» «
מוזיאון הכרכרות העתיקות
מוזיאון הכרכרות העתיקות
#על המוזיאון שמציג כרכרות היסטוריות

אם אתם מחפשים מקום קליל ברומא, שישלב עתיקות מסקרנות גם לילדים וגם למבוגרים, מוזיאון הכרכרות העתיקות (Museo delle carrozze d'epoca) הוא המוזיאון המושלם לשם כך.

תוכלו למצוא כאן למעלה מ-300 כרכרות עתיקות, מעוטרות ומסוגננות, שנאספו לכאן מכל רחבי איטליה.

בנוסף למגוון הרחב של הכרכרות שתראו, יש כאן גם כלי נשק ועתיקות נוספות. במיוחד מעניינים הצעצועים מתקופות שונות שמוצגים כאן. הם מעניקים הרבה עונג והנאה לילדים ולילדים בנפשם - מבוגרים חובבי נוסטלגיה וגעגוע לצעצועים של פעם.

במוזיאון הזה שימו לב במיוחד לכרכרות שכיכבו בסרטים, כמו למשל אלו ששימשו לצילומי הסרט "גלדיאטור".


מבט מקרוב:

https://youtu.be/7XQojXljcFo
גלריה בורגזה
גלריה בורגזה
#על הגלריה

הגעתם לגלריה בורגזה, גלריה קטנה אך נחשבת מאד מבין הגלריות של רומא. הגלריה ממוקמת בוילה בורגזה ותוכלו לראות בה עבודות אמנות ופסלים של מיטב האמנים האיטלקיים בני רומא: ברניני, קאנובה, רפאל ועוד.

הארמון כולו מרשים ואלגנטי, כאשר תקרת חדר הנשפים מרהיבה ביופיה. הגלריה לא גדולה במיוחד ויש בה בסך הכל 20 חדרים המתפרשים על פני שתי קומות. בקומה העליונה תוכלו לשוטט בין הציורים ובקומה התחתונה ניצבים להם הפסלים. שימו לב במיוחד לפסיפסים העתיקים של הגלדיאטורים.

אחת לשעתיים מוציאים מהגלריה את כל המבקרים, כדי לפנות מקום לאחרים. אבל הביקור שלכם לא חייב להסתיים כאן. אם תצאו לשוטט מעט בחוץ, אל גני הווילה היפים, תראו את הגנים המעוצבים בסגנון אנגלי, של וילה בורגזה. בגנים המקסימים הללו תיהנו משילוב מדהים של טבע וירוק עם אמנות במיטבה, במגוון הפסלים והמונומנטים המדהימים שבחוץ. זה מקום נפלא לערוך בו פיקניק, להירגע מעט או לזכות בתצפית מרהיבה על כל רומא.


#על מבנה הגלריה ומקימיו
הווילה שבה שוכנת הגלריה תוכננה על ידי האדריכל פלמיניו פונציו (Flaminio Ponzio), על פי שרטוטיו ותכנונו של צ'יפיונה בורגזה (Scipione Borghese), שתכנן להשתמש בווילה כאחוזה לצורך אירועים חברתיים. כמה שנים לאחר שנוסדה, היא הועברה לידיה של הממשלה האיטלקית, שהפכה אותה לגלריה ציבורית.

חשוב להבין שהאמנות האיטלקית של ימי הרנסנס נוצרה בעיקר בזכותם של אצילים עשירים שסיפקו משאבים כלכליים וחסות לאמנים. בזכות הקרדינל צ'יפיונה בורגזה, האציל שסיפק את האמצעים והחסות לג'יובני ברניני - הפך האחרון לאחד האמנים המובילים ברומא והאחראי לכמה מיצירות המופת שבעיר. בורגזה, אגב, סיפק את תמיכתו לעוד כמה אמנים חשובים לא פחות, כמו קאראווג'ו, וכך גם צבר אוסף נאה של יצירות, שעברו אליו מהם.


#טיפים
הכרחי לקנות כרטיסים מראש באינטרנט - הגלריה מבוקשת מאד, במיוחד בעונת התיירות, ואין סיכוי שתוכלו להיכנס ספונטנית.


