» «
מוזיאון אנטליה
המוזיאון הארכיאולוגי של אנטליה
#על המוזיאון הארכיאולוגי מהחשובים בטורקיה

המוזיאון הארכיאולוגי של אנטליה (Antalya Archeological Museum) אוחד עם מוזיאון נוסף וכיום הוא חלק ממוזיאון אנטליה.

הכירו אותו בתגית "מוזיאון אנטליה".
מוזיאון אנטליה
מוזיאון אנטליה
#על המוזיאון הארכיאולוגי של אנטליה

מוזיאון אנטליה (Antalya Museum), הנקרא גם המוזיאון הארכיאולוגי של אנטליה, נחשב כאחד המוזיאונים החשובים ביותר בטורקיה. זהו גם אחד המוזיאונים הגדולים של טורקיה. עבור שוחרי העבר והארכיאולוגיה, ההיסטוריה והאמנות של ימי קדם, זהו אתר חובה.

במוזיאון אוסף עצום של ממצאים ארכיאולוגיים מרשימים ביותר. ראשיתו בשנות ה-20 של המאה הקודמת. זהו מוזיאון ענקי, המציג מגוון רחב ביותר של פריטים וממצאים. תראו כאן פרישה מרשימה ביותר של חפצים עתיקים ועבודות אומנות, המייצגים את ההיסטוריה של אזור אנטליה ושל הים התיכון בכלל.

בניגוד לשכנתה יוון, טורקיה סבלה הרבה פחות משוד עתיקות על ידי המעצמות הגדולות בעבר. היא גם יצאה נשכרת מהעובדה שחלק ניכר מהחפירות הארכיאולוגיות התבצע בה בשלבים מאוחרים, בזמנים בהם מקצוע הארכיאולוגיה היה רציני והאתרים נחפרו על ידי מומחים, ללא הרס ותוך שימור ומחקר חכם. בכך היא הפכה לגן עדן ארכיאולוגי ולמקום בו העבר השתמר היטב.

המוזיאון נמצא על גומהרייט קדיסי, מרחק של 20 דקות הליכה על חזית הים הדרום מערבית של העיר. החופים של העיר קרובים אליו מאד.


#מה תראו כאן?
מוזיאון אנטליה ממוקם בקוניאלטי (Konyaaltı). הוא מציג בעיקר ממצאים ארכיאולוגיים שנמצאו בחפירות באזור אנטליה, חלקם מעידים על ההיסטוריה של הים התיכון כולו. אך יש כאן גם לא מעט ממצאים ארכיאולוגיים חשובים מחפירות רחוקות יותר ברחבי טורקיה.

על פני שטח בן 7,000 מ"ר נפרשים 13 אולמות תצוגה וכן גלרייה פתוחה. מוצגים כאן אלפי מממצאים, החל מימי קדם וזמנים פרהיסטוריים ועד מוצגים מימי האימפריה העות'מאנית.

מרבית המוצגים במוזיאון הם מאזור רמת אנטוליה והסביבה. הם מחולקים לחדרים שונים, לפי תקופות ונושאים מגוונים. יש כאן מוצגים נהדרים עשויי אבן, זכוכית וברזל, שהשאירו אחריהן התרבויות הקדומות, כולל פסלים, סרקופגים ופסיפסים.

בין השאר תוכלו לראות כאן ממצאים פרהיסטוריים ממערות האדם הקדמון שבסביבה, פסלים הלניסטיים ורומיים נהדרים, לצד ממצאים מתקופות נוספות, ביזנטיים, סלג'וקים ועות'מאנים, לצד מוצגי פולקלור עממיים, אתנוגרפיה ועבודות אריגה טורקית.


#אגפים וחדרים
בין אגפי המוזיאון:

אגף להיסטוריה של הטבע - עם מאובנים בני מיליוני שנים.

אגף פרהיסטורי - בו כלים עשויי עצמות ואבן, ששימשו את האדם הקדמון.

אגף היסטורי - שלל ממצאים הקשורים לאימפריות וקיסרים, לוחות וכתובות מאתרים באזור אנטליה, פסלי אלים שונים, כולל פוסידון ודימיטר.

אגף הים - ממצאים שנשלו מהים, כמו מציבות, אוספי תכשיטים, כלי קרמיקה וחרס ועוד.

אגף לילדים - זה אחד היחידים במוזיאוני טורקיה שמקצים אגף עם תצוגות ופעילויות לילדים.

שלל ממצאים מעניינים נוספים תראו בגינה שמחוץ למוזיאון.


#טיפים
לא להחמיץ!

יש במוזיאון מזנון נחמד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/20lHnBlGBsQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/FTd-RyFF2aM


הדרכה:

https://youtu.be/1IfFFyoIPTM
מוזיאון סונה ואינן
מוזיאון סונה ואינן
#על המוזיאון האתנוגרפי של אנטליה

המוזיאון האתנוגרפי של העיר, בשמו הרשמי מוזיאון סונה ואינן (Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Museum), עוסק באתנוגרפיה, היסטוריה, ארכיאולוגיה ואומנות באנטליה והסביבה. מוצגים בו אוספים ותצוגות של אומנות ומלאכת יד ולצד אלה מתקיימים כאן קונצרטים ואירועי תרבות.

זהו מוזיאון עממי, בו תוכלו לראות אוסף מרשים של עבודות יד ואומנות עממית. יש כאן החל משטיחים ותלבושות מסורתיות ועד לתצוגה של צורות חיים שונות, מהעבר של אנטליה וסביבתה.

המוזיאון שוכן בשני מבנים היסטוריים בקלאיצ'י (Kaleiçi), העיר העתיקה של אנטליה. בקאלאיצ'י צמחה מורשת העיר ויש המכנים את המוזיאון הזה בחצי הלצה מוזיאון קאלאיצ'י.

שני המבנים נרכשו על ידי קרן סונה ואינאן ובשנים 1993 ו-1995 עברו שחזור ושיפוץ יסודי ומקיף.

המבנה הראשון הוא עות'מאני, בית טורקי טיפוסי, מוקף בגן גדול ומרשים. בשחזור שלו הוסרו לא מעט תוספות שנוספו לו עם השנים ושלא היו חלק מהמבנה המקורי.

