» «
המוזיאון הלאומי של דנמרק
המוזיאון הלאומי של דנמרק
#על המוזיאון המרכזי לתולדות התרבות והאמנות של דנמרק

במוזיאון הלאומי של דנמרק (Nationalmuseet), המוזיאון הכולל והמקיף ביותר לתולדות התרבות והאמנות בדנמרק, תוכלו לקבל מבט על ההיסטוריה של המדינה ועל תושביה.

המוזיאון, שממוקם בקרבת הסטרוייט ומומלץ לכל המשפחה, הוא מוזיאון התרבות וההיסטוריה הגדול והחשוב בדנמרק. הוא שוכן באחוזה מרשימה מהמאה ה-18. בעבר התגוררו בה נסיכי הממלכה והניחוח המלכותי עדיין מסקרן גם ילדים.

בתערוכות שבו המוזיאון מציג את ההיסטוריה והתרבות של דנמרק והאזור כולו, החל מימי קדם ועד היום. תקבלו כאן סקירה נהדרת של מוצגים היסטוריים וארכיאולוגיים מתולדות הממלכה של דנמרק, מאז ימי קדם ועד ימינו.

מוצגים ארכיאולוגיים מימי הוויקינגים, המוצגים במוזיאון, יאפשרו לכם לעקוב אחר העבר המפואר של העם הוויקינגי. עוד במוזיאון מוצגים מרתקים נוספים כמו בית ויקטוריאני אותנטי מסוף המאה ה-19, מומיות מצריות ואפילו דוכן חשיש משכונת כריסטיאניה ההיפית.

המוזיאון הלאומי הדני מארח מגוון תערוכות מרתקות. בצד האמנותי תמצאו כאן אוסף נרחב בגלריה הלאומית, עם אמנות דנית ובינלאומית, מאז המאה ה-12 ועד ימינו. בין הציורים שתוכלו לראות כאן יהיו עבודות של רמברנט, רובנס, מאטיס, פיקאסו ורבים נוספים.


#מה תראו כאן?
ב-3 קומותיו מציע המוזיאון הלאומי הדני מגוון תערוכות קבועות ומתחלפות, של ממצאים והיסטוריה של קופנהגן, דנמרק והעולם.

יש כאן מסדרון זכוכית שממנו יוצאים אל 23 חדרים המציגים את דנמרק המוקדמת. הם מתחילים מהפרהיסטוריה של האזור, בתקופה של לפני 15 אלף שנה. שימו לב במיוחד למרכבת השמש הפרהיסטורית. למטה מוקדש לה הסבר נפרד.

משם עוברים חדר חדר, עד שמגיעים לימי הוויקינגים, אחד הנושאים המרתקים והאטרקטיביים שבמוזיאון. בתערוכה הראשית המוקדשת לוויקינגים ניתן לראות מומיות חנוטות של לוחמים ויקינגים, שנקברו ומוצגות כאן, כשהלוחמים לבושים ומחומשים למלחמה.

עוד תוכלו לראות כאן את האבנים הרוּנִיוֹת, עם הכיתובים באלפבית הסקנדינבי העתיק. התרגומים שליד האבנים הללו פותרים חלק מהמסתורין סביבן. ראו הסבר נפרד למטה.

עוד תערוכות מומלצות כאן הן אלה של האוסף האתנוגרפי של דנמרק, האוסף המלכותי למטבעות ומדליונים, אולם אגמונט (Egmonthallen), וחדר הנשפים המרכזי.

יש כאן תצוגה של ארמון הנסיך ששוחזר ומציג את החיים של המשפחה המלכותית, בארמון מהמאה ה-18.


#מרכבת השמש הפרהיסטורית
אחד המוצגים המרהיבים ומסקרנים במוזיאון הוא מרכבת השמש הפרהיסטורית, שנמצאה ב-1902, בטרונדהולם בוג שבצפון מערב זילנד, האי שעליו בנויה קופנהגן.

מדובר באובייקט נדיר ביותר, הממחיש את הרעיון שסוס אלוהי ומקודש הוא שמניע את השמש במסעה הנצחי. לאורך היום הוא מושך אותה בשמיים ובלילה - בעולם האפל והנסתר. כדי לסמל את תנועת השמש בשמיים, הקישוט המרהיב הזה מציג אותה ואת הסוס האלוהי, כשהם מונחים שניהם על גלגלים.

מרכבת השמש מוצגת בחדר 12 של התערוכה. הפסל הקישוטי המיוחד והקדום הזה נוצר בתקופת הברונזה הקדומה, במאה ה-15 לפני הספירה. את מקורו הנורדי של האובייקט מסגירים הקישוטים הספירליים, בדיסק השמש המוזהב, קישוטים אופייניים לנורדים הקדמונים.


#מהן האבנים הרוּנִיוֹת? - באדיבות אנציקלופדיה אאוריקה
הסקנדינבים של ימי קדם, ככל הנראה ויקינגים, כתבו על גבי אבנים וסלעים. הם נהגו לגלף את הטקסט היישר בסלע. השפה הקדומה שלהם נקראה "רוּנִית".

האבנים שעליהן הם כתבו קיבלו את השם "אבנים רוּנִיוֹת" (Runic Stones). הן נמצאו ברחבי סקנדינביה ובזכות אבנים רוניות כאלה, שנמצאו ביבשת אמריקה, למדו החוקרים על התרבויות העתיקות של סקנדינביה.

תודות לכיתובים על אבנים רוניות, גילו הארכיאולוגים, בין השאר, שהוויקינגים הגיעו בתקופתם גם לצפון אמריקה, מאות שנים לפני קולומבוס.


#ילדים
אגף מיוחד במוזיאון הלאומי מיועד לילדים עד גיל 12, שרוצים להתנסות בדנמרק של ימים עברו. באגף הילדים הם יכולים להתחפש ולעטות על עצמם תלבושות מסורתיות מהימים ההם. הקטנים מוזמנים להתלבש כמו ויקינגים, לטפס על ספינת ויקינגים (דגם כמובן) ולשוב לשנת 1920, כדי ללמוד בכיתת בית ספר אופיינית לתקופה. נחמד וחינוכי.


#טיפים
לילדים עד גיל 18 הכניסה חופשית.

בכניסה למוזיאון, משמאל, תמצאו חדר משחקים לילדים ופעוטות.

בבקרים יש סיור מודרך חינם באנגלית (בימים א', ג' ו-ה' ב-11:00 בבוקר), עם תיאור של חיי הדנים במאות האחרונות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/8aq5cKzNAKU


מרכבת השמש מתקופת הברונזה:

https://youtu.be/T2_RFtn1SLY


הדרכה:

https://youtu.be/cRjLE-gV-ok


תערוכת הוויקינגים:

https://youtu.be/Cq0MY14wuzA


אגפי המוזיאון:

https://youtu.be/jeQo53rDNTo
הגלריה הלאומית לאמנות
הגלריה הלאומית לאמנות
#על המוזיאון לאמנות עם היצירות הנהדרות בקופנהגן

בגלריה הלאומית לאמנות (Statens Museum for Kunst) תיהנו משלל יצירות מרהיבות, המייצגות 700 שנה של אמנות מערבית.

הגלריה, הממוקמת בארמון מהמאה ה-19 שנמצא לא הרחק מטירת רוזנבורג, נחשבת למוזיאון האמנות המקיף ביותר בדנמרק. התצוגות בו מתאפיינות בגישה חדשנית. זן באה לידי ביטוי בסידור לא מעט מהיצירות שמוצגות, במקום באופן כרונולוגי, לפי תקופות, דווקא לפי נושאים.

בגלריה תמצאו מגוון עשיר של יצירות מתחומי אמנות שונים, פרי יצירתם של אמנים דנים ומהעולם. יש כאן עבודות של אמנים דגולים, החל מרמברנט ורובנס ועד מאטיס, פיקאסו ומונק.


#מה תראו כאן?
הגלריה הלאומית אוסף אמנות רחב, המתפרש על כמעט מילניום, החל מהמאה ה-12 ועד ימינו. יש כאן מעל 700 שנים של אמנות מערבית והיסטוריה תרבותית של העולם.

