» «
מוזיאון היהדות והסובלנות
מוזיאון היהדות והסובלנות
#על המוזיאון שמוקדש להיסטוריה של העם היהודי

מוזיאון היהדות והסובלנות (‪Jewish Museum and Tolerance Center‬) שבמוסקבה, הוא מוזיאון מודרני, המוקדש לתולדות העם היהודי מראשיתו ועד להתפרקות ברית המועצות בשנת 1989.

המוזיאון הוא מבנה חדש שנחנך בשנת 2012. הביקור במוזיאון, שנבנה בתמיכת ממשלת רוסיה והקונגרס העולמי, מאפשר לצפות בתערוכות ואוספי פריטים ומוצגים הקשורים בעם היהודי, מתקופות והקשרים שונים וללמוד על העם היהודי והחיים היהודיים ברוסיה ובאירופה בכלל.


#טיפים
המקום כולל גם אזור הפעלות מיוחד לילדים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/DxDcjH7QklE


עוד מבט:

https://youtu.be/LPyq8r0L3Ss


וביקור במוזיאון:

https://youtu.be/kSaJVb1bNxI
מוזיאון היסטוריית מכונות משחק
מוזיאון מכונות המשחק הסובייטיות
#על מוזיאון משחקי המחשב שנוצרו ברוסיה

מוזיאון מכונות המשחק מהעידן הסובייטי (Museum of Soviet Arcade Machines) מציג עשרות מכונות משחק נוסטלגיות, שהופצו בברית המועצות ורוסיה של שנות ה-80 וה-90, לצד משחקים אלקטרוניים מהעשורים הללו.

המוזיאון הזה הוא שילוב חביב בין מוזיאון היסטוריית מכונות משחק, המציג ומזכיר את משחקי הווידאו הסובייטיים של אותם זמנים, למתחם משחקים אינטראקטיבי המאפשר לשחק בהם, ממש כמו באולמות הארקייד של אותם ימים.

בין המשחקים שתפגשו במתחם האינטראקטיבי הזה, יהיו להיטים סובייטיים, כמו המשחק הוותיק והמפורסם "גורודקי" (Gorodki), שמבוסס על משחק רוסי מסורתי, המזכיר משחק באולינג.

עוד משחק נחמד מאותם ימים, שתוכלו להתנסות בו, הוא "מורסקי בוי". במשחק הזה מגינים על הצוללת, על ידי שיגור של טורפדו, לעבר ספינות האויב המחפשות לתקוף אותה, כשהמטרה היא להכריע לטובתכם את הקרב הימי המדומה.

המתחם מיועד למבקרים שהם ילדים נצחיים, אנשים החשים חיבה נוסטלגית למשחקי המחשב של פעם. ייהנו גם משפחות עם ילדים שהם חובבי משחקים ממוחשבים מודרניים, שייהנו כאן ממפגש עם האוסף המרשים של משחקי הווידאו "העתיקים", שנוצרו בברית המועצות, החל מאמצע שנות ה-70, משחקים שמרביתם עדיין פועלים כאן גם היום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/O7mn9LOcSo0


ביקור במקום:

https://youtu.be/zGN1hXYM_eg


הדרכה:

https://youtu.be/ha-GWBsfmAE
מוזיאון החלל הרוסי
מוזיאון החלל הרוסי
#על המוזיאון שמנציח את הישגי תכנית החלל הסובייטית

מוזיאון החלל (The Cosmonautics Memorial Museum) הוא מוזיאון המוקדש לחקר החלל. הוא ממוקם במרכז העיר מוסקבה, בבסיס אנדרטת כובשי החלל שבאזור אוסטנקינו. הוא נחשב לאחד המוזיאונים האהובים על סטודנטים וחובבי היסטוריה מרחבי העולם ולאחת האטרקציות הפחות שגרתיות של העיר.

כאן תוכלו ללמוד על תולדות חקר החלל במסגרת תכנית החלל הסובייטית וכיצד בנתה ברית המועצות את הקידמה הטכנולוגית והצבאית שלה בחלל, אחת הזירות שהיו משמעותיות ביותר בהתמודדות הבין-גושית של המלחמה הקרה.

המוזיאון נקרא גם "מוזיאון הרפתקאות החלל" או "המוזיאון לזכר הקוסמונאוטים". הוא נפתח ב-10 באפריל 1981, ביום השנה ה-20 לטיסתו לחלל של יורי גגארין, הקוסמונאוט הסובייטי הנערץ שהיה לאדם הראשון בחלל.

בשנת 2009 ולאחר 3 שנים של שיפוץ ושיקום יסודיים, המוזיאון נפתח כאן מחדש. זה היה במסגרת מה שנקרא כאן "יום הקוסמונאוטים". בנוסף לשיפוץ, שולש אז שטחו של המוזיאון ונוספו לו אגפים חדשים, המוקדשים לתכניות חלל ברחבי העולם, כולל כאלו שהתחרו ברוסיה ובברית המועצות, כמו תכנית החלל של ארצות הברית, אירופה, סין וכמובן זו של תחנת החלל הבינלאומית.

הביקור כאן מאד מומלץ והוא ממש לא רק לחובבי חלל מכורים, או למי שמתעניינים באווירונאוטיקה, פלנטות אחרות וחורים שחורים. המוזיאון מרתק ומלא בהיסטוריה ובהתרחשויות מדהימות במירוץ האנושי אל החלל, גם אם כל אלה לא נמצאים ברשימת נושאי העניין שלכם.


#מה תראו כאן?
לצד מגוון התערוכות בנושא החלל, מציג מוזיאון החלל מודלים שונים המאפשרים לחקור את ההיסטוריה של האסטרונומיה והתעופה בחקר החלל.

בין המוצגים שתוכלו לראות כאן יש מסמכים ארכיוניים, סרטים, צילומים, תכניות חלל טכנולוגיות, ביגוד, ציוד של קוסמונאוטים וסימולטורים שונים, שייגרמו לכם להרגיש כאילו הגעתם לירח.

לצד אלה מוצגות טכנולוגיות בתחום החלל ופריטים הסוקרים את הקידמה הטכנולוגית שאליה הגיעה ברית המועצות, במהלך המירוץ אל החלל, שהיא ניהלה אל מול ארצות הברית של אמריקה.

גם מקומו של החלל באמנות לא נפקד במוזיאון. תוכלו לראות כאן שלל יצירות ופריטי אמנות ועיצוב, דוגמת בולים וכרזות שונות, שהוציא המשטר הסובייטי ושנועדו להאדיר את הקוסמונאוטים הסובייטים בעיני הציבור.

במוזיאון תראו לא מעט זכרונות היסטוריים מרתקים מאותה תקופה. מוצגים כאן בלקה וסטרלקה, שני הכלבים הראשונים שנשלחו על ידי הסובייטים אל החלל. בסמוך גם הכלי שבעזרתו חזר יורי גגארין מהחלל אל כדור הארץ. גגארין הוא האסטרונאוט הראשון שיצא לחלל ואף הצליח גם לחזור באותו כדור אל כדור הארץ.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ZkErkTJuYAk


ב-VR:

https://youtu.be/e1chjPvCBL8


הדרכה:

https://youtu.be/9muf3NqtqRc
מוזיאון אנדריי סחרוב
מוזיאון אנדריי סָחָרוֹב
#על המרכז לזכר אבי פצצת המימן ולוחם זכויות האדם

מוזיאון אנדריי סחרוב (The Andrei Sakharov Museum and Public Center או Sakharovskiy Tsentr), שבמרכז העיר מוסקבה, הוא מוזיאון ומרכז ציבורי המוקדשים להיסטוריה של הדיכוי הפוליטי בברית המועצות. המוזיאון עושה זאת באמצעות מסמכים, תמונות, סרטים ומיצגים שונים.

