» «
מוזיאון דה יאנג
מוזיאון דֶּה יָאנְג
#על מוזיאון האמנות מהגדולים בקליפורניה

מוזיאון דֶּה יָאנְג (De Young Museum) הוא מוזיאון שנחשב לאחד המוזיאונים הגדולים ביותר לאמנות בקליפורניה. המוזיאון מכיל אוסף נדיר של אמנות מהמזרח הרחוק לצד יצירות אמנות מודרניות.

מוזיאון אֵם אֵייץ' דֶה יאנג, כמו שהוא נקרא כאן, שוכן בפארק שער הזהב שבלב העיר.

מבנה המוזיאון הגדול מצופה מתכת ויכול בקלות להיחשב ליצירת מופת של אדריכלות מודרנית. הוא משתלב היטב בפארק שמסביבו וניתן להשקיף מהמגדל המתנשא מעליו, על כל אזור המפרץ.

המוזיאון הזה משתרע על פני שטח של כ-277 אלף מ"ר. הוא נפתח בשנת 1895 כחלק ממרכז ירידים גדול שהוקם בעיר ושימש אז כחלל להצגת אמנות. בשנת 2005 הוא נפתח במשכן מחודש, מודרני ומרשים.


#מה תראו כאן?
במוזיאון דֶּה יָאנְג תוכלו לראות הן תערוכות קבועות של אמנות אמריקאית ואפריקאית, לצד יצירות אמנות מודרנית רבות ולצידן תערוכות מתחלפות בנושאים שונים, מזרמים מגוונים ויוצרי אמנות ספציפיים.

באוסף המוזיאון יש בתחום האמנות לא מעט יצירות אמנות אמריקאיות, החל מהמאה ה-17 ועד למאה ה-21.

בתחום הלבוש יש כאן אלפי בגדים ופרטי לבוש מכל קצוות תבל.

בסיום סקירת המוצגים במוזיאון, שווה לעלות אל מגדל הבטון שבצד המוזיאון ולקבל תצפית מרהיבה מלמעלה, של העיר סן פרנסיסקו.


#טיפים
כניסה חינם ביום ג' הראשון בכל חודש.

בימי שישי נוהגים לקיים כאן ערבי תרבות ומוסיקה חיה, אירועי אמנות והקרנה של סרטים. נסו להגיע אז ולמשוך עד הערב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/cVPjXuAOPug


תצפית מהמגדל של המוזיאון:

https://youtu.be/4_NR2QtoJ8U


הדרכה:

https://youtu.be/wU9Ewxh8mtk


והאדריכלות שלו:

https://youtu.be/v8oGTSDbhi4
מוזיאון לגיון הכבוד
מוזיאון לגיון הכבוד
#על מוזיאון האמנות שמנציח את הרוגי המלחמה

מוזיאון לגיון הכבוד (Legion Of Honor) הוא מקום שהוקם כדי להנציח את זכרם של הרוגי קליפורניה במלחמת העולם הראשונה. הוא שוכן בבניין ניאו קלסי יפהפה, שנבנה בהשראה של ה"פאלאס דה לה לגיון ד'הונור" (Paris de la Légion d'Honneur) שנבנה על ידי נפוליאון בונפרטה, בתחילת המאה ה-19 בפריז.

כמוזיאון ניתן לראות בו את אחיו הקטן של מוזיאון דה יאנג (de Young). כמוהו גם הוא ממוקם במרכז העיר. הוא נחשב למוזיאון אמנות מצוין וגם באדריכלות שלו, הוא בעל מבנה יפהפה ומרהיב עין.

מהבניין, שבנוי בראש גבעה ומוקף בדשאים וירק של פארק לינקולן בסן פרנסיסקו, נשקף אחד הנופים היפים בסן פרנסיסקו.

במוזיאון האמנות לגיון הכבוד מוצג אוסף ענק של יצירות אמנים אירופאים, המשתרע על פני 4,000 שנים, של אמנות מהעת העתיקה ואמנות אירופית קלאסית.

בין השאר יש כאן את אחד האוספים הגדולים מחוץ לפריז, של הפסל אוגוסט רודן, כולל יצירתו הידועה ביותר פסל "האדם החושב" המפורסם, שהאמן יצר בכמה עותקים ואחד מהם כאן.

ואגב, חובבי הקולנוע יופתעו לגלות שמוזיאון לגיון הכבוד כיכב בסצנה מסרטו של אלפרד היצ'קוק "ורטיגו", בה צופה קרלוטה באחד הציורים שעל קירותיו.

מחוץ למוזיאון, אל תפספסו את אנדרטת השואה, שבקדמת "היכל לגיון הכבוד". את המיצב הפיסולי והעצוב הזה יצר האמן האמריקני-יהודי ג'ורג' סיגל, לזכר הנרצחים במחנות ההשמדה.