חלק משמעותי מהיצירות המוצגות באוסף המוזיאון הענקי האדיר מוצגות לפי נושאים. כך ניתן לראות כאן, למשל, אוסף דיוקנאות ל אישים, ממאות שונות ותקופות שונות באמנות, מה שמאפשר לראות כיצד משתנה אופן התיאור של אישים היסטוריים לאורך השנים.

אבל אחד האוספים המיוחדים והייחודיים בגלריה הלאומית הוא זה של ציורי הנופים הנהדרים, מעידן הזהב של הציור הדני. שימו לב לציורים המלנכוליים משהו, האפיים, המוארים על ידי האור הרך של הצפון. שימו לב גם לתמונות הפנים של בתים וחללים פנימיים, בהם בוקע מה שלימים ירכוש לו שם בעולם כולו כסגנון הדני המודרני.


#פעילויות לילדים
בין השאר מציעה הגלריה הלאומית הדנית מוזיאון מיוחד לילדים, הכולל תערוכות מיוחדות המותאמות להם. בסופי שבוע, בחופשות ובחגים, מציע המוזיאון, שמתאים לגילאי 4-12, גם סדנאות שמדריכים אמנים, בהן יכולים הילדים להכיר ולהתנסות בטכניקות שונות של יצירה ואמנות פלסטית. בין הפעילויות היצירתיות שיעבדו בהן יש ציור על קנבס, צביעה במברשות, עבודה בחימר ועוד.


#טיפים
הכניסה לתערוכות הקבועות חופשית.

התערוכות המתחלפות בתשלום

עד גיל 18 הכניסה חופשית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/nxfjOvo8J1k


ביקור במקום:

https://youtu.be/ErJRrWVABQI


היצירות:

https://youtu.be/mgwmEgqiljM
מוזיאון הספינות הוויקינגיות
מוזיאון הספינות הוויקינגיות
#על המוזיאון של ספינות הוויקינגים שמחוץ לקופנהגן

מוזיאון הספינות הויקינגיות (Viking Ship Museum) שבעיירה רוסקילדה (Roskilde) הוא מהמוזיאונים הייחודיים בדנמרק. כאן ניתן לראות שרידים מרשימים של מספר ספינות ויקינגיות ענקיות שנמשו ממימי הפיורד של רוסקילדה.

בספינות השמורות היטב תוכלו לראות את העץ ממנו בנוי גוף הסירות, את עיטורי המתכת, חלקי מפרשים (בנפרד) ואפילו סימני איטום הזפת שלהן. שימו לב לאילי המתכת המפורסמים שהוצבו בחרטום הספינה הוויקינגית. הם גולפו בצורת ראשי מפלצות ותפקידם היה להרתיע ולחזק את תדמיתם הקטלנית של הפושטים הוויקינגים על הערים האירופיות בימי הביניים.

זה אולי נשמע לא משהו אבל הספינות העתיקות הללו של הוויקינגים אחראיות במידה רבה לתפקידם המשמעותי בתרבות אירופה והעולם. הן שאיפשרו להם לפשוט על כל אירופה והאי הבריטי ולהגיע עד צפון אמריקה.

הללו מוצגות בחלל גדול ומואר היטב. אלו שלדות של ספינות עץ ויקינגיות מקוריות, שהשתמרו היטב, בצד ספינות שלמות ושחזורים שונים. כאן ניתן ללמוד על הסירות הוויקינגיות כיצד נבנו והושטו, מתי ולמה הן נועדו, המקור לחומרים ליצירתן, מה תפקיד של כל חלק בהן ועוד.

אבל במוזיאון תוכלו ללמוד על הוויקינגים לא רק כספנים ובוני ספינות. מוצגים כאן הלבוש הוויקינגי, כלי הבישול, אמנות וחרשות המתכת הוויקינגית, שיצרה בין השאר את כלי הנשק והקסדות האייקוניות שלהם.

עוד תלמדו במוזיאון על האסטרטגיה הוויקינגית בקרב, על הכתב המיוחד שלהם והאבנים עם הכתובות.

המוזיאון ניצב על שפת פיורד רוסקילדה, כשהוא מוקף סירות ואוניות רבות. מיקומו לא נבחר סתם. המוזיאון ניצב על חוף הים הסלעי, באתר ארכיאולוגי שהמוזיאון נבנה מסביבו.

בעיירה רוסקילדה תראו גם מדרחוב חביב, עם כנסייה יפה, ששווה להציץ בה.


#מה תראו כאן?
בביקור במוזיאון תראו לפני הכל את שרידי 5 הספינות הוויקינגיות שנמשו בשנות ה-60 של המאה הקודמת ממימי פיורד רוסקילדה, הסמוך למוזיאון. הסירות הוויקינגיות נמצאות באולם המרכזי והמקורה של המוזיאון. הן שוחזרו בצורה מרשימה שמאפשרת להבין כיצד היו בנויות ונראו בעבר.

הסירות הוטבעו בפיורד במאה ה-11, כדי לחסום את ספינות האויב מנתיב שעלול או שימש לתקיפת היישוב הוויקינגי במקום.

אורך הסירות הללו נע בין 3 מטר ל-50 מטרים. בין הספינות כמה סוגים, כולל ספינת הלונג (Longship), ספינת מלחמה (Warship) ויקינגית, מעבורות זעירות וסירות דייגים. בסמוך תוכלו לצפות בסיפור של הספינות הוויקינגיות הללו. סרטונים ותמונות המוצגים שם יציגו את ההיסטוריה של גילויין והוצאתן מקרקעית הים. סרטון נוסף ומסקרן מציג את האופן שבו נהגו הוויקינגים לבנות את הספינות שלהם בעבר.

בחדרים שמסביב לאולם תוכלו לראות תערוכה קבועה ותערוכות מתחלפות העוסקות בחיי הוויקינגים ובהיבטים שונים, כמו דפוסי המסחר שלהם, תרבותם, האלילים שלהם ועוד.

מחוץ לבניין, בחלק הפתוח של המוזיאון, יש תצוגה של סירות המשחזרות את הסירות הוויקינגיות. כאן תוכלו להשתתף בסדנאות, לעשות מלאכות שונות מחיי הוויקינגים ולצפות במלאכת בניית הספינות הללו.


#קורס בניית ספינות ויקינגיות
כיום המוזיאון גם משחזר ספינות ומאפשר למבקרים להתנסות במסעות ימיים, דוגמת אלו שהוויקינגים ערכו בימים.

כאן תוכלו לעבור קורס קצר של יום בספנות ויקינגית. בסופו יוצאים הלומדים להפליג בפיורד. השיט הוא בספינה משוחזרת לפרטי פרטים. ממש כמו אז, הסירה נעה באמצעות שיט מפרשים וגם בחתירה במשוטי הענק שלה.


#פעילויות לילדים
מרכז ההפעלה לילדים מציע כאן סדנאות לילדים, בתשלום נוסף. נראה שאיכשהו החיוך לא מש מפניהם של הילדים, כשהם מתנסים בחיי הוויקינגים.

במוזיאון ניתן לבחור מתוך כמה פעילויות נחמדות מאד לילדים. ביניהן הבחירה היא בין היכרות ופענוח הכתב הרוני, דרך אריגת צמר, קסדות אופייניות או תפירת בגדי בד גסים של ויקינגיים, עד לקשרים המשמשים לחבלים, היכרות עם כלי הנשק הוויקינגיים, דוגמת הגרזנים והחרבות שלהם ובישול ויקינגי בסירי ענק.


#טיפים
הכניסה עד גיל 18 חופשית.

שיט בסירות ויקינגיות קטנות במימי הפיורד. היא חווייה שווה ובתשלום נפרד. חווייה נחמדה לכל המשפחה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/WDoqXeqnA6Q


ביקור במקום:

https://youtu.be/I1ozWtMmr08


בניית סירות:

https://youtu.be/JVRV5cIooiI

הדרכה:

https://youtu.be/P2GCtRBsGOE
מוזיאון הצילום של קופנהגן
מוזיאון הצילום של קופנהגן
#על המוזיאון לחובבי הצילום

מוזיאון הצילום של קופנהגן (Det Nationale Fotomuseum) נמצא במרתף מבנה "היהלום השחור" של הספרייה הלאומית הדנית בקופנהגן. המוזיאון מתמקד פחות בתערוכה קבועה ויותר בשלוש התערוכות המתחלפות מדי שנה שמוצגות בו.