מטרתו של המרכז שבמוסד היא קידום החירות האינטלקטואלית ושל כבוד האדם ברוסיה. הוא מקדיש את פעילותו לזכר הרבים, שסבלו ואף קיפחו את חייהם, תחת המשטר הטוטליטרי ששלט בברית המועצות בעידן הקומוניסטי.

בין התערוכות הקבועות במוזיאון תמצאו כאלה שעוסקות בנושאים כמו הדיכוי הפוליטי בברית המועצות, מיתולוגיה ואידיאולוגיה בברית המועצות, הדרך אל הגולאג (המחנות האיומים שבהם נכלאו מי שנתפסו כאיום על המשטר) ואמצעי התנגדות לשלילת החירות האישית בברית המועצות.

כמובן שיש תערוכה על תולדות חייו של אנדריי סחרוב, שעל שמו נקרא המוזיאון. הוא היה פיזיקאי סובייטי נודע, היה אבי פצצת המימן הסובייטית ומהממציאים החשובים בתחום זה, שהיה לפעיל זכויות אדם. בחייו היה סחרוב שותף פעיל ואף מרכזי במאבק לעליית יהודי ברית המועצות לישראל. ב-1975 הוא זכה בפרס נובל לשלום.


על לוחם השלום שבעבר פיתח את הפצצות של בריה"מ:

https://youtu.be/fKnNdhfAq9E

מוזיאונים

מוזיאון הנשק
מוזיאון הנשקייה
#על המוזיאון שבו מציגים את אוצרות הצארים

מוזיאון הנשקייה (Armoury Chamber) שבמתחם הקרמלין, הוא מוזיאון מרשים, שאוצר בתוכו את שכיות החמדה של רוסיה הצארית. רבים רואים בו את גולת הכותרת בביקור במתחם הקרמלין. האוסף נמצא במבנה שבעבר שימש כשילוב בין מחסן ובית מלאכה מעולה לייצור כלי נשק.

כאן תוכלו לראות כאן את פאר שלטונם של משפחות המלוכה הרוסיות. מכיסאות המלוכה, כתרי הצארים, את בגדיהם המפוארים והכרכרות המלכותיות שבהן נסעו, דרך כלי פולחן מזהב וכסף, משובצי יהלומים, פנינים ואבנים יקרות, ממתנות יקרות ערך משגרירים היסטוריים ועד לביצי הפברז'ה הידועות של רוסיה.

נשקיית הקרמלין, הממוקמת בפינה הדרום-מערבית של הקרמלין, מציגה את אוצרות הצארים, שצברו בתקופות מלכותם. לתיירים רבים היא מזכירה את אוצרות ממלכת אנגליה, כפי שהם מוצגים במצודת לונדון הידועה.


#היסטוריה
מוזיאון הנשקייה מציג את אוצרות כל הצארים, שנצברו בתקופות מלכותם ברוסיה. הוא נקרא כך מכיוון שהוא פועל בנשקיית הקרמלין, שפעלה כאן מאז המאה ה-16.

מאז הוקמה כאן בשנת 1508, הנשקייה הזו הייתה סדנת הנשק ומחסן הנשק הצארי הרשמי. כאן ייצרו, תיקנו, תחזקו ואיחסנו באותם ימים כלי נשק והגנה. איכות העבודה והייצור של שריוני הלוחמים שיצרו כאן הביאה לכך שבנשקיה הזו יצרו גם תכשיטים עבור בית המלוכה הצארי ובמאה ה-17 אף החלו לייצר כאן איקונות ונפתח בנשקייה בית ספר לציור.

במהלך השנים פעלו כאן אומנים כמו האחים ויאקטין שהיו חרשי נשק נודעים, גאברילה אובדוקימוב התכשיטן והצייר סימון אושאקוב.

המוזיאון, שהוקם במבנה הנשקייה, נחשב לאחד המוזיאונים הראשונים שהוקמו ברוסיה. הוא נולד בתחילת המאה ה-18, כשבירת רוסיה הועברה לסנט פטרבורג. בתחילה המשיכה הנשקייה, שנותרה בקרמלין, לייצר כלי נשק ותכשיטים. אך עם הזמן עברו מרבית האמנים לבירה החדשה, והנשקייה הפכה לאוצרת בית המלוכה במוסקבה. היא אוחדה עם בית אכסון המרכבות הצארי ועם מלתחת הבגדים המלכותית והועברו אליה בגדי השרד המלכותיים והכרכרות הרשמיות.

בתחילת המאה ה-19 הורה הצאר אלכסנדר הראשון להפוך את הנשקייה למוזיאון, מה שסימן אותה כמוזיאון הראשון במוסקבה. באמצע המאה אף הוקם המבנה הנוכחי שלה, בתכנונו של הארכיטקט הקיסרי קונסטנטין טון.

בתחילת המאה ה-20, בתום המהפכה ברוסיה, העבירו הבולשביקים אל הנשקייה אוצרות שנאספו ממנזרים או הולאמו מאוספים פרטיים של אצילים ברחבי רוסיה. בשנות ה-30 נמכרו חלק מהם בהוראת סטאלין, ברחבי העולם.

בשנת 1960 הכריז הקרמלין על הנשקייה כמוזיאון רשמי של ברית המועצות.


#מה תראו כאן?
מוזיאון הנשק, כמו שהוא צריך להיקרא בעצם, מציג את שלל אוצרות ארמונות הצארים ופאר שלטונם, לצד מתנות, פורצלנים מהמאה ה-18 וכלי אוכל, שנשלחו אל קיסרי רוסיה מהעולם כולו.

במוזיאון תוכלו לראות אוספים של חפצי אמנות מרחבי אירופה, החל מהמאה ה-5 ועד המאה ה-20.

מוצגים כאן כלי נשק, שיריוני אבירים, חרבות, קישוטי סוסים ואוכפים, לצד אותות הצטיינות, תשמישי קדושה, מסגרות של איקונות נוצריות ובגדי כמורה.

יש כאן תצוגה של בגדים עתיקים ובגדי מלכות, גלימות ההכתרה של הצארים והכובעים שלהם. שימו לב למגפיו של הצאר פטר הגדול.

לצד כיסאות מלכות וכלי שולחן עשויים חרסינה, זהב וכסף, יש כאן אוסף מרשים של תכשיטים וכתרים של שושלות הצארים הרוסיים, לצד אבנים יקרות ואוסף גדול של ביצי הצאר, או ביצי פברז'ה נדירות ויקרות מפז.

הביטו בכתרים הקיסריים של רוסיה ובפאר שלהם. שימו לב כאן לכס השנהב המפואר של הצאר איוואן האיום.

באוסף הכרכרות והמזחלות של הצארים, יש גם חלקים מהרכבת הטרנס-סיבירית והיכטה המלכותית.

מוצגים נדירים נוספים ששווה לשים לב אליהם כאן הם:

יהלום אורלוב (Orlov) - אחד היהלומים המפורסמים בעולם, ששובץ בשרביט המלכותי בתקופת שלטונה של קתרינה הגדולה.

שעון זר-השושן הצחור - ביצת פברז'ה מעוטרת ומשולבת בשעון, שיצר התכשיטן הרוסי הנודע פטר פברז'ה בשנת 1899 לניקולאי השני, הצאר האחרון של רוסיה.

קסדתו של יארוסלב השני - היא הייתה שייכת למי שהיה נסיך ולדימיר, אחת מנסיכויות רוסיה, בתקופת הפלישה המונגולית אליה.

החרב של קוזמה מינין ושל דימיטרי פוז'ארסקי - הנסיך דמיטרי פוז'ארסקי וקוזמה מינין נחשבים לגיבורי האומה, לאחר שאספו מתנדבים והצליחו להקים כוח צבאי רוסי שגירש מהקרמלין את הפולנים וסיים את "תקופת הצרות" של 1612.


