» «
מוזיאון הדואר
מוזיאון הדואר
#על המוזיאון של הדואר והתקשורת בקופנהגן

מוזיאון הדואר אניגמה (ENIGMA - museum for post, tele & kommunikation) הוא מוזיאון המציג את תולדות התקשורת והדואר של דנמרק, מהמאה ה-17 ועד היום. כאן מוצגים התקשורת בכלל וההשפעה של דנמרק על התחום.

דואר, טלגרף, כרכרות דואר, טלפונים, מרכזיות, טלוויזיות ומחשבים - במוזיאון הדואר תמצאו שיטות תקשורת אלו ואחרות, עתיקות ועכשוויות. יש כאן תצוגה מעולה של עולם הבולים ובולים היסטוריים מתקופות שונות. מוצגת כאן תצוגה של תחבורת הדואר, מהכרכרות ועד לאופנועים, כמו גם היבטים אחרים מתולדות הדואר והתקשורת.

אך המוזיאון הוא גם מקום בילוי וחוויה לכל המשפחה. לכן יש בו גם אגף ילדים, שבו הם יכולים להתחפש לדוורים בדנמרק, ללבוש את מדיהם ההיסטוריים וללמוד את העבודה בחלוקת הדואר בממלכה.


#טיפים
הכניסה מגיל 18 ומטה - חינם.


הילדים ב"עבודה":

https://youtu.be/grabRI0CYYs
המוזיאון הלאומי של דנמרק
המוזיאון הלאומי של דנמרק
#על המוזיאון המרכזי לתולדות התרבות והאמנות של דנמרק

במוזיאון הלאומי של דנמרק (Nationalmuseet), שהוא המוזיאון הכולל והמקיף ביותר לתולדות התרבות והאמנות בדנמרק, תוכלו לקבל מבט על ההיסטוריה של המדינה ועל תושביה.

המוזיאון, שממוקם בקרבת הסטרוייט ומומלץ לכל המשפחה, הוא מוזיאון התרבות וההיסטוריה הגדול והחשוב בדנמרק. הוא שוכן באחוזה מרשימה מהמאה ה-18. בעבר התגוררו בה נסיכי הממלכה והניחוח המלכותי עדיין מסקרן גם ילדים.

בתערוכות שבו, המוזיאון מציג את ההיסטוריה והתרבות של דנמרק והאזור כולו, מימי קדם ועד היום. תקבלו כאן סקירה נהדרת של מוצגים היסטוריים וארכיאולוגיים מתולדות ממלכת דנמרק, מימי קדם ועד ימינו.

מוצגים ארכיאולוגיים מימי הוויקינגים, שמוצגים כאן, יאפשרו לכם לעקוב אחר העבר המפואר של העם הוויקינגי. עוד במוזיאון מוצגים מיוחדים כמו בית ויקטוריאני אותנטי מסוף המאה ה-19, מומיות מצריות ואפילו דוכן חשיש משכונת כריסטיאניה ההיפית.

מגוון תערוכות מרתקות מציג המוזיאון הלאומי הדני. בצד האמנותי תמצאו אוסף נרחב בגלריה הלאומית, עם אמנות דנית ובינלאומית, מאז המאה ה-12 ועד ימינו. בין הציורים עבודות משל רמברנט, רובנס, מאטיס, פיקאסו ורבים נוספים.


#מה תראו כאן?
ב-3 קומותיו מציע המוזיאון הלאומי הדני מגוון תערוכות קבועות ומתחלפות, של ממצאים ומוצגים מעניינים מההיסטוריה של קופנהגן, דנמרק והעולם.

יש כאן מסדרון זכוכית שממנו יוצאים אל 23 חדרים המציגים את דנמרק המוקדמת. הם מתחילים מהפרהיסטוריה של האזור, בתקופה של לפני 15 אלף שנה. שימו לב במיוחד למרכבת השמש הפרהיסטורית. למטה מוקדש לה הסבר נפרד.

משם עוברים חדר חדר, עד שמגיעים לימי הוויקינגים, אחד הנושאים המרתקים והאטרקטיביים שבמוזיאון. בתערוכה הראשית המוקדשת לוויקינגים ניתן לראות מומיות חנוטות של לוחמים ויקינגים, שנקברו ומוצגות כאן, כשהלוחמים לבושים ומחומשים למלחמה.

עוד תוכלו לראות כאן את האבנים הרוּנִיוֹת, עם הכיתובים באלפבית הסקנדינבי העתיק. התרגומים שליד האבנים הללו פותרים חלק מהמסתורין סביבן. ראו הסבר נפרד למטה.

עוד תערוכה מומלצת כאן היא של האוסף האתנוגרפי של דנמרק, כמו גם האוסף המלכותי למטבעות ומדליונים, אולם אגמונט (Egmonthallen), וחדר הנשפים המרכזי.

יש כאן תצוגה של ארמון נסיך ששוחזר ומציג את החיים של המשפחה המלכותית, בארמון מהמאה ה-18.


#מרכבת השמש הפרהיסטורית
אחד המוצגים המרהיבים ומסקרנים במוזיאון הוא מרכבת השמש הפרהיסטורית. היא נמצאה ב-1902, בטרונדהולם בוג שבצפון מערב זילנד, האי שעליו בנויה קופנהגן.

מדובר באובייקט נדיר ביותר, הממחיש את הרעיון שסוס אלוהי ומקודש הוא שמניע את השמש במסעה הנצחי. לאורך היום הוא מושך אותה בשמיים ובלילה - בעולם האפל והנסתר. כדי לסמל את תנועת השמש בשמיים, הקישוט המרהיב הזה מציג אותה ואת הסוס האלוהי, כשהם מונחים שניהם על גלגלים.

מרכבת השמש מוצגת בחדר 12 של התערוכה. הפסל הקישוטי המיוחד והקדום הזה נוצר בתקופת הברונזה הקדומה, במאה ה-15 לפני הספירה. את מקורו הנורדי של האובייקט מסגירים הקישוטים הספירליים, בדיסק השמש המוזהב, קישוטים אופייניים לנורדים הקדמונים.


#מהן האבנים הרוּנִיוֹת? - באדיבות אנציקלופדיה אאוריקה
הסקנדינבים של ימי קדם, ויקינגים ואחרים, כתבו על גבי אבנים וסלעים. הם נהגו לחצוב את הטקסט היישר בסלע. השפה הקדומה שלהם נקראה "רוּנִית".

