» «
קתדרלת ואוול
קתדרלת וַאוֶול
#על אם הכנסיות של פולין

קתדרלת וַאוֶול (Katedra Wawelska), שעל גבעת ואוול, שוכנת במבנה מרשים מהמאה ה-14. כאן הוכתרו ונקברו כל מלכי פולין, לאורך דורות ובמשך מאות שנים.

לצידם קבורים כאן גם משוררים חשובים וגיבורים לאומיים של האומה הפולנית. בכנסיה תוכלו לראות המוני קפלות מעוטרות זהב וסרקופגים מושקעים.

את גרסתה הראשונה של הקתדרלה הקימו כאן בשנת 1020 ומאז נבנו נהרסו ונבנו כאן כנסיות, כשבכל תקופה נוסף עוד חלק או סגנון למבנה מרהיב העין והמגוון שלה.

טיפוס על מגדל זיגמונט שמעל לקתדרלה יאפשר לכם להציץ לפעמון הרחב מאד, ששוקל 11 טונות. מהמגדל תזכו גם לתצפית נהדרת על העיר.


#מוזיאון הקתדרלה
במבנה גותי מהמאה ה-14, שנמצא מול הכנסייה, תראו את המוזיאון של הקתדרלה. במוזיאון הזה מוצגים חפצים ודברי אמנות, שקשורים בקתדרלה ובטקסי הקבורה שנערכו בה במהלך השנים.

אל תחמיצו את אחת מגולות הכותרת של המוזיאון הזה - מדובר בעבודת רקמה יפה להפליא, השזורה בחוט זהב, שגילה מעל 500 שנים.


#תולדות הכנסייה
את קתדרלת וַאוֶול בנה המלך קאז'ימייז' הגדול, בשנים 1320-1364. היא נבנתה על חורבותיהן של שתי כנסיות קדומות שעמדו כאן. מיד עם בנייתה ככנסייה המלכותית, היא הפכה למקום שבו השתמש בית המלוכה הפולני לטקסי ההכתרה של המלכים וכמקום הקבורה שלהם.

במאה ה-14 נבנה המגדל של הקתדרלה. עליו הוצבו מספר פעמונים לא גדולים. על מגדל נוסף שנבנה הוצבו עוד 5 פעמונים והוא זכה לשם "מגדל פעמוני הכסף".

אבל הפעמונים הללו לא הרשימו את אנשי הכנסייה והם רצו יותר. לכן הם גייסו תרומות ובמאה ה-16 הוכנס אליו הפעמון של זיגמונט. זהו פעמון ענקי וכבד במיוחד, שאת צליליו שומעים גם במרחק של 50 ק"מ מהכנסייה.


#טיפים
הכניסה לקתדרלה חופשית.

תשלום אחד מקנה כאן כניסה למגדל, למוזיאון הקתדרלה ולקברים המלכותיים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/k0B7NCQ8wIM


קונצרט בכנסייה:

https://youtu.be/QDlsyYvJMiQ


טקס בכנסייה:

https://youtu.be/GKSBDftEZts


ביקור במקום:

https://youtu.be/xy4roYGjjOI


הדרכה:

https://youtu.be/RFWJQP0zxgE
קתדרלת קופנהגן
קתדרלת קופנהגן
#על הכנסייה חסרת הצריח של קופנהגן

את קתדרלת קופנהגן (Vor Frue Kirke), שנקראת בעצם "כנסיית גבירתנו" (Church of Our Lady) תראו בלב העיר העתיקה. המבנה שלה מודרני יחסית, עגול בחלקו ובשאר מרובע. חשוב לדעת, הכנסייה הזו נשרפה בעבר בהפגזה ונבנתה מחדש, ללא צריח ומסיבות תקציביות.

הכנסיה, בפי המקומיים "וור פרואה קירקה", שוכנת במבנה שבסטנדרטים האירופיים של קתדרלות בערי בירה אירופיות נחשב צנוע. העיצוב החיצוני שלה פשוט, חף מקישוטים ובעל קווים ישרים יחסית.

אבל בפנים מצב העיצוב שונה בתכלית לעומת החוץ. היופי המיוחד שלה מתחיל מכך שהכנסיה לבנה לחלוטין, ללא קישוטים או ציורים, המקובלים במרבית הכנסיות בעולם.

לאורך כל האולם המרכזי ניצבת שורת פסלי שיש עצומים. הפסלים, מעשה ידי אמן בשם ת'ורוואלדסן, מציגים את ישו ותלמידיו השליחים, כשכל אחד מהם אוחז בידו כלי שמאפיין את שליחותו: גרזן, פטיש, צלב, משור וכדומה.

אם נוסיף לבוהק הקירות הלבנים של הכנסייה העצומה, את צינורות המתכת הבוהקים של העוגב ואת פסלי הענק שלאורך קירותיה נראה עד כמה הכנסייה הזו מיוחדת ויפה.

זו דוגמה טובה ושווה ביקור להיכרות עם מסורת העיצוב הצנועה והחכמה של הדנים. גם אם כאן ספציפית מדובר בתולדה של מחסור היסטורי בתקופה שבה הכנסייה הזו נבנתה, זו הוכחה יפה לעוגנים המסורתיים רבי-השנים של העיצוב הדני הצנוע ופשוט, אך מלא עומק ויופי.


#על ההפגזה הבריטית והשריפה שגרמה
הכנסייה ניצבה כאן מאז המאה ה-12. שריפה שהתרחשה כאן בתחילת המאה ה-19 פגעה בה קשות.

השריפה הזו התרחשה בשנת 1807. מתח מדיני בין דנמרק ובריטניה הובילו לחשש ממלחמה בפתח. כשהגיע הצי הבריטי לחופי דנמרק, הוא קיבל פקודה והפציץ את קופנהגן באופן קשה. ספינות הצי עזבו אז את האזור, כשהן גוררות איתן את מרבית האוניות של הצבא הדני.

ההפצצה בקופנהגן גרמה לשריפות קשות ולאחר שעזבו הספינות האנגליות, רוב המאמץ הוקדש לכיבוי השריפות שפרצו בעיר בעקבותיה.

אז הסתבר שהקתדרלה נהרסה בהפגזה הזו ובהמשך בנו אותה מחדש בסגנון הניאו-רנסאנס.

וכך יצא שהכנסייה נבנתה בהדרגה מחדש, אבל בגרסה חסכונית ופשוטה. לראשונה היא הושלמה ללא הצריח המחודד שהיה לה בעבר וללא ציפוי הנחושת היקר שציפה אותה.

עד היום אין לכנסייה הזו צריח. הפער בין הפשטות של המבנה מבחוץ וצניעותו העיצובית, לבין האדריכלות הפנימית שלו הוא מרתק. הוא נוצר כתוצאה מהמצב של דנמרק שהייתה אז קרובה למצב של פשיטת רגל - מה שהביא לבנייה מחדש של הקתדרלה, אבל בתקציב מוגבל מאוד ופשרות עיצוביות מורגשות ואף מודגשות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/aDE8jAWvApo


ביקור במקום:

https://youtu.be/Z7dO10EsjGg


העוגב:

https://youtu.be/KYLLxUHyfAc
כנסיית השיש
כנסיית השיש
#על הכנסייה עם הכיפה הירוקה

כיפתה הענקית והירוקה של כנסיית השיש (Marmorkirken, Frederiks), הניצבת ממש מול ארמון המלוכה אמליינבורג, בולטת בעיר למרחקים.