#קרן היהלומים של הקרמלין
עוד פועלת במבנה הנשקייה גם קרן היהלומים, או קרן היהלום של הקרמלין (Almaznii Fond), שנפתחה בנשקיית הקרמלין במוסקבה בשנת 1967. מוצג בה אוסף מרשים ונדיר של תכשיטים נדירים מהמאות ה18-19, לצד תכשיטים רוסיים מודרנים, גושי זהב שנמצאו באזורים שונים ברוסיה, מטילי זהב ופלטינה ייחודים ועוד.

בשני אולמות התצוגה של קרן היהלומים של רוסיה ניתן לראות גם סמלי מדינה מפורסמים, עיטורים מהודרים ומעוצבים שהזמינו משפחות המלוכה, יהלומים יאקוטיים גדולים ואבני חן נדירות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/307hI6ceHek


מבחוץ:

https://youtu.be/2fiJ0Ib-iHo
מוזיאון פושקין
מוזיאון פושקין
#על המוזיאון הגדול במוסקבה

מוזיאון פושקין (Pushkin Museum) הוא המוזיאון הגדול ביותר במוסקבה ואחד המוזיאונים הגדולים בעולם להיסטוריה ולאמנות מערבית.

המוזיאון, שקרוי על שמו של המשורר הרוסי הלאומי, נחשב לאחד המוזיאונים המרשימים ברוסיה לאמנות יפה, הן באיכותו והן בהיקף שלו.


#מה תראו כאן?
במוזיאון פושקין תוכלו לראות מעל 700 אלף יצירות ומוצגים. יש כאן מגוון עצום של מוצגים מדעיים, פסלים, ציורים, רישומים, מטבעות, ממצאים ארכיאולוגיים, צילומים, עבודות יד ושלל פריטים בעלי חשיבות מדעית משמעותית.

חלק משמעותי מבין הפריטים והיצירות שאתם רואים במוזיאון הגיעו ממוזיאונים כמו ההרמיטאז’ ומוזיאונים נוספים במוסקבה וברוסיה כולה, כמו גם מאוספים פרטיים שהולאמו. מוצגים נוספים “הושאלו” בהמוניהם ממוזיאונים בגרמניה, לאחר הניצחון וכיבוש גרמניה, בתום מלחמת העולם השנייה.

באוסף ההיסטורי תראו שלל פריטים עתיקים מתרבויות מצרים, אשור ובבל. בקומת הקרקע מוצגות עתיקות ממצרים העתיקה, כמו גם עבודות אמנות אירופאית מהמאה ה-7 ועד המאה ה-18. בקומות האחרות מוצגות עבודות אמנות נוספות, מיוון, רומי, ימי הביניים והרנסאנס.

שימו לב במיוחד ל“אוצר פריאם”, שהתגלה בחפירות בשנת 1873. בעליו של אוסף התכשיטים הזה היה, לפי השערת הארכיאולוגים, לא פחות ממלך טרויה.

בין היצירות המככבות במחלקת האמנות תפגשו מיצירותיהם של אמנים מפורסמים, ביניהם פיקאסו, ואן גוך, טולוז לוטרק, גוגן, מאטיס, רודן ועוד.

יש כאן אוסף מרתק של יצירות מהמאה ה-14 עד המאה ה-19, כשבפוקוס ציירי תור הזהב ההולנדים.

במבנה המוזיאון הראשי, תפגשו את מיטב היצירות מהמאות ה-20 וה-21, בעיקר של אמנים אירופאים ואמריקאים.

עוד בפושקין אוסף נפלא של אמנות אימפרסיוניסטית, פוסט-אימפרסיוניסטית, ומודרנית, כמו גם אוסף נפלא של אמנות אירופאית ואמריקנית מהמאות ה-19 וה-20. לא מעט מהן הועברו לכאן מהמוזיאון לאמנות מערבית חדשה, בו היה אחד האוספים הפרטיים החשובים מסוגו ברוסיה.


#תולדות המוזיאון
מוזיאון פושקין נולד בשנת 1898. לטקס הנחת אבן הפינה באותה שנה הגיע הצאר ניקולאי השני. על תכנון המבנה הופקדו האדריכלים ולדימיר שוקוב ורומן קליין, שתכניתם נבחרה מתוך עיצוביהם של 19 אדריכלים שהגישו תכניות.

המוזיאון נפתח רשמית לקהל הרחב ב-1912. הוא נקרא אז על שמו של הצאר אלכסנדר השלישי. מטרתו הייתה אז לשמש למטרות חינוכיות. הוא הכיל אז אוסף של ממצאים ופסלים ממצרים העתיקה, לצד העתקים של פסלים רומיים ויווניים.

המהפכה הבולשביקית שהתרחשה בשנים הבאות הביאה לכך שהועברו אליו המון יצירות אמנות פרטיות, שהוחרמו לעשירי רוסיה, לצד כאלה שנלקחו ממוזיאון הארמיטאז' שבסנט-פטרבורג. בהמשך הביאה מדיניות הלאמת הרכוש הפרטי של הקומוניסטים, עוד ועוד יצירות אמנות למוזיאון. מאז צבר המוזיאון המפואר עוד ועוד יצירות וכיום יש בו מעל חצי מיליון עבודות אמנות. האוסף שבו נחשב לאחד האוספים הטובים בעולם, של אמנות אימפרסיוניסטית, פוסט-אימפרסיוניסטית ומודרנית.

בשנת 1937, לציון 100 שנים למותו של המשורר הרוסי המפורסם אלכסנדר פושקין, שונה שמו של המוזיאון ל"מוזיאון פושקין".


#טיפים
רצוי לתכנן מה לא רוצים להפסיד בשום אופן, כי המוזיאון הזה עצום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/bGxDxl5pPvk


ועוד מבט ארוך:

https://youtu.be/dkDF9TR8nFk
המרכז לצילום לומייר ברדרס
המרכז לצילום לומייר ברדרס
#על מרכז הצילום האמנותי של מוסקבה

המרכז לצילום לומייר ברדרס (Lumiere Brothers Gallery) הוא מרכז אמנותי חשוב במוסקבה, שעיסוקו המרכזי הוא חקר, תיעוד ושימור של הצילום הסובייטי והרוסי.

במוקד המרכז הזה עומדת גלריית צילום, הממוקמת בקומפלקס המבנים של מה שהיה בעבר מפעל השוקולד "רד אוקטובר". הגלריה משמשת פלטפורמה להצגת עבודות והישגים של צלמים מקצועיים, עם אוספים, תערוכות וגלריות צילום.

במרכז הצילום האחים לומייר, שנפתח בשנת 2010, מוצגות תערוכות צילום עוצרות נשימה. עוד במקום אולמי תצוגה, ספריה של ספרי צילום ואמנות, חדר הרצאות וכמובן גם בית קפה וחנות צילום ואמנות.

בין התצוגות המרשימות שבמקום תראו כאן אוסף תמונות המתארות את העיר מוסקבה, בין השנים 1900 ועד 1960.

עבודה נבחרת? - שימו לב ל"הדים של ילדוּת" (Echoes of Childhood), תמונתו המפורסמת של הצלם לאוניד לאזארב, משנת 1957. התמונה הזו מתארת ילד שרץ במורד הרחוב במוסקבה, כשמולו שורת משאיות המתיזות מים. שימו לב לסכנה ולהתרגשות הרבה שהתמונה משדרת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/_21sgMUW0GM
צאריצינו
צאריצינו מוזיאון
#על מוזיאון האמנות שבארמון קתרינה הגדולה

מוזיאון הצאריצינו (Tsaritsyno Park and Museum) הוא מוזיאון השוכן בתוך ארמון הצארינה. במוזיאון מוצג אוסף אמנות גדול ומגוון, עם מעל 30 אלף מוצגים ופריטים שונים. הוא ממוקם ליד תחנת המטרו צאריצינו ולא הרחק מתחנת רכבת הפרברים.