שלושת החדרים שבבקומה העליונה של הבית מוקדשים למוזיאון האתנוגרפי. מוצגות בהם סצינות מחיי היומיום במחצית המאה ה-19. רואים כאן תלבושות, חפצים, ריהוט, כלי נגינה ועיצוב פנים בסגנונות אופיינים לימים והתקופות ההם.

הבניין השני הוא מה שהיה בעבר כנסיית סנט ג'ורג', בה התפללה הקהילה היוונית-אורתודוכסית שהתגוררה בעיר. כאן מוצגים כלים שונים, כמו כדים וצלחות, לצד עבודות קרמיקה מרהיבות בדיוק ובאיכות שלהן. בחדר אחר מוצגים ציורים ראליסטיים ונפלאים, בהם ניתן להתרשם כיצד נראתה אנטליה של ימים עברו.

קרן סונה ואינאן קיראץ', משפחת פטרוני ואספני האמנות מהחשובות בטורקיה, היא גם זו שאחראית למרכז החדש לתרבות ואמנות של אנטליה. ממש כמו מוזיאון "פֶּרָה" באיסטנבול, גם מרכז זה מוקדש לתצוגת החיים בימים ההם באנטליה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/3rN9g7EVwdU
מוזיאון האזולזו
המוזיאון הלאומי לאַזוּלֵז’וֹ
#על מוזיאון האריחים המיוחדים של פורטוגל

במנזר מאדרה דה דאוש (Madre de Deus) שנוסד עוד בשנת 1509, נמצא המוזיאון הלאומי של האַזוּלֵז’וֹ (Museu Nacional do Azulejo). זהו מוזיאון האריחים של ליסבון, אחד האתרים המרשימים בעיר ואגב, בכלל לא משעמם כמו שעלולים לחשוב בגלל השם והפיהוק...

כי המוזיאון הזה מפתיע ביופיו. מוצגת בו ההתפתחות של האַזוּלֵז’וֹש, אריחי הקרמיקה הייחודיים של פורטוגל. במהלך 500 השנה האחרונות הפכו האריחים המקומיים הללו לחלק מפורטוגל ומתרבותה האמנותית, האסתטית והאדריכלית.

יש כאן הסבר מקיף על התפתחות האמנות הייחודית של האריחים הפורטוגזיים, מיום הגעתם לפורטוגל, במאה ה-15, ועד ימינו. בתצוגה תראו את שלל הסגנונות שלהם, שניכרת בהם ההשפעה של תקופות, זרמים ואמנויות שונות. כך תראו אריחים בסגנון המוסלמי מוּרִי, שנקרא סגנון המודחאר, סגנונות הרנסאנס, הבארוק, או סגנון האריחים ההולנדי.

במנזר תראו כנסייה מפוארת שקירותיה הפנימיים מצופים כולם, בשילוב המרשים ביותר, של אריחים בגוונים של כחול וזהב. עוד פריט מרתק במוזיאון הוא קיר האריחים הארוך, שמתאר את ליסבון, בתקופה שלפני רעידת האדמה ההרסנית של שנת 1755.


#על אריחי הקרמיקה הייחודיים לפורטוגל
שמם של האַזוּלֵז’וֹש, האריחים המצוירים של פורטוגל, נודע בכל העולם כולו. האריחים הללו נמכרים כאן בכל פינה ודומה שאין מקום שבו הם לא נמצאים בעיר ליסבון. מכנסיות, מנזרים וארמונות ועד בתים ובנייני ציבור, ישנים וחדשים, מפוארים ופשוטים - כאן תראו תמיד את גווני הכחול שעל הקיר המרוצף בהם.

לפורטוגל הגיעו האריחים הללו במאה ה-15, דרך ספרד, היישר מהעולם הערבי, שבו נקראת אבן חלקה אזולאי. אבל בנוסף למקור הערבי, אריחי האזולז'ו ספגו השפעות תרבותיות וסגנוניות רבות. זאת בזכות היותה של פורטוגל אימפריה, בעלת מושבות וקשרי מסחר ותרבות ברחבי העולם. ההשפעות הללו גרמו לכך שלאריחי האזולז'ו נוספו אלמנטים רבים. זאת ביחס לסגנון המוסלמי המקורי, שהתבסס על צורות גיאומטריות. את הצבעוניות הכחולה, למשל, קיבלו אריחי האזולז'ו מהקרמיקה הסינית, ממש כמו שלקחה הקרמיקה המפורסמת של העיר דלפט שבהולנד. מיבשות אמריקה ואסיה נוספו לאזולז'ו הפרחים הרבים ובעלי החיים שמרבים להופיע על האריחים בפורטוגל.


#טיפים
כמו לכל המוזיאונים בליסבון, גם לכאן הכניסה חופשית, בכל יום ראשון, עד השעה 14:00. מומלץ להגיע מוקדם.

בימי שני כבמרבית המוזיאונים והאתרים בעיר, סגור.


הנה הצצה מקרוב:

https://youtu.be/ft30_oVJsuQ


ואריחי האזולז’ו:

https://youtu.be/BISO9GN-Iho

מוזיאונים

מוזיאון הפולקלור הלאומי
מוזיאון הפולקלור הלאומי
#על מוזיאון התרבות, האמונות והמנהגים של קוריאה

מוזיאון הפולקלור הלאומי (National Folk Museum), הניצב בצמוד לארמון המלך גיונגבוק, מציג את התרבות, ההיסטוריה ואורחות החיים של העם הקוריאני, במיוחד במהלך התקופה שבה שלטה שושלת ג'וסון, במהלך מאות השנים, החל מהמאה ה-14 ועד ראשית המאה ה-20.

המוזיאון נוסד בשנת 1946. הוא ממוקם, כאמור, במתחם של ארמון המלך גיונגבוק, בתוך מבנה עתיק ודמוי פגודה ענקית. עם 100 אלף מוצגים במוזיאון, הוא מתמקד ב-3 נושאים עיקריים: תולדות העם הקוריאני מימי קדם והתקופה הפרהיסטורית, אורח החיים של העם הקוריאני, עם דגש על קוריאה של פעם ומעגל החיים הקוריאני וכיצד הוא מודרך מהאמונה הדתית של בני העם בקוריאה.

במוזיאון תוכלו להכיר את התרבות הקוריאנית העשירה, את האמונות של בני העם הקוריאני, את מנהגיו ואפילו את המאכלים המסורתיים שמכינים פה כבר מאות שנים, דוגמת הקימצ'י, מאכל הכרוב הכבוש המתובל, שהוא התוספת הקבועה והפופולרית למאכלים קוריאניים רבים.