זוהי כנסיה מרשימה ובנויית שיש. כיפתה הירוקה היא אחת הגדולות מסוגה בעולם ותוכננה במטרה לחקות את הכיפה של כנסיית סנט פטרוס שברומא. בקוטר של 30 מטרים, זוהי הכיפה הגדולה ביותר בסקנדינביה והיא ניצבת על 12 עמודים.

גם כשנכנסים פנימה מראה הכנסייה הוא מהמם ומרהיב עין. היא מצטיינת בפשטות וציורי התקרה שלה הם הקישוט הכי בולט בה.

בסופי שבוע, בין השעות 1:00 עד 3:00 בצהריים, ניתן לעלות אל כיפת הכנסייה וליהנות מתצפית מרשימה על העיר שמסביב. בימים יפים ניתן להשקיף אל האזור שמסביב לעיר ולמרחקים, שנפרשים עד שוודיה, שכנתה של דנמרק ממזרח.

אגב, אם תהיתם למה אין הרבה תמונות של כל הכנסייה מבחוץ, אז הסיבה היא שאין מספיק מרחק כדי להכניס לפריים את כולה. היא מוקפת בניינים רבים וקשה למצוא נקודה שבה ניתן יהיה להכניסה לפריים של מצלמה רגילה, מבלי לגמד אותה ולהפסיד את האפקט של גודלה המרשים כל כך.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/cgsNMF4baIE


ביקור במקום:

https://youtu.be/84i8ZGMDESI


פנים:

https://youtu.be/w7I0iGOGo0k


ולמה אין הרבה תמונות של כולה:

https://youtu.be/E7pLZHOJR14
הכנסייה הדומיניקנית בקרקוב
הכנסייה הדומיניקנית של קרקוב
#על הכנסיה היפה של קרקוב

הכנסייה הדומיניקנית בקרקוב (Dominican church of the Holy Trinity) היא מהכנסיות היפות בעיר. לאחר עבודות השיפוץ שהוכנסו בה, החזית שלה מרשימה במיוחד.

הכנסייה הזו נוסדה במחצית המאה ה-13, במקום שבו עמדה בעבר כנסייה עשויית עץ. הבזיליקה נבנתה בשנת 1250, בעיצומם של ימי הביניים.

במאה ה-19 שוב שוחזרה הכנסייה. זה היה בשנת 1850, בעקבות דליקה שפגעה בה קשות.

אחת הקאפלות שבכנסייה היא מקום קבורתו של הקדוש יאצק (Jacek). בכנסייה נמצא גם קברה של תיאופילה סובייסקה, אימו של יאן סובייסקי, מי שזכה לכינוי "מושיעה של אירופה". סובייסקי היה מלך פולין ומפקד הצבא הפולני, איש חריף ומפקד מבריק, שזכה לתהילה בכל אירופה, בעקבות קרב וינה, בו ניצח את העות'מאנים שאיימו לפלוש לאירופה, כשהפתיע אותם בשנתם והצליח להביס צבא חזק ומצויד היטב, בן 130 אלף לוחמים, כמעט ללא קושי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/3Or-tIW9C8A


מיסה בכנסייה:

https://youtu.be/wX2Dn_QkVDU

כנסיות

כנסיית סן סטפן של הבולגרים
כנסיית סן סטפן של הבולגרים
#על הכנסייה שהושטה לכאן על רפסודה מווינה

כנסיית סן סטפן של הבולגרים (Bulgar Kilisesi) היא כנסייה של הקהילה הבולגרית באיסטנבול. המיוחד בכנסיה הזו הוא הברזל היצוק, שממנו היא עשויה כולה.

את חלקיה של הכנסייה הזו ייצרו האוסטרים בעיר בוינה, בשנת 1871. לאחר שיצרו אותם, העמיסו את חלקי הכנסייה והם הובאו לאיסטנבול על רפסודת ברזל, בשיט על מימי נהר הדנובה.

מבחינה דתית, הכנסייה הזו משרתת את מאמיני הקהילה הבולגרית מהכנסייה היוונית-אורתודוכסית. האגדה מספרת שבשלהי המאה ה-19 הבולגרים, מאמיני הכנסייה הזו, רצו להיפרד מהכנסייה היוונית האורתודוכסית. הסולטן הסכים לאשר להם ובתנאי שהכנסייה הבולגרית תוקם במהירות, לפי אחת הגרסאות בתוך 7 ימים. לכן הזמינו חברי הקהילה את דגם הכנסייה המוכן מווינה והכנסייה עמדה על מקומה בזמן שהקציב הסולטן.מבט מקרוב:

https://youtu.be/_RhxtEeW6VU?t=10s
סנט שאפל
סנט שאפל
# על הכנסייה

סנט שאפל היא כנסייה גותית הממוקמת באיל דה לה סיטה בפריז. קטנה ואינטימית, יפה ומרגשת, תמצאו בה את חלונות הזכוכית היפים ביותר בפריז. שימו לב לרצפת האולם התחתון העשויה ממצבות של קברים שנמצאים מתחתיה.

מן האולם התחתון אל האולם העליון יובילו אתכם מדרגות. באולם העליון תחשפו לחלונות הוויטראז' העתיקים והיפים ביותר בפריז, בני המאה ה-13. חלונות אלו, עשויי הזכוכית, מציגים למעלה מ-1000 סצנות מהברית החדשה והישנה, על שטח כולל של 618 מטרים רבועים.

בתקופת ימי הביניים דימו המאמינים את המקום ל"שער גן עדן" ולא במקרה - העמודים הגותיים הצרים בגובה 15 מטרים, התקרות הקמורות, הכוכבים, הצבעים והמשחק עם קרני השמש שמגיעות מאור היום, הופכים את המקום לקסום ומרגש.

בקפלה העליונה תמצאו את חלונות הזכוכית ופסלי העץ המרשימים. חפשו את "חלון השושנה" העגול. הוא נקרא "רוזטה" ומתאר את חזון אחרית הימים. האורגן של הכנסייה, אגב, הוא הגדול ביותר בצרפת ויש לו 6100 צינורות.

כנסייה זו עמוסה במיוחד בשעות הצהריים ובסופי השבוע, אך זו לא סיבה מספקת להימנע מביקור בה. היום כבר לא נערכות בה מיסות, אך תוכלו לשים לב שנערכים בה קונצרטים לעתים קרובות.


# היסטוריה
הכנסייה נבנתה בידי לואי ה-9, מלך צרפת, לאחר שרכש את נזר הקוצים של ישו והחליט לבנות קפלה מלכותית על מנת לאחסן אותו שם. זאת בתקופה שבה אצילים נהגו לגנוב שרידי קודש והוא חשש לשלום הפריט. הכנסייה נבנתה בין השנים 1242-1248 ועלותה הסתכמה ב- 40,000 ליברות.

בניית הקפלה מציגה את השאיפה של לואי ה-9 להפוך את צרפת לממלכה נוצרית חשובה. כמו שקיסר היה יכול לעבור בפרטיות מלאה מארמונו לכנסיית איה סופיה, כך דאג לואי שיוכל לעבור ישירות מארמונו לסנט שאפל. בשנת 1297 הכנסייה העניקה ללואי ה-9 מעמד של קדוש נוצרי.

