» «
מגדל הסטרטוספרה
מגדל הסטרטוספרה
#על המגדל עם הלונה פארק בראשו

בגובה 356 מטרים מעל הסטריפ, המגדל הגבוה בלאס וגאס הוא מגדל הסטרטוספרה (Stratosphere Tower), מגדל התצפית הגבוה ביותר בארצות הברית ואחד הסמלים המוכרים ביותר של וגאס. המגדל הזה הוא חלק ממלון, שכולל גם בית קזינו. ברור שלכל מלון בלאס וגאס יש את הייחוד שלו, כשייחודו של מלון סטרטוספר (Stratosphere), מהמלונות הוותיקים בלאס וגאס, הוא בעצם מקומו, תרתי משמע, גבוה מעל כולם.

מגדל הסטרטוספרה הוא אחד הבניינים הגבוהים בארה"ב. הוא נמצא בקצה המבנה הגבוה של המלון ויש ממנו, כצפוי, תצפית נפלאה על וגאס. ממרפסת התצפית תוכלו לראות בשעות היום את נוף העיר והמדבר שמסביב. בערב ינצנצו מכאן אורות העיר הפעילה שמתחתיו.

לא זו בלבד שתוכלו לראות ממנו את כל העיר מלמעלה, חלק משמעותי מהחוויה הזו היא לאמיצים ובעלי לב חזק בלבד. זאת מפני שחוץ מהמסעדה היוקרתית שעליו, מותקנים עליו גם מתקנים אתגריים ומפחידים במיוחד, כולל מתקן באנג'י ורכבת הרים בגובה מטורף. מדובר בלונה פארק בגבהים, כנראה הגבוה ביותר בעולם.


#האטרקציות בלונה פארק שעל הסקיי ג'אמפ
אם תרצו לחוות חוויה מטורפת, כמעט בלתי נתפסת, מציע לכם מגדל סרטוספר את מתקן השעשועים הגבוה ביותר בעולם, שנקרא High Ride. בין סוג של פארק שעשועים מפחיד ללונה פארק קטן, עם ארבעה מתקנים בלבד, אבל אטרקציות מסמרות שיער, שמקפיצות את האדרנלין ומייצרות חוויה חד פעמית.

דוגמאות?

קרוסלת האינסניטי (Insanity) שבמגדל סטרטוספר מיועדת לאמיצים בלבד ולבעלי לב חזק מאוד. מדובר אמנם בקרוסלת נדנדות מהסוג המוכר, אבל צריך לזכור שכשמסתובבים במהירות עצומה, בגובה של 270 מטר ומעבר לקצה המגדל, ההרגשה היא של ריחוף מעל העיר, בלי שום דבר מתחת... וזה מפחחחיד!

ה-X-Scream הוא מעין קרון, שמדמה רכבת הרים, אבל למעשה הוא נדנדה בשמיים, בגובה של 264 מטר ועם פחד אינסופי.

ה-Big Shot יביא אתכם במהירות לגובה של 330 מטרים, ואז יוריד בנפילה חופשית עד למטה.

עוד תחוו כאן את ה"סקיי ג'אמפ" (Sky Jump). זו לכאורה מעין קפיצת באנג'י ממרפסת המגדל, אבל למעשה מדובר בנפילה חופשית מהקומה ה-108 שתביא אתכם היישר עד לקרקע. הציוד והכבלים מתקדמים ומאובטחים כמובן, אבל זו עדיין חוויה מפחידה ביותר. וואו!

המתקנים האלה הם סוג של לונה פארק בגבהים ומבהיל למדי, אבל הם מבטיחים לכם שזמן רב לא תשכחו את החוויה הזו, של מגדל סטרטוספיר.


#מסעדת גג העולם
על גג המגדל אתם מוזמנים לתפריט צהריים קבוע של 3 מנות ב-49 דולר לסועד, במסעדת Top of the World. הנוף המרהיב בשעת האוכל הוא כמובן בחינם ולמי שחייבים יש גם תפריט פתוח, א-לה קארט, שאינו מוגבל במחיר.


#טיפים
אמנם המתקנים המפחידים מותרים לכל המשפחה, אך הם אינם מיועדים לבעלי לב חלש או פחד גבהים.

המגדל פתוח כל הזמן, אך התצפית והאטרקציות האקסטרימיות שעליו פעילים במהלך השבוע משעה 10:00 בבוקר ועד אחת בלילה ובסופי שבוע עד 2:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/d-zGlrN1yPw


כתבה:

https://youtu.be/39aLryszcwU?t=21


ביקור במקום:

https://youtu.be/YmvWPHo23rM


בלוגרים:

https://youtu.be/F_ArJkZ0H1I


סקיי ג'אמפ:

https://youtu.be/K0yy04VnUi0
מגדל סלספורס
מגדל סיילספורס
#על המגדל הגבוה במערב ארצות הברית

מגדל סיילספורס, או "סיילספורס טאואר" (Salesforce Tower), הם שמותיו של גורד שחקים בסן פרנסיסקו. המגדל מתנשא לגובה של 326 מטרים ונחשב כיום למגדל הגבוה במערב ארה"ב וסמל למעמדה הכלכלי המתחזק של העיר.

מגדל "סיילספורס", שהוא הגבוה ביותר בעיר, ממוקם ברחוב מישן (Mission Street) שבמרכז סן פרנסיסקו. הוא נחנך ב-2017 ושינה לחלוטין את קו הרקיע עוצר הנשימה של העיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/84sZh8htqrc


ביקור במקום:

https://youtu.be/K92ipWWn2Hs


הדרכה:

https://youtu.be/r4ZTHUmcW-A
פירמידת טרנס אמריקה
פירמידת טרנס אמריקה
#על הבניין הגבוה ביותר בעיר סן פרנסיסקו

בגובה של 260 מטרים, פירמידת טרנס אמריקה (Transamerica Pyramid), או "טראנסאמריקה ּפיראמיד", היא אחד הבניינים הגבוהים בעיר סן פרנסיסקו.

