» «
מוזיאון הכפר
מוזיאון הכפר
#על המוזיאון האתנוגרפי, הפתוח והמסורתי

החיים וההרגלים הכפריים הם בעלי חשיבות רבה בהיסטוריה של רומניה. לכל אזור ברומניה בתים ומבנים המאפיינים אותו. במוזיאון האתנוגרפי המדהים שלפניכם תוכלו לראות מאות דגמים של מבנים כפריים, מהאזורים השונים ברחבי רומניה.

מבתי המגורים של האיכרים, דרך כנסיות העץ, בתי המלאכה, טחנות הרוח ועוד - כאן יורדים עד לפרטים הקטנים ביותר. תוכלו לראות כאן את הבתים עם גגות הקש, את ערימות החציר, חביות היין ועוד. הפרטים מגיעים עד לכדי תנורי בישול, עגלות חקלאיות ואפילו פריטי לבוש אותנטיים.

מוזיאון הכפר ממוקם בקצה פארק הרסטראו ומטרתו לתאר למבקרים את החיים בכפר הרומני הטיפוסי. הוא נחנך ב-10 במאי בשנת 1936, בנוכחותו של המלך קרול השני. לציבור הוא נפתח כשבוע לאחר מכן. תוכניות בניית הכפר בוצעו אז על ידי הסופר, המחזאי, הבמאי ומעצב הבמה ויקטור יון פופה. המימון לבניה הגיע אז מהקרן לתרבות המלכותית.

היום המוזיאון הוא אחד מאתרי התיירות המובילים בבוקרשט. שטחו של הכפר המדומה כ-100,000 מטרים רבועים והוא מכיל 272 מבנים מקוריים, שלמעשה מצליחים לאפשר למבקרים, שלא מגיעים לכפרים הנידחים של רומניה, לראות וללמוד על צורת החיים וסגנון הבנייה בהם.

בכדי לבנות את המוזיאון פורקו הבתים לחלקים, פיסה אחר פיסה. הם הובאו לבוקרשט, באמצעות רכבות, עגלות או סירות, הורכבו מחדש במתחם המוזיאון וחזרו לפעול, הפעם במוזיאון.

המבנה העתיק ביותר כאן נבנה במאה ה-17 וה"חדש" ביותר במאה ה-19. יש בכפר שכאן מעין "קהילות", שהתארגנו כך שיוכלו לענות לצרכים היומיומיים שלהם. אפילו הבגדים שבהם הם משתמשים נתפרים באופן ידני.


#טיפים
בכניסה למוזיאון יש חנות מזכרות יקרה כצפוי. אתם ממש לא חייבים לקנות בה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/D9V8EuvAZ1Y


ומלמעלה למטה:

https://youtu.be/Z_w2ka8CODc
מוזיאון המלחמה בבוקרשט
מוזיאון המלחמה בבוקרשט
#על המוזיאון של כלי הנשק והלוחמה

מוזיאון המלחמה בבוקרשט (National Military Museum) מציג את התפתחות הנשק וכלי המלחמה, החל משנת 5000 לפני הספירה ועד ימינו. במוזיאון 5 קומות וחצרות עמוסות בטנקים, תותחים, מטוסים וכלים כבדים אחרים. המסלול של המבקרים מסודר באופן כרונולוגי - מהעידן הקדום, שמציג אבנים מושחזות מעידן האדם הקדמון, שנמצאו ברומניה ועד ימינו, עם כלי הנשק המודרניים של הצבא הרומני - כל קומה מטפלת בתקופה היסטורית אחרת.

בביתן התעופה תוכלו לראות ציוד חלל ואפילו חללית שבה טס אחד הקוסמונאוטים שהיה רומני. יש שם גם מטוסי עץ מוקדמים שתוכננו בידי מהנדסים מרומניה וציוד תעופה נוסף.