במקור, הקפלה התחתונה נבנתה עבור דיירי הארמון המלכותי - המשרתים והאנשים הפשוטים, בעוד הקפלה המלכותית שניצבה מעליה, שימשה את משפחת המלוכה.

במהלך המהפכה הצרפתית השתמשו בקפלה כמשרד מנהלי. החלונות שלה הוסתרו בארונות מלאים בתיקיות. בשל כך, החלונות לא ניזוקו, בניגוד לשאר האלמנטים - הספסלים ומסך העץ שהושחתו לחלוטין. גם הצריח אז נהרס ושרידי הקודש פוזרו.

במאה ה-19 סנט שאפל שוחזרה והצריח נבנה מחדש, החל משנת 1862 הכנסייה נחשבת למונומנט היסטורי לאומי.


# אדריכלות סנט שאפל
הכנסייה נחשבת אמנם קטנה ואינטימית, אך מאז ומתמיד הייתה בולטת במיוחד. אורכה 33 מטרים, רוחבה 17 וגובהה 76 מטרים.

אחד מהאובייקטים הבולטים והיפים ביותר בה הם חלונות הוויטראז' מזכוכית צבעונית, העשויים מחומר מובחר ביותר. החלונות מותקנים בתוך עבודת אבן עדינה.

רוב הכנסייה בנויה בסגנון גותי קורֶן, סגנון שהחל להתפתח בפריז בתקופת בנייתה, אך במהלך המאה ה-15 התווסף חלון רוזטה, שהוא חלון גדול ועגול. הוא מעוצב בסגנון הלהבות לחזית המערבית.

מעל לכנסייה תראו צריח בצורת חרוט, שנבנה בשנית בשנת 1853 בגובה של 75 מטרים.


#טיפים
הכניסה חינם ביום א' הראשון בכל חודש, מנובמבר עד סוף מרץ.

הכניסה חינם עד גיל 18 ולבעלי אזרחות EU עד גיל 26.


מבט מקרוב על הכנסייה:

https://www.youtube.com/watch?v=F0SfaD034X0&t=86s
קתדרלת נוטרדאם
קתדרלת נוטרדאם
#על הקתדרלה

קָתֶדְרָלָת נוֹטֶרדַאם (Notre-Dame) המפורסמת, מפסגות האדריכלות הגותית, מושכת אליה אלפי תיירים מדי שנה. משמעות שמה היא "קתדרלת גבירתנו", על שם מריה, אמו של ישו. מלכים רבים הוכתרו ונישאו בקתדרלה הזו, ביניהם גם נפוליאון.

בניית הקתדרלה החלה בשנת 1163 והסתיימה כמאתיים שנה לאחר מכן, בסביבות שנת 1345. תוכלו לראות בה מגוון פסלים ותבליטים, אבל במיוחד מעניין "פיסול השוליים". שימו לב לדמויות המפלצתיות והדמיוניות שהוצבו בקצות המַרְזְבִים, דמויות שמסמלות את הרוע והשאול ומאפשרות הצצה אל עולמם של אנשי התקופה, אנשי ימי הביניים.

אחרי המהפכה הצרפתית הוזנחה הקָתֶדְרָלָה היפהפייה, אבל בשנת 1831 היא שימשה רקע ליצירתו המפורסמת של וִיקְטוֹר הוּגוֹ - הגיבן מנוטרדאם. אחרי פרסום ספרו של הוּגוֹ החלו הצרפתים לשקם אותה. זו הייתה גם התקופה שבה נבנו הגרגוֹיְלִים המפורסמים, שעד היום כורעים על הקתדרלה ועושים פרצופים לועגים לעוברים ושבים.

גרגוֹיְלִים הם פסלים שהיו מאד נפוצים באדריכלות הגותית. הפסלים הללו שימשו בדרך כלל כמרזבי מים קישוטיים. הם מוקמו תמיד על סף הגג של המבנים הגותיים, בתור מַרְזְבִים. המעניין הוא שהם עוצבו כמפלצות דמויות שדים או דרקונים, מפלצות שפונות כלפי חוץ ומפחידות את העוברים והשבים שעומדים למרגלות המבנה.

הקתדרלה ממוקמת בכיכר נוטרדם, באִיל דֵה לַה סיטֶה, האי המהווה את נקודת ההתחלה ההיסטורית שממנה התפתחה העיר פריז. גאוגרפים מתייחסים אל הקתדרלה כאל נקודת האפס שממנה נמדדים המרחקים לכל רחבי צרפת. את לוח המתכת של "נקודת האפס" תוכלו לראות בכיכר שלפני הכנסייה.


משימת בילוש קטנה לילדים
====================
מצאו בכיכר שלפני הכנסייה את לוח המתכת של "נקודת האפס" והסבירו לשאר בני המשפחה את משמעותה.


#הגיבן מנוטרדאם

השילוב של אחד מהסופרים המכובדים בהיסטוריה האנושית, עם אחת הערים המרתקות והיפות בעולמנו, הוא שילוב מנצח. ויקטור הוגו, שחי בפריז, שילב אותה כתפאורה המרכזית בכל יצירותיו, ולפיכך העיר הקסומה הזו מלאה באתרים הקשורים אליו, לפועלו וליצירתו. את הספר "הגיבן מנוטרדאם", אחד הרומנים הגדולים של התקופה, הוא פרסם בשנת 1831. הספר הסעיר דורות רבים של קוראים בעלילה מרתקת ורבת עוצמה.

במרכז העלילה מככבת לא אחרת מאשר הקתדרלה המדהימה שבה אתם נמצאים ברגעים אלו ממש. עם זאת, בניגוד למציאות, בספר היא ממוקמת בשכונת העוני של פריז. הקתדרלה היא מקום מגוריו של כומר קתולי נוקשה וחמור סבר, קְלוֹד פְרוֹלוֹ (Claude Frollo), שמאמץ תינוק שננטש, אותו הוא מכנה קְוָוזִימוֹדוֹ. קווזימודו הוא גיבן מעוות וחירש שתפקידו יהיה לצלצל בפעמוני הכנסייה.

הסיפור הוא סיפור אהבתו של קווזימודו הגיבן לאזמרלה, הרקדנית הצוענייה. זהו סיפור אפי, רווי יופי ועצב, שמתאר את הסבל האנושי בעוצמה ובחמלה. לאחר שקווזימודו מואשם בניסיון חטיפתה של אזמרלדה, נגזרים עליו עינויים לעיני כל תושבי העיר. מי שתציל אותו תהיה לא אחרת מאשר אזמרלדה עצמה. הכומר פרולו, שמאוהב גם הוא באזמרלדה הרקדנית, מנסה להתגבר על ייסורי אהבתו וקנאתו ורוקח מזימה מרושעת שתוביל להתפתחות טרגית של הרומן.

את הספר כתב הוגו לאחר שגילה במגדל הפעמונים כתובת ביוונית שפירושה "צורך/הכרחי" והיה סקרן לדעת מי חרט את הכתובת. מטרתו של הוגו בכתיבת הספר הייתה להציג את אוצרותיה של הקתדרלה לציבור הרחב, אחרי החורבן שנערך בה על ידי ההמון בימי המהפכה הצרפתית, אשר ראה בה את סמל השלטון.


