» «
המוזיאון היהודי בדורותיגאסה
המוזיאון היהודי בדורותיגאסה
#על המוזיאון להיסטוריה יהודית החדשה

בניגוד למוזיאון היהודי שממוקם ביודנפלאץ, המתמקד בחיי היהודים בוינה בימי הביניים, המוזיאון היהודי בדורותיגאסה (Dorotheergasse) מתמקד ביהדות וינה בשלב מאוחר יותר. הוא גם כולל את יהדות וינה של ימינו ועוסק בתרומתה הרבה לכלכלה ולחיי התרבות בווינה של היום.

אחד העקרונות של המוזיאון הוא שילוב של עתיק ומסורתי עם חדש ועדכני. תוכלו לראות כאן שילוב בין נושאים חברתיים וגלובליים, בין אמנות בת זמננו לאמנות יהודית מסורתית ועוד.

מאז שנת 2013 מוצגת במוזיאון תערוכה קבועה המספרת על הקהילה היהודית, ההתאוששות שלה ממלחמת העולם השנייה והפיכתה לקהילה קטנה ומשמעותית בווינה, שלא התפתחה רק מהיהודים המקוריים שהיו כאן אלא גם ממהגרים שהגיעו ממזרח אירופה, במהלך השנים.

בתערוכה תוכלו לראות חפצים מחיי היום יום היהודיים, אמנות יהודית, מסמכים וכתבות על התפתחות הקהילה היהודית. כמו כן, מוצגות כאן גם יצירות אמנות מבתי כנסת שונים בווינה ובאוסטריה. באמצעות תוכנה חדשנית תוכלו לראות שחזור וירטואלי של בתי הכנסת שעמדו בווינה עד שנת 1938. באמצעות הסדנאות והסיורים האינטרקטיביים ניתן להכיר וללמוד על הקהילה היהודית בווינה מהיבטים ומצדדים שונים שלה.
המוזיאון לאומנות שימושית
המוזיאון לאומנות שימושית
#על מוזיאון העיצוב של וינה

על אף הגדרתו כמוזיאון לאמנות שימושית, מוזיאון העיצוב של וינה הוא לחלוטין מוזיאון העיצוב הרשמי של וינה. הוא ממוקם בתוך מבנה מרשים מהמאה ה-19, ששימש בעבר כבית ספר גבוה לאמנות. הוא נבנה בין השנים 1868-1871 והיום הוא מהווה אחד מהמוזיאונים הוותיקים והאיכותיים באירופה.

אוספי הקבע, מוצגים באולמות שונים במוזיאון, כשלכל אחד מהם סגנון משלו, כמו סגנון הרנסנס, הבארוק, או הדקו המזרחי. בחדרי העיצוב המודרניים יותר, תוכלו לראות יצירות של כמה מגדולי המעצבים של המאה ה-20.

עוד תוכלו לראות במוזיאון רהיטים, פריטי זכוכית, חרסינה, כסף וטקסטיל, כמו גם שטיחים עתיקים, רהיטים ממגוון חומרים ועוד. הללו נאספו החל מימי הביניים ועד ימינו.

מדי פעם מתקיימות כאן פעילויות והדרכות אליהן תוכלו להצטרף יחד עם הילדים. אם אתם אוהבים פריטים מעוצבים, חנות המתנות של המוזיאון היא מקום מושלם עבורכם, גם אם לא זול.

אם אתם עם ילדים ואתם רוצים מעט מנוחה, הגינה שבחוץ תספק לכם מעט אוויר נעים ושעה של התרעננות נעימה.

שימו לב לרהיטי העץ המדהימים של מיכאל טונט (Thonet), יהודי שהמציא את טכניקת כיפוף עץ באמצעות חום בתחילת המאה ה-19 ויצר את הכיסא הקלאסי, שהיה אז פורץ דרך, כיסא מספר 14. חפשו גם את העבודות מצופות הזהב של גוסטב קלימט עבור ארמון סטוקלה (Stoclet Palais) שבבריסל.


