» «
מוזיאון מכבי האש
מוזיאון מכבי האש
#על המוזיאון של מכבי האש בניו-יורק
מוזיאון מכבי האש הוקם בשנת 1904 בבניין שבו שכנה תחנת מכבי האש של ניו יורק. לא סתם מוכתרים אנשי כיבוי האש כגיבורים בעיר, אחרי אירועי ה-11 בספטמבר בהם הם פעלו בעוז וחילצו המונים מתוך ההריסות, כשרבים מהם אף הקריבו את חייהם בעת החילוץ. האומה האמריקאית נותנת להם המון כבוד מאז וכיום פוקדים את המוזיאון לא מעט מבקרים.

במוזיאון תוכלו ללמוד על תולדותיה של תחנת הכיבוי שפועלת כבר יותר מ-100 שנה, תראו מוצגים ומסמכים המפארים את שמם של כבאי ניו יורק ואף לכבד את אלו שנספו באירוע הטרור הנורא, באנדרטה המציגה את תמונותיהם וסיפוריהם. עוד תוכלו לראות במוזיאון מכוניות כבאים עתיקות, אותות הצטיינות ומכשירי כבאות.
מוזיאון המורשת היהודית
מוזיאון המורשת היהודית
#על המוזיאון היהודי של ניו יורק
המוזיאון למורשת יהודית, שממוקם בדרום מנהטן, מהווה אנדרטה חיה ומרגשת לשואה. הוא נפתח בשנת 1997 והוקדש כולו לחקר המורשת היהודית, חיי הקהילה היהודית והתרבות, בתחילת המאה ה-20. המוזיאון מצליח לספר את סיפור השואה מנקודת המבט של היהודים שחוו אותה על בשרם, על ידי חפצים אישיים וצילומים.

המבנה המשושה מצביע על ששת פינותיו של מגן הדוד ובמקביל מזכיר את ששת מיליוני היהודים שנספו בשואה.

במוזיאון שתי תצוגות גדולות וקבועות בנושא תרבות יהודית. כמו כן, תוכלו למצוא בו גם תצוגות זמניות ומתחלפות. יש בו לא פחות מ-800 פריטי אמנות, 2000 תמונות וסרטונים עם אנשים שונים, המתארים את התצוגות במוזיאון. במוזיאון תוכלו גם לצפות במופעי תאטרון, מופעים מוזיקליים, הרצאות ודיונים לכל המשפחה. מחוץ למתחם המוזיאון יש גן ושמו "גן האבנים", ובו 18 (בגלל המילה ח"י) סלעים, שכל סלע מכיל עץ אלון ננסי שצומח מתוך אבן.

בשנת 2005 קיבל המוזיאון חלק ממענק של 20 מיליון דולר מ"תאגיד קארינג' לניו יורק" לקידום ידע וחינוך. במקביל, הוא מתפקד גם כשלוחה של בית כנסת אושוויץ שבפולין.
המוזיאון ברחוב אלדריג'
המוזיאון ברחוב אלדריג'
#על המוזיאון שמוקדש למהגרים היהודים לניו-יורק
המוזיאון ברחוב אלדריג' מוקדש להגירה היהודית ללואר איסט סייד, בתחילת המאה ה-20. הוא ממוקם במבנה שהוקם ב-1887 כבית כנסת יהודי.

בית הכנסת, מהוותיקים בארה"ב, הוקם בשנת 1887 בלואר איסט סייד, על ידי יהודים ממזרח אירופה, שהיגרו לניו יורק. במשך שש שנים אספו חברי קהילת "קהל עדת ישורון" את הכסף לבניית בית הכנסת, שנבנה על פני 3 חלקות. לאחר שאספו את הסכום הדרוש, הם פנו לפטר ופרנסיס ויליאם הרטר, האדריכלים שעצבו את הבניין בסגנון מורי.

בית הכנסת שימש כמרכז משגשג ליהודים, במיוחד בין 1900-1940. באותן השנים היווה בית הכנסת מרכז קליטה והתאקלמות ליהודים רבים שהגיעו לארה"ב ונקלטו בחברה האמריקאית. בנוסף לשירותי הדת שניתנו במקום, ניתנו כאן גם שירותים קהילתיים, ביניהם איסוף תרומות ושליחתן ליהודים בארץ ישראל.

עם הזמן עזבו חברי הקהילה את האזור ומכסות ההגירה הגבילו את מספר המהגרים שהגיעו לניו יורק. השפל הגדול לא תרם למצבם הכלכלי של יהודי הקהילה ועם הזמן המקום נסגר בשל מחסור במשאבים לתחזק אותו.

בשנת 1986 הוקם ארגון ללא מטרות רווח הנקרא "פרויקט רחוב אלדרידג'" על מנת להחזיר למבנה את פעילותו החינוכית, הקהילתית והתרבותית. תהליך השיקום הסתיים ב-2 בדצמבר בשנת 2007, בעלות של 20 מיליון דולר. הוא נפתח לקהל הרחב תחת שם המוזיאון הנוכחי. הקהילה היהודית עבדה קשה בכדי למצב את המקום, כך שיוכר כאתר היסטורי לאומי.

