» «
מוזיאון הרטרו של ורנה
מוזיאון הרטרו של ורנה
#על מוזיאון העידן הסוציאליסטי של בולגריה

בקומה הראשונה של הגרנד מול (Grand Mall), מרכז הקניות הגדול בעיר, נמצא מוזיאון הרטרו של ורנה (Retro Museum Varna). המוזיאון, שהצבע האדום שולט בו, מוקדש לתקופת השלטון הסוציאליסטי בבולגריה.

אל תפתיחו מערכו מפני שהוא ממוקם במרכז קניות. זה אפילו קצת אירוני שבמרכזו של מקום אופייני לתרבות הצריכה הקפיטליסטית כמו קניון נמצא מוזיאון מרתק ומשובח, המתעד את החיים בתקופה שבה הבולגרים חיו תחת הקומוניזם. מדובר בתקופת המלחמה הקרה, אי שם בין השנים 1944 ל-1989.

ממוצרים ביתיים, דרך מוצרי יום יום, כמו סיגריות ודברי מאכל ועד צעצועים ומשחקים - במוזיאון הרטרו של ורנה תראו שלל כלים ופריטים שונים מהתקופה הסוציאליסטית. המוזיקה שברקע מוסיפה לאווירה של התקופה ומכונת הזמן המוזיאלית הזו תחזיר אתכם לבולגריה של שנות ה-60-80.

גם בובות השעווה שבחדרי המוזיאון יזכירו נשכחות, כשביניהן דמויות של מנהיגים סוציאליסטיים מהעידן ההוא, החל מקרל מרקס ועד לסטלין וליאוניד ברז'נייב.

מרשים מאד הוא אוסף המכוניות "הסוציאליסטיות" שמוצג כאן. תוכלו לפגוש כאן עשרות כלי רכב שהיו אז בשימוש המדינות הקומוניסטיות. ביניהן תראו את הסקודה הצ'כוסלובקית, הטראבנט שיוצרה בגרמניה המזרחית, ומברית המועצות הגיעה הוולגה העממית. שימו לב לרכב היוקרה המפורסם צ'איקה (Chaika GAZ-13), שהסיע את חברי הפוליטבירו של המפלגה הקומוניסטית ושאר מקורבי השלטון הקומוניסטי.


#טיפים
הכניסה חינם לילדים מתחת לגיל 6.

שעות הפתיחה: בין השעות 10:00-22:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/6yiaDbXLM6s
המוזיאון האתנוגרפי
המוזיאון האתנוגרפי
#על המקום שבו תכירו את חיי ותרבות תושבי האזור

במוזיאון האתנוגראפי (Ethnographic Museum) של ורנה ניתן להכיר את חיי תושבי האזור. כאן תוכלו ללמוד על צורת החיים והתרבות של התושבים.

המוזיאון הייחודי מציג מגוון של סגנונות עיצוב שונים מתולדות בולגריה ומשלל ההשפעות שספגה משליטים זרים וממדינות שכנות. יש כאן עיצובים היסטוריים מתולדות בולגריה, בשלל תחומים, כולל רהיטים, כלי בית, בגדים עממיים, תלבושות ותכשיטים ועד לכלי עבודה עתיקים וחדשים, ששימשו להפקת תוצרת חקלאית מגוונת.

בין היתר מוקדשות התצוגות שבמוזיאון האתנוגרפיה לענפי ייצור, כמו יין ויקב, דיג, בורסקאות וייצור עור, דבש וכוורנות ועוד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Pw62G1SVtpk
המוזיאון הארכיאולוגי בוורנה
המוזיאון הארכיאולוגי של ורנה
#על המוזיאון עם תכשיטי הזהב הקדומים בעולם

המוזיאון הארכיאולוגי של ורנה (Varna Archeological Museum), שנחנך בשנת 1888, הוא פנינה אמיתית לחובבי היסטוריה והגדול ביותר מסוגו באזור הבלקן.

עם תצוגה ענקית של מגוון מוצגים גדול על שטח של 2,150 מטר רבועים, המוזיאון הארכיאולוגי בוורנה הוא אחד המוזיאונים הגדולים בבולגריה.

כאן תוכלו לצפות בכלי נשק, כלי חרס, תבליטי מצבות, מנורות, כלי זכוכית ותכשיטים, לצד אלפי מוצגים שונים שהתגלו בבולגריה. הם מתחילים מהפרהיסטוריה, בתקופה הפלאוליתית, עבור בעת העתיקה, יוון העתיקה, האימפריה הרומית, דרך ימי הביניים והמאה ה-10 לספירה, התקופה העות’מאנית ועוד.

תוכלו לראות כאן מוצגים יוצאי דופן ומפורסמים דוגמת שלד אדם שהתגלה בקברו, עם כלי זהב. מרשים מאוד גם אוסף האיקונות של המוזיאון ואוסף כלי צור מהתקופה המזוליתית, שנחשב הגדול ביותר בדרום-מזרח אירופה.

