtu.be/mP631oxPfww
כנסיית סטברופולאוס
#על כנסיית סטברופולאוס

הכנסייה האורתודוכסית שבה אתם נמצאים נבנתה בשנת 1724 בסגנון ארכיטקטוני ברנקוביאני. למרות שהיא אינה גדולה במיוחד, היופי שלה מושך לא מעט תשומת לב.

כנסיית סטברופולאוס (Biserica Stavropoleos) הוקמה בתקופת שלטונו של נסיך וולאכיה, ניקולס מברוקורדט (Nicolae Mavrocordat). המקים, נוצרי מאמין, בנה בחצר הפונדק שלו את הכנסייה ואת המנזר שעמדו כאן פעם. לאחר שנפטר, בשנת 1742, הוא נקבר בכנסייה שבנה והוא בן 61.

במהלך השנים, גם הכנסייה עצמה ניזוקה לא מעט. תרמו לכך בעיקר רעידות אדמה שפקדו אותה, מה שהביא לנפילת הכיפה שהייתה למבנה במקור. עוד ועוד הרס גרם לכך שמכל המנזר שרדה רק הכנסייה עצמה.

ניזוקו גם הציורים שעל קירות הכנסייה והם שוחזרו רק בתחילת המאה ה-20, עם בניית מבנה חדש, שתוכנן בידי האדריכל יון מינצ'ו (Ion Mincu). במבנה הזה יש היום ספרייה וחדר ישיבות.

בנוסף לפולחן דתי, עוסקים כיום אנשי הכנסייה גם בשחזור איקונות וספרים עתיקים. בכנסייה יש גם מקהלה ששרה בסגנון ניאו-ביזנטי, סגנון חד-קולי עתיק ונדיר מאד בכנסיות רומניה של ימינו.

מבנה הכנסייה מכיל חצר פנימית המפורסמת במצבות שבה. יש בה קשתות יפות ועמודים, צמחים ועיטורים רבים.

ארגון אונסק"ו הכריז על הכנסייה הזו כאתר מוגן והיא נכללת ברשימת המונומנטים ההיסטוריים של רומניה.


קולות המקהלה:

https://youtu.be/yT5y3tfReuY
הבזיליקה של אֶסטֶרגוֹם
#על הבזיליקה של הארכיבישוף

הבזיליקה באֶסטֶרגוֹם (St. Adalbert's Basilica) היא הבזיליקה הגדולה בהונגריה והקתדרלה הקדושה להונגרים. היסטורית, בבזיליקה הזו הוכתר המלך ההונגרי הנוצרי הראשון, אישטוואן הקדוש.

הכנסייה נחשבת לאחת הכנסיות היפות באירופה. היא עוצבה כהעתק של כנסיית סן-פייטרו ברומא, מה שהקנה לה את הכינוי “הוותיקן של הונגריה”. גם העובדה שיושב בה הארכיבישוף של המדינה, הופכת אותה לכנסיה הקתולית המרכזית של הונגריה.

הבזיליקה, שנבנתה במהלך המאה ה-19, נחשבת לסמל העיר אסטרגום. היא הכנסייה ה-18 בגודלה בעולם. בבניין החדש יחסית, משולב מבנה עתיק הרבה יותר, ששרד מאז ימי הביניים. ראו ליד הקתדרלה את הקפלה הבנויה משיש אדום.

בקתדרלה נמצא אוסף של תשמישי קדושה שנעשו מאבנים טובות, כמו גם מכסף וזהב.

מהבזיליקה יש תצפית נפלאה לעבר נהר הדנובה ואל סלובקיה השכנה. אם תביטו אל הנהר שלפניכם, תוכלו לראות גשר המחבר בין הונגריה לסלובקיה. במלחמת העולם השנייה הגשר הזה פוצץ על ידי הנאצים הבורחים. הוא שוקם רק שנים רבות אחר כך, משהצליחו המדינות להעמיד את התקציב לכך.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/VQXjypBkKFQ


מהאוויר:

https://youtu.be/yr6_O_Rgdcc


העוגב המרשים של הבזיליקה:

https://youtu.be/3Y2tSosj_e0


הדרכה:

https://youtu.be/oy67n0dXM78
שמעון מקיריני עוזר לישו לשאת את הצלב (5)
#5. שמעון מקירניה עוזר לישו לשאת את הצלב

ראיתם מישהו מהצליינים, עולי הרגל הנוצרים, שמנשק את האבן עם השקע שמימין לקאפלה ברחוב טאריק אל סארי? - המסורת הנוצרית רואה בשקע שבקיר את המקום שבו נשען ישו על הקיר ובשל כך, גורסת המסורת, נוצר כאן שקע. זוהי התחנה החמישית בוויה דולורוזה.

