» «
המוזיאון הארכיאולוגי בסלוניקי
המוזיאון הארכיאולוגי
#על המוזיאון שמציג את הארכיאולוגיה של האזור כולו

במוזיאון הארכיאולוגי (Archaeological Museum), אחד משלושת המוזיאונים הגדולים והמרתקים ביותר של יוון בתחום הארכאולוגי, תוכלו להתרשם מאוסף מרהיב של ממצאים מתקופות שונות בהיסטוריה של העיר סלוניקי ושל חבל מקדוניה בכלל. הפריטים שתראו במוזיאון ישקפו לכם 200,000 שנים של היסטוריה ארוכה.

המוזיאון, שנמצא בקרבת המגדל הלבן, סוקר את התקופות השונות ומשתמש במולטימדיה, הסברים וממצאים מגוונים, כדי להציג את התפתחות התרבות המקומית. תוכלו לראות כאן פריטים וממצאים מתקופות שונות, החל מהתקופה הפרהיסטורית ועד לתקופות המוקדוניות וההליניסטיות הקדומות. בכך הוא גם מהווה נקודת פתיחה מצוינת למטיילים בחבל מקדוניה ובצפון יוון כולה.

המוזיאון של סלוניקי נחשב לשווה ביקור ומומלץ מאד. המוזיאון, שהוא כאמור אחד המוזיאונים החשובים של יוון, שני רק למוזיאון האקרופוליס העצום שבאתונה.


#מה תראו במוזיאון
המוזיאון בנוי מאולמות שונים, שבכל אחד מוצגת תקופה אחרת מתולדות מקדוניה, החל מהתקופה הפרהיסטורית, דרך מקדוניה של המאה ה-7 לפני הספירה, מקדוניה ההלניסטית ועד התקופה הרומית וימי קדם המאוחרים.

ישנן במוזיאון תערוכות ספציפיות, כמו זו של ממצאים מהעיר סלוניקי הקדומה, או תערוכת תכשיטי זהב עתיקים ועוד.

בנוסף מוצגות כאן תערוכות זמניות המתחלפות מזמן לזמן ואפילו תערוכות אמנות. במוזיאון גם חצר עם פסלים וממצאים גדולים ומרשימים.


#פגישה עם המלך פיליפוס השני
בין המוצגים המרשימים שבמוזיאון תוכלו לראות את שלד עצמותיו הנמוך, 157 סנטימטרים גובהו, של אביו של אלכסנדר הגדול, המלך פיליפוס השני (Philippos II). זו לא סתם פגישה, כי לפניכם לא רק "אבא של", אלא מלך מוקדון ומנהיג חכם שלא הספיק לעשות מספיק...

כי פיליפוס השני היה אולי אביו של אֲלֶכְּסַנְדָּר מוֹקְדוֹן, אבל עוד לפני שבנו הפך לאחד מגדולי המצביאים והשליטים בהיסטוריה, הספיק אביו להקים צבא משוכלל וחכם, לתקנן שיטות לוחמה חדשניות לזמנו ולאתגר את השלטון הפרסי ביוון, שנגדו תכנן למרוד.

אבל בשנת 336 לפני הספירה נרצח פיליפוס על ידי אחד משומרי ראשו. מכיוון ששומרי הראש האחרים הרגו מיד את המתנקש, לא ברורים המניעים להתנקשות. יש היסטוריונים חושדים שאשתו של פיליפוס, אולימפיאס, נטרה לו טינה ויזמה את ההתנקשות. היא ידעה שבנה אלכסנדר יירש את אביו, אבל לא ידעה עד כמה מוצלח הוא יהיה בתור מלך.


#טיפים
יש במוזיאון חוברת הסבר גם בשפה העברית.

אם אתם מתכוונים להיות גם במוזיאון הביזנטי ובפורום הרומי, שווה לרכוש כרטיס משולב במחיר של 8 אירו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/E5-L_4VOY4k
מוזיאון הספורט של סלוניקי
מוזיאון הספורט של סלוניקי
#על המוזיאון לתולדות הספורט מימי קדם

מוזיאון הספורט של סלוניקי (Thessaloniki Olympic Museum‬), או המוזיאון האולימפי של סלוניקי, הוא מוזיאון מרתק המציג את תולדות הספורט ביוון.

המוזיאון, שהוא אחד המוזיאונים היחידים העוסקים בתחום ביוון, עובר דורות של עיסוק בספורט, החל מימי קדם, דרך האולימפיאדות של יוון העתיקה ועד לחידוש המשחקים האולימפיים בעידן המודרני.

במוזיאון יש כל מיני תצוגות אינטראקטיביות ומשעשעות, פעילויות ממוחשבות והתנסויות מעניינות לילדים ולמבוגרים. בנוסף מוצגות כאן, חוץ מתערוכת הקבע, גם תערוכות מתחלפות וזמניות, שעוסקות בנושאים ספורטיביים שונים.