#טיפים
הכניסה חינם ביום ג' הראשון בכל חודש.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/fvWq5RIHKWQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/COs90TaPWzQ


מסביב:

https://youtu.be/nvYuKvqe2p4


בפנים:

https://youtu.be/GELyVkGxXjE


והדרכה קצרה על שני מוזיאוני האמנות של העיר:

https://youtu.be/0AgGCas4uew
מוזיאון תגלית אזור המפרץ
מוזיאון תגלית אזור המפרץ
#על המוזיאון לילדים

למבקרים או נמצאים בסן פרנסיסקו עם ילדים, כדאי שלא להחמיץ את מוזיאון תגלית אזור המפרץ (Bay Area Discovery Museum), ה"ביי אריה דיסקברי מיוזיאום".

בביקור במוזיאון החוויתי הזה יחוו הילדים הצעירים מגוון של פעילויות, המתאימות לפעוטות וילדים עד גיל 8. יש כאן מבחר פעילויות וסדנאות לילדים צעירים, בתחומי המדע, האמנות, הטכנולוגיה והמולטימדיה.

באמצעות תצוגות מוחשיות, כמו למשל דגם מוקטן של כל העיר סן פרנסיסקו, או מבוך אשליות משעשע ומשכיל, יכולים הילדים לקבל נקודת מבט מעניינת וחכמה על העולם והסביבה של העיר.

מוזיאון תגלית המפרץ לא שוכן בתוך סן פרנסיסקו עצמה. הוא ממוקם לצד גשר שער הזהב, בפרברי העיירה השכנה סוסליטו (Sausalito). אבל הוא לגמרי שווה את הנסיעה, גם להורים וכמובן עבור הילדים.


#טיפים
הכניסה חינם ביום ד' הראשון של כל חודש.

במוזיאון גם אזור מיוחד לפעוטות.

למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט שלמטה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/04ll_-J7gxU


ביקור במקום:

https://youtu.be/d_RAGsaNbsU


הדרכה:

https://youtu.be/IXxNvs7x2wE
המוזיאון לאמנות אסייתית
המוזיאון לאמנות אסייתית
#על מוזיאון האמנות מהגדולים בקליפורניה

המוזיאון לאמנות אסייתית (The Asian Art Museum), השוכן בתוך "פארק שער הזהב", הוא אחד ממוזיאונים האמנות האסייתית הטובים והגדולים בעולם.

במוזיאון הזה, ששימש בעבר כספרייה המרכזית של סן פרנסיסקו, תמצאו מעל 18 אלף מוצגים, מיותר מ-6,000 שנות תרבות והיסטוריה באסיה. תוכלו לראות כאן המוני ציורים, פסלים, כלי חרס, עבודות קרמיקה, בדים ומוצרי טקסטיל ועוד.

במוזיאון יצירות אמנות היסטוריות, לצד אמנות עכשווית וחדישה. כי מצד אחד, המוזיאון מציג את העבר למבקרים, אך מנגד הוא מעודד אמנות, יצירה וחשיבה חדשים.

המוזיאון לאמנות אסייתית מתאים לכל הגילאים ויש בו שתי תצוגות מסורתיות ושלל אירועים אינטראקטיביים. אחד המוצגים המעניינים כאן ואולי אף גולת הכותרת של המוזיאון הוא "הבודהה היושב" משנת 338. הבודהה הזה נחשב לעתיק ביותר מסוגו בעולם.

אין להחמיץ כאן גם ביקור בבית התה ובגומחת המדיטציה שבמוזיאון.


#טיפים
הכניסה חינם ביום א' הראשון בכל חודש.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Lh0Z4QL27pE


מופעים וחוויות:

https://youtu.be/vKuriJww33U


ביקור במקום:

https://youtu.be/HtkZEa35UZM


תמונות:

https://youtu.be/aihlychDaYI

מוזיאונים בסן פרנסיסקו

המוזיאון הימי של סן פרנסיסקו
המוזיאון הימי של סן פרנסיסקו
#על מוזיאון ימי בצורת אוניה

הדבר הראשון שלוכד את תשומת הלב, כשמתקרבים אליו, הוא שהמוזיאון הימי של סן פרנסיסקו (San Francisco Maritime Museum) שוכן בבניין המעוצב, כמה מפתיע, בצורת... ספינה.

במוזיאון שלל מוצגים העוסקים בספנות, כלי שייט ובניית אניות. בפארק המים שמסביב תוכלו לראות את אחד האוספים הגדולים בעולם לספינות עתיקות. חלק מהספינות המוצגות כאן הן מסוף המאה ה-19, פרק זמן אדיר לאוניות שעודן במים.

מהמעניינות שבהן ניתן לציין את הבלקלותה (Balclutha), אוניה שנבנתה בשנת 1886. כמוה כאן גם המעבורת אאוּריקה (Eureka) מ-1890 והאנייה אלמה (Alma), שנבנתה בשנת 1891.

המוזיאון הוקם בשנת 1936 ומכיל אוספים של ספינות ואוניות עתיקות. בטווח ראיה מכאן גם רציף הדייגים, הנמצא הרחק מימין.