בתצוגה תוכלו לראות כאן בגדים ופרטי לבוש קוריאניים, לצד תכשיטים, כלים ומוצגים רבים המלמדים על ההיסטוריה הרחוקה של קוריאה. החשיפה החווייתית והמעניינת שבו מספרת את הסיפור הקוריאני לאורך ההיסטוריה הארוכה שלו. בגנים שופעי הפסלים של המוזיאון מוצגים המזלות השונים והאמונות של הקוריאנים המקומיים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/4JGlq8YRIMA


ביקור במקום:

https://youtu.be/o-iOZ3F-piQ


והדרכה:

https://youtu.be/5aHadDlbMIQ
גלריית האקדמיה
גלריית האקדמיה
#על מוזיאון האמנות הוונציאנית החשוב ביותר בעיר

גלריית האקדמיה (Gallerie dell Accademia) בוונציה היא מוזיאון מומלץ מאוד למתעניינים באמנות בכלל ובציור קלאסי בפרט. בגלריה מוצגות יצירות מופת של אמנים ונציאניים ידועי שם.

הגלריה נמצאת בסמוך לגשר האקדמיה המפורסם, שעל התעלה הגדולה. הבניין שבו היא שוכנת הוא מאמצע המאה ה-14. הגלריה מוקמה כאן בידי המצביא המפורסם נפוליאון בונפרטה, שכבש את העיר ונציה בראשית המאה ה-19 וביצע בה שינויים ארגוניים שונים, כמקובל אצלו.

בגלריה נמצא מה שהוא אולי האוסף החשוב ביותר בעיר ונציה, שבה כידוע, מגוון גדול של גלריות, מוזיאונים ואוספי אמנות נהדרים.

מוצגת כאן אמנות הציור הוונציאנית, החל מתקופותיה המוקדמות מאוד ועד לאמנות בת זמננו, עם דגש ברור על עבודות האמנות שעד למאה ה-18, עם תוספות מאוחרות יותר ומעטות יחסית של אמנות ונציאנית בת זמננו.


#יצירות האמנות שבמוזיאון
גלריית האקדמיה מציעה ריכוז מדהים של יצירות מופת, פרי מכחולם של אמנים ונציאניים מתקופות שונות בהיסטוריה של העיר והרפובליקה.

תראו כאן יצירות המתפרשות על מאות רבות, החל מהתקופה הביזנטית, כשהעיר ונציה נוסדה, דרך ימי הביניים, אמנות הרנסאנס כשהעיר ונציה שגשגה והייתה בשיאה הכלכלי, הצבאי והאמנותי ועד לאמנות העכשווית בעיר, שבה מתקיים הביאנלה, מהאירועים השנתיים החשובים בעולם בתחום האמנות החזותית.

בגלריית האקדמיה מוצגות יצירות מופת של אמני ונציה, כולל שמות ידועים כמו טינטורטו (Tintoretto), טיציאנו (Tiziano), בליני (Bellini) ואחרים. העבודות מסודרות כאן בדרך כלל בסדר כרונולוגי, עם פה ושם מוקדי ארגון לפי נושא.

בולטים כאן גם ציירי סגנון הוודוטה (Veduta), ציור שמתמחה בהנצחת נופים נרחבים וסביבה כפרית ועירונית באזור. בין הציירים הללו היו שמות כמו קנלטו (Canaletto), בלוטו (Bellotto) וגוארדי (Guardi). ציורים כאלה היו אז מזכרות אמנות פופולאריות אצל מבקרים בעלי הון בוונציה.

מטבע הדברים מרוכזות היצירות החשובות בגלריה באולמות 2-10, שבהם ציורים מתקופת הרנסאנס, ימי השיא של האמנות בוונציה. אגב, תקופת הרנסאנס הגיעה לעיר באיחור מסוים, מה שלא מנע ממנה להפוך, מבחינה תרבותית ואמנותית, לתקופת הזוהר והשיא של העיר.


#טיפים
אם זמנכם מוגבל, התרכזו באולמות 2-10, המוקדשים לתקופת הרנסאנס. שם מרוכזות העבודות החשובות ביותר כאן.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/KWP9wqwouys


והנה דוגמאות ליצירות שבו:

https://youtu.be/oLFwxFHjLsg
מוזיאון ניקולה טסלה
מוזיאון ניקולה טסלה
#על המוזיאון לזכר הממציא הסרבי הדגול

מוזיאון ניקולה טסלה (Nikola Tesla Museum) עוסק בגדול הממציאים שעברו בה בהיסטוריה ואחד מסמלי האומה. בכדי להבין כמה כבוד רוחשת לו האומה הסרבית נציין שעל שמו של טסלה נקרא גם נמל התעופה ניקולה טסלה, נמל התעופה הראשי של בלגרד ושל סרביה.

במוזיאון שבו מבקרים בכל שנה מעל 70 אלף איש מוצגת בקומה הראשונה תערוכה על המצאותיו וחייו של טסלה, ובקומה השנייה ניתן לבקר בתערוכות מתחלפות על חייו של הממציא ופריטי מחקר מדעיים הקשורים בו.

ניקולה טסלה עצמו היה אחד מחשובי הממציאים בכל הזמנים. הוא היה פיזיקאי ומהנדס חשמל שנחשב לממציא שיטת זרם החילופין החשמלי ולממציא הראשון של הרדיו. טסלה נולד בסרביה, אך את החלק החשוב בקריירה שלו עשה בארה”ב, אליה היגר ובה עבד בתחילה כעוזרו של תומאס אדיסון ובהמשך כמתחרהו הגדול.


#מה הייתה תרומתו של ניקולה טסלה?
ניקולה טסלה היה אחד מגדולי הממציאים ומי שרבים רואים כגדול הממציאים בכל הזמנים. הוא היה אשף החשמל, מי שבחייו נשבע להאיר את העולם. טסלה גילה עקרונות מדעיים ופיתוחיו הטכנולוגיים הם רבים, כולל מערכת זרם החילופין, הרדיו האלחוטי ודגמים של טורפדו וסירות שנשלטו מרחוק בעזרת רדיו. טסלה היה מי שהאיר את העולם והביא את נורת החשמל של אדיסון לכל מקום, הוא זה שהקדים את מרקוני באלחוט וערך ניסויים ברנטגן, ברדאר ואפילו בפיצוח הגרעין.

