» «
מגדל העירייה בקרקוב
מגדל העירייה בקרקוב
#על המגדל של העירייה בקרקוב

מגדל עיריית קרקוב (Wieza Ratuszowa), או מגדל ה"ראטוש" כמו שהוא מכונה כאן, הוא שריד מבית העירייה שהיה כאן במאה ה-14. המגדל הזה מתנשא לגובה של כ-50 מטרים והוא נמצא בפינה המערבית של ה"רינק", מטרים ספורים מבית הבדים, אותו בניין עתיק ששימש בעבר את סוחרי האריגים וכיום מציע שוק סגור של אומנות מקומית.

המגדל המרובע, עם כיפת הבארוק שלו, מעוצב בחלקו העליון בסגנון גותי. בראשו מותקנים 4 שעונים ענקיים, אחד מכל צד שלו, בקוטר של 3 מטרים כל אחד. בקצה המגדל ישנו נשר זהב, שהאמונה הרווחת כאן היא שהוא שומר על העירייה.

היסטורית, הספיק מגדל "הראטוש" לתפקד במהלך הדורות גם כבית משפט, כבית אוצר ובתקופות מסוימות אף בתור בית הכלא העירוני. אז הוא כלל גם חדר עינויים, כמיטב המסורת האכזרית של אותם ימים. מאוחר יותר, הוא הפך למקום סימפתי יותר, כשהוסב לבית בירה גדול, עם אולמות שתייה שניהלה כאן עיריית קרקוב. לחיים!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/kiLf1rxvJPo


ביקור במקום:

https://youtu.be/4KX0IKVnU6Y
מגדל הידירליק
מגדל הידירליק
#על המגדל שהוא חידה לארכיאולוגים והיסטוריונים

הליכה לאורך חומת העיר העתיקה של אנטליה מובילה אל צוק בגובה של 30 מטרים מעל הים, המשקיף למרחקים. ברקע ניצבים הרי הטאורוס ובסמוך תראו את מגדל הידירליק (Hıdırlık Sokak) המעוגל.

המגדל הזה נישא לגובה של 14 מטרים. עבור הארכיאולוגים וההיסטוריונים הוא עדיין בגדר חידה והוויכוח על מהותו ותפקידו המקוריים ממשיך להתנהל.

מה שדי ברור הוא שמגדל הידירליק נבנה בתקופה הרומית, ככל הנראה בסביבות המאה ה-2 לספירה. אחת ההשערות היא שהוא נבנה במקור כמעין קבר, אולי לאחד מנכבדי העיר. מאוחר יותר, אומרת אחת ההשערות כאן, הוא הפך לחלק מביצורי העיר. אולי אף שימש בשלב מסוים כמגדלור שסימן לספינות את מיקומו של הנמל.

מאזור המגדל תוכלו לראות את נופו היפה של המפרץ. הפארק הנאה שבסמוך הוא פארק קאראליאולו. בזכות הנוף הזה רבים אוהבים לטייל בפארק הזה בשעת השקיעה. לא הרחק מכאן נמצאים גם משרד ראש העיר והתיאטרון העירוני.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Hqy4Ye4fDSU


צילום מהמגדל לאזור שמסביבו:

https://youtu.be/Nd012xm8QO0


תצפית מלידו:

https://youtu.be/CbwY2URtLXQ
לוטה וורלד טאואר
לוטה וורלד טאואר
#על המגדל האולטרה מודרני עם התצפית המדהימה

מגדל העולם של לוטה (Lotte World Tower), בעל 123 הקומות, מתנשא לגובה של כמעט 555 מטרים. הוא ממוקם בג'סמיל דונג (Jasmil־Dong), אזור שלפני כן נודע בעיקר באתרים ההיסטוריים הרבים שבו ושבזכותם הפך למוקד תיירות.

מגדל לוטה מהווה כיום את אחת מהאטרקציות התיירותיות של סיאול ומספק מראה מהמם, מכל בחינה. האדריכלות והעיצוב המהממים שלו ניכרים מבחוץ ועוד יותר מבפנים. בעולם של מסכים מרהיבים מכל עבר, עם מעליות בזק מטורפות וחוויית וידאו שמקיפה אתכם מכל עבר, עם חגיגה של ויזואליות חדשנית וטכנולוגיה מתקדמת ביותר - המגדל הזה הוא העתיד.

מאז חידש את קו הרקיע של סיאול ב-2017, מהווה לוטה מגדל העולם, או בשמו כאן "לוטה וורלד טאואר", את גורד השחקים הגבוה בקוריאה. אם תרצו לראות את העיר הנפרשת מתחת לרגליכם, את הנהר המרהיב ואת הטבע שמסביב לה - זה המקום להיות בו ולזכות בחוויית צפייה בלתי נשכחת.

בהנחה שאינכם סובלים מפחד גבהים, תוכלו לעלות במעלית מהירה מאד, העושה דרכה למעלה במהירות של 10 מטרים בשנייה, אל אחד המצפים המרשימים בעולם. בדרך תחגגו את אחת מחוויות המעלית המתקדמות בעולם.


#טיפים
למעלה יש בית קפה, מסעדה וחנויות נחמדות.


מבט מבחוץ:

https://youtu.be/aTkgAYnKM_w


מבפנים:

https://youtu.be/nYahzq8uRTg


בלוגרים:

https://youtu.be/FXJkPpJZDtk


המעליות של המגדל:

https://youtu.be/Ru1XEFllhtE


חגיגת תאורה ומופע הזיקוקים בחג:

https://youtu.be/Y36jXGYVwnY
טוקיו סקייטרי
סְקָייטְרִי
#על המגדל הגבוה ביותר של טוקיו

טוקיו סְקָיי-טְרִי (Skytree), "עץ השמיים" בתרגום חופשי, הוא אחד המגדלים הגבוהים בעולם, כיום המגדל הגבוה בעולם והמבנה השני בגובהו בתבל. בשנים האחרונות הפך הסקיי טרי בעל צורת המחט, לאחד מהסמלים של טוקיו ויפאן.

הסקייטרי מתנשא לגובה של 634 מטרים, פי שניים מגובהו של מגדל אייפל שבפריז. הוא נבנה במשך כשלוש שנים וחצי, בעלות של כ-820 מיליון דולרים. בראש המגדל שני מצפים, בגבהים של 350 מטר ו-450 מטר מעל פני העיר.

אגב, קניון הטוקיו סולאמאצ'י (Tokyo Solamachi), שבתחתית או הבסיס של הטוקיו סקייטרי, הוא מקום מצוין בכדי לשחרר את תאוות השופינג המקננת בכל אחד מאיתנו. יש בו גם אקווריום נהדר שנקרא "אקווריום סומידה" (Sumida Aquarium).

התצפית על הר פוג'י מה"טוקיו סקיי טרי", הר הגעש שהוא ההר הגבוה ביפאן, היא נהדרת. מכאן תוכלו לצפות בו ממרחק של 100 קילומטרים. זה אחד מהמראות היפאניים המיוחדים והיפים שיש, במיוחד למי שלא מתעתד לצאת לטייל אליו.

