» «
מוזיאון האתנוגרפיה של בורגס
מוזיאון האתנוגרפיה של בורגס
#על מוזיאון התרבות והמסורת המקומיים של האזור

מול כנסיית קירילוס ומתודיוס הקדושים, בבית שנבנה באמצע המאה ה-19, נמצא מוזיאון האתנוגרפיה של בורגס (Ethnographic Museum), המציג את המסורת של האזור.

המוזיאון חושף את המבקרים בפני התרבות הבלקנית, שהתפתחה כאן משחר ההיסטוריה האנושית, לצד מנהגים עממיים של אנשי בורגס מתקופות קדומות.

במוזיאון שכאן מוצגים אלפי מוצגים תרבותיים שהצטברו והתגלו באזור בשורת חפירות ארכיאולוגיות ובמקומות שונים בעיר ובכפרי האזור. אם אתם רוצים להכיר את התרבות והמסורת של האזור - המוזיאון האתנוגרפי של העיר ואזור בורגס בהחלט שווה ביקור.


#מה תראו כאן?
במוזיאון האתנוגרפיה המקומי של בורגס ניתן לראות אוסף פריטים, שיציגו היטב את חיי העבר בבולגריה. התצוגה העשירה והמעניינת שכאן תסייע לחובבי תרבות ואנתרופולוגיה להתרשם מהמרקם התרבותי והכלכלי של האזור ולהכיר מעט מהמנהגים, הטקסים והעזרים ששימשו לתרבות המקומית להיות כל כך מעניינת.

כאן ניתן ללמוד על התרבות והמסורת של אזור בורגס. אוצרי המוזיאון אספו מגוון של מוצגים מהתרבות המקומית והצליחו לשחזר את אורחות החיים של התושבים הבלקניים, בגלגוליה השונים של העיר בימים עברו.

הביקור במוזיאון מאפשר ללמוד ולהכיר את התרבות הבלקנית. כאן תוכלו ללמוד על המלאכות, בעלי המקצוע והעיסוקים השונים של תושבי המקום.

ניתן להכיר כאן גם מעט מיצירות האמנות והאומנות של האזור לאורך השנים. בין המוצגים שבמוזיאון יש תכשיטים, רהיטים בולגריים עתיקים ואוסף עשיר של ביגוד עממי ותלבושות מסורתיות מכל הקבוצות האתנוגרפיות של אזור בורגס. מעניינות במיוחד הן התלבושות הטקסיות (Koleduvane) הייחודיות מהמאה ה-19, כולן תלבושות עממיות ואופייניות לאזור.

מספר מיצגים מדגימים כאן כיצד התנהלו בבורגס החיים בעבר. ביניהם ניתן להתרשם ואף ללמוד על הטקסים המסורתיים בבולגריה, לחוות את טקס הלזרובנה (Lazaruvane) העממי, את ריקוד אש ועוד.


#טיפים
בחורף סגורים כל המוזיאונים בימי א'.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/59qnjy-Mf90
המוזיאון הארכיאולוגי של בורגס
המוזיאון הארכיאולוגי של בורגס
#על מוזיאון הארכאולוגיה והעתיקות של בורגס

המוזיאון הארכיאולוגי של בורגס (Burgas Archaeological Museum) הוא מוזיאון קטן למדי, המכיל אוסף מגוון של ממצאים פרהיסטוריים והיסטוריים. הללו התגלו באזור ושרדו מתקופת האבן, דרך תקופת יוון העתיקה ועד לתקופה הרומית. מרבית האוספים כאן מתמקדים בהתפתחות הערים שלאורך חופי הים השחור והיבטים שונים של השייט בו.

יש כאן גם מעט ממצאים מההיסטוריה של בורגס בתקופת האימפריה הבולגרית הראשונה והשנייה, כמו גם עתיקות מתקופת כיבוש העיר בורגס על ידי האימפריה העות'מנית, במאה ה -14.

במוזיאון תמצאו בין השאר כלי צור נאוליתיים, פסלים יווניים, כדים, תכשיטים, פסיפסים ועוד. ממצאים מעניינים במיוחד הם שרידי סירת קאנו מעץ, מהמאה ה-5 לפני הספירה, וארון קבורה עשוי עץ, שהשתמר להפליא ובו נקבר מושל תראקיה.

באחד האוספים הנחמדים שבמוזיאון לארכיאולוגיה בבורגס תראו מוצגים החושפים את תולדות הניווט בים השחור, החל מאמצע המאה ה-2 לפנה"ס.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/SN7BGk4WKnI
מוזיאון ההיסטוריה של בורגס
מוזיאון ההיסטוריה של בורגס
#על המוזיאון ההיסטורי של בורגס

בבית משוחזר ויפה, שעוצב על ידי ריקרדו טוסקני ונבנה בשנת 1901, שוכן לו המוזיאון להיסטוריה של בורגס (Muzeum historyczne). מוזיאון זה מציג את ההתפתחות החברתית, הכלכלית והתרבותית של העיר, במהלך 200 השנה האחרונות, לצד יצירות אמנות שנאספו במהלכן.