הגאון הקרואטי היה איש של קצוות וניגודים. בעל זיכרון צילומי שזוכר במבט ספרים שלמים שסקר לרגע, אך מוצף פחדים ושיגעונות כפייתיים. בגיל צעיר הוא למד להפוך את ההפרעות הנפשיות והחזיונות שלו ללימוד והמצאה. יכולתו לחזות בדמיונו מכונות ומכשירים שעובדים, ממש כאילו היו מולו, הייתה מתת-אל והוא השתמש בה כדי להמציא ולייצר את חזיונותיו.

אחרי שעבר לאמריקה, כדי ליישם את רעיונותיו, הוא עבד אצל אדיסון, שלפי דבריו רימה אותו. הוא כבר המציא את זרם החילופין והעמידו למול הזרם הישיר של אדיסון, אלוף ממציאי אמריקה. כשאדיסון טען שזרם החילופין מסוכן לבני-אדם, לא חשש טסלה להפגין בפני עיתונאים כיצד הזרם עובר דרך גופו שלו והוא בריא ושלם. טסלה גבר על אדיסון בפרישת רשת החשמל שלו ויישם רעיון שהגה בילדותו - הוא יצר חשמל מכוח המים של מפלי הניאגרה. הוא גם המציא את שפופרות טסלה מלאות הגז, ששימשו לתאורה, אפשר את המצאת הטלוויזיה, על ידי פיתוח של סליל טסלה ליצירת מתחים חשמליים גבוהים והחל בהקמת מפעל "אלחוט עולמי", מעין מערכת שידור חדשנית. אבל מפולת הבורסה האמריקנית הפילה גם אותו ואת החברה שבנה וכעבור עשור הוא מת נשכח ומתוסכל.

באופן מוזר, מאז מותו של טסלה היה שמו כלא היה. רק בשנים האחרונות החלו שוב להכיר בגדולתו של הגאון שהוא היה וחזרו להזכיר את שמו בנשימה אחת עם איינשטיין, אדיסון, בל ומרקוני. גם מי שלא מדרגים אותו כגדול הממציאים בהיסטוריה, מסכימים שהיה ככל הנראה החכם, המבריק והרב-תחומי מבין גאוני המאה ה-20.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://youtu.be/OM8iBF3gkXU


הדגמה של אחד מה"פלאים" החשמליים שנהג להציג לקהל:

https://youtu.be/NOXLKOQsZ_U


ומחווה לטסלה, בדמות דיוקנו העשוי מנורות חשמל:

https://youtu.be/F6KkcwxcM3g
מוזיאון התעופה של בלגרד
מוזיאון התעופה של בלגרד
#על המוזיאון שהוקדש לעולם התעופה

מוזיאון התעופה של בלגרד (Museum of Aviation‬), עם המראה המרשים והעתידני של המבנה שלו, נמצא בקרבת שדה התעופה, 10 דקות הליכה ממנו ופחות מקילומטר במרחק.

המוזיאון מציע תצוגת חוץ של מטוסים רבים, לא מתוחזקים כראוי, אך אותנטיים. בפנים המראה שלו מודרני יותר ומעט יותר מתקדם וניתן לחוות במקום את כל המאה ה-20, המאה של התעופה, דרך התצוגה של הפריטים הרבים.

יש במוזיאון סוגים רבים של כלי טיס ממלחמת העולם הראשונה והשנייה. אבל הייחודי והמעניין כאן הוא התצוגה של כלי טיס אמריקאים ושל נאט"ו, שהופלו או נתפסו במלחמת קוסובו ובמתקפות של נאט"ו באותה תקופה.


מבט במוזיאון התעופה של בלגרד:

https://youtu.be/tQFadYr5w60


ובמבנה המוזיאון מבחוץ:

https://youtu.be/DISZFqj5-_Y


מוזיאון גולנדריס לאמנות קיקלדית
המוזיאון לאמנות קיקלאידית
#על המוזיאון שמציג אמנות מהאיים הקיקלאידים

מוזיאון גולנדריס לאמנות קיקלדית (Goulandris Museum of Cycladic Art) הוא מוזיאון שמציג בעיקר את האמנות העתיקה של בני האיים הקיקלאידים. איים יווניים אלה, שנמצאים בים האגאי, מונים יותר מ-200 איים ואיונים ואמנותם היא מעניינת וייחודית לתקופתה.

הממצאים הארכיאולוגיים שכאן ממחישים את איכויותיה של התרבות הקיקלדית העתיקה, שהחל משנת 3200 לפני הספירה ועד ל-2000 לפני הספירה שגשגה באיים אלה. הממצאים שכאן כוללים כ-200 חפצים מאוסף שהורישו זוג אספנים בשם ניקולה ואייקטריני גולנדריס. המוזיאון, כבר הבנתם, נקרא על שמם.

האוסף הקיקלאידי, החשוב במוזיאון, כולל בעיקר דמויות אבן, כלי אבן וחרס מהאלף ה-3 לפני הספירה. המרכזיים שבאוסף הם הפסלים הקיקלאידים, המזוהים בצורת הגוף הלבן שלהם ופניהם הזוויתיות, חסרות העיניים.

ארבע קומותיו של מוזיאון מחולקות לתקופות שונות ומטבע הדברים רק חלק מהקומות מוקדש לאמנות מהאיים הקיקלאידים. קומות אחרות כוללות אמנות יוונית עתיקה ואמנות מהתרבות הקדומה של קפריסין.

במוזיאון תוכלו לראות אמפורות ואגרטלים יווניים, עתיקים ויפים, הכוללים בדרך כלל דמויות מצוירות בצבעי שחור ואדום. לצידם תוכלו לראות גם חרוזי אבן גלילית מהאלף הרביעי לפני הספירה, צנצנות חרס אגסיות מהמאה ה-13 לפני הספירה, כלי שתייה דו-צווארי מקפריסין של האלף השלישי לפני הספירה ועוד.

אם תצאו לחצר היפה תראו, בסמוך למבנה המוזיאון היפה, את אחוזת סתט'אטוס (Stathatos Mansion). זהו מבנה המעוצב בסגנון ניאו-קלאסי ותוכנן בסוף המאה ה-19, על ידי האדריכל המפורסם ארנסט זילר (Ernst Ziller). כיום מדובר באגף של המוזיאון, שבו שוכנים משרדיו וגם מוצגות בו תערוכות מתחלפות.