החל משנת 2004 שוכן מוזיאון הספורט של סלוניקי בבניין החדש וזהו מוזיאון ייחודי ששווה לבקר בו, במיוחד לחובבי ספורט ולילדים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/fIxTPdLAtz4
המוזיאון היהודי בסלוניקי
המוזיאון היהודי
#על המוזיאון היהודי שמתאר את חיי הקהילה היהודית לאורך הדורות

המוזיאון היהודי (Jewish History Museum) של סלוניקי משמש כמוזיאון להיסטוריה והמורשת של קהילת סלוניקי המפוארת, שנכחדה בשואה. המוזיאון פורש בפני המבקרים את סיפורה של יהדות סלוניקי ב"תור הזהב" של הקהילה היהודית בעיר. תוכלו להתקרב ולהתחבר מעט לאורח חייהם של יהודי העיר ולהכיר מעט את חיי הקהילה.

מוזיאון סוקר את התרבות היהודית הענפה בסלוניקי. הוא אינו גדול ומשתרע על שתי קומות בלבד. תוכלו לראות בו מצבות ועמודי קבורה מבית העלמין היהודי שבעיר, לצד צילומים ומסמכים המציגים את תולדות הקהילה המפוארת של יהודי סלוניקי, עד לתקופה של מלחמת העולם השנייה ולשואה, שבה הושמדו כ-50,000 מבני העיר.

המדהים הוא שבמשך מאות שנים נחשבה סלוניקי ל"עיר יהודית", בזכות האוכלוסייה היהודית הגדולה שחייתה בה. יהודי הקהילה פיתחו את העיר מהרבה בחינות - הן מבחינה כלכלית והן מבחינה תרבותית וציבורית.


#על בניין המוזיאון
המוזיאון, שנמצא קרוב לשוק מודיאנו, "השוק היהודי" או לפחות זה שהוקם בידי יהודי בשם מודיאנו, שוכן בבניין עתיק שבו פעל בעבר "בנק אתונה", בנק שגם בעליו היו יהודים. המבנה בן 2 הקומות ניצל בשרפה הגדולה של שנת 1917 ושופץ בשנת 1997.

מבחוץ תוכלו לזהות את המוזיאון על פי בקתת האבטחה, "הבוטקה" שניצבת בפתחו. בכניסה אליו תוכלו להתחבר לסיפור הקהילה הפורחת ולהבין למה מתייחסים אליו כאל אחד ממוזיאוני היהדות הטובים של קהילות אירופה.

את קומת הקרקע שלו הקדישו למצבות ישנות, שנאספו מבית הקברות שנהרס על ידי הנאצים. תוכלו לצפות בתמונות רבות שצילם בבית הקברות הזה, בשנים 1917-1915, הצלם הבריטי יו פוסט. הצלם הזה תילם אז תמונות רבות של החיים בעיר סלוניקי. ביניהן הנציח בתמונות רבות את בית הקברות היהודי שהיה בעיר ואת הפעילות שהתרחשה בו.

בקומה השנייה של המוזיאון תוכלו לראות מוצגים מזמן השואה, כולל מסמכים, בגדים ופרטי לבוש וצילומים מהשואה. אחד הצילומים הקשים הוא צילום של יהודים המבצעים תרגילי סדר והתעמלות בכיכר, כשהנאצים סביבם. הסיפור שמאחריו מדגים את השואה על הצד המשפיל והיומיומי שלה. הוא מתרחש כשב-11 ביולי 1942 הצטוו היהודים בגילאי 19-45 להגיע לכיכר החירות בעיר. בכיכר הועמדו 9,000 יהודים בשמש הקופחת והצטוו לעשות התעמלות. בהמשך הם הוכרחו גם לרקוד, כשכל העת עומדים חיילים גרמנים ועוברי אורח יווניים וצוחקים. רבים מהיהודים נזקקו לטיפול, לאחר שבמהלך הריקודים הם ספגו מהגרמנים מכות אכזריות.


#על יהדות סלוניקי
אפשר לומר המון על הקשר שבין היהדות לסלוניקי. העיר הזו, שכונתה פעם "מדרה דה ישראל" (Madre de Israel), כלומר "עיר ואם בישראל", הייתה בעלת משמעות לא רגילה בהווי היהודי של אירופה והבלקן.