כאן ישו מתקשה לשאת את הצלב. החיילים הרומאים מכריחים את שמעון מקיריני, עולה רגל שהגיע לירושלים מהעיר קיריניה שבלוב, אז מושבה יוונית, לעזור לישו לשאת את הצלב הכבד מנשוא.

"וְכַאֲשֶׁר הוֹלִיכֻהוּ מִשָּׁם וַיַּחֲזִיקוּ בְּאִישׁ אֶחָד הַבָּא מִן הַשָּׂדֶה וּשְׁמוֹ שִׁמְעוֹן אִישׁ קִירֵנָה וַיָּשִׂימוּ עָלָיו אֶת־הַצְלָב לָשֵׂאת אַחֲרֵי יֵשׁוּ". (הבשורה על פי לוקס פרק כ"ג 26)

בתחנה זו נבנתה קאפלה פרנציסקנית שמתארת את האירוע, אבל לא נכנסים אליה. האבן עם השקע שמימין לקאפלה, היא התחנה והיא אבן עתיקה ששולבה בכנסייה מהמאה ה-19, כשנבנתה כאן בשנת 1889.


#מי היה שמעון מקיריניה?
יש מחלוקת נוצרית לא קטנה על מעשהו של שמעון מקיריני ועל הנצחתו. מה שידוע מהכתובים הוא שהוא היה עולה רגל, ככל הנראה יהודי, שהגיע לירושלים מהעיר קיריניה. קיריניה, עיר יוונית שנמצאת בלוב של ימינו, הייתה באותה תקופה מושבה יוונית ושמעון, יתכן שהגיע לירושלים כעולה רגל לכבוד חג הפסח.

מהכתובים ידוע שהוא היה "אֲבִי אֲלֶכְסַנְדְּרוֹס וְרוּפוֹס" והמסקנה שהיה יהודי היא רק על פי שמו היהודי.

כך או כך, שמעון הצטווה לעזור לישו לשאת את הצלב הכבד מנשוא ומכאן מתחילה מחלוקת. יש שרואים בשמעון את אחד מראשוני היהודים שקיבלו עליהם את המשיחיות של ישו, מי שכונו "נצרנים". אחרים גורסים שלא כך מתוארים הדברים בבשורה על פי מתי ובבשורה על פי מרקוס. הרי בבשורות הללו נכתב באופן מפורש שהרומאים כפו על שמעון לסייע לישו וזאת בניגוד לרצונו. אז כיצד זה מתחבר לאמונתו של שמעון במשיחיות של ישו?


הנה תחנה 5, שמעון של ויה דולורוזה בירושלים:

https://youtu.be/1qycKpNFwJ8
כנסיית סנט סאבה
#על הכנסייה העצומה שנבנית בבלגרד כבר יותר מ-80 שנה


אם מישהו חושב שכנסיות גדולות ומפוארות נבנו בעבר והיום כבר לא, באה כנסיית סנט סאבה (St. Sava) ומוכיחה את ההפך המוחלט. הכנסייה הענקית הזו נבנית ברציפות כבר מאז שנת 1935 ומוקדשת למייסד הכנסייה הסרבית אורתודוקסית.

כיום היא כבר נראית כמבנה ענקי ומרשים, שרבים מזהים את דמיונו למבנים מפורסמים בעולם, דוגמת מסגד איה סופיה שבאיסטנבול והטאג' מהאל שבהודו. ואכן, כמו הטאג' מהאל, הכנסייה הזו עשויה בחלקה החיצוני משיש לבן ובוהק, שביחד עם מראה הקשתות שלה מזכיר את המבנה המפורסם והעתיק שבהודו.

סנט סאבה נחשבת לכנסייה האורתודוקסית הגדולה בעולם שעודנה פעילה. היא שנייה בגודלה, בנצרות המזרחית, אחרי הכנסייה של מוסקבה, הנחשבת לכנסייה הגדולה בעולם של זרם נוצרי זה.

את ההשראה לעיצובה של הכנסייה המרהיבה קיבלו המתכננים הסרבים שלה מהאדריכלות הביזנטית. אבל סיפורה של סנט סאבה מתחיל בסוף המאה ה-16, בעקבות המרד של הסרבים, כשהם נלחמו בעות'מאנים. משניצחו את הסרבים, שרפו העות'מאנים את כל שרידי סאבה הקדוש, מי שנתפס כמגן העם והכנסייה הסרבית. במאה ה-20 החליטו הסרבים לבנות את הכנסייה הזו לזכר הקדוש, במקום שבו נשרפו שרידיו על ידי הטורקים.