באוסף שמחזיק המוזיאון הלאומי לצילום יש כ-50 אלף צילומים ויצירות צילום. אלה מחולקים לאוספים של הצילום הדני, צילום בינלאומי ומספר אוספים מיוחדים.

תוכלו לראות כאן מגוון של עולמות בתחום הצילום. יהיו כאן החל מהניסויים הפוטו-כימיים המוקדמים ביותר בהיסטוריה של הצילום, כמו גם עולם צילומי העיתונות, חומרים מאלבומי תמונות פרטיים, תמונות של צלמי אסכולת "האובייקטיביות החדשה" שהדגישו את הצלקות החברתיות של אחרי מלחמת העולם הראשונה ואפילו צילומי וידיאו עכשוויים וניסיוניים.

בחלק של תולדות הצילום מסקרן לראות את האוסף הגדול בסקנדינביה של דאגֶרוׂטִיפִּים (Daguerreotype). אלו הם לוחות צילום מהמאה ה-19, ששימשו בטכנולוגיית הצילום הראשונה שנוצרה אי-פעם. ניתן לראות בדגרוטיפים סוג של צילומים עתיקים, מראשית ימי הצילום ומקודמיו של הפילם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/r7QbBhE9BDM


ביקור במקום:

https://youtu.be/j-v-FifG19c

מוזיאונים

עולמו של הנס כריסטיאן אנדרסן
עולמו של הנס כריסטיאן אנדרסן
#על המוזיאון הסובב את סיפורי הסופר הנודע

מוזיאון "עולמו של הנס כריסטיאן אנדרסן" (H.C. Andersen Eventyrhuset) הוא מוזיאון המספר את סיפור החיים, המרתק יש לומר, של אחד מגדולי סופרי הילדים בכל הזמנים.

המוזיאון, המוקדש לסופר הדני המפורסם, ממוקם בתוך המתחם של ריפלי (Ripley). הוא מציע תצוגות אינטראקטיביות והמחשות מסקרנות אודות האיש וההישגים המופלאים שהשיג, ביצירתו ובכשרונותיו הרבים.

הנס כריסטיאן אנדרסן כתב מאות סיפורים נפלאים לילדים. הוא היטיב להבין את עולמם אך בעצמו לא זכה להקים משפחה ולהיות לאב. בתור מי שבא מבית עני מאד, הוא הוצא בגיל צעיר מבית הספר בשל מחסור בכסף. רק בבגרותו הוא הצליח לשנות את מצבו וכשרונו הביא לו הערכה והצלחה גדולים. במוזיאון תוכלו לראות חלק מכתבי היד המקוריים של סיפוריו הידועים של אנדרסן, לצד מהדורות הבכורה והעותקים הראשונים של כמה מספריו האהובים.

לצד המוצגים ההיסטוריים שלו, במוזיאון הזה תוכלו לא רק לטייל בין סיפורי האגדות הנפלאים שכתב אנדרסן ולהיזכר בהם, אלא גם לגלות את הרקע לכתיבה של רבים מהם וכיצד הם משקפים לא פעם תהפוכות ורגעים שחווה הסופר הדגול בחייו שלו. כך למשל תגלו שמראהו החיצוני של הנס כריסטיאן אנדרסן היה מאתגר משהו. הוא נחשב כעור ולא מושך. רק בבגרותו הוא הצליח לשנות את מצבו, עת כשרונו הביא לו הצלחה והערצה רבים. לא רבים יודעים ש"הברווזון המכוער", אחד מסיפוריו היפים ביותר, הוא סוג של אוטוביוגרפיה סמלית ושהוא מספר למעשה את סיפור חייו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/diR_kPrldtI
מוזיאון הדואר
מוזיאון הדואר
#על המוזיאון של הדואר והתקשורת בקופנהגן

מוזיאון הדואר אניגמה (ENIGMA - museum for post, tele & kommunikation) הוא מוזיאון המציג את תולדות התקשורת והדואר של דנמרק, מהמאה ה-17 ועד היום. כאן מוצגים התקשורת בכלל וההשפעה של דנמרק על התחום.

דואר, טלגרף, כרכרות הדואר, הטלפונים, המרכזיות, הטלוויזיות והמחשבים - במוזיאון הדואר תמצאו שיטות תקשורת אלו ואחרות, עתיקות ועכשוויות, עולם הבולים ותצוגת בולים היסטוריים ועד תחבורת הדואר, מהכרכרות ועד לאופנועים, כמו גם היבטים אחרים מתולדות התקשורת והדואר.

אך המוזיאון הוא מקום בילוי וחווייה לכל המשפחה. לכן יש בו גם אגף ילדים, שבו הם יכולים להתחפש לדוורים בדנמרק, ללבוש את מדיהם ההיסטוריים וללמוד את העבודה בחלוקת הדואר בממלכה.


#טיפים
הכניסה מגיל 18 ומטה - חינם.


הילדים ב"עבודה":

https://youtu.be/grabRI0CYYs
ורטמברגישס לאנדסמוזיאום
לַנדֶסמוּזיאוּם וירטמברג
#על מוזיאון ההיסטוריה של אזור שטוטגרט

מוזיאון ההיסטוריה של וירטמברג, בגרמנית "ורטמברגישס לַנדֶסמוּזיאוּם" (WÂrttembergische Landsmuseum), שוכן ב"אלטן שלוס" (Alten Schloss), הטירה העתיקה, ארמונם של דוכסי וירטמברג ואחד המבנים העתיקים ביותר בשטוטגרט.

המוזיאון נוסד כאן ב-1869, בידי הקיסר וילהלם הראשון. הוא מציג את ההיסטוריה של האזור ותולדות ההתיישבות בשטוטגרט. המוזיאון מתחיל מהתקופה הפליאוליתית ותקופת האבן, זמנים שבהם התיישבו ראשוני המקומיים באזור, דרך כיבושי הקלטים, הרומאים והאלמאנים. המוזיאון ממשיך וסוקר את שטוטגרט והאזור בימי הביניים, בתקופת הבארוק ועד לעת החדשה והעידן המודרני, במאה ה-21.

שלוש התערוכות המרתקות שכאן מציגות את האוספים שבמוזיאון. יש כאן פריטי ארכיאולוגיה, אמנות ופולקלור. הם מייצגים את ההיסטוריה של האזור, מאז התקופה הפליאוליתית ועד ימינו.

חוץ מהתערוכות הקבועות והמצוינות, מוזיאון ורטמברגישס לַנדֶסמוּזיאוּם מציג גם תערוכות מתחלפות שוות. כדאי ללמוד עליהן באתר ולא להפסיד דברים שמעניינים אתכם.


מבט מקרוב על הוורטמברגישס לאנדסמוזיאום:

https://youtu.be/50s9AcLDenU


ביקור במקום:

https://youtu.be/eWaM_TW_vdA
מוזיאון היהדות והסובלנות
מוזיאון היהדות והסובלנות
#על המוזיאון שמוקדש להיסטוריה של העם היהודי

מוזיאון היהדות והסובלנות (‪Jewish Museum and Tolerance Center‬) שבמוסקבה, הוא מוזיאון מודרני, המוקדש לתולדות העם היהודי מראשיתו ועד להתפרקות ברית המועצות בשנת 1989.

המוזיאון הוא מבנה חדש שנחנך בשנת 2012. הביקור במוזיאון, שנבנה בתמיכת ממשלת רוסיה והקונגרס העולמי, מאפשר לצפות בתערוכות ואוספי פריטים ומוצגים הקשורים בעם היהודי, מתקופות והקשרים שונים וללמוד על העם היהודי והחיים היהודיים ברוסיה ובאירופה בכלל.


#טיפים
המקום כולל גם אזור הפעלות מיוחד לילדים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/DxDcjH7QklE


עוד מבט:

https://youtu.be/LPyq8r0L3Ss


וביקור במוזיאון:

https://youtu.be/kSaJVb1bNxI


מוזיאון היסטוריית מכונות משחק
מוזיאון מכונות המשחק הסובייטיות
#על מוזיאון משחקי המחשב שנוצרו ברוסיה

מוזיאון מכונות המשחק מהעידן הסובייטי (Museum of Soviet Arcade Machines) מציג עשרות מכונות משחק נוסטלגיות, שהופצו בברית המועצות ורוסיה של שנות ה-80 וה-90, לצד משחקים אלקטרוניים מהעשורים הללו.