#טיפים
הכניסה מתחת לגיל 19 ולנכים ללא תשלום.

בימי שני הכניסה חינם.

המזכרות בחנות המוזיאון מאד יקרות. תוכלו לרכוש את חיקויי הפסלונים הקיקלאידים במגוון רחב ובמחיר זול משמעותית, בחנויות המזכרות שברובע פלאקה.


ביקור במקום:

https://youtu.be/CfutABp9C8w
מוזיאון הכפר
#על המוזיאון

החיים וההרגלים הכפריים הם בעלי חשיבות רבה בהיסטוריה של רומניה. לכל אזור ברומניה בתים ומבנים המאפיינים אותו. במוזיאון האתנוגרפי המדהים שלפניכם תוכלו לראות מאות דגמים של מבנים כפריים, מהאזורים השונים ברחבי רומניה.

מבתי המגורים של האיכרים, דרך כנסיות העץ, בתי המלאכה, טחנות הרוח ועוד - כאן יורדים עד לפרטים הקטנים ביותר. תוכלו לראות כאן את הבתים עם גגות הקש, את ערימות החציר, חביות היין ועוד. הפרטים מגיעים עד לכדי תנורי בישול, עגלות חקלאיות ואפילו פריטי לבוש אותנטיים.

מוזיאון הכפר ממוקם בקצה פארק הרסטראו ומטרתו לתאר למבקרים את החיים בכפר הרומני הטיפוסי. הוא נחנך ב-10 במאי בשנת 1936, בנוכחותו של המלך קרול השני. לציבור הוא נפתח כשבוע לאחר מכן. תוכניות בניית הכפר בוצעו אז על ידי הסופר, המחזאי, הבמאי ומעצב הבמה ויקטור יון פופה. המימון לבניה הגיע אז מהקרן לתרבות המלכותית.

היום המוזיאון הוא אחד מאתרי התיירות המובילים בבוקרשט. שטחו של הכפר המדומה כ-100,000 מטרים רבועים והוא מכיל 272 מבנים מקוריים, שלמעשה מצליחים לאפשר למבקרים, שלא מגיעים לכפרים הנידחים של רומניה, לראות וללמוד על צורת החיים וסגנון הבנייה בהם.

בכדי לבנות את המוזיאון פורקו הבתים לחלקים, פיסה אחר פיסה. הם הובאו לבוקרשט, באמצעות רכבות, עגלות או סירות, הורכבו מחדש במתחם המוזיאון וחזרו לפעול, הפעם במוזיאון.

המבנה העתיק ביותר כאן נבנה במאה ה-17 וה"חדש" ביותר במאה ה-19. יש בכפר שכאן מעין "קהילות", שהתארגנו כך שיוכלו לענות לצרכים היומיומיים שלהם. אפילו הבגדים שבהם הם משתמשים נתפרים באופן ידני.


#טיפים
בכניסה למוזיאון יש חנות מזכרות יקרה כצפוי. אתם ממש לא חייבים לקנות בה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/D9V8EuvAZ1Y


ומלמעלה למטה:

https://youtu.be/Z_w2ka8CODc
מוזיאון השלום של זנזיבר
#על המוזיאון שמציג את תולדות ותרבות זנזיבר

מוזיאון השלום של זנזיבר (The Peace Memorial Museum) או בשמו המקומי בית אל אמאני (Beit El Amani), הוא מקום נחמד שמאפשר ללמוד מעט על ההיסטוריה והתרבות המרתקות של זנזיבר.

מבנה מוזיאון תוכנן על ידי האדריכל הבריטי סינקלייר. עם קירותיו הלבנים, חלונות הערבסק והכיפה המיוחדת שלו, לרבים הוא נראה יותר ככנסייה או מסגד.

היו בו בעבר לא מעט פריטים היסטוריים יקרי ערך לצד ממצאים ארכיאולוגיים מרתקים, שעסקו במסחר עתיק ועבדות, לצד תכניות ודגמים של מסגדים וארמונות. ביניהם אפשר היה לראות שרידים מתקופת השלטון הערבי, עבודות יד עממיות, כלי בית וארמון, מנורות שמן דקלים וגילופים מסורתיים, סמלי ממשלים שהתחלפו כמו מטבעות ובולים, לצד פאר מארצות רחוקות כמו כלי פורצלן סיניים עתיקים ועוד. מרבית המעניינים שבהם הועברו מכאן.

אישים רבים מוזכרים כאן, החל מהסולטנים ששלטו כאן ועד למיסיונרים נוצריים, ממונים קולוניאליים מהאימפריות שכבשו את האיים ועד למגלי עולם כמו הדוקטור ליווינגסטון.

מחוץ למוזיאון שוכן גן נעים, עם פריחה שופעת.


#טיפים
כיום מרבית המוצגים המעניינים הועברו מכאן לבית הפלאים, כך שביקור כאן יעניין בעיקר מי שיש להם מספיק זמן.


מבט מקרוב על מוזיאון השלום של זנזיבר:

https://youtu.be/OjrZatv40T0
מוזיאון ישראל
#על מוזיאון ישראל בירושלים


מוזיאון ישראל (Israel Museum) הוא המוזיאון החשוב והגדול בישראל. המוזיאון, שנוסד בשנת 1965 ונמצא בגבעת רם שבירושלים, נחשב לאחד המוזיאונים הגדולים בעולם. עם מגוון אוספים בתחומים כמו ארכאולוגיה, יודאיקה, אתנוגרפיה, אמנות הישראלית ואמנות העולם, נמצאים בו מעל לחצי מיליון חפצי אמנות, שבאים מכל תרבויות העולם, מלידת האנושות ועד ימינו.

יש במוזיאון לא מעט להיטים ויצירות מופת של אמנים דגולים כמו רמברנדט, רוֹבֵּנְס, ואן-גוך, מוֹנֶה, גוֹגֵין, סֶזָאן, מרסל דושָאן, פּיקַאסוֹ, דַאלי, מָגְריט, ווֹרְהוֹל ועוד רבים אחרים. בגן האמנות מוצגים פסלים משל גדולי הפיסול המערבי, כולל אמנים מהחשובים בתולדות האמנות, כמו אוגוסט רודן, ז’אק ליפשיץ וקלאס אולדנבורג.