#שינויים בקתדרלה

ההחלטה על בניית קתדרלת נוטרדאם התקבלה על ידי הבישוף המקומי שהחליט על הקמת משכן לכנסייה הקהילתית של מלכי אירופה, בדמות כנסייה גוֹתית קלאסית - משמע, כנסייה גבוהה, מפוארת, מוארת ומקושטת. התכנון האדריכלי השאפתני הוביל לכך שמספר רב של אדריכלים היו מעורבים בעבודת הבניה שהחלה בשנת 1163 והסתיימה כמאתיים שנה לאחר מכן, בסביבות שנת 1345.

לאורך השנים נפגע המבנה המקורי של הקתדרלה. בזמן המהפכה הצרפתית, נגרם נזק רב למקום - ראשיהם של הפסלים בחזית ושל אלו שמעל השערים "נערפו". כל הפעמונים הותכו לשימוש בתעשיית הנשק. המבנה עצמו שימש אז כמחסן מזון. גם המלכים, שניסו להטביע את חותמם במקום עם השנים, הוסיפו חדרים ושיפצו פינות. נזקים קטנים נוספים נגרמו למבנה במלחמות העולם השונות שהכו בו קשות, אבל המבנה שמר פחות או יותר על צורתו המקורית והוא דומה מאוד למבנה שעמד פה בימי הביניים.


#סן דני

כל פריז מכירה את דמותו של סן דֵנִי הנושא את ראשו הערוף מעל הכניסה לקתדרלת נוטרדאם. מסופר שהרומאים ערפו את ראשו. הוא לא התרגש ונשא את ראשו הערוף בידיו... פסל נוסף שלו נמצא גם במוזיאון ימי הביניים הממוקם גם הוא בפריז. אבל מי הוא היה?

סן דני, בשמו המלא דיוניסיוס (Dionysius), היה קדוש נוצרי בן המאה ה-3 לספירה, שהיה לבישוף הראשון של פריז. דיוניסיוס נשלח על ידי האפיפיור פביאנוס כדי לשקם את הקהילה הנוצרית בפריז. הוא בנה בה כנסייה, באי על נהר הסן, והמיר לנצרות תושבים רבים. אבל חמתו של מושל העיר הרומאי בערה בו והוא ציווה לכלוא אותו ואת שני מלוויו, לענותם ולערוף את ראשם מיידית.

האגדה מספרת, כי לאחר שראשו נכרת, הרים אותו סן דני מן הקרקע והחל ללכת, כשהוא נושא אתו בידיו ומטיף לסובבים. כמה קילומטרים צפונה מגבעת מונמרטר (שם בוצעה העריפה), הוא פוגש באצילה הרומית קטולה, מפקיד בידיה את ראשו ומתמוטט. במקום נפילתו נבנתה בזיליקת סן דני, מה שיהיה למקום קבורתם של מלכי צרפת.


#העוגב של כנסיית נוטרדאם

עוגב הוא כלי מקלדת גדול (למעשה הוא כלי הנגינה הגדול בעולם), המפיק צליל מהרעדה של אוויר, בניגוד לכלי מקלדת אחרים המפיקים צליל מהרעדת מיתרים. הצליל בעוגב מופק באמצעות מפוח הנושף אוויר דרך צינורות.

בקתדרלת נוטרדאם הותקנו עוגבים מאז שהיא נבנתה והיום יש בה שלושה עוגבים - העוגב הגדול, העתיק שבעוגבי הקתדרלה המותקן מתחת לחלון הרוֹזֶטָה המערבי, עוגב המקהלה (עוגב בן 30 שנה שהותקן במאה ה-19) הממוקם בבית המקהלה ועוגב נייד, שתפקידו ללוות את המקהלה והזמרים.

העוגב הראשון הותקן במאה ה-18 בידי קליקו (Cliquot). חלק מהצינורות המקוריים של קליקו ממשיכים להישמע בעוגב גם היום, למעלה מ-270 שנה לאחר שהותקנו. העוגב שופץ ונבנה מחדש כמעט לחלוטין במאה ה-19. בתחילת 1989 נעשה שחזור נוסף של העוגב שהסתיים ב-1992.

לעוגב הגדול של הקתדרלה יש 7,800 צינורות, 900 מהם מסווגים כהיסטוריים.
העוגב בעל 109 מְשַׁלְּבִים, חמש מקלדות בנות 56 קלידים כל אחת ומקלדת דוושות בת 32 קלידים.

משרת נגן העוגב של קתדרלת נוטרדאם נחשב לאחת המשרות הנחשקות ביותר בתחום זה בצרפת.


#טיפים
הכניסה חינם ביום א' הראשון בכל חודש, מנובמבר עד סוף מרץ.

הכניסה חינם עד גיל 18 ולבעלי אזרחות EU עד גיל 26.


מבט מקרוב הקתדרלה:

https://www.youtube.com/watch?v=PGqyo5rn1Tk
כנסיית העלייה לשמיים
כנסיית העלייה לשמיים
#על הקתדרלה החשובה במוסקבה

רבים במוסקבה רואים את כנסיית העלייה לשמיים, או בשמה הנוסף "כנסיית הדורמיציון" (The Cathedral of the Dormition), את הקתדרלה החשובה בקתדרלות העיר ואת הכנסייה המשמעותית ביותר בכנסיה הרוסית-אורתודוכסית כולה.

הקתדרלה הזו היא הכנסיה העתיקה ביותר במתחם הקרמלין. היא ממוקמת בכיכר הקתדרלות שבמרכז הקרמלין במוסקבה, בירת רוסיה. לידה תוכלו לראות את הפעמון הענקי שמעולם לא צילצל ולא רחוק ממנו את תותח הענק שמעולם לא ירה.

לא פחות מהמראה שלה מבחוץ, העיצוב הפנימי של הכנסייה הזו הוא יפה מאד. מרשימים במיוחד בפנים הכנסייה הם ציורי העץ שבה וקיר האיקונות הגדול והיפה הניצב בחלל הגדול.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/8ryi5aQ-Ey0


מבחוץ:

https://youtu.be/4Gbxm4LGOy4


מבפנים:

https://youtu.be/mP631oxPfww


כנסיית סטברופולאוס
כנסיית סטברופולאוס
#על כנסיית סטברופולאוס

הכנסייה האורתודוכסית שבה אתם נמצאים נבנתה בשנת 1724 בסגנון ארכיטקטוני ברנקוביאני. למרות שהיא אינה גדולה במיוחד, היופי שלה מושך לא מעט תשומת לב.

כנסיית סטברופולאוס (Biserica Stavropoleos) הוקמה בתקופת שלטונו של נסיך וולאכיה, ניקולס מברוקורדט (Nicolae Mavrocordat). המקים, נוצרי מאמין, בנה בחצר הפונדק שלו את הכנסייה ואת המנזר שעמדו כאן פעם. לאחר שנפטר, בשנת 1742, הוא נקבר בכנסייה שבנה והוא בן 61.

במהלך השנים, גם הכנסייה עצמה ניזוקה לא מעט. תרמו לכך בעיקר רעידות אדמה שפקדו אותה, מה שהביא לנפילת הכיפה שהייתה למבנה במקור. עוד ועוד הרס גרם לכך שמכל המנזר שרדה רק הכנסייה עצמה.