כיום במקום בו היה בית הכנסת מציע המוזיאון המקסים סיורים מודרכים ופעילויות שמתאימות גם לילדים, תערוכות מעניינות על ההיסטוריה היהודית בתקופה שבה הוא פעל כבית כנסת. תוכלו גם לחפש בארכיון המוזיאון שורשים ולבדוק האם יש לכם קרובים שהשתייכו לקהילת בית הכנסת.
מוזיאון טנמנט
מוזיאון טנמנט
#על המוזיאון שמחזיר אתכם לאיסט-סייד של המאה ה-19
המוזיאון, שנמצא ברחוב אורצ'ארד, יושב במבנה עתיק, שהוקם באמצע המאה ה-19. בבניין יש 5 קומות המוקדשות לחייהם של המהגרים שבאו אל ניו-יורק. הדירות שופצו והוכנסו אליהם רהיטים המשקפים בדיוק את צורת חייהם של הדיירים, שהיו חלק ממעמד הפועלים של אותם שנים. תוכלו גם להציץ לתרבות האיסט-סייד והשפעת המהגרים השונים שהגיעו לאמריקה במאה ה-19.

המעניין הוא שהדיירים המקוריים שלהם היו שייכות הדירות לקחו חלק בשיפוץ המבנה וסיפקו מגוון סיפורים על החיים כאן. בין השאר תוכלו לשמוע כאן הקלטות אודיו של אנשים שהתגוררו וגדלו כאן. כמו האישה, אמריקאית ממוצא איטלקי, שגדלה באחת הדירות כאן והיא מתארת איך עשתה שיעורים בשולחן המטבח בזמן שאימה הכינה ארוחת ערב.

אם רציתם חוויה משלימה, כל הסיור מונחה על ידי שחקנים הממחיזים את החיים של המהגרים.

מוזיאונים בניו יורק

מוזיאון ה-11 בספטמבר
מוזיאון ה-11 בספטמבר
#על המוזיאון שמנציח את הנספים בפיגועי 9/11

המוזיאון המנציח את הנספים בפיגועים של ה-11 בספטמבר, ממוקם ממש במקום שעמדו מגדלי התאומים. מי שמגיע לכאן, רוצה לראות את מה שנותר ממתקפת הטרור האיומה, שהביאה למותם של אלפי אנשים. המוזיאון נפתח בשנת 2014 והוא נמצא מתחת לאדמה.


#מוזיאון האנדרטה
במוזיאון תוכלו ללמוד על תולדות הפיגועים של ה-11 בספטמבר ואת תולדות התקופות שלפניהם ואחריהם. כאן תוכלו גם לראות תצוגה המנציחה את זכרם של קורבנות הפיגועים, באמצעות חומרים ביוגרפיים מפורטים עליהם.

מבחינת מוצגים, יש כאן חפצים וחומרים מדהימים מתוך שרידיו של מרכז הסחר העולמי אותם מציג המוזיאון, ביניהם גם קטעים מצלעות המגדלים שהתמוטטו.

חלל סודי נוסף שנמצא כאן, הוא חלל ובו שרידי קורבנות שטרם זוהו ונמצאו באתר לאחר שפינו את כל ההריסות. מי שאחראי לשרידים אלו הוא משרד חוקר מקרי המוות של ניו יורק והכניסה לחלק הזה מותרת כמובן רק לעובדים ולבני משפחת הקורבנות.

יהי זכרם ברוך.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ppoBxBTHXnI
ניו מיוזיאום
ניו מיוזיאום
#על המוזיאון החדש של ניו יורק לאמנות עכשווית

הניו מיוזיאום הוא היחידי מבין המוזיאונים בניו יורק שמקפיד לעסוק באמנות עכשווית בלבד. הוא ממוקם בדרום מנהטן ברובע הסוהו.

במבנה החדשני יש 8 קומות, הוא תוכנן על ידי אדריכלים יפנים וצורתו נראית כמו ערמה של קוביות שהונחו זו על גבי זו בצורה מרושלת. עם זאת, הקומות נגישות ומאפשרות גלריות פתוחות וגמישות בכל קומה. את יצירותיו החל המוזיאון לאסוף בשנת 2000. שימו לב ליצירה הצבעונית שתלויה על חזית הבניין - היצירה "Hell. Yes!!" של אוגו רונדינון.

התערוכות המתחלפות במוזיאון מגוונות ומיוחדות, כאשר המוזיאון מקפיד לשים דגש במיוחד על אמנים חדשים, על שיטות יצירה מודרניות וייצוג אומנים מקוריים וייחודיים, מחוץ למיינסטרים.


#טיפים
בימי חמישי בין השעות 19:00-21:00 הכניסה היא במתכונת של "שלם כרצונך".