#טיפים
הכניסה לצעירים מתחת לגיל 19 חופשית.

בימי שלישי בין השעות 22:00-18:00 הכניסה חופשית!


הנה תערוכות מהמוזיאון:

https://youtu.be/uWL0aR-eh9I
מוזיאון אלברטינה
מוזיאון אלברטינה
#על מוזיאון האמנות הגדול של וינה

מוזיאון אלברטינה הוא אחד ממוזיאוני התרבות המובילים באירופה ובו אוסף של יצירות מהחשובות בעולם. אל המקום מגיעים גם תיירים וגם מקומיים.

בזמן מלחמת העולם השנייה נפגע המוזיאון ולאחר המלחמה הוא עבר שיפוץ נרחב ויקר מאד. השיפוץ, שארך 10 שנים, עלה לא פחות מ-117 מיליון דולר, הרבה כסף באותה תקופה. לבסוף הוא הפך למתחם מוזיאוני עצום, אחד מהגדולים בעולם.

חזית המוזיאון מעוצבת בסגנון ניאו-קלאסי. עיצוב הבניין נעשה על ידי הארכיטקט הנודע קלאוס אלברכט (Klaus Albrecht) והכניסה למקום תוכננה על ידי הארכיטקט הגדול הנס הוליין (Hans Hollein).

במוזיאון ארבע קומות ובהן שלוש גלריות שמציגות מליונים של חפצי תרבות ואמנות. תראו כאן יצירות של גדולי היוצרים בתולדות האמנות, ביניהם מיכאלאנג'לו, רמברנדט, פאבלו פיקאסו ועוד. אבל חוץ מהם יש כאן מעל 1.5 מיליון תגליפים, יותר ממיליון הדפסים ומעל 65 אלף רישומים וציורים שונים. לכו לראות את כולם!
המוזיאון הטכני של וינה
המוזיאון הטכני של וינה
#על המוזיאון הטכנולוגי של וינה

אם חיפשתם אטרקציה מעניינת לילדים - המוזיאון הטכנולוגי של וינה הוא המקום המושלם עבורם. כאן יוכלו הילדים ללמוד על מדע וטכנולוגיה. המוזיאון גם מספר באמצעות המוצגים על תרומתה של אוסטריה עצמה להתפתחות הטכנולוגית הגדולה בעולם - החל מהמצאת מכונת כתיבה עשויה עץ ועד להמצאת המכונית.

המוזיאון מתאים לחובבי המדע, אך התערוכות האחרות שמוצגות בו יעניינו גם את מי שאינו פריק של טכנולוגיה.

המוזיאון נוסד על ידי הקיסר פרנץ יוזף בשנת 1908. הוא נפתח לציבור כ-10 שנים מאוחר יותר. האוסף הפרטי הראשון שהוצג בו היה האוסף של שושלת קיסרי הבסבורג עצמם.

גודלו של המוזיאון מגיע עד 22 אלף מטרים רבועים. תוכלו להיחשף בו לכל מיני תחומים בחיינו, כמו חקלאות, תעשייה, תחבורה, ספורט, משחקים, מוזיקה ועוד. כאן תוכלו לעקוב באופן חווייתי אחרי ההתפתחויות הטכנולוגיה המדהימות שעברה האנושות החל מהמאה ה-18 ועד היום, החל מהדברים הפשוטים והיומיים ועד המהפכות הגדולות ביותר שהתרחשו בעולם - התעשייה הכבדה ומשאבי טבע כמו גז, נפט ופחם. גם כלי תחבורה, מכונות שונות ומשונות, גלגלי שיניים, קפיצים, מחשבי ענק ומרכיבים נוספים מעולם הטכנולוגיה, את כל אלו תוכלו למצוא כאן.

בנוסף למוזיאון הראשי, תוכלו לבקר כאן במוזיאון הרכבת, שבו מוצגים שונים מהענף: קרונות ומנועים של רכבות, כולל הקרון המלכותי שבו נסעה המלכה אליזבת, רעייתו של הקיסר פרנץ יוזף.

