» «
מוזיאון אדו טוקיו
מוזיאון אדו-טוקיו
#על מוזיאון המורשת ההיסטורית של טוקיו

מוזיאון אדו-טוקיו (Edo Tokyo Museum) הוא מוזיאון שהוקם כדי לשמר את המורשת של טוקיו ההיסטורית, היא אדו (Edo).

אדו היה שמה של טוקיו במשך יותר מ-250 שנה, בין תחילת המאה ה-17 למחצית השנייה של המאה ה-19. השם הוחלף בשנת 1868, כשיפאן נשלטה בידי טוקוגאווה שוגונאט (Tokugawa Shogunate). באותה תקופה נוצרו מסורות רבות ויפאן התפתחה מאד מבחינה תרבותית.

במוזיאון ניתן ללמוד על העיר אדו כבר מימיה הראשונים, על התעשייה שהתפתחה בה ועל חיי היום-יום בעיר העתיקה. שחקנים מציגים כאן תמונות והדגמות של החיים והתרבות בתקופת אדו, מהחיים בבתים של תושבי העיר ועד לתיאטרון הקאבוקי (Kabuki theatre), העתיק והמפורסם של יפאן.

הכניסה למוזיאון מתחילה כשחוצים העתק של גשר ניהונבאשי (Nihonbashi Bridge). המוצגים שבפנים מתמקדים בתקופת אדו (Edo period) וניתן לעקוב אחר התקדמותה והתפתחותה של העיר, לאורך תקופותיהם של שליטים כמו המייג'י (Meiji) והשוואה (Showa) וגם אחרי כן, למעשה עד השנים האחרונות.

יש כאן מודלים של אדו ושחזורי מבנים מהתקופה והמוזיאון בנוי מאזורים שונים. ב"אזור אדו" (Edo Zone) תוכלו ללמוד על הפוליטיקה בתקופת אדו. ב"אזור טוקיו" (Tokyo Zone) תראו את השינויים הגדולים במעבר לעידן טוקיו, בצל ההשפעה האירופאית והאמריקאית על יפאן של תקופת מייג'י. באזורים הבאים מוצגים השינויים שהביאו המהפכה התעשייתית במאה ה-19, רעידת האדמה הגדולה שבאה בהמשך, או ה"קאנטו", כמו גם ההשפעות של מלחמת העולם השנייה על העיר ותוצאות השחזור המסיבי שעברה טוקיו בעקבות המלחמה.


#אדריכלות המוזיאון
בניין המוזיאון תוכנן על פי צורתו האופיינית של מחסן בסגנון קוראזוקורי (kurazukuri) מימי אדו.

בגובה של 62.2 מטרים, העיצוב המעניין והייחודי של הבניין משחזר בדיוק את גובהו של מגדל הטירה של אדו העתיקה.

המוזיאון מתפרש על פני 30 אלף מטרים רבועים. יש בו גלריות ותערוכה המציגות תערוכות מתחלפות ובתוכו מרובים המודלים הגדולים של ערים היסטוריות. לצידם בולטות גם הדגמות והמחשות של מלאכות מסורתיות מהמאות הקודמות, המוצגות בסדנאות שנבנו בדגם של בתי מלאכה מהימים ההם.


#טיפים
שעות הפתיחה כאן:
ימי שלישי עד שישי ובימי ראשון - בשעות 9:30 עד 17:30.
בימי שבת - בשעות 9:30 עד 19:30.

חצי שעה לפני סגירת המוזיאון אין כניסה יותר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/UOkW1ibeEV8


והמוזיאון הפתוח:

https://youtu.be/T3zJrS5nIo0
מוזיאון הטפילים
מוזיאון הטפילים בטוקיו
#על מוזיאון הטפילים בטוקיו

מוזיאון הטפילים של טוקיו (Meguro Parasitological Museum) הוא מוזיאון שמוקדש לטפילים משומרים של בני אדם ושל בעלי חיים. המוזיאון הזה, כבר הבנתם ודאי, מומלץ לאנשים שלא חוששים מדברים מוזרים ואולי אף מתעניינים בהם.