מבט מקרוב על הגלריה:
https://www.youtube.com/watch?v=Fq09a1gHh-A
המוזיאון הלאומי של פאלאצו ונציה
המוזיאון הלאומי של פאלאצו ונציה
#על ארמון הדוּצֶ'ה שהפך למוזיאון הלאומי
אתם נמצאים במרכז רומא, צפונית לגבעת הקפיטולין ובסמוך לויטוריאנו. המבנה שבו אתם נמצאים כעת מתפקד היום כמוזיאון במשרה מלאה, אך לא תמיד הוא היה כזה. כאן עמד ארמון ונציה, ארמון שנולד בתקופת הרנסאנס, היה מקום המגורים של האפיפיורים ובהמשך שימש כשגרירות רפובליקת ונציה בכס הקדוש. מכאן גם הגיע השם שלו. שנים אחר כך הפך המקום למפקדה הראשית של הדוּצֶ'ה בניטו מוסוליני, העריץ האיטלקי ששלט באיטליה, הביא את הפשיזם לעולם ומכאן נאם לכל איטליה.

כיום במבנה יש מוזיאון שבו תוכלו לראות חפצי אמנות, כמו כלי חרס, תכשיטים, שטיחי קיר ופסלים, כשלצד עבודות אמנות וחפצים בתצוגות קבועות, מוצגות תערוכות מתחלפות שונות.


# תולדות ארמון ונציה
ארמון ונציה הוקם בשנת 1455. אף שהמגדל המתנשא בראש הארמון בנוי בסגנון ימי הביניים, הארמון היה מבנה הרנסאנס הראשון שנבנה ברומא. הארמון נבנה מאבנים שנחצבו מהקולוסיאום הסמוך. כך היה מקובל ברומא של תקופת הרנסאנס.

הארמון נבנה עבור הקרדינל פייטרו בארבו הוונציאני, לימים האפיפיור פאולוס השני, אשר בנה את הארמון בסמוך לויה דל קורסו הסמוכה - הרחוב הראשי של רומא בימי הביניים והרנסאנס. בהתחלה הוא שימש כבית מגורים רשמי לאפיפיורים.

בתקופת כהונתו של האפיפיור פיוס הרביעי הוענק הארמון, שהיה קודם לכן ארמון מגורים, לרפובליקת ונציה כשגרירות. במהלך המאה ה-19 הפך הארמון לשגרירות האימפריה האוסטרו הונגרית לכס הקדוש. בשנת 1917 הבעלות הועברה לממשלת איטליה והמקום הפך למשרד ממשלתי.

הדוּצֶ'ה בניטו מוסוליני, שהיה עריץ איטלקי ושלט באיטליה בין השנים 1922-1943, שיפץ את המקום כך שישמש לו כמפקדה ראשית. מהמרפסת הפונה אל הכיכר הוא נשא את נאומיו חוצבי הלהבות.
מוזיאון קפיטוליני
המוזיאון הקפיטוליני
#על המוזיאון העתיק באירופה
סביב כיכר מדהימה בעיצובו של מיכלאנג'לו, על ראש גבעת הקפיטולין, תוכלו לראות את מכלול המוזיאונים הקפיטוליניים. ביניהם נמצא גם המוזיאון הקפיטוליני, שקיים כאן כבר מאז 1471, מה שחד משמעית הופך אותו למוזיאון העתיק ביותר באירופה כולה.

במאה ה-15 המוזיאון הקפיטוליני נפתח לראשונה בארמון פלאצו דיי קונסרבטורי (Palazzo dei Conservatori). במחצית השניה של המאה ה-16 התווסף אוסף גדול של פסלים ובשנת 1654, עת הסתיימה בנייתו של "הארמון החדש", פאלאצו נואובו (Palazzo Nuovo), המוזיאון התרחב והתפרש גם עליו.

מצויים כאן פריטי אמנות היסטורית לא רגילים. הביטו בפריטים המעניינים: פסלי הברונזה העתיקים שמתארים דמויות מהמיתולוגיה וההיסטוריה הרומית, אוסף מטבעות ומדליונים, פסיפסים יפהפיים ופסלי שיש מרהיבים. יש כאן ציורים של ציירים חשובים כמו קאראווג'ו, טיציאן ועוד. בקיצור - יש כאן הכל. תהנו!


#עוד יצירות שוות במוזיאון הקפיטוליני
בשנה הראשונה לפתיחתו הוצגו כאן כמה מיצירות האומנות הידועות של האומנות האיטלקית. ביניהן כמה חשובים:

פסל מרקוס אורליוס, הרכוב על סוסו - זהו הפסל היחיד מתקופת האימפריה הרומית ששרד ומציג קיסר על סוס. הוא המקור המודרני להצגה של שליטים כרכובים על סוסים.

פסלו של הקיסר קונסטנטינוס - הוא הקיסר שאחראי יותר מכולם, לכך שהאימפריה הרומית הפכה נוצרית.

הפריט המפורסם ביותר במוזיאון הקפיטוליני ברומא, הוא כנראה פסל הזאבה הקפיטולינית, המניקה את רמוס ורומולוס, מי שלפי האגדה עתידים לייסד בבגרותם את העיר רומא.