כבר היום הכנסייה היא אחד הסמלים החדשים, שתופסים מקום בקו הרקיע של בלגרד. קל להבחין בה מחלקי העיר השונים וכרגע, גם אם עדיין מדובר במבנה שבנייתו לא הסתיימה והוא אינו שלם, בעיקר בעבודות הפנים שנותרו בו, היא נראית נפלא. בסיום העבודות בה, יהיה החלל הפנימי שלה עשיר בעבודות פרסקו מפוארות שמשוחזרות ומשוקמות כבר מעל 100 שנה, בתהליך שנמשך עד היום.

בכנסייה גם העתקי עבודות מסורתיות מימי הביניים ויצירות אמנות סרביות. תוכלו להתרשם בה גם מבחוץ וגם להיכנס פנימה וליהנות מהחלל הפנימי הגדול, גם אם עדיין לא הושלם. כבר היום מהווה מבנה הקאפלות השמנמן-עגלגל שלה, את אחת הכנסיות האורתודוקסיות הכי גדולות בעולם ומהיפות שבהן.

הכנסייה שייכת לזרם נוצרי של האורתודוקסיה הסרבית, זרם שהוא סרבי לכל דבר. היא נקראת על שמו של הקדוש הנוצרי סאבה, ששמו הונצח גם בשם הנהר שנקרא סאבה ועובר בעיר. אותו סאבה, אגב, הוא מהדמויות החשובות בהיסטוריה הסרבית. הוא היה קדוש שנערץ על ידי הכנסייה האורתודוקסית הסרבית ואחד ממייסדיה. סאבה נחשב כאן גם כקדוש והפטרון של בתי ספר רבים ושל גני ילדים סרביים שונים.


#טיפים
השתדלו להגיע אל הכנסייה עוד לפני השקיעה. אז אפשר ליהנות מהמראה שלה באור יום, ולהמשיך ולצפות בה גם לאחר מכן, כשהיא משתנה עם שקיעת החמה. בערב הכנסייה מוארת באור כחול מכל צדדיה ומקבלת מראה עוצר נשימה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Ln2zvYTW35g


ומלמעלה:

https://youtu.be/pBUnYLbt3JM


ותפילה בפנים:

https://youtu.be/ziqqKAQgr9w
כנסיית אָיַיה סוֹפִיַה סלוניקי
#על הכנסייה שנבנתה בהשראת כנסיית אייה סופיה שבאיסטנבול

כנסיית אָיַיה סוֹפִיַה (Agia Sofia), או האגיה סופיה שבסלוניקי, היא כנסיה שנבנתה במאה ה-7, בהשראת כנסיית אייה סופיה המפורסמת שבעיר איסטנבול, זו שהפכה בבירת תורכיה למסגד.

בראש כנסיית אייה סופיה של סלוניקי מתנוססת כיפה גדולה ומרשימה שנוספה לה אחרי שנים ובתוכה ציורי פרסקו נהדרים מהתקופה הביזנטית, כמו גם פסיפסים יפים להפליא.

מדובר בכנסייה יוונית-אורתודוקסית שנבנתה בתקופה הביזנטית. הכנסייה הנוכחית בנוייה על מקומה של כנסייה שעמדה במקום מאז שנת 315. לאחר כיבוש העיר במסע הצלב הרביעי, בשנת 1205, הוכרזה הכנסייה כקתדרלה, אבל במאה ה-15 הפכה הכנסייה למסגד, תחת הסולטאן העות'מאני מוראד השני, לאחר שכבש את העיר. רק 500 שנה אחר כך, עם כיבוש העיר על ידי היוונים ב-1912, שב המסגד והפך לכנסייה.

אייה סופיה הוכרזה בשנת 1988 כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו , ביחד עם מספר מבנים בעיר, המייצגים את פאר האדריכלות של התקופה הנוצרית המוקדמת והבנייה הביזנטית.


#אדריכלות אייה סופיה
הכנסייה הזו היא אחת הדוגמאות הבולטות והאופייניות של כנסייה ביזנטית. היא בנוייה כבזיליקה שבמרכזה אולם תווך וממנו יוצאות שתי סיטראות, במבנה נוצרי בצורתו, של "צלב יווני". מעליה מתנוססת הכיפה בקוטר של 10 מטרים.

בתקופה העות'מאנית הוסיפו לה מינרט, סוג של מגדל ערבי מוסלמי שממנו קורא המואזין לתפילה. כיום שרד ממנו רק החלק התחתון.