שמורת צאריצינו ומוזיאון צאריצינו במוסקבה נוסדו בשנת 1984, בתוך פארק בעל שם הזה. למקום שבו הם עומדים יש עבר היסטורי מפואר, שמתחיל עוד בזמן העתיק. מראהו הנוכחי, עם זאת, עוצב במאמצים ובכישרון רק במאה ה-18, עבור הצארינה קתרינה הגדולה. אחראים לו האדריכלים בז'נוב (Bazhenov) וקאזקוב (Kazakova).

עוד בארמון שהיה למוזיאון תמצאו חנות מוזיאון, בית קפה ומסעדות.


#סיפור הארמון המוזר
מוזיאון צאריצינו שוכן בארמון עתיק, עם סיפור מוזר במיוחד, הכולל רוחות ומקרי מוות מסתוריים ולא ברורים.

סיפורו המסתורי מתחיל כשהצארינה, יקטרינה הגדולה, רוכשת בסוף המאה ה-18 את "בוץ שחור", שמה של הנחלה הזו. המחיר שהיא משלמת עבורה מופקע, אבל את המלכה העשירה זה לא מטריד. היא מצווה לבנות בשטחה ארמון קיץ שישמש לה מעון לעונת הקיץ במוסקבה עצמה ובתוך כך יחליף את ארמון הקיץ המיושן של הצארים בקולומנסקוייה.

לדרישתה מוזמן מומחה מאנגליה, לעיצוב הגנים ולתכנון הפארק. על פי תכנונו, מפנים מהאזור את הבוץ השחור, מנקים את הנחלים ומנקזים את האגמים. שלב אחרי שלב הופך היער הטבעי שעל הגבעה לפארק מעוצב ומרהיב, לפי מודל היופי של הפארקים באותה תקופה.

העבר ההיסטורי המפואר של האזור, ראשיתו עוד בימי קדם. אבל עכשיו, בסוף המאה ה-18, רוצים להשלים על הגבעה, גם את בניית ארמון הקיץ הניאו-גותי המרהיב, עבור יקתרינה הגדולה. אבל תכניות לחוד ומציאות ממש לחוד. הבנייה של הארמון הזה עתידה להימשך, החזיקו חזק, לא פחות מ-230 שנה.

זה מתחיל בתכנונו של האדריכל וסילי בז'נוב (Bazhenov), מי שהיה האדריכל הראשון. אבל המלכה לא הייתה מרוצה ממה שראתה ובזנוב פוטר, תוך שהארמון שהחל לבנות נהרס עד היסוד.

אחריו המשיך במקומו תלמידו, האדריכל מטביי קזקוב. אבל כאן מתחיל סיפור בנייתו הטרגי ורדוף הרוחות, של הארמון. כי בעוד קזקוב מתכנן את הארמון החדש ומתחילים את הבנייה, הצארינה יקטרינה מתה. מכיוון שזה קורה עוד טרם הושלמה הבניה, הדבר מביא להפסקת הבנייה.

בהדרגה הולך האתר וננטש. במשך שנים רבות ניצבה החורבה שרצתה להיות ארמון והתקיימה כשלד לא גמור. רק בשנת 2005 החלו לשחזר את הארמון ולחזור ולבנות אותו, על פי התכניות המקוריות של קזקוב. שנתיים אחר כך הוא הושלם והפך למוזיאון שהוא היום.


#טיפים
כדאי להגיע לכאן בכל עונות השנה.

במקום ניתן גם להצטלם בתחפושות היסטוריות, לשכור סיורים ברכב חשמלי ואפילו לרכוב על סגוויי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/70NkjcsGnoo


ביקור במקום:

https://youtu.be/qsO8IR1ZDVo


מהאוויר:

https://youtu.be/Ral96PwPePo


גלריית טרטיאקוב
גלריית טרטיאקוב
#על מוזיאון האמנות הרוסית החשוב בעולם

גלריית טרטיאקוב (Tretyakov Gallery), או גלריית טרטייקוב, היא מוזיאון האמנות המרכזי במוסקבה. היא נחשבת לאכסניה האמנותית הטובה ביותר ליצירות אמנות רוסית ולאחת מגלריות הציור המהוללות ביותר בעולם.

במוזיאון הזה תוכלו להתרשם מהאמנות הרוסית, החל מהמאה ה-11 ועד המאה ה-20. הוא מדגים היטב את העושר הסגנוני והתמטי של עבודות האמנים הרוסיים במהלך השנים.

המוזיאון, שנקרא על שם סוחר האמנות פאבל טרטיאקוב, התבסס בתחילתו על האוסף שאותו צבר האיש במאה ה-19 וממנו צמח מה שנחשב כיום למוזיאון האמנות הרוסית המוביל בעולם.

מעבר לתרומת האוסף הפרטי שלה, משפחת טרטיאקוב תרמה גם את המבנה.

כיום כוללת הגלריה מעל 130 אלף יצירות של אמנים רוסיים, מכל התקופות והסגנונות ההיסטוריים שלה. הביקור כאן מומלץ לא רק לחובבי האמנות הספציפית הזו, אלא בכלל לחובבי האמנות החזותית באשר הם.


#תולדות המוזיאון
ראשיתו של המוזיאון במאה ה-19, באוסף הפרטי של סוחר אמנות בשם פאבל מיכאלוביץ' טרטיאקוב, שנהג לרכוש עבודות אמנות ישירות מהאמנים.

האוסף שצבר טרטיאקוב הוא הבסיס למה שנחשב היום למוזיאון האמנות הרוסית החשוב ביותר בעולם. הוא נולד בשנת 1856, כשהאמן פאבל טרטיאקוב פתח את הגלריה שבה איחד את אוסף ציוריו, עם אוספי האמנות של גלריה לאמנות עכשווית שפעלה אז במוסקבה.

בצוואתו ציווה פאבל טרטיאקוב, בשנת 1892, שהאוסף יועבר לבעלות העיר מוסקבה. מאז הלך האוסף וצבר יצירות רבות נוספות.

בתחילת המאה ה-20 הוקם מבנה הגלריה הנוכחי. עם למעלה מ-130,000 יצירות היום, גדלה בו מאז גלריית טרטיאקוב והייתה למאגר האמנות הרוסית הגדול והמגוון ביותר בעולם.


#מה תראו כאן?
במוזיאון טרטיאקוב נמצא האוסף הגדול והחשוב ביותר בעולם של אמנות רוסית. יש כאן אוסף יצירות עצום, הכולל עבודות פיסול, ציור ורישום.

המיקוד כאן הוא על אוסף ציורים עשיר, פרי יצירתם של ציירים רוסיים מהמאות ה-18 ועד ה-20.

מעניין גם אוסף האיקונות הרוסיות המעניין מהמאה ה-12. האיקונות, סמלים דתיים עתיקים, צוירו על ידי אמנים אנונימיים ברוסיה של ימי הביניים.

יש כאן יצירות אמנות צבעוניות מהתקופה שלפני המהפכה הקומוניסטית, עבודות מזרם הפוביזם ובהשראתו. תראו כאן עבודות נפלאות של כל גדולי האמנות הרוסית, מאמנים כמו קנדינסקי ורפין, דרך ברולובפדוטוב, לויטן, פיודור ואייבזוצקי ועד הציירים שאגאל וסוטין.

עם מעל 170 אלף עבודות אמנות מתקופות וזרמים שונים, בגלריית טרטייקוב יש אוסף נפלא של אמנות רוסית.

מוצגות כאן לא מעט יצירות אמנות מתחילת המאה ה-20 ועד ימינו. אחד הזרמים החשובים המיוצגים במוזיאון הוא ה"ריאליזם החברתי", זרם אמנותי שנוצר בעידן הטוטליטרי של הקומוניזם, בין השנים 1950-1930.


