» «

מאיוליקה

המוזיאון הלאומי לקרמיקה
המוזיאון הלאומי לקרמיקה
#על מוזיאון הקרמיקה של נאפולי

המוזיאון הלאומי לקרמיקה (Museo Nazionale della Ceramica) בנאפולי, או בשמו המדויק והמלא המוזיאון הלאומי לקרמיקה "דוקה די מרטינה", מציג אוסף של מוצגים נפלאים, הכולל כלי חרס, שנהב, כלי פורצלן וזכוכית מאירופה והמזרח הרחוק, כמו גם כלים עשויי אמייל.

המוזיאון נמצא בשולי גבעת ווֹמרו, ממערב לנאפולי. מקום של כבוד תופסים במוזיאון כלים שונים שנוצרו מהקרמיקה האיטלקית שנקראת מָיולִיקָה. עבודות הקדרות בסגנון זה הגיעו לשיאן במאות ה-17 וה-18. הסגנון, שמקורו באי הספרדי מאיורקה, מזוהה בזיגוג הקל שעוטף את כלי הקרמיקה הללו. הקדרות בסגנון זה נעשית בידי אומנים בעלי סבלנות אינסופית, תוך שימוש בציור מכחולים, על אריחים וכלים שונים, ביופי ששובה את עיני חובבי הקרמיקה ברחבי העולם.

אומנות המָאיוֹלִיקָה האיטלקית מקורה באגן הים התיכון. לנאפולי ולדרום איטליה בכלל, היא הגיעה מהאי הספרדי מיורקה. על שמו קיבלה האמנות הזו באיטליה את השם "מָיולִיקָה". מאז יובאה המיוליקה לכאן, לפני כ-500 שנה, היא משווקת מכאן לכל איטליה והעולם. מאז תקופת הרנסאנס קושטו כלים במָיולִיקָה ובתי העשירים רוצפו וקושטו באריחים מצוירים בסגנון זה. זה מה שהפך את האומנות הזו לידועה בכל רחבי העולם.

בנוסף לכלים, יש במוזיאון גם מעט פסלי חימר וקרמיקה, קמעות, חפצי פולחן עתיקים, אריחי קרמיקה מצויירים ביד ועוד.

המוזיאון נמצא בווילה פלורידיאנה (Villa Floridiana), ששימשה כארמון הקיץ של אשתו השנייה של פרדיננד ה-4 מבורבון, הדוכסית מפלורידיה. למעשה, הפארק הירוק והיפה, שבתוכו הווילה יושבת, היה בעבר הגנים של הווילה הזו עצמה.


#טיפים
לא בטוח שלכל אחד, אבל האוספים שבמוזיאון יספקו הנאה רבה לחובבי אומנות הקדרות ולמי שמתעניינים באומנות הכלים העתיקה, מאיטליה ומהעולם, כמו גם בכלים אתניים ואקזוטיים שונים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/XNYcGnTQ6oA
מוזיאון קוריאלה
מוזיאון קוריאלה
#על מוזיאון האמנות של העיר סורנטו

מוזיאון קוריאלה (Museo Correale) הוא מוזיאון לאמנות, השוכן בתוך וילה מרשימה. הווילה, הנראית כארמון של ממש, נמצאת בבעלות פומפיאו ואלפרדו קוריאלה, מהצאצאים האחרונים של השושלת המשפחתית שעל שמה הווילה והמוזיאון.

המוזיאון מציע מגוון של תערוכות נאפוליטניות. כאן תוכלו לראות אוסף ציורים מהמאות ה-17 וה-18, כלי קרמיקה וחרסינה, שעונים ואפילו עבודות זכוכית מהאי מוראנו שבאזור ונציה. במוזיאון תוכלו לראות גם פריטי ריהוט איטלקי מהמאות הקודמות. בהמשך מוצגים כאן גם חפצי אמנות עתיקים, מהאוסף הארכיאולוגי, המתמקד כאן בתרבות יוון ורומי העתיקות.

שימו לב כאן גם לטיוטות שיריו של המשורר האיטלקי הדגול מהמאה ה-16, טורקואטו טאסו (Torquato Tasso).

ארמון המוזיאון מוקף בגינה נהדרת, עם מרפסת המשקיפה על כל מפרץ נאפולי. שיטוט בגינה היפה הוא חוויה נעימה מאד, שבסיומה תוכלו לזכות בתצפית מקסימה מגן המוזיאון, אל הנוף היפה של המפרץ כולו.


#מה רואים כאן?
ב-24 אולמות שונים המשתרעים על פני שלוש קומותיו של המוזיאון מסודרים אוספיו השונים. שווה להציץ כאן במקומות הבאים:

אולם המייסדים והקאפלה, בית התפילה לשעבר - חלק זה מוקדש לעבר של סורנטו טארסיה ולממצאים שנאגרו מאז המאה ה-19, עם חלק ארכיאולוגי ואזור רומנסקי.

קומה ראשונה - כאן תראו ציורים וריהוט מהמאה ה-18 וכלי חרסינה סיניים, מהמאות ה-17 וה-18. באולם הציירים הפלמיים תפגשו עבודות של רובנס, קאסל ואחרים.

