» «
מצפה הכוכבים טיידה
מצפה הכוכבים טיידה
#על מצפה הכוכבים של טנריף

מצפה הכוכבים טיידה (Teide Observatory) לא הוקם בטנריף במקרה. בטנריף ובאיים הקנריים בכלל, שנמצאים ממערב למרוקו ושייכים לספרד, יש תנאים אופטימליים לצפייה בכוכבים. אלה תכונות האזור, כמו הקרבה לקו המשווה, האקלים היבש, המרחק מסופות טרופיות ומידות זיהום האוויר וזיהום האור הנמוכות, שתיהן בזכות מספר התושבים הקטן והיעדר תעשייה באיים.

ואכן, בקנריים יש מספר נקודות תצפית בחלל שנחשבות טובות במיוחד. ביניהן בולט במיוחד מצפה הכוכבים הגדול שליד הר הגעש טיידה שבאי טנריף, המציע תצפית מעולה ליקום.

במצפה, ששמו הרשמי הוא מצפה הכוכבים איזאניה (Izana Observatory), מתבצעים מחקרים חשובים על היקום. מוצבים בו טלסקופים מודרניים, המנצלים את היתרונות של טנריף לצורך צפייה בכוכבים שבשמיים הנקיים. למעשה, כבר מאמצע המאה ה-19 מגיעים לכאן חוקרים מכל העולם בכדי לחקור מכאן את החלל ולצפות אל מעבר לעננים.

בצד העיצובי, יש למצפה הכוכבים, בעל המבנים העגולים והכיפות הלבנות שבראשם, מראה עתידני וחללי. גם הנוף המיוחד שבאיזור הופך את המראה לתלוש מתוך סרט מדע בדיוני, משל היה התיישבות אנושית בכוכב אחר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/uq8mpynWd68
מוזיאון המדע
מוזיאון המדע של לונדון
#על המוזיאון למדע וטכנולוגיה בלונדון

מוזיאון המדע של לונדון מציג את עולם הטכנולוגיה והמדע באופן חוויתי ומרתק, שמתאים גם לילדים ומהווה אטרקציה חשובה בלונדון. המוזיאון ממוקם בקריית המוזיאונים. המוזיאון מעוצב בצורה צעירה, צבעונית ומזמינה למדי.

כשהוקם המוזיאון לראשונה, בשנת 1857, הוא הכיל מוצגים עודפים שנשארו מהתערוכה הגדולה, שהתקיימה בלונדון בשנת 1851. היום יש בו אוסף של 300,000 פריטים, ביניהם מנועי קיטור, מנועי סילון, מודלים של DNA ואב-טיפוס של שעון הנצח. במוזיאון יש גם מיצגים אינטראקטיביים וקולנוע תלת-ממדי, שבו מוקרנים סרטים דוקומנטריים.

בקומה הרביעית והחמישית אוצר המוזיאון גם פריטים שנאספו על ידי הנרי ולקום בתחום הרפואה.

בספריית המוזיאון, שעד שנות ה-60 הייתה הספרייה הלאומית של בריטניה, תוכלו לעיין בכתבי עת, ספרים ישנים וכתבים, שהרבה אנשים מסביב לעולם מוצאים בהם עניין רב.

במוזיאון מספר גלריות הקשורות למדע וטכנולוגיה: גלריית החלל, גלריית התעופה, הגלריה האינטראקטיבית ועוד.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=Mqh7uqpu-sE
מוזיאון גוף האדם
מוזיאון גוף האדם
#על המוזיאון


בשנת 2008 נחנך על ידי המלכה ביאטריס מוזיאון מעניין במיוחד, שעד היום הוא בין היחידים בתחומו בעולם - מוזיאון ה-Body worlds, המוקדש לגוף האדם. מטרתו של מוזיאון גוף האדם באמסטרדם היא לקחת את המבקרים למסע מרתק של גילוי והבנה של מה עושה אנשים מאושרים ואת ההשפעה של האושר על הבריאות שלנו, באמצעות למידה של גוף האדם.

מוזיאון גוף האדם ייקח אתכם לסיור מרתק וחינוכי בכל הקשור לגוף האדם. המוזיאון בנוי כך שבכל קומה אתם מגיעים לאזור אחר בגוף, לומדים ומתעמקים בו. להעצמת החוויה תוכלו לעשות סיור במבנה השרירים, הלב, מערכת העיכול, מבנה חלל הפה ועוד, הכל תוך הפעלת סרטונים וקטעי שמע רלוונטיים ואפילו תלת ממד, בעזרת משקפי תלת-ממד, סרטי תלת-מימד וכיסאות זזים.

יותר מ-200 דגמים אנטומיים של גופים אנושיים מציגים את המורכבות, החוסן והפגיעות של הגוף. הם מציגים בפני המבקרים את האופן שבו האיברים עובדים ואיך הגוף מושפע ממחלות נפוצות.

הסיור חינוכי ומומלץ גם לילדים, כיוון שהוא מעודד תזונה נכונה ושמירה על גוף האדם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zN_71UyZrik


ביקור במקום:

https://youtu.be/O50udYWzcFo


כך יוצרים את המוצגים:

https://youtu.be/ZIO1FxRnnqo


הדרכה:

https://youtu.be/9b7cGA032mQ
מוזיאון מיקרופיה
מוזיאון מיקרופיה לחיידקים
#על המוזיאון לחיידקים

ידעת שמספר החיידקים שעל גופך הוא פי 14,000 ממספר האנשים שבכדור הארץ? למעשה, הם נמצאים בכל מקום: בידיים שלך, בעיניים שלך ובכלל - על כל אחד מהפריטים שסביבך. כל החיידקים שעל גופנו שוקלים בסה"כ 1.5 מהמשקל הכולל שלך. לא יאומן, נכון? תארו לכם כמה מרתק היה לראות אותם... בקיצור, אז אם זה מעניין אתכם, מוזיאון המיקרופיה בדיוק בשבילכם!

