» «
האי לנטאו
האי לנטאו
#על האי הגדול בסביבות הונג קונג

האי הגדול ביותר מבין 235 האיים הפזורים סביב הונג קונג, הוא האי לנטאו (Lantau Island). הוא נמצא במרחק של חצי שעה של שיט וכ-10 קילומטרים ממערב לאי הונג קונג.

האי לנטאו ממוקם בשפך נהר הפנינים. שטחו כ-147 קמ"ר, שזה כפול משטחו של האי הונג קונג. לאנטאו איילנד Lantau Island הוא הגדול ביותר מבין 235 האיים הפזורים סביב הונג קונג. לנטאו, עם זאת, מורכב ברובו מאזורים כפריים, עם אוכלוסיה קטנה.

כמובן שהאטרקציה הגדולה של האי הוא פסל הבודהה, שהוא הגדול באסיה והגדול מסוגו בעולם. מרבית האי מהווה פארק לאומי ושמורת טבע. ניתן לטייל בו טיולים רגליים נהדרים, לרבוץ על החוף ולשוטט בכפרי הדייגים הציוריים.

בסוף שנות ה-90, עם השבת הונג קונג לשליטה סינית, החל לפעול כאן נמל התעופה המודרני צ'ק לאפ קוק (Chek Lap Kok). מאז נבנו כאן מנהרות תת-ימיות וגשרים נהדרים, המקשרים בינו לבין חצי האי קאולון (Kowloon) והונג קונג.#מה יש באי?
בין האתרים השווים על האי תמצאו את כפר הכלונסאות טאי-או, את המנזר הבודהיסטי פו לין, את הכפר טונג-צ'ונג ואת מפרץ סילברמיין. גם חוף מואי וו שבצדו המזרחי של האי, הוא נהדר, אם כי תיירים כמעט ולא מגיעים אליו. יש בו טבע נפלא, כפרים שלווים, חוות אורגניות ומגדלי תצפית עתיקים, מתחילת המאה ה-20.

בקצה הצפון מערבי של האי נמצאים גם נמל התעופה של הונג קונג וגם דיסנילנד הונג קונג, פארק השעשועים המצליח של דיסני.

אבל האטרקציה המפורסמת והמוצלחת ביותר בהונג קונג היא ללא ספק פסל הבודהה הגדול (Po Lin Monastery), שתיירים ובודהיסטים רבים מגיעים אליו מכל רחבי העולם. גובהו 34 מטרים ומשקלו, הקרוב לרבע טון, מעמידים אותו כאחד מפסלי הבודהה הגדולים בעולם. למרגלותיו נמצא מקדש פו-לין.


#טיפים
מואי וו שבמזרח האי הוא אזור טבע נהדר עם מפלים, הרבה ירוק ומים וכפרים קטנים ולא ממוסחרים. שווה לאוהבי הטבע!


הנה הבודהה הענקי:

https://youtu.be/oebopaol9zM


הטבע של האי כולל מואי וו:

https://youtu.be/NJeIM8c60eo
שדה התעופה צ'ק לאפ קוק
שדה התעופה צ'ק לאפ קוק
#על שדה התעופה של הונג קונג

שדה התעופה של הונג קונג, צ'ק לאפ קוק (Chek Lap Kok), הוא נמל תעופה מרהיב וסופר מודרני, הנחשב לפעיל ביותר בדרום מזרח אסיה. הוא נבנה על אי מלאכותי מיוחד שנבנה בצמוד לאי לאנטאו. שדה התעופה צ'ק לאפ קוק תוכנן על ידי האדריכל הבריטי המפורסם נורמן פוסטר, הארכיטקט של כמה מהבניינים המפורסמים ביותר בעולם.

האי של שדה התעופה מרוחק 30 ק"מ מהעיר. הוא מקושר אל הונג קונג באמצעות גשר תלוי המתפתל מעל המפרץ. עם 2,200 מטרים אורך, הגשר הוא גם מהארוכים בעולם וגם מהיפים שיש. כ-20 דקות אורכת הנסיעה בין נמל התעופה צ'ק לאפ קוק לאי הונג קונג ולהיפך - ברכב או ברכבת האקספרס שעוברים על הגשר.


#טיפים
כדי להגיע לעיר ברכבת האקספרס משדה התעופה, סעו עד לתחנת הונג קונג, שהיא התחנה האחרונה בעיר, או אל מרכז קאולון, הדאון טאון של הונג קונג.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/0fGFB_5Hth0?t=35
טאי או
טאי או, כפר הכלונסאות
#על כפר הדייגים עם בתי הכלונסאות

בצידו השני של האי לנטאו, הצד המנוגד לצד שבו נמצאים פסל הבודהה הענק ומנזר פו לין, כאן תראו את כפר הדייגים טאי-או (Tai O). זהו כפר דייגים שנבנה לפני מאות שנים ושמר על ייחודו, המתבטא בכך שהוא שוכן בשפכו של נחל קטן ושבתי העץ שלו ניצבים על כלונסאות, בין ועל תעלות מים רחבות.