בתוך הבניין של פירמידת טרנסאמריקה יש 48 קומות מסחר ומשרדים. בתוכו פועלת גם קומת מצפה וירטואלית, ממנה משדרים באמצעות מסכים את מה שקולטות המצלמות הפזורות במבנה.

בעבר הייתה פירמידת טרנסאמריקה, שנבנתה ב-1973, המבנה הגבוה בסן פרנסיסקו. כיום, מגדל "סיילספורס"(Salesforce tower), שגובהו 326 מטר, עובר אותה בגובהו.


מבט מסביב:

https://youtu.be/OtLg9DHXH3s


הדרכה:

https://youtu.be/F6u5WiLCxcc


מדריכה מבחוץ: -------- לשמוע ועובדות חשובות

https://youtu.be/X1--KQSH_i8
מגדל אייפל
מגדל אייפל
#המגדל "הזמני" שהפך לסמל העיר

מגדל אייפל, מסמליה המוכרים ביותר של העיר פריז, היה עד לשנת 1930 המבנה הגבוה בעולם. הוא עשוי כולו מברזל ומגיע לגובה של 324 מטר. שימו לב לנהר הגדול העובר ליד מגדל אייפל. זהו נהר הסיין.

התכנון והבנייה של המגדל בוצעו על ידי המהנדס הצרפתי גוסטב אייפל. היום הוא נראה כחלק בלתי נפרד מהעיר, אבל האמת היא שהמגדל היה אז מקור למחלוקות וגרר ביקורת רבה מצד אמנים ואנשי רוח פריזאים רבים. המבקרים הללו טענו שהמבנה התעשייתי והמחודד לא מתאים לארכיטקטורה בעיר. הקבוצה המתנגדת קראה לעצמה "ועדת השלוש מאות" (לפי גובהו של המגדל) וטענו כי מדובר בארובת עשן שחורה שתאפיל בברבריות שלה על הפסלים הצרפתיים המעודנים. ההתנגדות הייתה כה גדולה, עד כי נהוג לספר שהסופר גי דה מופסאן, היה נוהג לאכול את ארוחותיו במסעדה שבמגדל אייפל עצמו. הנימוק שלו היה "שזהו המקום היחיד בפריז ממנו אין רואים את האייפל".

למרות המחלוקות, המגדל החזיר את הכסף שהושקע בבנייתו בתוך שנה מאז שנפתח, רק ממכירת כרטיסי הכניסה. במקור, את המגדל היו אמורים לפרק לאחר 20 שנה (בשנת 1909), אך בשל ההצלחה האדירה בקרב המבקרים בפריז, החליטו להשאירו.

מגדל אייפל נבנה בשיא המהפכה התעשייתית. ניתן לראות במרכיביו כמה אזכורים לכך: השימוש בפלדה, הבניה הנקייה מויטרז'ים ועיטורים, והתכנון הדקורטיבי-תעשייתי. בסיס המגדל המורכב מ- 4 שערים שמתלכדים והופכים לאחד יוצרים יציבות גבוהה מצד אחד וגמישות מצד שני. השילוב הזה, הוא זה המאפשר למגדל להתמודד עם רוחות. גם הקשתות תורמות למראה הייחודי של המגדל. גם המעליות במגדל מיוחדות. הן מבוססות על מנגנון הידראולי ששם את הבטיחות לפני המהירות ולכן המעליות די איטיות. מנגון זה נחשב בזמנו כמתקדם מאד.


#גוסטב אייפל

אייפל היה מהנדס ואדריכל צרפתי, אשר שמו בוודאי מוכר לכם בעיקר בזכות בנייתו של המגדל המפורסם, מגדל אייפל.

אייפל יצר בזמן המהפכה התעשייתית, מה שמסביר את ההשפעה הרבה על עבודתו. הוא הושפע מן הצורך ההולך וגובר באמצעי תחבורה - כתוצאה מתהליכי עיור ומעברים של אנשים ונחשף לחומרים מגוונים ממקומות שונים בעולם.

אייפל היה מחלוצי המהנדסים שעשו שימוש בפלדה - שהיה חומר חדש בתחום הבניה בתקופתו. הוא השתמש במסבכי פלדה כאלמנטים קונסטרוקטיביים וקישוטיים כאחד. הוא עיצב את שלד הברזל של פסל החירות והתפרסם מאד בזכות המבנים הרבים שתכנן. בשנת 1887 הוזמן לבנות את מגדל אייפל. המגדל למעשה נבנה עבור תערוכה בינלאומית שהתקיימה בפריז בשנת 1889, לרגל 100 שנה למהפכה הצרפתית.

בתקופת בנייתו, הוא היה הבניין הגבוה ביותר בעולם ונדרש אומץ רב מצידו של אייפל להוציא לפועל מבנה כזה. כל רכיב במבנה, תוכנן בקפידה על ידו במשך כשנה וחצי עד לתחילת הבניה עצמה.

על המגדל עצמו חרוטים שמותיהם של 72 מהנדסים, מדענים ומתימטיקאים צרפתיים כהכרה על תרומתם בבניית המגדל. את ההחלטה קיבל אייפל בשל החשש מהמחאות נגד המגדל והן נחרטו בצדי המגדל מתחת למרפסת הראשונה.

הקריירה של גוסטב אייפל נמשכה 30 שנה. הוא נפטר ב-27 בדצמבר בשנת 1923 בגיל 91.


#מה מרשים כל כך באייפל?

אוסקר וויילד אמר פעם שהיה רוצה לגור בראשו של מגדל אייפל, כי זה המקום היחיד בפריז שלא יצטרך לראות את כיעורו אל מול עיניו.