#טיפים
הכניסה בחינם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/utJrihBLA0I


ביקור בתוכו:

https://youtu.be/Stkq-GFkmt8


בספינות שבו ועוגנות במים:

https://youtu.be/Sw6gD6uCYaY


בלוגרים: מעניין
https://youtu.be/xyJxBY7PlVg


הדרכה:

https://youtu.be/Xi1R2UQaxys
מוזיאון ריפלי
מוזיאון ריפלי סן פרנסיסקו
#על המוזיאון הלא יאומן שברציף הדייגים

מוזיאון ריפלי (Ripley's Believe It or Not! Museum), "מוזיאון הדברים שלא יאומנו", אינו קשור לים, אבל נמצא ברציף הדייגים (Fisherman's Wharf). המוזיאון הוא אטרקציה לילדים ומהפופולריים בסן פרנסיסקו, אם כי חשוב לומר שיש מי שרואים בו, מבוגרים בדרך כלל, מלכודת תיירים.

כאן מוצגים כל מיני דברים שקשה להאמין שהיו או ישנם, אבל הם כולם אמיתיים והיסטוריים. תוכלו לראות כאן תצוגות מוזרות ויוצאות מגדר הרגיל, כמו מבוך מראות ענקי, היכל של מוזרויות ודברים מרתקים, מזעזעים ומלהיבים, או מפעל הסוכריות יוצא הדופן של חברת ריפלי ועוד.

המוזיאונים של ריפלי אינם מקומיים, אלא רשת של מוזיאוני חוויה ידועים בעולם כולו, המוכרים כמקומות של הנאה וחוויה לכל המשפחה.

מוזיאון ריפלי, מוזיאון הדברים המוזרים, נולד בלונדון. בה החל הצייר רוברט ריפלי לתעד בטור קריקטורות יומי בעיתון שלל ארועים מוזרים, מטורפים ולא שגרתיים שאירעו או התגלו בעולם. עם הזמן החל האיש לחקור את התופעות הללו, תוך כדי טיוליו בעולם כולו. הוא חפר וחיפש בכל מקום את התופעות והמוצגים המוזרים, המדהימים והמפתיעים שבו.

לאחר שתיעד וצילם את כל אלה ואף הציגם בתכניות הטלוויזיה שלו, הוא הקים את רשת המוזיאונים הזו בערים שונות בעולם. בכל מקום הוא מציג את התופעות הללו במוזיאון, אל מול עיניהם המשתאות של המבקרים.


#מה תראו כאן?
במוזיאון בעיקר שני מתחמים:
1. המתחם הלא-יאומן (Ripley’s Believe It or Not Museum) עם שתי קומות במוזיאון שהן היכל הדברים המוזרים, הבלתי אפשריים והמסתוריים. יש כאן שלל הפתעות כמו מסכה מעור אדם, ראש מקורקף של אדם, איש בעל ארבע עיניים ודגם של הטיטאניק מגפרורים.

2. מבוך המראות (Ripley’s Marvelous Mirror Maze) שבו מבוך ייחודי בעל 100 מראות לפחות, שקשה לחמוק ממנו. האורות והצלילים מעצימים את החוויה.

3. מפעל הסוכריות של ריפלי, בו ניתן לבחור מיקס של סוכריות ממאות הסוגים שבמלאי.


#טיפים
את ריפליז אוהבים במיוחד צעירים, נוער וילדים.

המוזיאון נמצא ברציף הדייגים, פישרמנס וורף, ליד רציף 39.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/v6EJrPxDwaw


ביקור במקום:

https://youtu.be/z3SFs7n2XTk
מוזיאון הביט
מוזיאון הביט
#על מוזיאון תנועת הביט שהולידה את הביטניקים

מוזיאון הביט (The Beat Museum) נמצא בקומה השנייה של חנות ספרים גדולה "City Lights Bookstore" בשכונת "איטליה הקטנה", נורת' ביץ'.

למעשה, מוזיאון הביט הוא מוזיאון-חנות, המציג פריטים הקשורים לדור הביט, מנהיגיו ומייסדיו. תוכלו לראות כאן ספרים של ג'ק קרואק, אלן גינזבורג וכותבים נוספים מדור הביט. בתצוגה גם חפצים של החבורה החשובה הזו.

מיקומו של המוזיאון הוא ממש מול בית הקפה "וזוביו" (Vesuvio Cafe), המקום בו נהג ג'ק קרואק לשתות קפה. זה מבטיח כמובן שיגיעו לכאן רבים שגדלו על הביטניקים ויורשיהם - ההיפים.


#תנועת הביט ותרבות הנגד בסן פרנסיסקו
רבים לא מודעים לכך שהעיר הזו, סן פרנסיסקו, היא ערש לתרבויות נגד ומהפכות חברתיות חשובות ביותר שהתרחשו במאה ה-20. החל מציירי אמנות הרחוב עם המסרים החתרניים ורעיונות המחאה שלהם, דרך "ילדים הפרחים" ההיפים של הסיקסטיז, קהילת הגייז שהפכה את העיר לבירת הלהט"ב העולמית.

אבל כאן בעיר נולדה גם תנועת ה"ביט", או כמו שאנו מכירים את חבריה - ה"ביטניקים". במוזיאון הביט תראו פריטים המספרים על "דור הביט", כולל חפצים אישיים, חיבורים, ספרים וכתבים משל מייסדי התנועה.