הפסל של הזאבה עצמו, מתוארך למאה 5 לפני הספירה. במאה ה-16 הוסיפו לפסל את דמויות הילדים רומולוס ורמוס, היונקים מפטמותיה של הזאבה. הוא הפך ברבות השנים לאחד מסמליה של העיר רומא.

מבט מקרוב על המוזיאון:
https://www.youtube.com/watch?v=P7jHPdRpj78

מוזיאונים ברומא

מוזיאון ארה פאצ'יס
מוזיאון ארה פאצ'יס
# על המוזיאון שהוקם לכבוד מזבח רומי
מוזיאון ארה פאצ'י הממוקם על גדות נהר הטיבר ברומא, הוא המבנה המודרני היחיד שהוקם באזור העתיק של רומא מאז שנת 1938. הוא נחנך בשנת 2006 וסימן נקודת ציון חדשה בהיסטוריה הארכיטקטונית המפוארת גם כך של העיר הזו. בנייתו של המוזיאון נמשכה כ-10 שנים ועוררה מחלוקות וויכוחים רבים.

מרבית האנשים ביקרו את האדריכל האמריקאי ריצ'ארד מאייר, שרצה להביא נוף חדש לעיר, באמצעות שילוב של בנייה עם אבן טרבנטין לבנה, ביחד עם פלדה וזכוכית. הטענות היו חד משמעיות: "לא כל מה שטוב לפרברי לוס אנג'לס מתאים לרומא", הייתה טענה של מבקר האמנות ויטוריו זגרבי.

המוזיאון המרשים הזה משמש משכן למזבח השלום של הקיסר אוגוסטוס, השליט הרומי שבאמצעות ניצחונותיו הביא לאימפריה הרומית 200 שנות רגיעה ויציבות. המזבח הוקם בשנת 13 לפני הספירה על ידי הסנאט הרומי ואם תבחנו אותו מקרוב תוכלו להבחין שהוא מכוסה בתבליטים רבים.


#על המזבח המפורסם
מזבח השלום של אוגוסטוס, המכונה "ארה פאצ'יס" או "מזבח השלום האוגוסטיני", הוא מזבח גדול מידות ומכוסה בתבליטים, שהקים הסנאט הרומי בשנת 13 לפני הספירה. המזבח הענקי נועד לציין את חזרת השלום לאימפריה הרומית, לאחר שהקיסר אוגוסטוס ניצח במלחמותיו. המזבח נשמר בשלמותו והמוזיאון הזה מוקדש רק לו. בניית המזבח המפואר לקחה כ-3 וחצי שנים והוא נחנך לבסוף בשנת 9 לפני הספירה.

המזבח הוקם באזור ברומא, המכונה "שְדֶה מארס", לרגל שיבתו של הקיסר אוגוסטוס ממסעותיו הצבאיים בגאליה ובספרד. בשנת 17 לפני הספירה יצא הקיסר אוגוסטוס למסע מלחמה ממושך מחוץ לרומא, כדי לטפל בבעיות של האימפריה עם הפרובינקיות המערביות גאליה והיספניה. הרומאים סבלו בפרובינקיות הללו מהתמרדויות של שבטים מקומיים שפרקו את עול השלטון הרומי והם הסדירו מחדש את הציות לתשלום המסים לאימפריה ולישוב החיילים הרומאים המשוחררים בהן.

כשהושלם המסע הזה ואוגוסטוס שב לרומא, החליט הסנאט הרומי לכבד את הקיסר בהקמת מזבח השלום על שמו, בסמוך לוויה פלמיניה - הדרך שבה שב אוגוסטוס אל רומא. אוגוסטוס עצמו, בתיאור מפעילותיו שלו, מספר שהסנאט הורה שעל גבי המזבח, יועלו קורבנות ביום שיבתו לרומא.

את משמעות הקמתו של ה"ארה פאצ'יס" יש להבין על רקע האווירה שבתקופת שלטונו של אוגוסטוס והתעמולה שיצר מסביבו. בתקופתו של אוגוסטוס נולד הפולחן לאלה פאקס. הוא מקושר לאידאל השלטוני שהתפתח בתקופת אוגוסטוס, הפקס רומנה (Pax Romana), מה שנקרא "השלום הרומאי". תעמולת האידאל הזה הציגה את אוגוסטוס כמושיע של רומא וכמי שאחראי לַרְוָוחַתָה וּלְעוֹשְרָה של האימפריה. כך קשרה התעמולה הזו באופן ישיר בין טובת הקיסר לטובתה של רומא/ מכאן גם קשרו בין הפולחן במזבח השלום לשמו של הקיסר.
קווירינאלה
ארמון קווירינאלה והכיכר
#על ארמון קווירינאלה
הגעתם אל מעונו הרשמי של נשיא איטליה. הארמון נמצא בכיכר קווירינאלה (Palazzo del Quirinale) הנמצאת על הגבעה הגבוהה ביותר של העיר רומא. הוא נבנה בשנת 1573 על ידי האפיפיור גרגוריוס ה-13 כארמון קיץ עבור האפיפיורים. נערכו בו לא מעט טקסים המכונים קונקלווה (Conclave), טקסי בחירה של אפיפיור חדש בכנסייה הקתולית.