בימי שבת וראשון קומת הגג פתוחה לקהל הרחב בחינם ויש בה תצפית מרהיבה.
המוזיאון החדש לאמנות עכשווית
המוזיאון החדש לאמנות עכשווית
#על המוזיאון לאמנות מודרנית של ניו יורק
המוזיאון נוסד בשנת 1977 על ידי מרשה טאקר (Marcia Tucker). בעבר הוא החל לפעול במקומות שונים ברחבי העיר ורק 30 שנה מאוחר יותר הגיע לבניין המרהיב הזה. המוזיאון נמצא ברובע הסוהו והוא מוקדש כולו לאומנות עכשווית. מבנה המוזיאון נחנך בשנת 2007, בסדרת אירועים שנועדו לציין 30 שנה למוזיאון.

הארכיטקטורה של המבנה ייחודית מאד. הוא נראה כמו 6 קוביות שמונחות זו על גבי זו ברישול. הצבע שלו בוהק, בין שאר הבניינים באזור, ולא תתקשו לזהות אותו. את העיצוב המעניין הזה עיצבו אדריכלים יפאנים ועלות המבנה הסתכמה ב-62 מיליון דולר.

המוזיאון החל לאסוף יצירות בשנת 2000, כאשר הוא שם דגש על אמנים חדשים מכל העולם, על שיטות יצירה מודרניות וייצוג לאמנים בעלי סגנון מיוחד. המוזיאון גאה במיוחד בתערוכות העוסקות בין היתר, בסוגיות חברתיות ופוליטיות, גזענות, מחאות חברתיות ועוד.

בקומה האחרונה של מבנה המוזיאון יש תצפית מרהיבה על הנוף שבאזור.
מוזיאון ויטני לאמנות אמריקאית
מוזיאון וויטני לאמנות אמריקאית
#על המוזיאון לאמנות אמריקאית
הוא נוסד בשנת 1931 ויש בו למעלה מ-12,000 יצירות אמנות מודרנית, המוצגות במדיות מגוונות. מוזיאון וויטני לאמנות אמריקאית נמצא בניו יורק והוא אחד מהמוזיאונים הפופולריים ביותר לאמנות מודרנית.

את המוזיאון הקימה גרטרוד ונדרבילט וויטני, שהייתה פסלת ואספנית מוכרת של אוספי אמנים אמריקאים. בשנת 1929 היא כבר אספה קרוב ל-700 יצירות אמנות מודרנית והיא ניסתה לחשוף אותו לציבור הרחב, כשהציעה אותו למוזיאון המטרופוליטן לאמנות. האולם סירב לתנאי ההצעה של וויטני. היא לא ויתרה על רעיון החשיפה והחליטה להקים מוזיאון בעצמה, על מנת להציג את האוסף שלה.

בעת הקמת המוזיאון שימשה פלורה פיין, בתה של וויטני, כאוצרת המוזיאון. ככל שעברו השנים היא מילאה תפקידים חשובים יותר ויותר במסגרת פעילות המוזיאון (נשיאת המוזיאון ויו"ר ההנהלה). המוזיאון נשאר במסגרת המשפחה, כשתפקידים בכירים נוספים מולאו גם על ידי הנכדה של וויטני.

בשנת 1966 המוזיאון עבר לשדרת מדיסון המפורסמת במנהטן. את הבניין שלו תכננו האדריכלים מרסל ברור והמילטון פ. סמית' והוא נבנה בין השנים 1963-1966. בשנת 2015 הוא עבר למשכנו הנוכחי בהיי ליין, בתכנונו של האדריכל הנודע רנצו פיאנו. מדי שנתיים מתקיימת במוזיאון ביאנלה, אירוע אמנותי המוקדש לאמנות עכשווית.


#מצוקת המקום של המוזיאון
מוזיאון ויטני הוא אחד המובילים בתחומי האמנות המודרנית ולכן יש לו אוספים ופריטים רבים ומגוונים. לא במקרה הוא עבר כל כך הרבה מקומות עם השנים, שכן יש בו מחסור בשטחי תצוגה והוא לא מצליח לאפשר תצוגה הולמת של האוספים שלו בפני הקהל.

את הבעיה ניסו לפתור בדרכים יצירתיות כמו הקמת תערוכות זמניות במבנים שונים או פתיחת שלוחות רשמיות מטעם המוזיאון, בחלקים אחרים בעיר, אך זה עדיין לא הצליח לספק מענה הולם למצוקה. הפתרון המוצלח ביותר, היה השטח שנמצא דרומית לטיילת ההיי ליין - עליו תכנן רנצו פיאנו את המוזיאון שסיפק שטח תצוגה כפול מקודם.

כך שהיום ממוקם המוזיאון בשכונה שהופכת יותר ויותר תיירותית ופופולרית, ככל שעובר הזמן. האזור מלא בגלריות משגשגות וניצב בלב אזור מועדונים ותרבות. הדבר מאפשר למוזיאון להרחיב את קהל היעד והמבקרים ולחשוף את האוסף המכובד והמרשים שלו לציבור גדול.