אבל מגדל אייפל הוא הסמל של פאריז וללא ספק אחד המבנים המפורסמים בעולם. במקור הוא תוכנן להיבנות בברצלונה, לכבוד תערוכת ה-Expo העולמית, אך משלא מצאו את המימון לבנייתו הוא נדחה ורק עשור לאחר מכן הוא נבנה בפאריז, לקראת ה-Expo של 1889. הוא תוכנן לעמוד במקומו רק 20 שנה, לפני שייהרס. לבסוף הוא כל כך התחבב על תושבי העיר והתיירים עד שהושאר לצמיתות. אגב, זה אירוני, שכן בשנתיים הראשונות לאחר הקמתו דרשו רבים את פירוקו, בשל חוסר הטעם והיופי שלו.

יש למגדל אייפל לא פחות מ-1665 מדרגות וביום טוב רואים ממנו למרחק של 70 קילומטרים!

מתכנן ובונה המגדל היה גוסטב אייפל, מהנדס גאוני שעשה פרויקטים רבים וחשובים נוספים בצרפת, במיוחד בבניית גשרים מפלדה. גובהו 324 מטרים ועד 1930 מגדל אייפל היה המגדל הגבוה בעולם.

אגב, את מחיר הבניה היקר החזירו כרטיסי הכניסה לתערוכה כבר בתום שנה אחת!


#מגדל אייפל בלילה

מיום בנייתו של האייפל בשנת 1889 הוא צולם על ידי כל תייר או חובב צילום שעבר על ידו, או אפילו רק ראה אותו באופק. עם זאת, בשנת 2014 האתר הרשמי של המגדל פרסם כי מראה מגדל אייפל בלילה הוא בעל זכויות יוצרים ואין לצלמו יותר.

כדי להבין קודם מה קורה בשעות כאשר החושך יורד על עיר האורות, מגדל אייפל הופך לתצוגה מרהיבה של אורות מוזהבים, באמצעות לא פחות מאשר 336 פרוז'קטורים רבי עוצמה. החל משעת השקיעה ועד השעה 1 בלילה, מנצנצות בכל שעה עגולה 20,000 נוריות המשובצות על המגדל למשך 5 דקות.

על פי האתר הרשמי של המגדל, התאורה נמצאת תחת זכויות יוצרים וזכויות המותג ועל מנת להשתמש בתמונות בהן מופיע המגדל בלילה צריך לקבל אישור מהחברה המפעילה את מגדל אייפל. לטענתם, המגדל עצמו הוא אמנם ציבורי, אך תאורת הלילה שבו היא סוג של אמנות ושימוש באמנות זו על ידי צילום או הפצה אסורה בהחלט.


#מגדל אייפל בזמן מלחמת העולם השניה

בזמן מלחמת העולם השניה, כאשר צרפת הייתה תחת כיבוש גרמני (1940), הצרפתים דאגו לחתוך את הכבלים של המעליות כך שלא ניתן יהיה להשתמש במגדל כתצפית וכעמדה צבאית. המגדל היה סגור לציבור במהלך הכיבוש הנאצי והמעלית תוקנה רק 6 שנים מאוחר יותר.

כתוצאה מכך, ביום הראשון לכיבוש נאלצו החיילים הנאציים לטפס על המגדל ברגל את כל הדרך לקומה העליונה בשביל להניף את דגל גרמניה הנאצית בראש המגדל. הדגל היה כל כך גדול וכבד עד שנקרע ועף ברוח כמה שעות מאוחר יותר. הוא הוחלף בדגל קטן יותר.

מגדל אייפל נותר ללא פגע במשך המלחמה, בעיקר בגלל שלא היו בו מטרות אסטרטגיות להפצצה. למרות זאת, לקראת סוף המלחמה וכניעת גרמניה, היטלר ציווה להרוס את מגדל אייפל ביחד עם שאר העיר פריז, אך הגנרל פון קולטיץ סירב לבצע פקודה זו.

ב-24 באוגוסט 1944 הונף מעל מגדל אייפל דגל הטריקולור כסמל לשחרור פריז. הוא היה מורכב משלושה סדינים שנתפרו יחדיו.


#טיפים
הנחה בכניסה מתחת לגיל 24. להביא דרכון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/PhWrt9absDE


ביקור במקום:

https://youtu.be/S1bkBxR-I5A


מופע האורות:

https://youtu.be/ORfbeJHAifs


הדרכה:

https://youtu.be/DUafW5QkASA

מגדלים

מגדל העירייה בקרקוב
מגדל העירייה בקרקוב
#על המגדל של העירייה בקרקוב

מגדל עיריית קרקוב (Wieza Ratuszowa), או מגדל ה"ראטוש" כמו שהוא מכונה כאן, הוא שריד מבית העירייה שהיה כאן במאה ה-14. המגדל הזה מתנשא לגובה של כ-50 מטרים והוא נמצא בפינה המערבית של ה"רינק", מטרים ספורים מבית הבדים, אותו בניין עתיק ששימש בעבר את סוחרי האריגים וכיום מציע שוק סגור של אומנות מקומית.

המגדל המרובע, עם כיפת הבארוק שלו, מעוצב בחלקו העליון בסגנון גותי. בראשו מותקנים 4 שעונים ענקיים, אחד מכל צד שלו, בקוטר של 3 מטרים כל אחד. בקצה המגדל ישנו נשר זהב, שהאמונה הרווחת כאן היא שהוא שומר על העירייה.

היסטורית, הספיק מגדל "הראטוש" לתפקד במהלך הדורות גם כבית משפט, כבית אוצר ובתקופות מסוימות אף בתור בית הכלא העירוני. אז הוא כלל גם חדר עינויים, כמיטב המסורת האכזרית של אותם ימים. מאוחר יותר, הוא הפך למקום סימפתי יותר, כשהוסב לבית בירה גדול, עם אולמות שתייה שניהלה כאן עיריית קרקוב. לחיים!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/kiLf1rxvJPo


ביקור במקום:

https://youtu.be/4KX0IKVnU6Y
מגדל הידירליק
מגדל הידירליק
#על המגדל שהוא חידה לארכיאולוגים והיסטוריונים

הליכה לאורך חומת העיר העתיקה של אנטליה מובילה אל צוק בגובה של 30 מטרים מעל הים, המשקיף למרחקים. ברקע ניצבים הרי הטאורוס ובסמוך תראו את מגדל הידירליק (Hıdırlık Sokak) המעוגל.