האבנים שעליהן הם כתבו קיבלו את השם "אבנים רוּנִיוֹת" (Runic Stones). הן נמצאו ברחבי סקנדינביה ובזכות אבנים רוניות כאלה, שנמצאו בהמוניהן ואפילו ביבשת אמריקה, למדו החוקרים על התרבויות העתיקות של סקנדינביה.

תודות לכיתובים על אבנים רוניות, גילו הארכיאולוגים, בין השאר, שהוויקינגים הגיעו בתקופתם גם לצפון אמריקה, מאות שנים לפני קולומבוס.


#ילדים
אגף מיוחד במוזיאון הלאומי מוקדש ומיועד לילדים עד גיל 12. כאן הם יכולים להתנסות בדנמרק של ימים עברו. באגף הילדים הם יכולים להתחפש ולעטות על עצמם תלבושות מסורתיות מהימים ההם. הקטנים מוזמנים להתלבש כמו ויקינגים, לטפס על ספינת ויקינגים (דגם כמובן) ולשוב אל שנת 1920, כדי ללמוד בכיתת בית ספר אופיינית לתקופה. נחמד וחינוכי.


#טיפים
לילדים עד גיל 18 הכניסה חופשית.

בכניסה למוזיאון, משמאל, תמצאו חדר משחקים לילדים ופעוטות.

בבקרים יש סיור מודרך חינם באנגלית (בימים א', ג' ו-ה' ב-11:00 בבוקר), עם תיאור של חיי הדנים במאות האחרונות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/8aq5cKzNAKU


מרכבת השמש מתקופת הברונזה:

https://youtu.be/T2_RFtn1SLY


הדרכה:

https://youtu.be/cRjLE-gV-ok


תערוכת הוויקינגים:

https://youtu.be/Cq0MY14wuzA


אגפי המוזיאון:

https://youtu.be/jeQo53rDNTo
מוזיאון לואיזיאנה לאמנות מודרנית
מוזיאון לואיזיאנה לאמנות מודרנית
#על המוזיאון לאמנות מודרנית שאוהב גם ילדים

בביקור בקופנהגן אל תחמיצו את מוזיאון לואיזיאנה לאמנות מודרנית (Louisiana Museum of Modern Art), הממוקם על שפת הים, צפונית לקופנהגן, בלוקיישן מרהיב וייחודי ליד הומיליבק (Humlebeak).

הוא אמנם נחשב לאחד ממוזיאוני האמנות המודרנית החשובים בעולם, אבל לא רק חובבי אמנות ייהנו מהמוזיאון המרהיב והמיוחד הזה. בזכות העיצוב המודרני הפנימי, מיקומו על שפת הים, האדריכלות המודרניסטית של המבנה בן 3 הקומות והגנים המרהיבים שמקיפים אותו, הוא זכה בלא מעט פרסים בינלאומיים.

המוזיאון מציע אוסף עשיר של יצירות, ההופך אותו למקום נפלא למבוגרים חובבי אמנות מודרנית. בין 3,000 יצירות האמנות המודרנית שכאן, תמצאו כאן מבחר יצירות מעולות וידועות של אמנים מהליגה של פיקאסו, קנדינסקי, אנדי וורהול, רוי ליכטנשטיין, ג'קסון פולוק, דיוויד הוקני והנרי מור.

אך זהו גם מוזיאון ידידותי לילדים. יש כאן לא מעט יצירות שייגרו את הסקרנות והדמיון הילדותי. באגף הילדים הגדול גם מבחר של הפעלות יצירתיות וייחודיות, המיועדות במיוחד לילדים. קראו עליהן באתר המוזיאון שלמטה.

מוזיאון לואיזיאנה נמצא כ-35 דקות נסיעה ברכבת, או שעה נסיעה ברכב. יש אפילו כרטיס המשלב את הנסיעה ברכבת וכניסה למוזיאון.

לא פחות מהיצירות שבתוך מבנה המוזיאון, מומלץ בחום לשוטט בגן רחב הידיים ולצפות בפסלים הפזורים בו. הילדים נהנים לטפס על הפסלים והמבוגרים יצפו בנוף שמסביב ועל חוף שוודיה שממול.


#טיפים
הכניסה מגיל 18 ומטה - חינם.

במוזיאון בית קפה נעים וחנות מוזיאון גדולה.

בנוסף לאוסף הקבוע, שווה לבדוק מה מוצג בתערוכות המתחלפות בשהותכם בעיר.

יש סדנאות מיוחדות לכל המשפחה בימי ראשון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/iMMy3F_YCyo


ביקור במקום:

https://youtu.be/6kMKHmTqQKo


הדרכה:

https://youtu.be/hhq_oJ4ZFRM
עולמו של הנס כריסטיאן אנדרסן
עולמו של הנס כריסטיאן אנדרסן
#על המוזיאון הסובב את סיפורי הסופר הנודע

מוזיאון "עולמו של הנס כריסטיאן אנדרסן" (H.C. Andersen Eventyrhuset) הוא מוזיאון המספר את סיפור החיים, המרתק יש לומר, של אחד מגדולי סופרי הילדים בכל הזמנים.

המוזיאון, המוקדש לסופר הדני המפורסם, ממוקם בתוך המתחם של ריפלי (Ripley). הוא מציע תצוגות אינטראקטיביות והמחשות מסקרנות אודות האיש וההישגים המופלאים שהשיג, ביצירתו ובכשרונותיו הרבים.

הנס כריסטיאן אנדרסן כתב מאות סיפורים נפלאים לילדים. הוא היטיב להבין את עולמם אך בעצמו לא זכה להקים משפחה ולהיות לאב. בתור מי שבא מבית עני מאד, הוא הוצא בגיל צעיר מבית הספר בשל מחסור בכסף. רק בבגרותו הוא הצליח לשנות את מצבו וכשרונו הביא לו הערכה והצלחה גדולים. במוזיאון תוכלו לראות חלק מכתבי היד המקוריים של סיפוריו הידועים של אנדרסן, לצד מהדורות הבכורה והעותקים הראשונים של כמה מספריו האהובים.