ניזוקו גם הציורים שעל קירות הכנסייה והם שוחזרו רק בתחילת המאה ה-20, עם בניית מבנה חדש, שתוכנן בידי האדריכל יון מינצ'ו (Ion Mincu). במבנה הזה יש היום ספרייה וחדר ישיבות.

בנוסף לפולחן דתי, עוסקים כיום אנשי הכנסייה גם בשחזור איקונות וספרים עתיקים. בכנסייה יש גם מקהלה ששרה בסגנון ניאו-ביזנטי, סגנון חד-קולי עתיק ונדיר מאד בכנסיות רומניה של ימינו.

מבנה הכנסייה מכיל חצר פנימית המפורסמת במצבות שבה. יש בה קשתות יפות ועמודים, צמחים ועיטורים רבים.

ארגון אונסק"ו הכריז על הכנסייה הזו כאתר מוגן והיא נכללת ברשימת המונומנטים ההיסטוריים של רומניה.


קולות המקהלה:

https://youtu.be/yT5y3tfReuY
הבזיליקה של אֶסטֶרגוֹם
#על הבזיליקה של הארכיבישוף

הבזיליקה באֶסטֶרגוֹם (St. Adalbert's Basilica) היא הבזיליקה הגדולה בהונגריה והקתדרלה הקדושה להונגרים. היסטורית, בבזיליקה הזו הוכתר המלך ההונגרי הנוצרי הראשון, אישטוואן הקדוש.

הכנסייה נחשבת לאחת הכנסיות היפות באירופה. היא עוצבה כהעתק של כנסיית סן-פייטרו ברומא, מה שהקנה לה את הכינוי “הוותיקן של הונגריה”. גם העובדה שיושב בה הארכיבישוף של המדינה, הופכת אותה לכנסיה הקתולית המרכזית של הונגריה.

הבזיליקה, שנבנתה במהלך המאה ה-19, נחשבת לסמל העיר אסטרגום. היא הכנסייה ה-18 בגודלה בעולם. בבניין החדש יחסית, משולב מבנה עתיק הרבה יותר, ששרד מאז ימי הביניים. ראו ליד הקתדרלה את הקפלה הבנויה משיש אדום.

בקתדרלה נמצא אוסף של תשמישי קדושה שנעשו מאבנים טובות, כמו גם מכסף וזהב.

מהבזיליקה יש תצפית נפלאה לעבר נהר הדנובה ואל סלובקיה השכנה. אם תביטו אל הנהר שלפניכם, תוכלו לראות גשר המחבר בין הונגריה לסלובקיה. במלחמת העולם השנייה הגשר הזה פוצץ על ידי הנאצים הבורחים. הוא שוקם רק שנים רבות אחר כך, משהצליחו המדינות להעמיד את התקציב לכך.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/VQXjypBkKFQ


מהאוויר:

https://youtu.be/yr6_O_Rgdcc


העוגב המרשים של הבזיליקה:

https://youtu.be/3Y2tSosj_e0


הדרכה:

https://youtu.be/oy67n0dXM78
שמעון מקיריני עוזר לישו לשאת את הצלב (5)
#5. שמעון מקירניה עוזר לישו לשאת את הצלב

ראיתם מישהו מהצליינים, עולי הרגל הנוצרים, שמנשק את האבן עם השקע שמימין לקאפלה ברחוב טאריק אל סארי? - המסורת הנוצרית רואה בשקע שבקיר את המקום שבו נשען ישו על הקיר ובשל כך, גורסת המסורת, נוצר כאן שקע. זוהי התחנה החמישית בוויה דולורוזה.

כאן ישו מתקשה לשאת את הצלב. החיילים הרומאים מכריחים את שמעון מקיריני, עולה רגל שהגיע לירושלים מהעיר קיריניה שבלוב, אז מושבה יוונית, לעזור לישו לשאת את הצלב הכבד מנשוא.

"וְכַאֲשֶׁר הוֹלִיכֻהוּ מִשָּׁם וַיַּחֲזִיקוּ בְּאִישׁ אֶחָד הַבָּא מִן הַשָּׂדֶה וּשְׁמוֹ שִׁמְעוֹן אִישׁ קִירֵנָה וַיָּשִׂימוּ עָלָיו אֶת־הַצְלָב לָשֵׂאת אַחֲרֵי יֵשׁוּ". (הבשורה על פי לוקס פרק כ"ג 26)

בתחנה זו נבנתה קאפלה פרנציסקנית שמתארת את האירוע, אבל לא נכנסים אליה. האבן עם השקע שמימין לקאפלה, היא התחנה והיא אבן עתיקה ששולבה בכנסייה מהמאה ה-19, כשנבנתה כאן בשנת 1889.


#מי היה שמעון מקיריניה?
יש מחלוקת נוצרית לא קטנה על מעשהו של שמעון מקיריני ועל הנצחתו. מה שידוע מהכתובים הוא שהוא היה עולה רגל, ככל הנראה יהודי, שהגיע לירושלים מהעיר קיריניה. קיריניה, עיר יוונית שנמצאת בלוב של ימינו, הייתה באותה תקופה מושבה יוונית ושמעון, יתכן שהגיע לירושלים כעולה רגל לכבוד חג הפסח.

מהכתובים ידוע שהוא היה "אֲבִי אֲלֶכְסַנְדְּרוֹס וְרוּפוֹס" והמסקנה שהיה יהודי היא רק על פי שמו היהודי.

כך או כך, שמעון הצטווה לעזור לישו לשאת את הצלב הכבד מנשוא ומכאן מתחילה מחלוקת. יש שרואים בשמעון את אחד מראשוני היהודים שקיבלו עליהם את המשיחיות של ישו, מי שכונו "נצרנים". אחרים גורסים שלא כך מתוארים הדברים בבשורה על פי מתי ובבשורה על פי מרקוס. הרי בבשורות הללו נכתב באופן מפורש שהרומאים כפו על שמעון לסייע לישו וזאת בניגוד לרצונו. אז כיצד זה מתחבר לאמונתו של שמעון במשיחיות של ישו?


הנה תחנה 5, שמעון של ויה דולורוזה בירושלים:

https://youtu.be/1qycKpNFwJ8
רוטונדה
#על הכנסייה העגולה של וישהראד

הרוטונדה של הצלב הקדוש (Rotunda of the Holy Cross) היא כנסייה עגולה, בצורת גליל, שנמצאת במצודת וישהראד שבפראג. זו שכאן נקראת למעשה "הרוטונדה של מרטין הקדוש" והיא נבנתה במאה ה-11. זוהי אחת מהרוטונדות הרומנסקיות המקוריות של העיר.

המילה רוטונדה (Rotunda) באה מאיטלקית בכלל והיא מתארת מבנה או חלק ממבנה אדריכלי, שבנוי בצורת גליל. המאפיין של מבני רוטונדה הוא סימטריה לכל הכיוונים ותכנון סביב המרכז, כשלמבני רוטונדה יש בדרך כלל גג בצורת כיפה או חרוט.