האנשים בכפר שטים בין הבתים, על גבי סירות. בכפר גם מסעדות דגים עם מאכלי ים נהדרים. בסמוך שוכן בו גם שוק נחמד, שבו נמכרים דגים ופירות ים טריים ומיובשים.

לידתו של הכפר היא שאנשי שבט ה"טאנקה" (Tanka), שהיו רגילים לחיות על סירות. כשהחלו לבנות לעצמם בתים, לפני כ-300 שנה, הם רצו להישאר בקרבת הים. הדבר הוביל אותם לבנות את בתיהם על גבי כלונסאות, בתוך הים. חלק מהבתים גדולים וכוללים שתי קומות וחלקם זעירים. הגורם לכך היא שריפה שכילתה בשנת 2000 חלק מבתי הכלונסאות, מה שהביא את המקומיים לבנות בתים קטנים.

עבודה, חיים, משפחה - הבתים כאן צמודים זה לזה ומהווים למעשה, את מרכז החיים של תושבי המקום. הכל נעשה בהם, כשהבית עצמו משמש גם למגורים וגם לעיבוד התוצרת הימית והאחסון שלה. תושבי הכפר חיים, אוכלים, מבשלים, צוחקים ומדברים, לעיני התיירים העוברים ברחובות ובין הבתים, ולא פעם מציצים אל הדלתות הפתוחות ואל מרפסת הבית, המשקיפה אל הרחוב. לא פעם ניצב בה גם דוכן לממכר פירות הים, שהביאו הדייגים, דיירי בתי הכלונסאות, מהסירות שעוגנות בעורף הבית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/eDd_HW0Lv7Y


ביקור במקום:

https://youtu.be/v-H_4gRU8Xg


מהאוויר:

https://youtu.be/4UdjXEO2cNo
דיסנילנד הונג קונג
דיסנילנד הונג קונג
#על ממלכת האגדה והפנטזיה בהונג קונג

הדיסנילנד הונג קונג, הדיסנילנד של הונג קונג (Disneyland Hong Kong), הוא פארק שעשועים פופולרי, שנפתח בשנת 2005 וממוקם באי לנטאו (Lantau Island). הפארק, שבנייתו עלתה מעל 2 מיליארד דולר, הוקם למעשה על 1,300 מ"ר שיובשו מהים.

כמקובל בפארקי השעשועים של דיסני, דיסנילנד הונג קונג מדמה ביקור בממלכת האגדות והפנטזיות שעיצב וולט דיסני עוד בחייו. כאן בהונג קונג, נוסף לו גם עולם המחר העתידני.

הפארק שכאן הוא אמנם קטן וצנוע, יחסית לפארקים האופייניים של ענקית השעשועים. אבל אם אתם משפחה עם ילדים קטנים, תוכלו לבלות כאן יום נהדר ומשפחתי, כמו מיליוני מבקרים הבאים לכאן מדי שנה.

דיסנילנד הונג קונג הוא אמנם של חברת דיסני, אך מיקומו בהונג קונג חייב את החיבור שלו לתרבות ולמסורת המקומיים. במטרה למנוע התנגדות תרבותית, כמו שאירע בפתיחת הדיסנילנד בצרפת, הכניסו כאן דמויות וחוויות, בהשפעת סיפורים מקומיים. העיצוב כאן הוא ברוח הפנג שווי. הוא כולל הרחקה של רוחות רעות. בתכנון הפארק גם שינו המתכננים את מיקום הכניסה לפארק, כדי למנוע מהצ'י לברוח ממנו...


#מה תראו כאן?
בפארק תוכלו לפגוש את הדמויות האהובות של דיסני וליהנות משלל האטרקציות ומתקני שעשועים וחוויות. כל אלה הם ברוח סיפורי האגדה והפנטזיה של דיסני, לצד חוויות מעולם המחר ומהתרבות הסינית.

כבר בכניסה ילווה אתכם מיקי מאוס, אל המתקנים המוכרים של הפארק. בנוסף להם, תוכלו לחזות כאן בתהלוכות מרהיבות של דמויות מעולם האגדות המוכר של דיסני ומאגדות סיניות מקומיות.