לצד המוצגים ההיסטוריים שלו, במוזיאון הזה תוכלו לא רק לטייל בין סיפורי האגדות הנפלאים שכתב אנדרסן ולהיזכר בהם, אלא גם לגלות את הרקע לכתיבה של רבים מהם וכיצד הם משקפים לא פעם תהפוכות ורגעים שחווה הסופר הדגול בחייו שלו. כך למשל תגלו שמראהו החיצוני של הנס כריסטיאן אנדרסן היה מאתגר משהו. הוא נחשב כעור ולא מושך. רק בבגרותו הוא הצליח לשנות את מצבו, עת כשרונו הביא לו הצלחה והערצה רבים. לא רבים יודעים ש"הברווזון המכוער", אחד מסיפוריו היפים ביותר, הוא סוג של אוטוביוגרפיה סמלית ושבו הוא מספר בעצם את סיפור חייו שלו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/diR_kPrldtI

מוזיאונים בקופנהגן

ני קרלסברג גליפטוטק
מוזיאון ני קרלסברג גליפטוטק
#על מוזיאון פסלי התרבויות העתיקות של קופנהגן

במוזיאון ני קרלסברג גליפטוטק (Ny Carlsberg Glyptotek) תיהנו משלל יצירות מרהיבות. המוזיאון מציע סביבה מיוחדת להצגה של אמנות, מאמנות עתיקה ועד למודרנית.

המוזיאון הזה עשיר בממצאים של דברי אמנות מתרבות מצרים העתיקה, דרך תרבות יוון העתיקה והתרבות הרומית. יש כאן חלק מרשים גם ליצירות אמנות מהמאה ה-19 ומהאמנות המודרנית.

המוזיאון נוסד במאה ה-19 בידי איל ההון והפילנטרופ קרל יאקובסון (Carl Jacobsen), בנו של מייסד מבשלת קרלסברג והבעלים של מבשלת "ני קרלסברג" (Ny Carlsberg), בעברית "קרלסברג החדשה". האיש שצבר את אחד מאוספי האמנות הפרטיים הגדולים בתקופתו, הכניסו למוזיאון הזה. באותה תקופה קרל היה מסוכסך עם אביו והתחרה בו עם המבשלה שהקים. אך בשנת 1886 הוא התפייס עם אביו ושתי המבשלות התמזגו לאחת.


#מה תראו כאן?
הגליפטוטק מציע שלל אוספים ואוצרות עתיקים של אמנות מהתרבות המצרית, יוונית, אטרוסקית, רומאית וכדומה.

תוכלו לראות כאן גם אוסף מרשים של יצירות מתור הזהב הדני, לצד יצירות של אמנים מהמפורסמים בעולם האמנות בכלל והאמנות הצרפתית בפרט. ביניהם יש עבודות של גוגן, מאנה, מונה ואוגוסט רודן - הפסל הצרפתי הנודע שפסליו שבמוזיאון זה נחשבים לחשובים ביותר שלו שנמצאים מחוץ לצרפת.

עוד בולטות כאן יצירות של פיקאסו, לאז'ה ואנרי מאטיס, כשמהצד השני תוכלו לראות כאן אוסף ענק של פסלים עתיקים וקלאסיים, מתרבויות העת העתיקה, כמו מצרים, יוון ורומי.

באופן טבעי מוצגות כאן כל הזמן תערוכות מתחלפות. כדאי לבדוק באתר המוזיאון (למטה) אילו תערוכות כאלה יתקיימו בזמן שהותכם בעיר ולהתאים את הביקור למעניינות שבהן.


#טיפים
בימי שלישי הכניסה חופשית.

עד גיל 18 הכניסה חופשית.

גן החורף של המוזיאון הוא מקום יפה לנוח בימים גשומים.

במוזיאון שווה לטעום את אחת העוגות המפורסמות שמוגשות בגן החורף.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/mYhLYvCZLfE


ביקור במקום:

https://youtu.be/4uKpGOCNQss


הדרכה:

https://youtu.be/crFUS_eMmKY


ותמונות:

https://youtu.be/xpgIlJ3VQK4
מוזיאון יהדות דנמרק
מוזיאון יהדות דנמרק
#על המוזיאון שמספר כיצד הצילו הדנים את יהודי דנמרק מהנאצים

בסמוך לספרייה המלכותית (Det Kongelige Bibliotek) תראו גם את מוזיאון יהדות דנמרק (Dansk Jødisk Museum). במוזיאון, השוכן במה שהיה בעבר הספריה העירונית העתיקה, מתוארת ההיסטוריה בת 400 השנה של יהדות דנמרק. הסיפור הזה מגיע עד לשיא ההיסטורי והמופלא שלו, שהתבטא בהצלת כל יהדות דנמרק על ידי שכניהם הדנים, שהבריחו אותם מהמדינה מיד עם הפלישה הנאצית אליה והצילו את חייהם ממחנות ההשמדה.

המוזיאון הזה נפתח בשנת 2003. האדריכל שתכנן אותו מחדש בבניין הוותיק של הספריה הקודמת של העיר הוא דניאל ליבסקינד (Libeskind), האדריכל היהודי המפורסם, שגם תכנן את המוזיאון היהודי בברלין. באמצעות אדריכלות פנים חכמה במיוחד, יצר כאן ליבסקינד אווירה תואמת לסיפור הדרמטי של המוזיאון ונתן מסגרת למיעוט המוצגים שכאן, תוך הדגשת האיכות והחשיבות שלהם בדרך לספר את הסיפור החשוב של יהדות דנמרק.

המוזיאון לא גדול והעיצוב בו מאלץ את המבקרים בו לצעוד על רצפה לא ישרה, מה שנותן את תחושת הסירות והספינות שהבריחו את יהודי דנמרק לשבדיה השכנה, בדרך להצלתם.

כמה אגפים למוזיאון והם מחולקים תוך התבססות על 5 רעיונות, מהמסורת היהודית:

היציאה ממצרים

הנדידה במדבר

קבלת המצוות

הארץ המובטחת

מצווה - כאן מספר המוזיאון היהודי הדני את הסיפור המופלא של הצלת יהודי דנמרק בתקופת השואה, במלחמת העולם השנייה. היו אלה הדנים, בעיקר תושבי דנמרק, שמנעו את רצח היהודים "שלהם", עם פלישת הנאצים למדינתם. הם הצליחו להבריח אלפים מיהודי דנמרק, לעבר שוודיה הנייטרלית. הדנים עשו זאת מתחת לאפם של הנאצים, באמצעות סירות הדיג שלהם והיום הם גאים בסיפור המופלא, שמעיד על האנושיות וטוב הלב של העם הזה.


#כיצד ניצלו יהודי דנמרק בשואה? - באדיבות אנציקלופדיה אאוריקה
הסיפור הזה הוא אחד המופלאים והנדירים במהלך מלחמת העולם השנייה ושואת העם היהודי. במסגרתו ניצלו יהודי דנמרק בשואה בידי העם הדני.

