» «
מבצר ברביקן
מבצר ברביקן
#על המבצר העגול והאדום שבאחד משערי קרקוב העתיקה

מבצר ברביקן (barbakan) הוא מבנה מרשים ומעוגל, בנוי מלבנים אדומות, שנקרא "רונדל". זאת על שום צורתו העגולה דמוית המחבת. מבצרים כאלו נועדו להגן על שערי העיר העתיקה ובעבר הרחוק הוא שימש כמגן לשער הפלוריאני שהוביל אליה.

את ברביקן בנו בשנת 1498 בכדי להגן על העיר העתיקה של קרקוב. עשרות חרכי ירי פעורים בקירות המבצר המאסיביים. מדובר במבנה צבאי עגול ומבוצר, הנחשב לאחד הביצורים האחרונים שנותרו בקרקוב על תילם.

הברביקן בנוי בסגנון גותי. מסביבו יש חפיר, שהוא תעלת מגן שהגנה על העיר מפני פולשים. בימי הביניים נהגו, במקרה הצורך, למלא אותה במים. כך הקשו על חיילי האויב לפשוט על חומות ושערי המצודה. את הגשר, שתוכלו לראות בצד הקרוב לשער הפלוריאני, נהגו להרים בעת סכנה, בעזרת שרשראות. בכך מנעו, במקרה של התקפה, את הגישה של חיילי האויב אל השער.

גובהו של ה"ברביקן" העגול כ-20 מטרים. על גגו מזדקרים 7 צריחים ובמרכזו חצר גדולה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/5E6g90JWssI


ביקור במקום:

https://youtu.be/RiA_DUCrxhE


הדרכה שקטה:

https://youtu.be/k9u6Obt_onc
קרמלין איזמאילובסקי
קרמלין איזמאילובסקי
#על המבצר השני של מוסקבה

קרמלין איזמאילובסקי (Izmaylovskiy Kremlin) הוא הקרמלין השני במוסקבה. פירוש השם "קרמלין איזמאילובו" ברוסית, הוא בעצם מבצר איזמאילובו. ואכן, זהו סוג של מבצר מודרני שנבנה בעיר, כדוגמה לארמון צארים ומצודה צבעונית מימים עברו.

הקרמלין הזה נבנה באחד המקומות ההיסטוריים והיפים של מוסקבה, על גדות אגם סרבריאנו וינוגרדני. זהו מיזם בנייה חדש ומסחרי, המתפקד כשילוב של פארק שעשועים ססגוני עם אתר תיירות חביב.

חוץ מתפקודו של המקום המצועצע כמוקד תיירות, הוא מהווה גם מקום פופולרי לפסטיבלים ולחתונות בעיר. העובדה האחרונה, אגב, מביאה לכאן בסופי שבוע שפע של לימוזינות, ששוכרים הזוגות שבאים לכאן בכדי להצטלם לפני החתונה.

במרכז ה"מבצר" תוכלו לראות כנסיית עץ רוסית, יפהפיה, בסגנון שלפני המהפכה הבולשביקית. זו, לפחות לטענת המדריכים, כנסיית העץ הגבוהה ביותר ברוסיה.

במוזיאון שבקרמלין תוכלו לחזות בתערוכה גדולה של מלאכת יד עממית, פריטי עיצוב, פעמונים מקומיים, שמלות מסורתיות, אגדות רוסיות, מזכרות, עתיקות ועוד.


#מסביב לקרמלין הקטן
הביטו החוצה וראו את השטח הירוק שמסביב. במאה ה-17 כל השטח הזה היה חווה חקלאית גדולה בבעלות הצאר אלכסיי. הצאר הזה היה אביו של פטר ה-1, מי שיהיה שבבגרותו כצאר יכונה "פטר הגדול".

ראו את האגם הקטן שממול. כאן השתעשע פטר הילד, בהשטה של סירות ואוניות שעשוע. 20 שנה אחר כך, הוא עתיד לנסוע לזאנדאם שבהולנד, ללמוד מהספנים ובוני הספינות הטובים בעולם של אותם ימים ולהקים את הצי הימי הרוסי. מעשה זה עתיד לשנות את ההיסטוריה של רוסיה ולהפוך אותה למעצמה.

רואים את האי שבלב האגם? - על האי הזה עמד בעבר ארמון. היום הוא חרב ונשארה בו רק כנסיה עתיקה ומסביב פארק מקסים שללא ספק שווה צילומים מרהיבים של הקרמלין.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-YC0kviR3oI


בלוגרים:

https://youtu.be/VTcd6pQqMUI
ברביקן
בַּרְבִּיקַן
#על מצודת שער העיר ורשה

ה"בַּרְבִּיקַן" (Barbakan) משמש כיום בית העירייה החדש של העיר וורשה, אבל ההיסטוריה שלו הולכת רחוק אחורה, כהגנה על העיר ורשה בימי הביניים.

מדובר במצודה הנמצאת בצד הצפוני של העיר העתיקה, שבעבר ניצבה בשער העיר ונותרה כאחד מהשרידים היחידים של רשת הביצורים ההיסטורית שהקיפה את ורשה עד ראשית העת החדשה. בעבר היה כאן גשר גותי, שרק שרידים מועטים נשארו ממנו ושעליו שמרה מצודת הברביקן.

שנים אחר כך, הרבה לאחר שתפקידי ההגנה של הברביקן הסתיימו, התגורר כאן התליין של העיר העתיקה (Stare Miasto).

כשהפציצו מטוסים גרמנים את ורשה, בתקופת מלחמת העולם השנייה, נפגע הברביקן, אבל שרד. לקראת סוף המלחמה, במרד ורשה, הוא נהרס כליל.

שנים אחר-כך, בשנת 1967, בנו את הברביקן מחדש. לבניית המבנה מחדש ומגדליו שימשו לבנים אדומות בסגנון גותי, שהובאו מבתים שנהרסו בערים שונות בפולין. לשיפוץ נעזרו האדריכלים ברישומים וציורים של ברנרדו בֶּלּוֹטוֹ, מי שהיה הצייר המלכותי האחרון של פולין. אותו בֶּלּוֹטוֹ, אגב, הוא מי שעל סמך ציוריו שוחזרו רבים מהבתים של ורשה לאחר המלחמה.

בברביקן מציגים תערוכות היסטוריות וחנויות מזכרות. בשיטוט בשטח שמסביב לברביקן תמצאו גנים נעימים עם מגוון מיני פרחים צבעוניים ועצים רבים ויפים. ממש ממול לברביקן, לא רחוק ממנו, יש בית קפה עם מאכלים פולניים מסורתיים ומוצלחים וכיכר עם נגני רחוב, רוכלים ואמנים.