בנוסף, תוכלו למצוא כאן גם מוזיאון קטן המתאים לילדים קטנטנים בגילאי 3-6, יחד עם פעילויות מתאימות לגילאים האלו וגם משחקיה שעשויה כולה ממתקני עץ. בין המוצגים שיוכלו הפעוטות לפגוש כאן נמצאים פסנתר ענק, שעליו יוכלו הילדים לקפוץ, המכונית הראשונה בעולם, שהומצאה על ידי זיגפריד מרכוס היהודי, באוסטריה של שנת 1864, מחשב צביעה ומקטרת גדולה שדרכה ניתן להשמיע צלילים משונים.


הנה מבט למוצגים מהמוזיאון הטכני בווינה:

https://youtu.be/Vceo8ia54_Q

מוזיאונים בווינה

המוזיאון לתולדות האמנות וינה
המוזיאון לתולדות האמנות
#על המוזיאון לתולדות האמנות בווינה

ה-Kunst, המוזיאון של וינה לתולדות האמנות, הוא מוזיאון עשיר וגדול מאד, שבו מבחר יצירות ואוספי אמנות מגוון ומרשים. הוא ממוקם בכיכר מריה תרזה, סמוך לארמון הופבורג. גם מי שאינו חובב אמנות מושבע יהנה מאוסף יצירות האמנות שבמוזיאון, יצירות מאירופה והמזרח הקרוב, החל מהעת העתיקה ועד המאה ה-18.

במוזיאון חמישה אגפים מרכזיים:

אגף המזרח הקרוב ומצרים העתיקה - בו כ-17,000 פריטים בני 2000-4000 שנה.

אגף עתיקות מיוון ורומי - הכולל כ-2500 עתיקות ופסלים, מהאלף השלישית לפני הספירה ועד ימי הביניים המוקדמים.

אגף המטבעות - שבו אוסף מטבעות, מדליות ושטרות כסף, הנחשב לאחד מחמשת אוספי המטבעות הגדולים בעולם

אגף הכלים האמנותיים

אגף ציורי האמנות

במסדרונות המוזיאון תוכלו לראות את ציורי הקיר המרהיבים של אמנים כגוסטב קלימט, פרנץ פון מאטש ואחרים. בחדרים תוכלו לראות את היצירות הפלמיות, הגרמניות, ההולנדיות והאיטלקיות. בקומת הקרקע תראו את תערוכות החפצים האקזוטיים השונים שנאספו על ידי המשפחה האימפריאלית, בני השושלת ההבסבורגית. בין היתר תראו שם כלי זכוכית וקריסטל, יצירות רומיות, יווניות ומצריות ומתנות שקיבלו קיסרי המשפחה לאורך ההיסטוריה.

אך המוזיאון לא מהווה רק בית לאמנות, שכן הוא בעצמו מהווה פנינה אדריכלית מכובדת. מבנה המוזיאון, שנבנה במאה ה-19, מספק לשפע היצירות תפאורה יותר ממכובדת. הוא בנוי בסגנון הניאו-רנסאנס, מעוטר בעיטורי שיש וסטוקו (Stucco) סוג של טיח איכותי. שימו לב גם לכיפתו הבולטת של הבניין.

תהנו!


#טיפים
אם תזמינו את הכרטיסים באינטרנט, תוכלו לדלג על התור בזמן פתיחת המוזיאון.

עם השפע הזה, שווה להתמקד במה שאוהבים. החליטו מראש אילו יצירות ואמנים מעניינים אתכם ובקש בעמדת המודיעין שמול הכניסה בצד ימין, שיסמנו לכם במפת המוזיאון היכן נמצאות היצירות והאמנים שהחלטתם לראות.