האימה בדנמרק החלה מיד עם הפלישה של הצבא הגרמני לדנמרק, ב-9 לאפריל 1943. אמנם לפי תורת הגזע הנאצית הדנים השתייכו לגזע הארי והכיבוש הגרמני בדנמרק היה מתון יחסית, אבל לכולם היה ברור שזמנם של היהודים בדנמרק קצוב. לכן הסיפור המופלא של יהודי דנמרק והצלתם בידי העם הדני מתחיל כאן.

זה החל כשמלך דנמרק כריסטיאן העשירי שמע שהיהודים נדרשו לענוד טלאי צהוב. הסיפור המקומי הוא שהמלך, שאהב את היהודים והעריך אותם, יצא כשהוא רכוב על סוסו ועל מעילו טלאי צהוב. העם הדני, שחלק לו הרבה כבוד וחיבה, מיהר לאמץ את המחאה של המלך ורבים החלו לענוד טלאים צהובים. בתוך זמן קצר חצי מהאנשים ברחובות ענדו טלאי צהוב. המפקדים הנאצים הבינו את המסר וביטלו את הפקודה ליהודים לענוד טלאי צהוב.

אבל בהדרגה הגרמנים הפסיקו להיות סובלניים כלפי העניינים. התנקשויות, מבצעים נועזים ומעשי חבלה שעשתה המחתרת הדנית כנגד הגרמנים הביאו להחמרה בדיכוי הנאצי של דנמרק. בספטמבר של אותה שנה ניתנה הפקודה הגרמנית לשלוח את 8,000 יהודי דנמרק למחנות הריכוז. אז החלו המלך, המחתרת הדנית ורבים בדנמרק לחפש דרכים להבריח את היהודים "שלהם" מאימת הגרמנים.

מכאן התגייס העם הדני בהמוניו למבצע הירואי וייחודי באירופה של אותם ימים. נעשה מאמץ המוני להצלת כל יהודי דנמרק מציפורני הצבא הגרמני ומיחידות ה-SS הלוטשות אליהם עיניים. למבצע ההירואי הזה קרא סופר יצירתי לאחר מכן "קנוניה של הגינות" והוא אכן צדק. המלך, המחתרת הדנית, הכנסייה על כמריה, שוטרים ורופאים, אינטלקטואלים ואזרחים פשוטים - דומה שכולם מצאו דרכים יצירתיות ונועזות, לסייע להברחת היהודים מהמדינה הכבושה.

כך היהודים הגיעו, בשלל דרכים ובסתר, לכפרי הדייגים שבצפון דנמרק. התקווה הייתה שבניגוד לדנמרק, שהייתה נייטרלית גם היא, אך נכבשה על ידי היטלר, היטלר לא יכבוש את שוודיה והיהודים שיברחו אליה יהיו מוגנים. זה אגב מה שקרה בסוף. הצבא הגרמני לא הגיע לשוודיה והיהודים שבה ניצלו.

בתוך מספר ימים הם הוברחו באלפיהם, בסירות דיג, אל שוודיה הנייטרלית. נייטרלית משמעותה ששוודיה לא התחברה עם אף צד במלחמה. הדנים ודיפלומט גרמני שסייע להם סיכמו עם השוודים מראש והאחרונים הסכימו לכך וקיבלו עתה את היהודים ברצון.

כ-500 יהודים נלכדו בכל זאת בידי הגסטפו. הממשלה הדנית לחצה ודרשה שיטופלו בכבוד ואף שהם הועברו למחנה הריכוז טרזיינשטט בצ'כיה, גם שם המשיכה ממשלת דנמרק לדאוג להם ולעקוב אחרי מצבם. הדנים אף שלחו להם חבילות, עם מזון ותרופות וכך הצליחו להביא לכך שמרבית היהודים "שלהם" ניצלו בסוף המלחמה.

לאחר המלחמה הוכרזו המחתרת הדנית, המלך הדני כריסטיאן העשירי ובעצם העם הדני כולו כחסידי אומות העולם. אמנם היו מי מקרב אזרחי דנמרק, ששיתפו פעולה עם הגרמנים, אבל את החשבון לא הגישו להם מעולם.


#טיפים
הכניסה חינם לילדים מתחת לגיל 18.

ההמשך הטבעי מכאן יכול להיות אל "בית הכנסת הגדול" של קופנהגן. הוא נמצא מול הספרייה העירונית החדשה, ברחוב Krystalgade 12.


ביקור במקום:

https://youtu.be/KRTGb9iL6U8


הצלת יהודי דנמרק:

https://youtu.be/dExXOhggMnI


הנה סיפור הצלתם של יהודי דנמרק (בעברית):

https://youtu.be/0Buw3n4Gkgg


והצלת יהדות דנמרק מהצבא הגרמני - באנגלית:

https://youtu.be/iY5JZUSGhrQ
מוזיאון הצילום של קופנהגן
מוזיאון הצילום של קופנהגן
#על המוזיאון לחובבי הצילום

מוזיאון הצילום של קופנהגן (Det Nationale Fotomuseum) נמצא במרתף מבנה "היהלום השחור" של הספרייה הלאומית הדנית בקופנהגן. המוזיאון מתמקד פחות בתערוכה קבועה ויותר בשלוש התערוכות המתחלפות שמוצגות בו לאורך השנה.

באוסף שמחזיק המוזיאון הלאומי לצילום יש כ-50 אלף צילומים ויצירות צילום. אלה מחולקים לאוספים של הצילום הדני, צילום בינלאומי ומספר אוספים מיוחדים.

תוכלו לראות כאן מגוון של עולמות בתחום הצילום. יהיו כאן החל מהניסויים הפוטו-כימיים המוקדמים ביותר בהיסטוריה של הצילום, כמו גם עולם צילומי העיתונות, חומרים מאלבומי תמונות פרטיים, תמונות של צלמי אסכולת "האובייקטיביות החדשה" שהדגישו את הצלקות החברתיות של אחרי מלחמת העולם הראשונה ואפילו צילומי וידאו עכשוויים וניסיוניים.

בחלק של תולדות הצילום מסקרן לראות את האוסף הגדול בסקנדינביה של דאגֶרוׂטִיפִּים (Daguerreotype). אלו הם לוחות צילום מהמאה ה-19, ששימשו בטכנולוגיית הצילום הראשונה שנוצרה אי-פעם. ניתן לראות בדגרוטיפים סוג של צילומים עתיקים, מראשית ימי הצילום ומקודמיו של הפילם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/r7QbBhE9BDM


ביקור במקום:

https://youtu.be/j-v-FifG19c
הגלריה הלאומית לאמנות
הגלריה הלאומית לאמנות
#על המוזיאון לאמנות עם היצירות הנהדרות

בגלריה הלאומית לאמנות (Statens Museum for Kunst) תיהנו משלל יצירות מרהיבות, המייצגות 700 שנה של אמנות מערבית. אין עוד מוזיאון מקיף שכזה בדנמרק.