#מהו בַּרְבִּיקַן?
ברביקן, שבלטינית כותבים אותו Barbecana, הוא מבנה השער המבוצר שמגן על הכניסה אל העיר או המצודה. לרוב נמצא הברביקן בחלקו החיצוני של גשר הטירה ונועד להגנה על הגשר שמוביל אל השער. כך הוא מונע מהאוייב מלהגיע אל השער עצמו.

עד המאה ה-15 היו מבני הברביקן פופולאריים, אבל פיתוחים שנעשו במתקני המצור ובכלי הארטילריה, כמו התותחים, הקטינו באופן דרמטי את יעילותם. לכן בנו פחות ופחות ברביקנים והאחרונים שבהם נבנו במהלך המאה ה-16.


#משימת בילוש:
==========
בעבר שמרה מצודת הברביקן על גשר גותי, שרק שרידים מועטים נשארו ממנו היום. נסו למצוא אותם בסיור בשטח הברביקן.


מבט מקרוב על מצודת הבַּרְבִּיקַן:

https://youtu.be/5yuRMqsCZp0


מבפנים:

https://youtu.be/cWzAfcst8PI


ומהאוויר:

https://youtu.be/RpMc-wgHm6g
מבצר סנט'אלמו
מבצר סנט’אלמו בנאפולי
#על המבצר המסתורי שמעל נאפולי

מבצר סנט’אלמו (Castel Sant'Elmo) הוא מבצר ימי־ביניימי טיפוסי, מסיבי ומרשים שממוקם בגבעת ווֹמרו, כמו גוהר מעל מנזר סן מרטינו (Certosa di San Martino), המנזר הענקי שנוסד במאה ה-14 ומעל נאפולי כולה.

עם מבט על הנוף הנפלא של נאפולי והסביבה, המבצר הזה הוא נקודת התצפית הכי מרשימה, מתוך העיר נאפולי עצמה, על העיר והמפרץ. שימו לב לנוף שנשקף מכאן, נוף גגות העיר הצבעוניים, בצבעי ירוק, צהבהב ואדמדם. אחרי גגות בתי נאפולי המרהיבה, כמו שטיח כחול ומרשים, מונח לו הים הגדול והמפרץ של נאפולי כולו. מכאן מבינים את האימרה הידועה "לראות את נאפולי ולמות..."

אבל למבצר הזה יש גם חלק אפל יותר. חומותיו של הקסטל סן אלמו יוצרים מראה דמוי צוק, שנראה כמעט טבעי. יש בו חרכי ירי אופייניים וקשתות עתיקות. החלק הפנימי של הטירה כולל מסדרונות אפלוליים וצינוקים.


#טיפים
כמו למנזר סן מרטינו, גם למבצר תוכלו להגיע באמצעות רכבל, ממרכז העיר העתיקה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/7Z0IXFh-B7c


וסיור במבצר:

https://youtu.be/fAvH04WiUvQ

מבצרים

המבצר הישן
המבצר הישן
#על המבצר הישן של עיר האבן

בסמוך לבית הפלאים בסטון טאון תמצאו את המבצר הישן (The Old Fort), מבצר אבן עתיק שנבנה במאה ה-17 על ידי אומני (Omani). זהו למעשה הבניין העתיק ביותר בסטון טאון, העיר העתיקה של זנזיבר.

זהו מבצר מרובע ובעל חצר פנימית יפה, המשמש כיום כמרכז תרבותי שבו גם חנויות, בתי מלאכה ובמה קטנה שבה מתקיימים מופעי מחול יומיומיים, בליווי מוסיקה חיה.

היסטורית המבצר נבנה במטרה להתמודד עם הפורטוגזים, שרצו לפלוש לאי. הוא נבנה על שטח שבו עמדה במקור כנסייה פורטוגזית. בהמשך השנים הוא שימש כמבצר, אך מכיוון שהפורטוגזים לא שבו מעולם, הוא היה למעשה חסר שימוש. בהמשך השתמשו במבצר כבית כלא.

כיום נמצא בו מתחם הופעות שבו נערך, בין השאר, מדי שנה לקראת סוף יולי פסטיבל הסרטים הבינלאומי של זנזיבר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/XlPtb-xZYkY
הסיטדלה
הסִיטַדֵלָה
#על המצודה עם התצפית המרשימה על בודפשט

מצודת הסִיטַדֵלָה (Citadella) היא מבצר מרשים, שהוקם במאה ה-19 על גבעה החולשת על העיר. הסיטדלה נבנתה על ידי הקיסר האוסטרי, לאחר מלחמת העצמאות ההונגרית. היא נוצרה כדי לחזק את שליטתו של הקיסר ושליטת בית הבסבורג, בתושבי העיר בודפשט, לאחר שמרדו באימפריה ובו.

אם לומר את האמת, הסיטדלה עצמה אינה מרתקת במיוחד. מדובר במקום שהוא מרשים יותר בצילומים הפנורמיים שאפשר לצלם ממנו - אל העיר, אל הדנובה ואל שאר מה שמסביב.

רוצים רומנטיקה? - הגיעו לכאן בלילה, או לעת שקיעה, ותזכו למראה רומנטי ויפה של העיר בדמדומי היום ובנצנוציה בחשיכה.

בסמוך לסיטדלה, אגב, תוכלו לראות את אנדרטת החירות המפורסמת, שהוקמה על ידי הקומוניסטים כהוקרה לחיילים הסובייטים, משחררי הונגריה מהשלטון הנאצי. גשו אליה - היא יפה להפליא ומוארת בלילה היטב.


ביקור במקום:

https://youtu.be/qChrghXbCtA


ותמונות מהקיץ:

https://youtu.be/bsKOSoBpqkM
מוזיאון הלוחמים
מצודת פוֹרְט דֶה בּוֹם סַקְסֵסוֹ ומוזיאון הלוחמים
#על המצודה שהפכה למוזיאון הלוחמים

מצודת פוֹרְט דֶה בּוֹם סַקְסֵסוֹ (Forte De Bom Sucesso) נמצאת מערבית למגדל בלם.

במצודה יש אנדרטה מרהיבה המוקדשת לחיילי הצבא הפורטוגלי שמתו במלחמות מעבר לים, בין השנים 1961 עד 1974. כך נהרגו בסכסוך האפריקאי הממושך, קרוב ל-9000 חיילים פורטוגזים. לאנדרטת הזיכרון הזו יש 3 חלקים: להבת התמיד, קירות הזיכרון, שעליהם חקוקים שמות כל החיילים שנפלו במהלך המלחמה באפריקה והאנדרטה שבה אגם רדוד ושני עמודים גדולים וזוויתיים העומדים מעל הלהבה. ליד האנדרטה ניצב כל הזמן משמר כבוד של הצבא הפורטוגזי.