המגדל עצמו נפגע ברעידת האדמה שפקדה את יפאן בשנת 2011, אבל הוא שרד אותה והבנייה הואטה רק בחודשיים, מה שהיווה הוכחה לעוצמה של טכנולוגיית הבנייה היפאנית ולעמידותה בפני רעידות אדמה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Q6sZbHxCOu8


מלמעלה על העיר:

https://youtu.be/m_Le1Kqk6TI


קניון הטוקיו סולאמאצ'י שלמטה:

https://youtu.be/IsyVAcvlRo0


וסומידה אקווריום שבקניון:

https://youtu.be/6eW8Sz8SGRs

מגדלים

מגדל למברטי
מגדל למברטי
#על מבצר ימי הביניים

מגדל למברטי (Torre dei Lamberti) שנמצא בסמוך לכיכר המרכזית של העיר, פִּיאָצָה דֶּל אֶרְבֵּה, מציע תצפית נהדרת על ורונה ועל האזור כולו. אל המגדל, שמתנשא לגובה של 83 מטרים, מגיעים רבים כדי לצפות בנוף הזה.

המגדל נבנה בימי הביניים. הוא מתנשא לגובה רב, מה שמאפשר מבט פנורמי נפלא על סביבות העיר ורונה.

המגדל הזה, "טורי די למברטי", הוא מקום רומנטי ונחמד, במיוחד קרוב לשעת השקיעה. הנוף המרהיב של העיר וסביבתה, שנשקף מראש המגדל, הוא בפשטות נפלא.


#טיפים
אם אתם בעלי כושר לא תהיה לכם בעיה לטפס במדרגות. מי שאינם בעלי כושר יוכלו לעלות במעלית.

פִּיאָצָה דֶּל אֶרְבֵּה (Piazza dell Erbe) שליד המגדל, היא כיכר הומה ועמוסה בדוכנים מגוונים ובהם אוכל מקומי ושלל דברים חביבים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/tAuBVk7MHK4


ומסביב אל הנוף:

https://youtu.be/SFzDOAmlos4
מגדל הבתולה
מגדל הבתולה
#על המגדל שבאי הקטן

מגדל הבתולה (Virgin Tower) הוא מגדל מהמאה ה-18, הניצב על אי זעיר במיצרי הבוספורס, ליד איסטנבול.

כיום שוכנים במגדל בית קפה ומסעדה, אבל במקור ניצב כאן מגדל שנבנה במאה ה-12 ושימש להגנה על העיר. גם המגדל הנוכחי, שנבנה מאבן בשנת 1790, נועד למטרות צבאיות.

האגדה מספרת שהמגדל המקורי נבנה על ידי סולטן, שחשש מחלום שחלם ובו נבואה שלפיה תביא הכשת נחש למותה של בתו התמימה והיפה. המלך, נחוש להגן על הבת האהובה, נעל אותה במגדל. כך, הוא האמין, הוא יצליח לשמור עליה והנבואה לא תתגשם.

אבל נבואות כאלה, לפחות באגדות, סופן להתגשם. לצערו של המלך האוהב והמגונן, הצליח נחש להשתחל לתוך סל האוכל ומשהובא המזון אל הנסיכה שבמגדל, יצא הנחש מהסל והכיש אותה. כך מתה הנסיכה הכלואה במגדל והנבואה, כמה עצוב, התגשמה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/cgc8hLQQWTw


ועוד מבט על איסטנבול, המגדל ועוד:

https://youtu.be/nL5R9INoRFM
ליפו סנטר
ליפו סנטר
#על המרכז המסחרי שמעליו שני מגדלים אייקוניים

ליפו סנטר (Lippo Centre) הוא שמם של צמד גורדי שחקים תאומים, בעלי צורה ייחודית ומרתקת, שבנייתם הושלמה בשנת 1988. הפרויקט, שבעבר נקרא "מרכז בונד", הוא מקום בולט מאד בנוכחותו בעיר.

החזית הייחודית שלו הופכת את מרכז ליפו לציון דרך אייקוני בעיר. הגבוה מבין השניים מכונה Lippo Center 2 ומגיע לגובה של 186 מטר, בעוד שגובהו של Lippo Center 1 הוא "רק" כ-172 מטרים.

המתחם נמצא במיקום מעולה ברובע המרכזי. נשקף ממנו נוף נהדר של פארק הונג קונג הסמוך.

לעיצוב הפוסט-מודרני של שני המגדלים הדומים, עיצוב שעטוף כולו בזכוכית רפלקטיבית, אחראים האדריכל פול מרווין רודולף, בשיתוף עם חברת וונג ואויאנג בע"מ. רודולף, שעבודותיו הידועות הן דווקא בסגנון הברוטליסטי, מבוסס הבטון, תכנן כאן מתחם מודרני מאוד, שהוא שונה לחלוטין מהסגנון האדריכלי והעיצובי שמזוהה איתו בדרך כלל.

פרט מעניין בהיסטוריה של המגדלים הללו קשור בכמות החברות שהתמוטטו או פשטו רגל, בעת ששכנו בהם. יועצים מקומיים של פנג שואי גורסים שלבניין יש פנג-שואי רע. הם קשרו זאת לחלונות דמויי האות C, שמזכירים קואלות המטפסים על העץ. מנגד, יועץ הפנג-שואי של בעלי הבניין, פרגרין, מכחיש זאת ונתן "אישור של בריאות" לבניינים...

אגב, צורות הקואלה הללו העניקו למתחם את כינויו בעיר - "בניין הקואלה" (Koala Building).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/PJtqR9M47Go


מבט מהפארק:

https://youtu.be/Eyr2aA9wiA0


ביקור במקום:

https://youtu.be/H_YJUZ73lTE
בניין השלטון המטרופוליני של טוקיו
בניין השלטון המטרופוליני של טוקיו
#על המגדל המחובר של טוקיו ותצפיות החינם הנפלאות שמעל העיר

בגובה של 243 מטרים, בניין השלטון המטרופוליני של טוקיו (Metropolitan Government Building) שברובע שינג'וקו הוא בניין ממשלתי גבוה מאד שהתושבים כאן קוראים לו "טוצ'ו". עד שנת 2007 הוא היה המגדל הגבוה בעיר.

מגדל השלטון המטרופוליני הוא מהמרשימים במבני הממשלה בעולם. למעשה, זה איננו בניין אחד אלא קומפלקס של שני מבנים בני 48 קומות כל אחד, שמתחברים בקומה ה-33 זה לזה. עובדה זו מקנה לטוצ'ו מראה חד פעמי בין בנייני ממשלה דומים בעולם.

במגדל השלטון תוכלו לעלות אל שני מצפים בגובה 202 מטרים, שמהם נשקף נוף מרהיב של מחוז שינג'וקו בטוקיו הנמצא למרגלותיו. בימים עם ראות טובה, תוכלו לראות אפילו את הר פוג'י הרחוק מכאן.


#טיפים
התצפיות מהבניין הן חינם!

יש בדיקות בטחוניות בכניסה. גלו הבנה!

בכל אחד מהמצפים ישנם בית קפה וחנות מזכרות.