המגדל הזה נישא לגובה של 14 מטרים. עבור הארכיאולוגים וההיסטוריונים הוא עדיין בגדר חידה והוויכוח על מהותו ותפקידו המקוריים ממשיך להתנהל.

מה שדי ברור הוא שמגדל הידירליק נבנה בתקופה הרומית, ככל הנראה בסביבות המאה ה-2 לספירה. אחת ההשערות היא שהוא נבנה במקור כמעין קבר, אולי לאחד מנכבדי העיר. מאוחר יותר, אומרת אחת ההשערות כאן, הוא הפך לחלק מביצורי העיר. אולי אף שימש בשלב מסוים כמגדלור שסימן לספינות את מיקומו של הנמל.

מאזור המגדל תוכלו לראות את נופו היפה של המפרץ. הפארק הנאה שבסמוך הוא פארק קאראליאולו. בזכות הנוף הזה רבים אוהבים לטייל בפארק הזה בשעת השקיעה. לא הרחק מכאן נמצאים גם משרד ראש העיר והתיאטרון העירוני.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Hqy4Ye4fDSU


צילום מהמגדל לאזור שמסביבו:

https://youtu.be/Nd012xm8QO0


תצפית מלידו:

https://youtu.be/CbwY2URtLXQ
לוטה וורלד טאואר
לוטה וורלד טאואר
#על המגדל האולטרה מודרני עם התצפית המדהימה

מגדל העולם של לוטה (Lotte World Tower), בעל 123 הקומות, מתנשא לגובה של כמעט 555 מטרים. הוא ממוקם בג'סמיל דונג (Jasmil־Dong), אזור שלפני כן נודע בעיקר באתרים ההיסטוריים הרבים שבו ושבזכותם הפך למוקד תיירות.

מגדל לוטה מהווה כיום את אחת מהאטרקציות התיירותיות של סיאול ומספק מראה מהמם, מכל בחינה. האדריכלות והעיצוב המהממים שלו ניכרים מבחוץ ועוד יותר מבפנים. בעולם של מסכים מרהיבים מכל עבר, עם מעליות בזק מטורפות וחוויית וידאו שמקיפה אתכם מכל עבר, עם חגיגה של ויזואליות חדשנית וטכנולוגיה מתקדמת ביותר - המגדל הזה הוא העתיד.

מאז חידש את קו הרקיע של סיאול ב-2017, מהווה לוטה מגדל העולם, או בשמו כאן "לוטה וורלד טאואר", את גורד השחקים הגבוה בקוריאה. אם תרצו לראות את העיר הנפרשת מתחת לרגליכם, את הנהר המרהיב ואת הטבע שמסביב לה - זה המקום להיות בו ולזכות בחוויית צפייה בלתי נשכחת.

בהנחה שאינכם סובלים מפחד גבהים, תוכלו לעלות במעלית מהירה מאד, העושה דרכה למעלה במהירות של 10 מטרים בשנייה, אל אחד המצפים המרשימים בעולם. בדרך תחגגו את אחת מחוויות המעלית המתקדמות בעולם.


#טיפים
למעלה יש בית קפה, מסעדה וחנויות נחמדות.


מבט מבחוץ:

https://youtu.be/aTkgAYnKM_w


מבפנים:

https://youtu.be/nYahzq8uRTg


בלוגרים:

https://youtu.be/FXJkPpJZDtk


המעליות של המגדל:

https://youtu.be/Ru1XEFllhtE


חגיגת תאורה ומופע הזיקוקים בחג:

https://youtu.be/Y36jXGYVwnY
מגדל השארד
מגדל השארד
#על המגדל הגבוה במערב אירופה
מגדל השארד (The Shard), גורד השחקים המרשים, ידוע גם בכינויו "מגדל גשר לונדון". כפי הנראה זה מפני שהוא נמצא בסמוך אליו. גובהו של מגדל השארד הוא כמעט 310 מטרים ויש בו 95 קומות. הבניין המעניין מזכיר "קרחון העולה מן התמזה". הוא עוצב על ידי האדריכל האיטלקי רנצו פיאנו, אותו אדריכל שעיצב את מרכז פומפידו בפריז. המגדל הזה הוא מהגבוהים שבבנייני בריטניה והאיחוד האירופי.

בנייתו של הבניין התחילה בשנת 2009 והסתיימה ב-2012. אם אתם חושבים שהיה קל לשכנע את תושבי האזור והפעילים בסביבה שנכון לבנות אותו, אתם טועים. בשלב מסוים אפילו ניתנה אזהרה בידי אונסק"ו כי הסטטוס של גשר לונדון כמורשת עולמית עלול להיפגע. האזור שבו נבנה המבנה, היה מרכז של עוני ואבטלה בעיר. זה היה ההפך הגמור מהבניין היוקרתי הזה, שבו נמצאים מלון חמישה כוכבים ומסעדות בעלות כוכבי מישלן.

החלק המעניין ביותר במגדל הוא התצפית המרהיבה שיש בו, המציעה מבט גבוה במיוחד אל העיר לונדון כולה. עלו במעלית אל הקומה ה-69 ושם תמצאו את התצפית. בקומה ה-72 יש גם חלק חיצוני בחלקו.

לחובבי המזכרות והמתנות, יש חנות מזכרות בקומה ה-68.