המרחבים הגדולים, הן החיצוניים והן הפנימיים, התאורה המוצלחת, החשיפה לקהל חדש שלא בהכרח היה נחשף אליו - כל אלו מבטיחים שהמשכן החדש של המוזיאון הוא כנראה הטוב ביותר עבורו.


#אדריכלות המוזיאון
מוזיאון ויטני קיים כבר כ-84 שנים. בשנת 2015 הוא נפתח בפעם הרביעית, במשכן החדש שעל ההיי ליין. בניין המוזיאון עוצב ותוכנן על ידי האדריכל רנצו פיאנו והוא מעניין בעיקר במחלוקת אותה הוא יוצר בקרב המבקרים.

בקומת הקרקע של הבניין קירות שקופים שנותנים תחושת המשכיות מהרחוב. יש ניסיון להטמיע את הכניסה כך שהרחוב "ייכנס" לתוך המוזיאון ולא תינתן תחושת מעבר מדויקת מהרחוב למוזיאון. קירות המסך השקופים מוחזקים באמצעות כבלי נירוסטה.

בקומות 1-4 ממוקמים חדרים שונים המשמשים את המוזיאון: חדרי לימוד, משרדים, אודיטוריום ועוד. בקומות 5-8 תמצאו את חללי התצוגה. את המרווח הגדול שבין קומת הקרקע לבין חללי התצוגה חוצים המבקרים באמצעות מעליות שמזניקות אותם היישר לקומה הרלוונטית. גרמי המדרגות של הבניין נמצאים חלקם בחללים פנימיים וחלקם בחיצוניים. כך תוכלו להתבונן בפסלים מרשימים הממוקמים על רקע תפאורה אורבנית. מקורי ולא רגיל.

המתכננים והאוצרים מעודדים שימוש נכון במבנה המוזיאון, ככלי חשוב בתהליך הצגת היצירה וחשיפתה בפני המבקרים. את רצפות הבטון הקלאסיות החליפו רצועות של עץ אורן ממוחזר, שמאפשרים לאמנים להשתמש בהם לצרכי היצירות. זוויות הפלדה החשופות הממוקמות לאורך התקרה מאפשרות תלייה של יצירות כבדות. גם הקומה החמישית, שהיא גם הראשונה מבין חללי התצוגה, נבנתה כחלל פתוח ללא עמודים, כדי לאפשר יצירת העמדות שונות, לפי צרכי התערוכה.


מוזיאון הסקס של ניו יורק
מוזיאון הסקס של ניו יורק
#על מוזיאון המין שמראה (כמעט) הכל

מוזיאון הסקס של ניו יורק (Museum of Sex) הוא מקום פורץ דרך שמעלה על נס את אחד הנושאים המרתקים אך מעוררי מחלוקת בחברה האמריקאית. המוזיאון הזה ממוקם בבנין משרדים גבוה, על השדירה החמישית ורחוב 27.

המוזיאון מציג באופן מעמיק ולא חוסך בפרטים וסרטים לגבי עולם המין והסקס. הוא מעורר בשל כך בניו יורק לא מעט התנגדות. צריך לזכור - אמריקה היא עדיין אומה וחברה מאוד שמרנית בעניינים שכאלו. מצד שני, טוענים אנשי המוזיאון, זהו אחד היצרים הבסיסיים ביותר שישנם וחייבים לדבר עליו.

הסקס והתפוח הגדול קשורים זה בזה היטב. בעיר ניו יורק לא חסרים מופעי מין, חנויות פורנו, הופעות "פיפ שואו" ושלל שירותי מין מפוקפקים. אבל כאן מציג מוזיאון גדול ורציני את הנושאים הללו לציבור והוא עושה זאת באופן מפורט, גם אם מכובד, תוך שהוא מדגים את האספקטים והצדדים החינוכיים, החברתיים וההיסטוריים של היצר והצורך האנושי הכי בסיסי שיש.


#מה תראו כאן?
התערוכות במוזיאון מציעות שיטוט בניו יורק ה"מינית", שלב אחרי שלב, עם מבחר רחב של כרזות, סרטים וצילומים שצולמו החל מהמאה ה-19 ועד ימינו. יש כאן גם סרטי אנימציה ומסמכים וחפצים שונים שמעידים על האופי הארוטי והסקסי של העיר ניו-יורק.

לא מעט ביקורת, סערות ציבוריות ומחלוקות מעורר מוזיאון הסקס הזה. מתנגדיו גורסים שהמוצגים והסרטים שמוצגים בו הם יותר מדי בוטים. לא מעט ביקורת התעוררה בשל העובדה שיש במוזיאון עיסוק לא קטן בסטיות מין. גם ההצגה של לא מעט סצינות מתוך סרטי ומגזיני פורנו מההיסטוריה, העיסוק בנושא ההפלות והתיעוד של היחס לקהילת הגייז בניו יורק במהלך השנים - כולם מושכים גם הם חלק מהביקורת.