מוזיאון הטפילים, או מוזיאון הפרזיטים של טוקיו, הוא ככל הנראה המוזיאון היחידי בעולם שמוקדש כולו לטפילים. תוכלו ללמוד כאן על הטפילים, שחיים, כמה נורא, גם בגופנו, ממש עכשיו. לא צריך לפחד מהם או לחוש גועל, אלא להיות מודעים לקיומם ולראות אותם, אם תרצו בכך, מקרוב.

כאן, אגב, תוכלו לראות את תולעת הטפיל הארוכה בעולם, שאורכה ‭8.8‬ מטרים!


#טיפים
הכניסה ללא תשלום.

ההסברים ליד המוצגים הם ביפאנית. מוצע למבקרים מכשיר תרגום קולי לאנגלית.


מבט מקרוב במוזיאון הטפילים של מגורו:

https://youtu.be/_vrb_Ww-KBU
המוזיאון הלאומי לאמנות מערבית
המוזיאון הלאומי לאמנות מערבית
#על המוזיאון שמלמד את היפאנים להעריך את אמנות המערב


המוזיאון הלאומי לאמנות מערבית (National Museum of Western Art), השוכן בתוך פארק אואנו, מתמקד בעבודת אמנות מערבית. כאן תוכלו למצוא מיצירותיהם של ענקי האמנות המערבית, כמו ברויגל, רובנס, דלקרואה, ואן גוך, סזאן וחואן מירו, לצד אימפרסיוניסטים כמו רנואר, מונה ומאנה, ומודרניסטים כפיקאסו, ג'קסון פולוק וסוטין.

המוזיאון, הידוע גם בראשי התיבות של שמו באנגלית, NMWA (המוזיאון הלאומי לאמנות מערבית), מציג יצירות אמנות שנוצרו באירופה ואמריקה בתקופות שונות, החל מתחילת הרנסנס, במאה ה-14, ועד לראשית המאה ה-20.

המוזיאון היפה התפתח מאוסף האמנות של יפאני עשיר, איש עסקים ובנו של מנהיג יפאני, בשם מצוקטה קוג'ירו (Matsukata Kojiro). אותו קוג'ירו התעשר במחצית הראשונה של המאה ה-20 וצבר נכסי אמנות מכובדים. הוא בעיקר התרכז באמנות מערבית, שבה רכש יצירות נפלאות, עוד טרם שמחיריהם האמירו כל כך. עם הזמן הצליח האיש לממש את חלומו ולהפוך את האוסף הפרטי שלו למוזיאון לאומי המתמחה באמנות המערב.

אגב, האמנות המערבית, במיוחד במאה ה-19, הושפעה ביותר מהאמנות היפאנית המסורתית ויש בכך סוג של סגירת מעגל כלפי אמנות המערב, שקוג'ירו חלם שתושבי יפאן ילמדו להעריך במוזיאון שלו. הדבר מסביר גם את העובדה שמאז פתיחתו, המוזיאון עוסק, בנוסף לתערוכות, שיקום ושימור של עבודות אמנות, גם במחקר, בחינוך ובפרסום של ידע שנוגע לאמנות המערב. זהו המוסד הלאומי היפאני המרכזי שממלא תפקיד זה.


#אדריכלות המוזיאון
יצירת אמנות של אדריכלות מערבית מהווה גם מבנה המוזיאון. הבניין תוכנן על ידי האדריכל צ'ארלס אדוארד ג'נרט-גריס (Charles-Edouard Jeanneret-Gris). בניין המוזיאון הלאומי לאמנות מערבית הוא, ככל הידוע, עבודתו היחידה של האדריכל במזרח הרחוק.

בכניסה אל הבניין המרובע נכנסים המבקרים ישירות אל תוך אולם בעל תקרה גבוהה, המואר באור טבעי שחודר לאולם דרך צוהר עילי בצורת פירמידה.

הגלריות עצמן נמצאות בקומה הראשונה, הניצבת על גבי עמודים תומכים. רמפה גדולה מובילה היישר מלובי הכניסה הראשית, אל קומות הגלריה השונות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/3yAvSQNleFQ
מוזיאון התופים בטוקיו
מוזיאון התופים בטוקיו
#על מוזיאון התופים של יפאן

מוזיאון התופים של טוקיו (Drum Museum) הוא מוזיאון פרטי אך מרשים, שהוקם על ידי חברה לייצור של תופים יפאניים. הוא קיים כבר מעל 150 שנה, מאז שנת 1861.