מיוחד במינו הוא "הזהב של ורנה", אוצר הזהב העתיק בעולם. זהו אוצר הזהב העתיק ביותר שנמצא אי-פעם והוא תופס כאן מקום מיוחד. מקורו, ככל הנראה, באלף ה-4 לפני הספירה. שימו לב לדמויות המיתולוגיות שמופיעות על המטמון הקדום.

המדריכים כאן ידידותיים ומסייעים. גם התצוגה מסודרת בסדר כרונולוגי ותוביל אתכם דרך ההיסטוריה של בולגריה ואיזור ורנה.

המוזיאון ממוקם בתוך מבנה מסוף המאה ה-19, ששימש בעבר כבית ספר תיכון לבנות.


#טיפים
שעות הפתיחה הן בין השעות 10:00-17:00.

אסור לצלם במוזיאון.

הכניסה לילדים מתחת לגיל 6 היא בחינם. ואגב, חלק נפרד מהמוזיאון הוא מיוחד לילדים.

יש כרטיס משולב למוזיאון הארכיאולוגי, למנזר אלג'ה ולמרחצאות הרומיים.


מבט מקרוב באוצר התכשיטים הקדום בהיסטוריה:

https://youtu.be/jOT9zjvAwGU


המוזיאון עצמו:

https://youtu.be/QTc30z28VkA
גלריה האמנות של ורנה
גלריית האמנות של ורנה
#על הגלריה לאמנות בוורנה

גלריה האמנות של ורנה (Boris Georgiev City Art Gallery) היא גלריה המציגה יצירות אמנות מרשימות ומודרניסטיות, של אמנים בולגרים ובינלאומיים, רובם מהמאה ה-20.

אין כאן יצירות מודרניות ידועות ברמה עולמית, אבל זה מקום צנוע ועדיין מרשים לאמנות המודרנית, עם מיקוד בבולגריה ובנקודת המבט הבולגרית על אמנות המאה ה-20.

לאחר שהוקמה בשנת 1885, הגלריה עברה ב-1944 למשכנה הנוכחי בבניין הנאו-גותי הנוכחי והמרשים, שעיצובו לא פחות ממרתק. גם בגן הגלריה תוכלו לראות שלל יצירות, בעיקר פסלים מודרניסטיים ומיוחדים.


דוגמה לתערוכה בגלריה:

https://youtu.be/r9u0bNPs3jw

מוזיאונים בוורנה

המוזיאון לתולדות הטבע בוורנה
המוזיאון לתולדות הטבע
#על המוזיאון לטבע של ורנה

המוזיאון לתולדות הטבע (Natural History Museum) הוא מוזיאון נהדר להיכרות עם הטבע של האזור. כאן תוכלו ללמוד על עולם החי, הצומח והגיאולוגיה של אזור הים השחור. הידע במוזיאון יכלול גם תחומים כמו פליאונטולוגיה, בוטניקה וזואולוגיה של חסרי חוליות.

אם אתם אוהבי טבע ותולדותיו - המוזיאון הזה שווה ביקור. מיקומו בגן הים, מול ארמון התרבות והספורט (Palace of Culture and Sport).
המוזיאון הימי הלאומי בוורנה
המוזיאון הימי הלאומי
#על המוזיאון הימי הלאומי של חיל הים הבולגרי

ספינות, תותחים, טילים או הליקופטרים - את כל אלו ועוד תוכלו למצוא במוזיאון הימי הלאומי (National Maritime Varna) שבגן פרימבורסקי בוורנה.

המוזיאון הזה מציג את ההיסטוריה של חיל הים הבולגרי, מאז הוקם בשנת 1879 ועד ימינו. חובבי ספנות וכלי תחבורה ימיים יוכלו לראות כאן כלי שיט שונים, לצד ציוד וכלי נשק מתקופות שונות בתולדות חיל הים הבולגרי.

גם מקומם של מוצגים היסטוריים לא נפקד מכאן. במוזיאון מוצגת ספינת טורפדו בשם דרוזקי (Druzki), שנודעה בכך שבשנת 1912 הצליחה להטביע צוללת טורקית וזכתה לתהילת עולם.

זהו אחד המוזיאונים המעניינים שבגן הים. בין המוצגים שבמוזיאון תראו עוגנים עתיקים שנמצאו על קרקע הים השחור. לצידם מוצגים כאן מדים ודגלים של חיל הים הבולגרי, לצד תצוגה מרשימה של תותחים. עוד תוכלו לראות כאן לא מעט מסמכים היסטוריים ומסמכי יום יום, המספרים את תולדותיו של חיל הים הזה.


מבט מקרוב במוזיאון הצי:

https://youtu.be/iGjwAYcMAUk


והמוצגים הצבאיים:

https://youtu.be/v2K0vCfKXB0


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.