#טיפים
הכניסה למוזיאון היא מגיל 18 ומעלה.

חלק ממחירי הכרטיסים מועבר לארגונים העוסקים בחקר האיידס.

יתכן שלא בצדק, בשל הנושא בו כל אחד חש עצמו מבין, אבל לא פעם סופג המוזיאון הזה ביקורת על כך שאינו מעניין מספיק, לפחות ביחס לנושא...


איננו יכולים להציג סרטונים מהמוזיאון.
מוזיאון האמנות לילדים
#על המוזיאון
איזה כיף לקחת את הקטנטנים למוזיאון שכולו מוקדש להם! מוזיאון האמנות לילדים בניו יורק מותאם לילדים מגיל עשרה חודשים ועד 12 שנים. ילדים כאן, ימצאו את עצמם יוצרים ביחד עם מורים לאמנות ציורים, פסלים, יצירות טקסטיל, סטופ מושן, אנימציה ועוד.

כל אלה הם חלק מהמשימה שלקח על עצמו המוזיאון הנפלא הזה - לקדם את אהבת והבנת האמנות בקרב ילדים. המוזיאון גם כולל תוכניות המיועדות לילדים עם לקויות למידה, ילדים למשפחות אוֹמְנָה או כאלה שאין להם בית.

מוזיאון האמנות לילדים נוסד באוקטובר 1988 על ידי קתלין שניידר. הוא ממוקם ברחוב צ'רלטון בניו יורק ומשתרע על פני 10,000 מטרים רבועים. המוזיאון שומר מעל 2000 פריטי אמנות של ילדים, שנוצרו ב50 מדינות, החל משנת 1930.

המוזיאון נחשב לבילוי מלהיב לכל המשפחה, בעיקר אם היא חובבת אמנות ומחנכת לאמנות. תעשו כיף!
מוזיאון ההגירה באליס איילנד
#על המוזיאון
מוזיאון ההגירה הממוקם באליס איילנד עוזר למבקרים ללמוד על היסטוריית המהגרים בארה"ב ובילוי זה מתאים לכל המשפחה. המוזיאון נפתח בשנת 1990 והוא ממוקם במבנה מרשים שבו 3 קומות. מעצב המקום שחזר את מראה המבנה שעמד כאן בשנות ה-20.

האי שימש מרכז של מחלקת ההגירה של ארה"ב ודרכו עברו 12 מיליון מהגרים, שבאו לניו-יורק, בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20. בימים ההם, 98% מהם הורשו להיכנס לארה"ב ושני האחוזים הנותרים הוחזרו למדינות מהם הגיעו.

תהליך המעבר לארה"ב נמשך כחצי יום - זה התחיל בבדיקות רפואיות (כדי לוודא שמי שנכנס בריא ולא מביא איתו מגיפות או מחלות קשות), אחר כך התקיים ראיון אישי שבו נאלצו המהגרים להסביר את סיבת הגעתם לאמריקה. עדויות מספרות שבתקופה ההיא מתקן ההגירה היה מוזנח ומשטרת ההגירה הפחידה את המהגרים.

המוזיאון אינטרקטיבי ובו תמצאו תעודות, צילומים, סרטי וידאו ואפילו מופעי תאטרון. במקום גם אנדרטה שבה הונצחו 420 אלף בני משפחות המהגרים.


הנה המוזיאון והאי אליס איילנד:

https://youtu.be/wckFtoHSqKw
מוזיאון הילדים של ברוקלין
#על מוזיאון הילדים בברוקלין

הגעתם למוזיאון הראשון שהוקם בניו-יורק, במיוחד עבור ילדים. המוזיאון הזה הוקם בשנת 1899 והוא מהמוזיאונים הראשונים בעולם, שנועדו מראש לילדים. ואכן, עד היום המוזיאון הזה מכוון לילדים ועושה עבודה מצוינת בגירוי הסקרנות, היצירתיות, הגילוי והביטוי שלהם.

במוזיאון הילדים של ברוקלין (Brooklyn Children's Museum) יש שלל פעילויות ואתגרים לילדים, שמטרתם לחשוף ילדים מכל הגילאים לתחומים כמו אמנות, מדע, סביבה ובני אדם, במיוחד כאלה שבמדינות ותרבויות אקזוטיות ורחוקות, אבל לא רק...

השפע הוא כה גדול שקשה להציג את כולו. דוגמאות לפעילויות? - יש כאן פינת תחפושות ובמה להצגות, צעצועים לפעוטות בארגז החול, פינת כלי מטבח שהפכו לכלי נגינה ואפילו מתחם מיוחד לתינוקות.