במצודה נמצא גם מוזיאון הלוחמים (Museu do Combatente) הפורטוגלי. המוזיאון שנמצא בסמוך לאנדרטה, הוא מוזיאון צבאי שמציג את ההיסטוריה הצבאית של פורטוגל. הוא מזכיר את הלוחמים שלחמו עבור פורטוגל ומוקדש לזכרם של אלה שנפלו על הגנת פורטוגל, במלחמות השונות באפריקה.

יש כאן שימוש באמצעים שונים ועיסוק בהיבטים התרבותיים, הצבאיים והדתיים של המלחמות הפורטוגזיות.

המוזיאון נועד לכבד את כל מי ששירתו את פורטוגל כלוחמים פשוטים ולספר על פורטוגל של השנים שעברו, למען הדורות הבאים.


#טיפים
הכניסה החינמית לאזרחי פורטוגל בימי ראשון עד השעה 14:00 יוצרת עומס רב. עדיף להגיע ביום אחר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/aBCBeTaoD84
מגדל דוד
מגדל דוד
#על המצודה
מגדל דוד (Tower of David) הוא מצודה מימי הביניים שנמצאת בסמוך לשער יפו, שער הכניסה ההיסטורי לעיר העתיקה. במצודה נחשפו שרידי ביצורים מרשימים מימי בית שני, מהתקופה הביזנטית, מימי הביניים ומהתקופה העות'מאנית.

החלק המוכר ביותר במצודה הוא זה שנמצא בחלק הדרומי שלה ובולט למרחקים. זהו צריח המסגד מהתקופה העות'מאנית, שרובנו מכירים כ'מגדל דוד'. למרות שמו ושמה של המצודה שנקראת על שמו, מגדל דוד הוא רק כינוי. אין כל קשר היסטורי בין דוד המלך ובין המצודה. היא אמנם הגנה במשך אלפי שנים על העיר ירושלים, אבל זה היה דורות רבים אחריו.

כך או כך, מדובר באתר ארכאולוגי מרתק ועשיר בשרידים ארכאולוגיים. השרידים הללו מעידים על העבר מלא התהפוכות של העיר העתיקה, וניתן לראות בהם ייצוג שמדגים את תולדות העיר ירושלים, על תקופותיה השונות.

אגב, ממגדלי המצודה תוכלו לראות נוף ירושלמי מרהיב. יש כאן תצפית של 360 מעלות - מזרחה אל העיר העתיקה של ירושלים ואל העיר החדשה שבמערב.


#מה מקור שיבוש שמה של המצודה?
אם שם המצודה משקף קשר שאינו קיים באמת לדוד המלך, אז מהיכן הגיע השם "מגדל דוד"? - מקור השם הוא ככל הנראה בפירוש נוצרי שגוי של כתבי יוסף בן מתתיהו, ואולי גם בכינוי המוסלמי של המצודה "מחראב נבי דאוד" - שניהם קשרו "דוד" כלשהו למצודה, מה שיצר בלבול או אולי אפילו סוג של מיתוג שיווקי קדום למקום. כך או כך, במהלך המאה ה-19 הדביקו מבקרים מארצות המערב את השם השגוי לצריח המסגד הטורקי וכך מכונה הצריח עד היום.

עד כדי כך השם הזה "תפס" עד שדומה שגם רבים מבני העם היהודי בטוחים שאת המצודה הזו בנה דוד המלך ומדמיינים שכאן, ממש כאן, ליד המעלית, הוא עמד פעם והמתין שהיא תגיע...


#תולדות מצודת מגדל דוד
המצודה נבנתה לראשונה בתקופתו של המלך הורדוס. אז נבנו במקום 3 מגדלי שמירה. היום שרד מהם רק אחד, כנראה זה שמכונה היום 'מגדל פצאל' - הגדול מבין השלושה.

המצודה הזו הייתה הנקודה האחרונה שעמדה בפני הרומאים בזמן המרד הגדול. אחרי החורבן, הרומאים הקימו על חורבות המגדלים של הורדוס את מחנה הלגיון העשירי שלהם. בחפירות הארכאולוגיות במקום נמצאו ממנו רעפים ולבנים עם טביעות חותם של הלגיון הרומי.

הערבים בתורם, הפכו את המקום למבצר גדול ויצרו בו חצר פנימית. אחריהם שלטו בירושלים הצלבנים, שהוסיפו סביב המבצר אולמות גדולים, לשימוש חיל המשמר שלהם.

ימים עברו והגיעו האיובים והממלוכים, שעיבו את דפנות המצודה והקיפו אותה במגדלים גבוהים. הטורקים, שבאו אחריהם, הפכו את המצודה למחנה צבאי לצבאם ומיקמו בה תותחים. במאה ה-17 הם הוסיפו לה את צריח המסגד, אותו "מגדל דוד" שאנו מכירים היום. אם תביטו מסביב למצודה, תראו את ה"חפיר", אותה תעלה עמוקה שהוסיפו לה הטורקים העות'מאנים, כדי להגן עליה מתוקפים.

חלק מאותו חפיר, אגב, מולא באדמה בשנת 1898. זה נעשה בצד שצמוד לשער יפו, כדי ליצור מעבר נוח למרכבה של קיסר גרמניה, וילהלם השני, שבא לבקר בירושלים. לשם כך, גם הוסר קטע קטן מחומת החפיר.

היו אלה הבריטים, שבתקופת המנדט, הפכו את המצודה לראשונה למוזיאון. בשנות ה-20 של המאה הקודמת הם אפשרו להציג כאן תערוכות של אמנות ארץ-ישראלית צעירה. המסורת של אותן "תערוכות מגדל דוד" ממשיכה גם היום ובמדינת ישראל הפך המוזיאון הקטן למוזיאון של ממש ולהפיכת המצודה למרכז תרבות ותיירות.


#על מוזיאון מגדל דוד לתולדות ירושלים
במגדל דוד נמצא המוזיאון לתולדות ירושלים. המוזיאון הזה נחשב לאחד המוזיאונים ההיסטוריים המובילים בעולם. הוא מציג בעברית, ערבית ואנגלית, את סיפור העיר ירושלים, את חשיבותה לבני שלוש הדתות הגדולות ואירועים בולטים בתולדותיה, מאז החלה להתקיים באלף השני לפני הספירה ועד לעידן הנוכחי ולהפיכתה לבירת מדינת ישראל.

במוזיאון מציגים את סיפורה של העיר בדרכים מודרניות ומשוכללות ובאמצעים דיגיטליים ואינטראקטיביים, המעשירים את החוויה ומאפשרים למבקרים ללמוד על ירושלים, בדרכים לא שגרתיות. כל זאת גם באמצעות מחשבים ומסכים וגם בעזרת משחקים ואפליקציות שפותחו לכל הגילאים, כולל ילדים.