#להיתקע בבניין הגבוה ביותר
אנחנו לא רוצים להפחיד אתכם, במיוחד אם החלטתם להיכנס לגורד השחקים הגבוה ביותר במערב אירופה, אך בשנת 2013 האטרקציה הפכה למאורע לא נחמד במיוחד בעבור כמה מבקרים. יותר מ-200 תיירים שעלו במעלית של הבניין, נתקעו בגובה של 243 מטר מעל פני הקרקע, לאחר שזו הפסיקה לעבוד בשל חשש לפריצת שריפה במקום. המבקרים נשארו תקועים בבניין, במשך יותר משעה שלמה. אנחנו יכולים רק לדמיין מה עבר על הקלסטרופובים מביניהם. המבנה המרשים, שכנראה מציע את נקודת התצפית המרהיבה ביותר בלונדון, היה פחות נעים באותו היום...


# על מחלוקות ויוקרה
אחת מהמחלוקות הידועות של תושבי לונדון היא האם נכון לבנות לגובה או לא. מי שתומכים בבנייה לגובה, מסבירים שהעיר צריכה להתאים את עצמה למאה ה-21, לשדר מודרניות וחדשנות ולתת למגדלי הזכוכית לקבל את מקומם כחלק מחזות העיר.

האחרים טוענים שהיופי של העיר הם הבתים הנמוכים מהתקופות השונות, בעיקר מהתקופה הוויקטוריאנית והתקופה הג'ורג'יאנית, ושהיא לא חייבת ליישר קו עם הערים המודרניות בעולם.

מגדל השארד הוא אחד מהמבנים מעוררי המחלוקת, בעיקר מפני שהוא בוטה ביוקרתו. בבניין ישנם משרדי יוקרה מרשימים, מלון דירות מפואר ומסעדות יקרות. השמועה מספרת שבמהלך השבוע מתכנסים האנשים היפים ביותר בלונדון בברים המזמינים שבבניין, אלו הנמצאים בקומות ה-31 וה-32, והם מגיעים ללגום מעט אלכוהול איכותי אל מול הנוף עוצר הנשימה.

מבט מקרוב על מגדל השארד:
https://www.youtube.com/watch?v=Qdgk_de8hrM


טוקיו סקייטרי
סְקָייטְרִי
#על המגדל הגבוה ביותר של טוקיו

טוקיו סְקָיי-טְרִי (Skytree), "עץ השמיים" בתרגום חופשי, הוא אחד המגדלים הגבוהים בעולם, כיום המגדל הגבוה בעולם והמבנה השני בגובהו בתבל. בשנים האחרונות הפך הסקיי טרי בעל צורת המחט, לאחד מהסמלים של טוקיו ויפאן.

הסקייטרי מתנשא לגובה של 634 מטרים, פי שניים מגובהו של מגדל אייפל שבפריז. הוא נבנה במשך כשלוש שנים וחצי, בעלות של כ-820 מיליון דולרים. בראש המגדל שני מצפים, בגבהים של 350 מטר ו-450 מטר מעל פני העיר.

אגב, קניון הטוקיו סולאמאצ'י (Tokyo Solamachi), שבתחתית או הבסיס של הטוקיו סקייטרי, הוא מקום מצוין בכדי לשחרר את תאוות השופינג המקננת בכל אחד מאיתנו. יש בו גם אקווריום נהדר שנקרא "אקווריום סומידה" (Sumida Aquarium).

התצפית על הר פוג'י מה"טוקיו סקיי טרי", הר הגעש שהוא ההר הגבוה ביפאן, היא נהדרת. מכאן תוכלו לצפות בו ממרחק של 100 קילומטרים. זה אחד מהמראות היפאניים המיוחדים והיפים שיש, במיוחד למי שלא מתעתד לצאת לטייל אליו.

המגדל עצמו נפגע ברעידת האדמה שפקדה את יפאן בשנת 2011, אבל הוא שרד אותה והבנייה הואטה רק בחודשיים, מה שהיווה הוכחה לעוצמה של טכנולוגיית הבנייה היפאנית ולעמידותה בפני רעידות אדמה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Q6sZbHxCOu8


מלמעלה על העיר:

https://youtu.be/m_Le1Kqk6TI


קניון הטוקיו סולאמאצ'י שלמטה:

https://youtu.be/IsyVAcvlRo0


וסומידה אקווריום שבקניון:

https://youtu.be/6eW8Sz8SGRs
מגדל למברטי
#על מבצר ימי הביניים

מגדל למברטי (Torre dei Lamberti) שנמצא בסמוך לכיכר המרכזית של העיר, פִּיאָצָה דֶּל אֶרְבֵּה, מציע תצפית נהדרת על ורונה ועל האזור כולו. אל המגדל, שמתנשא לגובה של 83 מטרים, מגיעים רבים כדי לצפות בנוף הזה.

המגדל נבנה בימי הביניים. הוא מתנשא לגובה רב, מה שמאפשר מבט פנורמי נפלא על סביבות העיר ורונה.

המגדל הזה, "טורי די למברטי", הוא מקום רומנטי ונחמד, במיוחד קרוב לשעת השקיעה. הנוף המרהיב של העיר וסביבתה, שנשקף מראש המגדל, הוא בפשטות נפלא.


#טיפים
אם אתם בעלי כושר לא תהיה לכם בעיה לטפס במדרגות. מי שאינם בעלי כושר יוכלו לעלות במעלית.

פִּיאָצָה דֶּל אֶרְבֵּה (Piazza dell Erbe) שליד המגדל, היא כיכר הומה ועמוסה בדוכנים מגוונים ובהם אוכל מקומי ושלל דברים חביבים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/tAuBVk7MHK4


ומסביב אל הנוף:

https://youtu.be/SFzDOAmlos4
מגדל הבתולה
#על המגדל שבאי הקטן

מגדל הבתולה (Virgin Tower) הוא מגדל מהמאה ה-18, הניצב על אי זעיר במיצרי הבוספורס, ליד איסטנבול.

כיום שוכנים במגדל בית קפה ומסעדה, אבל במקור ניצב כאן מגדל שנבנה במאה ה-12 ושימש להגנה על העיר. גם המגדל הנוכחי, שנבנה מאבן בשנת 1790, נועד למטרות צבאיות.