זה אחד מהמוזיאונים החדשים באמסטרדם והוא כנראה היחידי בעולם שמוקדש כולו לחיידקים. המון מבקרים מעידים שביקור אחד במוזיאון גרם להם להסתכל על העולם בצורה שונה. בתערוכות מרתקות תוכלו לגלות על קבוצות שונות של חיידקים חיים, להסתכל עליהם דרך מיקרוסקופ או באמצעות מסכים. צורותיהם של החיידקים יפים ומוזרים וזו בהחלט חוויה מרתקת שנותנת פרספקטיבה אחרת של החיים על הפלנטה.

המוזיאון נפתח בשנת 2014 בכדי למחוק את הרושם השלילי שיש לרוב האנשים על חיידקים. למרות הדעה הרווחת כי הם מזיקים ויש לחשוש מפניהם, הם גם נחוצים לנו לא פחות ואף בריאים. החיידקים מגינים על העור והשיניים והם נחוצים וגם טובים לבני האדם. באמצעות המתקנים האינטראקטיביים, מסוגל המוזיאון לענות למבקרים הסקרנים בכל הגילאים על שאלות וחששות שיש להם.

מוזיאון המיקרופיה מדגיש גם כי מיקרוביולוגיה יכולה לעזור לפתור בעיות גלובליות. החל מטיהור מים ועד לפיתוח דרכים חדשות לריפוי ממחלות מדבקות, דרך חיידקים שמסוגלים לייצר אנרגיה ועד מזון וביו-פלסטיק - אין סוף לשימושים שלהם!


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=6x1JuYsBv2o


הדרכה:

https://youtu.be/g6zvy3wLYpU

מדע

מוזיאון דרווין
מוזיאון דרווין לטבע
#על מוזיאון הטבע הראשון בעולם

מוזיאון דארווין (State Darwin Museum) הוא מוזיאון חובה לחובבי הזואולוגיה והביולוגיה שביניכם. כאן תוכלו ללמוד ממקור מדעי מוזיאלי כיצד שרד המין האנושי עד היום ומהי הדרך המופלאה שבה פועלות האבולוציה והברירה הטבעית.

היסטורית, זהו המוזיאון הראשון בעולם שהוקם להצגת עולם הטבע. הוא קיים כבר יותר ממאה שנה, כי כבר ב-1907 הוקם ופעל כאן המוזיאון, שצוותו מתגאה היום על היותו מוזיאון הטבע הכי ותיק בעולם.

ביו המוצגים תוכלו לראות כאן מגוון גדול של פוחלצים. אלו מציגים בעלי חיים מגוונים, כולל יונקים וחיות, בעלי כנף, דגים ואפילו מיני פרפרים, שנעלמו ונכחדו, בחסות הברירה הטבעית או המין האנושי, שלא הותירו להם מקום בעולם הטבע.

בין התערוכות הקבועות, בולטות אלו המתארות את העולם הפרהיסטורי והעולם התת-ימי. אחד ההישגים שזוקפים לזכותם חוקרי המוזיאון הוא על היכולת לשחזר כיצד נשמעו בעלי חיים פרהיסטוריים ומינים שנכחדו. לחיצה על כפתורים משמיעה את קולותיהם, אחד אחד.

ובכלל, במוזיאון שכאן תוכלו ללמוד ולהתנסות באופן אינטראקטיבי, חווייתי וכמעט מוחשי, בעולמות מסקרנים ביותר, של העבר הרחוק מאד, הרבה לפני שהמין האנושי התקבץ לתרבויות ועמים.


#טיפים
שימו לב לתצוגת הדינוזאורים, המומלצת לילדים מעל גיל 3.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/EEf1_D1EBok


ביקור במקום:

https://youtu.be/jVXQ27CKA9E
מצפה הכוכבים המלכותי של גריניץ'
מצפה הכוכבים המלכותי של גריניץ'
#על מצפה הכוכבים והמקום שממנו מודדים את קווי האורך בעולם

מצפה הכוכבים המלכותי המפורסם של גריניץ' ניצב בראש הגבעה שבלב פארק גריניץ’. מצפה הכוכבים הוא שהעניק לגריניץ' את מיקומו הגאוגרפי הייחודי שנקרא "קו האורך 0º", שרבים מכירים בתור "קו גריניץ’". מצפה הכוכבים הזה משמש היום כמוזיאון. הוא נמצא בראש הגבעה בפארק גריניץ' וניתן להשקיף ממנו על נהר התמזה.

המצפה הוקם עבור צ'ארלס השני בשנת 1675. במקור הוא שימש כמקום עבודתו של האסטרונום המלכותי של הממלכה המאוחדת. האסטרונום, ג'ון פלמסטיד, תפקד כדירקטור מצפה הכוכבים והיה אחראי על אבחון מיקומם המדויק של הכוכבים, תיקון טבלאות תנועות השמיים ובכלל - כל מה שקשור ללמידה וחקר של נושא הניווט.

המבנה הזה היה הראשון שנבנה בבריטניה והוקדש לטובת מחקר מדעי וזה מסביר את חשיבותו הגדולה לתרבות המדע. לאחר מלחמת העולם השנייה, בשל זיהום אוויר רב בלונדון, הופסק השימוש במבנה. היום תמצאו במקום אטרקציות לכל המשפחה: חדרים עם טלסקופ ענק, מרכז אסטרונומיה חדשני ופלנטריום מתקדם.