מופע לילי המוצג במצודה מספר את סיפורה של ירושלים, באמצעות חיזיון לילי המערב מיצג וידאו מהמם, אנימציה עוצרת נשימה, צלילים וקריינות אפקטיבית, העוטפים כולם את הצופה בחוויה רב חושית. כל אלה מפגישים את המבקרים עם התרבויות, הדתות, השליטים והמיתוסים הקדומים שמוקרנים על החומות והשרידים הארכיאולוגיים עצמם. החיזיון הלילי של מגדל דוד הוא אטרקציה אמיתית לילדים.

בנוסף למסלולי ההליכה שהותקנו בין הממצאים הארכיאולוגיים שבחצר המצודה, אפשר לעלות ולשוטט על חומות המצודה, בטיילת המאפשרת תצפית מרהיבה על העיר העתיקה והחדשה גם יחד.


הנה התערוכה במגדל דוד:

https://youtu.be/ayt62M0XbtU


ומגדל דוד מהאוויר:

https://youtu.be/WCh6zM5Bs2k


מבצר קסטלווקיו
מבצר קַסְטֶלוֵוקְיוֹ
#על מבצר ימי הביניים של ורונה

מבצר קַסְטֶלוֵוקְיוֹ (Castelvecchio) שבעיר ורונה, הוא מצודה עתיקה מהמאה ה-14, הנחשבת לאחד המבנים העתיקים והמזוהים ביותר עם העיר. המבצר נבנה ליד הנהר כחלק מביצורי ההגנה של העיר הקדומה. הוא שימש חילות שונים כמצודה צבאית, במאה ה-18 הפך לבסיס צבאי אוסטרי ובהמשך השנים לאיטלקי.

המבצר, שנקרא "מבצר המצודה", הוא יפה להפליא. הוא שוכן על גדות נהר אדיג'ה (Adige) ובנוי מלבנים אדומות, שהיקנו לו את צבעו האדום והפכו לסמל ההיכר שלו.

המבצר הוקם בשנת 1353 בידי קנגראנדה ה-2 דלה סקאלה, שליט העיר באותה תקופה. במהלך מלחמת העולם השנייה הוא נפגע קשות בהפצצות. לאחר המלחמה, בין השנים 1958-1967, הוא שופץ לגמרי על ידי הארכיטקט קרלו סקארפה. היום הוא מהווה חלק משמעותי מקו הנוף של העיר.

יש במבצר קסטלווקיו המרשים 7 מגדלים נהדרים והוא עצמו מוקף חומה ומכיל 4 מבנים עיקריים. שני חלקי המבצר העיקריים מחוברים באמצעות מעבר. מעליו מגדל שמירה גבוה, מגדל מסטיו שממנו יוצא גשר סקאליג’רו (Ponte Scaligero) המרהיב, החוצה את נהר אדיגה, לצידו השני.


#המוזיאון שבמבצר
מגדל מסטיו (Mastio tower) שבמרכז המבצר מארח כיום את המוזיאון עם יצירות מתקופות ימי הביניים, הרנסאנס וגם אמנות מודרנית.

בשנת 1925 הוסב המבצר למוזיאון ובאיטליה כמו באיטליה - תוכלו לראות גם כאן אוסף אמנות מרשים, המכיל ציורים, פסלים, מיניאטורות ועבודות קרמיקה מהמאות ה-12 ועד ה-18 ולידם גם מגוון של כלי נשק עתיקים.

כבר בחצר המוזיאון, ממש בכניסה, תראו את פסלו של קנגראנדה הראשון, מנסיכי משפחת סקאליג'רי. האיש מת ב-1329 ופסלו הניצב כאן מציג אותו, כמקובל, כפרש גיבור עם חרב מונפת בידו.

בולט גם הפסל המפורסם של קנגראנדה השני דלה סקאלה, כשהוא רכוב על סוסו. הפסל הובא למוזיאון ממתחם קברי הסקאליג’רי.

בפנים מוצגות יצירות אמנות מרהיבות ומעניינות, של מיטב אמני איטליה בתקופות שונות, החל מימי הביניים ועד לעת החדשה.

שווה למצוא את העבודות הבאות:

המשפחה הקדושה של מנטנייה.

הנער עם ציור הבובה של קארוטו.

סאן ג'רולמו חוזר בתשובה של בליני.

מדונה עם השליו המיוחס לפיזנלו.

דיוקן נשי של רובנס.

במוזיאון גם תכשיטים יפים ואוסף כלי נשק מתקופת ימי הביניים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/hMKOubIBoos


הדרכה:

https://youtu.be/jz-Cq0h1LAU?t=1m25s
המבצר של בלגרד
#על המבצר המרשים של בלגרד שהנופים ממנו מרהיבי עין


המבצר של בלגרד (Beogradska Tvrdava), או מצודת קלמגדן, כמו שמכנים אותו לעתים, הוא כמו כתר שניצב על ראשה של העיר בלגרד. אין הרבה אתרים היסטוריים שמלמדים על תולדות העיר יותר מהמבצר המרשים הזה.

במבצר ניתן להלך על גשרי העץ ולעבור בשעריו העתיקים היישר לתוך ההיסטוריה. יש בו שני מגדלים, תחתון ועליון וכיום שוכן בו המוזיאון לתולדות העיר בלגרד.

אבל מעבר ליופיו של המבצר, הוא מציע את אחת מנקודות התצפית היפות בבלגרד. עשו בו סיור קצר והתפנו אל הנוף הנשקף ממנו, במיוחד זה של חיבור הנהרות סאבה ודנובה. ביום יפה, עם תצפית טובה, הנופים כאן מרהיבים במיוחד ומשקיפים לרחוק.


#תולדות המבצר של בלגרד
עם שורשים שתחילתם כבר בתקופה הניאוליתית, דרך הצבא הרומי, האימפריה הביזנטית, עם שליטים הונגרים, בולגרים, צלבנים וטורקים, בהמשך האוסטרו-הונגרים ועד ימינו - המבצר עמד לאורך ההיסטוריה במרכזם של אירועים משמעותיים רבים בתולדות העיר בלגרד. פעם הוא נחשב כאחד המעוזים הצבאיים החזקים באירופה וממנו יצא המרד הראשון באימפריה העות'מאנית.

המבצר של בלגרד (Beogradska Tvrdava) נבנה ונהרס ללא הפסקה, החל מהמאה ה-1 לספירה. במקור נבנה אז המבצר כמוצב רומאי שמקומו אל מול נקודת ההתחברות של הנהרות סאבה ודנובה, בכדי לאפשר שליטה לרומאים על הנקודה האסטרטגית.

במהלך השנים נבזזה המצודה לא פעם, לפעמים נהרסה ושבה ונבנתה מחדש. כולם העבירו אותו במהלך ההיסטוריה מיד ליד. מי לא התעסק, החזיק או הרס את המבצר הזה? - הביזנטים, הסלאבים, העותומאנים, ההונגרים והאוסטרים. כולם עברו כאן.