ארבעת האזורים העיקריים שבפארק הם אזורי ההרפתקאות, הפנטזיה, העתיד והאזור הראשי.

כל מתחמי הפארק כוללים את הרחוב הראשי (Main Street), ארה"ב (USA), ארץ הפנטזיה (Fantasyland), ארץ ההרפתקאות (Adventureland), ארץ המחר (Tomorrowland), גוץ הגריזלי (Grizzly Gulch), נקודת המסתורין (Mystic Point) וארץ ה"טוי סטורי" (Toy Story Land).

לצד חנויות המזכרות והמסעדות שבפארק השעשועים תמצאו כאן גם את אתר הנופש דיסני הסמוך, שכולל בתי מלון ומרכזי בידור וספורט שונים.


#טיפים
יותר מאשר לחובבי אקשן, מרבית המתקנים כאן מתאימים לילדים קטנים.

כדאי לרכוש כרטיסים מראש באתר המקום, במחירים מוזלים וללא תור - ליום, יומיים או לשלושה ימים.

מומלץ לבוא לכאן ביום שמש.

השתדלו להגיע בסביבות השעה 10:00, עם הפתיחה. כמה שעות מאוחר יותר יהיה צפוף מאד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/0QEx9bRdJxo


ביקור במקום:

https://youtu.be/yF0zs3JL58U

לנטאו

מנזר פו לין
מנזר פו לין
#על המנזר המודרני עם בודהת הענק

המנזר הבודהיסטי פו לין (Po Lin Monastery) הוא מנזר שנמצא בנגונג פינג (Ngong Ping Plateau), בגובה של 518 מטרים.

המנזר מכיל את פסל הבודהה העשוי ברונזה, הגדול ביותר באסיה ומפסלי הבודהה הגדולים בעולם. הפסל מסמל את היחסים ההרמוניים שבין המשולש של האדם, הדת והטבע. הוא מושך אליו תיירים רבים.

במנזר, המהווה מוקד מרכזי לתיירים, נמצא גם מקדש, הממוקם למרגלות פסל הבודהה הענק. המנזר עצמו הוקם ב-1906, קיבל את שמו בשנת 1924 ונפתח לביקורים בשנת 1970.


#טיפים
הכניסה למנזר והעליה אל הפסל היא חופשית.

ביקור במקדש שמתחת לבודהה - בתשלום סמלי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yp4oBvjoVL0


ומהאוויר:

https://youtu.be/UHuj0P76g24
בודהה טיאן טאן
פסל הבודהה הגדול
#על פסל הבודהה מהגדולים בעולם

פסל הבודהה הגדול, או בשמו המדויק "בודהה טיאן טאן" (Tian Tan Buddha) נמצא על האי לנטאו. זהו פסל בודהה ענקי עשוי ברונזה, שממוקם על ראש גבעה באי. עד לפני מספר שנים היה הבודהה היושב הגדול בעולם וגם כיום הוא אחד מפסלי הבודהה הגדולים בתבל.

הפסל, השוקל כ-250 טון, נבנה בסין, בתרומת מאמינים מכל העולם. מוצג בו הבודהה אמוגסידהי, כשהוא יושב בנינוחות על עלי פרח הלוטוס, במרכזו של מבנה בן 3 קומות.

מבחינה דתית, מסמל הבודהה טיאן טאן, את יחסי הגומלין ההרמוניים שבמשולש של האדם, הדת והטבע.

הפסל, שהושלם בשנת 1993, הוצב בסמוך למנזר פו לין שבאי לנטאו. כמעט מהרגע הראשון הוא הפך לאתר תיירות אהוב, המושך תיירים מרחבי העולם, בעיקר בזכות גודלו ומיקומו המרשימים.

אל האי הועבר הפסל כשהוא מפורק ל-102 חלקים. לאחר שהורכב כאן לגובה של 34 מטר, הוא הפך לאחד הגדולים והמרשימים מסוגו.

מראה פסל הבודהה הגדול הוא מרשים מאד מקרוב, אך מרשים לא פחות הוא המראה שנשקף ממנו, כשצופים אל היער הענקי שמסביב על האי.


#טיפים
מעבורת לאי - קחו מרציף 7 במזח "Outlying Islands" בסנטרל. מהמזח שעל האי עצמו יש אוטובוס לבודהה.

אל הפסל, המושך אליו תיירים רבים מכל העולם, מגיעים באוטובוס או ברכבל ולאחר טיפוס על 268 מדרגות.

הכניסה לפסל הבודהה חופשית.

הכניסה לתערוכה שמתחת לבודהה היא בתשלום סמלי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/oebopaol9zM


ומהאוויר:

https://youtu.be/zHDdfc8AWLA


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.