המוזיאון הזה הוא שילוב חביב בין מוזיאון היסטוריית מכונות משחק, המציג ומזכיר את משחקי הווידאו הסובייטיים של אותם זמנים, למתחם משחקים אינטראקטיבי המאפשר לשחק בהם, ממש כמו באולמות הארקייד של אותם ימים.

בין המשחקים שתפגשו במתחם האינטראקטיבי הזה, יהיו להיטים סובייטיים, כמו המשחק הוותיק והמפורסם "גורודקי" (Gorodki), שמבוסס על משחק רוסי מסורתי, המזכיר משחק באולינג.

עוד משחק נחמד מאותם ימים, שתוכלו להתנסות בו, הוא "מורסקי בוי". במשחק הזה מגינים על הצוללת, על ידי שיגור של טורפדו, לעבר ספינות האויב המחפשות לתקוף אותה, כשהמטרה היא להכריע לטובתכם את הקרב הימי המדומה.

המתחם מיועד למבקרים שהם ילדים נצחיים, אנשים החשים חיבה נוסטלגית למשחקי המחשב של פעם. ייהנו גם משפחות עם ילדים שהם חובבי משחקים ממוחשבים מודרניים, שייהנו כאן ממפגש עם האוסף המרשים של משחקי הווידאו "העתיקים", שנוצרו בברית המועצות, החל מאמצע שנות ה-70, משחקים שמרביתם עדיין פועלים כאן גם היום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/O7mn9LOcSo0


ביקור במקום:

https://youtu.be/zGN1hXYM_eg


הדרכה:

https://youtu.be/ha-GWBsfmAE
מוזיאון החלל הרוסי
#על המוזיאון שמנציח את הישגי תכנית החלל הסובייטית

מוזיאון החלל (The Cosmonautics Memorial Museum) הוא מוזיאון המוקדש לחקר החלל. הוא ממוקם במרכז העיר מוסקבה, בבסיס אנדרטת כובשי החלל שבאזור אוסטנקינו. הוא נחשב לאחד המוזיאונים האהובים על סטודנטים וחובבי היסטוריה מרחבי העולם ולאחת האטרקציות הפחות שגרתיות של העיר.

כאן תוכלו ללמוד על תולדות חקר החלל במסגרת תכנית החלל הסובייטית וכיצד בנתה ברית המועצות את הקידמה הטכנולוגית והצבאית שלה בחלל, אחת הזירות שהיו משמעותיות ביותר בהתמודדות הבין-גושית של המלחמה הקרה.

המוזיאון נקרא גם "מוזיאון הרפתקאות החלל" או "המוזיאון לזכר הקוסמונאוטים". הוא נפתח ב-10 באפריל 1981, ביום השנה ה-20 לטיסתו לחלל של יורי גגארין, הקוסמונאוט הסובייטי הנערץ שהיה לאדם הראשון בחלל.

בשנת 2009 ולאחר 3 שנים של שיפוץ ושיקום יסודיים, המוזיאון נפתח כאן מחדש. זה היה במסגרת מה שנקרא כאן "יום הקוסמונאוטים". בנוסף לשיפוץ, שולש אז שטחו של המוזיאון ונוספו לו אגפים חדשים, המוקדשים לתכניות חלל ברחבי העולם, כולל כאלו שהתחרו ברוסיה ובברית המועצות, כמו תכנית החלל של ארצות הברית, אירופה, סין וכמובן זו של תחנת החלל הבינלאומית.

הביקור כאן מאד מומלץ והוא ממש לא רק לחובבי חלל מכורים, או למי שמתעניינים באווירונאוטיקה, פלנטות אחרות וחורים שחורים. המוזיאון מרתק ומלא בהיסטוריה ובהתרחשויות מדהימות במירוץ האנושי אל החלל, גם אם כל אלה לא נמצאים ברשימת נושאי העניין שלכם.


#מה תראו כאן?
לצד מגוון התערוכות בנושא החלל, מציג מוזיאון החלל מודלים שונים המאפשרים לחקור את ההיסטוריה של האסטרונומיה והתעופה בחקר החלל.

בין המוצגים שתוכלו לראות כאן יש מסמכים ארכיוניים, סרטים, צילומים, תכניות חלל טכנולוגיות, ביגוד, ציוד של קוסמונאוטים וסימולטורים שונים, שייגרמו לכם להרגיש כאילו הגעתם לירח.

לצד אלה מוצגות טכנולוגיות בתחום החלל ופריטים הסוקרים את הקידמה הטכנולוגית שאליה הגיעה ברית המועצות, במהלך המירוץ אל החלל, שהיא ניהלה אל מול ארצות הברית של אמריקה.

גם מקומו של החלל באמנות לא נפקד במוזיאון. תוכלו לראות כאן שלל יצירות ופריטי אמנות ועיצוב, דוגמת בולים וכרזות שונות, שהוציא המשטר הסובייטי ושנועדו להאדיר את הקוסמונאוטים הסובייטים בעיני הציבור.

במוזיאון תראו לא מעט זכרונות היסטוריים מרתקים מאותה תקופה. מוצגים כאן בלקה וסטרלקה, שני הכלבים הראשונים שנשלחו על ידי הסובייטים אל החלל. בסמוך גם הכלי שבעזרתו חזר יורי גגארין מהחלל אל כדור הארץ. גגארין הוא האסטרונאוט הראשון שיצא לחלל ואף הצליח גם לחזור באותו כדור אל כדור הארץ.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ZkErkTJuYAk


ב-VR:

https://youtu.be/e1chjPvCBL8


הדרכה:

https://youtu.be/9muf3NqtqRc
מוזיאון אנדריי סָחָרוֹב
#על המרכז לזכר אבי פצצת המימן ולוחם זכויות האדם

מוזיאון אנדריי סחרוב (The Andrei Sakharov Museum and Public Center או Sakharovskiy Tsentr), שבמרכז העיר מוסקבה, הוא מוזיאון ומרכז ציבורי המוקדשים להיסטוריה של הדיכוי הפוליטי בברית המועצות. המוזיאון עושה זאת באמצעות מסמכים, תמונות, סרטים ומיצגים שונים.

מטרתו של המרכז שבמוסד היא קידום החירות האינטלקטואלית ושל כבוד האדם ברוסיה. הוא מקדיש את פעילותו לזכר הרבים, שסבלו ואף קיפחו את חייהם, תחת המשטר הטוטליטרי ששלט בברית המועצות בעידן הקומוניסטי.

בין התערוכות הקבועות במוזיאון תמצאו כאלה שעוסקות בנושאים כמו הדיכוי הפוליטי בברית המועצות, מיתולוגיה ואידיאולוגיה בברית המועצות, הדרך אל הגולאג (המחנות האיומים שבהם נכלאו מי שנתפסו כאיום על המשטר) ואמצעי התנגדות לשלילת החירות האישית בברית המועצות.

כמובן שיש תערוכה על תולדות חייו של אנדריי סחרוב, שעל שמו נקרא המוזיאון. הוא היה פיזיקאי סובייטי נודע, היה אבי פצצת המימן הסובייטית ומהממציאים החשובים בתחום זה, שהיה לפעיל זכויות אדם. בחייו היה סחרוב שותף פעיל ואף מרכזי במאבק לעליית יהודי ברית המועצות לישראל. ב-1975 הוא זכה בפרס נובל לשלום.


על לוחם השלום שבעבר פיתח את הפצצות של בריה"מ:

https://youtu.be/fKnNdhfAq9E
מוזיאון הנשקייה
#על המוזיאון שבו מציגים את אוצרות הצארים

מוזיאון הנשקייה (Armoury Chamber) שבמתחם הקרמלין, הוא מוזיאון מרשים, שאוצר בתוכו את שכיות החמדה של רוסיה הצארית. רבים רואים בו את גולת הכותרת בביקור במתחם הקרמלין. האוסף נמצא במבנה שבעבר שימש כשילוב בין מחסן ובית מלאכה מעולה לייצור כלי נשק.