עד המאה ה-18 עברה המצודה עשרות גלגולים ושינויים. הסיפורים שקירותיו העבים היו יכולים לספר ותצוגת השריון והתותחים שמוצגים לידו, הם העדות שיכולה לרמז על ההיסטוריה הזו.

כיום מארחים המבצר והפארק שמסביבו תיירים רבים בכל שנה ומגוון אירועי אמנות, ספורט ותיירות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/4VkAQZWa7x4


מהאוויר:

https://youtu.be/qoC7YmxJ7QE


ובשיטוט בו:

https://youtu.be/y62dzohyiwc
מבצר הפירקס
#על המבצר של חאניה

בצד הצפון-מערבי של נמל חאניה, בנו הוונציאנים את מבצר הפירקס (‪Firkas Fortress‬) או רוולינו דל פורטו (Revellino del Porto). מדובר במבנה מבוצר שנועד להגן על הנמל, על העיר ועל נתיבי השיט הסמוכים אליה. בנייתו החלה בשנת 1610 והסתיימה כמעט מאה שנה מאוחר יותר, שנים ספורות לפני הכיבוש הטורקי.

בחלקו הפנימי של המבצר היו מגורי חיל המצב, מחסני תחמושת והמפקדה הצבאית של העיר. בצד הדרומי של החומה שלו יש שישה חרכי תותחים, המכוונים אל הכניסה לנמל ובמרכז - מיכל מים שאגר ממרזבי המבנים את מי הגשם.

בתקופת השלטון העות'מני שימש המבצר כקסרקטין, מחנה לחיילים שהתורכים כינו בתורכית "פירקה". עד היום מוכר המבצר בשם זה "פירקס". עם איחוד כרתים עם יוון בראשון לדצמבר 1913, הונף הדגל היווני על מגדל השמירה, בטקס צבאי מלא. שם חוגגים בכל שנה את האיחוד ההיסטורי ההוא.

כיום נמצא בכניסה אל המבצר המוזיאון הימי של חאניה.


הנה טקס 100 שנות איחוד כרתים עם יוון במבצר:

https://youtu.be/PqYUtoCMMdQ
קסטל סן פייטרו
#על המבצר שמעל העיר ורונה

ממקומו בנקודת תצפית מעולה, על גבעה שממנה נשקף נופה של העיר והסביבה כולה, מבצר סן פייטרו, או קסטלו סן פייטרו (Castelo San Pietro) שבעיר ורונה, הוא מבצר גבוה מעל העיר.

המבצר הזה הוקם בתקופת השלטון הוונציאני בעיר. גם אם העליה אליו אינה קלה, נחמד לעלות למבצר הוונציאני ברגל, באמצעות המדרגות המובילות לפסגה. הבונוס למאמץ הוא מעבר דרך תיאטרו רומנו העתיק, תיאטרון רומי שמשמש עד היום למופעים ולקונצרטים.

אבל לקסטלו סן פייטרו ניתן לעלות גם באמצעות פוניקולר, שמעניק חוויה נחמדה, במיוחד לילדים.

את הנוף המרהיב מהמבצר תוכלו לחוות מרחבת התצפית המרשימה ונחמד גם לשבת בבית הקפה והמסעדה שבסמוך לה. בכל מקרה, קסטל סן פייטרו יעניק לכם ככל הנראה את התמונות המרהיבות ביותר של ורונה והן יהיו ממש מלמעלה, כמו מעין הציפור.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wSItGUbEIsM


הפוניקולר למבצר:

https://youtu.be/lnizViiTFiQ


מראה ורונה מהמבצר:

https://youtu.be/jqbwsYwNgrM
טירת גַּארְדִיקִי
#על הטירה הביזנטית עם הרקע הפרהיסטורי

טירת גַּארְדִיקִי (Gardiki Castle) היא טירה ביזנטית, שנותרה כשריד כמעט יחידי למבצרי ימי הביניים בקורפו. ביחד עם טירת אַנְגֵלוֹקַסְטְרוֹ וטירת קַסְיוֹפִּי, הטירה הזו הייתה אחת משלוש טירות ההגנה ששמרו באותה תקופה על האי קורפו.

לא לחינם נחשבת טירת גַּארְדִיקִי לאחד מאתרי האדריכלות הארכאולוגית המעניינים בתבל. הבסיס שלה הוא מבנה עתיק שהיה כאן שנים רבות לפני כן. היא עצמה בנויה בצורה של מתומן, בעל 8 צלעות, כשבכל צלע שלה ניצב מגדל.

באזור הטירה נערכו חפירות ארכיאולוגיות רבות ונמצאו שרידים של ישוב פרהיסטורי, בן 20,000 שנה. בין הממצאים שנחפרו ממנו היו כלי אבן ועצמות בעלי חיים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/iR0HaSlWkHY
אַנְגֵלוֹקַסְטְרוֹ
#על הטירה הביזנטית שהביסה את הטורקים

שמה של הטירה שבה אתם עומדים הוא אַנְגֵלוֹקַסְטְרוֹ (Angelokastro) והיא נחשבת לאחד מפלאי האדריכלות באי קורפו. זוהי טירה ביזנטית מהמאה ה-13, הנמצאת על פסגת ההר הגבוה ביותר באי ובפינה הצפונית-מערבית של קורפו. לטירה הזו, שמשמעות שמה ביוונית היא "טירת המלאכים", יש תפקיד משמעותי בהיסטוריה של קורפו והתפקיד הזה הוא הרבה יותר מסתם להיות על הגובה, או אפילו הכי גבוה מכולן.

ביחד עם טירות גַּארְדִיקִי וקַסְיוֹפִּי, טירת אַנְגֵלוֹקַסְטְרוֹ היא חלק ממשולש ההגנה ההיסטורי של האי קורפו. היא מהווה קומפלקס מבוצר ונבנתה על ידי הקיסרים הביזנטיים, כדי להגן על האי מפולשים. הטירה הזו עשתה זאת עד כדי כך טוב, שהיא שימשה כבירת האי בתקופה מסוימת, תקופה שבה אף התגורר בה מושל האיים היוניים.

למרות שעמדה תחת מצור פעמים רבות ובניגוד לטירות האחרות שעל האי, אַנְגֵלוֹקַסְטְרוֹ מעולם לא נכבשה. למעשה, בזכות הכישלון העות'מני לכבוש אותה, נכשלו הטורקים לגמרי בקורפו ובסופו של דבר ספגו מפלה באי.