הגלריה, הממוקמת בארמון מהמאה ה-19 שנמצא לא הרחק מטירת רוזנבורג, נחשבת למוזיאון האמנות המקיף ביותר בדנמרק. התצוגות בו מתאפיינות בגישה חדשנית. זו באה לידי ביטוי בסידור לא מעט מהיצירות במקום לפי נושאים ולא כמקובל באופן כרונולוגי, לפי תקופות.

בגלריה תמצאו מגוון עשיר של יצירות מתחומי אמנות שונים, פרי יצירתם של אמנים דנים ומהעולם. יש כאן עבודות של אמנים דגולים, החל מרמברנט ורובנס ועד מאטיס, פיקאסו ומונק.


#מה תראו כאן?
בגלריה הלאומית אוסף אמנות רחב, המתפרש על כמעט מילניום, החל מהמאה ה-12 ועד ימינו. יש כאן מעל 700 שנים של אמנות מערבית והיסטוריה תרבותית של דנמרק, אירופה והעולם.

חלק משמעותי מהיצירות המוצגות באוסף המוזיאון האדיר מוצג לפי נושאים. כך ניתן לראות כאן, למשל, אוסף דיוקנאות של אישים, ממאות שונות ותקופות שונות באמנות, מה שמאפשר לראות כיצד משתנה לאורך השנים, אופן התיאור של אישים היסטוריים באמנות.

אחד האוספים הייחודיים בגלריה הלאומית הוא זה של ציורי הנופים הנהדרים, מעידן הזהב של הציור הדני. שימו לב לציורים המלנכוליים משהו, האפיים, המוארים על ידי האור הרך של הצפון. שימו לב גם לתמונות הפנים של בתים וחללים פנימיים, בהם בוקע מה שלימים ירכוש לו שם בעולם כולו כסגנון הדני המודרני.


#פעילויות לילדים
הגלריה הלאומית הדנית מציעה, בין השאר, מוזיאון מיוחד לילדים, הכולל תערוכות מיוחדות המותאמות להם. בסופי שבוע, בחופשות ובחגים, מציע המוזיאון, שמתאים לגילאי 4-12, גם סדנאות שמדריכים אמנים. הילדים מוזמנים להכיר ולהתנסות בהן בטכניקות שונות של יצירה ואמנות פלסטית. בין הפעילויות היצירתיות שיעבדו בהן יש ציור על קנווס, צביעה במברשות, עבודה בחימר ועוד.


#טיפים
הכניסה לתערוכות הקבועות חופשית.

התערוכות המתחלפות בתשלום.

עד גיל 18 הכניסה חופשית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/nxfjOvo8J1k


ביקור במקום:

https://youtu.be/ErJRrWVABQI


היצירות:

https://youtu.be/mgwmEgqiljM


מוזיאון העיצוב הדני
מוזיאון העיצוב הדני
#על תחנת החובה הדנית לחובבי עיצוב

הדנים ידועים כמובילים עולמיים במה שקשור לעיצוב. תשומת הלב שהם נותנים לפרטים הקטנים בתחום הזה, היא יוצאת דופן ובולטת בכל פינה בקופנהגן.

מעיצוב רהיטים, דרך עיצוב פנים, מוצר ועד אופנה - העיצוב הדני ידוע ביופיו בעולם כולו ונחשב לנקי, מוקפד ומתובל לא פעם בקריצה. העיצוב של הדנים נערץ בכל העולם המודרני ואין כמעט בית מעוצב או עסק כאן שלא תמצאו בו פריט עיצוב דני מקורי, או לפחות חיקוי איכותי מאוד.

במוזיאון העיצוב הדני (Dansk Design Center) תראו תצוגה מרשימה במיוחד של פריטי עיצוב עתיקים ומודרניים מכל העולם ומרחבי תבל.

מרבית האולמות כאן מוקדשים לתצוגות המתארות את תולדות העיצוב בעולם. רק בהמשך מגיעים לאולם שמתמקד בעיצובי המאה ה- 20. אתם עשויים לחוש כאן, שאתם בחנות עיצוב מודרנית. שלל פריטי תאורה, ריהוט, כלי בית ואוכל, יציגו את המיטב של העיצוב הדני והעולמי.

בחלק בתערוכה הממוקד בתולדות העיצוב הדני תוכלו להתרשם ממאות פריטים שיצרו מיטב מעצבי דנמרק במהלך השנים, בשלל תחומי העיצוב והאסתטיקה. תלמדו כאן על השפעת העיצוב הדני על העיצוב המודרני, אם זה ברהיטים, תאורה, אופנה, פוסטרים ושטיחי קיר ועד לכלי בית, עיצובי זכוכית, קרמיקה ועטיפות של תקליטים.

רק כאן תוכלו להבין עד כמה הרעיונות של העיצוב המודרני, כמו הקווים הנקיים והרוגע העיצובי, מושפעים מהתפיסה של מעצבי דנמרק את העיצוב.

מוזיאון העיצוב של דנמרק ממוקם על גדת הנהר, במרחק קצר מארמון אמליינבורג.


#מה תראו כאן?
הדנים גאים ובצדק, בתרומתם לעולם העיצוב, במיוחד בתחום של עיצוב כיסאות, אבל ממש לא רק. במיוחד הם גאים בעיצוביו האייקוניים של ארנה יאקובסן, מגדולי המעצבים המודרניים, ומי שחתום על מוצרי דגל ומאסטרפיסים כמו "כיסא הנמלה", "כיסא הטיפה", "כיסא הביצה" ואפילו מנורת הרצפה האייקונית שלו.

התרבות העיצובית ושפת הלייף סטייל הדנית ניכרים באלפי המוצגים שבמוזיאון. יש כאן עיצובים ישנים וחדשים, עיצובים מפעם ועיצובים מודרניים. תראו כאן עיצובי ריהוט, כיסאות, סכו"ם, בגדים, אופניים ואפילו כלי מטבח וקומקומים.

בולטת כאן תצוגת הכיסאות, בה הצטיינו הדנים. אבל עושים פה כבוד להמון מעצבים עולמיים ולכיסאות האייקוניים שלהם.