בתוך הכנסייה כדאי לראות את הפסיפס שבכיפה. מוצגת בו עלייתו של ישו לשמיים, כשהוא מוקף במרים אימו, בשני מלאכים וב-12 השליחים.

שימו לב גם לכותרות העמודים הקורינתיות, שעליהן עלי האקנתוס (Acanthus).


#טיפים
הכניסה חינם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/JmtKVS8MM6Q


וביום שישי הטוב:

https://youtu.be/yhFanPBykDk
רוטונדה
#על הכנסייה העגולה של וישהראד

הרוטונדה של הצלב הקדוש (Rotunda of the Holy Cross) היא כנסייה עגולה, בצורת גליל, שנמצאת במצודת וישהראד שבפראג. זו שכאן נקראת למעשה "הרוטונדה של מרטין הקדוש" והיא נבנתה במאה ה-11. זוהי אחת מהרוטונדות הרומנסקיות המקוריות של העיר.

המילה רוטונדה (Rotunda) באה מאיטלקית בכלל והיא מתארת מבנה או חלק ממבנה אדריכלי, שבנוי בצורת גליל. המאפיין של מבני רוטונדה הוא סימטריה לכל הכיוונים ותכנון סביב המרכז, כשלמבני רוטונדה יש בדרך כלל גג בצורת כיפה או חרוט.

הרוטונדה בווישהראד נבנתה במאה ה-11 בסגנון רומנסקי והיא נחשבת לאחת מפניני הגדה המזרחית של הוולטבה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/a6xIp8qVuiA


ועוד מבט:

https://youtu.be/Lo8V2fIk5sg?t=1m35s&end=3m25s
כנסיית פאולוס ופטרוס הקדושים
#על הבזיליקה הגותית של וישהראד

כנסיית פאולוס ופטרוס הקדושים (Saint Peter and Paul Basilica) היא בזיליקה מרשימה, בסגנון התחייה הגותית, שנמצאת בתוך מצודת וישהראד שבפראג. שני צריחיה הם מהמרכזיים בקו האופק של המצודה הגבוהה ונראים היטב ממרכז העיר שבצידו השני של הנהר.

הכנסייה נקראת על שם הקדושים לנצרות פאולוס ופטרוס. היא נבנתה במהלך המאה ה-19, אך נפגעה קשות כתוצאה משריפה. בתחילת המאה ה-20 היא נבנתה מחדש.

שני צריחיה התואמים של הבזיליקה הזו הם הסמלים הבולטים שלה מבחוץ. אבל היכנסו אל תוכה ותוכלו לצפות בפסיפס המרשים שמעל הכניסה הראשית.

אל תחמיצו גם את חלונות ויטראז' המיוחדים והיפים להפליא של הכנסייה.

אם תצאו אל מאחורי כנסיית פטרוס ופאולוס הקדושים, תוכלו לראות את בית הקברות וישהראד, שבו קבורים רבים מגדולי צ'כיה בדורות האחרונים.


מבט מקרוב וב-360 מעלות על הכנסייה שבמצודת וישהראד:

https://youtu.be/MvWH946vin8


קתדרלת לקיחת מריה לשמיים
#על הקתדרלה המרהיבה של ורנה

קתדרלת "לקיחת מריה לשמיים" (Cathedral of the Assumption of the Virgin) היא אחת המרשימות והיפות בבולגריה ואחד מסמליה של העיר ורנה. כמעט מכל פינה בעיר תוכלו להבחין בכיפות המוזהבות שלה.

הקתדרלה המרהיבה נמצאת בכיכר סנט סיריל וסנט מתודיוס שבמרכז העיר. היא מוקדשת לצארית מריה אלכסנדרובנה, הפטרונית של בולגריה. בקתדרלה האורתודוקסית הזו יושב הבישוף של העיר.

זוהי הקתדרלה הגדולה ביותר בוורנה והשלישית בגודלה בבולגריה. בנייתה החלה בסוף המאה ה-19 והיא נחנכה בתחילת המאה ה-20. די מהר הפכה הקתדרלה היפה כל כך להיות סמלה של העיר.

הקתדרלה, שיש המתרגמים את שמה לקתדרלת "עליית הבתולה השמיימה", היא יפה להפליא מבחוץ ומבפנים. החזית המרהיבה שלה מכניסה אתכם אל פנים הכנסייה, היפה לא פחות. שימו לב לציורי הקיר המרשימים, לוויטראז'ים הנהדרים ולאיקונות היפים להפליא.