מעבר לתחזוקת המוצגים שיכולה הייתה להיות טובה יותר, הביקורת החמורה ביותר כאן היא היעדר הסברים מספקים באנגלית. חבל שממשלת רומניה לא מטפלת בנושא, לטובת התיירים שמגיעים לכאן ומשלמים במיטב כספם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/whUt29RPkSk
מוזיאון ההיסטוריה של בוקרשט
מוזיאון ההיסטוריה הלאומי של רומניה
#על המוזיאון ההיסטוריה (Muzeul National de Istorie a României)

כ-50,000 פריטים יקרי ערך מההיסטוריה הרומנית מוצגים כאן, במוזיאון ההיסטוריה הלאומי של רומניה, אחד החשובים שבמוזיאונים הרומנים.

המוזיאון ממוקם בבית דואר ישן משנת 1900, שבו נמצא גם מוזיאון בולאי. במוזיאון כ-41 חדרים, המתפרשים על פני 8,000 מטרים רבועים. מוצגות כאן תערוכות במגוון נושאים בהתפתחות המדינה הרומנית ובתולדותיה.

המוצגים במוזיאון מתחילים מתקופת האבן הפרה-היסטורית, דרך תקופת הרומאים ועד המאה ה-21. תוכלו לראות כאן שפע של מוצגים מרתקים, החל מכמויות של זהב מתקופת המלכים ברומניה, כתרים משובצים באבנים יקרות, תכשיטי מלכוּת וחרבות של בני אצולה.

בשנת 1864 נתרמו פריטים היסטוריים נוספים על ידי הגנרל ניקולאי מברוס (Nicolae Mavros). בכך קיבל המוזיאון תפנית והחל לשמש כמוזיאון לעתיקות ולמדעי הטבע. אנשי תרבות רבים נרתמו למשימה של המשך העשרת ושימור המוזיאון. בשנת 1970 החליטה מועצת השרים של העיר להפוך את המוזיאון למוזיאון ההיסטוריה הלאומי של רומניה ובשנת 1972 הוא נפתח מחדש למבקרים.

חלק מהמוזיאון מוקדש היום לתערוכה הקבועה העוסקת בשואת יהודי רומניה.

שימו לב שהביקור במוזיאון מתאים במיוחד לחובבי היסטוריה. כמו מוזיאונים שונים בבוקרשט, גם כאן ירשים הבניין שבו הוא יושב, את שאר התיירים, יותר מאשר המוצגים שבו.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://youtu.be/hKDDF55dTbs
מוזיאון האמנות הלאומי
מוזיאון האמנות הלאומי
#על מוזיאון האומנות הלאומי

מוזיאון האמנות הלאומי של רומניה נפתח בשנת 1948. הוא קטן ולא בולט במיוחד, אך מהווה מוקד עניין משמעותי לאנשים המתעניינים ביצירות אמנות מרתקות מרחבי רומניה וממקומות נוספים בעולם. המוזיאון, כמו רבים אחרים, בנוי מתערוכות קבועות ותערוכות מתחלפות. מוצגות בו כ-70,000 יצירות שונות ומגוונות, משלל זרמים באמנות, תקופות ואמנים.

הפריטים בגלריה מחולקים ל-3 מחלקות שונות: אמנות רומנית מימי הביניים, אמנות רומנית מודרנית ולָפּידריום - מתחם שלם שבו מוצגים ארכאולוגיים. באוסף נכללים ציורים, פסלים, הדפסים, רישומים, אמנות דקורטיבית ואמנות אוריינטלית, כולל אמנות מוסלמית, סינית ויפנית.

במוזיאון תוכלו לראות יצירות של אמנים כמו ברויגל, רנואר ודימיטריה פצ'וריא. גם אוסף הפסלים המרשים של האמן הרומני הידוע קונסטנטין ברנקושי נמצא כאן. גם משפחת המלוכה הרומנית העבירה למוזיאון את אוסף האמנות הפרטי שלה.

רוצים משהו מעניין? - שימו לב במיוחד לגלריה שבחדר הכס. יש בה קישוטי תקרה מרהיבים ודיוקנאות של בני האצולה מהתקופות המוקדמות. מאד מעניין.