יש פה גם תצוגת כרזות, מודעות פרסומת ופוסטרים, מתקופות שונות במאות האחרונות.

במוזיאון גם תצוגת גובלנים מעניינת ובה זוכים לכבוד שטיחי התמונות הרקומים, שפעם היו שיא העיצוב הביתי. לצידם מוצגים כאן שלל מוצגים ועיצובים, של מוצרים שעוצבו בעולם כולו והפכו לאגדה.


#טיפים
הכניסה חינם לילדים וסטודנטים.

לא לפספס את חנות המוזיאון, שיש בה הפתעות שאפשר לקחת הביתה.

אגב, אם אתם חובבי עיצוב אז יש עוד מוזיאון עיצוב ששווה לפקוד בעיר. חפשו אותו בתגית "עיצוב".


מבט מקרוב:

https://youtu.be/fp2e54V2KXc


ביקור במקום:

https://youtu.be/VN06U3qOB8g


מוצגים:

https://youtu.be/w1RVsblVnlY


בלוגרים:

https://youtu.be/NvYU8K4wKgg
מרכז העיצוב הדני
#על המרכז לחובבי העיצוב בדנמרק

כבר שנים רבות שדנמרק היא כוח עולמי בתחומי העיצוב והאדריכלות. עוד מאז שנות ה-50 של המאה הקודמת, שומר העיצוב הדני על קו פונקציונלי ומינימליסטי למדי.

המרכז הלאומי לעיצוב (DDC) של קופנהגן הוא אחד המקומות שבהם ניתן ללמוד כיצד זה קרה וקורה. תראו כאן שלל עיצובים, חלקם אייקוניים, מהקלאסיקה של בכירי המעצבים של המחצית השנייה של המאה ה-20.

בתצוגה תכירו כאן מוצרים מעוצבים ויצירות של השמות החשובים ביותר בתולדות העיצוב הדני, כולל ארנה יאקובסן (Arne Jacobsen), או פין ג'ול (Finn Juhl) המוכרים יחסית.

בניגוד למוזיאון העיצוב המרכזי, שנמצא לא הרחק מארמון אמאליאנבורג, המרכז הזה לעיצוב הוא קטן וצנוע יותר. הוא מציג לא רק עבודות של מעצבים מצליחים ובעלי שם בתעשייה, אלא גם של מעצבים צעירים, כולל סטודנטים לעיצוב ואמני עיצוב בתחילת דרכם.

במרכז הלאומי לעיצוב יש גם תערוכות מתחלפות ומאד מסקרנות, שניתן ללמוד עליהן מראש, באתר האינטרנט שלמטה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/h5c1TuLaFVs


ביקור במקום:

https://youtu.be/Ts--H1jYMJ4


הדרכה:

https://youtu.be/aVBqe5w5xHk
מרכז בלוקס
#על המבנה המודרניסטי שכמו בנוי מלבנים ירוקות

מרכז החדשנות בלוקס (BLOX) בקופנהגן הוא קומפלקס ענקי, שנחנך בזמנו ע"י מלכת דנמרק, מרגרטה השנייה. קל לראות מדוע המבנה זכה לשם BLOX. תכנן אותו אחד מכוכבי האדריכלות העכשווית, רם קולהאוס. בתכנון הפרובוקטיבי משהו של המבנה, הוא הצליח לאתגר את תושבי קופנהגן ואת המבקרים בו.

הבלוקס הפך בשנים האחרונות לנקודת ציון אדריכלית משמעותית ולמוקד עירוני ולאומי של יצירתיות. כאן הוקם בין השאר אחד מתוך מספר מרכזי עתיד בעולם, מקום בו מתכנס גוף רשמי, המתכנן את העתיד של דנמרק ומטרתו להפוך את העיר העתידית קופנהגן לטובה יותר.

עוד פועלים בשכנות, במבנה המיוחד הזה, שלל גופים. ביניהם ניתן למצוא את מרכז האדריכלות הדני, המרכז הדני HubBLOX לחדשנות בקרב יזמים, מכון האדריכלות הדני הלאומי ועוד.


#אדריכלות המבנה
באתר המקורי שעליו נבנה בניין ה-BLOX שכנה לפנים מבשלה. היא ננטשה עם השנים ונשארה נטושה, במשך שנים רבות. איפשהו בשנות ה-60, לאחר שהמבנה של המבשלה נשרף, חולקה הקרקע לשניים ועם הזמן נבנה הבניין, כשהכביש עובר ממש מתחתיו.

אם מרבית הבניינים בקופנהגן הם סגורים לחיי העיר שבחוץ, המבנה השקוף הזה כמו סופח את חיי העיר אל תוכו. הכבישים העירוניים העוברים דרכו מובילים לחיבורים מפתיעים ולא שגרתיים, בין הבניין לעיר.

בבניין BLOX יש חלל מבואה ותצוגה גדול, המוביל למשרדים. יש בו גם מסעדות ובתי קפה, חנויות ספרים, מכוני כושר ו-22 דירות מגורים.

בבניין אף שולב מגרש המשחקים שעמד בעבר כאן והוכנס למבנה החדש, בתור מרחב ציבורי שכוסה חלקית, ושבערבי הקיץ הוא הופך לקולנוע הפתוח הפועל במבואה הציבורית.

בבניין חניה ציבורית אוטומטית המניעה את הרכב למקומו באופן עצמאי וללא הנהג.

דרך הבניין גם עובר פארק ליניארי, הזורם מתחת למפלס המים, לאורך הנמל ולקיר הרציף ודרך הבניין.

הזכוכית שבקיר החיצוני של הבניין מטרתה היא לשבור ולחסל את הגבולות בין החלל הפנימי של המבנה ומה שקורה מחוצה לו. צבעה הירוק של הזכוכית שלו נגזר מגוון הירוק עמוק של הנהר העובר בקופנהגן.


מבט מהאוויר:

https://youtu.be/pfvOIP-mjlg
מוזיאון השיאים של גינס
#על המוזיאון שמציג את השיאים העולמיים

מוזיאון השיאים של גינס (Guinness World Records Museum), כשמו כן הוא, מציג את השיאים העולמיים של ספר השיאים של גינס.

במוזיאון השיאים תוכלו לפגוש שיאנים מובילים בעולם, עם שלל שיאים מוזרים. יהיו כאן בעל השפם הארוך ביותר, הציפורניים הכי ארוכות, הירקות הגדולים בתבל, הצמה הארוכה ביותר וכדומה.