במוזיאון ישראל תוכלו לראות בין השאר את המסכה העתיקה ביותר בעולם. זוהי מסכת אבן, שנמצאה במדבר יהודה וגילה מעל 9,000 שנה.

כמו כן במוזיאון, שנחשב למוסד התרבותי הגדול בארץ והמוזיאון המקיף והגדול ביותר במזרח התיכון, עולות כל העת תערוכות מתחלפות, חלקן מסקרנות ביותר ומציגות בישראל יצירות אמנות וממצאים מובילים מסוגם בעולם.

מבנה מיוחד במוזיאון הוא "היכל הספר". כאן מוצגים כתבי-היד העתיקים ביותר בעולם של התנ"ך. מרביתם בני יותר מ-2000 שנה ורובם כתובים עברית, לעומת חלק קטן שכתוב בארמית וביוונית. החשובים ביותר בהיכל הספר הן מגילות ים המלח, או מגילות מדבר יהודה, שנמצאו במערות במדבר יהודה. ראו אותם בתגית "היכל הספר".

במוזיאון גם דגם מרשים ומפורט מאד של ירושלים בימי בית שני.


הנה מוזיאון ישראל בירושלים:

https://youtu.be/DoJ5IDH-p-g


והסבר מתורגם לשפות שונות:

https://youtu.be/Ll35rn7ROeM
מוזיאון הכרכרות העתיקות
#על המוזיאון שמציג כרכרות היסטוריות
אם אתם מחפשים מקום קליל ברומא, שישלב עתיקות מסקרנות גם לילדים וגם למבוגרים, זה המוזיאון המושלם לשם כך.

תוכלו למצוא כאן למעלה מ-300 כרכרות עתיקות, מעוטרות ומסוגננות, שנאספו לכאן מכל רחבי איטליה.

בנוסף למגוון הרחב של הכרכרות שתראו, יש כאן גם כלי נשק ועתיקות נוספות. במיוחד מעניינים הצעצועים מתקופות שונות שמוצגים כאן. הם מעניקים הרבה עונג והנאה לילדים ולילדים בנפשם - מבוגרים חובבי נוסטלגיה וגעגוע לצעצועים של פעם.

במוזיאון הזה שימו לב במיוחד לכרכרות שכיכבו בסרטים, כמו למשל אלו ששימשו לצילומי הסרט "גלדיאטור".


#הנה מבט מקרוב על מוזיאון הכרכרות:

https://youtu.be/7XQojXljcFo
המוזיאון לאמנות ביזנטית
#על המוזיאון לאמנות מהתקופה הביזנטית

המוזיאון לאמנות ביזנטית ברודוס (Rhodes Byzantine museum) מציג יצירות ביזנטיות מרתקות ומשמש כמוזיאון לאמנות התקופה הזו בעיר.

זהו מוזיאון לא גדול, עם מגוון מוצגים מרשים. הוא נמצא ב"כנסיית גבירתנו של הטירה" (Lady of the Castle Cathedral), כנסייה ביזנטית, ששמה ביוונית "פאנאגיה טו קסטרו" (Panagia tou Kastrou).

המוזיאון מציג תערוכת ציורים ביזנטיים ופוסט-ביזנטיים, כמו פסיפסים מהתקופה הנוצרית הקדומה של האי. יש כאן פסלים, סמלים, פרסקאות ואיקונות של קדושים נוצריים מהמאות ה-17 וה-18.


#על הכנסייה בה שוכן המוזיאון
את המוזיאון הביזנטי משמשת "כנסיית גבירתנו של הטירה" (Lady of the Castle Cathedral), שהיא לא פחות מעניינת ממנו ונבנתה באותה תקופה בדיוק.

כנסיית מריה הקדושה, שנולדה בסביבות המאה ה-11, ניצבת אל מול הכיכר שבקצה רחוב איפוטון (Ippoton), בעיר העתיקה.

במהלך השנים עברה הכנסייה שינויים אדריכליים רבים. השלטונות שהתחלפו באי והדתות השולטות הביאו לכך שהוכנסו בה לא מעט שינויים ותוספות רבות.

הכנסייה פעלה ככנסייה ביזנטית עד המאה ה-13. בשנים 1319-1334 עברה הכנסייה הביזנטית שיפוץ יסודי, בידי המסדר הצלבני של אבירי מסדר סנט ג'ון. היא המשיכה לפעול כך עד הכיבוש התורכי עות'מני.

מאוחר יותר, ב-1523, שינו התורכים את ייעודו של המבנה. אז הפכו אותה השלטונות העות'מנים למסגד בשם "אנדרום קאמי" (Enderoum) והוסיפו לו תוספות שונות. את מגדל הפעמונים הם הפכו למינארט גבוה, צריח מוסלמי שממנו קרא המואזין למאמינים לחמש התפילות היומיות של המוסלמים.

אגב, באותם ימים המסגד היה ידוע יותר בכינוי "המסגד האדום", על שום "הדם הנוצרי שנשפך כאן כמו מים", עם הכיבוש התורכי.

300 שנה אחר כך, בעת שלטונם, הסירו השליטים האיטלקים את הצריח ואת שאר התוספות המוסלמיות והחזירו את המבנה להיות כנסיה, ממש כמו בהתחלה.

ביקור בכנסייה היפה יציג לכם, ביחד עם מוצגי המוזיאון הביזנטי שבה, את ציורי הקיר היפים שעל קירותיה ועל תקרתה. הם מהמאה ה-14.


#טיפים
המוזיאון סגור בימי שני ופתוח כל יום אחר, משעה 08:30 עד 16:00.
מוזיאון האמנות העממית
#על מוזיאון האמנות היוונית עממית

המוזיאון לאמנות יוונית-עממית (Greek Folk Art Museum) הוא מוזיאון שנוסד בשנת 1918 ומציג עבודות יד יווניות.

למוזיאון, שבשנת 1959 שונה שמו ל"המוזיאון לאמנות יוונית עממית", יש ארבעה חלקים. כל אחד מהם נמצא במקום אחר בעיר:

הבניין המרכזי - בו מוצגים פריטי אמנות עממית, כולל כלי חרס, גילופי עץ, מתכת, בד, רקמה ופריטים דתיים. יש כאן תערוכת תלבושות מסורתיות, של גברים ונשים, מכל אזורי יוון. מוצגים כאן גם בגדים לנשפי מסכות, לבוש חג ובגדים שלבשו בפסטיבלים ואירועים מיוחדים ועד לתלבושות תיאטרון הצלליות העממי. בנוסף, תראו כאן גם עבודות מכסף שנעשו לכנסיות ולצרכי יום יום, כמו גם אוסף ענקי של תכשיטים יפים ויחודיים ליוון.