אם אתם בעניין העומק, על מנת להספיק לעבור על כל המוצגים במוזיאון רצוי לפנות עבורו יותר מיום אחד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/CGam0jsb_fQ


רבים מהמוצגים - אחד אחד:

https://youtu.be/8eoIMHVx0LM


וב-360 מעלות על המוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=Z_thn4ui5DY
מוזיאון יודנפלאץ
מוזיאון יודנפלאץ
#המוזיאון להיסטוריה יהודית בימי הביניים

המוזיאון היהודי ממוקם ביודנפלאץ, כיכר היהודים. כיכר היהודים הייתה מאז ומתמיד מקום מרכזי בעבור יהודי וינה והיום הוא הסמל שמחבר את מורשת יהודי וינה מהעבר, אל ההווה והעתיד.

המוזיאון היהודי נפתח בשנת 2000 ומטרתו הייתה להנציח את יהודי וינה שנספו בשואה ובמאורעות האנטישמים שפקדו את היהודים בווינה, מאז שנת 1938. המוזיאון בנוי מרבדים שונים העוסקים בהיסטוריה היהודית של וינה, כאשר הם מוצגים כל אחד בקומה שונה ומצליחים לספר את סיפור חיי היהודים בווינה של ימי הביניים.

בקומת המרתף התחתונה, לדוגמה, תוכלו לראות את שרידי בית הכנסת העתיק מימי הביניים. אלו שרידים מבית הכנסת שעמד כאן בעבר, עוד לפני שנהרס בשריפה של שנת 1421. לצידם יש מוצגים המשקפים את אורח החיים, התרבות והחברה של היהודים בווינה. חשוב לדעת שלפני הכיבוש הנאצי הייתה כאן קהילה יהודית גדולה ורבת השפעה בעיר.

לסיכום החוויה, תוכלו לראות כאן גם סרט על חיי היהודים בתקופה הנוכחית - סרט מרתק ושווה צפייה.

במוזיאון גם מאגר שמות של כל קורבנות היהודים שנספו בין השנים 1938-1945.
יהי זכרם ברוך.


#טיפים
הכניסה חינם לילדים עד גיל 14.

בשבת המוזיאון סגור.
מוזיאון מוצרט
מוזיאון מוצרט
#על המוזיאון לזכרו של המלחין הידוע בתולדות המוסיקה

וינה היא עיר הולדתם, או זירת הפעילות של לא מעט מלחינים מוכרים בתולדות המוסיקה, ביניהם מוצרט, שוברט, שטראוס, מאהלר והיידן. לאורך ההיסטוריה הפכה העיר למקום מרכזי של יצירה ופעילות בתחום המוזיקה הקלסית. האטרקציה הבולטת ביותר הקשורה לתחום היא מוזיאון מוצרט, שהיה ביתו של המלחין הדגול והמחונן. שם יצר מוצרט כמה מיצירותיו המבריקות.

מוצרט ידוע כמלחין שהפך מילד פלא ועילוי צעיר לגאון מוסיקלי בלתי נתפס. הוא נולד בעיר זָלְצְבוּרְג, אך כשהתפרסם וגדל, הוא עבר לווינה והחל לנדוד בין הדירות השונות שהרשה לעצמו לשכור. בבית הזה הוא גר ויצר בין השנים 1784-1787, כאשר כבר היה מלחין בעל שם ומעמד. יש הקוראים למקום בית פיגארו, שכן מספרים שבבית זה הלחין מוצרט את האופרות "נישואי פיגארו" ו"דון ג'ובאני" בשנת 1787.

בארבע קומותיו של המוזיאון תוכלו לראות מוצגים מרתקים, שמהם תוכלו ללמוד על אורח החיים של המלחין וההתנהלות היומיומית שלו, בתוך בית המגורים האלגנטי והיוקרתי של המשפחה האמידה. כמו כן תראו כאן את מפעל חייו של מוצרט - מוצגים הקשורים ליצירותיו - יצירות כתובות, תמונות, ציורים וחפצי אומנות. לאורך כל השיטוט במוזיאון תאזינו ליצירותיו המושמעות ברמקולים של המקום. בקומת הקרקע של המוזיאון יש בית קפה וחנות מזכרות להנאת המבקרים.