#טיפים
אורך הביקור כאן כשעתיים ויותר.

במוזיאון יש קפיטריה נעימה.

גלריית טרטיאקוב החדשה נמצאת לא רחוק, עם אוסף אמנות רוסית מהמאה ה-19, בסמוך לגן פסלים ולכנסיית יוחנן הקדוש.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/1vXV3mRAFJo


הדרכה:

https://youtu.be/lkfwLgew1aM
המוזיאון לאמנות מודרנית במוסקבה
#על מוזיאון האמנות המודרנית של מוסקבה

המוזיאון לאמנות מודרנית במוסקבה (Moscow Museum of Modern Art) הוא מוזיאון מדהים הממוקם באחוזה קלאסית של סוחר מהמאה ה-18.

במוזיאון הזה תוכלו לראות אוסף מרתק ונדיר של אמנות אוונגרד, יצירות מודרניות נדירות של ציירים ואמנים כמו קנדינסקי, שאגאל וחלוץ הציור המופשט מלביץ'.

הצצה מרתקת תוכלו לתת בתערוכה שמציג המוזיאון ונחשבת ייחודית. זוהי תערוכה המציגה את האמנים ששברו את המוסכמות בשנות ה-50 וה-60 של המאה הקודמת. אמנים אלו יתרו עבודות שנגדו את הקו שהכתיב המשטר הקומוניסטי. יצירותיהם הוחרמו אז על ידי המשטר הסובייטי והם נענשו. לאחר נפילת הקומוניזם ברוסיה, גמלה להם ההיסטוריה בהערכה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/1BXKQKWINYc


ביקור במקום:

https://youtu.be/bHp8wTGxZ9Y?t=13s
מוזיאון מכונות המין בפראג
#על מוזיאון הסקס שבעיר פראג

מוזיאון מכונות המין (Sex Machines Museum) בפראג, הנמצא לא הרחק מכיכר סְטָרוֹמֶסְצְקֶה, מציג את ההיסטוריה של הפורנוגרפיה והמין. מטרת המוזיאון היא ככל הנראה להוריד קצת ממחסום הבושה והטאבו, שביחס לעולמות הללו.

צ'כיה ידועה בליברליזם היחסי שלה בענייני סקס והמוזיאון הזה מדגים עובדה זו, גם לאור ההמצאות והפיתוחים שנוצרו ושווקו בה לאורך ההיסטוריה. במוזיאון, על 3 הקומות שלו, מוצגים עשרות מתקנים ומכשירים אירוטיים, בגדים אירוטיים ומעוררי חשק ומאות חפצים שימושיים ופריטי אמנות הקשורים בנושא.

יש כאן גם גלריה עם תמונות סקס מתקופות שונות, המראות את הדרך שעשתה הפורנוגרפיה מימי קדם ועד ימינו. באולם ההקרנה תוכלו לראות את ההתפתחות המקבילה בעולם הקולנוע, דרך סרטים אירוטיים ישנים.

לצד כל אלה תוכלו לפגוש כאן שלל מכשירים ואביזרים שנועדו לייצר הנאה מסקס ולסייע בעבר ביצירת תנוחות לא שגרתיות. כל אלה נוצרו במאות האחרונות, המאה ה-16 ועד ימינו.

המבט המעניין כאן הוא במה שעורר בעבר ריגוש מיני. הוא חווייתי ומעורר מחשבות, במיוחד כשרואים אילו רעיונות מוזרים היו לאנשים פעם לגבי חוויית המין...


#טיפים

הכניסה מגיל 18 ומעלה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/OYJ9C7FY_y0


עוד מבט:

https://youtu.be/YQZ14OGhzNI


ביקור במקום:

https://youtu.be/Op433ztyjVM
התיאטרון היהודי הממלכתי בבוקרשט
#על התאטרון היהודי של רומניה

התאטרון היהודי הממלכתי בבוקרשט (Teatrul Evreiesc de Stat) יכול להיראות כשריד של העבר, אבל הוא מוסד חי וקיים, שמעלה עד היום הצגות ומחזות על טהרת היידיש ומושך קהל לא קטן מקרב הקהילה היהודית בעיר. התאטרון היהודי בבוקרשט הוקם בשנת 1948 והוא המשך ישיר של מסורת ארוכת שנים, של תאטרון אידי ברומניה.

שורשי הקהילה היהודית של בוקרשט עצמה, נעוצים אי-שם במאה ה-16. הקהילה הזו ידעה רדיפות וקשיים במהלך השנים. במאה הקודמת הרדיפות הללו הגיעו לשיאן, ברדיפות הנאצים בתקופת מלחמת העולם השנייה וגם בקשיים שהציב בפניה המשטר הקומוניסטי ששלט ברומניה. אף על פי כן נותרו בעיר עד היום כמה אלפי משפחות יהודיות, שצרכו וצורכים תרבות בקביעות ובהתלהבות.

התיאטרון נמצא ליד המוזיאון היהודי של בוקרשט. שווה ליהנות מחוויה של הצגה בו. ואגב, גם למי שלא דוברים יידיש יש כאן פתרון, עם תרגום באזניות שמחלקים שם לצופים המעוניינים בכך.


#תולדות התאטרון היהודי של בוקרשט
התיאטרון היהודי הממלכתי בבוקרשט פועל בעיר מאז שנת 1948, אבל שורשיו מוקדמים הרבה יותר. ניתן לומר שהוא מייצג מסורת בת יותר מ-100 שנים של תאטרון אידי ברומניה, מאז נולדה להקת התאטרון של אברהם גולדפדן ביאשי.

אבל היה זה ב-1944, לאחר שנפל המשטר הצבאי-פאשיסטי של אנטונסקו, כשהותרו שוב הצגות ביידיש ברומניה. שנה אחר-כך, ב-1945, הוקמה להקת תאטרון חדשה ביידיש, בשם "תיאטרון איקוף". היא החלה להציג בבניין שבעבר הציג בו תאטרון באראשאום הרומני.

שלוש שנים אחר-כך, בשנת 1948, הוציא המשטר הקומוניסטי צו סגירה לכל מוסדות התרבות הפרטיים, כולל התאטראות. אז הוקם, בשיתוף פעולה עם ה"וועד הדמוקרטי היהודי", ארגון יהודי שנהנה מחסות השלטון, התאטרון הממלכתי היהודי, שבו אתם נמצאים כרגע.


מבט לתאטרון באחת מההצגות שהועלו בו:

https://youtu.be/pI5HIgnGZmY
המוזיאון הארכיאולוגי של אנטליה
#על המוזיאון הארכיאולוגי מהחשובים בטורקיה

המוזיאון הארכיאולוגי של אנטליה (Antalya Archeological Museum) אוחד עם מוזיאון נוסף וכיום הוא חלק ממוזיאון אנטליה.

הכירו אותו בתגית "מוזיאון אנטליה".
מוזיאון אנטליה
#על המוזיאון הארכיאולוגי של אנטליה

מוזיאון אנטליה (Antalya Museum), הנקרא גם המוזיאון הארכיאולוגי של אנטליה, נחשב כאחד המוזיאונים החשובים ביותר בטורקיה. זהו גם אחד המוזיאונים הגדולים של טורקיה. עבור שוחרי העבר והארכיאולוגיה, ההיסטוריה והאמנות של ימי קדם, זהו אתר חובה.

במוזיאון אוסף עצום של ממצאים ארכיאולוגיים מרשימים ביותר. ראשיתו בשנות ה-20 של המאה הקודמת. זהו מוזיאון ענקי, המציג מגוון רחב ביותר של פריטים וממצאים. תראו כאן פרישה מרשימה ביותר של חפצים עתיקים ועבודות אומנות, המייצגים את ההיסטוריה של אזור אנטליה ושל הים התיכון בכלל.