מצפה הצפון נשאר פתוח יותר גם בערב ובלילה ומציע תצפית לילה מהנה במיוחד!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ImFeKwSVSao


עוד אחד:

https://youtu.be/i9pzZdtVP-g


ועוד מבט - הפעם החוצה:

https://youtu.be/ll-KxtiToyU


מגדלי וואטס
מגדלי וואטס
#על המגדלים הממוחזרים בלוס אנג'לס

מגדלי וואטס (The Watts Towers) הוא מבנה מרשים מאוד וייחודי שנבנה מפסולת ושאריות והפך למוקד עניין, לא רק בקרב שוחרי הסביבה וחובבי אמנות מיחזור, אלא גם אצל ילדים שבאים עם הוריהם בכדי לראות מה אפשר לחולל עם זבל.

מי שאחראי לבניית מגדלי וואטס הוא מהגר איטלקי, פועל בניין בשם סימון רודיאה. הוא בנה את הקומפלקס הזה בזמנו הפנוי, במשך 34 שנים, בין שנות ה-20 לשנות ה-50.

יש כאן 17 מבנים ומגדלים, שהגבוה מהם מגיע לגובה של 30 מטרים. המדהים ביותר הוא שהמגדלים הללו נבנו מיותר מ-100 אלף חלקי שאריות מסחריות, כמו בקבוקי 7UP, שברי שיש, חרס, זכוכיות צבעוניות, צדפים ושאריות מתכת וברזל, שאפשרו להקים את המבנים המרשימים ובעלי המראה האייקוני, הבלתי נשכח הזה.


מבט על מגדלי ווטס:

https://youtu.be/Ifx_cHwfzmk


ומקרוב:

https://youtu.be/6jfsOqWHX40?t=18s
מגדל טראמפ העולמי
#על המגדל שבנה נשיא
גורד השחקים הממוקם בשדרה הראשונה במנהטן ניו יורק, מלא נוכחות ומרשים בגובהו. הוא מתנשא לגובה של 262 מטרים ויש בו 72 קומות. לבנות את הבניין הזה עלה לא פחות מ-300 מליון דולר ובנייתו נמשכה בסה"כ שנתיים. בשנתיים הראשונות הוא הוכתר כמגדל המגורים הגבוה ביותר בעולם.

האדריכל של המגדל היה קוסטס קונדיליס, אדריכל יווני שייעד אותו להיות מגדל מגורים. כל החזיתות שלו שקופות, עם זכוכיות כהות בגוון ברונזה ומאפשרות תצפית מרהיבה על איסט ריבר ומידטאון מנהטן. הוא נבנה עם שלד בטון מסיבי שמצליח לאפשר התנגדות לרוח בקומותיו העליונות ובכך לשמור על הבניין יציב.

לפני שהוקם, היו לא מעט התנגדויות לבניית המגדל. בין היתר הובע אז החשש שהוא יאפיל על בניין האומות המאוחדות שנמצא בסביבה. היו מי שחשו שהוא עלול להיות חסר טעם, בשל גובהו הרב והמחסור ביצירתיות במאפייניו החיצוניים.

מחירי הדירות במגדל יקרים מאד. המחירים נעים בין 625,000 דולר לדירת סטודיו, לבין 28 מיליון דולר לדירות הגדולות יותר. למרות שטחה העצום, 1858 מטרים רבועים, דירת הפנטהאוז, שהתפרשה על שתי הקומות העליונות שלו, לא הצליחה להימכר. המחיר המקורי שבו הוצעה למכירה היה 58 מיליון דולר. לאחר מספר שנים ללא היענות, הוחלט לפצל אותה ל-4 דירות נפרדות והללו נמכרו ללא בעיות.


מבט מבחוץ:

https://youtu.be/qykbwyywPDw


ומבפנים:

https://youtu.be/zPVAqozW3no
מגדל הטלוויזיה ז'יז'קוב
#על מגדל הטלוויזיה של העיר

מגדל הטלוויזיה של פראג (Televizni vez na Zizkove) הוא מגדל טלוויזיה שכמותו נבנו רבים בשנות ה-50, במיוחד בערים הקומוניסטיות.

על אף שמגדל ז'יז'קוב נחשב בעיני רבים לאחד המגדלים המכוערים בעולם, זהו עדיין המגדל הגבוה ביותר בפראג. המגדל, שנבנה בשנת 1992, מתנשא לגובה של 216 מטרים.

ממרפסת בגובה של 93 מטרים, שהיא גם בית קפה ומסעדה, תוכלו ליהנות מתצפית על העיר כולה. יש כאן אפילו שורה של כסאות כדור תלויים, שמאפשרים להירגע אל מול הנוף - בתנאי שלא צפוף, כמובן. ואגב, במגדל יש גם מלון. אבל זה לא מלון עם המון חדרים, כמו שמלון צריך להיות. מדובר במלון יוקרה שיש בו חדר אחד בלבד. אבל זה לא חדר אלא סוויטה מפנקת, שממנה ניתן להשקיף על כל העיר וללכת כך לישון, כשהנוף פרוש לפניך.

מבחוץ, אם תביטו היטב אל עמודי המגדל, תוכלו להבחין בפסלי התינוקות הענקיים המטפסים עליו, שפיסל והתקין עליהם האמן היצירתי עם ההומור המיוחד, הצ'כי דייויד צ'רני. בעבודות של האמן המוכשר והחצוף הזה תוכלו להיתקל בכמה פינות בפראג.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/q971y-zCUvc


על פינוקי מגדל הטלוויזיה ז'יז'קוב:

https://youtu.be/Fqm9dHpliYI


ומה שבפנים:

https://youtu.be/oKoP7ppeCrs
מגדל קילסברג הלולייני
#על המגדל עם התצפית המרשימה על שטוטגרט

מגדל קילסברג הלולייני, הממוקם במרכז פארק יפהפה, מאפשר לטפס בחינם על מדרגות לולייניות בגובה 40 מטרים ולצפות בעיר שטוטגרט כולה.

בסיס המגדל הוא צר מאוד, עם שורת תומכים וכדור שמונח מעליהם. הנוף של שטוטגרט מרשים מכאן מאד ונותן יופי של הזדמנות לראות את העיר מלמעלה.

העליה במדרגות הלולייניות אינה קשה, אבל החלק המעניין והמפחיד בה הוא תחושת חוסר היציבות מתחת לרגליים בזמן הטיפוס. אגב, דומה שהחשש הזה הוא יותר נחלתם של המבוגרים האוחזים במעקה, בזמן שהילדים "טסים" למעלה ולמטה ללא חשש...


#טיפים
מי שסובלים מפחד גבהים יוכלו להסתפק כאן באחת הקומות הנמוכות יותר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/TRY42E9EERI


הנוף מלמעלה:

https://youtu.be/57yG7qiN-mE


תמונות:

https://youtu.be/K16AjqHtXm0
מגדל הטלוויזיה של שטוטגרט
#על מגדל הטלוויזיה עם הנוף הנהדר

מגדל הטלוויזיה של שטוטגרט (Fernsehturm Stuttgart), המתנשא לגובה של כ-200 מטר, הוא מגדל הטלוויזיה הראשון שנבנה בעולם וממנו ניתן לראות את המראות הנפלאים של העיר וסביבותיה.

מטוקיו לטורונטו - מגדל הטלוויזיה הזה, שנבנה מבטון מזוין, הוקם בשנים 1954-56 והיה אב טיפוס למגדלי טלוויזיה דומים ומפורסמים, שנבנו בשנות ה-50 המאוחרות של המאה הקודמת, ברחבי העולם.