גם לפנות ערב שווה לעבור ליד הקתדרלה ולחזות בתאורה החיצונית הנפלאה שלה, המרשימה אף יותר ממראה הכנסייה בשעות היום.


#תולדות הקתדרלה
אבן הפינה של הקתדרלה בוורנה הונחה בשנת 1880, בידי הנסיך הבולגרי אלכסנדר הראשון של באטנברג. היא תוכננה בהשראה ברורה של מקדש פטרהוף המפורסם שבעיר סנט פטרסבורג.

עוד לפני הכיבוש העות'מני הוכרה הנצרות כדת רשמית באימפריה הבולגרית ובניית הקתדרלה כאן הייתה שלב חשוב בהחזרת הנצרות לעיר ורנה, עיר שנחשבה בעבר אחד ממרכזי הדת הגדולים באימפריה הבולגרית ונבנו בה כנסיות רבות.

זו הייתה, אם כן, התחייה של הנצרות בבולגריה, לאחר שהשתחררה מהשלטון של העות'מנים, כובשי האימפריה הבולגרית, שהרסו חלק מהכנסיות שבעיר ואת השאר הפכו למסגדים.

במהלך סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 נבנתה הקתדרלה המרשימה והיא נחנכה במחצית הראשונה של המאה ה-20. די מהר התברר שבנוסף לעולי הרגל הנוצרים האדוקים הנוהרים אליה בהמוניהם, היא הפכה למוקד עניין גם לשוחרי אדריכלות אדוקים, שהגיעו אליה ממרחקים, כדי להתפעל מיופיה ומהארכיטקטורה המרהיבה והמושקעת שלה.

באמצע המאה הושקעו משאבים רבים בעיטור החלק הפנימי והמרהיב שלה.


#למה לשים לב כאן?
כבר מבחוץ תוכלו להתרשם מהכיפות הזהובות והיפות של הכנסייה, כמו גם ממגדל הפעמונים המרשים שלה. על המגדל הזה, בגובה 38 מטרים, תוכלו לעלות ב-133 מדרגות ספירליות המובילות אל תצפית נפלאה, המשקיפה אל נוף פנורמי יפה במיוחד של העיר.

האטרקציות המרכזיות בתוך הכנסייה הן כסא הבישוף המרשים והמפואר שבה, כמו גם שלושה המזבחות המפוארים, הוויטראז'ים הצבעוניים והנהדרים, החלונות היפים שהשתמרו היטב, ציורי הקיר האמנותיים והנהדרים והאיקונוסטאזיס, אותו אזור מעוטר באיקונות, שרווח בכנסיות רבות - אוסף דמויות של קדושים נוצריים, שכאן הוא יפה במיוחד.


#טיפים
הכניסה חופשית.

שווה לעלות את 133 המדרגות, אל מגדל הפעמון של הקתדרלה, לתצפית מרהיבה על העיר. מכאן תראו את הנוף הפנורמי והיפה להפתיע, של העיר ורנה.

שעות פתיחה: 8:00-18:00 בכל הימים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/CCvFYzk64oU
כנסיית סן ז'רמן דה פרה
#על המנזר

מנזר סן ז'רמן דה פרה, היום העתיק ביותר בפריז, היווה בעבר אתר קבורה של מלכים מֵרוֹבִינְגִים. השושלת המרובינגית הייתה שושלת פרנקית סאלית, שבאה מאזור החוף שמעל לנהר הריין, כיום בצפון הולנד.

המנזר עצמו נוסד במאה השישית על ידי כִּילְדֶבֵּר הראשון (Childebert I) והפך לאחד מהמנזרים העשירים בצרפת.

עד המהפכה עמד המנזר במרכז החיים האינטלקטואליים של הכנסייה הצרפתית הקתולית, אך שריפה שפרצה בו, הרסה את המנזר ואת העמודים שבו. כנסיית המנזר שרדה והיא אותה אחת שבה אתם עומדים כעת.

בשנת 542, חזר כִּילְדֶבֵּר לפריז ובידו שרידים קדושים: גלימתו של הקדוש וינסנט וצלב זהב, שעל פי המסורת היה שייך למלך שלמה. הוא רצה לאכסן את הפריטים ועל כן הורה לבנות כנסייה גבוהה כדי שיוכל לראותה גם דרך השדות. בשנת 558 הושלמה בניית הכנסייה והיא הוקדשה על ידי ז'רמן, ב-23 בדצמבר - היום שבו נפטר כִּילְדֶבֵּר. אמנם מלכי השושלת המֵרוֹבִינְגִית נטמנו בכנסייה במאות ה-6 וה-7, אך קבריהם נפתחו ונהרסו בזמן המהפכה הצרפתית.