ילדים ובני נוער ייהנו לפגוש כאן שיאני ספורט ואלופים, לצד גיבורי תרבות כמו הארי פוטר ובארט סימפסון. יש כאן מלכי בידור דוגמת מייקל ג'קסון ומדונה ובגלל שאנחנו בדנמרק יש כאן גם מלכים אמיתיים, כמו מלכת דנמרק, שלידה דגל הממלכה המחזיק בשיא של הדגל הוותיק בעולם.

בנוסף לתצוגות החביבות יש כאן גם הפעלות אינטראקטיביות והתנסויות בתחומים שונים הקשורים בתכני המוזיאון והשיאים שמוצגים בו.

יש כאן גם מתחם בונוס ושמו Mystic Exploratory. תראו ותחוו בו מוצגים המדגימים תופעות מיסטיות ומפחידות במיוחד. מומלץ רק לבעלי לב אמיץ וחזק!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/XiaLTjxqTQQ
מוזיאון הספינות הוויקינגיות
#על המוזיאון של ספינות הוויקינגים שמחוץ לקופנהגן

מוזיאון הספינות הוויקינגיות (Viking Ship Museum) שבעיירה רוסקילדה (Roskilde) הוא מהמוזיאונים הייחודיים בדנמרק. כאן ניתן לראות שרידים מרשימים של מספר ספינות ענקיות ששימשו את הויקינגים ונמשו ממימי הפיורד של רוסקילדה.

בספינות השמורות היטב תוכלו לראות את העץ ממנו בנוי גוף הסירות, את עיטורי המתכת, חלקי מפרשים (בנפרד) ואפילו סימני איטום הזפת שלהן. שימו לב לאילי המתכת המפורסמים שהוצבו בחרטום הספינה הוויקינגית. הם גולפו בצורת ראשי מפלצות ותפקידם היה להרתיע ולחזק את תדמיתם הקטלנית של הפושטים הוויקינגים על הערים האירופיות בימי הביניים.

זה אולי נשמע לא משהו אבל הספינות העתיקות הללו של הוויקינגים אחראיות במידה רבה לתפקידם המשמעותי בתרבות אירופה והעולם. הן שאיפשרו להם לפשוט על כל אירופה והאי הבריטי ולהגיע עד צפון אמריקה.

הספינות הללו מוצגות בחלל גדול ומואר היטב. חוץ משלדות ספינות העץ הוויקינגיות המקוריות, שהשתמרו היטב, ניתן לראות גם דגמי ספינות שלמות ושחזורים. ניתן ללמוד על הסירות הוויקינגיות, כיצד נבנו והושטו, מתי ולמה הן נועדו, המקור לחומרים שמהם נוצרו ומה תפקיד החלקים השונים שבהן.

במוזיאון תוכלו ללמוד על הוויקינגים לא רק כספנים ובוני ספינות. מוצגים כאן גם הלבוש, כלי הבישול, האמנות וחרשות המתכת הוויקינגית, שיצרה בין השאר את כלי הנשק והקסדות האייקוניות שלהם.

עוד תלמדו במוזיאון על האסטרטגיה הוויקינגית בקרב, על הכתב המיוחד שלהם והאבנים הרוניות עם הכתובות.

המוזיאון ניצב על שפת פיורד רוסקילדה, כשהוא מוקף סירות ואוניות רבות. מיקומו לא נבחר סתם. המוזיאון ניצב על חוף הים הסלעי, באתר ארכיאולוגי שהמוזיאון נבנה מסביבו.

בעיירה רוסקילדה תראו גם מדרחוב חביב, עם כנסייה יפה, ששווה להציץ בה.


#מה תראו כאן?
בביקור במוזיאון תראו לפני הכל את שרידי 5 הספינות הוויקינגיות שנמשו בשנות ה-60 של המאה הקודמת ממימי פיורד רוסקילדה, הסמוך למוזיאון. הסירות הוויקינגיות נמצאות באולם המרכזי והמקורה של המוזיאון. הן שוחזרו בצורה מרשימה שמאפשרת להבין כיצד היו בנויות ונראו בעבר.

הסירות הוטבעו בפיורד במאה ה-11, כדי לחסום את ספינות האויב מנתיב שעלול היה או אולי אפילו שימש לתקיפת היישוב הוויקינגי במקום.

אורך הסירות הללו נע בין 3 מטר ל-50 מטרים. בין הספינות כמה סוגים, כולל ספינת לונג (Longship) הארוכה, ספינת מלחמה (Warship) ויקינגית, מעבורות זעירות וגם סירות דייגים. בסמוך תוכלו לצפות בסיפור של הספינות הוויקינגיות הללו. סרטונים ותמונות מציגים כיצד התגלו ונמשו מקרקעית הים. סרטון נוסף ומסקרן מציג את האופן שבו נהגו הוויקינגים לבנות את הספינות שלהם בימי קדם.

בחדרים שמסביב לאולם תוכלו לראות תערוכה קבועה ותערוכות מתחלפות העוסקות בחיי הוויקינגים ובהיבטים שונים, כמו דפוסי המסחר שלהם, תרבותם, האלילים שלהם וכדומה.

מחוץ לבניין, בחלק הפתוח של המוזיאון, יש תצוגה של סירות המשחזרות את הסירות הוויקינגיות. כאן תוכלו להשתתף בסדנאות, לעשות מלאכות שונות מחיי הוויקינגים ולצפות במלאכת בניית הספינות הללו.


#קורס בניית ספינות ויקינגיות
כיום המוזיאון גם משחזר ספינות ומאפשר למבקרים להתנסות במסעות ימיים, דוגמת אלו שהוויקינגים ערכו. אבל תוכלו גם לעבור כאן קורס קצר של יום בספנות ויקינגית. בסופו יוצאים הלומדים להפליג בפיורד. השיט הוא בספינה משוחזרת לפרטי פרטים, כשממש כמו אז, הסירה נעה באמצעות שיט מפרשים או בחתירה במשוטי הענק שלה.


#פעילויות לילדים
מרכז ההפעלה לילדים מציע כאן סדנאות לילדים, בתשלום נוסף. כשהם מתנסים בחיי הוויקינגים, נראה שהחיוך לא מש לרגע מפניהם של הילדים.

במוזיאון ניתן לבחור מתוך כמה פעילויות נחמדות לילדים. יש כאן בחירה בין היכרות ופענוח הכתב הרוני, אריגת צמר, הכנת קסדות ויקינגיות או תפירת בגדי בד גסים של ויקינגים. יש גם לימוד של קשרים של חבלים, בישול ויקינגי בסירי ענק והיכרות עם הגרזנים, החרבות ושאר כלי הנשק הוויקינגיים.