האגדה מספרת שהמגדל המקורי נבנה על ידי סולטן, שחשש מחלום שחלם ובו נבואה שלפיה תביא הכשת נחש למותה של בתו התמימה והיפה. המלך, נחוש להגן על הבת האהובה, נעל אותה במגדל. כך, הוא האמין, הוא יצליח לשמור עליה והנבואה לא תתגשם.

אבל נבואות כאלה, לפחות באגדות, סופן להתגשם. לצערו של המלך האוהב והמגונן, הצליח נחש להשתחל לתוך סל האוכל ומשהובא המזון אל הנסיכה שבמגדל, יצא הנחש מהסל והכיש אותה. כך מתה הנסיכה הכלואה במגדל והנבואה, כמה עצוב, התגשמה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/cgc8hLQQWTw


ועוד מבט על איסטנבול, המגדל ועוד:

https://youtu.be/nL5R9INoRFM
ליפו סנטר
#על המרכז המסחרי שמעליו שני מגדלים אייקוניים

ליפו סנטר (Lippo Centre) הוא שמם של צמד גורדי שחקים תאומים, בעלי צורה ייחודית ומרתקת, שבנייתם הושלמה בשנת 1988. הפרויקט, שבעבר נקרא "מרכז בונד", הוא מקום בולט מאד בנוכחותו בעיר.

החזית הייחודית שלו הופכת את מרכז ליפו לציון דרך אייקוני בעיר. הגבוה מבין השניים מכונה Lippo Center 2 ומגיע לגובה של 186 מטר, בעוד שגובהו של Lippo Center 1 הוא "רק" כ-172 מטרים.

המתחם נמצא במיקום מעולה ברובע המרכזי. נשקף ממנו נוף נהדר של פארק הונג קונג הסמוך.

לעיצוב הפוסט-מודרני של שני המגדלים הדומים, עיצוב שעטוף כולו בזכוכית רפלקטיבית, אחראים האדריכל פול מרווין רודולף, בשיתוף עם חברת וונג ואויאנג בע"מ. רודולף, שעבודותיו הידועות הן דווקא בסגנון הברוטליסטי, מבוסס הבטון, תכנן כאן מתחם מודרני מאוד, שהוא שונה לחלוטין מהסגנון האדריכלי והעיצובי שמזוהה איתו בדרך כלל.

פרט מעניין בהיסטוריה של המגדלים הללו קשור בכמות החברות שהתמוטטו או פשטו רגל, בעת ששכנו בהם. יועצים מקומיים של פנג שואי גורסים שלבניין יש פנג-שואי רע. הם קשרו זאת לחלונות דמויי האות C, שמזכירים קואלות המטפסים על העץ. מנגד, יועץ הפנג-שואי של בעלי הבניין, פרגרין, מכחיש זאת ונתן "אישור של בריאות" לבניינים...

אגב, צורות הקואלה הללו העניקו למתחם את כינויו בעיר - "בניין הקואלה" (Koala Building).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/PJtqR9M47Go


מבט מהפארק:

https://youtu.be/Eyr2aA9wiA0


ביקור במקום:

https://youtu.be/H_YJUZ73lTE
תצפית ממגדל באיוק 2
#על המגדל עם התצפית המסתובבת אל העיר

עם רדת החשיכה, מציע מגדל מלון הבאיוק 2 (Baiyoke Tower II) מראשו, תצפית שנעה סביב צירה, עם נוף פנורמי מרהיב של העיר הענקית, המוארת והמנצנצת כולה.

הבניין בן 85 הקומות נראה מכל פינה בעיר. מעבר להיותו מלון יוקרתי בעיר, הוא משמש כמוקד עלייה לרגל, של מבקרים הבאים בהמוניהם לחוות את התצפית המסתובבת שבראשו.

בגובה של 309 מטרים ועם 83 קומותיו, הבניין הזה נראה מכל פינה בעיר. בקומתו העליונה נמצאת גם מסעדת הגג שלו, ה-Roof Top המפוארת.

שווה לבוא לכאן לתצפית, בשעות בין הערביים. כך תרוויחו את מראה העיר גם ביום, גם בשקיעה וגם עם רדת החשיכה, כשמרבד מהמם של אורות העיר המרצדים נפרש לעיניכם.

#טיפים
שעות פעילות התצפית הן 10:00-18:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/inePbvcZbdA
בניין השלטון המטרופוליני של טוקיו
#על המגדל המחובר של טוקיו ותצפיות החינם הנפלאות שמעל העיר

בגובה של 243 מטרים, בניין השלטון המטרופוליני של טוקיו (Metropolitan Government Building) שברובע שינג'וקו הוא בניין ממשלתי גבוה מאד שהתושבים כאן קוראים לו "טוצ'ו". עד שנת 2007 הוא היה המגדל הגבוה בעיר.

מגדל השלטון המטרופוליני הוא מהמרשימים במבני הממשלה בעולם. למעשה, זה איננו בניין אחד אלא קומפלקס של שני מבנים בני 48 קומות כל אחד, שמתחברים בקומה ה-33 זה לזה. עובדה זו מקנה לטוצ'ו מראה חד פעמי בין בנייני ממשלה דומים בעולם.

במגדל השלטון תוכלו לעלות אל שני מצפים בגובה 202 מטרים, שמהם נשקף נוף מרהיב של מחוז שינג'וקו בטוקיו הנמצא למרגלותיו. בימים עם ראות טובה, תוכלו לראות אפילו את הר פוג'י הרחוק מכאן.


#טיפים
התצפיות מהבניין הן חינם!

יש בדיקות בטחוניות בכניסה. גלו הבנה!

בכל אחד מהמצפים ישנם בית קפה וחנות מזכרות.