הבניין ברחוב פאנוס 22 - הוא מבנה בפלאקה, המציג את התערוכות העיקריות ותערוכות קבועות. זהו הבניין המרכזי של המוזיאון בפלאקה ובו שוכנים גם משרדי המוזיאון, חדרי הרצאות והספרייה שלו.

מסגד ציסדראקי - בניין זה היה מסגד שנבנה בזמן ששלטו התורכים באתונה ובו מוצג היום אוסף הקרמיקה העממית של יוון. שמו המלא של המבנה הוא מסגד ציסדאראקי (Tzisdaraki Mosque) והוא נמצא בכיכר מונסטיראקי (Monastiraki Square).

אמבט הבית של הרוחות - זהו בית מרחץ עתיק שנמצא בפלאקה והוא מתקופת השלטון התורכי בעיר. לא ברור מה מקור השם "אמבט-הבית של הרוחות" (Bath house of the Winds). בכל מקרה, זהו בית המרחץ הציבורי היחידי שנותר מאתונה העתיקה.


#טיפים
הכניסה חופשית לבני 19 ומטה ולסטודנטים בעלי אזרחות של האיחוד האירופי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Ro-kKQcC3wQ
מוזיאון הארכיאולוגיה הלאומי
#על המוזיאון הארכיאולוגי הלאומי

מוזיאון הארכיאולוגיה הלאומי (National Archaeological Museum) של יוון שנמצא באתונה, הוא ללא ספק ממוזיאוני הארכיאולוגיה החשובים ביוון. אם יש לכם זמן או סבלנות למוזיאון אחד בלבד כשאתם באתונה, נראה שמוזיאון הארכיאולוגיה הלאומי הוא המומלץ ביותר.

המוזיאון הזה נפתח בשנת 1874 ונמצא בתוך בניין מרשים מאד, שנבנה לכבודו אז. יש בו מגוון של אוצרות יוון העתיקה, על תקופותיה ואתריה השונים, שהם מגוונים יותר מכל מוזיאון אחר בעולם.

יש כאן, למשל, ממצאים נדירים מאקרוטירי שבאי סנטוריני, פסלי שנהב וברונזה, כמו גם ציורי קיר מהמאה ה-16, את "מסכתו של אגממנון" (Agamemnona Maska) היצוקה מזהב ויצירות נוספות מהאי מיקונוס, מוצגים מהתקופה המִיקֵנִית, עתיקות מהאי דֵלוֹס ועוד.


#טיפים

לבני 18 ומטה, הכניסה חופשית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/kmsC6-zjyas
מוזיאון פרדריק שוֹפֶּן
#על המוזיאון האינטראקטיבי לזכר גאון הפסנתר הפולני


"מוזיאון שופן", או מוזיאון פרדריק שוֹפֵּן (Muzeum Fryderyka Chopina) מוקדש לאחד מגיבורי התרבות ומקורות הגאווה של ורשה ושל האומה הפולנית כולה. הוא מציג מגוון אדיר של פריטים שנאספו כבר משנות ה-30 של המאה ה-19, עת חי המלחין הגדול בתולדות פולין.

המוזיאון, שנחשב כיום לאחד המוזיאונים החדשניים באירופה, מציג בעזרת טכנולוגיה רבה את תולדות חייו ואת יצירתו של המלחין הידוע בפּוֹלוֹנֶזִים, המינואטים, המזורקות והוואלסים האהובים שלו. הוא נותן אפשרות להציץ לעולמו של אחד המלחינים הבולטים של התקופה הרומנטית ולהרגיש כאורחיו של שופן. המבקרים יכולים לחוות את מסלול חייו הקצר אך המרשים ולשמוע את יצירותיו באופן חווייתי.

במוזיאון פריטים רבים מחייו של שופן, המבוסס על אוסף חפצי שופן הגדול בעולם, שהלך ונבנה החל משנת 1934 וממשיך להיצבר עד ימינו. יש כאן מעל 5,000 פריטים הקשורים בשופן, כמו פסלים, ציורים וצילומים שלו, תווים, מכתבים, זוטות ומזכרות אותנטיות, כתבי יד ומסמכים בכתב ידו ופרי עטו, חפצים אישיים ששימשו אותו בחייו ואפילו הפסנתר האחרון שלו, משנות ה-40 של המאה ה-19.

בין הפריטים המרגשים במיוחד כאן ישנן תמונות של שופן בבגדי הבית שלו, צילום מרגעיו האחרונים, כשהוא שוכב על ערש דווי, אניץ תלתלים משערו של הגאון ופרחים מיובשים שנשמרו ממיטת חוליו.


#טיפים
בימי א' הכניסה ללא תשלום.

במוזיאון מתקיימים קונצרטים ורסיטלים שווים. פרטים באתר האינטרנט המצורף.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://youtu.be/HBFQv2kxVE0


הבלדה בסול מינור של שופן מהסרט "הפסנתרן":

https://youtu.be/jHfQCfUTlXE


וואלס לאביב של שופן:

https://youtu.be/Mo2BbAS_4bs


מוזיאון ההיסטוריה של מדריד
#על המוזיאון ההיסטורי של העיר מדריד

במוזיאון ההיסטוריה של מדריד (Museo de Historia de Madrid) תוכלו לראות את התפתחותה של מדריד, האירועים ההיסטוריים שעברה והשינויים שחלו בה במהלך השנים.

יש כאן תצוגה של פריטים מהעבר כמו: ציורים, תמונות, פסלים, מפות, בולים, בגדים, מניפות, רהיטים ועוד.

אבל הדעות המעטות על המוזיאון הזה חלוקות. יש הרואים בו מוזיאון מעניין על תולדות מדריד, מאז מהקמתה ואחרים רואים בו בזבוז זמן משווע. כך או כך, מכיוון שהכניסה חינם, הפסד כספי לא יהיה שם, אבל זמן עלול לרדת לטמיון.