ההיסטוריה של יהודי של סלוניקי היא פרק מרשים שהסתיים באסון גדול של העם היהודי, אך גם בתולדות העיר. יהודי סלוניקי הראשונים הגיעו אליה עוד בתקופה ההלניסטית, לפני חורבן בית שני והגלות שתבוא בעקבותיה. גל שני וגדול של יהודים יגיע לכאן לאחר גירוש ספרד, כשמגורשים מספרד ויהודים מאסיה הקטנה, מקבלים עידוד מהסולטנים העות'מאנים ומגיעים אל העיר בהמוניהם.

יהודים מארצות אשכנז הצטרפו בהדרגה גם הם אל הקהילה הזו וסלוניקי הופכת לעיר כמעט יהודית. זה ניכר כשבעידן שלפני מלחמת העולם השנייה חיה בסלוניקי קהילה בת כ-60,000 איש - יותר ממחצית מתושבי העיר. סלוניקי של אותם ימים הייתה בעלת נוכחות יהודית כה משמעותית, עד ששפת הלאדינו היהודית דוברה בה אז, גם על ידי רבים מהתושבים הלא-יהודים. מרבית העסקים בעיר שבתו אז בשבתות ובחגי ישראל, כולל הפעילות בנמל של העיר, שהיה כל כך מרכזי בכלכלת העיר של אותה תקופה.

אם עד תחילת המאה ה-20 הייתה סלוניקי עיר עשירה, קוסמופוליטית ובעלת חשיבות רבה, השתנה אז מצבה לגמרי, בשרשרת של אסונות, שהורידו אותה מגדולתה. אירועים כמו השריפה הגדולה של שנת 1917, שמחקה למעשה את העיר התחתית ואת שכונותיה היהודיות, מלחמת העולם הראשונה והטרנספר ההדדי ב-1923, במסגרת "הסכמי חילופי האוכלוסייה" שעשו יוון ותורכיה והשיא היה במלחמת העולם השנייה, כמובן, עם הכיבוש הנאצי של העיר והשמדת הקהילה היהודית המפוארת של העיר, שהותירה בה יהודים בודדים ששרדו את השואה.

כיום חיים בסלוניקי כ-1000 יהודים בלבד. הפעילות החברתית קהילתית המנוהלת בידי נבחרי הקהילה, אבל זו קהילה שקטה שהשפעתה על העיר קטנה.


#טיפים
הכניסה חינם.


מבט מקרוב אל מבקר במוזיאון שזוכר את הזמן שלפני המלחמה:

https://youtu.be/DfoBsO8nY2U
מרכז המדע ומוזיאון הטכנולוגיה
מרכז המדע ומוזיאון הטכנולוגיה
#על מרכז המדע והטכנולוגיה של סלוניקי

מרכז המדע ומוזיאון הטכנולוגיה של סלוניקי (Science Center & Technology Museum), שנמצא מעט צפונית לעיר, הוא אחד ממוזיאוני המדע המודרניים מסוגם בעולם. בהתחשב באיכות ובכמות של המוצגים שבו, עלות הכניסה למוזיאון יכולה להיחשב כאן ללא יקרה.

יש כאן התנסויות, תצוגות אינטראקטיביות והדגמות משלל סוגים, להרבה חוקים מערכות טכנולוגיות וחוקי פיזיקה ומדע. המוזיאון מחולק ל-3 חלקים כשחלק נכבד תופסים עניינים של תולדות המדע והטכנולוגיה וההמצאות השונות.

בחדר הירוק תלמדו על העולם וכיצד נכון לנהוג בו, או לא לנהוג, יש היכרות מסקרנת ומדהימה עם הרעיונות של הממציא ניקולה טסלה ועוד.

המרכז כולל גם פלנטריום להיכרות עם החלל, תיאטרון בתלת ממד, סימולטוריום מבוסס מציאות מדומה המאפשר לחוות את החיים כמו שנראו והרגישו במאות הקודמות, כולל "לוחמה פעילה" בקרבות שונים ותערוכות זמניות בנושאים מדעיים שונים.

לצד שלל האפשרויות של המוזיאון ותערוכות המדע מתחלפות, יש לא מעט פעילויות לילדים ונראה שלא יהיה להם משעמם לרגע.


מבט מקרוב בתצוגת הפתיל של טסלה במוזיאון:

https://youtu.be/3-tbxqSNvW0

מוזיאונים בסלוניקי

המגדל הלבן
המגדל הלבן
#על המגדל הלבן שנמצא על הטיילת בסלוניקי

לכל עיר יש מבנה או מונומנט כלשהו שהופך לסמל הבלתי מעורער שלה. בסלוניקי המבנה הזה הוא ללא ספק "המגדל הלבן". זהו מגדל עגול, מבצר שנבנה במהלך המאה ה-15, לצורכי הגנה על העיר שלחוף הים. בזמן הכיבוש העות'מני הוא שימש כבית סוהר ובשטחו הוצאו להורג אסירים רבים, מה שעתיד להקנות לו את הכינוי "מגדל הדמים". לאחר שחרור סלוניקי משליטת העות'מנים והכרזת העצמאות של יוון, סיידו את המגדל, במה שהפך סמל למחיקת השלטון הטורקי ביוון.