כאן תוכלו לראות כאן את פאר שלטונם של משפחות המלוכה הרוסיות. מכיסאות המלוכה, כתרי הצארים, את בגדיהם המפוארים והכרכרות המלכותיות שבהן נסעו, דרך כלי פולחן מזהב וכסף, משובצי יהלומים, פנינים ואבנים יקרות, ממתנות יקרות ערך משגרירים היסטוריים ועד לביצי הפברז'ה הידועות של רוסיה.

נשקיית הקרמלין, הממוקמת בפינה הדרום-מערבית של הקרמלין, מציגה את אוצרות הצארים, שצברו בתקופות מלכותם. לתיירים רבים היא מזכירה את אוצרות ממלכת אנגליה, כפי שהם מוצגים במצודת לונדון הידועה.


#היסטוריה
מוזיאון הנשקייה מציג את אוצרות כל הצארים, שנצברו בתקופות מלכותם ברוסיה. הוא נקרא כך מכיוון שהוא פועל בנשקיית הקרמלין, שפעלה כאן מאז המאה ה-16.

מאז הוקמה כאן בשנת 1508, הנשקייה הזו הייתה סדנת הנשק ומחסן הנשק הצארי הרשמי. כאן ייצרו, תיקנו, תחזקו ואיחסנו באותם ימים כלי נשק והגנה. איכות העבודה והייצור של שריוני הלוחמים שיצרו כאן הביאה לכך שבנשקיה הזו יצרו גם תכשיטים עבור בית המלוכה הצארי ובמאה ה-17 אף החלו לייצר כאן איקונות ונפתח בנשקייה בית ספר לציור.

במהלך השנים פעלו כאן אומנים כמו האחים ויאקטין שהיו חרשי נשק נודעים, גאברילה אובדוקימוב התכשיטן והצייר סימון אושאקוב.

המוזיאון, שהוקם במבנה הנשקייה, נחשב לאחד המוזיאונים הראשונים שהוקמו ברוסיה. הוא נולד בתחילת המאה ה-18, כשבירת רוסיה הועברה לסנט פטרבורג. בתחילה המשיכה הנשקייה, שנותרה בקרמלין, לייצר כלי נשק ותכשיטים. אך עם הזמן עברו מרבית האמנים לבירה החדשה, והנשקייה הפכה לאוצרת בית המלוכה במוסקבה. היא אוחדה עם בית אכסון המרכבות הצארי ועם מלתחת הבגדים המלכותית והועברו אליה בגדי השרד המלכותיים והכרכרות הרשמיות.

בתחילת המאה ה-19 הורה הצאר אלכסנדר הראשון להפוך את הנשקייה למוזיאון, מה שסימן אותה כמוזיאון הראשון במוסקבה. באמצע המאה אף הוקם המבנה הנוכחי שלה, בתכנונו של הארכיטקט הקיסרי קונסטנטין טון.

בתחילת המאה ה-20, בתום המהפכה ברוסיה, העבירו הבולשביקים אל הנשקייה אוצרות שנאספו ממנזרים או הולאמו מאוספים פרטיים של אצילים ברחבי רוסיה. בשנות ה-30 נמכרו חלק מהם בהוראת סטאלין, ברחבי העולם.

בשנת 1960 הכריז הקרמלין על הנשקייה כמוזיאון רשמי של ברית המועצות.


#מה תראו כאן?
מוזיאון הנשק, כמו שהוא צריך להיקרא בעצם, מציג את שלל אוצרות ארמונות הצארים ופאר שלטונם, לצד מתנות, פורצלנים מהמאה ה-18 וכלי אוכל, שנשלחו אל קיסרי רוסיה מהעולם כולו.

במוזיאון תוכלו לראות אוספים של חפצי אמנות מרחבי אירופה, החל מהמאה ה-5 ועד המאה ה-20.

מוצגים כאן כלי נשק, שיריוני אבירים, חרבות, קישוטי סוסים ואוכפים, לצד אותות הצטיינות, תשמישי קדושה, מסגרות של איקונות נוצריות ובגדי כמורה.

יש כאן תצוגה של בגדים עתיקים ובגדי מלכות, גלימות ההכתרה של הצארים והכובעים שלהם. שימו לב למגפיו של הצאר פטר הגדול.

לצד כיסאות מלכות וכלי שולחן עשויים חרסינה, זהב וכסף, יש כאן אוסף מרשים של תכשיטים וכתרים של שושלות הצארים הרוסיים, לצד אבנים יקרות ואוסף גדול של ביצי הצאר, או ביצי פברז'ה נדירות ויקרות מפז.

הביטו בכתרים הקיסריים של רוסיה ובפאר שלהם. שימו לב כאן לכס השנהב המפואר של הצאר איוואן האיום.

באוסף הכרכרות והמזחלות של הצארים, יש גם חלקים מהרכבת הטרנס-סיבירית והיכטה המלכותית.

מוצגים נדירים נוספים ששווה לשים לב אליהם כאן הם:

יהלום אורלוב (Orlov) - אחד היהלומים המפורסמים בעולם, ששובץ בשרביט המלכותי בתקופת שלטונה של קתרינה הגדולה.

שעון זר-השושן הצחור - ביצת פברז'ה מעוטרת ומשולבת בשעון, שיצר התכשיטן הרוסי הנודע פטר פברז'ה בשנת 1899 לניקולאי השני, הצאר האחרון של רוסיה.

קסדתו של יארוסלב השני - היא הייתה שייכת למי שהיה נסיך ולדימיר, אחת מנסיכויות רוסיה, בתקופת הפלישה המונגולית אליה.

החרב של קוזמה מינין ושל דימיטרי פוז'ארסקי - הנסיך דמיטרי פוז'ארסקי וקוזמה מינין נחשבים לגיבורי האומה, לאחר שאספו מתנדבים והצליחו להקים כוח צבאי רוסי שגירש מהקרמלין את הפולנים וסיים את "תקופת הצרות" של 1612.


#קרן היהלומים של הקרמלין
עוד פועלת במבנה הנשקייה גם קרן היהלומים, או קרן היהלום של הקרמלין (Almaznii Fond), שנפתחה בנשקיית הקרמלין במוסקבה בשנת 1967. מוצג בה אוסף מרשים ונדיר של תכשיטים נדירים מהמאות ה18-19, לצד תכשיטים רוסיים מודרנים, גושי זהב שנמצאו באזורים שונים ברוסיה, מטילי זהב ופלטינה ייחודים ועוד.

בשני אולמות התצוגה של קרן היהלומים של רוסיה ניתן לראות גם סמלי מדינה מפורסמים, עיטורים מהודרים ומעוצבים שהזמינו משפחות המלוכה, יהלומים יאקוטיים גדולים ואבני חן נדירות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/307hI6ceHek


מבחוץ:

https://youtu.be/2fiJ0Ib-iHo
מוזיאון פושקין
#על המוזיאון הגדול במוסקבה

מוזיאון פושקין (Pushkin Museum) הוא המוזיאון הגדול ביותר במוסקבה ואחד המוזיאונים הגדולים בעולם להיסטוריה ולאמנות מערבית.

המוזיאון, שקרוי על שמו של המשורר הרוסי הלאומי, נחשב לאחד המוזיאונים המרשימים ברוסיה לאמנות יפה, הן באיכותו והן בהיקף שלו.


#מה תראו כאן?
במוזיאון פושקין תוכלו לראות מעל 700 אלף יצירות ומוצגים. יש כאן מגוון עצום של מוצגים מדעיים, פסלים, ציורים, רישומים, מטבעות, ממצאים ארכיאולוגיים, צילומים, עבודות יד ושלל פריטים בעלי חשיבות מדעית משמעותית.

חלק משמעותי מבין הפריטים והיצירות שאתם רואים במוזיאון הגיעו ממוזיאונים כמו ההרמיטאז’ ומוזיאונים נוספים במוסקבה וברוסיה כולה, כמו גם מאוספים פרטיים שהולאמו. מוצגים נוספים “הושאלו” בהמוניהם ממוזיאונים בגרמניה, לאחר הניצחון וכיבוש גרמניה, בתום מלחמת העולם השנייה.