מצפה הצפון נשאר פתוח יותר גם בערב ובלילה ומציע תצפית לילה מהנה במיוחד!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ImFeKwSVSao


עוד אחד:

https://youtu.be/i9pzZdtVP-g


ועוד מבט - הפעם החוצה:

https://youtu.be/ll-KxtiToyU
מונטורן
#על המגדל

מגדל מונטורן, שהפך לאחד מהסמלים של העיר אמסטרדם, ניצב בכיכר מונטפליין. מסביבו נמצאות כמה נקודות עניין חשובות: שוק הפרחים, רחוב הקניות קלוורסטראט ומפגש נהר האמסטל עם תעלת סינגל.

במקור, נבנה המגדל בסביבות שנת 1485, כחלק מהשער הראשי של העיר אמסטרדם, הקרוי "רחולירספורט" (Regulierspoort). הוא כלל אז שני מגדלים ובית משמר אחד. בשנת 1618, בעקבות שריפה שפרצה בעיר, נהרסו מבנה השער ואחד מהמגדלים. כל מה שנותר בעת ההיא היה חלק מבית המשמר. בשנת 1619 שופץ המגדל בסגנון הרנסאנס ונוסף לראשו צריח ובו ארבעה שעונים. הוא נבנה ושופץ שוב בין השנים 1885-1887 ונבנה מחדש בסגנון ניאו-רנסאנס.

אם תהיתם למקור שמו של המגדל, הוא נקרא על שם המטבע איתו סחרו במהלך המאה ה-17 בבית המשמר.

בשנת 2006 הקציבה עיריית אמסטרדם 1.9 מיליון יורו לחיזוק יסודותיו של המגדל, בעיקר בגלל החששות לפגיעה ביסודות הבניין, בעת בנייתו של קו חדש עבור הרכבת התחתית באמסטרדם.
מגדלי וואטס
#על המגדלים הממוחזרים בלוס אנג'לס

מגדלי וואטס (The Watts Towers) הוא מבנה מרשים מאוד וייחודי שנבנה מפסולת ושאריות והפך למוקד עניין, לא רק בקרב שוחרי הסביבה וחובבי אמנות מיחזור, אלא גם אצל ילדים שבאים עם הוריהם בכדי לראות מה אפשר לחולל עם זבל.

מי שאחראי לבניית מגדלי וואטס הוא מהגר איטלקי, פועל בניין בשם סימון רודיאה. הוא בנה את הקומפלקס הזה בזמנו הפנוי, במשך 34 שנים, בין שנות ה-20 לשנות ה-50.

יש כאן 17 מבנים ומגדלים, שהגבוה מהם מגיע לגובה של 30 מטרים. המדהים ביותר הוא שהמגדלים הללו נבנו מיותר מ-100 אלף חלקי שאריות מסחריות, כמו בקבוקי 7UP, שברי שיש, חרס, זכוכיות צבעוניות, צדפים ושאריות מתכת וברזל, שאפשרו להקים את המבנים המרשימים ובעלי המראה האייקוני, הבלתי נשכח הזה.


מבט על מגדלי ווטס:

https://youtu.be/Ifx_cHwfzmk


ומקרוב:

https://youtu.be/6jfsOqWHX40?t=18s
מגדל טראמפ העולמי
#על המגדל שבנה נשיא
גורד השחקים הממוקם בשדרה הראשונה במנהטן ניו יורק, מלא נוכחות ומרשים בגובהו. הוא מתנשא לגובה של 262 מטרים ויש בו 72 קומות. לבנות את הבניין הזה עלה לא פחות מ-300 מליון דולר ובנייתו נמשכה בסה"כ שנתיים. בשנתיים הראשונות הוא הוכתר כמגדל המגורים הגבוה ביותר בעולם.

האדריכל של המגדל היה קוסטס קונדיליס, אדריכל יווני שייעד אותו להיות מגדל מגורים. כל החזיתות שלו שקופות, עם זכוכיות כהות בגוון ברונזה ומאפשרות תצפית מרהיבה על איסט ריבר ומידטאון מנהטן. הוא נבנה עם שלד בטון מסיבי שמצליח לאפשר התנגדות לרוח בקומותיו העליונות ובכך לשמור על הבניין יציב.

לפני שהוקם, היו לא מעט התנגדויות לבניית המגדל. בין היתר הובע אז החשש שהוא יאפיל על בניין האומות המאוחדות שנמצא בסביבה. היו מי שחשו שהוא עלול להיות חסר טעם, בשל גובהו הרב והמחסור ביצירתיות במאפייניו החיצוניים.

מחירי הדירות במגדל יקרים מאד. המחירים נעים בין 625,000 דולר לדירת סטודיו, לבין 28 מיליון דולר לדירות הגדולות יותר. למרות שטחה העצום, 1858 מטרים רבועים, דירת הפנטהאוז, שהתפרשה על שתי הקומות העליונות שלו, לא הצליחה להימכר. המחיר המקורי שבו הוצעה למכירה היה 58 מיליון דולר. לאחר מספר שנים ללא היענות, הוחלט לפצל אותה ל-4 דירות נפרדות והללו נמכרו ללא בעיות.


מבט מבחוץ:

https://youtu.be/qykbwyywPDw


ומבפנים:

https://youtu.be/zPVAqozW3no


מגדל הטלוויזיה ז'יז'קוב
#על מגדל הטלוויזיה של העיר

מגדל הטלוויזיה של פראג (Televizni vez na Zizkove) הוא מגדל טלוויזיה שכמותו נבנו רבים בשנות ה-50, במיוחד בערים הקומוניסטיות.

על אף שמגדל ז'יז'קוב נחשב בעיני רבים לאחד המגדלים המכוערים בעולם, זהו עדיין המגדל הגבוה ביותר בפראג. המגדל, שנבנה בשנת 1992, מתנשא לגובה של 216 מטרים.