#חצר המרדיאן
בחצר המוזיאון תמצאו את קו גריניץ' (קו האורך 0), המסומן כקרן לייזר ירוקה שיוצאת מהמבנה בכיוון צפון. מבקרים רבים אוהבים להצטלם משני עבריו של הקו (כאשר רגל אחת בצידו המערבי של כדור הארץ והרגל השנייה בצידו המזרחי) ומכוונים את השעונים בהתאם למה שמורה שעון גריניץ'.

על פי קו האורך 0° נקבע גם שעון גריניץ’, ששימש בעבר כשעון בינלאומי (GMT).

בכל יום בשעה 13:00, ניתן לראות את נפילת "כדור הזמן" האדום, מראש התורן. מטרתו של כדור הזמן, הנמצא על המצפה, היא לסמן את השעה המדויקת עבור ספני התמזה.


מבט מקרוב על המצפה:

https://www.youtube.com/watch?v=M0JvpVd8URU
מצפה הכוכבים של אתונה
מצפה הכוכבים של אתונה
#על מצפה הכוכבים שמעל לעיר אתונה

מצפה הכוכבים של אתונה (National Observatory of Athens או בקיצור NOA) נבנה בשנת 1842 על גבעת הנימפיאה שבעיר, ממש במקום שבו סגדו הבתולות לאלים. המצפה תוכנן בידי האדריכל תיאופילוּס הַנְסֶן ונבנה לאחר שהתקבל אישור לבנייה מהשלטונות התורכיים ששלטו אז בעיר ובאזור שמסביבה.

מצפה הכוכבים נחשב לציון דרך באתונה. הוא ממוקם אל מול הפרתנון שבאקרופוליס ושימש למחקר אסטרונומי ומטרולוגי ביוון. בימינו כולל המצפה גם את מוזיאון האסטרונומיה של העיר. מוצגים בו לקהל הרחב גם שעון אסטרונומי, טלסקופ, ספרייה ומכשור נוסף שעמד לרשות האסטרונומים במאה ה-19.

המצפה החדש הזה החליף את מצפה הכוכבים העתיק שהוקם בעיר במאה ה-5, בקו ישר עם המגדל המטרולוגי שנקרא "מגדל הרוחות", וניצב באזור של תחנת המטרו הליוטרופיון (Heliotropion), שפירוש שמה, אגב, הוא "הפונה אל השמש".


מבט מקרוב:

https://youtu.be/BzKZvn-XYIw


ובפנים:

https://youtu.be/4q1p40DTRbA
קוסמוקאיישה
מוזיאון המדע קוסמו קאיישה
#על המוזיאון למדע של ספרד

מוזיאון המדע של ברצלונה נקרא על שמו של הבנק המקומי "לה קאיישה", בעיקר בגלל תמיכתו של הבנק במדע ובמחקר במוזיאון. הילדים יכולים ליהנות כאן במיוחד, כי הם מוזמנים ללמוד את התהליכים מקרוב - באמצעות פעולות כמו מגע, מישוש, לחיצות ודחיפות.

הבניין מעוצב בסגנון מודרני והוא ממוקם בגובה כזה שניתן להשקיף על העיר וליהנות מהנוף המרהיב. במתחם המוזיאון יש גם פלנטריום העוסק בחלל ותערוכות מתחלפות ובדרך כלל איכותיות מאד בנושאים שונים, בתחומי המדע והחלל.

את המסע במוזיאון יתחילו הילדים בירידה תלולה של חמש קומות מסביב לגזע עץ ענק. מתחת לשורשי העץ, נכנסים לאולם הראשי, חשוך ומסקרן, שם הם ימצאו מודלים בתחומים שונים: פיזיקה, גאולוגיה, גוף האדם ועוד. בסיומו של הביקור באולם ייכנסו המבקרים ל"יער המוצף" - יער אמזוני גשום מדומה, בגודל של 1000 מטרים רבועים, עם 80 זני צמחים שהובאו מקצוות כדור הארץ ומעל ל-50 מינים של בעלי חיים, שהובאו לכאן היישר מג'ונגלים אמיתיים.

שימו לב למוצג מעניין נוסף במוזיאון: קיר גאולוגי באורך של 65 מטרים, הכולל גושי סלע ענקיים ומאפשר לצפות בצורות ומבנים גאולוגיים שהתפתחו במשך מאות מיליוני שנים, בהשפעות שונות כמו מים, רוח ותהליכים וולקניים.


#טיפים
הכניסה לילדים מתחת לגיל 16 היא בחינם ותוכלו לבלות כאן בשקט שעתיים שלוש של כיף ועניין.

ביום א' הראשון של כל חודש - הכניסה בחינם גם למבוגרים, אבל כדאי לבוא מוקדם, כי אחר-כך נעשה מאד צפוף.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=Q7WLkcX0G10


מצפה הכוכבים אורניה
מצפה הכוכבים אורניה
#על מצפה הכוכבים של ווינה

אחד ממצפי הכוכבים העתיקים בעולם הוא מצפה הכוכבים אוּרָנְיַה, על שם מוזת האסטרונומיה אורניה. גובה מצפה הכוכבים הזה הוא 51 מטרים, מה שמאפשר ליהנות מצפייה בכוכבים שלמעלה, אך גם מהנוף המרהיב המשתקף למטה, הכולל גם את האגם וההרים שמסביב.

לא במקרה החל מצפה הכוכבים לפעול בשנת 1759, בתקופת הרנסנס, שכן זו הייתה תקופה של לא מעט גילויים בתחומי האסטרונומיה.