מכאן תוכלו לקבל תצפית פנורמית מהממת של העיר שטוטגרט וסביבתה, ההרים הסוואביים (Swabian Alb) ועד תחילתו של "היער השחור" (Black Forest).


#טיפים
כדאי להביא בגד חם.

הזמן הטוב ביותר לבוא לכאן הוא לקראת שקיעה.

במגדל יש בית קפה.

העלייה והירידה הן במעלית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/dOx4yUGdBcI


ביקור במקום:

https://youtu.be/l-wW1LZbftA


הדרכה:

https://youtu.be/EedwP6ISf0o
מגדל אייפל
#המגדל "הזמני" שהפך לסמל העיר

מגדל אייפל, מסמליה המוכרים ביותר של העיר פריז, היה עד לשנת 1930 המבנה הגבוה בעולם. הוא עשוי כולו מברזל ומגיע לגובה של 324 מטר. שימו לב לנהר הגדול העובר ליד מגדל אייפל. זהו נהר הסיין.

התכנון והבנייה של המגדל בוצעו על ידי המהנדס הצרפתי גוסטב אייפל. היום הוא נראה כחלק בלתי נפרד מהעיר, אבל האמת היא שהמגדל היה אז מקור למחלוקות וגרר ביקורת רבה מצד אמנים ואנשי רוח פריזאים רבים. המבקרים הללו טענו שהמבנה התעשייתי והמחודד לא מתאים לארכיטקטורה בעיר. הקבוצה המתנגדת קראה לעצמה "ועדת השלוש מאות" (לפי גובהו של המגדל) וטענו כי מדובר בארובת עשן שחורה שתאפיל בברבריות שלה על הפסלים הצרפתיים המעודנים. ההתנגדות הייתה כה גדולה, עד כי נהוג לספר שהסופר גי דה מופסאן, היה נוהג לאכול את ארוחותיו במסעדה שבמגדל אייפל עצמו. הנימוק שלו היה "שזהו המקום היחיד בפריז ממנו אין רואים את האייפל".

למרות המחלוקות, המגדל החזיר את הכסף שהושקע בבנייתו בתוך שנה מאז שנפתח, רק ממכירת כרטיסי הכניסה. במקור, את המגדל היו אמורים לפרק לאחר 20 שנה (בשנת 1909), אך בשל ההצלחה האדירה בקרב המבקרים בפריז, החליטו להשאירו.

מגדל אייפל נבנה בשיא המהפכה התעשייתית. ניתן לראות במרכיביו כמה אזכורים לכך: השימוש בפלדה, הבניה הנקייה מויטרז'ים ועיטורים, והתכנון הדקורטיבי-תעשייתי. בסיס המגדל המורכב מ- 4 שערים שמתלכדים והופכים לאחד יוצרים יציבות גבוהה מצד אחד וגמישות מצד שני. השילוב הזה, הוא זה המאפשר למגדל להתמודד עם רוחות. גם הקשתות תורמות למראה הייחודי של המגדל. גם המעליות במגדל מיוחדות. הן מבוססות על מנגנון הידראולי ששם את הבטיחות לפני המהירות ולכן המעליות די איטיות. מנגון זה נחשב בזמנו כמתקדם מאד.


#גוסטב אייפל

אייפל היה מהנדס ואדריכל צרפתי, אשר שמו בוודאי מוכר לכם בעיקר בזכות בנייתו של המגדל המפורסם, מגדל אייפל.

אייפל יצר בזמן המהפכה התעשייתית, מה שמסביר את ההשפעה הרבה על עבודתו. הוא הושפע מן הצורך ההולך וגובר באמצעי תחבורה - כתוצאה מתהליכי עיור ומעברים של אנשים ונחשף לחומרים מגוונים ממקומות שונים בעולם.

אייפל היה מחלוצי המהנדסים שעשו שימוש בפלדה - שהיה חומר חדש בתחום הבניה בתקופתו. הוא השתמש במסבכי פלדה כאלמנטים קונסטרוקטיביים וקישוטיים כאחד. הוא עיצב את שלד הברזל של פסל החירות והתפרסם מאד בזכות המבנים הרבים שתכנן. בשנת 1887 הוזמן לבנות את מגדל אייפל. המגדל למעשה נבנה עבור תערוכה בינלאומית שהתקיימה בפריז בשנת 1889, לרגל 100 שנה למהפכה הצרפתית.

בתקופת בנייתו, הוא היה הבניין הגבוה ביותר בעולם ונדרש אומץ רב מצידו של אייפל להוציא לפועל מבנה כזה. כל רכיב במבנה, תוכנן בקפידה על ידו במשך כשנה וחצי עד לתחילת הבניה עצמה.

על המגדל עצמו חרוטים שמותיהם של 72 מהנדסים, מדענים ומתימטיקאים צרפתיים כהכרה על תרומתם בבניית המגדל. את ההחלטה קיבל אייפל בשל החשש מהמחאות נגד המגדל והן נחרטו בצדי המגדל מתחת למרפסת הראשונה.

הקריירה של גוסטב אייפל נמשכה 30 שנה. הוא נפטר ב-27 בדצמבר בשנת 1923 בגיל 91.


#מה מרשים כל כך באייפל?

אוסקר וויילד אמר פעם שהיה רוצה לגור בראשו של מגדל אייפל, כי זה המקום היחיד בפריז שלא יצטרך לראות את כיעורו אל מול עיניו.

אבל מגדל אייפל הוא הסמל של פאריז וללא ספק אחד המבנים המפורסמים בעולם. במקור הוא תוכנן להיבנות בברצלונה, לכבוד תערוכת ה-Expo העולמית, אך משלא מצאו את המימון לבנייתו הוא נדחה ורק עשור לאחר מכן הוא נבנה בפאריז, לקראת ה-Expo של 1889. הוא תוכנן לעמוד במקומו רק 20 שנה, לפני שייהרס. לבסוף הוא כל כך התחבב על תושבי העיר והתיירים עד שהושאר לצמיתות. אגב, זה אירוני, שכן בשנתיים הראשונות לאחר הקמתו דרשו רבים את פירוקו, בשל חוסר הטעם והיופי שלו.

יש למגדל אייפל לא פחות מ-1665 מדרגות וביום טוב רואים ממנו למרחק של 70 קילומטרים!

מתכנן ובונה המגדל היה גוסטב אייפל, מהנדס גאוני שעשה פרויקטים רבים וחשובים נוספים בצרפת, במיוחד בבניית גשרים מפלדה. גובהו 324 מטרים ועד 1930 מגדל אייפל היה המגדל הגבוה בעולם.

אגב, את מחיר הבניה היקר החזירו כרטיסי הכניסה לתערוכה כבר בתום שנה אחת!


#מגדל אייפל בלילה

מיום בנייתו של האייפל בשנת 1889 הוא צולם על ידי כל תייר או חובב צילום שעבר על ידו, או אפילו רק ראה אותו באופק. עם זאת, בשנת 2014 האתר הרשמי של המגדל פרסם כי מראה מגדל אייפל בלילה הוא בעל זכויות יוצרים ואין לצלמו יותר.

