» «

מוזיאון האצ"ל תש"ח

מוזיאון האצ
מוזיאון האצ"ל בתש"ח, בית גידי
#על אתר הנצחה לחללי הארגון הצבאי הלאומי

אם תביטו לצידו הדרומי של גן צ'ארלס קלור בתל אביב, תראו בצד הים בניין אבן עתיק, שבחלקו העליון ממשיכה קוביית זכוכית כהה את מבנה הכורכר הישן. זהו מוזיאון האצ"ל בתש"ח, או "בית גידי", מוזיאון שהוקם לזכרם של לוחמי האצ"ל, ראשי התיבות של "ארגון ציוני לוחם", שלחמו על שחרור יפו במערכה ביפו במהלך מלחמת העצמאות.

בית גידי, שהוקם בשנת 1983 על חוף תל אביב, משמש מוזיאון לתולדות המערכה ביפו. הוא מציג את תולדות הלחימה כנגד ההתקפות מכיוון יפו, במהלך מלחמת העצמאות, לחימה שהחלה בהתקפות על תל אביב ויריות צלפים מכיוון יפו הערבית והסתיימה בכיבוש יפו והפיכתה לחלק מתל אביב.

אבל מוזיאון האצ"ל בתש"ח גם מנציח באופן כללי את קורות מחתרת האצ"ל, החל מיום החלטת החלוקה, היא החלטת עצרת האו"ם על חלוקת ארץ ישראל בכ"ט בנובמבר 1947 ועד ההשתלבות של הארגון בצה"ל, עם קום המדינה.

המוזיאון הוקם על יסודות של בית ערבי חרב משכונת מנשייה, שנפגע בקרב על יפו ונותר במקומו, כשהוא הרוס בחלקו. המוזיאון נקרא "בית גידי" על שם עמיחי פאגלין, מפקד אצ"ל שלחם כאן אז ושכינויו היה "גידי".

בחזית המוזיאון מבחוץ, תוכלו לראות מרגמת 120 מ"מ ששימשה במלחמת העצמאות ב-1948.


#טיפים
יש מכאן תצפית נפלאה לעבר יפו העתיקה ולנמל יפו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/dT0VaEIfWC4


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.