לאורך ההיסטוריה, הכנסייה נבזזה לעתים תכופות. היא נשרפה שוב במאה ה-9 על ידי הנורמאנים ונבנתה מחדש בשנת 1014. הכנסייה עברה אמנם שינויים רבים, אך מאז שנת 1000, כמעט ולא השתנה מגדל הפעמון שנישא מעליה.

לצד הכנסייה נבנה מנזר ובו היה אב בעל סמכויות שיפוט רוחניות וחילוניות. המנזר לא נכנס לשטח שעליו הגנה החומה הגדולה שנבנתה סביב פריז, בעת מלכותו של פיליפ השני. לכן התושבים נאלצו לדאוג לעצמם.


#האזור מסביב למנזר

כל האזור שסביב המנזר, רובע סן ז'רמן דה פרה, נקרא על שמו. זאת מכיוון שהוא נידב חלק מאדמותיו שלאורך הנהר, לשם הקמת המבנים שבהם השתכנה האוניברסיטה של פריז. גם השדרות הממוקמות בסמוך קיבלו את השם "שדרות סן ז'רמן".

במאה ה-17 היה אזור זה נחשק ביותר והמלכה מרגרִיט דֶה וָלוּאָה (Marguerite de Valois) דחקה באב המנזר לנדב לה גם קצת אדמות. משנעתר לה, היא בנתה עליהן ארמון שהוסיף לאזור סגנון אופנתי.

#משימת בילוש חביבה

באחת מהקפלות הצדדיות של הכנסייה תוכלו למצוא, אם תחפשו, את קברו של הפילוסוף רנה דקארט. צאו לדרך!

מצאתם? - תוכלו ללמוד באינטרנט מי הוא היה...
כנסיית עמנואל
#על הכנסייה

לכנסיית עמנואל צריח מחודד שקל לזהות מרחוק. מדובר בכנסייה די קטנה שנמצאת אל מול אכסניית עמנואל, מה שפעם היה מלון ירושלים. היא נמצאת בשכונת ולהלאלה, המושבה הגרמנית-אמריקנית, שנמצאת ברחוב בר-הופמן 15 ביפו. המושבה הזו מפורסמת בבתי העץ שלה ונקראת השכונה האמריקנית, על אף שאחרי שעזבו האמריקאים היא הפכה בעצם לגרמנית...

גם הכנסייה היא גרמנית. הנחת אבן הפינה שלה תוכננה לקראת בואו של הקיסר הגרמני וילהלם השני בשנת 1898. אנשי המושבה, הטמפלרים, לא נהגו להקים כנסיות, אבל נוצרים אוונגליסטים שהתיישבו גם הם במושבה באותה תקופה רצו להקים כנסיה והקרקע, שנתרמה על ידי הברון יוּסְטִינוֹב, אפשרה זאת. התכנית הייתה שהקיסר ישתתף בטקס הנחת אבן הפינה, אבל עיכובים בטקס מנעו מהקיסר להשתתף בו. לאחר שנשלמה בנייתה של הכנסייה ב-1904, תרמו הקיסר ורעייתו בכל אופן את הפעמון לכנסייה. צמד אדריכלים גרמנים, ארנסט פוגט ופאול גרוט, תכננו את הכנסייה.

במונחים אירופיים הכנסייה אינה מרשימה, אבל כדאי לבקר בה דווקא בשל הצניעות והקונצרטים לעוגב שמתקיימים בה מעת לעת ובטקסי המיסה של יום ראשון. הטקסים שמתקיימים בה במהלך סוף השבוע, מתקיימים בעברית ובאנגלית.


#על העוגב של כנסיית עמנואל
העוגב שבכנסיית עמנואל ביפו אמנם משמש לצרכי הפולחן, אך הוא משחק תפקיד חשוב לא פחות בחיי האמנות והתרבות של העיר תל-אביב. העוגב הזה הוא היחיד בתל-אביב שמשמש בקביעות לקונצרטים לעוגב.

תכנון מבנה הכנסייה נוצר כדי להקים בה עוגב בעל ממדים משמעותיים, ביחס לגודל המבנה. בניגוד לעוגב הראשון שהתקלקל ופורק, בשל חוסר התאמה למזג האוויר, נבנה העוגב החדש בשנת 1977 והוא עומד יחסית טוב בתנאי מזג האוויר החמים שבארץ.


#על האדריכלות של הכנסיה
כנסיית עמנואל אינה גדולה. היא בנויה בסגנון ניאו-גותי. שימו לב לצריח המחודד והמזוהה שלה, מגדל הפעמונים שבצד המערבי.