המוזיאון בהחלט שווה ביקור כי הוא למעשה משמש הצצה לתרבות, לחיים וההיסטוריה של אחת מאושיות התרבות הגדולות של המאה ה-18 ואחד המוסיקאים הגדולים בהיסטוריה.


# מה הסיפור על הזיכרון המופלא של מוצרט? - באדיבות אנציקלופדיית אאוריקה

מוצרט היה גאון מוסיקלי שהפך כבר בילדותו לאגדה. הוא כתב את הקונצ'רטו הראשון שלו בגיל 4, את הסימפוניה הראשונה בגיל 6 וכתיבת אופרה מלאה נעשתה אצלו בגיל 12.

אלו הישגים בלתי נתפסים, אבל כנראה שהזיכרון של המלחין וולפגנג אמדאוס מוצרט היה אף יותר מדהים. בילדותו, בביקור שערך ברומא עם אביו ואחותו, שמע מוצרט ביצוע של יצירה בשם "מִיזֵרֵרֶה" מאת המלחין גרגוריו אַלֵגְרִי. היצירה הזו קדושה כל כך עד שאסור היה לנגנה, אלא במסגרת טקס שנערך בוותיקן, מדינת האפיפיור הנוצרי, טקס שמתקיים רק פעם בשנה. בנוסף, מפאת קדושתה, תווי היצירה הזו נשמרו תחת משמר כבד לבל יועתקו על ידי אחרים.

אבל ההיסטוריה יודעת לספר שמוצרט הילד, עם הזיכרון הבלתי-רגיל שלו, הצליח לרשום את תווי היצירה כמעט בשלמותה מהזיכרון - אחרי האזנה אחת בלבד!

מבט מקרוב ב-360 על הבית:
https://www.youtube.com/watch?v=zT--1yOr_Sk
בית הים
בית הים בווינה
#על עולם הים של וינה

באקווריום העצום הזה, שבו 5 קומות מרהיבות, תוכלו לפגוש יחד עם הילדים ב-3500 בעלי חיים - כרישים, תנינים, נחשים, לטאות ומגוון עצום של דגים. אמנם יש פה גם מעט בעלי חיים יבשתיים (בית טרופי, בית זוחלים ובית נמלים), אך הדגש כאן הוא בהחלט על בעלי החיים הימיים. בתשעת הבתים שישנם במקום, תופתעו לגלות כמה סוגי בעלי חיים ימיים ישנם וכמה המגוון רחב.

בבית הטרופי, לדוגמה, תוכלו לטייל על גשרים בלב יערות גשם ותעברו מעל ביצות שבהן צומחים עצי מים. תראו כאן מגוון חיות כמו צבים, סרטנים, קופים וציפורים וכמובן שוניות אלמוגים ענקיות וצבעוניות, שושני ים ודגים צבעוניים. בבית אחר, באמצעות רצפת הזכוכית שבו, תוכלו לצפות בביצה ובה תנינים. בבית נוסף תוכלו לראות נחשים, לטאות ונמלים בגדלים שונים.

מעבר לתצוגה, המקום מהווה גם בית למחקר שמטרתו לסייע בשימור המינים הימיים ולדאוג להפחתה בהכחדת מינים שונים בטבע. בכדי להשיג את המטרה הזו הוא נמצא בקשר עם גני חיות אחרים בעולם.

בתום הסיור במוזיאון, שווה לעלות לגג הבניין ולצפות בתצפית הפנורמית המדהימה על העיר כולה. תיהנו!


מוזיאון ההיסטוריה של הטבע
מוזיאון ההיסטוריה של הטבע
#על מוזיאון הטבע של וינה

מתי לאחרונה נהניתם משלדי דינוזאורים ומפוחלצים של חיות בכמות ובאיכות מדהימה? המוזיאון הזה הוא המקום לחובבי הטבע ולילדים, כדי שיוכלו לראות את עושרו של העולם הטבעי ואת יְפִי הבריאה.