למקום הנוכחי שבו אתם עומדים עבר מצפה הכוכבים בשנת 1907. בנה אותו הקיסר פרנץ יוזף. מטרתו העיקרית של המקום הייתה לשמש "בית לחינוך המונים" ולכן נבנו בו אולמות הרצאות, מצפה כוכבים ואפילו תאטרון בובות לילדים צעירים. מעניין לשמוע שהיה בו גם בית קולנוע, דבר נדיר ויוצא דופן בתקופה ההיא. למעשה היה זה הבניין הראשון בעולם שנבנה כבית קולנוע לכל דבר.

במהלך מלחמת העולם השנייה, המבנה נהרס לחלוטין. הוא נפתח שוב בשנת 1957 וחזר לפעול תחת אותה מתכונת ואותה מטרה שאליה חתר בעבר.

באמצעות הטלסקופ הגדול המוצב במקום ניתן לצפות בפרטי פרטים של הכוכבים, בכוכבי הלכת השונים ובגלקסיה כולה.


מבט מקרוב על מבנה מצפה הכוכבים:

https://www.youtube.com/watch?v=XdE5Momzi2o
הפלנטריום של פראג
#על הפלנטריום שמציג את החלל לילדי פראג

אם אתם חובבי תצפיות וכוכבים, מדע ואסטרונומיה בכלל, הפלנטריום בפראג גדול וחדיש, תוכלו לצפות בו בתצוגות על מערכת השמש, הגלקסיות והכוכבים באמצעות טכנולוגיה חדישה ומפותחת.

הכיפה הגדולה מעוצבת כשמיים מלאכותיים ומתחתיה מופע אינטר-גלקטי מרהיב, המשתמש בפעלולי לייזר והדמיה של החלל.

בפלנטריום שפע תערוכות ופעילויות לילדים, מופע לייזר המתקיים בשעות הערב ותערוכות מגוונות. רוב הפעילויות אגב, למרבה הצער, הן בשפה הצ'כית, אם כי בחודשי הקיץ יש אירועים ומופעים בשפה האנגלית.


הנה מבט על הפלנטריום של פראג מבפנים:

https://youtu.be/Ydbj7uAQ-90
הפלנטריום של וינה
#על הפלנטריום של העיר

יש לא מעט פלנטריומים ברחבי העולם, שתפקידם העיקרי הוא לספק תמונה וירטואלית של כיפת השמיים ולאפשר לציבור ללמוד על השמיים, היקום והגלקסיה, באמצעות הטלסקופיים המודרניים והציוד המתקדם של ימינו. גם כאן, במצפה הכוכבים של וינה, תוכלו לחוות את החוויה המיוחדת הזו.

הטכנולוגיה מאפשרת למבקרים לקבל המחשה של תנועת כוכבי הלכת, צפייה באירועים אסטרונומיים מרהיבים כמו ליקוי חמה או ליקוי ירח ולראות מיצגים אור-קוליים, הדמיות בקרני לייזר ועוד.

המקום מתאים לכל המשפחה והילדים ימצאו כאן עניין בפעילויות וסדנאות הנערכות כאן.

הפלנטריום נמצא בסמוך לפארק הפראטר והגלגל הענק של וינה, מה שאומר שהילדים ישמחו לשילוב של האטרקציות ביחד.
מוזיאון ויקטוריה ואלברט
#על המוזיאון

מוזיאון ויקטוריה ואלברט מתמחה בעיצוב מוצרים ותמצאו בו את האוסף הגדול בעולם של אומנות דקורטיבית. מטרתו המקורית הייתה לספק השראה ליוצרי התקופה. למרות הרוח האמנותית שלו, הוא לא נועד רק לחובבי אמנות אלא גם למתעניינים באנתרופולוגיה והיכרות עם תרבויות מגוונות.

הוא הוקם בשנת 1852 ונקרא בהתחלה "מוזיאון דרום קנזינגטון", בשל מיקומו בשכונת קנזיגטון. בראשיתו, הוא הוקם כהמשך לתערוכה גדולה שהתקיימה בלונגון בשנת 1851, ביוזמת הנסיך אלברט שהיה בעלה של המלכה ויקטוריה. בשנת 1899 המוזיאון קיבל את שמם של הבעלים.

בניין המוזיאון נבנה בסגנון אדוארדיאני וויקטוריאני, ניתן להרגיש את זה במיוחד על החלונות והקשתות שעליהם.

ב-145 הגלריות שלו, שלכל אחת המאפיינים שלה, תוכלו למצוא כ-4 מיליון מוצגים. גלריות ימי ביניים ורנסאנס, גלריית פסלים, גלריית תכשיטים, גלריית אופנה וגלריית רהיטים - כל אלה הן רק חלק מכמות המוצגים העצומה שיש כאן. בלב הבניין תמצאו גינה יפה שנעים להסתובב בה.

שטחו הכולל של המוזיאון 45,000 מ"ר.

בשעות 10:30-15:30 יוצאים סיורים מודרכים במוזיאון ללא תשלום.


# חצרות המוזיאון

במוזיאון תמצאו שתי חצרות מקורות הקרויות "חצרות היציקות", בהן תמצאו יציקות גבס של פסלים, אפריזים וארונות קבורה. אלה הובאו במיוחד ללונדון, על מנת שהאמנים ילמדו ויקבלו השראה מהם. אחת מהיצירות המפורסמות ביותר היא עמוד הטריאנוס שבגלל גובהו הרם נחתך לשניים.

עם השנים, ניזוקו היצירות המקוריות. לכן מוזיאון ויקטוריה ואלברט הוא בין היחידים שבהם ניתן עדיין לראות את המוצגים, ממש כמו שהיו באמצע המאה ה-18.