בניגוד לשכנתה יוון, טורקיה סבלה הרבה פחות משוד עתיקות על ידי המעצמות הגדולות בעבר. היא גם יצאה נשכרת מהעובדה שחלק ניכר מהחפירות הארכיאולוגיות התבצע בה בשלבים מאוחרים, בזמנים בהם מקצוע הארכיאולוגיה היה רציני והאתרים נחפרו על ידי מומחים, ללא הרס ותוך שימור ומחקר חכם. בכך היא הפכה לגן עדן ארכיאולוגי ולמקום בו העבר השתמר היטב.

המוזיאון נמצא על גומהרייט קדיסי, מרחק של 20 דקות הליכה על חזית הים הדרום מערבית של העיר. החופים של העיר קרובים אליו מאד.


#מה תראו כאן?
מוזיאון אנטליה ממוקם בקוניאלטי (Konyaaltı). הוא מציג בעיקר ממצאים ארכיאולוגיים שנמצאו בחפירות באזור אנטליה, חלקם מעידים על ההיסטוריה של הים התיכון כולו. אך יש כאן גם לא מעט ממצאים ארכיאולוגיים חשובים מחפירות רחוקות יותר ברחבי טורקיה.

על פני שטח בן 7,000 מ"ר נפרשים 13 אולמות תצוגה וכן גלרייה פתוחה. מוצגים כאן אלפי מממצאים, החל מימי קדם וזמנים פרהיסטוריים ועד מוצגים מימי האימפריה העות'מאנית.

מרבית המוצגים במוזיאון הם מאזור רמת אנטוליה והסביבה. הם מחולקים לחדרים שונים, לפי תקופות ונושאים מגוונים. יש כאן מוצגים נהדרים עשויי אבן, זכוכית וברזל, שהשאירו אחריהן התרבויות הקדומות, כולל פסלים, סרקופגים ופסיפסים.

בין השאר תוכלו לראות כאן ממצאים פרהיסטוריים ממערות האדם הקדמון שבסביבה, פסלים הלניסטיים ורומיים נהדרים, לצד ממצאים מתקופות נוספות, ביזנטיים, סלג'וקים ועות'מאנים, לצד מוצגי פולקלור עממיים, אתנוגרפיה ועבודות אריגה טורקית.


#אגפים וחדרים
בין אגפי המוזיאון:

אגף להיסטוריה של הטבע - עם מאובנים בני מיליוני שנים.

אגף פרהיסטורי - בו כלים עשויי עצמות ואבן, ששימשו את האדם הקדמון.

אגף היסטורי - שלל ממצאים הקשורים לאימפריות וקיסרים, לוחות וכתובות מאתרים באזור אנטליה, פסלי אלים שונים, כולל פוסידון ודימיטר.

אגף הים - ממצאים שנשלו מהים, כמו מציבות, אוספי תכשיטים, כלי קרמיקה וחרס ועוד.

אגף לילדים - זה אחד היחידים במוזיאוני טורקיה שמקצים אגף עם תצוגות ופעילויות לילדים.

שלל ממצאים מעניינים נוספים תראו בגינה שמחוץ למוזיאון.


#טיפים
לא להחמיץ!

יש במוזיאון מזנון נחמד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/20lHnBlGBsQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/FTd-RyFF2aM


הדרכה:

https://youtu.be/1IfFFyoIPTM
מוזיאון סונה ואינן
#על המוזיאון האתנוגרפי של אנטליה

המוזיאון האתנוגרפי של העיר, בשמו הרשמי מוזיאון סונה ואינן (Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Museum), עוסק באתנוגרפיה, היסטוריה, ארכיאולוגיה ואומנות באנטליה והסביבה. מוצגים בו אוספים ותצוגות של אומנות ומלאכת יד ולצד אלה מתקיימים כאן קונצרטים ואירועי תרבות.

זהו מוזיאון עממי, בו תוכלו לראות אוסף מרשים של עבודות יד ואומנות עממית. יש כאן החל משטיחים ותלבושות מסורתיות ועד לתצוגה של צורות חיים שונות, מהעבר של אנטליה וסביבתה.

המוזיאון שוכן בשני מבנים היסטוריים בקלאיצ'י (Kaleiçi), העיר העתיקה של אנטליה. בקאלאיצ'י צמחה מורשת העיר ויש המכנים את המוזיאון הזה בחצי הלצה מוזיאון קאלאיצ'י.

שני המבנים נרכשו על ידי קרן סונה ואינאן ובשנים 1993 ו-1995 עברו שחזור ושיפוץ יסודי ומקיף.

המבנה הראשון הוא עות'מאני, בית טורקי טיפוסי, מוקף בגן גדול ומרשים. בשחזור שלו הוסרו לא מעט תוספות שנוספו לו עם השנים ושלא היו חלק מהמבנה המקורי.

שלושת החדרים שבבקומה העליונה של הבית מוקדשים למוזיאון האתנוגרפי. מוצגות בהם סצינות מחיי היומיום במחצית המאה ה-19. רואים כאן תלבושות, חפצים, ריהוט, כלי נגינה ועיצוב פנים בסגנונות אופיינים לימים והתקופות ההם.

הבניין השני הוא מה שהיה בעבר כנסיית סנט ג'ורג', בה התפללה הקהילה היוונית-אורתודוכסית שהתגוררה בעיר. כאן מוצגים כלים שונים, כמו כדים וצלחות, לצד עבודות קרמיקה מרהיבות בדיוק ובאיכות שלהן. בחדר אחר מוצגים ציורים ראליסטיים ונפלאים, בהם ניתן להתרשם כיצד נראתה אנטליה של ימים עברו.

קרן סונה ואינאן קיראץ', משפחת פטרוני ואספני האמנות מהחשובות בטורקיה, היא גם זו שאחראית למרכז החדש לתרבות ואמנות של אנטליה. ממש כמו מוזיאון "פֶּרָה" באיסטנבול, גם מרכז זה מוקדש לתצוגת החיים בימים ההם באנטליה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/3rN9g7EVwdU
מוזיאון המרציפן בסֶנְטְאֵנְדְרֵה
#על המוזיאון שהכל עשוי בו ממרציפן

במוזיאון המרציפן (Szamos Marcipán Múzeum) שבעיירת האמנים סֶנְטְאֵנְדְרֵה תראו מגוון של יצירות שנוצרו ממרציפן בלבד.

אל תנסו לאכול את היצירות... במוזיאון יש גם בית קפה וחנות נחמדה. בחנות שלו תוכלו לרכוש מוצרי מרציפן ומזכרות שעשויות ממנו.

בין יצירות המרציפן שכאן תוכלו למצוא ידוענים וכוכבים כמו הנסיכה דיאנה ומייקל ג'קסון, לצד מלכים ואישים הונגריים מפורסמים ודמויות שונות מסיפורי ילדים, דוגמת כיפה אדומה ופינוקיו.

בתצוגה גם צמחים, פרחים, פירות וירקות ממרציפן ושלל חפצים ועצמים מעניינים מהחומר הזה. יש גם המחזות מרציפן של סיפורים ועלילות שונות.

אבל היצירה הכי גדולה כאן שנוצרה ממרציפן היא תבנית בית הפרלמנט ההונגרי. כאן יצרו ממרציפן כל פרט במבנה העצום והמעוצב הזה, שעל גדת הדנובה בבודפשט. מרשים. מאד.