קומה 2 - כאן יש ציורים מהמאות ה-17 וה-18, בעיקר פרי מכחולם של ציירים איטלקיים. יש גם אוסף של ציורי נוף מהמאה ה-18 והמאה ה-19. שימו לב ספציפית לציורי הנוף של הציירים מהאסכולה של בית הספר של פּוֹסִילִיפּוֹ (ָPosillipo) ולאולם עם תצוגת השעונים האיטלקיים והאירופיים מהמאה ה-18.

קומה 3 - בקומה זו תראו עבודות קדרות בסגנון המָאיוֹלִיקָה, סגנון מהמאות ה-17 וה-18, שמקורו באי הספרדי מאיורקה, המזוהה בזיגוג הקל והאופייני שעל הכלים. מקורן של אלה בעיקר באיטליה וספרד, אך יש מעט מהן שמקורן בארצות אחרות. יש כאן עבודות מסיציליה, סאבונה (Savona), קאלאבריה, מילאנו ועוד. גם בקומה זו תראו תצוגה של כלי חרסינה בסגנון איטלקי וסיני (Chinaware), שנעשו באיטליה ומחוץ לה, בעיקר במאה ה-18.


#טיפים
האזור של המוזיאון ופאלאצו קוריאלה מקסימים ושווה להגיע ולסייר בהם, גם אם אין לכם זמן או כוונה להכנס למוזיאון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/n8cohbGU8Qs
כנסיית סנטה קיארה
כנסיית סנטה קִיאָרָה
#על הכנסייה של קיארה

אחד המבנים החשובים שהורישה שושלת בית אנז’ו לנאפולי היא כנסיית סנטה קִיאָרָה (Chiesa di Santa Chiara) שבעיר. בכנסייה, ששימשה בנאפולי את אנשי האצולה של העיר, קבורים המלכים רוברט מאנז’ו, שארל מאנז’ו ומלכים נוספים, מהחשובים שמלכו כאן.


#אדריכלות הכנסייה
כנסיית סנטה קיארה נבנתה במאה ה-14. בתור שכזו היא נבנתה בסגנון גותי. אם תביטו היטב תראו שעיצוב הפנים שלה כלל אינו גותי, אלא דווקא בארוקי בסגנונו. הוא תוצר של המאה ה-18.

בשנת 1943, במהלך מלחמת העולם השנייה, ניזוקה הכנסייה, בהפצצות הקשות של המפציצים של בנות הברית. לאחר תום המלחמה היא שוקמה ונבנתה שוב, בסגנונה הגותי והמקורי.

שימו לב לחצר המנזר היפה, זו של המנזר הסמוך לכנסייה. החצר הזו היא מה שמכונה קלויסטר. הקלוייסטר הזה תוכנן ועוצב במאה ה-18 על ידי האדריכל דומניקו אנטוניו ואקארו.

החצר מוקפת באכסדרות יפות וארוכות, שעל קירותיהן מצוירים פרסקאות נהדרות. עמודים רבים ניצבים לאורך האכסדרות.

ואקארו תכנן כאן את שני השבילים הנפגשים במרכז החצר המסוגננת וירוקה. לאורך שני השבילים שנפגשים במרכז החצר, תראו כאן עמודים ומושבים שאריחי חרסינה מצוירת, הנקראת "מאיוליקה" מצפים אותם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/svmQhWrxoVY
כנסיית סן מישל
כנסיית סַן מִיקֵלֶה אַרְקָנְגֶ'לוֹ
#על הכנסייה עם ציור הרצפה הענקי

כנסיית סַן מִיקֵלֶה אַרְקָנְגֶ'לוֹ (Chiesa San Michele Arcangelo), או כנסיית סַן מִישֶל, היא כנסייה מהמאה ה-18, שנמצאת בפיאצה סן ניקולה (Piazza San Nicola) בעיירה אנקאפרי.

הכנסייה הזו, שצורתה מתומנת, נבנתה בשנת 1719. היא בנויה בסגנון הבארוק והוקדשה למלאך מיכאל, סן מיקלה.

הדבר המיוחד ביותר בכנסייה הזו היא הריצפה המצויירת והמיוחדת מאד. מצויירים בה אדם וחווה, המגורשים מגן העדן. מדובר בציור רצפה מרשים ויפה להפליא, שכולו מורכב ממאות אריחי קרמיקה, המצוירים בסגנון המג'וליקה המיוחד של איטליה. למעשה, האמנות הזו נולדה בהשפעה ספרדית, לאחר שנולדה בעיר מיורקה שבספרד. משהובאה אמנות המג'וליקה לאיטליה, ניכסו אותה אמני האזור לעצמם. כאן הם הפכו את המיוליקה להצלחה מסחררת. מכאן שווקו האריחים הללו לכל פינות אירופה והעולם.

גם הציור הספציפי הזה, שכאן בכנסיה, הוא עבודה אמנותית וססגונית מאד, יפה להפליא ואף מרגשת. דומה שהסיפור המקראי מעולם לא צויר באופן כל כך יפה וכה מלא חיים.

כדי לצפות בפרטי הציור מקרוב, תוכלו לפסוע מסביבו בקומת הכניסה ולקלוט מקרוב את הפרטים הקטנים והמיוחדים שעל הריצפה המצוירת. אם תרצו, תוכלו לעלות למרפסת מיוחדת, הממוקמת ממש מעל לציור הרצפה הענקי. צפו ממנה אל הציור מלמעלה. המראה שלו מכאן, וזו הבטחה שלנו, הוא פשוט מהמם!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yxDpmm9TxQU?t=20s


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.