באוסף ההיסטורי תראו שלל פריטים עתיקים מתרבויות מצרים, אשור ובבל. בקומת הקרקע מוצגות עתיקות ממצרים העתיקה, כמו גם עבודות אמנות אירופאית מהמאה ה-7 ועד המאה ה-18. בקומות האחרות מוצגות עבודות אמנות נוספות, מיוון, רומי, ימי הביניים והרנסאנס.

שימו לב במיוחד ל“אוצר פריאם”, שהתגלה בחפירות בשנת 1873. בעליו של אוסף התכשיטים הזה היה, לפי השערת הארכיאולוגים, לא פחות ממלך טרויה.

בין היצירות המככבות במחלקת האמנות תפגשו מיצירותיהם של אמנים מפורסמים, ביניהם פיקאסו, ואן גוך, טולוז לוטרק, גוגן, מאטיס, רודן ועוד.

יש כאן אוסף מרתק של יצירות מהמאה ה-14 עד המאה ה-19, כשבפוקוס ציירי תור הזהב ההולנדים.

במבנה המוזיאון הראשי, תפגשו את מיטב היצירות מהמאות ה-20 וה-21, בעיקר של אמנים אירופאים ואמריקאים.

עוד בפושקין אוסף נפלא של אמנות אימפרסיוניסטית, פוסט-אימפרסיוניסטית, ומודרנית, כמו גם אוסף נפלא של אמנות אירופאית ואמריקנית מהמאות ה-19 וה-20. לא מעט מהן הועברו לכאן מהמוזיאון לאמנות מערבית חדשה, בו היה אחד האוספים הפרטיים החשובים מסוגו ברוסיה.


#תולדות המוזיאון
מוזיאון פושקין נולד בשנת 1898. לטקס הנחת אבן הפינה באותה שנה הגיע הצאר ניקולאי השני. על תכנון המבנה הופקדו האדריכלים ולדימיר שוקוב ורומן קליין, שתכניתם נבחרה מתוך עיצוביהם של 19 אדריכלים שהגישו תכניות.

המוזיאון נפתח רשמית לקהל הרחב ב-1912. הוא נקרא אז על שמו של הצאר אלכסנדר השלישי. מטרתו הייתה אז לשמש למטרות חינוכיות. הוא הכיל אז אוסף של ממצאים ופסלים ממצרים העתיקה, לצד העתקים של פסלים רומיים ויווניים.

המהפכה הבולשביקית שהתרחשה בשנים הבאות הביאה לכך שהועברו אליו המון יצירות אמנות פרטיות, שהוחרמו לעשירי רוסיה, לצד כאלה שנלקחו ממוזיאון הארמיטאז' שבסנט-פטרבורג. בהמשך הביאה מדיניות הלאמת הרכוש הפרטי של הקומוניסטים, עוד ועוד יצירות אמנות למוזיאון. מאז צבר המוזיאון המפואר עוד ועוד יצירות וכיום יש בו מעל חצי מיליון עבודות אמנות. האוסף שבו נחשב לאחד האוספים הטובים בעולם, של אמנות אימפרסיוניסטית, פוסט-אימפרסיוניסטית ומודרנית.

בשנת 1937, לציון 100 שנים למותו של המשורר הרוסי המפורסם אלכסנדר פושקין, שונה שמו של המוזיאון ל"מוזיאון פושקין".


#טיפים
רצוי לתכנן מה לא רוצים להפסיד בשום אופן, כי המוזיאון הזה עצום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/bGxDxl5pPvk


ועוד מבט ארוך:

https://youtu.be/dkDF9TR8nFk
המרכז לצילום לומייר ברדרס
#על מרכז הצילום האמנותי של מוסקבה

המרכז לצילום לומייר ברדרס (Lumiere Brothers Gallery) הוא מרכז אמנותי חשוב במוסקבה, שעיסוקו המרכזי הוא חקר, תיעוד ושימור של הצילום הסובייטי והרוסי.

במוקד המרכז הזה עומדת גלריית צילום, הממוקמת בקומפלקס המבנים של מה שהיה בעבר מפעל השוקולד "רד אוקטובר". הגלריה משמשת פלטפורמה להצגת עבודות והישגים של צלמים מקצועיים, עם אוספים, תערוכות וגלריות צילום.

במרכז הצילום האחים לומייר, שנפתח בשנת 2010, מוצגות תערוכות צילום עוצרות נשימה. עוד במקום אולמי תצוגה, ספריה של ספרי צילום ואמנות, חדר הרצאות וכמובן גם בית קפה וחנות צילום ואמנות.

בין התצוגות המרשימות שבמקום תראו כאן אוסף תמונות המתארות את העיר מוסקבה, בין השנים 1900 ועד 1960.

עבודה נבחרת? - שימו לב ל"הדים של ילדוּת" (Echoes of Childhood), תמונתו המפורסמת של הצלם לאוניד לאזארב, משנת 1957. התמונה הזו מתארת ילד שרץ במורד הרחוב במוסקבה, כשמולו שורת משאיות המתיזות מים. שימו לב לסכנה ולהתרגשות הרבה שהתמונה משדרת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/_21sgMUW0GM
צאריצינו מוזיאון
#על מוזיאון האמנות שבארמון קתרינה הגדולה

מוזיאון הצאריצינו (Tsaritsyno Park and Museum) הוא מוזיאון השוכן בתוך ארמון הצארינה. במוזיאון מוצג אוסף אמנות גדול ומגוון, עם מעל 30 אלף מוצגים ופריטים שונים. הוא ממוקם ליד תחנת המטרו צאריצינו ולא הרחק מתחנת רכבת הפרברים.

שמורת צאריצינו ומוזיאון צאריצינו במוסקבה נוסדו בשנת 1984, בתוך פארק בעל שם הזה. למקום שבו הם עומדים יש עבר היסטורי מפואר, שמתחיל עוד בזמן העתיק. מראהו הנוכחי, עם זאת, עוצב במאמצים ובכישרון רק במאה ה-18, עבור הצארינה קתרינה הגדולה. אחראים לו האדריכלים בז'נוב (Bazhenov) וקאזקוב (Kazakova).

עוד בארמון שהיה למוזיאון תמצאו חנות מוזיאון, בית קפה ומסעדות.


#סיפור הארמון המוזר
מוזיאון צאריצינו שוכן בארמון עתיק, עם סיפור מוזר במיוחד, הכולל רוחות ומקרי מוות מסתוריים ולא ברורים.

סיפורו המסתורי מתחיל כשהצארינה, יקטרינה הגדולה, רוכשת בסוף המאה ה-18 את "בוץ שחור", שמה של הנחלה הזו. המחיר שהיא משלמת עבורה מופקע, אבל את המלכה העשירה זה לא מטריד. היא מצווה לבנות בשטחה ארמון קיץ שישמש לה מעון לעונת הקיץ במוסקבה עצמה ובתוך כך יחליף את ארמון הקיץ המיושן של הצארים בקולומנסקוייה.

לדרישתה מוזמן מומחה מאנגליה, לעיצוב הגנים ולתכנון הפארק. על פי תכנונו, מפנים מהאזור את הבוץ השחור, מנקים את הנחלים ומנקזים את האגמים. שלב אחרי שלב הופך היער הטבעי שעל הגבעה לפארק מעוצב ומרהיב, לפי מודל היופי של הפארקים באותה תקופה.

העבר ההיסטורי המפואר של האזור, ראשיתו עוד בימי קדם. אבל עכשיו, בסוף המאה ה-18, רוצים להשלים על הגבעה, גם את בניית ארמון הקיץ הניאו-גותי המרהיב, עבור יקתרינה הגדולה. אבל תכניות לחוד ומציאות ממש לחוד. הבנייה של הארמון הזה עתידה להימשך, החזיקו חזק, לא פחות מ-230 שנה.

זה מתחיל בתכנונו של האדריכל וסילי בז'נוב (Bazhenov), מי שהיה האדריכל הראשון. אבל המלכה לא הייתה מרוצה ממה שראתה ובזנוב פוטר, תוך שהארמון שהחל לבנות נהרס עד היסוד.