הנה מופע אור מרשים על קירותיו החיצוניים:

https://youtu.be/lJlDDUmVTeU

מוזיאונים בבוקרשט

ארמון מוגושואיה
ארמון מוגושואיה
#על הארמון שהפך לפונדק והיום למוזיאון

כ-10 ק"מ מצפון מערב לבוקרשט נמצא ארמון מוגושואיה (Palatul Mogoșoaia). הוא נבנה בין השנים 1698-1702 בסגנון רנסנס רומני על ידי נסיך ואלאכיה, קונסטנטין ברנקוביאנו. למעשה הוא יועד לשמש בית קיץ למשפחתו, אך בשנת 1714 נרצחו הוא וארבעת בניו באיסטנבול והארמון הוסב לפונדק.

במהלך מלחמת העולם הראשונה הוא הופצץ ואז החלו להשתמש בארמון לקבורה של אנשי אצולה רומנים. הוא הולאם על ידי גורמים קומוניסטים ורבים מהרהיטים והחפצים שהיו בו נגנבו ונעלמו.

בשנת 1957 הארמון הועבר לרשות המדינה והיום הוא משמש כמוזיאון. הארמון מוקף חומה ומסביב לו יש מדשאות וגנים מטופחים. האדריכלות של המבנים מרשימה וגלריית האמנות שנמצאת בו לא פחות מרתקת.


הנה מבט עילי על הארמון וגניו המפוארים:

https://youtu.be/wx8JhLOavqQ
מוזיאון האיכרים הרומני
מוזיאון האיכרים הרומני
#על מוזיאון האיכרים הרומני

מוזיאון האיכרים הרומני (Muzeul Taranului Roman) מוקדש כולו לתרבות ולחיי האיכרים, שחיו וחיים בכפרים הרבים הפזורים במרחבים הירוקים של רומניה. הוא כנראה יצליח להעביר לכם את הסיפורים המרתקים של האיכרים בצורה חווייתית ומרתקת יותר מכל ספר או טקסט שתקראו. בכל חדר כאן תוכלו להרגיש את האווירה האותנטית של הכפר הרומני, של בית הספר, הכנסייה והבתים שבו.

במוזיאון הזה תמצאו פריטי לבוש מסורתיים, מפות ישנות, רִקְמות שנעשו בעבודת יד, כלי חרס מעוטרים, בתים ישנים וכלי עבודה חקלאיים. המוזיאון הוא אחד מהמובילים באירופה וזכה בלא מעט פרסים ועיטורים על התערוכות המרתקות שמוצגות בו.

עוד במוזיאון ספרייה ובית קולנוע עם מבחר סרטים רלוונטיים לצפייה, לרוב בנושאים שקשורים לחיי הכפר והאיכרים שמתגוררים ועובדים בו.


הנה מבט מקרוב למוזיאון:

https://youtu.be/FG8QXlwX0rQ
התאטרון היהודי הממלכתי בבוקרשט
התיאטרון היהודי הממלכתי בבוקרשט
#על התאטרון היהודי של רומניה

התאטרון היהודי הממלכתי בבוקרשט (Teatrul Evreiesc de Stat) יכול להיראות כשריד של העבר, אבל הוא מוסד חי וקיים, שמעלה עד היום הצגות ומחזות על טהרת היידיש ומושך קהל לא קטן מקרב הקהילה היהודית בעיר. התאטרון היהודי בבוקרשט הוקם בשנת 1948 והוא המשך ישיר של מסורת ארוכת שנים, של תאטרון אידי ברומניה.

שורשי הקהילה היהודית של בוקרשט עצמה, נעוצים אי-שם במאה ה-16. הקהילה הזו ידעה רדיפות וקשיים במהלך השנים. במאה הקודמת הרדיפות הללו הגיעו לשיאן, ברדיפות הנאצים בתקופת מלחמת העולם השנייה וגם בקשיים שהציב בפניה המשטר הקומוניסטי ששלט ברומניה. אף על פי כן נותרו בעיר עד היום כמה אלפי משפחות יהודיות, שצרכו וצורכים תרבות בקביעות ובהתלהבות.