האנשים הללו ורבים כמותם הציפו בשנות ה-50 את שכונת נורת' ביץ' והחלו במה שיזכה לשם "הרנסאנס של סן פרנסיסקו". תנועת הביט תהיה אז פורצת הדרך בהתנגדות לתרבות המבוגרת של אמריקה ולמרד בדור ההורים. בהדרגה הם הפכו את העיר למרכז תרבות הנגד של ארצות הברית.

עשור אחר-כך יתחילו להתקבץ בהייט-אשבורי ה"היפים" ושיא פריחתם של "ילדי הפרחים" הללו יהיה במה שכונה "קיץ האהבה" של שנת 1967.

עוד עשור עובר ובשנות ה-70 הופכת סן פרנסיסקו למוקד של מאבק לזכויות קהילת הלהט"ב. אז יהפכו רחוב ורובע הקסטרו למתחם עירוני הומו-לסבי. השפעתם הגוברת תביא לבחירתו של חבר הקהילה הרווי מילק למועצת העיר. בשנת 1978 יביאו דווקא הרצח של מילק, ביחד עם ראש העירייה ג'ורג' מוסקונה, לפריחת הקהילה ולמה שתהפוך "בירת הגייז העולמית" בעיר.


מבט מהיר:

https://youtu.be/wfCi0B26Qco


ביקור במקום:

https://youtu.be/8X454xwlbnM


שיר של ג'ק קרואק עם ג'אז שהביטניקים הראשונים אהבו:

https://youtu.be/kTNqcuVLiKQ


שרים משיריו של קרואו:

https://youtu.be/8wAHnHQ1XOM
מוזיאון קרוניות הכבל
מוזיאון קרוניות הכבל
#על מוזיאון הקרוניות המפורסמות מהסרטים

אתם נמצאים במוזיאון של מערכת קרוניות הכבל (Cable Cars) של העיר. המוזיאון מוקדש לכלי התחבורה המזוהה ביותר עם סן פרנסיסקו, שכן מערכת התחבורה הישנה של העיר היא אטרקציה תיירותית, אייקון עירוני מוביל בה ואחד מסמליה המסחריים של סן פרנסיסקו.

מערכת ה-Cable Car מניעה קרונות, המונעים על פסי ברזל ומחוברים לכבל שנע מתחת לפסים. כאן, במוזיאון, מוצגים מוצגים שונים ממערכת הקרונות הממונעים, הנוסעים לאורכם ולרוחבם של רחובות העיר.

במוזיאון, שנפתח ב-1974, מידע רב על הקרוניות, לצד סרטונים המסבירים כיצד פועלות הקרוניות, צילומים היסטוריים מתולדות הרכבל של סן פרנסיסקו ותצוגה של קרונות רכבל עתיקים, משנות ה-70 של המאה ה-19, כולל הקרונית הראשונה שנבנתה בשנת 1873.

מוצגים כאן גם מנועים, כלי עבודה ומכשירים מכניים שנועדו לתפעול קרונות הכבל.דברים שכדאי לדעת לפני שנוסעים לכאן:

https://youtu.be/WUkIPSxUfyg

לעבור על זה:

https://youtu.be/p_M-NJWO7tQ

מוזיאונים

https://youtu.be/CvbgVKXO2VA
#טיפים
הכניסה חופשית למוזיאון.

אל המוזיאון יקחו אתכם קו Powell-Hyde וקו Powell-Mason.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/o5c2HcTVGsc


ביקור במקום:

https://youtu.be/2Yivand4Ro0


הדרכה:

https://youtu.be/WBOY8lQPjWg


ועוד הדרכה:

https://youtu.be/bARrnBNnDwU


מוזיאון הוויברטורים העתיקים
מוזיאון הוויברטורים העתיקים בסן פרנסיסקו
#על המוזיאון שמתמחה בוויברטורים מימים עברו

מוזיאון הוויברטורים בסן פרנסיסקו (The Good Vibrations Antique Vibrator Museum) מציע אוסף ויברטורים היסטורי, שהורכב מאוסף הוויברטורים ההיסטוריים הפרטי של אספנית בשם ג'ואני בלניק, אוסף שהיא הרכיבה במשך כ-20 שנה.

רבים לא מודעים לדרך הארוכה שעשו המכשירים הידועים כוויברטורים מאז נולדו ככלי עזר לפסיכיאטרים במאבק בהיסטריה הנשית. זו נבעה אז מחוסר סיפוק מיני. הם ממלאים תפקידים כאלה מאז ועד ימינו הליברליים, בהם הפכו המכשירים הללו אביזר די נפוץ, לפחות אצל נשים מודרניות וחובבות מין.

מרבית המוצגים במוזיאון נעים בתקופה שבין המאה ה-19, לשנות ה-70 של המאה ה-20. בין השאר תמצאו כאן את הוויברטור החשמלי הראשון והעתיק ביותר, משנת 1869. עוד מוצגים כאן ויברטורים קומפקטיים וניידים, מתחילת המאה ה-20.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/sjO3w0-xghE


הדרכה:

https://youtu.be/Kczu7Fx6GO4?end=42s


מהמוצגים:

https://youtu.be/NWp03qGlVcc


תולדות המוזיאון:

https://youtu.be/j_mV6sa1pME
מוזיאון מאדאם טוסו סן פרנסיסקו
#על מוזיאון השעווה של העיר

מוזיאון מאדאם טוסו בסן פרנסיסקו (Madame Tussauds San Francisco) ניצב באותו מבנה, ברציף הדייגים (Fisherman's Wharf), בו שכן בעבר מוזיאון השעווה (Wax Museum) של העיר.