אחריו המשיך במקומו תלמידו, האדריכל מטביי קזקוב. אבל כאן מתחיל סיפור בנייתו הטרגי ורדוף הרוחות, של הארמון. כי בעוד קזקוב מתכנן את הארמון החדש ומתחילים את הבנייה, הצארינה יקטרינה מתה. מכיוון שזה קורה עוד טרם הושלמה הבניה, הדבר מביא להפסקת הבנייה.

בהדרגה הולך האתר וננטש. במשך שנים רבות ניצבה החורבה שרצתה להיות ארמון והתקיימה כשלד לא גמור. רק בשנת 2005 החלו לשחזר את הארמון ולחזור ולבנות אותו, על פי התכניות המקוריות של קזקוב. שנתיים אחר כך הוא הושלם והפך למוזיאון שהוא היום.


#טיפים
כדאי להגיע לכאן בכל עונות השנה.

במקום ניתן גם להצטלם בתחפושות היסטוריות, לשכור סיורים ברכב חשמלי ואפילו לרכוב על סגוויי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/70NkjcsGnoo


ביקור במקום:

https://youtu.be/qsO8IR1ZDVo


מהאוויר:

https://youtu.be/Ral96PwPePo
גלריית טרטיאקוב
#על מוזיאון האמנות הרוסית החשוב בעולם

גלריית טרטיאקוב (Tretyakov Gallery), או גלריית טרטייקוב, היא מוזיאון האמנות המרכזי במוסקבה. היא נחשבת לאכסניה האמנותית הטובה ביותר ליצירות אמנות רוסית ולאחת מגלריות הציור המהוללות ביותר בעולם.

במוזיאון הזה תוכלו להתרשם מהאמנות הרוסית, החל מהמאה ה-11 ועד המאה ה-20. הוא מדגים היטב את העושר הסגנוני והתמטי של עבודות האמנים הרוסיים במהלך השנים.

המוזיאון, שנקרא על שם סוחר האמנות פאבל טרטיאקוב, התבסס בתחילתו על האוסף שאותו צבר האיש במאה ה-19 וממנו צמח מה שנחשב כיום למוזיאון האמנות הרוסית המוביל בעולם.

מעבר לתרומת האוסף הפרטי שלה, משפחת טרטיאקוב תרמה גם את המבנה.

כיום כוללת הגלריה מעל 130 אלף יצירות של אמנים רוסיים, מכל התקופות והסגנונות ההיסטוריים שלה. הביקור כאן מומלץ לא רק לחובבי האמנות הספציפית הזו, אלא בכלל לחובבי האמנות החזותית באשר הם.


#תולדות המוזיאון
ראשיתו של המוזיאון במאה ה-19, באוסף הפרטי של סוחר אמנות בשם פאבל מיכאלוביץ' טרטיאקוב, שנהג לרכוש עבודות אמנות ישירות מהאמנים.

האוסף שצבר טרטיאקוב הוא הבסיס למה שנחשב היום למוזיאון האמנות הרוסית החשוב ביותר בעולם. הוא נולד בשנת 1856, כשהאמן פאבל טרטיאקוב פתח את הגלריה שבה איחד את אוסף ציוריו, עם אוספי האמנות של גלריה לאמנות עכשווית שפעלה אז במוסקבה.

בצוואתו ציווה פאבל טרטיאקוב, בשנת 1892, שהאוסף יועבר לבעלות העיר מוסקבה. מאז הלך האוסף וצבר יצירות רבות נוספות.

בתחילת המאה ה-20 הוקם מבנה הגלריה הנוכחי. עם למעלה מ-130,000 יצירות היום, גדלה בו מאז גלריית טרטיאקוב והייתה למאגר האמנות הרוסית הגדול והמגוון ביותר בעולם.


#מה תראו כאן?
במוזיאון טרטיאקוב נמצא האוסף הגדול והחשוב ביותר בעולם של אמנות רוסית. יש כאן אוסף יצירות עצום, הכולל עבודות פיסול, ציור ורישום.

המיקוד כאן הוא על אוסף ציורים עשיר, פרי יצירתם של ציירים רוסיים מהמאות ה-18 ועד ה-20.

מעניין גם אוסף האיקונות הרוסיות המעניין מהמאה ה-12. האיקונות, סמלים דתיים עתיקים, צוירו על ידי אמנים אנונימיים ברוסיה של ימי הביניים.

יש כאן יצירות אמנות צבעוניות מהתקופה שלפני המהפכה הקומוניסטית, עבודות מזרם הפוביזם ובהשראתו. תראו כאן עבודות נפלאות של כל גדולי האמנות הרוסית, מאמנים כמו קנדינסקי ורפין, דרך ברולובפדוטוב, לויטן, פיודור ואייבזוצקי ועד הציירים שאגאל וסוטין.

עם מעל 170 אלף עבודות אמנות מתקופות וזרמים שונים, בגלריית טרטייקוב יש אוסף נפלא של אמנות רוסית.

מוצגות כאן לא מעט יצירות אמנות מתחילת המאה ה-20 ועד ימינו. אחד הזרמים החשובים המיוצגים במוזיאון הוא ה"ריאליזם החברתי", זרם אמנותי שנוצר בעידן הטוטליטרי של הקומוניזם, בין השנים 1950-1930.


#טיפים
אורך הביקור כאן כשעתיים ויותר.

במוזיאון יש קפיטריה נעימה.

גלריית טרטיאקוב החדשה נמצאת לא רחוק, עם אוסף אמנות רוסית מהמאה ה-19, בסמוך לגן פסלים ולכנסיית יוחנן הקדוש.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/1vXV3mRAFJo


הדרכה:

https://youtu.be/lkfwLgew1aM
המוזיאון לאמנות מודרנית במוסקבה
#על מוזיאון האמנות המודרנית של מוסקבה

המוזיאון לאמנות מודרנית במוסקבה (Moscow Museum of Modern Art) הוא מוזיאון מדהים הממוקם באחוזה קלאסית של סוחר מהמאה ה-18.

במוזיאון הזה תוכלו לראות אוסף מרתק ונדיר של אמנות אוונגרד, יצירות מודרניות נדירות של ציירים ואמנים כמו קנדינסקי, שאגאל וחלוץ הציור המופשט מלביץ'.

הצצה מרתקת תוכלו לתת בתערוכה שמציג המוזיאון ונחשבת ייחודית. זוהי תערוכה המציגה את האמנים ששברו את המוסכמות בשנות ה-50 וה-60 של המאה הקודמת. אמנים אלו יתרו עבודות שנגדו את הקו שהכתיב המשטר הקומוניסטי. יצירותיהם הוחרמו אז על ידי המשטר הסובייטי והם נענשו. לאחר נפילת הקומוניזם ברוסיה, גמלה להם ההיסטוריה בהערכה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/1BXKQKWINYc


ביקור במקום:

https://youtu.be/bHp8wTGxZ9Y?t=13s


מוזיאון מכונות המין בפראג
#על מוזיאון הסקס שבעיר פראג

מוזיאון מכונות המין (Sex Machines Museum) בפראג, הנמצא לא הרחק מכיכר סְטָרוֹמֶסְצְקֶה, מציג את ההיסטוריה של הפורנוגרפיה והמין. מטרת המוזיאון היא ככל הנראה להוריד קצת ממחסום הבושה והטאבו, שביחס לעולמות הללו.

צ'כיה ידועה בליברליזם היחסי שלה בענייני סקס והמוזיאון הזה מדגים עובדה זו, גם לאור ההמצאות והפיתוחים שנוצרו ושווקו בה לאורך ההיסטוריה. במוזיאון, על 3 הקומות שלו, מוצגים עשרות מתקנים ומכשירים אירוטיים, בגדים אירוטיים ומעוררי חשק ומאות חפצים שימושיים ופריטי אמנות הקשורים בנושא.

יש כאן גם גלריה עם תמונות סקס מתקופות שונות, המראות את הדרך שעשתה הפורנוגרפיה מימי קדם ועד ימינו. באולם ההקרנה תוכלו לראות את ההתפתחות המקבילה בעולם הקולנוע, דרך סרטים אירוטיים ישנים.

לצד כל אלה תוכלו לפגוש כאן שלל מכשירים ואביזרים שנועדו לייצר הנאה מסקס ולסייע בעבר ביצירת תנוחות לא שגרתיות. כל אלה נוצרו במאות האחרונות, המאה ה-16 ועד ימינו.