כדי להבין קודם מה קורה בשעות כאשר החושך יורד על עיר האורות, מגדל אייפל הופך לתצוגה מרהיבה של אורות מוזהבים, באמצעות לא פחות מאשר 336 פרוז'קטורים רבי עוצמה. החל משעת השקיעה ועד השעה 1 בלילה, מנצנצות בכל שעה עגולה 20,000 נוריות המשובצות על המגדל למשך 5 דקות.

על פי האתר הרשמי של המגדל, התאורה נמצאת תחת זכויות יוצרים וזכויות המותג ועל מנת להשתמש בתמונות בהן מופיע המגדל בלילה צריך לקבל אישור מהחברה המפעילה את מגדל אייפל. לטענתם, המגדל עצמו הוא אמנם ציבורי, אך תאורת הלילה שבו היא סוג של אמנות ושימוש באמנות זו על ידי צילום או הפצה אסורה בהחלט.


#מגדל אייפל בזמן מלחמת העולם השניה

בזמן מלחמת העולם השניה, כאשר צרפת הייתה תחת כיבוש גרמני (1940), הצרפתים דאגו לחתוך את הכבלים של המעליות כך שלא ניתן יהיה להשתמש במגדל כתצפית וכעמדה צבאית. המגדל היה סגור לציבור במהלך הכיבוש הנאצי והמעלית תוקנה רק 6 שנים מאוחר יותר.

כתוצאה מכך, ביום הראשון לכיבוש נאלצו החיילים הנאציים לטפס על המגדל ברגל את כל הדרך לקומה העליונה בשביל להניף את דגל גרמניה הנאצית בראש המגדל. הדגל היה כל כך גדול וכבד עד שנקרע ועף ברוח כמה שעות מאוחר יותר. הוא הוחלף בדגל קטן יותר.

מגדל אייפל נותר ללא פגע במשך המלחמה, בעיקר בגלל שלא היו בו מטרות אסטרטגיות להפצצה. למרות זאת, לקראת סוף המלחמה וכניעת גרמניה, היטלר ציווה להרוס את מגדל אייפל ביחד עם שאר העיר פריז, אך הגנרל פון קולטיץ סירב לבצע פקודה זו.

ב-24 באוגוסט 1944 הונף מעל מגדל אייפל דגל הטריקולור כסמל לשחרור פריז. הוא היה מורכב משלושה סדינים שנתפרו יחדיו.


#טיפים
הנחה בכניסה מתחת לגיל 24. להביא דרכון.
מגדל השעון
#על מגדל השעון של אנטליה

מגדל השעון (Saat Kulesi) של אנטליה נחשב לאחד מסמליה של העיר. המגדל הזה הוא מתנתו של הסולטן עבדול חמיד לעיר. הוא נבנה בשנת 1901, כחלק ממאות מגדלי שעון שנבנו באותה תקופה בערים שונות ברחבי האימפריה העות'מנית.

המגדל נמצא בכיכר קונאק, על הרחוב הראשי והרחב קומהורייט (Cumhuriyet), ממש על הכניסה המרכזית לקלאיצ'י, העיר העתיקה של אנטליה.

מגדל השעון בנוי בסגנון העות'מני המאוחר. מהמגדל עצמו נשקף נוף ההרים המרשים שמסביב.

ליד הכיכר השעון תוכלו למצוא את המוזיאון הארכיאולוגי של העיר. לא הרחק ממנו נמצא גם המוזיאון האתנוגרפי. נחמד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/PSfTtixRtTs


ביקור במגדל השעון:

https://youtu.be/djC6SeRDzJ0
בניין אמפייר סטייט
#על המגדל שהפך לסמל של ניו יורק
בניין האמפייר סטייט היה הגורד השחקים הגבוה בניו יורק, הוא מתנשא לגובה של 443 מטרים ויש בו 103 קומות. הוא אחד מהסמלים הדומיננטיים ביותר של העיר הגדולה והוא נמצא בצומת השדרה החמישית ורחוב 34. האמפייר סטייט בילדינג תוכנן ונבנה בשנים 1929-1931 בסגנון אר דקו, על ידי וויליאם לאמב. הוא נחשב על ידי האגודה האמריקאית להנדסה אזרחית כאחד משבעת פלאי העולם המודרני.

די מהר לאחר השקתו הבניין הזה הפך לכוכב הוליוודי והוא הופיע בלא מעט סרטי קולנוע, החל מקומדיות רומנטיות ועד דרמות ואקשן. אין כמעט חובב קולנוע שלא מכיר את תמונת הקינג קונג שמטפס עליו בסרט הזה משנת 1933. המגדל הוא מקום שכיח להצעות נישואים ובכלל, שטיח הנוף המדהים שנפרש מהקומות העליונות שלו הפך אותו לאחד המקומות הרומנטיים בעיר.

בשנת 1931, נשיא ארה"ב הרברט הובר לחץ על מתג בבית הלבן שהדליק את האורות של בניין האמפייר סטייט. כך נחנך הבניין המדהים הזה, שהיה באותו העת הבניין הגבוה ביותר בעולם. נכון לשנת 2016 הוא החמישי בגובהו בארה"ב וה-29 בגובהו בעולם.

גם מדרגות הבניין הן סוג של אטרקציה, כשפעם בשנה מתקיים כאן המירוץ השנתי של אצני ניו-יורק, בו עולים מאות אצנים במדרגות, מלמטה עד לראש האמפייר סטייט.

קצת סטטיסטיקה - בבניין 6500 חלונות, 73 מעליות ו-1860 מדרגות. הוא שוקל לא פחות מ-365 אלף טון. מדי פעם, במיוחד בזמנים של אירועים מיוחדים, האמפייר סטייט מואר בצבעים בוהקים מרשימים.


#תערוכת "להעז לחלום"
במובן מסוים, סיפורו של בניין האמפייר סטייט הוא סיפור החלום האמריקאי. התערוכה "להעז לחלום", שמוצגת בו, מציגה את ההיסטוריה, ההנדסה והבנייה של הבניין. יש בה המון תוכן מהארכיון של גורד השחקים המוכר של ניו יורק. התערוכה מספקת חוויה מושלמת ומאפשרת ללמוד על העבודה החלוצית של האדריכלים, הבנאים והפועלים שבנו אותו. בתערוכה תיחשפו למסמכים מקוריים, צילומים תקופתיים, רישומים אדריכליים, רשימות בנייה ומסמכי הנהלת חשבונות יומיים. בנוסף, תוכלו לצפות גם בתמונות ומזכרות ששייכות ליותר מ-3400 עובדים שעזרו לייצר כאן את ההיסטוריה.


#האורות של בניין האמפייר סטייט
מאז 1976, האמפייר סטייט הוא הסמל הבינלאומי של קו הרקיע של ניו יורק. האורות שדולקים על גבי הבניין שומרים על מסורת קבועה של שינוי צבע בהתאם לאירועים והמאורעות השונים לאורך כל השנה.

בשנת 2012, השתדרגה המערכת עוד, כשהותקנה על הבניין מערכת אורות LED המסוגלת להציג 16 מיליון צבעים, היכולים להשתנות באופן מיידי. לפעמים האורות אפילו מסונכרנים עם שידורי מוזיקה המשודרים בתחנות רדיו שונות וזה הופך את הבניין לאורגן האורות הגדול בעולם.