הרוטונדה בווישהראד נבנתה במאה ה-11 בסגנון רומנסקי והיא נחשבת לאחת מפניני הגדה המזרחית של הוולטבה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/a6xIp8qVuiA


ועוד מבט:

https://youtu.be/Lo8V2fIk5sg?t=1m35s&end=3m25s
כנסיית פאולוס ופטרוס הקדושים
#על הבזיליקה הגותית של וישהראד

כנסיית פאולוס ופטרוס הקדושים (Saint Peter and Paul Basilica) היא בזיליקה מרשימה, בסגנון התחייה הגותית, שנמצאת בתוך מצודת וישהראד שבפראג. שני צריחיה הם מהמרכזיים בקו האופק של המצודה הגבוהה ונראים היטב ממרכז העיר שבצידו השני של הנהר.

הכנסייה נקראת על שם הקדושים לנצרות פאולוס ופטרוס. היא נבנתה במהלך המאה ה-19, אך נפגעה קשות כתוצאה משריפה. בתחילת המאה ה-20 היא נבנתה מחדש.

שני צריחיה התואמים של הבזיליקה הזו הם הסמלים הבולטים שלה מבחוץ. אבל היכנסו אל תוכה ותוכלו לצפות בפסיפס המרשים שמעל הכניסה הראשית.

אל תחמיצו גם את חלונות ויטראז' המיוחדים והיפים להפליא של הכנסייה.

אם תצאו אל מאחורי כנסיית פטרוס ופאולוס הקדושים, תוכלו לראות את בית הקברות וישהראד, שבו קבורים רבים מגדולי צ'כיה בדורות האחרונים.


מבט מקרוב וב-360 מעלות על הכנסייה שבמצודת וישהראד:

https://youtu.be/MvWH946vin8
כנסיית מטרופוליטן
#על כנסיית מטרופוליטן

היא לא היפה ביותר ולא העתיקה ביותר בבוקרשט, אך היא חיה, בועטת ופעילה עד היום. זוהי הקתדרלה הפטריארכלית (Palatul Patriarhiei), שממוקמת על הגבעה הפטריארכלית בעיר.

כנסיית המטרופוליטן נוסדה על ידי הנסיך קונסטנטין ואישתו, בין השנים 1654-1658. מאז היא שוחזרה לא מעט פעמים ולכן הבניין לא שימר את צורתו המקורית, בעיקר בשל התוספות שהוסיפו לו וההתאמות השונות שהתבצעו בו במהלך השנים.

הכנסייה הזו היא לב הכנסייה הרומנית-אורתודוכסית. שימו לב לציורי הקיר היפים שבחזית המבנה שלה. היכנסו דרך קשתות הכניסה וצפו גם במזבח המעוצב.

בתוך הכנסייה תמצאו איקונות ומזבחים כמו-ביזנטיים, מרהיבים ביופיים. אם אתם מגיעים באזור ערב הפסחא, כדאי להגיע לשמוע את המיסה של חצות המושרת על ידי מקהלת הא-קפלה המפורסמת של הכנסייה.

עד היום נכללת הכנסייה ברשימת המונומנטים ההיסטוריים ברומניה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Mll1zpT5zSw
כנסיית סן ז'רמן דה פרה
#על המנזר

מנזר סן ז'רמן דה פרה, היום העתיק ביותר בפריז, היווה בעבר אתר קבורה של מלכים מֵרוֹבִינְגִים. השושלת המרובינגית הייתה שושלת פרנקית סאלית, שבאה מאזור החוף שמעל לנהר הריין, כיום בצפון הולנד.

המנזר עצמו נוסד במאה השישית על ידי כִּילְדֶבֵּר הראשון (Childebert I) והפך לאחד מהמנזרים העשירים בצרפת.

עד המהפכה עמד המנזר במרכז החיים האינטלקטואליים של הכנסייה הצרפתית הקתולית, אך שריפה שפרצה בו, הרסה את המנזר ואת העמודים שבו. כנסיית המנזר שרדה והיא אותה אחת שבה אתם עומדים כעת.

בשנת 542, חזר כִּילְדֶבֵּר לפריז ובידו שרידים קדושים: גלימתו של הקדוש וינסנט וצלב זהב, שעל פי המסורת היה שייך למלך שלמה. הוא רצה לאכסן את הפריטים ועל כן הורה לבנות כנסייה גבוהה כדי שיוכל לראותה גם דרך השדות. בשנת 558 הושלמה בניית הכנסייה והיא הוקדשה על ידי ז'רמן, ב-23 בדצמבר - היום שבו נפטר כִּילְדֶבֵּר. אמנם מלכי השושלת המֵרוֹבִינְגִית נטמנו בכנסייה במאות ה-6 וה-7, אך קבריהם נפתחו ונהרסו בזמן המהפכה הצרפתית.

לאורך ההיסטוריה, הכנסייה נבזזה לעתים תכופות. היא נשרפה שוב במאה ה-9 על ידי הנורמאנים ונבנתה מחדש בשנת 1014. הכנסייה עברה אמנם שינויים רבים, אך מאז שנת 1000, כמעט ולא השתנה מגדל הפעמון שנישא מעליה.

לצד הכנסייה נבנה מנזר ובו היה אב בעל סמכויות שיפוט רוחניות וחילוניות. המנזר לא נכנס לשטח שעליו הגנה החומה הגדולה שנבנתה סביב פריז, בעת מלכותו של פיליפ השני. לכן התושבים נאלצו לדאוג לעצמם.


#האזור מסביב למנזר

כל האזור שסביב המנזר, רובע סן ז'רמן דה פרה, נקרא על שמו. זאת מכיוון שהוא נידב חלק מאדמותיו שלאורך הנהר, לשם הקמת המבנים שבהם השתכנה האוניברסיטה של פריז. גם השדרות הממוקמות בסמוך קיבלו את השם "שדרות סן ז'רמן".

במאה ה-17 היה אזור זה נחשק ביותר והמלכה מרגרִיט דֶה וָלוּאָה (Marguerite de Valois) דחקה באב המנזר לנדב לה גם קצת אדמות. משנעתר לה, היא בנתה עליהן ארמון שהוסיף לאזור סגנון אופנתי.

#משימת בילוש חביבה

באחת מהקפלות הצדדיות של הכנסייה תוכלו למצוא, אם תחפשו, את קברו של הפילוסוף רנה דקארט. צאו לדרך!

מצאתם? - תוכלו ללמוד באינטרנט מי הוא היה...
כנסיית הבשורה
#על הכנסייה שמחוץ לחומות ברודוס

כנסיית הבשורה של הבתולה (The Church of the Annunciation) היא הכנסייה המפורסמת ביותר מבין כנסיות העיר החדשה. זוהי כנסייה בעיצוב גותי, שנמצאת בסמוך לכיכר אלפטריאס (Elefterias) ברודוס. היא שוכנת ממש על קו המים.

כנסיית הבשורה נבנתה בתקופת השלטון האיטלקי ונחנכה בשנת 1929 בצפון מנדרקי, הנמל הישן של רודוס. במקור, נבנתה כנסיית הבשורה כקתדרלה קתולית, באותו סגנון של כנסיית אבירי סנט ג'ון, שבעיר העתיקה, אל מול "ארמון ראש המסדר". למעשה, הכנסייה הזו ממש התבססה על הסגנון של כנסיית סנט ג'ון.

לצד כנסיית הבשורה תראו מגדל פעמונים רבוע, שבראשו גג רעפים אדום ועליו שעון. שימו לב שעל מגדל הפעמונים של הכנסייה מופיע סמל "האריה המכונף", הסמל של ממלכת ונציה.