המוזיאון מתאר את התפתחותה ההיסטורית והתרבותית של העיר בורגס, על תושביה ומעשיהם, החל מסוף המאה ה-19 ועד ראשית המאה ה-20. כדי להעמיד דברים בהקשר ההיסטורי הכולל, הוא מטפל גם בהיסטוריה של בולגריה כולה.

בתערוכה מסמכים, מוצגים מקוריים, תמונות אישים ואירועים שונים שהשפיעו על ההיסטוריה של העיר.

גם אם הקשר לא מובן, לצד המוצגים ההיסטוריים יש כאן גם אוסף אמנות מרשים, שבו יצירות ממיטב האמנות השימושית מאירופה של המאה ה-18 וה-19. תוכלו לראות כאן עבודות זכוכית ופורצלן, פסלי ברונזה ומגוון ציורים מצרפת, איטליה, גרמניה, אוסטריה ועוד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/QbvXODyUg5c
מוזיאון הטבע של בורגס
מוזיאון הטבע של בורגס
#על מוזיאון ההיסטוריה של הטבע בבורגס

המוזיאון לטבע (Natural History Exposition) של בורגס, השוכן במבנה שהוקם בשנת 1897, מוקדש לעיר והמרחב שמסביבה, מהצד הפחות צפוי ועירוני שבהם. זהו מוזיאון קטן המספר על הטבע, הגאולוגיה, הצמחייה והחי באזור. המוצגים שבו מציגים את ההיסטוריה הגאולוגית של אזור בורגס ואת המגוון הביולוגי הנוכחי שלו.

המוזיאון לתולדות הטבע ממוקם בבית ישן מסוף המאה ה-19, המעוצב בסגנון ניאו-קלאסי. בקומתו הראשונה, המוזיאון מיטיב לתאר את בעלי החיים, הצמחייה והגיאולוגיה המקומיים. בקומה העליונה תוכלו לראות אוסף מכובד של פוחלצי ציפורים ובעלי חיים.

במוזיאון תערוכות מעניינות ואף ייחודיות, המוקדשות לנושאים כגון "הציפורים באזורי הבור בבורגס" (The birds in the Wet Zones of Bourgas), "החי והצומח של הר סטרנדזה" (Flora and Fauna of the Strandza Mountain), "עולם הקסם של האבנים" (The magical world of the stones) ועוד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/8F-FLm2t3R0

מוזיאונים בבורגס

הגלריה לאמנות של בורגס
הגלריה לאמנות של בורגס
#על גלריית האמנות בבורגס

מאז נפתחה בשנת 1947, הגלריה לאמנות של בורגס (Petko Zadgorski Art Gallery) נחשבת לאחת הגלריות העתיקות בעיר.

הגלריה שכנה ב-20 השנים הראשונות לקיומה, בבניין לשכת המסחר. היום היא שוכנת בבניין שהיה בעבר בית כנסת.

החל מספטמבר 1966 עברה הגלריה לבניין בית הכנסת לשעבר של בורגס, בית כנסת שתוכנן על ידי האדריכל האיטלקי ריקרדו טוסקני ונבנה ב-1909.

בגלריה מוצג אוסף יצירות אמנות של מעל 50 אמנים בולגרים. כאן תוכלו לראות פסלים, ציורים ועבודות אמנות שונות של האמנים הללו, כשאת היצירות הייחודיות תוכלו לחוות בחדרים יפים, שמהם נשקף נופה של העיר בורגס.

בנוסף לתערוכות הקבועות, מוצגות כאן גם תערוכות מתחלפות וזמניות בנושאים שונים.


#טיפים
שעות הפתיחה הן בימים שלישי-ראשון בין השעות 9:00-18:00


מבט מקרוב:

https://youtu.be/xhNfmaowE5I
מוזיאון נסבאר לארכיאולוגיה
מוזיאון נסבאר לארכיאולוגיה
#על מוזיאון הארכיאולוגיה של נסבר

מוזיאון נסבאר לארכיאולוגיה (Nessebar Archaeological Museum), הנמצא במתחם המוזיאונים של העיר, מוקדש לעתיקות מיוון העתיקה, מהתקופה הרומית ומהתקופה הביזנטית.

המוזיאון הארכיאולוגי הנוכחי של העיר נסבאר נוסד בשנת 1994, על בסיס התערוכה שהייתה בכנסיית יוחנן המטביל, מאז שנת 1956. הוא ממוקם בבניין שתוכנן במיוחד, על ידי האדריכל כריסטו קוב.


#מה תראו כאן?
במוזיאון הארכיאולוגי של נסבאר 5 חללים, ביניהם טרקלין וארבעה אולמות תצוגה. בתערוכה המציגה את "נסבר במהלך הדורות", תוכלו בין השאר לראות כלי אבן ונחושת, חלקם מהאלף ה-3 לפנה"ס, שהתגלו במפרץ בורגס.

בין הממצאים הייחודיים המוצגים במוזיאון תוכלו לראות צו מימי השליט התראקי סאדאת, המתוארך למאה ה-3 לפנה"ס.

בנוסף תראו כאן שלל מוצגים מההיסטוריה העשירה של הערים העתיקות והימי ביניימיות, נסבאר ומסאמבריה (Mesambria). ביניהם בולטים אוצרות של מטבעות כסף עתיקים הנקראים "טטרדרכמא"(Tetradrachms).


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.