ליל כל הקדושים, חג הפורים של העולם הנוצרי, גם הוא מקבל ביטוי, כמעט בכל שנה, על פני הבניין הגבוה של ניו יורק.

מעצב תאורה בינלאומי בשם מארק בריקמן, הוא שתכנן והציב את נורות הלד, כך שיסתנכרנו עם קצב המוזיקה הנשמעת. 100 מטרים של אורות צבעוניים, מרהיבים וחגיגיים נצפים, כשהוא פועל, כמעט מכל פינה במנהטן.

גם אמנים שונים זכו להשתמש באורות המרהיבים כחלק מהאמנות שלהם: הזמרת אלישיה קיז, פרנק סינטרה וג'יי זי הראפר.


#הסיפור על המטוס שהתנגש באמפייר
בניין האמפייר סטייט היה הבניין הגבוה ביותר בניו יורק במשך שנים רבות, אך עם בנייתם של מגדלי התאומים (שנת 1972), הוא הפך לשני בגובהו. מיותר לציין שלאחר קריסת מגדלי התאומים בפיגועים של ה-11 בספטמבר בשנת 2001, הוא חזר למעמדו כבניין הגבוה ביותר בניו יורק, אך זה לא תמיד יתרון.

בזמן מלחמת העולם השנייה, המריא משדה התעופה במסצ'וסטס מטוס שהיה אמור להגיע לנמל התעופה של ניו ג'רזי. מטרת המטוס הייתה לקחת חלק בלחימה ופיקד עליו קברניט סמית', שהחזיק בניסיון של 30 גיחות הפצצה בחזית אירופה.

כשהתקרב המטוס לניו יורק נתקל בערפל כבד שהכביד את הראות באזור. הקברניט סמית' ביקש אישור לנחות בנמל התעופה לה גוארדיה, אך התבשר כי גם שם הראות לקויה. מגדל הפיקוח הורה לו להמשיך את הטיסה בשמי מנהטן תוך שהוא שומר על גובה של 457 מטרים.

עם זאת, הערפל נתן אותותיו וגרם לקברניט לאבד את דרכו. הוא החל להנמיך את המטוס לקראת נחיתה בניו יורק, תוך שהוא כמעט מתנגש בבניין ג'י אי שגובהו 259 מטרים. ברגע האחרון הוא הצליח למנוע את האסון וסטה מהדרך, אך למרבה הצער התנגש דווקא בבניין הגבוה ביותר בניו יורק של אותה התקופה, בניין בן 103 הקומות, האמפייר סטייט בילדינג.

המטוס פגע בקומה ה-79 של הבניין, והביא לחור עצום בגודלו בקיר הבניין. אחד משני המנועים של המטוס ממש חצה את הבניין ונפל כ-270 מטרים עד שפגע בגג של בניין אחר והביא לשריפה. המנוע השני צנח בפיר מעלית בבניין עד לתחתית ושברים נוספים התפזרו ברחוב שמתחת לו.

במגדל פרצה שריפה, שאותה הצליחו מכבי האש לכבות למרבה הפלא אחרי 40 דקות. למזלו, יציבות הבניין לא התערערה. התאונה גבתה את חייהם של 14 אנשים, 3 אנשי צוות (מתוכם שני טייסים) ו-11 אנשים שהיו בבניין. 26 אנשים נפצעו. עד היום יש סימון של אבן חסרה בציפוי המבנה את פגיעת המטוס בו.

ואם לא מספיק ניסים קרו בסיפור הזה, אחת הפצועות הוכנסה למעלית על ידי החובשים, מבלי שידעו שהמעליות ניזוקו בתאונה. המעלית צנחה 75 קומות למטה - אך האישה שרדה את הטירוף. האירוע הזה זכה להכרה כשיא גינס.


#אדריכלות האמפייר סטייט בילדינג
בניין האמפייר סטייט נחשב לסמל תרבות אמריקאי והוא דוגמא לאדריכלות אר דקו, שהתפתחה בצרפת ומאופיינת בעיטורים גיאומטריים ואנכיים. אר דקו הוא סגנון שהחל להתפתח בתחילת המאה ה-20 וצבר תאוצה בין השנים 1920-1930.

כדי למנוע את חסימת אור השמש, עוצבה צורתו של הבניין בצורת מדרגות - הקומות התחתונות רחבות וככל שהקומות עולות הוא הופך לדק יותר, עד שמגיע אל הכותרת שעומדת בראשו.


הנה מבט מרחפן:

https://youtu.be/ZZrmjwwTghI


קינג קונג בסרט מ-1933 - על הבניין:

https://youtu.be/CuRQH_hLcTw
מגדל בֶּלֶם
#על המגדל שנבנה כדי להגן על הכניסה לנמל ליסבון

ברובע בלם, על גדות נהר הטז'ו, ניצב לו מגדל בֶּלֶם (Torre de Belem), מגדל מבוצר שנבנה בראשית המאה ה-16 ונחשב לאחד מסמלי העיר ליסבון.

המגדל הזה נבנה בימי המלך מנואל הראשון, בשנת 1515, ולמעשה היווה שער הכנה בכניסה לנמל ליסבון. במקביל, מגדל בלם שימש כנקודת יציאה למסעות יורדי הים הפורטוגזיים ל"עולם החדש", הוא אמריקה.

יש 5 קומות במגדל המבוצר. במקור שימשה הקומה העליונה לתצפית ובתחתונה השתמשו כמחסן תחמושת. מאוחר יותר המגדל שימש גם כמגדלור, המסמן את הנמל ותחנת טלגרף.

מעניין לדעת שבשלב שלפני שהפך לשער הכניסה של הנמל, שימש "טוֹרֶה דֶה בֶּלֶן" המרשים כבית סוהר. במיוחד נאסרו כאן אסירים פוליטיים. המלך ידע שכאן יהיו מתנגדיו בסכנת חיים מתמדת, בשל הגאות בים, שלא פעם הציפה את תאי הכלא והצינוק והטביעה את האסירים. אופס, אמרו ודאי המלך ויועציו, בכל פעם שזה קרה...

המבנה עוצב בידי הפסל פרנסיסקו ארודה וניכרות בו השפעות של התרבות המורית, אבל גם השפעות ביזנטיות ואפילו הודיות. גובהו של המגדל 35 מטרים ואם תבחנו את המבנה היטב תוכלו לראות עליו עיטורים מגולפים באבן שבהם מוטיבים ימיים שונים.

כשתעלו למרפסת התצפית שבקומה העליונה של המגדל, תראו את הנוף המרהיב של העיר ליסבון ושל שפך הנהר לאוקיינוס. במפלס התחתון עומדים תותחים אל מול כל אחד מהחלונות.

המגדל מהווה היום אנדרטה לתקופת המסעות של פורטוגל ואף אתר מורשת של אונסק"ו.


#טיפים
הכניסה החינמית לאזרחי פורטוגל בימי ראשון עד השעה 14:00 יוצרת עומס רב. עדיף להגיע ביום אחר.

האתר סגור בימי שני, כמו במרבית המוזיאונים והאתרים בעיר.


