» «

מוזיאונים בכרתים

המוזיאון לתולדות כרתים
המוזיאון לתולדות כרתים
#על המוזיאון להיסטוריה של כרתים

המוזיאון לתולדות כרתים (Historical Museum of Crete) שוכן בסמוך לחוף הים בעיר הרקליון, בירת האי כרתים.

ציורי קיר, פסלים, קישוטים כנסייתיים, תכשיטים, בגדים ומטבעות - המוזיאון מציג ממצאים רבים מההיסטוריה העשירה של כרתים. יש כאן מוצגים שונים מהתרבויות הרבות שכבשו, ישבו ושלטו באי, כולל ממצאים מהתקופות הביזנטית, הוונציאנית, העותמנית ומהעת המודרנית.

תערוכות הקבע מוצגות ב-3 הקומות של המוזיאון על פי תקופות ונושאים. יש כאן את אוסף ימי הביניים והרנסאנס וכלה במוצגים מהתקופות הביזנטית, הוונציאנית, והעות'מנית.

כמו כן מוצגים כאן אוספים מודרניים יותר, אוסף של אמנות עממית, יצירה ועותקים של ציורים של הצייר אֶל גְרֵקוֹ (El Greco). יש כאן אפילו חלל שהוקדש למשורר והפילוסוף היווני ניקוס קאזאנצָאקיס (Nikos Kazantzakis).


#אל גרקו במוזיאון
במקום מכובד במיוחד מעמיד מוזיאון ההיסטוריה של כרתים את הצייר והאמן היווני הנודע יליד כרתים דומניקו תאוטוקופולוס, המוכר יותר בכינויו אֶל גְרֵקוֹ, בעברית "היווני".

באופן מסוים, אל גרקו, שנחשב לאחד הציירים החשובים בתקופת הרנסאנס, זכה לפרסום דווקא לאחר שעזב את האי כרתים ונסע לספרד, ללמוד לצייר, להפוך לאמן ולעסוק במקצוע.

למרבה האירוניה, הציור היחיד של אל גרקו שמוצג כאן הוא הציור "תצפית על הר סיני וסנטה קטרינה". היצירה הזו צוירה במהלך שהותו של הצייר בוונציה, כשלמד אצל הצייר הנודע טיציאן.


הנה מבט מקרוב על מוצגי המוזיאון לתולדות כרתים:

https://youtu.be/gqyiwlCiFAc
המוזיאון הימי של חאניה
‪המוזיאון הימי של חאניה
#על מוזיאון הספנות של חאניה

במוזיאון הימי של חאניה (Maritime Museum of Crete), שנמצא במבצר פריקה, שעל מזח הנמל הוונציאני, אפשר למצוא מגוון מוצגים שקשורים להיסטוריה הימית של העיר ופריטי ספנות מהעת העתיקה, דרך הקרב על כרתים במלחמת העולם השנייה, ספינות חיל הים היווני ועד ימינו.

מוצגים כאן ממצאים מספינות עתיקות ומלב ים, תצוגות של כלי שיט, לצד קונכיות וצדפים ומה שללא ספק מהווה את היהלום שבכתר המוזיאון - דגם בגודל טבעי, של ספינה מינואית של ממש, שנבנתה מהחומרים המקוריים שלה.

במוזיאון מוצגים גם דגמים קטנים יותר של ספינות עתיקות, מתקופת הברונזה, דרך קורבטה לליווי שיירות ממלחמת העולם השנייה ועד לדגמי אוניות סוחר יווניות וצוללות ומשחתות יווניות.

מטרתו של המוזיאון הימי היא לספר את תולדות הספנות היוונית בכלל והספנות של כרתים בפרט. לכן הממצאים במוזיאון מסודרים באופן כרונולוגי.

גם למבנה המוזיאון יש חשיבות היסטורית, שהרי מעל גגו של הבניין הונף לראשונה דגל יוון בשנת 1913, כשכרתים הפכה רשמית להיות חלק מיוון.


מבט מקרוב על המוזיאון הימי של חאניה:

https://youtu.be/DlpDioOe6Kw
המוזיאון הארכיאולוגי של הירקליון
המוזיאון הארכיאולוגי של הירקליון
#על המוזיאון הארכיאולוגי של כרתים

המוזיאון הארכיאולוגי של הירקליון (Heraklion Archeological museum) הוא מוזיאון ארכיאולוגי מצוין, שמשמש אכסניה לאוצרות הנדירים של שרידי התרבות המינואית, לצד מוצגים הלניסטיים ורומיים, מתקופות מאוחרות יותר.

כאן תוכלו לראות דיסקוס מפסטוס (Phaistos), שעליו מוטבעים סימני כתב שטרם פוענחו, בקו לולייני.

במקום אחר במוזיאון תוכלו לראות דגם של עגלה בת 4,000 שנים לערך, שלה 4 גלגלים. זוהי העדות הקדומה ביותר לשימוש בגלגל באי כרתים.

במוזיאון פסלונים מינואיים יפים להפליא. שימו לב לפסלוני אלות הנחשים מהתקופה המינואית ולפסלון של אקרובט על פר, שכולו עשוי זהב ושנהב.

ישנם גם הממצאים שהתגלו בנמל המינואי קאטו זאקרוס (Kato zakros). הממצאים הללו חשובים מאד לחוקרים, מכיוון שהם מעידים על קשרי המסחר שהתקיימו בין כרתים לפיניקיה ולמצרים. יש כאן תכשיטים ממצריים וחפצי שנהב מסוריה.

שימו לב במוזיאון גם לציורי הקיר שנמצאו בחורבות קנוסוס. ביניהם תוכלו לראות את "נסיך החבצלות" החובש כתר נוצות. תוכלו לראות גם ציורי קיר של דולפינים, אקרובטים הרכובים על פר, אשה אלגנטית וכדומה.


הנה מבט מקרוב על המוזיאון הארכיאולוגי של הירקליון:

https://youtu.be/epaphh76YZk


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.