מבט מקרוב על המוזיאון:
https://www.youtube.com/watch?v=6q4dNdZzmJk
מוזיאון הורנימן
#על המוזיאון האתנוגרפי עם האוסף התרבותי מהעולם הגדול

המוזיאון בעל אוסף האמנות הגדול והמגוון מציג תערוכות ממגוון תרבויות מרחבי העולם. הוא ממוקם בשכונת פורסט היל בדרום לונדון. הרעיון למוזיאון הגיע ביוזמתו של סוחר התה פרדריק ג'ון הורנימן, מכיוון שרצה מקום ראוי להציג את האוספים שלו: כלי נגינה, אוספים אתנוגרפיים, מאובנים, צמחים ובעלי חיים. המוזיאון נפתח לציבור בשנת 1901 והיום תמצאו בו יותר מ-350,000 מוצגים בתחומים שונים.

בין המבנים שנמצאים בו נמצא "המרכז להבנת הסביבה". המוזיאון מנוהל על ידי מחלקת התרבות, התקשורת והספורט של בריטניה.

אם תצאו החוצה מהמוזיאון, תראו את הגנים הקסומים והמטופחים שמסביבו. אלו משתרעים על פני 65,000 מטרים רבועים. יש בגנים מסלול הליכה, גן חיות קטן, חממה שהיא מבנה היסטורי לשימור ובניין תזמורת.
המוזיאון הטרופי
#על המוזיאון
מוזיאון האנתרופולוגיה המרשים הזה הוא אחד מהגדולים בהולנד וכנראה גם אחד המעניינים. הוא מכיל שמונה תערוכות קבועות ומנהל אותו המכון המלכותי ללימודי האזורים הטרופיים. המוזיאון ממוקם בבניין מרשים ויפה ויש בו מספר קומות, המכילות יותר מ-340,000 יצירות.

מתוך כמות היצירות העצומה הזו, תוכלו למצוא 175,000 פריטים ואובייקטים, מעל 155,000 חומרים צילומיים (תצלומים, אלבומים, שקופיות ותשלילים) וכ-10,000 מוצגים מגוונים נוספים, כמו רישומים, ציורים ומסמכים.

המוזיאון הוקם במאה ה-19 ומטרתו הראשונית הייתה להציג את האמנויות הקדומות של המושבות ההולנדיות. עם הזמן התחלפו התצוגות במוזיאון בתערוכות אינטראקטיביות שמטרתן הייתה להציג את תרבויות העולם השלישי ואת חיי היום יום שלהן. להשלמת החוויה ניתנים למבקרים כלי נגינה, תלבושות ומסיכות, משחקים, פסלים מגוונים, פוחלצים, חפצי אמנות ועוד.

חווית הסיור במוזיאון בהחלט מתאימה לכל המשפחה אך חשוב להדגיש כי כל הפעילויות שמתקיימות במוזיאון בהולנדית.


#על תצוגות המוזיאון
אפריקה - תצוגת מוצגים שנאספו מאזורי אפריקה שנמצאים מדרום למדבר סהרה - 12 תרבויות מתוך 20 מדינות שונות. ניתן ללמוד בה על ההיסטוריה של אפריקה מאז תחילת ימי הקולוניאליזם האירופי ועד שקיבלה המדינה עצמאות באמצע המאה ה-20.

אמריקה הלטינית - בתצוגה זו ניתן ללמוד על תרבות אמריקה הלטינית והמושבות ההולנדיות של האזור. תוכלו ללמוד על המפגש המרתק בין התרבות האינדיאנית, הספרדית, ההולנדית והאפריקאית.

האדם והסביבה - בתצוגה זו תוכלו ללמוד על אורח החיים באזורים הטרופיים המרתקים ביותר - יערות הגשם, הסוואנה, חופי הים והערים באזורים אלה.

איי הודו המזרחית - בתצוגה זו תלמדו על ההיסטוריה הקולוניאלית של הולנד באיי הודו המזרחיים ההולנדיים (מושבה הולנדית שנוצרה מכמה מושבות)

פפואה גינאה החדשה - בתצוגה זו תוכלו לראות חפצי דת וחפצים טקסיים שהגיעו היישר מפפואה גינאה החדשה (מדינה הממוקמת באי גינאה החדשה הנמצא מצפון לאוסטרליה) ושל השינויים שהתרחשו בתרבות המעניינת שלה במהלך המאה ה-20.

מערב אסיה וצפון אפריקה - בתצוגה זו תלמדו על התרבות המוסלמית, ההיסטוריה והתפתחות האיסלאם באזור צפון אפריקה. במיוחד ניתן דגש כאן על הטכנולוגיה והמדע שהתפתחו בתקופת תור הזהב של האיסלאם בספרד ובצפון אפריקה. שימו לב לשחזור המרהיב של המבנים המסורתיים ולחדרי המגורים התימנים המסורתיים.

מבט מקרוב על המוזיאון הטרופי:
https://www.youtube.com/watch?v=InaJ2sYuxII
בית זיגמונד פרויד
#על ביתו של ענק הפסיכולוגיה
ברחוב ברג מספר 19, בדירה החמישית ברובע התשיעי של וינה, נמצא הבית שבו פותחה התיאוריה ששינתה את כל מה שהיה ידוע על נפש האדם. זוהי דירתו, או מה שנקרא "בית זיגמונד פרויד".

בבית הזה התגורר פרויד עם אישתו וששת ילדיו, במשך 47 שנים, בין השנים 1891-1938, עד שנאלץ לברוח ללונדון בכדי להימלט מרדיפות הנאצים בשנת 1939.

את רעיון הקמת המוזיאון ויישומו העלתה אנה, בתו של פרויד, בשנת 1971. הבית כולו מלא בפריטים מרתקים מחייו - חדר העבודה וחדר ההמתנה ששוחזרו במיוחד ונמצא בהם הריהוט המקורי, תמונות, מזכרות ופריטים מאוסף העתיקות של פרויד ומסמכים. תוכלו לצפות בו גם בקטעי סרטים נדירים משנות ה-30, שמצליחים לספר את סיפורה של המשפחה המרתקת.