התיאטרון נמצא ליד המוזיאון היהודי של בוקרשט. שווה ליהנות מחוויה של הצגה בו. ואגב, גם למי שלא דוברים יידיש יש כאן פתרון, עם תרגום באזניות שמחלקים שם לצופים המעוניינים בכך.


#תולדות התאטרון היהודי של בוקרשט
התיאטרון היהודי הממלכתי בבוקרשט פועל בעיר מאז שנת 1948, אבל שורשיו מוקדמים הרבה יותר. ניתן לומר שהוא מייצג מסורת בת יותר מ-100 שנים של תאטרון אידי ברומניה, מאז נולדה להקת התאטרון של אברהם גולדפדן ביאשי.

אבל היה זה ב-1944, לאחר שנפל המשטר הצבאי-פאשיסטי של אנטונסקו, כשהותרו שוב הצגות ביידיש ברומניה. שנה אחר-כך, ב-1945, הוקמה להקת תאטרון חדשה ביידיש, בשם "תיאטרון איקוף". היא החלה להציג בבניין שבעבר הציג בו תאטרון באראשאום הרומני.

שלוש שנים אחר-כך, בשנת 1948, הוציא המשטר הקומוניסטי צו סגירה לכל מוסדות התרבות הפרטיים, כולל התאטראות. אז הוקם, בשיתוף פעולה עם ה"וועד הדמוקרטי היהודי", ארגון יהודי שנהנה מחסות השלטון, התאטרון הממלכתי היהודי, שבו אתם נמצאים כרגע.


מבט לתאטרון באחת מההצגות שהועלו בו:

https://youtu.be/pI5HIgnGZmY
מוזיאון הטבע גריגורה אנטיפה
מוזיאון הטבע גריגורה אנטיפה
#על מוזיאון הטבע וההיסטוריה הלאומי

אחד המוזיאונים ומכוני המחקר הוותיקים באירופה בתחום מדעי הטבע הוא מוזיאון הטבע וההיסטוריה של בוקרשט. הוא נוסד כבר בשנת 1834 וממוקם בצפון העיר, בסמוך לתחנת הרכבת. במוזיאון תמצאו אוסף מוצגים מכובד וגדול, של כ-2 מיליון מוצגים בתחום הביולוגיה והזואולוגיה.

בתצוגות הקבועות השונות תראו דגמים ומיצגים של האוקיינוסים השונים בעולם, של הים השחור וכלבי הים שבו, של מגוון בעלי החיים בג'ונגלים של מלזיה, תערוכה של ציפורי גן עדן ועוד. בין לבין, בתערוכות מתחלפות נחשף בכל פעם עוד מעט משפע הפריטים שמחזיק המוזיאון - אוספים זואולוגיים, פליאונטולוגיים, מינרלים, סלעים ואוספים אתנוגרפיים.

האוספים הזואולוגיים מלמדים על המגוון הביולוגי בארץ ובחו"ל, האוספים הגיאולוגיים והפליאונטולוגיים על השינויים המתמשכים בקרום כדור הארץ והאקלים והאוספים האתנוגרפיים מלמדים על הגיוון התרבותי-חברתי בעולם.

למוזיאון 3 מטרות עיקריות:
1. לשמר, לשקם ולהציג את האוספים - לחוקרים, למורים, לתלמידים ולסטודנטים ובכלל - לכל מי שמתעניין ורוצה ללמוד יותר.

2. משלחות מחקר, טַקְסוֹנוֹמְיָה, עבודות מדעיות בתחומי ההיסטוריה והטבע וקבלת פרסום.

3. חינוך, השכלה גבוהה, לימודי דוקטורט, כנסים, יחסי ציבור, פרסום מסמכים, ספרים, חוברות, דיסקים ואתרי אינטרנט בתחומי הטבע השונים.

בין הפוחלצים והדגמים, הילדים שלכם וכנראה גם אתם, תעבירו שעתיים של עניין וסקרנות.


קבלו מבט מקרוב למוזיאון:

https://youtu.be/mPLIpWiB4oU


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.