כמו שוודאי הבנתם, המוזיאון הזה מוקדש כולו לקצב ולצליל. לתופים יש תפקיד מרכזי בתרבות היפאנית. זה בעיקר בזכות תפקידיהם של תופים בפולחן הדתי הנהוג ביפאן. היפאנים, מסתבר, מחשיבים את התוף לכלי שיש בו מידה רבה של קדושה.

ומוזיאון התופים של טוקיו מציג סוגי תופים רבים, מכל פינות העולם ומתקופות שונות. לכל תוף יש את סגנונו המיוחד, העיצוב שלו, החומרים שמהם הוא מיוצר וכמובן - הצליל האופייני שלו. וההפתעה היא שעל רוב התופים תוכלו להקיש כרצונכם!

אגב, אם יהיה לכם מזל, תזכו לצפות באחד ממופעי התיפוף המרהיבים שמתקיימים במוזיאון.


#טיפים
בשל ההתייחסות היפאנית אל התוף, נהוג לכבד את המקום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/3m8E70McwwM


ילדים ותופים במוזיאון:

https://youtu.be/H6deg3m1lvU

מוזיאונים בטוקיו

מוזיאון הסמוראים
מוזיאון הסמוראים
#על מוזיאון החרבות של טוקיו

מוזיאון הסמוראים (Samurai Museum), או כמו שהוא מכונה לעתים "מוזיאון החרבות בטוקיו", הוא מוזיאון שמוקדש לסמוראים היפאנים, אותם לוחמים אגדיים ששלטו בממלכה בעבר ושרוחם הגדולה עדיין שורה על תושבי יפאן ותרבותם.

במוזיאון תוכלו לראות פרטי לבוש וכלים של הסמוראים, כמו גם אוסף מרשים של חרבות יפאניות מאז המאה ה-12 ועד המאות האחרונות.

חוץ מללמוד על תרבות ומורשתם הסמוראים, תוכלו במוזיאון הזה, הנמצא ברובע שינג'וקו, ללבוש בגדי סמוראים ולהתנסות בקרבות כשאתם מצוידים בחרבות סמוראים כמו אמיתיות, ממש כמו אלה ששימשו את הלוחמים הללו בימיהם הגדולים ובתקופות ההיסטוריות שבהם הנהיגו את יפאן.

זהו מוזיאון מעולה ששווה לבקר בו, גם לחובבי היסטוריה ותרבות וגם לילדים וצעירים חובבי קולנוע וקרבות חרבות בנוסח "Kill Bill".


#מי היו הסמוראים ביפאן? - באדיבות אנציקלופדיה אאוריקה
הסמוראים היו אצילים מובילים ביפאן ולוחמים אמיצים, שהפכו למנהיגי האומה היפאנית. הסמוראים הגיעו מילדי אצילים, כשכל משפחת אצילים מסרה את אחד מבניה לחינוך סמוראי.

הסמוראים היו מהקבוצות המשמעותיות והמשפיעות בהיסטוריה היפאנית. בהדרגה הגיעו הסמוראים לכוח ויכולת לוחמה כה מרשימים, עד שהם תפסו את השלטון, החל מהמאה ה-12 ועד לאמצע המאה ה-19.

זה התחיל ביפאן, במקביל לתקופת ימי הביניים באירופה. באותה תקופה הגנו הסמוראים בחירוף נפש על המעמד החברתי שלהם. הם היו לאחת הקבוצות המשפיעות ביותר בהיסטוריה של יפאן. קוד ההתנהגות שלהם היה נוקשה וקפדני והתבסס על נאמנות וכבוד. ה"בושידו", ביפאנית "דרך הלוחם", חייב אותם בשליטה באומנויות הלחימה השונות, בחוסר אנוכיות, בחסכנות, בנאמנות ובשמירה קיצונית על הכבוד. הכבוד היה כה חשוב, עד שלעתים קרובות הוא חייב את הלוחם הסמוראי למעשים קיצוניים, כמו התאבדות לאחר תבוסה או לאחר כישלון בשדה הקרב ובמילוי המשימה. התאבדות כזו מוכרת ביפאן כחארקירי, או "סֶפּוּקוּ".