ממרפסת בגובה של 93 מטרים, שהיא גם בית קפה ומסעדה, תוכלו ליהנות מתצפית על העיר כולה. יש כאן אפילו שורה של כסאות כדור תלויים, שמאפשרים להירגע אל מול הנוף - בתנאי שלא צפוף, כמובן. ואגב, במגדל יש גם מלון. אבל זה לא מלון עם המון חדרים, כמו שמלון צריך להיות. מדובר במלון יוקרה שיש בו חדר אחד בלבד. אבל זה לא חדר אלא סוויטה מפנקת, שממנה ניתן להשקיף על כל העיר וללכת כך לישון, כשהנוף פרוש לפניך.

מבחוץ, אם תביטו היטב אל עמודי המגדל, תוכלו להבחין בפסלי התינוקות הענקיים המטפסים עליו, שפיסל והתקין עליהם האמן היצירתי עם ההומור המיוחד, הצ'כי דייויד צ'רני. בעבודות של האמן המוכשר והחצוף הזה תוכלו להיתקל בכמה פינות בפראג.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/q971y-zCUvc


על פינוקי מגדל הטלוויזיה ז'יז'קוב:

https://youtu.be/Fqm9dHpliYI


ומה שבפנים:

https://youtu.be/oKoP7ppeCrs
מגדל דונאו
#על מגדל הדנובה של וינה

מגדל הטלוויזיה של וינה, הידוע בשמותיו הנוספים, כמו מגדל דונאו או מגדל הדנובה, בולט במיוחד בקו הרקיע של וינה. זאת בשל היותו המגדל הגבוה ביותר בעיר וגורד השחקים הראשון שנבנה בה.

המגדל מתנשא לגובה של 352 מטרים וצורתו המעניינת מושכת את תשומת הלב כמעט מיד. אגב, הוא הצליח לתפוס מקום גם ברשימת 100 הבניינים הגבוהים בעולם כולו - בזמנו הוא היה במקום ה-75.

מגדל דונאו נמצא ברובע ה-12, בליבו של פארק רחב וירוק, המשתרע מצפון לנהר הדנובה ומכאן גם הכינוי מגדל הדנובה. הוא נפתח לציבור בשנת 1964, לאחר יותר משנה וחצי של בנייה. כמעט מיד הוא הפך לאטרקציה תיירותית ומקום בילוי מועדף על מאות אלפי התיירים והמקומיים שמגיעים אליו מדי שנה. היום הוא משמש כמגדל טלוויזיה ובו אנטנות רדיו וטלוויזיה.

בשל גובהו הרב של המגדל, נקודת התצפית מראשו מרהיבה וכדאי לכם מאד להגיע אליה. אם תחליטו לאכול ארוחה באחת משתי המסעדות שנמצאות עליו, האחת בגובה 160 מטרים והשניה המסתובבת שבגובה 170, תוכלו להשקיף על חלקים שונים מהעיר.

אם אתם חובבי אקסטרים - באנג'י היא לא מילה גסה במגדל הזה. בשנת 2000 הוכרז הבאנג'י הזה כגבוה ביותר בעולם. למגדל יש מעליות גדולות ומהירות שיביאו אתכם במהירות לכל אחת מנקודות התצפית, המסעדות או האטרקציות שעליו. תהנו!


#טיפים
הבאנג'י כאן פועל רק מספר ימים בשנה, בחודשי הקיץ בלבד.


מבט מקרוב על המגדל:

https://www.youtube.com/watch?v=V9HPC-uTkko
מגדל קרלסברג
#על מגדל התצפית המרהיב של העיר

פעם מגדל קרלסברג (Carlsberg Sky Tower), היום מגדל טייגר, גורד השחקים הזה מציע את אחת מנקודות התצפית היפות בסינגפור. גובהו של המגדל הוא 131 מטרים והוא מציע תצפית פנורמית, בת 360 מעלות, דרך חלונות ענק שקופים.

מכאן תוכלו לצפות אל האי המרכזי של סינגפור, כמו גם אל האי סנטוזה והאיים הדרומיים. מכאן גם תוכלו, בימים של ראות טובה, לראות הרחק ולהבחין באופק במלזיה ובאינדונזיה השכנות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/s-VtRSKTZVw


ביקור במקום:

https://youtu.be/NL36Z_nVBmM

הנוף ממנו:

https://youtu.be/9mkJ2wpeANo
מגדל קוֹיְט
#על מגדל האבן העגול עם התצפית הנפלאה

מגדל קוֹיְט (Coit Tower), המתנשא לגובה של 64 מטרים, הוא מגדל אבן עגול המציע תצפית נפלאה אל העיר והמפרץ.

המגדל נמצא בקצה גבעת הטלגרף שבעיר (Telegraph Hill). מראשו תיהנו מתצפית נפלאה ועוצרת נשימה של כל העיר ושל מרבית אתריה הבולטים.

התצפית הפנורמית שתקבלו מכאן, על מפרץ סן פרנסיסקו ועל גשר שער הזהב, היא אחת התצפיות היפות בעיר. אבל חוויית הנוף מהמגדל אינה הדבר היחיד שמיוחד בו. בתוך מגדל קויט תראו שלל ציורי קיר, שציירו בו 25 אמנים, מתלמידיו של האמן המקסיקני הנודע דייגו ריברה. את ציורי הקיר הללו הם ציירו בשנות ה-30 של המאה העשרים. הציורים הללו, המעטרים את פנים המגדל, מתארים את החיים בסן פרנסיסקו.


#טיפים
הכניסה חינם עד גיל 4.

ברכב להגיע דרך רחוב פילברט (Filbert), כי ברחוב הצר שמוביל אל המגדל יש לא פעם פקקי תנועה, בשל התיירים הרבים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/7iBi3Ox2oPE


ביקור במקום:

https://youtu.be/lsuyb7XEOk0


הדרכה:

https://youtu.be/zqZZcasTzpc
סקיי גרדן
מגדל קילסברג הלולייני
מגדל הטלוויזיה של שטוטגרט
מגדל השעון
מגדל בֶּלֶם


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.