ודאי שמתם לב שכיום המגדל אינו לבן. הסיד הוסר עם הזמן אבל השם נשאר... בכל מקרה, 100 מדרגות בלבד יובילו אתכם אל גגו. מראשו תוכלו להשקיף על המפרץ הנפלא, על הנוף המרשים של העיר סלוניקי, על בתיה ורחובותיה ועל חבל הארץ הירוק והנפלא שמסביבה.

יש אומרים שהמגדל הלבן (White Tower), שעל הטיילת מול הים, מרשים יותר מרחוק, מאשר כשמתקרבים. אבל זהו הסמל של העיר ואחד ממוקדי התיירות העתיקים והמרשימים שלה. כיום המגדל הוא גם מוזיאון לתרבות ביזנטית.

לצד המגדל הלבן ניצב גם פסלו של אלכסנדר הרכוב על סוסו. אלכסנדר הגדול היה מגדולי המצביאים בכל הזמנים והוא נולד כאן בסביבה. מכאן יצא לכיבושיו העצומים והקים את אחת האימפריות הנרחבות בתולדות המין האנושי.


#תולדות המגדל הלבן
המגדל העגול הוא חלק ממבצר שנבנה במהלך המאה ה-15. הוא נועד אז לשמש להגנה על העיר שלחוף הים, כחלק מהמבצר של העיר. בתור מגדל המבצר של סלוניקי הגן המגדל על העיר, אבל זה לא החזיק שנים רבות. המגדל עבר תהפוכות רבות וממגדל להגנה צבאית הוא קיבל תפניות ושימש מאות שנים דווקא את הכובשים ולמטרות הרבה פחות נעימות ליוונים, מאשר הגנה.

בזמן הכיבוש העות'מני, למשל, הוא שימש כבית סוהר. בשטחו הוצאו להורג אסירים רבים, במיוחד בטבח שנערך כאן ב-1826, בהוראת הסולטאן מחמוד השני, שהורה להוציא להורג את היניצ'רים שהיו כלואים כאן, מה שהקנה לו את הכינוי "מגדל הדמים".

לאחר הכרזת העצמאות של יוון ושחרור סלוניקי משליטת העות'מנים, סייד את המגדל אסיר יהודי בשם נתן גידילי (Nathan Guidili), תמורת שיחרורו מהכלא. צביעת המגדל נועדה להוות סמל למחיקת השלטון הטורקי ביוון.

הסיד הוסר עם הזמן והמגדל של ימינו אינו לבן, אבל השם נשאר והמגדל הלבן ימשיך להיות מרכזי בחיי העיר והתיירות שלה. לא לבן, אבל אייקון!


#המוזיאון לתרבות ביזנטית
המוזיאון לתרבות ביזנטית (Museum of Byzantine Culture), השוכן במגדל הלבן, מציג שלל מוצגים מתקופת תור הזהב של התרבות הביזנטית בעיר סלוניקי ובאזור מקדוניה שבו היא נמצאת. בין הפריטים המוצגים ניתן לראות פסלים, יצירות אמנות וחפצי יום יום שימושיים, ציורי קיר ועוד. כל אלו היו אופייניים, בתקופה הביזנטית, לחיי התושבים כאן ובסביבה ולמעשה גם למותם. כי בין המוצגים ניתן לראות גם ארונות קבורה עתיקים שנמצאו בקברים עתיקים בסלוניקי ובסביבתה.

המוזיאון נחשב לאחד המוזיאונים החשובים ביוון והוא גם נושא הדגל של חקר התרבות הביזנטית ולמעשה הוא מתאר את סלוניקי מימי קדם ועד היום. ייעודו של המוזיאון הוא חקר ותיעוד של התפתחות התרבות הביזנטית בסלוניקי ובסביבתה.

המקום בהחלט שווה ביקור, מה גם שהוא חלק מהמגדל הלבן, אולי האייקון המרכזי של סלוניקי.


#טיפים
אם אתם בביקור בחורף, השתדלו לבוא למגדל באחד מימי השמש.

הכניסה חינם עד גיל 18 ולסטודנטים עם תעודה.

הכניסה חופשית לכל - בכל יום א' הראשון של החודש, בין ה-1 בנובמבר ועד ה-31 במרץ. פרטים באתר האינטרנט שלמטה.


מבט מבפנים:

https://youtu.be/OguU6rJj-Xs


מסביב:

https://youtu.be/pgsgIgEkiqc


ומלמעלה:

https://youtu.be/WM9xQ_DhuCw


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.