הלבוש המגוון והנשק שלו, הכריחו את הלוחם הסמוראי לשאת עליו שריון ולא פחות משתי חרבות "קטאנה", שחושלו במשך שנים ארוכות. החרב הייתה הסמל והסימן המרכזי למוסר של לוחמי הבושידו, אך בין כלי הנשק הנוספים שהיו ללוחמי הסמוראים היו גם חנית, חץ וקשת ומאוחר יותר גם רובים.

גם היחלשותם של הסמוראים ושקיעת התרבות שלהם לא נבעו מתבוסה או הפיכה שהפילו אותם. הסיבה לנפילתם של הסמוראיים הייתה המודרניזציה שעבר העולם מאז מהמהפכה התעשייתית והיחסים החדשים בין האומות שבעולם החדש הזה. השלום ששרר במאה ה-19 בין יפאן למעצמות המערב, כמו גם המסחר המתגבר עימן, הפחיתו את הצורך בלוחמים מיושנים מסוגם של הסמוראים. הם חיזקו דווקא את הפקידים, שיילכו ויצברו יותר ויותר כוח ביפאן המודרנית, עד שיחליפו את הסמוראים בתור השכבה המובילה ביפאן.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/VN0v2ux0Oao


ועוד אחד:

https://youtu.be/rmMK47pA4Bg
המוזיאון הלאומי של טוקיו
המוזיאון הלאומי של טוקיו
#על המוזיאון הלאומי הגדול של טוקיו

המוזיאון הלאומי של טוקיו (Tokyo National Museum), שבתוך פארק אואנו, הוא מוזיאון גדול שבו אוסף מגוון ומרשים של אמנות יפאנית. המוזיאון, שנוסד בשנת 1872, נחשב לוותיק ולגדול שבמוזיאונים הלאומיים ביפאן. אוספיו כוללים מעל 10% מאוצרותיה הלאומיים של יפאן.

בשנת 1882 עבר המוזיאון למשכנו הנוכחי. הוא מציע למבקרים לחזות באוסף מעולה וגדול ביותר של אמנות וארכאולוגיה.

במוזיאון, מהמוזיאונים לאמנות הגדולים בעולם, מעל 110 אלף פריטים, ביניהם 87 אוצרות לאומיים. בכל זמן נתון מציג המוזיאון מעל 4,000 פריטים שונים מהאוסף הענק שלו, לצד תערוכות מתחלפות שמוצגות בו כל העת.

בין אוספי המוזיאון הלאומי היפאני העתיק ביותר במדינה, בולט האוסף המוקדש לאמנות יפאנית עתיקה. אוסף האמנות הזה נחשב לריכוז האמנות היפאנית הגדול בעולם. בין הפריטים שנכללים בו, ניתן למצוא בגדי סמוראים, כלי נשק עתיקים ששימשו אותם ואחרים, קימונו מימי קדם, עבודות קרמיקה, מגילות עתיקות, תמונות ועוד.

במוזיאון בולטים גם אוסף האמנות הגרקו-בודהיסטית וזה שמוקדש לאמנות אסייתית מדרך המשי.

במוזיאון הלאומי של יפאן תוכלו לראות, בין השאר, את הפוחלץ של הכלב האצ'יקו!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/nQVUtNp951U


מוצגים מהמוזיאון:

https://youtu.be/sXbH-Ab0ZYk
מוזיאון הצעצועים בטוקיו
מוזיאון הצעצועים בטוקיו
#על המוזיאון של הצעצועים בטוקיו

מוזיאון הצעצועים של טוקיו (Tokyo Toy Museum), שנמצא בבית ספר לשעבר, הוא מוזיאון מגוון ומעניין, גם לילדים וגם להורים ומבוגרים סנטימנטליים. המוזיאון מציג לצד הצעצועים היפאניים, גם צעצועים מתרבויות ומדינות שונות ברחבי העולם וצעצועים מתקופות וזמנים שונים בהיסטוריה.

בחדרי המוזיאון, שהיו פעם כיתות לימוד בבית הספר, תוכלו לסקור קטגוריות שונות של צעצועים. זה מתחיל מצעצועים יפאניים קדומים ועתיקים, דרך צעצועים מסורתיים, משחקי קופסא מעניינים וחדרי צעצועים ממקומות רחוקים.