בטירה יש גומחות ששימשו ככל הנראה לקבורה, כנסייה ומסעדה פעילה, עם מרפסת הצופה אל הנוף. לתצפית הנהדרת אל הנוף המרהיב של הים האדריאטי הדרומי, הייתה פעם חשיבות אסטרטגית עצומה והיום היא נקודת המשיכה העיקרית של הטירה בעיני התיירים המגיעים לבקר בה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/sIOZuqT62kU


ביקור במקום:

https://youtu.be/kIO9U0_Jieg


ומלמעלה:

https://youtu.be/m3RhfiDGXqQ


והנוף הנשקף:

https://youtu.be/lXQANaDM4UA
המבצר החדש
#על המבצר הוונציאני מהמאה ה-16

"המבצר החדש" (New Venetian Fortress) הוא מבצר ונציאני שנבנה על גבעת סן מרקו בקורפו ושימש להגנה על האי. לעתים הוא גם מכונה כאן "מבצר סן מרקו".

שמו של המבצר החדש נועד להבדילו מ"המבצר הישן", או "המצודה הישנה", היושבת בצידו השני של הנמל העתיק.

המבצר נמצא על גבעה ממערב לעיר העתיקה ובולטת שליטתו על הנמל העתיק שמצפון לו ועל קו הביצורים המאוחר של העיר, שבצדו הדרום-מערבי.#תולדות המבצר
"המצודה החדשה", בשמו הנוסף של המבצר, נבנתה בין השנים 1570 ל-1580, כחלק מהתכניות של הוונציאנים להרחבת ביצורי העיר. התקופה היא לקראת סוף המאה ה-16, ב-1571, לאחר שקורפו עמדה בקושי במצור הטורקי עות'מני עליה.

המצודה הזו תוכננה על ידי המהנדס הצבאי הוונציאני פֶרָאנְטֶה וִיטֵלִי (Ferrante Vitelli). לצורך בניית המבצר הזה נהרסו כאן מאות בתים, כנסיות, מבנים ושער עתיק. באבנים שהוצאו מהמבנים ההרוסים השתמשו הוונציאנים כחומרי בנייה.

מאז, תוחזקה המצודה החדשה ברציפות ובהקפדה, על ידי כל מי ששלט בקורפו. הבריטים והצרפתים הרחיבו את הביצורים הוונציאניים מאוחר יותר, בכדי לסייע בהגנה מפני התקפה תורכית אפשרית. הביצורים הללו כללו 700 יחידות ארטילריה שטווח האש שלהן היה עד לחוף האלבני.

המבנים שתראו כיום בתוך המבצר, למשל, נבנו במאה ה-19 על ידי האימפריה הבריטית, בתקופת שבה היא שלטה באי, בשנים 1815-1863.

כיום משמש המבצר הוונציאני מהמאה ה-16 כמקום מושבה של המפקדה הימית המקומית. יש ממנו תצפית מרהיבה על הים ועל הרי יוון.


#אדריכלות המבצר החדש
ממדיה של "המצודה החדשה" קטנים מאלו של "המצודה העתיקה". כבר מהנמל הישן של קורפו ניתן לראות אותה.

שני מפלסים עיקריים יש לה, כשלמטה, במפלס התחתון, תראו מבנה מבוצר ובעל חמש צלעות, בעוד למפלס העליון שמעליו שכבת ביצורים נוספת. במצודת "פונטה פרפטואה" (Punta Perpetua), שמעל מפלס זה, שני מגדלים שאחד מהם מכונה "שבעת הרוחות". בסמוך להם מגורי חיילים.

המבצר נמצא בגובה של 55 מטרים מעל פני הים. בין המבנים שבו תראו בורות תת-קרקעיים, עמדות ארטילריה, מחסני אבק שריפה ואולמות תת-קרקעיים.

מתחתיו יש מבנה שנבנה על ידי הבריטים ושימש כמחנה צבאי. כיום מוצגים בו תערוכות אמנות ואוספים שונים ומתקיימים בו אירועים חברתיים.

רשת מנהרות תת-קרקעיות נחפרה לאורך ולרוחב המצודה החדשה. יש בה מבוך של חדרים מקושתים, גלריות, פירים לאוורור, מדרגות ורמפות.

למבצר שני שערים עתיקים בסגנון הבארוק שהשתמרו עד היום. כך גם כנסיית הבתולה שהבינוי האחרון בה התקיים בשנת 1739.

החפיר היבש שבצד המערבי של המצודה משתרע לאורך חומותיה, החל משוק הירקות ועד הנמל החדש. החפיר הזה הוא דוגמה מצוינת לתכנון אדריכלי של חפירים עתיקים.


#טיפים
אם תעפילו למעלה לראש המצודה, תגלו נוף מרהיב, עם הים מצד אחד והאי ופסגותיו מהצד השני.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/OBsXf-qilDw
המבצר הישן
#על המבצר הקדום של קורפו

המבצר הישן (Old Fortress of Corfu Town) או "המצודה הישנה" של קורפו, הוא אחד משני מבצרים או מצודות ונציאניות שבעיר העתיקה, ביחד עם "המצודה החדשה". מהשניים, זהו המבצר העתיק של קורפו. הוא מכסה את הצוק שהכיל בעבר את העיר העתיקה של קורפו, בעת שהופיעה בתקופה הביזנטית.

המצודה הזו נמצאת על אי השוכן בסמוך לחוף המזרחי של העיר העתיקה. היא בנויה על שתי פסגות צוקיות שביניהן אוכף המכונה "הסיטדלה", בעברית "המצודה". למעשה, את שמה המערבי קיבלה העיירה קורפו מהפסגות התאומות שבמבצר, המכונות ביוונית "קוריפ".

בתוך המצודה שרד מבנה ונציאני ששימש כבית הכלא שלה. כששלטו כאן הבריטים הם הוסיפו לו קומה נוספת, בה שיכנו בית חולים ומחסני נשק. בין שתי המצודות תראו מפרץ יפה.

אל המצודה הישנה מוביל גשר מהכיכר המרכזית בעיר והכניסה אליה היא בתשלום.


#מה תראו כאן?
המצודה העתיקה יושבת על שתי פסגות צוקיות, שעל אי מלבני הנמצא בסמוך לחופה המזרחי של העיר העתיקה. משתי הפסגות הללו, אגב, קיבל האי קורפו את שמו, שכן המילה האיטלקית "קוריפי", פירושה פסגות.

מבנים בני שלושה מפלסים מבצרים את שתי פסגות המצודה הללו. לכל אחד מהם שם משלו. על הפסגה המזרחית נמצאת "מצודת הים" (Castel da Mare) , ועל הפסגה המערבית, הקרובה אל העיר, נמצאת "מצודת היבשה" (Castel di Terra). האוכף המבוצר שביניהן מכונה "הסיטדלה".

אורכו של האי בצורת המלבן הוא כ-600 מטרים ממזרח למערב ורוחבו, מצפון לדרום, מגיע עד 300 מטרים לכל היותר.

שני מגדלי שמירה שכונו "מרטיננגו" (Martinengo) ו"סאבורניאן" (Savorgnan) ניצבים על גדות התעלה מצפון ומדרום לגשר. אחרי מגדלי השמירה נחפר חפיר יבש ברוחב 22 מטרים. מעליו ניתן לראות גשר אבן משנת 1603. אחרי הגשר הזה נמצא מרכז המצודה.