המקום מהווה היום האתר עליה לרגל לחוקרי הפסיכואנליזה ולמתעניינים בפסיכולוגיה, שמגיעים הנה לביקור ולמטרות מחקר ולימוד. את המקום פוקדים מעל 80,000 מבקרים בשנה. תוכלו למצוא בו אוסף קבוע ותערוכות מתחלפות וכן ספריה הנחשבת לגדולה ביותר באירופה, בתחום הפסיכואנליזה.

אחת מהתערוכות המעניינות שנפתחו כאן הייתה תערוכה שהוקדשה דווקא לדיירים האחרים בבית המיתולוגי. התערוכה "שכניו הנעלמים של פרויד" משחזרת את חייהם וגורלם של הדיירים במהלך מלחמת העולם השנייה ואחריה. באמצעות הסיפורים האישיים של השכנים ניתן ללמוד על עלייתה ונפילתה של יהדות וינה ואוסטריה.


#במה קידם פרויד את נפש האדם? באדיבות אנציקלופדיית אאוריקה
הרופא והפסיכולוג היהודי החשוב זיגמוּנד פרויד (Sigmund Freud) היה נוירולוג וחוקר בתחום הפסיכולוגיה. הוא חי בעיר וינה, ממש בסמוך לבנימין זאב הרצל.

כשהגיע כרופא למסקנה שחלק מתלונות חוליו על כאבים גופניים מקורם בקשיים נפשיים שהם חווים, אך לא מודעים להם - הוא החל לחקור את הנושא. מכאן הגיע לפסיכולוגיה והצטיין בה. הוא אגב, חשב שבבסיס ההתנהגות האנושית נמצא היצר המיני.

פרויד היה אחד ההוגים החשובים ביותר בתחום תורת האישיות ואחד המדענים הבולטים והמשפיעים במאה העשרים. הוא אבי תורת הפסיכואנליזה, שעסקה במבנה האישיות הכולל של האדם, על התפתחותה, פגמיה ודרכי הריפוי שלה. השפעת המחקרים שלו והתיאוריה שהגה על המאה ה-20 היא אדירה. היא משתרעת על פני תחומים רבים, מהאמנות, השיווק, יחסי הציבור, תעמולה פוליטית ומדינאות, ועד לטיפול בהלומי קרב, היחסים בחברה, המדיה ואפילו תרבות הסלפי והאינדבדואליזם הקיצוני של הפרט במאה ה-21.

פרויד חקר רבות את הלא-מודע ואת החלומות, כעתירי סמלים הקשורים בחייו של החולם. הוא הגדיר את עצמו כ"כובש של הנפש" ובתפיסתו את מחקריו ותפקידו במדע הוא ראה את עצמו כגיבור שחושף את סודות הנפש.

כשניתח את התודעה, גרס פרויד שיש בנפשנו 3 אזורי תודעה:
1. הלא מודע - שתופס את החלק הגדול ביותר של הנפש.
2. תת-המודע - בו מאופסן מידע זמין.
3. המודע - כל מה שאנו מודעים לו ברגע נתון. זהו החלק הקטן ביותר של הנפש.

פרויד חקר גם את הדת והנפש, את ההומור, הפסיכולוגיה של ההמון ואת הדחפים והמיניות האנושית. הוא פיתח את הרעיון שהוריש ניטשה, שהמוח הוא הטייס המכוון את הלב האנושי.

במהלך חייו פיתח פרויד שיטת טיפול חדשה שבה משוחח המטופל עם המטפל, בפגישות קבועות. המטפל מסייע לו בחשיבה מחודשת על עצמו, חשיבה שמסייעת לו לפתור את הקשיים הנפשיים והגופניים שמהם הוא סובל. היום שיטת הטיפול הזו וכמובן שיטת הפסיכואנליזה, שפירושה בחינת הנפש של המטופל, נתפסות כבסיס של הפסיכולוגיה המודרנית.

לא בהכל פרויד צדק, אבל ההשפעה שלו היא אדירה והתרומה שלו לעולם הפסיכולוגיה והעולם המודרני היא בלתי נתפסת במונחים של אדם יחיד, שאינו דיקטטור או אלברט איינשטיין...


מבט מקרוב על הבית:

https://www.youtube.com/watch?v=JUzqbRI5WSM
מוזיאון תיאטרון הניתוחים הישן
#על המוזיאון
אנחנו מכירים היטב את הרפואה המודרנית ולכן מוזיאון תיאטרון הניתוחים הישן ירגיש לנו כמו מקום מסויט וזוועתי, שהיווה פעם בית חולים (בית החולים סנט תומאס).

בתקופה ההיא, התבצעו במקום ניתוחים ללא חיטוי ובלי חומר הרדמה. המבנה ממוקם באזור סאות'וורד, דרומית לגשר לונדון.

בתערוכות המוזיאון תוכלו להיחשף לכל מיני טכניקות ניתוחים שהיו נהוגות בעבר. שימו לב לחדר שבנוי בצורה של תיאטרון הקטן (שולחן ניתוחים הניצב מול יציעים). במקום זה בוצעו במאה ה-19 ניתוחים ללא חומר הרדמה, אל מול קהל של סטודנטים לרפואה. במקום תוכלו לראות את רהיטי העץ ששימשו כשולחנות ניתוחים ומסביבם כיסאות התלמידים, שנמצאים כאן כבר 300 שנה. באולם הממוקם בכנסיית סנט תומאס הרופאים והרוקחים לימדו כל מה שקשור בניתוחים, תרופות, רפואה וצמחי מרפא. בין הפריטים המוצגים במוזיאון תוכלו למצוא ממצאים ודגימות פתולוגיות ותערוכה של צמחי מרפא.
מוזיאון פרויד
#על המוזיאון
מוזיאון פרויד הוא לא מוזיאון קלאסי שבו תוכלו להיחשף לתערוכות שונות ומעניינות. המוזיאון הוא למעשה ביתו האמיתי של הפסיכולוג המוכר. כאן תוכלו לחוות חוויה נוסטלגית אמיתית, עם אחד מגדולי המדע ואולי הדמות החשובה בתולדות הפסיכולוגיה.

