» «

מוזיאונים אתנוגרפיים

מוזיאון הכפר
מוזיאון הכפר
#על המוזיאון האתנוגרפי, הפתוח והמסורתי

החיים וההרגלים הכפריים הם בעלי חשיבות רבה בהיסטוריה של רומניה. לכל אזור ברומניה בתים ומבנים המאפיינים אותו. במוזיאון האתנוגרפי המדהים שלפניכם תוכלו לראות מאות דגמים של מבנים כפריים, מהאזורים השונים ברחבי רומניה.

מבתי המגורים של האיכרים, דרך כנסיות העץ, בתי המלאכה, טחנות הרוח ועוד - כאן יורדים עד לפרטים הקטנים ביותר. תוכלו לראות כאן את הבתים עם גגות הקש, את ערימות החציר, חביות היין ועוד. הפרטים מגיעים עד לכדי תנורי בישול, עגלות חקלאיות ואפילו פריטי לבוש אותנטיים.

מוזיאון הכפר ממוקם בקצה פארק הרסטראו ומטרתו לתאר למבקרים את החיים בכפר הרומני הטיפוסי. הוא נחנך ב-10 במאי בשנת 1936, בנוכחותו של המלך קרול השני. לציבור הוא נפתח כשבוע לאחר מכן. תוכניות בניית הכפר בוצעו אז על ידי הסופר, המחזאי, הבמאי ומעצב הבמה ויקטור יון פופה. המימון לבניה הגיע אז מהקרן לתרבות המלכותית.

היום המוזיאון הוא אחד מאתרי התיירות המובילים בבוקרשט. שטחו של הכפר המדומה כ-100,000 מטרים רבועים והוא מכיל 272 מבנים מקוריים, שלמעשה מצליחים לאפשר למבקרים, שלא מגיעים לכפרים הנידחים של רומניה, לראות וללמוד על צורת החיים וסגנון הבנייה בהם.

בכדי לבנות את המוזיאון פורקו הבתים לחלקים, פיסה אחר פיסה. הם הובאו לבוקרשט, באמצעות רכבות, עגלות או סירות, הורכבו מחדש במתחם המוזיאון וחזרו לפעול, הפעם במוזיאון.

המבנה העתיק ביותר כאן נבנה במאה ה-17 וה"חדש" ביותר במאה ה-19. יש בכפר שכאן מעין "קהילות", שהתארגנו כך שיוכלו לענות לצרכים היומיומיים שלהם. אפילו הבגדים שבהם הם משתמשים נתפרים באופן ידני.


#טיפים
בכניסה למוזיאון יש חנות מזכרות יקרה כצפוי. אתם ממש לא חייבים לקנות בה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/D9V8EuvAZ1Y


ומלמעלה למטה:

https://youtu.be/Z_w2ka8CODc
מוזיאון סונה ואינן
מוזיאון סונה ואינן
#על המוזיאון האתנוגרפי של אנטליה

המוזיאון האתנוגרפי של העיר, בשמו הרשמי מוזיאון סונה ואינן (Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Museum), עוסק באתנוגרפיה, היסטוריה, ארכיאולוגיה ואומנות באנטליה והסביבה. מוצגים בו אוספים ותצוגות של אומנות ומלאכת יד ולצד אלה מתקיימים כאן קונצרטים ואירועי תרבות.

זהו מוזיאון עממי, בו תוכלו לראות אוסף מרשים של עבודות יד ואומנות עממית. יש כאן החל משטיחים ותלבושות מסורתיות ועד לתצוגה של צורות חיים שונות, מהעבר של אנטליה וסביבתה.

המוזיאון שוכן בשני מבנים היסטוריים בקלאיצ'י (Kaleiçi), העיר העתיקה של אנטליה. בקאלאיצ'י צמחה מורשת העיר ויש המכנים את המוזיאון הזה בחצי הלצה מוזיאון קאלאיצ'י.

שני המבנים נרכשו על ידי קרן סונה ואינאן ובשנים 1993 ו-1995 עברו שחזור ושיפוץ יסודי ומקיף.

המבנה הראשון הוא עות'מאני, בית טורקי טיפוסי, מוקף בגן גדול ומרשים. בשחזור שלו הוסרו לא מעט תוספות שנוספו לו עם השנים ושלא היו חלק מהמבנה המקורי.

שלושת החדרים שבבקומה העליונה של הבית מוקדשים למוזיאון האתנוגרפי. מוצגות בהם סצינות מחיי היומיום במחצית המאה ה-19. רואים כאן תלבושות, חפצים, ריהוט, כלי נגינה ועיצוב פנים בסגנונות אופיינים לימים והתקופות ההם.

הבניין השני הוא מה שהיה בעבר כנסיית סנט ג'ורג', בה התפללה הקהילה היוונית-אורתודוכסית שהתגוררה בעיר. כאן מוצגים כלים שונים, כמו כדים וצלחות, לצד עבודות קרמיקה מרהיבות בדיוק ובאיכות שלהן. בחדר אחר מוצגים ציורים ראליסטיים ונפלאים, בהם ניתן להתרשם כיצד נראתה אנטליה של ימים עברו.

קרן סונה ואינאן קיראץ', משפחת פטרוני ואספני האמנות מהחשובות בטורקיה, היא גם זו שאחראית למרכז החדש לתרבות ואמנות של אנטליה. ממש כמו מוזיאון "פֶּרָה" באיסטנבול, גם מרכז זה מוקדש לתצוגת החיים בימים ההם באנטליה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/3rN9g7EVwdU


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.