אחת הפינות שהילדים אוהבים מאד היא זו של החנויות והמסעדות מהעולם. אלה הותאמו לגובה של ילדים ומאפשרים להם "להיות כמו ההורים". כך יוכלו, למשל, "לעשות קניות" בסופר לילדים, ולמלא מצרכים קטנים בתוך עגלת קניות זעירה. אחרים יוכלו להיכנס אל שוק העבודה ולהכין פיצה בפיצרייה איטלקית...


#טיפים
בחודשי הקיץ נערכות במוזיאון גם פעילויות מים, אז הביאו עוד סט של בגדים לכל ילד.

היינו ממליצים עליו לילדים עד גיל 5-6.

המקום סגור בימי שני.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/2v6LfygMI3M
אוסף פריק
#על המוזיאון
המוזיאון המיוחד הזה, שנמצא בארמונו של התעשיין העשיר הנרי פריק, נחשב לאחד מהמוזיאונים היפים ביותר בניו יורק. הנרי פריק היה אספן אמנות אנין טעם, שהיה גם יושב ראש חברת הפלדה קרנגי סטיל. הארמון היה ביתם המפואר של בני משפחתו של פריק והוא היה בין המפוארים בסביבה, למרות שכמעט כל המבנים בשדרה החמישית היו אחוזות או מועדונים פרטיים ויוקרתיים.

את אוסף האמנות המרשים, הכולל מעל 1000 פריטים, אספו יחד כל בני המשפחה. ביניהם יש רהיטים עתיקים ויצירות של אמנים מוכרים כמו דֶגָה ורמברנדט. היצירות מפוזרות ב-16 האולמות של המוזיאון.

המוזיאון עצמו קטן ויפה והוא תוכנן בידי האדריכלים קארֶרָה והֵייסְטִינְגְס בשנת 1914. בשנות ה-30 המוקדמות הרחיב האדריכל ג'ון רַאסֶל פוֹפ את המבנה כדי להתאימו לשימוש כמוסד ציבורי והוא נפתח לציבור בשנת 1935. המבנה הוא בעל סגנון נאו קלאסי וחצר הגינה תוכננה לפי דגם של אטריום רומי, עם אַפִירְיוֹן מעליו ונטיעות של עצי דקל בגן. בחצר תראו גם אולם מוזיקה עגול המשמש לקונצרטים וכנסים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/_SEtCYsD-WA


ושיטוט במוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=DO3rGlSZuQg
מוזיאון המטרופוליטן לאמנות
#על "The Met" המוזיאון לאמנות

לחובבי אמנות, ביקור במוזיאון המטרופוליטן לאמנות הוא יותר ממתבקש. אמנם שמו המלא הוא מוזיאון המטרופוליטן לאמנות, אבל נהוג להשתמש בכינוי המקובל לו "המט" ("The Met"). הוא אחד מהמוזיאונים הגדולים והחשובים בעולם. הוא נמצא באמצע "שדרת המוזיאונים" בניו יורק.

המוזיאון נפתח בשנת 1872 והוא שוכן בצד המזרחי של הפארק הגדול, הסנטרל פארק. בתערוכת האוסף הקבוע של המוזיאון יש יותר משלושה מליון מוצגים הסוקרים את התרבות האנושית לאורך 5000 שנה, מהתקופה הפרה-היסטורית ועד ימינו.

במוזיאון המטרופוליטן תמצאו מוצגים מתחום האמנות הקלאסית, העתיקה, האסייתית, האוקיאנית, האפריקנית, האיסלאמית והמודרנית. כל אלה פרושים בלא פחות מ-19 אולמות ענק, שכל אחד מהם מוקדש לנושא אחר.

קחו בחשבון שהמוזיאון גדול והביקור בו עשוי לקחת זמן. החוויה הזו מחייבת תכנון מוקפד והחלטות על מה לוותר ומה לראות, אבל אם יש לכם זמן מוגבל, מומלץ להגיע למקדש דנדור שמוצב באגף המצרי. המבנה הועתק ומוצג ממש כמו שהיה במצרים בשנת 1967.

עוד מהמומלצים כאן הם גן הפסלים האירופאי והחדרים המוקדשים לציורים של ורמיר ורמברנדט. כמו כן, במוזיאון מוצעים סיורי הדרכה בחינם, שמועברים על ידי מתנדבים ועובדי המוזיאון.


#בקולנוע
מדרגות המטרופוליטן הופיעו בקומדיית הפשע "אושן 8" (Ocean’s 8) ובסדרת הנעורים "אחת שיודעת" (Gossip Girl).


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://youtu.be/OTsqUNGFYlM


הדרכה:

https://youtu.be/81cOWV3-xxs
המוזיאון לאמנות מודרנית
#על מומה - המוזיאון לאמנות בת זמננו בניו-יורק

אינכם חייבים להיות חובבי אמנות מושבעים בשביל לסייר במוזיאון לאמנות. אתם יכולים לספוג אווירה, ליהנות מהאסתטיקה ומריחות הנוסטלגיה של האמנות. המוזיאון לאמנות מודרנית (הידוע גם בכינויו מומה), נחשב לאחד ממוזיאוני האמנות הטובים בעולם וכדאי מאד לבקר בו.