ההמלצה שלנו: מוזיאון לחובבי היסטוריה בלבד. אחרים עלולים לראות בכך בזבוז.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/10YiGqLW0pw
מוזיאון משחקי המחשב ברלין
#על המוזיאון לחובבי המחשבים ומשחקי המחשב

למוזיאון משחקי המחשב של ברלין (Computerspielemuseum) היו שני גלגולים. הוא נפתח לראשונה בשנת 1997 ופעל במשך 3 שנים. אחר כך הפך להיות מוזיאון מקוון בלבד ונפתח שוב בשנת 2011 בשכונת פרידריכסהיין בברלין. הוא יחסית קטן ולא מאד מפורסם בעיר, אבל מקום נפלא להעביר בו זמן עם הילדים.

במוזיאון הזה התקיימה התערוכה הקבועה בעולם לתרבות דיגיטלית אינטרקטיבית. סה"כ מעל 30 תערוכות בילנאומיות התקיימו בו ולמעשה הוא מחזיק היום את אחד האוספים הגדולים באירופה של תוכנה וחומרת בידור (משחקי מחשב). מעל 300 מוצגים אינטרקטיביים יציגו בפניכם את היסטוריית משחקי המחשב. יותר מ-300 קונסולות ומערכות מחשב, 10,000 כתבי עת, ספרים, חפצי אמנות ווידאו.

בשנת 2011 נפתחה תערוכה המלמדת על התפתחות משחקי המחשב במאה ה-21. 300 מוצגים שמתפרשים על פני 670 מ"ר. התערוכה מתייחסת לטכניקות המשחק וגם לתוצאות הדיגיטליזציה מבחינה חברתית ומבחינת היחיד.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=5-EKCoSjJ6o
מוזיאון פגי גוגנהיים
#על מוזיאון האמנות המודרנית של ונציה

מוזיאון פגי גוגנהיים (Collezione Peggy Guggenheim) הוא מוזיאון לאמנות מודרנית, שנמצא בווילה רחבת ידיים, בדרום ונציה, ליד התעלה הגדולה שבעיר.

המוזיאון, שהוא אחד האתרים המתויירים בוונציה, ממוקם במה שהיה ביתה הפרטי של פגי גוגנהיים, אחייניתו העשירה של סלומון גוגנהיים, מייסד קרן גוגנהיים הידועה ומי שבעצמה הייתה אספנית אמנות אמריקאית.

הווילה הזו היא למעשה הקומה הראשונה, שרק היא הושלמה ממה שהיה אמור להיות ארמון ונייר די ליאוני (Palazzo Venier dei Leoni). הארמון, שנבנה במאה ה-18 על ידי אדריכל לורנצו בוסקטי (Lorenzo Boschetti), נרכש בשנת 1949 על ידי פגי גוגנהיים. אין אכסניה יפה יותר מזו לעבודות אמנות שכאלה. ואגב, מעניין לציין שיש במוזיאון כמה יצירות חשובות של מקס ארנסט, צייר ידוע וחשוב, שהיה במקרה גם בעלה השלישי של פגי גוגנהיים.


#מה במוזיאון?
אוסף פגי גוגנהיים הוא אמנם מהמקומות המתויירים בוונציה, אך הוא מומלץ לביקור בעיקר לאוהבי אמנות מודרנית. בכל מקרה הוא מציע צפייה באמנות שונה מהאמנות האופיינית לעיר ונציה.

במוזיאון מוצג אוסף האמנות המודרנית של פגי גוגנהיים, שבו תוכלו לראות עבודות של אמנים אמריקאים ואיטלקים, בשלל הסגנונות המודרניים, כמו קוביזם, סוריאליזם והאימפרסיוניזם המופשט.

בנוסף לאוסף המרשים שמוצג כאן, של עבודות אמנות נהדרות מהמאה ה-20, כולל יצירות של פיקאסו, ג'קומטי, ג'קסון פולוק, מארק שאגאל, חואן מירו, פול קליי וסלבדור דאלי, יש במוזיאון גם הרבה פסלים מודרניים. תמצאו אותם בגן הפסלים המהנה והלא פחות מרשים ומעניין.

כמו כן תוכלו למצוא במוזיאון גם ספריה נחמדה עם אלפי כותרים וספרים על אמנות מודרנית.


#טיפים
רוב המבקרים מקדישים למוזיאון הזה בין שעה וחצי לשעתיים.

מומלץ לשלב את הביקור במוזיאון עם ארמון דאריו (Palazzo Dario) שנמצא במרחק שני בתים ממנו.


מבט מקרוב על גן המוזיאון:

https://youtu.be/WKAmXRwuqWQ


ועל המוזיאון עצמו:

https://youtu.be/y8qj7Kd-pzg
מוזיאון הילדים של לוס אנג'לס
#על המוזיאון שכולו לילדים

מוזיאון הילדים של לוס אנג'לס (Kidspace Children's Museum) הוא מוזיאון אינטראקטיבי לילדים, שבו מגוון תצוגות מיוחדות ופעילויות פנים וחוץ, שהן מחכימות ומשעשעות.

במוזיאון יש מגוון פעילויות לילדים, כמו סדנת דמיון שבה הילדים בונים ויוצרים דברים משאריות חומרים וחפצי יומיום. יש כאן גם מתחם יצירה ואמנות, סדנאות של טכנולוגיה ואלקטרוניקה, מרכז למידה לגילאי 3-0 ועוד.

גם מחוץ למבנה המוזיאון יש מתקנים מעניינים לילדים. כאן פועלים מתקני משחק לפיתוח יכולות מוטוריות לפעוטות וקטנטנים, גנים רחבי ידיים, רשת טיפוס ביער, תצוגות של פרפרים, תצפית דבורים, שעשועי מים שונים, מזרקות שילדים משחקים בהן ומתרעננים בימים חמים ועוד.


#טיפים
המוזיאון מיועד לילדים בגילאי 1-10, כלומר מגיל שנה ועד גיל עשר.

ביום ג' הראשון בכל חודש הכניסה בין 16:00-20:00 חופשית. הקדימו כדי לתפוס מקום בתור.


מבט מקרוב למוזיאון:

https://youtu.be/Sc3HkcPDhfw
מוזיאון האנתרופולוגיה במדריד
מוזיאון המלחמה בבוקרשט
המוזיאון הלאומי בוורשה
מוזיאון האיכרים הרומני
התיאטרון היהודי הממלכתי בבוקרשט


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.