מבט קצר:

https://youtu.be/QE74ZaYirhQ


מגדל טוקיו
#על המגדל שעוצב בהשראת מגדל אייפל

הידעתם שאת מגדל אייפל אפשר לראות לא רק בפריז? - בלב העיר טוקיו תוכלו לחזות במגדל טוקיו (Tokyo Tower), או טוקיו טאואר". זהו מגדל תקשורת ותצפית מברזל, שנבנה בהשראת המגדל הפריזאי המפורסם ונחשב למגדל השני בגובהו בעיר.

מגדל טוקיו נחשב למגדל הברזל הגבוה בעולם, אייקון מקומי וסמן ברור של טוקיו המודרנית. גובהו 333 מטרים, 13 מטרים גבוה ממגדל אייפל, מה שאומר שאת המגדל הזה קשה להחמיץ, גם מרחוק.

אם מגדל אייפל הוא כהה, הרי שמגדל טוקיו צבוע בשילוב של צבע כתום עז, ביחד עם גוונים עדינים של לבן. המגדל הזה מושך אליו המוני מבקרים, הבאים בכדי לעלות ולצפות על בירת יפאן משתי התצפיות, בגבהים שונים של 150 ו-250 מטר, המעניקות נקודות מבט נהדרות על העיר.

אגב, בנוסף לתצפית מרהיבה על העיר מציע ה"טוקיו טאואר" גם מוזיאון הולוגרמות ומסתורין, אקווריום ענקי עם עשרות אלפי דגים קטנים ומוזיאון שעווה. בבסיסו תוכלו ליהנות מקניון ה-"FootTower", בן 4 הקומות, שבו חנויות, גלריות, מסעדות ומזנונים.


#תולדות מגדל טוקיו
ה"טוקיו טאואר", שעד שנת 2010 נחשב למגדל הגבוה ביפאן, נבנה בשנות ה-50 של המאה הקודמת. זה היה בעידן ההתאוששות שלאחר מלחמת העולם השנייה, בעת שיפאן החלה לשקם את מעמדה ולהתחיל להפוך למעצמה כלכלית.

הוא נבנה לצרכי רשת השידור הציבורית של יפאן NHK, שהחלה את שידוריה בשנת 1953 והייתה זקוקה למגדל שידור אזורי. אז הוחלט על מגדל שיהיה הגבוה ביותר בעולם, מעל בניין "אמפייר סטייט בילדינג", שהיה המגדל הגבוה ביותר של אותה תקופה. מחסור בחומרי בנייה ובמימון הביא להתפכחות ולבסוף נקבע גובהו של המגדל לפי צרכי חברת הטלוויזיה והשידור לאזור קאנטו, הרדיוס של 150 קילומטרים בלבד.

המגדל שנפתח בשנת 1958, תוכנן על ידי האדריכל היפאני טאשו נאיטו, ארכיטקט מפורסם שהתמחה בתכנון מגדלים. נאיטו, שחיפש השראה בעולם המערבי, בחר במגדל אייפל שבפריז, כהשראה למגדל השידור הזה.

המגדל מסוגל לעמוד ברעידות אדמה, בעוצמה כפולה מרעידת האדמה הגדולה שהתרחשה בשנת 1923, ובטייפונים עם עוצמת רוחות של עד 220 קילומטרים לשעה.

חלק מהפלדה שהובאה לבניית המגדל, שעל בנייתו עמלו כ-400 פועלים, הגיע מגרוטאות של טנקים אמריקאים, שנפגעו במלחמת קוריאה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/BRXj0ei9Kzg


וממעוף הרחפן:

https://youtu.be/WRgj-fDYmEY
מגדל הטלוויזיה של ברלין, ה"פֵרְנְזֵטוּרְם"
#על ה"פֵרְנְזֵטוּרְם", המגדל הגבוה שהיה לסמל של ברלין בתקופת המלחמה הקרה

גובהו הרב והצורה המיוחדת של מגדל הטלוויזיה, ה"פֵרְנְזֵטוּרְם", הם שלא יאפשר לכם להתעלם מנוכחותו. הוא מגיע לגובה של 368 מטרים (כן, ממש כמו פסגת הר הכרמל שלנו) וזו הסיבה שניתן לראות אותו מעל המבנים בעיר ולכן הפך גם לסמל מקומי.

הוא בנוי כעמוד בטון צר וארוך שמעליו מונח כדור פלדה ענק ובתוכו 7 קומות. מעל הכדור ניצבת אנטנה דקה שמשלימה את הצורה הייחודית של המגדל הזה.

הקמתו של המגדל הסתיימה בשנת 1969 ומטרתו הייתה להעביר מסר ברור - סמל לכוחה של הממשלה הקומוניסטית ולאפשר בידול של ברלין המזרחית מזו המערבית.

המעלית המהירה תביא אתכם בתוך 15 שניות היישר אל חלונות זכוכית ענקיים שיספקו לכם נקודת התצפית המרהיבה על העיר, בגובה של 204 מטרים. תוכלו גם להתפנק במסעדה המסתובבת (כן, היא משלימה סיבוב שלם מדי 20 דקות) וליהנות מארוחה טובה עם נוף מרהיב בגובה של 207 מטרים מעל הקרקע. גם מנקודת התצפית וגם מהמסעדה ניתן לראות עד למרחק של 40 ק"מ ביום בהיר עם ראות טובה.

המגדל ממוקם בכיכר אלכסנדר פלאץ, שנמצאת בשטח ברלין המזרחית לשעבר. הוא מהווה אטרקציה מבוקשת בקרב התיירים.


#על נקמת האפיפיור במשטר הקומוניסטי

אל מול מגדל הטלוויזיה הידוע של ברלין המזרחית, נבנה בברלין המערבית באותה תקופה מגדל הרדיו, המתנשא לגובה של 55 מטרים. בראשו נבנו מסעדה ומרפסת תצפית. תושבי ברלין המערבית ראו בו משקל נגד למגדל הטלוויזיה שבצד המזרחי של העיר. זו הייתה הנחמה שלהם על הפיצול הכואב שכפו עליהם ברית המועצות והמשטר הקומוניסטי שבצד השני.

אבל המעניין באמת היה הצלב שיצר אור השמש על מגדל הרדיו. יצא שממש כשהשלטון הקומוניסטי המזרח-גרמני סגר את הכנסיות ואסר על הנצרות להתבלט, שהרי הקומוניזם ראה בדת "אופיום להמונים", נתן לו מגדל הרדיו סנוקרת מטאפורית. זאת כי מבלי שתוכנן הדבר, נוצרה, מאור השמש שפגע במגדל, צורת הצלב שבלטה לעיני כל.

האם ידו של אלוהים הייתה בדבר? - לא ברור. אבל כך או כך, נראה הצלב שעל מגדל הרדיו הגבוה בכל רחבי ברלין המזרחית וכך נוצרה מה שכונתה על ידי תושבי ברלין אז, "נקמת האפיפיור".


#טיפים
אם תרכשו כרטיסים מראש תוכלו להימנע מעמידה בתורים המייגעים של הכניסה.