הרעיון להקמת המוזיאון הגיע משלוש גבירות אמידות, שרצו מאד להקים עבור תושבי ניו יורק את "מוזיאון האמנות המודרנית הגדול בעולם".

מוזיאון המומה, שנבנה בשנות ה-30, תוכנן על ידי אדוארד דורל סטון והוא נבנה על ידי פיליפ גודווין. המוזיאון נפתח למבקרים בפעם הראשונה בשנת 1929. בשנות ה-50 וה-60 התבצע כאן שיפוץ רחב בידי האדריכל פיליפ ג'ונסון, שהוסיף לו גם גינת פסלים נהדרת. בין השנים 2002-2004 נערכו בו שוב שיפוצים שבמסגרתם המוזיאון הכפיל את גודלו.

תוכלו למצוא כאן תערוכות קבועות, אך גם תערוכות מתחלפות בנושאים שונים: עיצוב, צילום ופיסול. מבין המוצגים שתוכלו לראות במוזיאון יש לא מעט יצירות מופת מהשורה הראשונה, כמו "ליל הכוכבים" של וינסנט ואן גוך, "העלמות מאביניון" של פאבלו פיקאסו, "התמדתו של זיכרון" של סלוודור דאלי, "חבצלות המים" של קלוד מונה, "הרוחצת" של פול סזאן ועוד.

בנוסף למוצגים, תוכלו להגיע להקרנות יומיות של סרטי אוונגרד וקלאסיקות אמריקאיות ואירופאיות המוקרנות כאן.


#טיפ
כניסה חינם - בכל יום ו בין 16:00 ל-20:00 הכניסה למומה חופשית. קצת צפוף אז כדאי לתפוס מקום בתור מראש.

מה-15.6 סוגרים את המומה לשיפוצים עד ה-21.10.19


מבט מקרוב על המוזיאון המודרניסטי:

https://youtu.be/BDwxeGEeXeY
מוזיאון גוגנהיים
#על המוזיאון שהמבנה שלו הפך לאייקון

המבנה הספירלי המעניין הזה, המוזיאון לאמנות מודרנית ועכשווית, נחנך בשנת 1959 והוא קרוי על שם סולומון רוברט גוגנהיים. הוא יזם את הקמת המוזיאון בכדי להציג את אוסף האמנות הנדיר שהחזיק.

העיצוב המיוחד הוא יצירתו של האדריכל האמריקאי פרנק לויד רייט ואין ספק שגם חזותו מושכת מבקרים שבאים להתפעל מהיופי. הבניין הוא סמל תרבות ואייקון של ארכיטקטורה מודרנית חדשנית, יצירתית ומסקרנת.

למרות היופי, יש לא מעט שמבקרים את העיצוב של המבנה, שמביא איתו כשלים וחוסר התאמה לייעודו. בשל הצורה הספירלית, הצפייה ביצירות במוזיאון אינה ישרה אלא עקומה, מה שמקשה לעתים לראות את היצירה בפרספקטיבה שאליה כיוון האמן. התקרות בגוגנהיים נמוכות מבדרך כלל ולכן יש תחושה שהתמונה לא מקבלת את הכבוד הראוי לה.

כמה שנים לאחר מותו של רייט, בשנת 1992 המבנה עבר שיפוץ, שבו נבנו קומות נוספות ובהן תקרות גבוהות. לשם הועברו יצירות האמנות שדרשו יותר מקום וחללים גבוהים.

במוזיאון תמצאו יצירות של מגוון אמנים מוכרים: שאגאל, פיקאסו, קנדינסקי ועוד. רוב האוסף מכיל תמונות אך יש גם פסלים וצילומים. בקומה החמישית תמצאו מרפסת עם תצפית לסנטרל פארק.


#עיצוב מוזיאון גוגנהיים
מוזיאון גוגנהיים שבעיר ניו-יורק תוכנן על ידי האדריכל הידוע פרנק לויד רייט. רייט נדרש ל-700 שרטוטים ול-15 שנה עד שהצליח להגיע למה שרצה - מבנה שיהיה שונה מכל "הקופסאות" שמסביב, אותם מבנים רגילים של העיר ניו-יורק.

ואכן, המבנה של מוזיאון גוגנהיים בניו-יורק הוא בעל צורה ייחודית שרבים מחשיבים כיצירת אמנות לא פחות חשובה מהיצירות המופשטות שמוצגות בו. הצורה המעוגלת, הלא סימטרית, הבלתי סדירה ושחלקה הרחב הוא דווקא למעלה, היא בלתי נשכחת. הוא גם היה המוזיאון הראשון שבו הגלריה היא אחת - אין קומות ואין חדרים, אלא רק חלל אחד המתעקל בשיפוע מתון במורד המבנה, למלמעלה ועד לקומת הכניסה.