האוסף הראשון שפקד את המוזיאון היה אוספו הפרטי של הקיסר פרנץ הראשון, בעלה של קיסרית אוסטריה מריה תרזה. בימינו, תוכלו לראות ב-39 אולמות התצוגה של המוזיאון שפע של מוצגים - פוחלצים של חיות, שלדי דינוזאורים, פוחלצי חיות שנכחדו, צמחים, מטאוריטים, שהאוסף הגדול ביותר בעולם שלהם נמצא כאן וכולל יותר מ-1100 מטאוריטים, מאובנים, מינרלים, סלעים, אבני חן, אבנים יקרות ועוד. סה"כ יש כאן מעל 20 מיליון פריטים!

המוזיאון לא רק מחזיק באוצרות טבע. גם הוא בעצמו מהווה סוג של יצירת מופת אדריכלית. הוא מעוצב בסגנון ניאו-רנסאנס ועוצב אף הוא בידי האדריכלים קארל פרייהר וגוטפריד סמפר, בין השנים 1872-1891. זו גם הסיבה שהוא מאד דומה חיצונית למוזיאון האמנות של וינה, שעוצב גם הוא בידי הצמד האדריכלי הזה.

בזמן הביקור, שימו לב במיוחד לאוסף אבני החן, לתצוגת הדינוזאורים העצומים ולמטאוריט השוקל טון, שבו תוכלו לגעת ואף להתרשם מהגודל והמרקם המיוחד שלו. כמו כן, נסו לא לוותר על מיצג המולטימדיה המסביר על המטאוריטים ועל התאוריות הקשורות בהם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wr9nLh-6hyo


והמוצגים המרהיבים שבמוזיאון הנפלא:

https://youtu.be/kNKI9ekm88k
מומוק מוזיאון לאמנות מודרנית - mumok
#על המוזיאון המודרני של וינה

המוזיאון לאמנות מודרנית של וינה הוא בעל מראה תעשייתי, שמזכיר מפעל תעשייה מאיים ומנוכר. וכן, המבנה שלו נראה אולי קצת מדכא, אבל מומוק (mumok), המוזיאון לאומנות מודרנית של וינה, הוא אחד המוזיאונים המעניינים ביותר בעולם, לחובבי אמנות מודרנית ועכשווית.

המומוק נמצא ברובע המוזיאונים של וינה ומראהו מסייע להבין איזו אמנות הוא מציג עוד מבחוץ, שכן המבנה בנוי מלבנים שמזכירות אבן בזלת שחורה וכמעט ואין בו חלונות. גם מערכות התאורה והאוורור החשופות שבתוך המוזיאון מדגישות את העובדה שהמוזיאון הזה עוסק באמנות מודרנית.

במוזיאון מוצגות אלפי יצירות מתחילת המאה ה-20 ועד היום. יש כאן אמנות מודרנית ואמנות של אמנים בני זמננו, של מקצוענים ומפורסמים, בצד אמנים צעירים ומתחילים, המראים כישרון.

ניתן לראות כאן עבודות חשובות של אמני המודרניזם הקלאסי, דוגמת פיקאסו, קנדינסקי ופול קליי, של אמני פופ ארט, כמו אנדי וורהול ורוי ליכטנשטיין וכן הלאה. העבודות כוללות ציורים, פסלים, עבודות וידאו ארט, קונסטלציות ועוד.

תיפתחו, תבואו ותראו את היצירות. יכול להיות שבהתחלה תצחקו, תהיו נבוכים ותאמרו זה לזה ש"גם אני יכול לצייר ככה!", אבל לאט לאט יש סיכוי שתראו כמה אסתטיקה ויופי, תבונה וכישרון, יש באמנות המודרנית של היוצרים המוכשרים כל כך, שמוכנים לספוג אפילו לעג, רק שלא תישארו אדישים...


הנה עבודות במומוק:

https://youtu.be/HYL2mt8tFPk


חלק מתערוכה מודרנית שמשלבת אנימציה:

https://youtu.be/wiSac27C-Hg


תערוכת אורות במומוק:

https://youtu.be/sL846g6ZZzU


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.