מבט מקרוב על מגדל הטלוויזיה:

https://www.youtube.com/watch?v=K4Ede6aC-UA
מגדל אבק השריפה
#על מגדל השער היחיד שנותר משערי פראג העתיקה

אתם נמצאים ממש מול "מגדל אבק השריפה" (the Powder Tower), אחת הדוגמאות המרשימות של הביצורים של פראג העתיקה שנבנה בשנת 1475. הוא היחיד שנשאר מאותה התקופה ומתוך 13 שערי הכניסה שהיו אז לעיר העתיקה.

גובהו של מגדל אבק השריפה, שאגב נמצא ליד בית העיריה של פראג, הוא 65 מטרים. אבל כשהוא הוקם, היה שמו "המגדל החדש". הסיבה היא שהוא היה אז חדש ביחס למגדל הגשר של העיר העתיקה, שהוקם כמאה שנים לפניו.

שמו של המגדל הוחלף במאה ה-17. את השם "מגדל אבק השריפה" הוא קיבל משום שנהגו אז לאחסן בו אבקת אבק שריפה.

כיום המגדל פתוח למבקרים. המעוניינים יוכלו לחזות בו בתערוכה, שבה ניתן ללמוד על ההיסטוריה של המבנה המרשים הזה.

אם תרצו, ניתן לעלות 186 מדרגות לנקודת תצפית יפהפיה, עם נוף של כל העיר העתיקה.


https://youtu.be/3mqUKAxCn2E


מבט מקרוב:

https://youtu.be/_xi0XsDzKAc?t=4m22s&end=5m45s


ועוד:

https://youtu.be/-jZ9Idihgvc
מגדל גלאטה
#על המגדל העתיק עם ראש העיפרון והתצפית הפנורמית

במרכז העיר החדשה, על הגדה הצפונית של קרן הזהב ובלב המרכז המסחרי, השוק והנמל של קונסטנטינופול, ניצב מגדל גלאטה (Galata Külesi), המזוהה לפי כיפתו המחודדת, המזכירה חוד של עיפרון.

גובהו הוא 62 מטר בלבד, אבל מגדל גלאטה הוא עדיין מהמבנים הבולטים בקו הרקיע הצפוני של איסטנבול. ניתן לעלות ולצפות, מהמרפסת שבבסיס הכיפה, על קרן הזהב, על העיר העתיקה ואל הנוף המרהיב של העיר איסטנבול. התצפית הנהדרת מציעה 360 מעלות אל העיר וסביבתה והיא יפה במיוחד בשעות אחר-הצהריים והערב.

בנוסף לתצפית, יש כיום בראש מגדל גלטה, גם מסעדה ומועדון לילה. כך הפך מה שהיה נקודת תצפית על אזור גאלטה לתצפית מובהקת לתיירים נפעמים מנופה של איסטנבול.

המגדל נמצא בשכונת גנואה הימי-ביניימית. זה אזור בעיר שהיה ידוע בעבר כאזור קשה ועני, עם לא מעט פשע ואלימות. כיום, הוא עבר שינוי משמעותי ונחשב לאחד ממוקדי הבילויים של איסטנבול.


#תולדות המגדל
מגדל גלטה הוקם במקור בתקופה הביזנטית, כחלק מביצורי העיר. הוא נהרס בהמשך ההיסטוריה, נבנה ונהרס, שופץ והופל מספר פעמים, כולל בתקופת האימפריה העות'מנית.

הפעם המשמעותית הבאה שהוא נבנה בה מחדש, הייתה במאה ה-14. בנייה זו, בשנת 1348, הייתה בידי איטלקים בכלל. הוא נבנה אז בלב מושבת הסוחרים שהייתה כאן. אלו הגיעו לכאן מגנואה שבאיטליה והמגדל שימש להם כאתר ההגנה הצפוני ביותר על חומות העיר.

בתקופה העות'מנית שימש המגדל למטרות שונות, ביניהן תצפית אזהרה מפני שריפות בתקופות מסוימות, בימי הסולטן סולימאן כבית סוהר, ובמאה ה-16, בימי שלטונו של מוראט השלישי, כמצפה כוכבים.

בעידן המודרני חדל המגדל סופית להיות רלוונטי לביטחון העיר. בשנות ה-60 של המאה הקודמת הפך מגדל גלאטה למוקד תיירות ובשנת 1990 הוא שוקם ונפתח לציבור הרחב. כיום הוא ידוע במיוחד בצורתו המחודדת ובמרפסת שבראשו, ממנה יש תצפית נהדרת אל העיר העתיקה ואל קרן הזהב, המפרץ הנהדר שיוצא מהבוספורוס.


#האם בגלאטה נולדה התעופה?
ההיסטוריה המקומית יודעת לספר שממגדל גלאטה קפץ מדען עות'מני בשם אהמט צ'לבי, אי שם במאה ה-17, והחל לעוף מהמגדל כשהוא משתמש בכנפיים מלאכותיות. לפי האגדה, הוא נפנף בכנפיים, עד שהצליח לעוף ולהגיע אל צידו השני של מיצר הבוספורוס.

לא ברור עד כמה האגדות הללו נכונות, אבל ההיסטוריה מגבה חלק מהן. הזארפן אהמט צ'לבי, היה אכן מדען מהאימפריה העות'מאנית של תחילת המאה ה-17, שחי בימי הסולטן מוראד הרביעי. הוא ערך ממש כאן את הניסויים שלו בטיסה. בשלב מסוים ניסה הטייס ההרפתקן, לעוף מהמגדל הזה לכיוון אוסקודר. הוא אכן עשה שימוש בכנפיים מלאכותיות. יש המדווחים שהוא נכשל ונאלץ לנחות נחיתת אונס, בעוד אחרים מספרים שהוא הגיע לגדה השנייה של הבוספורוס.

כך או כך, הסולטן העריך את הישגו של איקרוס הטורקי והעניק לו פרס כספי גדול. אבל בהשפעת אנשי דת ובניסיון למנוע מאחרים לחקות את הטייס הנועז, הוא הגלה את הטייס לאלג'יריה.

יתכן, אם כך, שהמדען העות'מני שקדם לאחים רייט ואפילו למונגולפייה בחקר התעופה, הצליח לעופף באמצעות שריריו וכנפיים שהוכנו מכנפי נשר, למרחק לא מבוטל.

העדויות לכך מופיעות בספר של היסטוריון ונוסע בשם אווליה צ'לבי, איש שנוהגים להתייחס בספקנות לתיאוריו, במיוחד בשל נטייתו להגזים ולתת פרטים שלא נמצאו להם סימוכין עובדתיים. אבל הטורקים מאמינים בעניין ועל שמו של חלוץ התעופה שלהם נקרא היום שדה התעופה הזארפן שבאיסטנבול. כבוד!


#טיפים
שווה להגיע לתצפית מהמגדל בשעות אחר-הצהריים או בערב.

מהמסעדה וממועדון הלילה שבמגדל קשה לראות את הנוף והם עצמם נחמדים בלבד. לשיקולכם.


ביקור במקום:

https://youtu.be/EdPZvWKzUaI


ומהאוויר:

https://youtu.be/WopUYO2hbRU
מגדל הפעמונים של סן מרקו
מגדל קהיר
בניין מיקימוטו
בניין שיזוקה
טיילת נִיקִיס


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.