מה שאיפשר את הקסם הזה, הוא התכנון של המבנה לפי סדרת פיבונאצ'י ועל פי יחס הזהב. ממש כמו קונכיית הנאוטילוס, הקונכייה הכי קדומה שעדיין קיימת בעולם ולא השתנתה מאז ימי הדינוזאורים. את הרעיון קיבל האדריכל לאחר שהברונית העשירה, מזמינת העבודה, דרשה שהמבנה יהיה מעוגל. מכאן הדרך הייתה קצרה לחיקוי של קונכיית הנאוטילוס, שכולו מחושב על בסיס עיקרון פיבונאצ'י. זהו עיקרון שמבוסס על חתך הזהב, הצורה היעילה ביותר בטבע לשכפול מוקטן.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=a51J5hzHg4U


טיול במוזיאון:

https://youtu.be/FWFeDzKGA78


והקרנת מיפוי מהממת על המבנה החלזוני של המוזיאון:

https://youtu.be/osc8Gvz40C4
מוזיאון המדע לילדים ניו יורק
#על מוזיאון המדע לילדים בניו-יורק


מוזיאון המדע לילדים של ניו יורק (NY Hall Of Science) נמצא בשכונת קווינס. זהו מוזיאון אינטראקטיבי גדול מאד, שנועד לגרות את סקרנותם של הילדים בתחומי המדע השונים.

בכל איזור וחלל במוזיאון ישנם מדריכים מיומנים ונחמדים, שמסייעים לילדים ליהנות מהמקום ולמצות את האפשרויות שהוא מציע להם. הם מסבירים, מגרים למחשבה, משחקים עם הילדים ומאפשרים להם להשתתף בשלל פעילויות מגוונות ומעניינות במיוחד.

דוגמאות לפעילויות שמציע המוזיאון לילדים הן ייצור של בלוני סבון ענקיים, היכרות עם העין האנושי וכיצד היא פועלת, תעתועי ראיה, פיסול בבלונים, בניית בניינים, הרפתקאות בחלל, מסדרון מראות, בית קולנוע בארבעה ממדים (4D), מגרשי גולף ועוד המון פעילויות מרתקות, מהנות ומעשירות.

רבים מההורים מעידים על המוזיאון הזה שהוא העשיר את הילדים מאד ובו-בזמן היה גם מהנה במיוחד, הן להורים והן לילדים עצמם. כולם נוטים להדגיש שילדיהם ממש אוהבים את מוזיאון המדע לילדים בניו יורק ולפיכך הוא מאוד מומלץ.


#טיפים
בימי שישי בין השעות 2-5 אחה”צ ויום ראשון בין 10-11 בבוקר - הכניסה חינם.

המוזיאון מתאים בעיקר לגילאי 3-12.

זמן הביקור המשוער כאן יהיה 3-5 שעות.


מבט (מהיר) מקרוב:

https://youtu.be/FAq92nc3EWg


המוזיאון האמריקאי לתולדות הטבע
#על מוזיאון הטבע של ניו יורק
אחד המוזיאונים החשובים ביותר בארה"ב הוא המוזיאון האמריקאי לתולדות הטבע. הוא נמצא בשדרת סנטרל פארק ווסט במנהטן. המוזיאון נוסד בשנת 1869 ובתחילה שכן בבניין הארסנל, עד שעבר למשכנו הנוכחי בשנת 1974. המוזיאון כולל 25 מבנים שבהם תערוכות קבועות ומתחלפות. בשל גודלו העצום של המוזיאון תוכלו לראות בו מעל 30 מליון פריטים.

המוזיאון מפורסם בעיקר בזכות הדיורמות (מודל תלת מימדי) שבו, המציגות פוחלצים של בעלי חיים בסביבה הטבעית שלהם: בעלי חיים אסייתים, אפריקאים וצפון אמריקאים. אך לצד הדגמים תוכלו לראות גם מוצגים אמיתיים, כמו מאובנים, שבבי מטאורים, יהלומים ומינרלים. באולם האוקיינוסים אפשר לראות דגם בגודל טבעי של לוויתן כחול. בתערוכות הקבועות תוכלו לראות תערוכות חלל, מדע ומאובנים היסטוריים, ביניהם גם שלדי דינוזאורים.

במקום יש פלנטריום (Planetarium) ובו מיצג תלת מימדי של החלל, עם תצוגה ומופע אור קולי מרהיב על היקום.

המוזיאון אמנם קלאסי לילדים, אך גם המבוגרים ימצאו בו עניין רב. במוזיאון יש היום מעל 1200 עובדים ומתנהלים בו כ-100 מחקרים מדי שנה.

דמי הכניסה למוזיאון הם בגדר המלצה בלבד, אך נהוג להשאיר 5 דולר בכניסה.

מבט מקרוב:
https://www.youtube.com/watch?v=kxPCFljwJws


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.