» «

כנסיית כפיית הצלב

קפלת ההרשעה וכפיית הצלב
כנסיית ההלקאה וכפיית הצלב (2)
#2. ישו מולקה ונכפה עליו הצלב

התחנה השנייה במסעו של ישוע היא כנסיית ההלקאה וכנסיית כפיית הצלב. בכנסיית ההלקאה הוכה ישו על ידי החיילים הרומים בשוט. כדי ללעוג לו על כך שטען שהוא מלך, כדי להשפילו, הם שמו לו כתר קוצים והלבישו לו גלימת ארגמן, שהוא צבע המלוכה.

כנסיית ההלקאה נבנתה על חורבות כנסייה עתיקה שנחרבה ועוצבה ב-1929, על ידי ברלוצי. יש בה ויטראז'ים יפהפיים שבהם כמה אירועים שהתרחשו במהלך דרך הייסורים של ישו. ראו את זר הקוצים שעל ראשו של ישו, המשולב בקשת הכניסה לכנסייה, ברצפת הפסיפס ובכיפה.

מתוך הברית החדשה:
אָז לָקַח פִּילָטוֹס אֶת יֵשׁוּ וַיְיַסְּרֵהוּ בַּשּׁוֹטִים, וַיְשָׂרֲגוּ אַנְשֵׁי הַצָּבָא עֲטֶרֶת קֹצִים וַיָּשִׁימוּ עַל רֹאשׁוֹ וַיַּעֲטֻהוּ לְבוּשׁ אַרְגָּמָן. וַיֹּאמְרוּ: 'שָׁלוֹם לְךָ מֶלֶך הַיְּהוּדִים', וַיַּכֻּהוּ עַל הַלֶּחִי." (הבשורה על פי יוחנן פרק י"ט 1 – 2)

משימה בלשית:
============
נסו למצוא את פונטיוס פילאטוס רוחץ את ידי ישו ואת ידי השודד בר-אבא, אותו פושע שהעם העדיף לשחרר, על פני שחרורו של ישו.


#כנסיית כפיית הצלב
נפנה במתחם אל כנסיית כפיית הצלב. כאן נאלץ ישו, על פי האמונה, לקבל עליו את עול הצלב, שאותו יסחוב מכאן ועד לגולגולתא - מקום הצליבה. מכיוון שהפרטוריום הוא בית ספר מוסלמי ולא ניתן להתפלל בו, בכנסיית כפיית הצלב מקיימים את מסורת ההרשעה. לכן היא נקראת "קפלת ההרשעה וכפיית הצלב".

כנסיית ההלקאה וכנסיית כפיית הצלב נמצאות במתחם אחד ששייך למסדר הפרנציסקני. במתחם נמצא גם את המוזיאון הארכאולוגי של בית הספר הפרנציסקני למקרא.


#אקה הומו
צאו עכשיו אל מחוץ למתחם כנסיית ההלקאה ואתרו את קשת הניצחון הרומית שבמקום. כאן, לפי המסורת, מסר פונטיוס פילטוס את ישו לידי החיילים הרומיים ואמר להם "הנה האיש" (בלטינית "אקה הומו"). "וַיֹּאמֶר אֲלֵיהֶם פִּילָטוֹס הִנֵּה הָאָדָם׃" (יוחנן י"ט 5)


הנה תחנה 2 של ויה דולורוזה בירושלים:

https://youtu.be/Dj38iJ6piOM
הנפילה הראשונה
הנפילה הראשונה של ישו (3)
#3. ישו נופל בּפָּעַם הראשונה

התחנה השלישית בוויה דולורוזה היא זו שבה, לפי האמונה, נפל ישו בּפָּעַם הראשונה. לפי המסורת ישו נפל כאן, בשל כובד הצלב שאילצו אותו הרומאים לשאת על גבו.

תיאורי כל נפילותיו של ישו בדרכו האחרונה לא מוזכרים בברית החדשה. זוהי מסורת מאוחרת שהתפתחה איפה שהוא במאה ה-13.

בתחנה זו יש קפלה קטנה שנועדה להזכיר את האירוע. בתוכה תראו ציור של ישו קורס תחת הצלב ומסביבו מלאכים מתאבלים על גורלו.

הכנסייה הקטנה שייכת לארמֵנים והוחזקה במשך שנים רבות על ידי פולנים קתולים. למעשה, הניהול הפולני של הקפלה היה בשכירות ונמשך כמעט עד שנת 2000. הקשר בין פולין לתחנה נולד בשנת 1947, כשחיילים פולנים, ששהו אז בארץ, תרמו לקפלה מספר פסלים ועיטורים יפים.

בתקופה העות'מאנית היה במקום בית מרחץ מוסלמי.

התחנה הזו נמצאת ממש ליד ההוספיס האוסטרי, בצומת הרחובות הגיא והוויה דולורוזה, אבל ישנו מעבר מהקפלות התת-קרקעיות הללו אל התחנה הרביעית, שבו תפגוש מרים את ישו, בדרכו האחרונה.


הנה תחנה 3 של ויה דולורוזה בירושלים:

https://youtu.be/UvsDF_ZaCUI


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.