#טיפים
הכניסה עד גיל 18 חופשית.

תוכלו לשוט בסירות ויקינגיות קטנות במימי הפיורד, חווייה שווה לכל המשפחה ובתשלום נפרד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/WDoqXeqnA6Q


ביקור במקום:

https://youtu.be/I1ozWtMmr08


בניית סירות:

https://youtu.be/JVRV5cIooiI

הדרכה:

https://youtu.be/P2GCtRBsGOE
אקווריום הכוכב הכחול
#על האקווריום המופלא והענק של קופנהגן

"הכוכב הכחול" (Blue planet aquarium) הוא האקווריום החדש והגדול ביותר בצפון אירופה. זהו גם אחד האקווריומים הגדולים בעולם. הוא שוכן על חופי אורסונד, שמצפון לקופנהגן.

בשטח של 35 אלף מטרים רבועים ועם כמעט מיליון מבקרים בשנה, האקווריום המדהים הזה מציע תצפית על יותר מ-20 אלף דגים, ביניהם כרישי פטיש, אריות ים ותוכיי ים.

אבל לכוכב הכחול יש גם אדריכלות נפלאה. זהו בניין יפה להפליא, שהשתקפותו במים מעניקה לו צורה של דג. הוא בנוי כמרכז עם זרועות היוצאות לצדדים שונים ומהוות אגפים שונים במרכז הימי של קופנהגן. המבנה החדשני והמרהיב הזה עוצב על ידי משרד 3XN, פורץ הדרך.

מעבר להיותו מחולק לפי אזורים בעולם, יש ב"הכוכב הכחול" גם מנהרה שבה המבקרים יכולים להיכנס אל מתחת לאקווריום ענקי, שבו משייטים כרישים אימתניים. פחד? כן. וכיף!


#מה תראו כאן?
באקווריום "הכוכב הכחול" יש כמה אגפים וחלקים מעניינים, כמו ארבעת האקווריומים העיליים או אלו שעל קו המים. אקווריום הבלו פלאנט המרשים הוא האקווריום הגדול ביותר בצפון אירופה. יש בו מעל 20,000 בעלי חיים מימיים.

ב"שונית האלמוגים" תוכלו לראות את ריף האלמוגים, עם דגי השונית הצבעוניים ובעלי חיים נוספים החיים בו. עוד באקווריום המעוצב תצוגה גדולה של כרישים, בריכת ליטוף לילדים ואזור המוקדש לאמזונס, שבו ציפורים, פרפרים, מפלי מים, אנקונדות ודגי פיראנה ששוחים במים.

עוד תוכלו לראות כאן נחשי אנקונדוה ענקיים ואלפי פיראניות המשייטות במים שמתחת למפל הענקי. באגף ה"אמזונס" תוכלו לראות מגוון ציפורים ופרפרים המרחפים בו.


#טיפים
להנחה בכרטיסים, היכנסו לאינטרנט וקנו מראש.


מבט מקרוב:

http://youtu.be/4CP5FnNdIek


הדרכה לאקווריום הכוכב הכחול:

http://youtu.be/k5fbKk6QDlM


אדריכלות האקווריום המרהיב:

http://youtu.be/NNlqO6W9LwI
הגנים הבוטניים של קופנהגן
#על הגן הבוטני עתיר החממות הענקיות

הגן הבוטני (University of Copenhagen Botanical Garden), שבמרכז העיר קופנהגן, מהווה אי ירוק של שקט ושלווה, המאפשר לפגוש בו ריכוז מרתק של צמחים מרחבי דנמרק והעולם כולו.

הגן מכיל שלל צמחים פורחים ומעוצבים, גנים מטופחים, יפים וירוקים וחממה טרופית גדולה. הללו ממוקמים בין מדשאות רחבות, המקיפות אגם קטן. שביל היקפי מאפשר לטייל מסביב לאגם ולפגוש בו שלל עופות מים, ברבורים, ברווזים וציפורים, השטים או מהלכים וחיים כאן בשכנות נינוחה עם המבקרים המנומסים.

האטרקציה המרכזית של הגנים הבוטניים היא ביתן הדקלים, ה"פאלםהאוס". זהו בית גידול בחממה, שבו מרוכזים צמחים טרופיים. הוא פתוח בשעות 10-15 (ראו בנפרד בהמשך).

זהו גם פארק לכל דבר והריאה הירוקה של קופנהגן. אפשר לבלות בו שעות של שלווה פסטורלית ומשפחות עושות זאת הרבה. לילדים הוא מציע שבילים נסתרים ופינות חבויות. למבוגרים יש כאן אינספור פינות להתרגעות נינוחה בטבע.

האווירה כאן רגועה וחמימה. סטודנטים שרועים על הדשא ולומדים או מבלים בשמש נעימה, אמהות מטיילות עם עגלות הילדים, זוגות נהנים מבילוי רומנטי באוויר הצח ותיירים מצלמים פרחים ופינות יפות. היופי והשקט כאן שולטים.


#החממה
את אחד החלקים היפים ביותר בגן הבוטני של דנמרק מספקת חממה ענקית, בה גדלים צמחים מאיזורים טרופיים ומדבריים בעולם.

החממה הגדולה כוללת 5 אולמות שונים. כל אולם כאן מתמקד בסוג אקלים שונה ומוצגים בו צמחים שגדלים באקלים זה. זו הזדמנות נהדרת ללמוד על התוצאות המגוונות של הבדלי האקלים בעולם ועל היופי של הצמחים בכל אזור.

באולם המרכזי של החממה תוכלו לעלות במדרגות אל הגג שלה ולצפות בסבך המרהיב של הצמחיה מלמעלה.

בתחומי הגן תמצאו גם שני מוזיאונים - המוזיאון הבוטני והמוזיאון הגיאולוגי של דנמרק.


#טיפים
הגנים הבוטניים של קופנהגן ממוקמים בסמוך לתחנת נורפורט (Nørreport) הסואנת.

אין כניסה לכאן באופניים.

החממות מספקות הפוגה מעולה בימים גשומים.

חשוב לשים לב ששערי הגן הבוטני נסגרים בשעה 18:00.

הפאלם-האוס פתוח רק בשעות 10:00-15:00
חממת החממות והסחלבים 13:00-15:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/eDNx0ocNSxc


ביקור במקום:

https://youtu.be/nB_kH7Gy0t0


בלוגרים:
https://youtu.be/oLW996OLCfQ


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.