כמו בכל המוזיאונים של הרשת בעולם, גם כאן תוכלו לראות דמויות שעווה נהדרות, של מאות מפורסמים מהקולנוע, הבידור, הספורט וההיסטוריה האמריקאית והעולמית.

יש כאן גם את "הצינוק" (Dungeon), חדר אימה עם דמויות פחות סימפטיות, מפחידות ועד לפושעים מפורסמים.


#על תולדות מוזיאון מאדאם טוסו
מוזיאון השעווה של מאדאם טוסו (Madame Tussaud) הוא המוזיאון היחידי שבו תוכלו לפגוש והלצטלם עם האנשים המפורסמים בהיסטוריה ובעולם של היום. כאן מפוסלים בשעווה אישים מהתרבות, ההיסטוריה, האמנות והמדע, לצד מדינאים וידוענים מכל קצווי תבל.

הכל התחיל מפסלת שעווה צרפתית בשם מארי טוסו, שהקימה את מה שייחשב המוזיאון הראשון ברשת מאדאם טוסו. זו הייתה תערוכת פסלי שעווה, הראשונה של טוסו, אבל כל הפסלים שהוצגו היו פסליו של הרופא פיליפ קורטיוס והם לא כללו מפורסמים. התערוכה נערכה בשנת 1770 בפאריס בירת צרפת. די מהר היא זכתה להצלחה ולאחר 6 שנים היא הועברה לפאלה רויאל.

אבל טוסו רצתה יותר. היא למדה את אמנות הפיסול בשעווה מקורטיוס, שאמה הייתה סוכנת הבית שלו. לאחר שהוא לימד אותה את אמנות הפיסול בשעווה, היא יצרה את הפסל הראשון שלה, הפסל של וולטר. זה היה בשנת 1777 והפסל עורר התלהבות כה גדולה שמפורסמי צרפת ביקשו מטוסו שתפסל גם אותם. די מהר היא פיסלה גם מפורסמים במיוחד כמו בנג'מין פרנקלין וז'אן ז'אק רוסו.

בשנת 1792 עברה טוסו, שירשה את אוסף פסליו של קורטיוס אחרי מותו, ללונדון בירת אנגליה ונולד מוזיאון השעווה של טוסו באנגליה. המוזיאון זכה למוניטין כמוזיאון יחיד במינו ופסלי השעווה זכו לשם עולמי במפורסמים שהוצגו בהם.

אבל ההצלחה העצומה שלה זכה מוזיאון השעווה של מאדאם טוסו בלונדון, הביאו לפתיחתם של מוזיאוני שעווה של מאדאם טוסו, בכל קצוות העולם. כך קיימים מוזיאוני שעווה נוספים בהרבה ערי בירה וערים גדולות ברחבי העולם, ביניהן בווינה, אמסטרדם, ניו יורק, ברלין, בנגקוק ועוד.


#טיפים
הכניסה חינם עד גיל 6.

המוזיאון מעט קטן ממוזיאונים דומים של מאדאם טוסו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/JbEcBR4PHoU


מהדמויות כאן:

https://youtu.be/AdEFWLRBzYs


הדנג'יאון:

https://youtu.be/dX-Y9ZtD2gM


והכוכבת האייקונית זנדאיה מפתיעה את המבקרים:

https://youtu.be/BJf6guJSn1Q
מוזיאון היצירתיות לילדים
#על המוזיאון לילדים שמזמין "לצאת מהקופסה"

מוזיאון היצירתיות עבור ילדים (Children's Creativity Museum) הוא מוזיאון אינטראקטיבי, המחבר בין אמנות וטכנולוגיה, מפעיל את הילדים ומעורר את הדמיון שלהם. כאן הילדים יוצרים וממציאים, מחברים ומתנסים בשלל תחומים והקשרים.

המוזיאון ממוקם בדאון טאון של סן פרנסיסקו, בסמוך לגני ירבה בואנה (Yerba Buena). הוא מציע חיבור ושילוב אפקטיבי אצל ילדים, בין אמנות, טכנולוגיה ועולם המולטימדיה.

מוזיאון היצירתיות של הילדים מיועד אכן לילדים, בליווי הוריהם. הוא מזמין את המבקרים לצאת מהחשיבה הרגילה ולבצע משימות ופעילויות מרתקות, שמחייבות פתיחות מחשבתית ו"יציאה מהקופסה".

מיצירה בחומרים שונים, כולל חומרים בסיסיים כמו פלסטלינה, ועד ליצירה תוך שימוש בטכנולוגיה, כמו צילום, עריכה ויצירה של וידאו קליפים, או עריכה והגשה של מהדורת חדשות, יש כאן שלל התנסויות נהדרות, שמפתחות אצל ילדים את הדמיון, היצירתיות, פתרון בעיות וההמצאה עצמית.