בשנת 1938 עזב זיגמונד פרויד, מייסד הפסיכואנליזה את וינה ועבר לגור בהמפסטד, פרוור לונדוני אמיד. בהמפסטד גרו אז לא מעט אינטלקטואלים כמוהו. לאחר פטירתו של פרויד, הבית נותר שייך למשפחתו. זאת עד למותה של בתו הצעירה בשנת 1982. בשנת 1986 הפך הבית למוזיאון.

במוזיאון תמצאו רהיטים מתוך ביתו של פרויד. אחד מהמוצגים הבולטים ביותר היא הספה שעליה שכבו המטופלים של פרויד בעת טיפוליו. על פי השמועות, הרבה בעיות מרתקות ומעניינות הועלו על הספה הזו ממש.

במוזיאון תמצאו גם אוסף יצירות אמנות מהמאות ה-18 וה-19, אוספים פרטיים של פרויד וספרייתו האישית.

מבט מקרוב על המוזיאון:
https://www.youtube.com/watch?v=K79kBkWsvvY


בית בנג'מין פרנקלין
#על הבית
16 שנים העביר כאן בנג'מין פרנקלין, המדען והממציא, הדיפלומט והפילוסוף, אחד מאבות האומה האמריקאית.

בבית זה תוכלו להיחשף לפעילותו, במסגרת המוזיאון המוקדש לתחומי ההיסטוריה והמדע. הבניין נבנה בשנת 1730 ופרנקלין התגורר כאן בין השנים 1757-1775.

בעת שהתגורר כאן, ניסה פרנקלין להביא לשלום בין בריטניה לארצות הברית ולכן הבית שימש כשגרירות של האומה הצעירה. במקביל הוא נהג לחקור תופעות חשמליות. למעשה, פרנקלין הוא זה שגילה שברק הוא בעצם אנרגיה חשמלית. מבין ההמצאות החשובות שהמציא, היה "אח פרנקלין" שהוא תנור חשמלי וכמובן - כליא-ברק, שהוא מתקן פשוט שניצב על גג הבית ומגן עליו מפגיעת ברקים.

היום משמש הבית כמוזיאון דינמי ומתקיימים בו מופעים היסטוריים שמשלבים משחק ואפקטים אורקוליים. בימי שני יש בו סיורים עם דגש על ארכיטקטורה.
מוזיאון נמו
#על המוזיאון

מוזיאון המדע הגדול בהולנד, בעל צורתו הספינתית הממוקמת על המים, תוכנן על ידי האדריכל רנצו פִּיאַנוֹ. המוזיאון נקרא על שם קפטן נמו, מפקד הספינה "נָאוּטִילוּס" בסיפור "20,000 מייל מתחת למים".

המוזיאון נפתח בשנת 1997 על ידי המלכה ביאטריס. הוא אידיאלי לילדים. עם 5 קומות של מוצגים, זהו מוזיאון עצום בגודלו. יש בו קסם שהופך את הסקרנות למניע העיקרי בשיטוט בו, בעיקר מכיוון שהוא מעודד את המבקרים לגעת ולנסות. הילדים יכולים להשתתף בניסויים מדעיים ופעילויות לימודיות. במוזיאון תוכלו לראות תצוגות אינטרקטיביות הקשורות למדע וטכנולוגיה ותערוכות קבועות ומרתקות: עולם המים, תופעות מיוחדות, תגובות שרשרת, מסע בתוך המוח, שבו תלמדו על תהליכים שונים שמתרחשים במוח כמו חלומות, פקודות שיוצאות מהמוח ועוד.

אחת מגולות הכותרת של המוזיאון הוא הגג שלו. יש בו אמפיתיאטרון ותצפית, שממנה ניתן להשקיף על הנוף המרהיב של העיר באמצעות טלסקופ.

מבט מקרוב על המוזיאון:
https://www.youtube.com/watch?v=I7Zzaz2oP7U
נטורה ארטיס מגיסטרה
#על גן החיות


גן החיות "ארטיס", בין המרשימים באירופה, משכן יותר מ-6000 חיות שונות. הוא ממוקם במרכז אמסטרדם ומהווה מוקד משיכה חם לתיירים בסביבה. זהו גן החיות הוותיק ביותר בהולנד, מכיוון שהוא נוסד כבר בשנת 1838 על ידי ג'רארדוס פרדריק וסטרמן ופעיל עד היום. הגן מקורה ולכן הוא המקום המושלם לטיול ביום גשום וסגרירי.

בגלל ההיסטוריה המשמעותית של גן החיות הזה, ניתן להבחין שהוא פועל ונראה באותו הסגנון שבו היה במהלך המאה ה-19. זו, אגב, גם הסיבה שהוא קטן וקומפקטי יחסית לגני החיות המודרניים עם השטחים העצומים אותם אנחנו מכירים היום.

בכניסה לגן תראו שני פסלי נשרים מוזהבים שיקבלו את פניכם בחמימות. בזמן שתסתובבו ברחבי הגן תראו עוד פסלים רבים נוספים.

