» «

מוזיאון ניקולה טסלה

מוזיאון ניקולה טסלה
מוזיאון ניקולה טסלה
#על המוזיאון לזכר הממציא הסרבי הדגול

מוזיאון ניקולה טסלה (Nikola Tesla Museum) עוסק בגדול הממציאים שעברו בה בהיסטוריה ואחד מסמלי האומה. בכדי להבין כמה כבוד רוחשת לו האומה הסרבית נציין שעל שמו של טסלה נקרא גם נמל התעופה ניקולה טסלה, נמל התעופה הראשי של בלגרד ושל סרביה.

במוזיאון שבו מבקרים בכל שנה מעל 70 אלף איש מוצגת בקומה הראשונה תערוכה על המצאותיו וחייו של טסלה, ובקומה השנייה ניתן לבקר בתערוכות מתחלפות על חייו של הממציא ופריטי מחקר מדעיים הקשורים בו.

ניקולה טסלה עצמו היה אחד מחשובי הממציאים בכל הזמנים. הוא היה פיזיקאי ומהנדס חשמל שנחשב לממציא שיטת זרם החילופין החשמלי ולממציא הראשון של הרדיו. טסלה נולד בסרביה, אך את החלק החשוב בקריירה שלו עשה בארה”ב, אליה היגר ובה עבד בתחילה כעוזרו של תומאס אדיסון ובהמשך כמתחרהו הגדול.


#מה הייתה תרומתו של ניקולה טסלה?
ניקולה טסלה היה אחד מגדולי הממציאים ומי שרבים רואים כגדול הממציאים בכל הזמנים. הוא היה אשף החשמל, מי שבחייו נשבע להאיר את העולם. טסלה גילה עקרונות מדעיים ופיתוחיו הטכנולוגיים הם רבים, כולל מערכת זרם החילופין, הרדיו האלחוטי ודגמים של טורפדו וסירות שנשלטו מרחוק בעזרת רדיו. טסלה היה מי שהאיר את העולם והביא את נורת החשמל של אדיסון לכל מקום, הוא זה שהקדים את מרקוני באלחוט וערך ניסויים ברנטגן, ברדאר ואפילו בפיצוח הגרעין.

הגאון הקרואטי היה איש של קצוות וניגודים. בעל זיכרון צילומי שזוכר במבט ספרים שלמים שסקר לרגע, אך מוצף פחדים ושיגעונות כפייתיים. בגיל צעיר הוא למד להפוך את ההפרעות הנפשיות והחזיונות שלו ללימוד והמצאה. יכולתו לחזות בדמיונו מכונות ומכשירים שעובדים, ממש כאילו היו מולו, הייתה מתת-אל והוא השתמש בה כדי להמציא ולייצר את חזיונותיו.

אחרי שעבר לאמריקה, כדי ליישם את רעיונותיו, הוא עבד אצל אדיסון, שלפי דבריו רימה אותו. הוא כבר המציא את זרם החילופין והעמידו למול הזרם הישיר של אדיסון, אלוף ממציאי אמריקה. כשאדיסון טען שזרם החילופין מסוכן לבני-אדם, לא חשש טסלה להפגין בפני עיתונאים כיצד הזרם עובר דרך גופו שלו והוא בריא ושלם. טסלה גבר על אדיסון בפרישת רשת החשמל שלו ויישם רעיון שהגה בילדותו - הוא יצר חשמל מכוח המים של מפלי הניאגרה. הוא גם המציא את שפופרות טסלה מלאות הגז, ששימשו לתאורה, אפשר את המצאת הטלוויזיה, על ידי פיתוח של סליל טסלה ליצירת מתחים חשמליים גבוהים והחל בהקמת מפעל "אלחוט עולמי", מעין מערכת שידור חדשנית. אבל מפולת הבורסה האמריקנית הפילה גם אותו ואת החברה שבנה וכעבור עשור הוא מת נשכח ומתוסכל.

באופן מוזר, מאז מותו של טסלה היה שמו כלא היה. רק בשנים האחרונות החלו שוב להכיר בגדולתו של הגאון שהוא היה וחזרו להזכיר את שמו בנשימה אחת עם איינשטיין, אדיסון, בל ומרקוני. גם מי שלא מדרגים אותו כגדול הממציאים בהיסטוריה, מסכימים שהיה ככל הנראה החכם, המבריק והרב-תחומי מבין גאוני המאה ה-20.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://youtu.be/OM8iBF3gkXU


הדגמה של אחד מה"פלאים" החשמליים שנהג להציג לקהל:

https://youtu.be/NOXLKOQsZ_U


ומחווה לטסלה, בדמות דיוקנו העשוי מנורות חשמל:

https://youtu.be/F6KkcwxcM3g


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.