#טיפים
הקשר לא ברור, אבל יש כאן גם קרוסלה עתיקה, שבה יוכלו הילדים להשתחרר לרגע מהמשימות המחייבות ופשוט להסתחרר בסיבוב שאינו נגמר.


ציור בתנועה:

https://youtu.be/lesXpFARWRg


ביקור במקום:

https://youtu.be/-4D5ILCZAnk


הצגות לילדים במוזיאון:

https://youtu.be/iX1I6N5T_Ck
מוזיאון משפחת וולט דיסני
#על מוזיאון משפחתי של משפחת גאון הקולנוע והבידור

מוזיאון משפחת וולט דיסני (Walt Disney Family Museum) אינו מציג את העולם שברא גאון הקולנוע המצויר. לא תראו כאן את שלגיה, בת הים הקטנה, שלגיה, אלאדין או במבי. אם הגעתם בשבילם אז סעו מכאן אל אחד מפארקי השעשועים הנהדרים של אימפריית דיסני.

מדובר במוזיאון של וולט דיסני, האיש שהביא לנו את הדמויות המצוירות האהובות הללו, זכה למוזיאון נפלא, הממוקם בסן פרנסיסקו ומתאר את דרכו המדהימה, מאיש פשוט שבפרוטות התחיל לעשות סרטים ובנה את אימפריית הבידור והקולנוע הגדולה בעולם. מדובר במוזיאון שמנציח את וולט דיסני האיש. הוא היה היזם, האמן והמייסד של אימפריה שהתחילה מהציור של דמויות האנימציה שיככבו בסרטי ההנפשה שלו. בראשם עומד העכבר פורץ הדרך, מיקי מאוס כמובן.

המוזיאון הזה מורכב משני מבנים היסטוריים, שבהם מתוארים תולדות חייו וההישגים המדהימים של וולט דיסני. מסופר כאן על האדם שהוא היה וכיצד שמו הפך למותג מצליח ואחד המפורסמים ביותר בעולם, גם שנים רבות לאחר מותו.


#מה תראו כאן?
מוזיאון משפחת וולט דיסני שבפרסידיו (Presidio), בקרבת גשר שער הזהב, מציע סדרה של מעין 10 גלריות המציגות את חייו, הקריירה והשיאים שאליהם הגיע האיש, בסדר כרונולוגי.

זה מתחיל מהגלריה הראשונה, בה מוצגות השנים הראשונות של וולט דיסני כילד ומתבגר.

לאחר מכן תראו בגלריות השונות את השלבים אותם עבר וכיצד עשה את דרכו אל הפסגה. יהיו שם, בין השאר, הסקיצות הראשונות של מיקי מאוס, הדמות שעתידה לייצר לו את ההצלחה הגדולה הראשונה ולמעשה תשיק את הקריירה האגדית שלו ושל אימפריית דיסני כולה.

עוד במוזיאון כדאי לראות את המודל המרשים, בגודל של כ-3.5 מטרים, שבו מוצג פארק דיסנילנד וכיצד הוא נראה בימים שבהם חלם ותכנן אותו דיסני האיש.

הגלריה האחרונה מוקדשת לזכרו של וולט דיסני, שהלך לעולמו ב-15 בדצמבר 1966. אם אתם מתעניינים במורשתו, תוכלו לראות כאן כמה סיקור קיבל מותו. יש כאן מכתבים מרגשים שקיבלה המשפחה ומעידים עד כמה נגע לליבם, ביצירתו ובסרטיו. שלל כתבות עיתונאיות מודיעות על מותו. יש כאן תיעוד מפורט של זכרו של גאון האנימציה והקולנוע, שהביא כל כך הרבה שמחה, הומור והשראה לעולם כולו.


#טיפים
למוזיאון אין כניסה לעגלות ילדים.

יש קפטריה נחמדה בקומה התחתונה של המוזיאון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/oK1mwrDrrR8


ביקור במקום:

https://youtu.be/U21nuIjTSos


בלוגרים:

https://youtu.be/e7msabCRMH4


הדרכה:

https://youtu.be/2YJhIQiWCCM
מוזיאון רנדל
#על המוזיאון שמסייע לחיות לשרוד

אחד ממוזיאוני הילדים המיוחדים בעיר הוא מוזיאון רנדל (Randall Museum). הוא ממוקם על גבעה באזור הקסטרו ונשקף ממנו נוף נהדר של העיר סן פרנסיסקו.

במוזיאון שלל תצוגות אינטראקטיביות, כולל תצוגת רכבות חשמליות, תערוכה על רעידות אדמה (נושא רלוונטי בעיר סן פרנסיסקו שידעה כמה כאלה), תצוגת חיות בר ועוד.

במוזיאון שוכנים מעל 100 בעלי חיים, שנולדו בשבי ואינן יכולות לשרוד בטבע, או נפצעו, שוקמו ולא יוכלו לחזור בחזרה, מחשש לחייהן. המוזיאון הוא הבית היחידי שלהן והמבקרים יכולים לראותן בתצוגה העוסקת בחיות בר והסביבה העירונית.

הילדים מאד אוהבים את תצוגת הרכבות החשמליות העצומה והנהדרת שכאן. בעבר היא הייתה מוצגת במגבלות שהציב מועדון מקומי שהקים אותה, אבל כיום, לאחר השיפוץ שנעשה כאן עד 2018, ניתן לראותה ללא הגבלה.