#טיפים
מי שירצו בכך, יוכלו להשתתף בסדנת מרציפן, שבה יתנסו ויודרכו כיצד להכין עבודות מרציפן, כמעט כמו אלה שבמוזיאון... בתשלום נוסף.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/lILQ8i9DLOQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/YaKa9Bh3wS8


בלוגרים:

https://youtu.be/L4fL3EMs8Ps


הדרכה:

https://youtu.be/p8uq9iVb6wo
המוזיאון הלאומי לאַזוּלֵז’וֹ
#על מוזיאון האריחים המיוחדים של פורטוגל

במנזר מאדרה דה דאוש (Madre de Deus) שנוסד עוד בשנת 1509, נמצא המוזיאון הלאומי של האַזוּלֵז’וֹ (Museu Nacional do Azulejo). זהו מוזיאון האריחים של ליסבון, אחד האתרים המרשימים בעיר ואגב, בכלל לא משעמם כמו שעלולים לחשוב בגלל השם והפיהוק...

כי המוזיאון הזה מפתיע ביופיו. מוצגת בו ההתפתחות של האַזוּלֵז’וֹש, אריחי הקרמיקה הייחודיים של פורטוגל. במהלך 500 השנה האחרונות הפכו האריחים המקומיים הללו לחלק מפורטוגל ומתרבותה האמנותית, האסתטית והאדריכלית.

יש כאן הסבר מקיף על התפתחות האמנות הייחודית של האריחים הפורטוגזיים, מיום הגעתם לפורטוגל, במאה ה-15, ועד ימינו. בתצוגה תראו את שלל הסגנונות שלהם, שניכרת בהם ההשפעה של תקופות, זרמים ואמנויות שונות. כך תראו אריחים בסגנון המוסלמי מוּרִי, שנקרא סגנון המודחאר, סגנונות הרנסאנס, הבארוק, או סגנון האריחים ההולנדי.

במנזר תראו כנסייה מפוארת שקירותיה הפנימיים מצופים כולם, בשילוב המרשים ביותר, של אריחים בגוונים של כחול וזהב. עוד פריט מרתק במוזיאון הוא קיר האריחים הארוך, שמתאר את ליסבון, בתקופה שלפני רעידת האדמה ההרסנית של שנת 1755.


#על אריחי הקרמיקה הייחודיים לפורטוגל
שמם של האַזוּלֵז’וֹש, האריחים המצוירים של פורטוגל, נודע בכל העולם כולו. האריחים הללו נמכרים כאן בכל פינה ודומה שאין מקום שבו הם לא נמצאים בעיר ליסבון. מכנסיות, מנזרים וארמונות ועד בתים ובנייני ציבור, ישנים וחדשים, מפוארים ופשוטים - כאן תראו תמיד את גווני הכחול שעל הקיר המרוצף בהם.

לפורטוגל הגיעו האריחים הללו במאה ה-15, דרך ספרד, היישר מהעולם הערבי, שבו נקראת אבן חלקה אזולאי. אבל בנוסף למקור הערבי, אריחי האזולז'ו ספגו השפעות תרבותיות וסגנוניות רבות. זאת בזכות היותה של פורטוגל אימפריה, בעלת מושבות וקשרי מסחר ותרבות ברחבי העולם. ההשפעות הללו גרמו לכך שלאריחי האזולז'ו נוספו אלמנטים רבים. זאת ביחס לסגנון המוסלמי המקורי, שהתבסס על צורות גיאומטריות. את הצבעוניות הכחולה, למשל, קיבלו אריחי האזולז'ו מהקרמיקה הסינית, ממש כמו שלקחה הקרמיקה המפורסמת של העיר דלפט שבהולנד. מיבשות אמריקה ואסיה נוספו לאזולז'ו הפרחים הרבים ובעלי החיים שמרבים להופיע על האריחים בפורטוגל.


#טיפים
כמו לכל המוזיאונים בליסבון, גם לכאן הכניסה חופשית, בכל יום ראשון, עד השעה 14:00. מומלץ להגיע מוקדם.

בימי שני כבמרבית המוזיאונים והאתרים בעיר, סגור.


הנה הצצה מקרוב:

https://youtu.be/ft30_oVJsuQ


ואריחי האזולז’ו:

https://youtu.be/BISO9GN-Iho


מוזיאון הפולקלור הלאומי
#על מוזיאון התרבות, האמונות והמנהגים של קוריאה

מוזיאון הפולקלור הלאומי (National Folk Museum), הניצב בצמוד לארמון המלך גיונגבוק, מציג את התרבות, ההיסטוריה ואורחות החיים של העם הקוריאני, במיוחד במהלך התקופה שבה שלטה שושלת ג'וסון, במהלך מאות השנים, החל מהמאה ה-14 ועד ראשית המאה ה-20.

המוזיאון נוסד בשנת 1946. הוא ממוקם, כאמור, במתחם של ארמון המלך גיונגבוק, בתוך מבנה עתיק ודמוי פגודה ענקית. עם 100 אלף מוצגים במוזיאון, הוא מתמקד ב-3 נושאים עיקריים: תולדות העם הקוריאני מימי קדם והתקופה הפרהיסטורית, אורח החיים של העם הקוריאני, עם דגש על קוריאה של פעם ומעגל החיים הקוריאני וכיצד הוא מודרך מהאמונה הדתית של בני העם בקוריאה.

במוזיאון תוכלו להכיר את התרבות הקוריאנית העשירה, את האמונות של בני העם הקוריאני, את מנהגיו ואפילו את המאכלים המסורתיים שמכינים פה כבר מאות שנים, דוגמת הקימצ'י, מאכל הכרוב הכבוש המתובל, שהוא התוספת הקבועה והפופולרית למאכלים קוריאניים רבים.

בתצוגה תוכלו לראות כאן בגדים ופרטי לבוש קוריאניים, לצד תכשיטים, כלים ומוצגים רבים המלמדים על ההיסטוריה הרחוקה של קוריאה. החשיפה החווייתית והמעניינת שבו מספרת את הסיפור הקוריאני לאורך ההיסטוריה הארוכה שלו. בגנים שופעי הפסלים של המוזיאון מוצגים המזלות השונים והאמונות של הקוריאנים המקומיים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/4JGlq8YRIMA


ביקור במקום:

https://youtu.be/o-iOZ3F-piQ


והדרכה:

https://youtu.be/5aHadDlbMIQ
גלריית האקדמיה
#על מוזיאון האמנות הוונציאנית החשוב ביותר בעיר

גלריית האקדמיה (Gallerie dell Accademia) בוונציה היא מוזיאון מומלץ מאוד למתעניינים באמנות בכלל ובציור קלאסי בפרט. בגלריה מוצגות יצירות מופת של אמנים ונציאניים ידועי שם.

הגלריה נמצאת בסמוך לגשר האקדמיה המפורסם, שעל התעלה הגדולה. הבניין שבו היא שוכנת הוא מאמצע המאה ה-14. הגלריה מוקמה כאן בידי המצביא המפורסם נפוליאון בונפרטה, שכבש את העיר ונציה בראשית המאה ה-19 וביצע בה שינויים ארגוניים שונים, כמקובל אצלו.

בגלריה נמצא מה שהוא אולי האוסף החשוב ביותר בעיר ונציה, שבה כידוע, מגוון גדול של גלריות, מוזיאונים ואוספי אמנות נהדרים.

מוצגת כאן אמנות הציור הוונציאנית, החל מתקופותיה המוקדמות מאוד ועד לאמנות בת זמננו, עם דגש ברור על עבודות האמנות שעד למאה ה-18, עם תוספות מאוחרות יותר ומעטות יחסית של אמנות ונציאנית בת זמננו.


#יצירות האמנות שבמוזיאון
גלריית האקדמיה מציעה ריכוז מדהים של יצירות מופת, פרי מכחולם של אמנים ונציאניים מתקופות שונות בהיסטוריה של העיר והרפובליקה.