מבט מקרוב בכנסייה:

https://youtu.be/-w8sQMIzjVk
כנסיית אַיוס יֶאוֹרְיוֹס
#על הכנסייה הקטנה שעל הליקבטוס

כנסיית אַיוס יֶאוֹרְיוֹס (Agios Georgios), או סנט ג'ורג' (Church of St George), היא כנסייה שממוקמת על גבעת ליקבטוס, בגובה 277 מטר, ברובע פלקה שבמרכז אתונה.

אם תגיעו ביום ראשון בבוקר, תוכלו לראות את קהילת המקום המגיעה לתפילה בכנסיה. בצפון הגבעה, ליד הכנסייה, תוכלו לראות אחר כך תיאטרון קטן ונעים לביקור.

אטרקציה מרהיבת עין על הגבעה היא מרפסת התצפית הנפלאה, המשקיפה על כל אתונה. ממנה תוכלו לראות את כל העיר שמסביב, את גבעת האקרופוליס הנישאת מעליה ואת נמל פיראוס המפורסם שמנגד.


#טיפים
ניתן לעלות לכנסייה הקטנה במדרגות, או ברכבל פוניקולר מרחוב Ploutarhou street, במחיר 6 יורו.

ליד הכנסיה כמה מסעדות לתיירים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/fc7FqgVSx8Q


סאן חרונימו אל ריאל
#על הכנסייה שעשתה היסטוריה

בקתדרלת סאן חרונימו אל ריאל (San Jeronimo el Real) הוחזרה רשמית הדמוקרטיה לספרד. זה קרה ב-20 בנובמבר 1975, עם הכתרתו של חואן קרלוס הראשון, נכדו של המלך אלפונסו, למלך ספרד.

כנסיית סן-חרונימו אל-ריאל, שניצבת בסמוך למוזיאון הפראדו (Prado Museum), היא כנסייה קתולית מתחילת המאה ה-16. הכנסייה, שהיא חלק ממנזר קדום, עברה במאות האחרונות שחזורים רבים, שהצליחו להעלים כמעט לחלוטין את סממני המבנה המקורי שלה.

במהלך ההיסטוריה שימשה הכנסייה כמקלט למלכים ספרדיים שונים והייתה למקום שבו הושבעו שוב ושוב חברי הפרלמנטים הספרדיים. כאן התקיים גם טקס החתונה של המלך אלפונסו ה-13, טקס שלכבודו נבנה גרם מדרגות, לכיוון לרחוב, בכדי שהגישה אל הכנסייה מהרחוב תהיה מרשימה יותר.

בתוך הכנסייה ניתן לראות כיום מגוון ציורים ופסלים מרשימים, כמו גם חלונות ויטראז' אופייניים ויפים מאד.


#טיפים
הכניסה חופשית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Im_an3yA_WA


ומבפנים:

https://youtu.be/GFvhZmA_A3g
קתדרלת ניקולאס הקדוש
#על כנסיית הבארוק הגדולה של פראג

אתם נמצאים בקתדרלה הגדולה והמפורסמת של פראג. כנסיית סָנְט ניקולאס חולשת על כיכר הרובע ברובע לסר. היא נבנתה בין השנים 1704-1755 ותכננו אותה שניים מהארכיטקטוֹרים החשובים של פראג - האב והבן כריסטוף וקיליאן-איגנץ דינצנהופר.

הביטו וראו את העוגב הלבן שממנו עולים ויורדים מלאכים. זהו העוגב שמוצרט ניגן עליו בעת שהותו בפראג, בשנת 1787. העוגב פעיל עד היום בקונצרטים המתקיימים במקום.

הכנסייה מעוטרת בזהב ושיש והמראה עשיר ומרהיב. עם עיטוריה הרבים וכיפתה הירוקה, תקרת הכנסייה מרשימה מאד. הפְרֵסְקוֹ המרשים שלה, ציור התקרה שנחשב לפרסקו הגדול באירופה, מוסיף גם הוא ליופי המרהיב. הפרסקו הזה מתאר סצינות מחייו של ניקולס הקדוש.


#על הכומר הסקרן שנכנס להיסטוריה בתור מציצן
האגדה מספרת שיוהן קראקר, האמן הווינאי שצייר את הפרסקו, לא היה מוכן לחשוף את עבודתו בפני אף אחד, עד שתסתיים ותוצג לקהל. אחד הכמרים, שהסקרנות הכניעה אותו, התגנב וצפה באמן בזמן שצייר. למרות שקראקר הבין שהוא לא לבד בחדר והבחין בכומר הסודי, הוא לא חשף אותו ובמקום זאת הנציח את הכומר המציץ בתוך הציור עצמו. אם תבחנו היטב את ציורי התקרה תוכלו לראות דמות קטנה שמסתתרת ומציצה מאחורי אחד העמודים. זהו הכומר הסקרן, שנכנס להיסטוריה בתור המציץ המצויר של קתדרלת ניקולאס הקדוש.


#טיפים
בחודשי האביב בררו על קונצרטים בכנסייה, שבהם משתתף לא פעם גם האורגן שבו ניגן המלחין הנודע מוצרט בעת שהתגורר כאן.


מבט מקרוב על הכנסייה המפוארת:

https://www.youtube.com/watch?v=q5UBWzoLcBc
כנסיית סן סולפיס
#על הכנסיה

כנסיית סן סולפיס המרשימה, גבוהה ויפה, מושכת את תשומת הלב כמעט מיד. היא החלה להיבנות בשנת 1646 בניצוחם של אדריכלים שונים, ונבנתה כך במשך יותר מ-100 שנה. כל אחד מהם הוסיף לה מעט תיבול ברוח תקופתו. הכנסייה קטנה במעט מקתדרלת נוטרדאם: האורך שלה 113 מטרים, הרוחב שלה 58 מטרים והגובה 34 מטרים, מה שהופך אותה לכנסייה השנייה בגודלה בפריז. למרגלות הכנסייה כיכר מרובעת ובה "מזרקת ארבע הרוחות", הבנויה מדמויות של ארבעה בישופים שיושבים שם לצד חיות המחמד שלהם ושומרים על הסדר הטוב.

בתוך החלל של הכנסייה תוכלו לראות את קירותיה המקושטות ביצירות מופת של הצייר דלקרואה, ביניהם מומלצת לצפייה במיוחד יצירתו "מאבקו של יעקב במלאך". גם חלונותיה של הכנסייה עמוסים בוויטראז'ים מרהיבים.

בנוסף, הכנסייה ידועה בעוגב המרשים שלה, המכיל 6,588 קנים ונבנה בשנת 1862. העוגב של סן-סולפיס הוא אחד משלושת עוגבי "מאה התחנות" שקיימים בכל אירופה. מלבד שיפורים ושינויים הכרחיים של המנגנונים האלקטרוניים והמכניים, הכלי שמור כיום כמעט לחלוטין.

בשנת 1724 נעשו חפירות באזור הכנסייה, שחשפו מצבת קבורה מהמאה העשירית. זו הוכיחה שבמקום היו כבר אז בית תפילה ובית קברות.

בין כתלי הכנסייה נישא ויקטור הוגו.