יש כאן מעבדות וסדנאות לכל המשפחה, שבהן ניתן ללמוד ולעשות הדפסים דיגיטליים ועבודות עם חיתוך עץ, פיסול וכדרות בקרמיקה וחימר ועוד.

שווה לשים לב לפסל הקינטי השטוח והחום, שעל קיר אחד המבנים. הפסל מושפע מהרוח ויוצר צורות שונות ומשתנות כל הזמן לפי הרוח וזרמי האוויר.


#טיפים
הכניסה למוזיאון בחינם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/fEWVCZxLKu0


הפתיחה מחדש:

https://youtu.be/8lSvAFfRH-I?t=23


הדרכה:

https://youtu.be/-HTm6pEZy4E


פסל הרוח הקינטי:

https://youtu.be/baTH2VIHLVs


הנוף מהמוזיאון:

https://youtu.be/IUDxQK3a4dk
המוזיאון לאמנות מודרנית של סן פרנסיסקו
#על מרכז האמנות המודרנית בסן פרנסיסקו

מוזיאון סן פרנסיסקו לאמנות מודרנית (SFMOMA), או ה"אס אף מומה" העצום, הוא אחד המוזיאונים לאמנות מודרנית הגדולים בארצות הברית. באוסף שלו תמצאו מעל 15 אלף יצירות אמנות, ביניהן ציורים מודרניים, פסלים, צילומים, עבודות וידאו ארט, מולטימדיה ומוצרים מעוצבים של אמנים מודרניים מפורסמים, הן מקומיים והן אמנים בינלאומיים. בין גדולי האמנות שמוצגים כאן תמצאו יוצרים כמו אנרי מאטיס, פול קליי, מארק רותקו ועוד.

יש כאן הרבה תערוכות זמניות ותצוגות מתחלפות. למעשה, מוזיאון האמנות המודרנית של סן פרנסיסקו הוא אחד המוזיאונים עם תחלופת התצוגות הגדולה ביותר בעולם.

גם מבנה המוזיאון לאמנות מודרנית (SFMOMA) הוא מרשים ומתעתע במיוחד. הוא נבנה בהשקעה של 60 מיליון דולר. בעוד חזית המוזיאון היא פשוטה למדי, כמעט משעממת, עיצוב הפנים המרהיב שעשה כאן הארכיטקט מריו בוטה הוא מהמם, מרגש ומעניק חוויה יוצאת דופן. רבים טוענים כאן שהחוויה החזקה והרב-חושית כאן היא מבוא מדהים לעבודות האמנות שכאן ואף מתעלה על חלקן הגדול באפקט שלה על המבקרים.


#טיפים
הכניסה חופשית עד גיל 12.

באתר המוזיאון שווה להתעדכן מראש על התצוגות המתחלפות והמרתקות, שתוכלו לראות בעת הביקור כאן.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/f5WicGVUiys


וגם:

https://youtu.be/tFpiuHbxwMM


ביקור במקום:

https://youtu.be/Oih_StvytQs


הדרכה:

https://youtu.be/ljx0T31l6Tk
אֶקסּפלֹוראטֹוריּום, מוזיאון המדע
#על מוזיאון המדע מהטובים בעולם

מוזיאון המדע של סן פרנסיסקו נקרא "אקספלורטוריום" (Exploratorium). משנת 1969 הוא מושך אליו המוני מבקרים, תלמידים, סטודנטים וסקרנים, הנחשפים לתצוגות מרהיבות של מדע המשולב באמצעים טכנולוגיים וזוכים בתוך כך ללמוד על העולם שבו אנו חיים.

האקספלורטוריום (Exploratorium) נחשב לאחד ממוזיאוני המדע הטובים בעולם, אולי אף המשובח שביניהם. עם תצוגות אינטראקטיביות, המשתמשות ועוסקות בתחומים כמו טכנולוגיה, אמנות ואנושיות, מצליח מוזיאון המדע המודרני הזה לא רק להשכיל את המבקרים אלא גם לעורר רגש ועניין אמיתיים.

אל מוזיאון המדע בסן פרנסיסקו מומלץ להגיע עם הילדים ולא רק איתם, כי זהו מוזיאון לכל המשפחה, המציע סדנאות לקהל הרחב.

משכנו החדש ממוקם בבניין עגול ומרשים, בתוך המתחם המרהיב של ארמון האמנויות (Palace of Fine Arts), בקרבת גשר "שער הזהב", בשדרת Marina ורחוב Lyon.


#מה תראו כאן?
אֶקסּפלֹוראטֹוריּום יכולים המבקרים, כולל הילדים, לראות מעל 600 תצוגות אינטראקטיביות. כאן אתם מוזמנים להתנסות, לגעת, לשמוע, לחוש ולגלות עובדות מעניינות ומפתיעות על העולם הסובב אותנו.

יש כאן עיסוק בשלל מדעים ותחומי עניין, כולל טבע, זואולוגיה, טכנולוגיה, התנהגות מתמטיקה ומדעי החברה והאדם.