#תולדות המצודה
"המצודה העתיקה" נמצאת על אי השוכן בסמוך לחוף המזרחי של העיר העתיקה. על הצוק שעליו היא ניצבת, ניצבו בימי קדם, לפני התקופה הוונציאנית, ביצורים ביזנטיים. הללו נמצאו בין מפרץ קרקירה בצפון ומפרץ גאריצה שבדרום.

כחלק מתוכניות ההגנה שלהם, הוונציאנים החליפו את הביצורים העתיקים שהיו כאן. על ידי חפירת תעלת מים, הם הפרידו את הצוק משאר העיר קורפו. התעלה חיברה את מפרץ קרקירה בצפון עם מפרץ גאריצה בדרום והפכה את המצודה לאי מלאכותי.

חשוב להבין - בעבר היה האי מחובר ליבשה ונחשב לחצי אי. אך לאחר שנחפרה התעלה המלאכותית בבסיסו, הוא נותק מהיבשה והפך לאי. כיום האי מחובר ליבשה בגשר פלדה להולכי רגל שאורכו 60 מטרים. הגשר הזה החליף גשר מתרומם שהיה כאן לפניו.

המבצר העתיק המשיך למלא את תפקידי ההגנה שלו. תחת הצבא הוונציאני הוא עמד בהצלחה בכל שלושת המצורים שהטיל הצבא העות'מני על העיר. הראשון היה המצור הגדול של 1537, אחריו המצור של 1571 ולבסוף המצור הגדול השני של קורפו, בשנת 1716.

שנים רבות עברו והמצודה, כמו שאר העיר, החליפה ידיים לצרפתיות ולבריטיות ולא קורים בה דברים מסעירים. אבל במאה ה-20 התרחשו בה דברים קשים, שכן למצודה הישנה יש תפקיד טרגי בהיסטוריה של שואת יהודי קורפו בכיבוש הנאצי.

בכלא שבתוך המצודה נכלאו לקראת סוף מלחמת העולם השנייה יהודי קורפו, על ידי הנאצים. הם היו כלואים כאן בכלא, בתנאים קשים ובמשך ימים רבים. מכאן גורשו 1,800 יהודים ב-8 ביוני 1944 ויצאו לדרך האימים של מחנה ההשמדה בירקנאו. שני שליש מהם נשלחו למוות מיד עם הגיעם לאושוויץ והאחרים הועברו לעבודות כפייה. רק 120 איש מתוכם שבו אל העיר בתום המלחמה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/NZdkGPNScqo


באוויר:

https://youtu.be/r3zpRwxKxKU


וביקור במקום:

https://youtu.be/67WmXqzVHyc
טירת קַסְיוֹפִּי
#על הטירה העתיקה בקסיופי

על צוק תלול, בגובה של 300 מטר מעל הים, ניצבת טירת קַסְיוֹפִּי (Kassiopi Castle) המרשימה. היא ניצבת על החוף הצפוני של קורפו, מעל כפר הדייגים קסיופי ומשקיפה אל העיר קורפו ואל הרי יוון שבדרום מזרח.

היא נבנתה לפני התקופה הוונציאנית, בזמנים שביחד עם אַנְגֵלוֹקַסְטְרוֹ וטירת גַּארְדִיקִי, טירת קַסְיוֹפִּי (Kassiopi Castle) הייתה חלק ממשולש ההגנה של קורפו. הטירות הגנו על צידיו השונים של האי, כשגרדיקי שומר על דרום האי, קסיופי על צדו הצפון-מזרחי ואנגלוקאסטרו בכיוון צפון-מערב.

טירת קסיופי הייתה נקודת תצפית חשובה ובעלת משמעות אסטרטגית רבה. זאת בזכות מיקומה בחוף הצפון-מזרחי של קורפו, שהקנה לה שליטה על ערוץ קורפו, שמפריד בין האי קורפו ליבשת.

הטירה נבנתה ככל הנראה בתקופה הביזנטית. היא נחשבת לאחד המבנים האדריכליים היפים באי ומהמרשימים באיים היוניים. גם אם חשיבותה האסטרטגית בימינו אינה כשהייתה, במשיכת תיירים אליה היא עדיין מקום מנצח.


מבט מקרוב על המצודה הביזנטית בקסיופי:

https://youtu.be/02ED7OPuawU


טיול במקום:

https://youtu.be/Iqo7V7wZzPk


מצודת קריטיניה
#על טירת האבירים הרומנטית שמשקיפה אל האי

מצודת קריטיניה (Kritinia Castle) היא טירת אבירים הרוסה בחצייה. זו מצודה עתיקה שנמצאת כ-2 קילומטר מצפון-מערב לכפר הקטן קריטיניה.

המצודה, שנמצאת על הר גבוה יחסית, הוקמה במאה ה-16. כמו רבות מהמצודות שבאי רודוס, גם אותה הקימו הצלבנים, אבירי מסדר סנט ג'ון, בכדי להגן על החוף המערבי של האי מהעות'מנים שאיימו אז לפלוש אליו. היסטורית, זה בדיוק מה שקרה בסוף.

הכפר קריטיניה הוא כפר הררי קטן שנמצא בסמוך לחוף הים. רוב תושביו מתפרנסים מחקלאות ומהנמל הקטן שבו. אל הכפר הזה כמעט ולא מגיעים תיירים, על אף שיש בו בית קפה נחמד וטברנות נהדרות, המשקיפות לים.

הטיפוס מהכפר אל המצודה החרבה אינו ארוך והוא שווה כל גרם של מאמץ. הנוף הנפלא הנשקף מהמצודה בערב הוא מרהיב עין. במיוחד שווה להגיע לכאן לשקיעה עוצרת הנשימה, שמזכירה את השקיעות הנהדרות של האי המפורסם סנטוריני. השקיעות מכאן הופכות את מצודת קריטיניה לאחד המקומות הרומנטיים בכל האי. בואו לכאן לראות את השמש סוגרת את היום!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/GnBHQRMn8Y0


ומהאוויר:

https://youtu.be/mFsVNEK_8mU
קַסְטֶל דֶל אוֹבוֹ
#על מבצר הביצה של נאפולי

קַסְטֶל דֶל אוֹבוֹ או קאסטל דל'אובו (Castel dell'Ovo), בעברית "מבצר הביצה" (Castel dell’Ovo), הוא מצודה שהוקמה במאה ה-12, בתקופת השלטון הנורמני. זהו מבצר עתיק ששומר על הכניסה אל הנמל העתיק של העיר נאפולי, הנמל הציורי פורטו די סנטה לוצ'יה, הנפרד מחלקי הנמל האחרים.