השם שבו השתמשנו קודם, "ארטיס", הוא קיצור של שם ארוך יותר - נטורה ארטיס מגיסטרה (Natura Artis Magistra). התרגום בעברית הוא "הטבע הוא המורה של האמנויות". והוא אכן כזה. הוא מורה ומלמד באמצעות הגן הבוטאני המרשים שבו, הצמחים הטרופיים המרתקים, המוזיאון לגאולוגיה והפלנטריום שבו.


#מה רואים בגן החיות?
בגן החיות של אמסטרדם כ-700 זנים של בעלי חיים, ביניהם זוחלים, ציפורים, דגים ויונקים. תראו כאן את משפחת החתוליים המרשימה - כולל טיגריסים, פנתרים ואריות. גם הציפורים לוקחות חלק משמעותי באווירה החגיגית והצבעונית של הגן.

שימו לב לסלע הקופים המרשים, סלע ענק שעליו חיים קופי מקוק יפני קטנים, שמושכים את תשומת הלב בגלל המשחקים והתעלולים שהם מבצעים.

בגן גם פלנטריום שבו מקרינים את תמונת שמי הלילה לצופים וממחישים תנועות מעניינות בשמיים. כך מאפשרים להורים לצאת למסע בין כוכבים ביחד עם הילדים. עוד בגן שני מוזיאונים - גאולוגי וזואולוגי וחממה ובה 45 סוגי פרפרים.

בגן הזואולוגי גן בוטני ובו עצים וצמחים הולנדיים וגם כאלה שהובאו מרחבי העולם. יש בגן הזואולוגי גם בניינים וחממות המאפשרים הצגת צמחים מאזורים טרופיים שזקוקים לחום כדי לחיות ולא לאקלים הקריר של אמסטרדם. תערוכות המוצגות במוזיאון הזואולוגי מתארות את היחס שבין בני האדם לעולם הטבע והשפעתו של האדם על הטבע. תוכלו לראות בו גם שלדי בעלי חיים, תצלומים ואיורים.

במוזיאון הגאולוגי תוכלו לראות אבנים יקרות, גבישים ומאובנים. בנוסף לזה, גם תצוגה של התפתחות החיים על פני כדור הארץ ותצוגת מאובני דינוזאורים.

יש בגן החיות של אמסטרדם גם אקווריום, שהוקם על קרקע בוצית ומאתגרת. בשל הבנייה המורכבת, נדרשו 1,740 עמודי עץ, שעליהם נבנה המבנה. בשנת 1880, עם השלמת הבנייה, מילאו אותו בכמיליון ליטר של מי מלח והוא נפתח לציבור כשנתיים מאוחר יותר.

מבט מקרוב על גן החיות:
https://www.youtube.com/watch?v=uXfAX6sIrxw
הפלנטריום המוסקבאי
#על הפלנטריום במוסקבה

הפלנטריום של מוסקבה (Moskovskiy Planetariy) הוא אחד הגדולים בעולם. זהו מוזיאון החלל וכוכבי הלכת המציע חוויה לימודית של חלל ומדע לילדים ומבוגרים.

בפלנטריום תוכלו ללמוד על הגלקסיות, על מערכת השמש ועל כוכבי הלכת שבה. תיחשפו כאן לעולם מרהיב של החלל והכוכבים, להישגים המדעיים בחקר החלל והטכנולוגיות המתקדמות שפותחו בו.

כמו בכל פלנטריום, מרכזי כאן הוא ה"פלנטריום סקיי", מסך הכיפה שהוא מהגדולים באירופה. בעזרתו תראו את תמונת השמיים הדינמית והמפורטת של מערכת השמש ושביל החלב. באמצעות מערכת טכנולוגית משוכללת ושלל מוצגים בנושא. מוצגים בה מעל 9,000 כוכבים הנעים בחלל.

בפלנטריום מספר אולמות נוספים, העוסקים באסטרונומיה, פיזיקה ומחקר החלל. בין השאר תמצאו כאן, בקוטר של 400 מ"מ, את הטלסקופ הגדול במוסקבה, הנגיש לציבור הרחב.

עוד בפלנטריום תבקרו במוזיאון אינטראקטיבי, שנקרא לונריום ("Lunarium"). כאן יתאפשר לכם להתנסות בביצוע ניסויים מדעיים באמצעות מכשירים מיוחדים.

באולם הקולנוע בארבעה ממדים, תוכלו לצפות בסרט 4D על החלל.

עוד תיחשפו לתצוגות אינטראקטיביות מרתקות על החלל. לצידן תצוגת המטאוריטים מהחלל, שבמוזיאון ה"Urania", מקום שבו תוכלו לצפות ואפילו לגעת במטאורים אמיתיים מהחלל.

על גג הפלנטריום תראו את "גן השמיים", תצוגה היסטורית של חקר החלל, שבה מוצגים מכשירים למדידה ומחקר אסטרונומי, מתקופות שונות בהיסטוריה. שימו לב לתצוגת המכשירים ואביזרי האסטרונומיה העתיקים, שמראה את הדרך המופלאה שבה התקדם מדע החלל בחצי האלף האחרון.

מאז נוסד, בשנת 1929, הפלנטריום המוסקבאי, שהיה הפלנטריום הראשון ברוסיה, הלך והתפתח. בעשור הראשון של המאה החדשה הוא עבר שיפוץ נרחב, בו הוגדל שטחו כמעט פי 6.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/cbs9QM9Ms9o


ביקור במקום:

https://youtu.be/VZjlxSu3VLY


הדרכה:

https://youtu.be/nBTP47wko0M


בפלנטריום מתקיימים גם קונצרטים חדשניים:

https://youtu.be/aIGjH-vpJjU
מוזיאון החלל הרוסי
המוזיאון הבריטי
מצפה גריפית


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.