המוזיאון הזה אוהב תינוקות ומקל על הורים. בנוסף לתצוגות הצעצועים, מכיל המוזיאון גם חלל התרגעות נעים, חללי הנקה, פינות החתלה וטיפול בתינוקות, חנות מזכרות הכרחית ועוד.


#טיפים
כדאי ללמוד באתר המוזיאון על התערוכות המתחלפות והאירועים שיתקיימו בו בזמן שהותכם בעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/LezpN_PowVE
מיראיקן
מִירָאִיקַן, המוזיאון
#על המוזיאון שמציג את מה שקורה בעולם ובעתידנו בו

מִירָאִיקַן (Miraikan), שנמצא על האי אוֹדָאִיבַּה, הוא המוזיאון להמצאות ומדעי העתיד של טוקיו. המוזיאון נועד להיות המוזיאון היפאני למדע העולמי ולשינויים שעובר העולם בעידן האינטרנט, ההתחממות ועוד תופעות מרתקות, המוצגות כאן בדרך חדשנית.

במוזיאון מיראיקן מוצגות שלל תצוגות ותערוכות אינטראקטיביות על חלל, אינטרנט, רובוטים, גנטיקה, אסטרונומיה ועוד. תוכלו להכיר וללמוד כאן כיצד פועלים ומתרחשים תהליכים מדעיים, פיתוחים טכנולוגיים ומערכות חדשניות. מההתחממות הגלובלית ועד לדרך שבה פועל האינטרנט - כאן לומדים ומתנסים בתהליכים וחידושים טכנולוגיים מתקדמים ומעוררי עניין, באנושות, מדעי החיים, מדע, עתיד, סביבה, גבולות ועוד.

כבר בכניסה ניצב גלובוס בעל קוטר של 6 מטרים שעליו 800,000 נורות לד, שמאפשרות להציג בזמן אמת את שינויי האקלים שעל פני כדור הארץ.

בהמשך תוכלו להכיר כאן גם את החידושים שתורמת יפאן לעולם, כמו הרובוטים המפורסמים שלה, עם הרובוט "אסימו", את רכבת ה"מגלב" המהירה בעולם ועוד.


מבט מקרוב במיראיקן - המוזיאון למדע עולמי מתפתח:

https://youtu.be/CGuaL1M4RHk


מוזיאון המדע הלאומי בטוקיו
מוזיאון המדע הלאומי בטוקיו
#על מוזיאון הטבע והמדע הלאומי של יפאן

במוזיאון הטבע והמדע הלאומי של טוקיו (National Science Museum) אתם עשויים להיתקל בעת סיור בפארק אואנו. תוכלו לזהות אותו לפי קטר הרכבת העתיק שלידו ודגם הלוויתן העצום שלידו, שאגב הוא בגודל טבעי.

תוכלו לחזות כאן בשלל מוצגים מהטבע וגם ללמוד כיצד לומד מהם האדם באופן מדעי וטכנולוגי. יש כאן אינספור שלדים ופוחלצים של בעלי חיים ממינים שונים, לצד חידושים טכנולוגיים המבוססים על תגליות מדעיות ופיתוחים הנדסיים מורכבים, שחלקם נעשו בהשראת הטבע ועולם בעלי החיים.

הילדים יוכלו להתעניין ולגלות לוויינים, מכשירים חדשניים וחלליות מתקדמות במתחם החידושים.

יש כאן התנסות חווייתית באירועי מזג אוויר ותופעות טבע שונות, כמו מדמה סופות ההוריקן, מפה אינטראקטיבית של רעידות אדמה, יצירת סערות צונאמי ועוד.

המוזיאון מקדיש המון תשומת לב לחידושי המדע, לתופעות מדעיות שונות, לאבולוציה של החיים והטבע בעולם ולשמירה על כדור הארץ. זהו מקום שבו הילדים גם נהנים משפע אפשרויות ההתנסות במכשירים, הסימולטורים והתצוגות השונות וגם לומדים על החשיבות של השמירה על כדור הארץ ואיכות החיים בו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ozRclcr-fg4


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.