הכנסייה בנויה במראה אירופי - הלבנים שלה חומות וגגה הוא גג רעפים אדום. יש בה חלונות בעלי ויטראז'ים צבעוניים, שיצר האמן הנורווגי ויקטור ספארה (Victor Sparre) בשיפוץ של 1977.

ביציע הכנסיה שצורתו ר' מותקן העוגב שלה. מעל מושבי היציע יש חלון עגול גדול המורכב מחלונות קטנים היוצרים צורה של פרח. לחלונות נוספים צורת פרחים צבעוניים, למעט החלון האמצעי שבו נראות שתי ידיים השוככות מעל מנורה.

בקיר המזרחי של אולם הכנסייה קבוע אפסיס, שקע תפילה מעוגל, שבו מוצב מזבח עץ פשוט שעליו מנורה. שלושת הוויטראז'ים שבאפסיס מתארים את לידת ישו, את אהבת האל ואת רוח הקודש והמלאכים, המרחפים כולם מעל "ירושלים החדשה", שתוארה בחזון יוחנן, שבברית החדשה. ירושלים החדשה מתוארת על 12 שעריה ו-12 מגדליה, כולם מסמלים את 12 השליחים ואת 12 שבטי ישראל.

בקירות הכנסייה שבדרומה ובצפונה, קבועים שלושה חלונות בכל אחד. האמצעי שבכל שלישייה הוא מוגבה מעט.

בקיר הצפוני נראים משמאל יונה הנביא בתוך בטן הדג, במרכז תושבי נינוה חוזרים בתשובה ומימין יושב יונה מתחת העץ. בקיר הדרומי רואים משמאל את פטרוס הקדוש מקים את תביטא מן המתים, את חלום פטרוס במרכז ואת הטבלת קורנליוס הרומאי בעקבותיו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/91H9x8slzVQ
כנסיית סנט ג'ורג' בקהיר
#על הכנסייה שהוקדשה לג'ורג' הקדוש

הקתדרלה היוונית אורתודוקסית סנט ג'ורג' בקהיר העתיקה (Monastery and Church of Saint George) היא כנסייה שנבנתה במאה ה-10. היא נמצאת במובלעת הקופטית מָר-גִירְגִיז, הנחשבת לאתר ההתיישבות העתיק ביותר בקהיר.

כנסיית סנט ג'ורג' היא היפה מבין מספר כנסיות לא פחות מרשימות. לא רק מבחוץ הקתדרלה הזו כל כך מדהימה. גם פנים קתדרלת סנט ג'ורג' אומר הוד קדומים.

לצורה המרהיבה שלה היום היא זכתה ב-1904, לאחר ששריפה הרסה אותה והיא עברה שיפוץ וחידוש מקיף.


#מי היה ג'ורג' הקדוש?
למתעניינים מיהו ג'ורג' הקדוש נספר שמדובר בקדוש כוכב, איש אמיץ ומנצח, סוג של סופרמן נוצרי קדום. אחרי השילוש הקדוש, ישו, אימו מרים ואלוהים, ולצד יוחנן המטביל, ג'ורג' הקדוש הוא ודאי הקדוש הנערץ ביותר אצל הנוצרים. אם את מרבית הקדושים הנוצרים נהוג להציג עם לא יותר מצלב בידיהם, את סנט ג'ורג' נהוג להציג בדמות של חייל חמוש, רכוב על סוסו, גיבור חיל של ממש.

אם מעט מאד ידוע באמת על האיש, אם בכלל, סיפורו של ג'ורג' הקדוש יכול להדגים כיצד מאמץ פולחן הקדושים של העולם הנוצרי סיפורים ואגדות ומקדש אותם וכיצד אלו משרתים אותו היטב, גם אם הקשר בינם לבין המציאות העובדתית הוא, נאמר זאת בעדינות, די קלוש...

כי אם היסטורית, לא יודעים על ג'ורג' הקדוש יותר מדי, כלל לא הפריע המחסור במידע על הקדוש לספר עליו סיפורים ועלילות רבים. במהלך השנים קובצו אודותיו עלילות שמקורותיהם מגוונים. חלקם עסקו בכלל באישים, אלמונים וקדושים נוצריים אחרים. סיפורים אחרים שיוחסו לג'ורג' הקדוש הם אפילו לא מהנצרות, אלא מעלילות וסיפורים שמקורם ביהדות, באיסלאם ואפילו בעולם עובדי האלילים.