בנוסף לאותן תצוגות מרתקות, יש כאן גם שלל סדנאות ופעילויות אינטראקטיביות המאפשרות לכל אחד מהמבקרים כאן להפוך לחוקר ומדען לשעה קלה.


#טיפים
כניסה חינם לילדים מתחת לגיל 4.

כדאי להתעדכן באתר שלמטה על התצוגות השונות טרם ההגעה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/qWUtv1T-SPk


ביקור בחדר ה"אפטר דארק":

https://youtu.be/VvQ4h6XEyu8


עבודת בלונים עם עשרות אלפי בלונים:

https://youtu.be/XtSUkMo3JfY


בלוגרים:

https://youtu.be/i8dw8ntdmWw


הדרכה:

https://youtu.be/-Q_E1s03wj0
המוזיאון המכני
#על המוזיאון עם תיבות הנגינה והצעצועים המכניים

המוזיאון המכני (Musee Mecanique) של סן פרנסיסקו הוא מוזיאון חביב ונוסטלגי, שמציג שלל צעצועים מכניים, אוטומטונים ותיבות נגינה מתקופות שונות בעבר. המושג מוזיאון הוא קצת מבלבל, כי זה יותר מזכיר מתחם משחקים, המחזיק המון מכונות משחק ומשחקים מכניים, שמפעילים אותם במטבעות וניתן לשחק בהן כמה שרוצים.

אבל עדיין, מוצג כאן אחד האוספים הגדולים בעולם, מאלו שמוקדשים לצעצועים מכניים מימים עברו. יש כאן משחקי ארקייד, מסוג המכונות שבעבר היו מפוזרות בקניונים ובמתחמי ארקייד פופולריים, אוטומטונים שונים, שיודעים לעשות כל מיני דברים מרתקים (רק תשלם...) ומשחקים מכניים מרתקים, שמציגים גם בלי מילים עד כמה עולם המשחקים, המתוכנתים או המכניים, התקדם במאה האחרונה.

יש כאן משחקים ליחיד נגד המכונה, או לזוגות ה"נאבקים" אחד בשני, באיגרוף מכני וכדומה. ההנאה רבה והצעירים ברוחם יזכרו את המקום זמן רב.


#טיפים
הכניסה חופשית למוזיאון. המשחק במכונות בתשלום.

הביאו הרבה מטבעות רבע דולר.

יש כאן מכונות לפריטת כסף, עבור המשחקים. מרביתם במחיר של רבע דולר.

המוזיאון שוכן ברציף הדייגים, בפיר 45.

המקום נפלא אם מזג האוויר בחוץ נעשה קר ולא נעים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/owwJ9Y-Wbzw


הדרכה:

https://youtu.be/eBf20T6kfk4


בלוגרים:

https://youtu.be/ZKKlnFiDZSU


איגרוף מכני:

https://youtu.be/KVlc2z7z12E


ביקור במקום:

https://youtu.be/IK6BhuQJX2Y
מוזיאון היסטוריית המחשב בעמק הסיליקון
#על המוזיאון להיסטוריה של המחשבים

אין כמו הסיליקון ואלי מקום מתאים כדי לבקר במוזיאון להיסטוריה של המחשבים, או בשמו הרשמי "מוזיאון היסטוריית המחשב (Computer History Museum).

המוזיאון המרהיב, החדשני והמרתק הזה, מצהיר שמטרתו היא "לפענח טכנולוגיה באמצעות שימור, חיבור, חקר ושיחה".מייסדיו רואים את תפקידו בהעצמת האנושות קדימה.

במוזיאון, שנמצא במאונטיין ויו שבסיליקון ואלי, תוכלו ללמוד על התפתחות המחשבים ב-2000 השנים האחרונות. עם כמעט 100 אלף מוצגים בתחום ומעל 2,000 מ"ר של שטח, זהו אחד המוזיאונים הגדולים בעולם המחשבים.

ממכונת טיורינג מהמאה הקודמת ועד למכונת החישוב העתיקה שנקראת “מנוע הפרשים”, ממחשבי ה"אפל" הראשונים ועד למשחקי מחשב מתקופות שונות - המוזיאון פורש שלל מוצגים מרתקים ומגוונים, שמדגימים את תולדות עולם המחשבים בעבר, מחפצים נדירים מראשית פיתוח המחשב, דרך המפץ הגדול של המחשב האישי והאינטרנט, השפעת המחשבים על חיינו היום ועד לניסיון להציג את העתיד הצפוי בתחום.

המוזיאון הזה נולד בשנת 1968, כשאמריקאי בשם גורדון בל החל לאסוף חלקי מחשב וציוד היקפי הקשור במיחשוב של התקופה. בשנת 1975 הוא הציג את התערוכה הראשונה. שעם הזמן הפכה למוזיאון. לאחר נדודים ממקום למקום וגדילה מתמדת זכה המוזיאון, בשנת 2003, למשכן החדש הזה, במאונטיין ויו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/y5rkkEs_L2U


ביקור במקום:

https://youtu.be/zmg5iczpyd0


בלוגרים:

https://youtu.be/9dEcfDmgP7E


הדרכה:

https://youtu.be/hXAjVw-bP5g


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.