המבצר הזה, שנמצא ברובע הנמל של נאפולי, רובע סנטה לוצ'יה (Santa Lucia), מהווה חלק בלתי נפרד מהנוף של מפרץ נאפולי. הוא נבנה על ידי הנורמנים בשנת 1115, על חורבותיה של מצודה רומאית עתיקה.

ביחד עם קסטל נואובו (Castel Nuovo), שפירוש שמו הוא "המבצר החדש", הדל'אובו הוא אחד משני מבצרי ענק עתיקים, החולשים על מבואותיו של הנמל הפעיל, הציורי והגדול של נאפולי.

בשיטוט באזור המצודה תראו גשר ומזח המחברים אותה אל החוף. ממנה תראו 3 תותחים המציצים מבעד לאשנבי הירי העתיקים שלה. הנוף הנשקף ממנה ומהמזח מציע מבט מרהיב על מפרץ נאפולי ועל הר הווזוב, האחראי לאסון ההיסטורי של האזור אבל גם לקסם שלו ולהרבה מהעניין שבו.

כיום המבצר סגור למבקרים. אבל הוא חולש על כיכר החוף של רובע הנמל של נאפולי, סנטה לוצ'יה (Santa Lucia) ובמידה רבה הפך לאייקון נאפוליטני מוביל.


#מקור שמו של המבצר
מקור שמו של קַסְטֶל דֶל אוֹבוֹ, בעברית "מבצר הביצה", הוא באגדת ביצת הקסם שמקורה בימי הביניים. ביצה זו מסוגלת, לפי האגדה, להגן על נאפולי ועל תושביה, מפני אסון או סכנה. וירגיל, שהיה אמור להחביא אותה במקום סודי בטירה, שמר אותה לבסוף בצנצנת זכוכית שממוקמת בכלוב מתכת נסתר בטירה.


מבט מסביב למבצר:

https://youtu.be/G5gvSpZCWfY


ומקרוב אל תוכו:

https://youtu.be/FWeFCaiuYaQ
טירת מונוליתוס
#על הטירה שמעולם לא הוכנעה

טירת מונוליתוס (Monolithos Castle או Monos lithos), עם התצפית הפנורמית הנהדרת, על כל הסביבה, היא שריד מרשים מהתקופה הביזנטית. היא נמצאת באזור מונוליתוס שבדרום-מערב האי, כ-3 ק"מ מהכפר מונוליתוס.

טירת מונוליתוס נבנתה על צוק נישא ומכאן שמה Monos lithos, שפירושו ביוונית "צוק בודד". בצורתה הנוכחית היא נבנתה על ידי הצלבנים, חייליו האבירים של סנט ג'ון. לפני הטירה הצלבנית, עמדה כאן מצודה ביזנטית עתיקה. הטירה עצמה נבנתה בשנת 1470.

אמנם לא נותר הרבה מהטירה העתיקה, פרט לחומותיה החיצוניות, אבל בעבר היא נחשבה לאחד המבצרים המוגנים והחזקים באי רודוס. מיקומה, על גבי הצוק, בגובה של 236 מטרים מעל פני הים, הפך אותה למבצר המוגן ביותר באי רודוס. במשך 500 שנות קיומה של טירת מונוליתוס, היא מעולם לא נכבשה!

טיפוס במדרגות, ממגרש החניה ואל הטירה, יאפשר לכם לא רק לסקור את שרידי הטירה והעתיקות שבה, אלא גם ליהנות מהנוף המדהים שנשקף ממנה. מכאן תקבלו מבט מרהיב אל הים האגאי ואל נוף הסביבה המיוער והמרהיב.

חוץ ממתחם ההגנה העתיק, תמצאו כאן גם 2 קפלות קטנות מהמאה ה-15. יש כאן מאות נרות שמדליקים המאמינים, מה שמשרה בהן אווירה דתית ומיוחדת.


#טיפים
שימו לב שהטיפוס אל הטירה עלול להיות מאמץ. קחו מים וכובע ובימים חמים, קחו את הזמן.


מבט מהאוויר שמאפשר להבין כיצד לא נכבשה:

https://youtu.be/aNSLpWffAIU


ומקרוב:

https://youtu.be/kReWq2tdgy4
המבצר המוּרִי בסִינְטְרָה
#על המבצר שהשאירו המוּרִים בסינטרה

3.5 קילומטרים ממרכז סינטרה, על הכביש המוביל לארמון פנה, נמצאת מצודת המוּרִים, או המבצר המוּרִי של סינטרה (Sintra Moorish Castle). זהו אחד האתרים המיוחדים שבעיירה היפה הזו ומעל 1,000 שנה שהוא צופה עליה מלמעלה.

טיול בין החורבות הרומנטיות של המבצר ותצפית על סינטרה ועל הסביבה הם פשוט חובה כשנמצאים בסביבה. גם מי שלא חייבים טירות חרבות או עתיקות בכלל, יגלו שהסיור בפארק הירוק של המצודה הוא תענוג אמיתי. בזכות מגדלי התצפית של המצודה והמרפסות שלה, תוכלו כאן ליהנות גם מהנופים הנהדרים שנשקפים מנגד.

את המבצר הקימו במאה ה-8 המוּרִים, המוסלמים מצפון אפריקה, מי שכבשו בימי הביניים את פורטוגל וספרד. מכאן גם שמו, מצודת המוּרִים (Castelo dos Mouros). המבצר הוקם בראש הגבעה החולשת על העיירה כולה, בכדי לשלוט עליה ועל הסביבה כולה.

כבר במאה ה-11 מוזכרת המצודה הזו בכתביו של הגאוגרף בן התקופה אל-בקרי. מאה שנה אחר כך, בשנת 1147, המבצר נכבש על ידי הנוצרים במסגרת מסע הרקונקוויסטה, בעברית "הכיבוש מחדש". אז מיהר אפונסו הראשון, מלך פורטוגל, לבנות כנסייה בתוך חומותיו.

במאה ה-15 המבצר ננטש ועם השנים נותרו ממנו רק חורבות. רק במאה ה-19, כשמלכי פורטוגל עברו אל ארמון הקיץ שלהם שבסינטרה וטיפחו את האזור כולו, נבנו הכנסייה הקטנה שבמבצר ואגפים נוספים.

כיום, המבצר המוּרִי שמור היטב ואפשר לטפס בכמה מדרגות אל מעל החומות ולצפות בנוף עוצר הנשימה הנשקף מהן. הביטו למטה ותראו את סינטרה הנפלאה. מבט מערבה יראה לכם את הגבעות שמסביב ואת האוקיינוס הקרוב.


#מסלול הליכה
אוהבים לטייל? - יש מסלול הליכה מקסים, באורך של כ-4 קילומטר בעלייה, המוביל מסינטרה וילה שבתוך היער ועד למבצר המוּרִי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zYDl-UTQJ_I


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.