כך הפך ג'ורג' הקדוש לאדם שהוצמדו לו שלל סיפורי גבורה וניצחון. גם אם אין ביניהם לבין המציאות שום. קשר עובדתי, הסיפורים הללו מחנכים מבחינת הכנסייה, את המאמינים, לערכים של נצרות מאמינה ובוטחת, באל השומר על מאמיניו.


#מוסיקה שמיימית ליום ראשון
אם תרצו לחוות את הקתדרלה היוונית אורתודוקסית סנט ג'ורג' בצורה מיוחדת, בואו אליה ביום ראשון, אל המיסה היוונית והקופטית שמבוצעות בה.

המיסה השבועית המושרת בכנסייה היוונית, היא בשפה היוונית העתיקה, החופפת כמעט לחלוטין לשפה הביזנטית. אם תאזינו לתפילה הזו תשמעו את השילוב הנפלא שבין הקול הגברי של הכומר לקולה הזך והנשי של אישה שמזמרת איתו. החוייה היתה מרגשת עד דמעות.

המיסה הקופטית שונה מהיוונית אורתודוכסית. כאן השירה היא עדתית. וקהילתית, כיוון שהמתפללים שרים ביחד שפת התפילה כאן משלבת בין ערבית מצרית של היום, לבין השפה הקופטית, שהיא סוג של שילוב בין יוונית ומצרית עתיקות. בניגוד למיסה היוונית, הקהל מעורב ומשתתף במיסה הקופטית, כשההתלהבות רבה ומעט מזכירה את שירת הגוספל שבכנסיות האפרו-אמריקאיות בארצות הברית.


#סיפור הנסיכה והדרקון של ג'ורג' הקדוש
רוצים לשמוע את אחד הסיפורים המרגשים על סנט ג'ורג'? - הבחור נולד בקפדוקיה, היום טורקיה, בשנת 300. עם הזמן הוא גדל והיה לקצין בצבאו של דיוקליטיאנוס, הקיסר הרומאי שרדף את הנוצרים.

יום אחד עבר ג'ורג', כשהוא רכוב על סוסו הלבן, ליד עיר שדרקון נוראי ישב על המעין שלה. אותו דרקון אימתני טרף את כל עדרי הבקר והצאן של אנשי העיר. כשלא נותר לאנשי העיר דבר לתת לו בתמורה למים, דרש הדרקון, בתמורה לגישה אל המים שבמעין, שיוגשו לו בכל בוקר שני צעירים מהעיר לארוחתו היומית. לאנשי העיר לא נותרה ברירה וכדי שלא למות בצמא הם הטילו גורל ובכל יום הביאו אליו שני צעירים שנפלו בגורל.

יום אחד נפל הגורל על הנסיכה היפה, בת המלך של העיר. כשהיא נפרדה מאביה המתייפח והלכה לקראת מותה, הופיע ג'ורג' והתפלל לעזרה מבן האלוהים ישו. כשסיים להתפלל הוא תקף את הדרקון בחניתו ופצע אותו פצעים קשים. הוא נטל את חגורתה של הנסיכה וקשר אותו לצוואר הדרקון. מלאת תודה, הסכימה הנסיכה להוליך את הדרקון הפצוע אל תוך העיר. ראו התושבים את המחזה המשמח ומלאי תודה הם התנצרו בהמוניהם. אז שלף ג'ורג' את חרבו וחיסל את הדרקון סופית.

הכל יכול היה להיות מושלם, אלמלא שמע הקיסר הרומי דיוקליטיאנוס שג'ורג' הקצין הגיבור מצבאו, הוא נוצרי. הקיסר, רודף הנוצרים, ציווה להוציאו להורג בעינויים. אנשיו בישלו את ג'ורג' בסיר, שרפו אותו ועינו אותו קשות, אבל הוא לעג לעינויים ולמענים אותו ונשאר חי. לפקודת הקיסר, כרתו את ראשו של ג'ורג' וקברו אותו בעיר לוד שבארץ-ישראל. כך הפך ג'ורג' האמיץ לאחד הקדושים הנערצים והאהובים בדת הנוצרית.


#טיפים
בכניסה יש בדיקות בטחוניות שהן קפדניות יותר אם מגיעים מהשער הרגלי של המוניות. אם תגיעו דרך המטרו הן יהיו הרבה יותר מהירות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/BJeDRqW6PuM


וביקור במקום:

https://youtu.be/fPEsmJZLqC4
כנסיית הבשורה
כנסיית ג’זו נואובו
כנסיית אַיוס יֶאוֹרְיוֹס
כנסיית ווסטמינסטר
סאן חרונימו אל ריאל


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.