#שעון השמש

בשנת 1727 הוקם שעון שמש בכנסיה. זהו שעון המשתמש בתנועת הצל הנופל מעצם דק המוצב באור השמש, כדי להציג את השעה המשוערת. השעון הוצב שם במטרה לעזור לכומר הכנסייה, לקבוע את מועד יום השוויון הסתווי (היום בו היום והלילה שווים) ובאמצעותו לקבוע את מועד חג הפסחא, שנחגג תמיד ביום ראשון הראשון שלאחר הופעת ירח-מלא, מיד אחרי יום השוויון האביבי.

שעון השמש הוא בעצם קו מתוח לרוחב הרצפה ובסופו מטפס על עמוד שיש לבן בגובה של 11 מטרים. בראש העמוד יש כדור ועליו צלב. בחלון הדרומי הורכבה מערכת עדשות כך שקרן השמש זורחת על פני הקו. ביום השוויון הסתווי קרן השמש נוגעת בלוח סגלגל מנחושת שקיים ברצפה בסמוך למזבח. אחת מהסיבות שסן סולפיס נשמרה במהלך המהפכה הצרפתית, בעוד כנסיות אחרות נפגעו ונהרסו, הייתה כי שעון השמש שימש למגוון ניסויים מדעיים.


#אדריכלות

החזית המערבית של הכנסייה היא בעלת שתי קומות, עם שורות של עמודים מסוגננים. חלון מקושת גדול ממלא את חלל הפנים באור טבעי ובכל אחד מצידי דלת הכניסה מוצבים צדפים, על בסיס דמוי סלע שניתנו למלך פרנסואה הראשון במתנה, על ידי הרפובליקה הוונציאנית. במאה ה-18 נבנה בכנסייה שעון השמש.

זמן קצר לפני שפרצה המהפכה הצרפתית, תכנן האדריכל ז'אן פרנסואה שלגרן (Jean François Chalgrin), מי שתכנן גם את שער הניצחון, את שני המגדלים שהתנשאו מעל הכנסייה. חלק מהמבקרים טוענים שהמראה ההרמוני של הכנסייה נפגם, בשל חוסר ההתאמה שבין זוג המגדלים.

במאה ה-19, בעקבות נזקי המהפכה, עוצב מחדש פנים הכנסייה, שהפכה כעת ל"מקדש הניצחון". אז נוספו לה ציורי קיר מאת הצייר הנודע אז'ן דלקרואה. אלה מעטרים את קירות הקפלה הצדדית. הציורים המפורסמים ביותר מביניהם הם "יעקב נלחם עם המלאך" ו"הליודורוס מוצא מהמקדש" (Heliodorus).

מבט מקרוב על הכנסייה:
https://www.youtube.com/watch?v=ZUpwB-hNm4k
קתדרלת קאזאן
#על הקתדרלה שמולה נקודת האפס של רוסיה

קתדרלת קאזאן (Kazan Cathedral) היא כנסייה לבנה, עם צבעי זהב ואדמדם, הנמצאת בפינה הצפונית של הכיכר האדומה במוסקבה. היא נבנתה במאה ה-17, בעקבות הניצחון של רוסיה ושחרורה מידי הפולנים, שפלשו אליה בשנת 1612.

באמצעות קתדרלת קאזאן מונצחים גם קורבנות המאבק ההוא בפולנים. היסטורית, כנסיית קאזאן הייתה גם הקתדרלה הראשונה שנבנתה במוסקבה מחדש, לאחר התמוטטות המשטר הקומוניסטי.

בקתדרלה המרשימה הזו שמור האיקונין הקדוש של מריה מקאזאן, שבו נראית מריה, אימו של ישו. האיקונין הזה נחשב לאחד האיקונות הקדושות ביותר ברוסיה.

גם אם אינה גדולה, 92 מ"ר בלבד, מבנה קתדרלת קאזאן הוא מרשים לכל הדעות. היא צבועה בצבעי לבן, זהב ואדום, כשהלבן מסמל טוהר וקדושה, האדום את דמו של ישו והזהב את זוהר האל.

אבל יש שיאמרו שמה שמעניין רבים מהרוסים המבקרים כאן, נמצא דווקא מחוץ לכנסייה. מדובר בנקודה שממוקמת בחזית הקתדרלה היפה והיא נקודת ה-0 של רוסיה. הנקודה הזו, שממנה במוסקבה מודדים את המרחקים בכל המדינה, מהווה אטרקציה אמיתית לרוסים.


#תולדות הכנסייה
במוסקבה נבנו כמה כנסיות לזכר ניצחונותיה הצבאיים של רוסיה, במהלך ההיסטוריה שלה.

"קתדרלת קאזאן" היא אחת משלוש כאלה, שמנציחות נצחונות רוסיים גדולים. בעוד את "כנסיית ואסילי הקדוש" הקימו הרוסים לזכר הניצחון על הטטארים ו"קתדרלת ישו המושיע" מנציחה את הניצחון הרוסי על נפוליאון, קתדרלת קאזאן מנציחה את הניצחון על הפולש הפולני במאה ה-17 ושחרור רוסיה מהפלישה בשנת 1612 ולזכר קורבנות המאבק.

דתית, הכנסייה נבנתה לכבוד האיקונין של מריה, הציור הדתי שנמצא בה עד היום ומציג את אמו של ישו. המסורת מספרת שכומר מקומי גילה את הציור בשנת 1579 בקאזאן.

30 שנה אחר כך התמנה אותו כומר לראש הכנסייה הרוסית. ב"תקופת הצרות", עת שלטו הפולנים ברוסיה, הוא היה לאחד מראשי ההתנגדות הרוסית נגדם ונהרג מידיהם. לפי המסורת, החזיקו באיקונין המורדים הרוסיים, בראשות קוזמה מינין והנסיך דמיטרי פוז'רסקי, עת הסתערו ושחררו את מוסקבה מידי הכובש הפולני.

מבנה הקתדרלה הוקם במאה ה-17. למעשה, המבנה הנוכחי החליף את קתדרלת העץ המוקדמת, שהקים הנסיך פוז'רסקי לאחר הניצחון, בכדי להציב בו את האיקונין הקדוש. היה זה לאחר שמבנה עץ זה נשרף.

בשנת 1801 בנו בקתדרלה את מגדל הפעמונים החדש, שהורחב בשנת 1865. במהלך המאה ה-19 הורחב המבנה כולו ובשנות ה-20 של המאה ה-20 הוא הוחזר למראהו המקורי מהמאה ה-17, בידי האדריכל פיוטר ברנובסקי.

לאחר המהפכה הבולשביקית ובהתאם לתיעוב הקומוניסטי לדת, נסגרה הקתדרלה ובקיץ 1936 הרסו אותה כליל. האדריכל ברנובסקי הספיק לבצע לפני ובמהלך ההריסה מדידות מדויקות של המבנה. הללו נשמרו על ידי אנשי הכנסיה הרוסית במשך שנים רבות ובכך אפשרו את הקמתה מחדש, עם נפילת השלטון הקומוניסטי, בשנות ה-90 של המאה ה-20.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/jQqCDpmuskw
כנסיית ואסילי הקדוש
הקָטַקוֹמְבּוֹת של סן גֵ'נָארוֹ
כנסיית העלייה לשמים בקולומנסקויה
כנסיית הבשורה
כנסיית קִירִילוּס ומֶתוֹדְיוּס הקדושים


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.