המבט המעניין כאן הוא במה שעורר בעבר ריגוש מיני. הוא חווייתי ומעורר מחשבות, במיוחד כשרואים אילו רעיונות מוזרים היו לאנשים פעם לגבי חוויית המין...


#טיפים

הכניסה מגיל 18 ומעלה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/OYJ9C7FY_y0


עוד מבט:

https://youtu.be/YQZ14OGhzNI


ביקור במקום:

https://youtu.be/Op433ztyjVM
התיאטרון היהודי הממלכתי בבוקרשט
#על התאטרון היהודי של רומניה

התאטרון היהודי הממלכתי בבוקרשט (Teatrul Evreiesc de Stat) יכול להיראות כשריד של העבר, אבל הוא מוסד חי וקיים, שמעלה עד היום הצגות ומחזות על טהרת היידיש ומושך קהל לא קטן מקרב הקהילה היהודית בעיר. התאטרון היהודי בבוקרשט הוקם בשנת 1948 והוא המשך ישיר של מסורת ארוכת שנים, של תאטרון אידי ברומניה.

שורשי הקהילה היהודית של בוקרשט עצמה, נעוצים אי-שם במאה ה-16. הקהילה הזו ידעה רדיפות וקשיים במהלך השנים. במאה הקודמת הרדיפות הללו הגיעו לשיאן, ברדיפות הנאצים בתקופת מלחמת העולם השנייה וגם בקשיים שהציב בפניה המשטר הקומוניסטי ששלט ברומניה. אף על פי כן נותרו בעיר עד היום כמה אלפי משפחות יהודיות, שצרכו וצורכים תרבות בקביעות ובהתלהבות.

התיאטרון נמצא ליד המוזיאון היהודי של בוקרשט. שווה ליהנות מחוויה של הצגה בו. ואגב, גם למי שלא דוברים יידיש יש כאן פתרון, עם תרגום באזניות שמחלקים שם לצופים המעוניינים בכך.


#תולדות התאטרון היהודי של בוקרשט
התיאטרון היהודי הממלכתי בבוקרשט פועל בעיר מאז שנת 1948, אבל שורשיו מוקדמים הרבה יותר. ניתן לומר שהוא מייצג מסורת בת יותר מ-100 שנים של תאטרון אידי ברומניה, מאז נולדה להקת התאטרון של אברהם גולדפדן ביאשי.

אבל היה זה ב-1944, לאחר שנפל המשטר הצבאי-פאשיסטי של אנטונסקו, כשהותרו שוב הצגות ביידיש ברומניה. שנה אחר-כך, ב-1945, הוקמה להקת תאטרון חדשה ביידיש, בשם "תיאטרון איקוף". היא החלה להציג בבניין שבעבר הציג בו תאטרון באראשאום הרומני.

שלוש שנים אחר-כך, בשנת 1948, הוציא המשטר הקומוניסטי צו סגירה לכל מוסדות התרבות הפרטיים, כולל התאטראות. אז הוקם, בשיתוף פעולה עם ה"וועד הדמוקרטי היהודי", ארגון יהודי שנהנה מחסות השלטון, התאטרון הממלכתי היהודי, שבו אתם נמצאים כרגע.


מבט לתאטרון באחת מההצגות שהועלו בו:

https://youtu.be/pI5HIgnGZmY
המוזיאון הארכיאולוגי של אנטליה
#על המוזיאון הארכיאולוגי מהחשובים בטורקיה

המוזיאון הארכיאולוגי של אנטליה (Antalya Archeological Museum) אוחד עם מוזיאון נוסף וכיום הוא חלק ממוזיאון אנטליה.

הכירו אותו בתגית "מוזיאון אנטליה".
מוזיאון אנטליה
#על המוזיאון הארכיאולוגי של אנטליה

מוזיאון אנטליה (Antalya Museum), הנקרא גם המוזיאון הארכיאולוגי של אנטליה, נחשב כאחד המוזיאונים החשובים ביותר בטורקיה. זהו גם אחד המוזיאונים הגדולים של טורקיה. עבור שוחרי העבר והארכיאולוגיה, ההיסטוריה והאמנות של ימי קדם, זהו אתר חובה.

במוזיאון אוסף עצום של ממצאים ארכיאולוגיים מרשימים ביותר. ראשיתו בשנות ה-20 של המאה הקודמת. זהו מוזיאון ענקי, המציג מגוון רחב ביותר של פריטים וממצאים. תראו כאן פרישה מרשימה ביותר של חפצים עתיקים ועבודות אומנות, המייצגים את ההיסטוריה של אזור אנטליה ושל הים התיכון בכלל.

בניגוד לשכנתה יוון, טורקיה סבלה הרבה פחות משוד עתיקות על ידי המעצמות הגדולות בעבר. היא גם יצאה נשכרת מהעובדה שחלק ניכר מהחפירות הארכיאולוגיות התבצע בה בשלבים מאוחרים, בזמנים בהם מקצוע הארכיאולוגיה היה רציני והאתרים נחפרו על ידי מומחים, ללא הרס ותוך שימור ומחקר חכם. בכך היא הפכה לגן עדן ארכיאולוגי ולמקום בו העבר השתמר היטב.

המוזיאון נמצא על גומהרייט קדיסי, מרחק של 20 דקות הליכה על חזית הים הדרום מערבית של העיר. החופים של העיר קרובים אליו מאד.


#מה תראו כאן?
מוזיאון אנטליה ממוקם בקוניאלטי (Konyaaltı). הוא מציג בעיקר ממצאים ארכיאולוגיים שנמצאו בחפירות באזור אנטליה, חלקם מעידים על ההיסטוריה של הים התיכון כולו. אך יש כאן גם לא מעט ממצאים ארכיאולוגיים חשובים מחפירות רחוקות יותר ברחבי טורקיה.

על פני שטח בן 7,000 מ"ר נפרשים 13 אולמות תצוגה וכן גלרייה פתוחה. מוצגים כאן אלפי מממצאים, החל מימי קדם וזמנים פרהיסטוריים ועד מוצגים מימי האימפריה העות'מאנית.

מרבית המוצגים במוזיאון הם מאזור רמת אנטוליה והסביבה. הם מחולקים לחדרים שונים, לפי תקופות ונושאים מגוונים. יש כאן מוצגים נהדרים עשויי אבן, זכוכית וברזל, שהשאירו אחריהן התרבויות הקדומות, כולל פסלים, סרקופגים ופסיפסים.

בין השאר תוכלו לראות כאן ממצאים פרהיסטוריים ממערות האדם הקדמון שבסביבה, פסלים הלניסטיים ורומיים נהדרים, לצד ממצאים מתקופות נוספות, ביזנטיים, סלג'וקים ועות'מאנים, לצד מוצגי פולקלור עממיים, אתנוגרפיה ועבודות אריגה טורקית.


#אגפים וחדרים
בין אגפי המוזיאון:

אגף להיסטוריה של הטבע - עם מאובנים בני מיליוני שנים.

אגף פרהיסטורי - בו כלים עשויי עצמות ואבן, ששימשו את האדם הקדמון.

אגף היסטורי - שלל ממצאים הקשורים לאימפריות וקיסרים, לוחות וכתובות מאתרים באזור אנטליה, פסלי אלים שונים, כולל פוסידון ודימיטר.

אגף הים - ממצאים שנשלו מהים, כמו מציבות, אוספי תכשיטים, כלי קרמיקה וחרס ועוד.

אגף לילדים - זה אחד היחידים במוזיאוני טורקיה שמקצים אגף עם תצוגות ופעילויות לילדים.

שלל ממצאים מעניינים נוספים תראו בגינה שמחוץ למוזיאון.


#טיפים
לא להחמיץ!

יש במוזיאון מזנון נחמד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/20lHnBlGBsQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/FTd-RyFF2aM


הדרכה:

https://youtu.be/1IfFFyoIPTM
מוזיאון סונה ואינן
מוזיאון המרציפן בסֶנְטְאֵנְדְרֵה
המוזיאון הלאומי לאַזוּלֵז’וֹ
מוזיאון הפולקלור הלאומי
גלריית האקדמיה


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.