תראו כאן יצירות המתפרשות על מאות רבות, החל מהתקופה הביזנטית, כשהעיר ונציה נוסדה, דרך ימי הביניים, אמנות הרנסאנס כשהעיר ונציה שגשגה והייתה בשיאה הכלכלי, הצבאי והאמנותי ועד לאמנות העכשווית בעיר, שבה מתקיים הביאנלה, מהאירועים השנתיים החשובים בעולם בתחום האמנות החזותית.

בגלריית האקדמיה מוצגות יצירות מופת של אמני ונציה, כולל שמות ידועים כמו טינטורטו (Tintoretto), טיציאנו (Tiziano), בליני (Bellini) ואחרים. העבודות מסודרות כאן בדרך כלל בסדר כרונולוגי, עם פה ושם מוקדי ארגון לפי נושא.

בולטים כאן גם ציירי סגנון הוודוטה (Veduta), ציור שמתמחה בהנצחת נופים נרחבים וסביבה כפרית ועירונית באזור. בין הציירים הללו היו שמות כמו קנלטו (Canaletto), בלוטו (Bellotto) וגוארדי (Guardi). ציורים כאלה היו אז מזכרות אמנות פופולאריות אצל מבקרים בעלי הון בוונציה.

מטבע הדברים מרוכזות היצירות החשובות בגלריה באולמות 2-10, שבהם ציורים מתקופת הרנסאנס, ימי השיא של האמנות בוונציה. אגב, תקופת הרנסאנס הגיעה לעיר באיחור מסוים, מה שלא מנע ממנה להפוך, מבחינה תרבותית ואמנותית, לתקופת הזוהר והשיא של העיר.


#טיפים
אם זמנכם מוגבל, התרכזו באולמות 2-10, המוקדשים לתקופת הרנסאנס. שם מרוכזות העבודות החשובות ביותר כאן.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/KWP9wqwouys


והנה דוגמאות ליצירות שבו:

https://youtu.be/oLFwxFHjLsg
מוזיאון ניקולה טסלה
#על המוזיאון לזכר הממציא הסרבי הדגול

מוזיאון ניקולה טסלה (Nikola Tesla Museum) עוסק בגדול הממציאים שעברו בה בהיסטוריה ואחד מסמלי האומה. בכדי להבין כמה כבוד רוחשת לו האומה הסרבית נציין שעל שמו של טסלה נקרא גם נמל התעופה ניקולה טסלה, נמל התעופה הראשי של בלגרד ושל סרביה.

במוזיאון שבו מבקרים בכל שנה מעל 70 אלף איש מוצגת בקומה הראשונה תערוכה על המצאותיו וחייו של טסלה, ובקומה השנייה ניתן לבקר בתערוכות מתחלפות על חייו של הממציא ופריטי מחקר מדעיים הקשורים בו.

ניקולה טסלה עצמו היה אחד מחשובי הממציאים בכל הזמנים. הוא היה פיזיקאי ומהנדס חשמל שנחשב לממציא שיטת זרם החילופין החשמלי ולממציא הראשון של הרדיו. טסלה נולד בסרביה, אך את החלק החשוב בקריירה שלו עשה בארה”ב, אליה היגר ובה עבד בתחילה כעוזרו של תומאס אדיסון ובהמשך כמתחרהו הגדול.


#מה הייתה תרומתו של ניקולה טסלה?
ניקולה טסלה היה אחד מגדולי הממציאים ומי שרבים רואים כגדול הממציאים בכל הזמנים. הוא היה אשף החשמל, מי שבחייו נשבע להאיר את העולם. טסלה גילה עקרונות מדעיים ופיתוחיו הטכנולוגיים הם רבים, כולל מערכת זרם החילופין, הרדיו האלחוטי ודגמים של טורפדו וסירות שנשלטו מרחוק בעזרת רדיו. טסלה היה מי שהאיר את העולם והביא את נורת החשמל של אדיסון לכל מקום, הוא זה שהקדים את מרקוני באלחוט וערך ניסויים ברנטגן, ברדאר ואפילו בפיצוח הגרעין.

הגאון הקרואטי היה איש של קצוות וניגודים. בעל זיכרון צילומי שזוכר במבט ספרים שלמים שסקר לרגע, אך מוצף פחדים ושיגעונות כפייתיים. בגיל צעיר הוא למד להפוך את ההפרעות הנפשיות והחזיונות שלו ללימוד והמצאה. יכולתו לחזות בדמיונו מכונות ומכשירים שעובדים, ממש כאילו היו מולו, הייתה מתת-אל והוא השתמש בה כדי להמציא ולייצר את חזיונותיו.

אחרי שעבר לאמריקה, כדי ליישם את רעיונותיו, הוא עבד אצל אדיסון, שלפי דבריו רימה אותו. הוא כבר המציא את זרם החילופין והעמידו למול הזרם הישיר של אדיסון, אלוף ממציאי אמריקה. כשאדיסון טען שזרם החילופין מסוכן לבני-אדם, לא חשש טסלה להפגין בפני עיתונאים כיצד הזרם עובר דרך גופו שלו והוא בריא ושלם. טסלה גבר על אדיסון בפרישת רשת החשמל שלו ויישם רעיון שהגה בילדותו - הוא יצר חשמל מכוח המים של מפלי הניאגרה. הוא גם המציא את שפופרות טסלה מלאות הגז, ששימשו לתאורה, אפשר את המצאת הטלוויזיה, על ידי פיתוח של סליל טסלה ליצירת מתחים חשמליים גבוהים והחל בהקמת מפעל "אלחוט עולמי", מעין מערכת שידור חדשנית. אבל מפולת הבורסה האמריקנית הפילה גם אותו ואת החברה שבנה וכעבור עשור הוא מת נשכח ומתוסכל.

באופן מוזר, מאז מותו של טסלה היה שמו כלא היה. רק בשנים האחרונות החלו שוב להכיר בגדולתו של הגאון שהוא היה וחזרו להזכיר את שמו בנשימה אחת עם איינשטיין, אדיסון, בל ומרקוני. גם מי שלא מדרגים אותו כגדול הממציאים בהיסטוריה, מסכימים שהיה ככל הנראה החכם, המבריק והרב-תחומי מבין גאוני המאה ה-20.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://youtu.be/OM8iBF3gkXU


הדגמה של אחד מה"פלאים" החשמליים שנהג להציג לקהל:

https://youtu.be/NOXLKOQsZ_U


ומחווה לטסלה, בדמות דיוקנו העשוי מנורות חשמל:

https://youtu.be/F6KkcwxcM3g
מוזיאון התעופה של בלגרד
#על המוזיאון שהוקדש לעולם התעופה

מוזיאון התעופה של בלגרד (Museum of Aviation‬), עם המראה המרשים והעתידני של המבנה שלו, נמצא בקרבת שדה התעופה, 10 דקות הליכה ממנו ופחות מקילומטר במרחק.

המוזיאון מציע תצוגת חוץ של מטוסים רבים, לא מתוחזקים כראוי, אך אותנטיים. בפנים המראה שלו מודרני יותר ומעט יותר מתקדם וניתן לחוות במקום את כל המאה ה-20, המאה של התעופה, דרך התצוגה של הפריטים הרבים.

יש במוזיאון סוגים רבים של כלי טיס ממלחמת העולם הראשונה והשנייה. אבל הייחודי והמעניין כאן הוא התצוגה של כלי טיס אמריקאים ושל נאט"ו, שהופלו או נתפסו במלחמת קוסובו ובמתקפות של נאט"ו באותה תקופה.


מבט במוזיאון התעופה של בלגרד:

https://youtu.be/tQFadYr5w60


ובמבנה המוזיאון מבחוץ:

https://youtu.be/DISZFqj5-_Y
המוזיאון לאמנות קיקלאידית
מוזיאון הכפר
מוזיאון השלום של זנזיבר
מוזיאון ישראל
מוזיאון הכרכרות העתיקות


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.