בשנת 1870, כשנכבשה מדינת האפיפיור, הוא הפך למקום המגורים הרשמי של מלכי איטליה. הם אמנם לא התגוררו במקום, אך משרדי בית המלוכה היו כאן. עם ביטול המלוכה בשנת 1948, הארמון הפך למשכן הנשיא.

בימי ראשון תוכלו להיכנס לארמון ולחזות בציורי הקיר של אמן הבארוק פייטרו דה קורטונה (Pietro da Cortona), שנמצאים באחת מגלריות הארמון.

המקום מאובטח על ידי חיילים, שבכל יום בשעה 16:00 מקיימים את טקס החלפת חילופי המשמרות ומצעד צעידה לצליליה של תזמורת צבאית.


#על מוזיאון קווירינאלה
בכיכר קווירינאלה, שעליה ניצב ארמון קווירינאלה, הוקם גם חלל תערוכות גדול, שנקרא סקודרי דל קווירינאלה. מתחם זה מכיל שתי קומות שבהן מוצגות עבודותיהם של אמנים גדולים ומוכרים. בניגוד למוזיאונים וגלריות אחרות, התצוגות כאן מתוכננות במשך שלוש שנים לפני שהן עולות ולכן מתקיימים כאן אירועים מרשימים ומושקעים מאד.

אחת מהתצוגות המדהימות שנערכו כאן הייתה זו של 2006 של אנטונלו דה מסינה (Antonello Da Messina). אחת נוספת הייתה רטרוספקטיבת האביב, שסיקרה את יצירותיו של ג'ובני בליני (Giovanni Bellini).


#כיכר קווירינאלה
הכיכר שבה נמצאים המבנים הללו נקראת כיכר קווירינאלה. ארמון נוסף שנמצא בכיכר הוא פאלאצו דלה קונסולטה (Palazzo della Consulta), שבו שוכן בית המשפט העליון של הרפובליקה האיטלקית.

בפינת הכיכר נמצא חלל תערוכות, סקודרי דל קווירינאלה.

בכיכר ניצבת גם מזרקה גדולה מהמאה ה- 19 ומתוארים בה שני התאומים מאלפי הסוסים מן המיתולוגיה היוונית - קַסְטוֹר ופּוֹלוּקְס. במרכז המזרקה מוצב אובליסק שהובא לכאן מקברו של אוגוסטוס.


#טיפים
שווה להגיע עם הילדים לטקס החלפת המשמרות בארמון הנשיא. הוא מתקיים מדי יום בשעה 15:00. הקדימו מעט להגיע, כדי לתפוס מקום טוב לתצפית.
המוזיאונים של הוותיקן
המוזיאונים של הוותיקן
#על המוזיאונים

במשך מאות שנים אספו האפיפיורים, שהתגוררו במתחם הוותיקן, יצירות אומנות וחפצים עתיקים ויקרים. בזכות אוספי הכנסייה הקתולית המדהימים שלהם, הוקמו במאה ה-16 המוזיאונים החשובים ביותר בעולם - המוזיאונים של הוותיקן. תמצאו כאן מגוון של יצירות ממצרים העתיקה, מהתקופה האטרוסקית, מתקופת רומא העתיקה ומהרנסנס.

המוזיאון הציבורי הראשון של הוותיקן נפתח בבניין הקפיטולינה. בו הוצג אוסף פסלים אישיים של האפיפיור סיקסטוס הרביעי. אותו סיקסטוס, ייסד גם את ספריית הוותיקן. נכדו יוליוס השני, תרם את אוסף פסלי השיש העתיקים שלו כדי שיוצבו בגן הפסלים. משם התחיל הכל.

היום המוזיאונים הללו שופעים מוצגים. מכיוון שיש כאן מגוון וכמות בלתי נתפסת של פריטים, תצטרכו לתכנן את הסיור מראש ולהחליט מה לראות.


#מה תוכלו לראות כאן?
במוזיאונים של הוותיקן תוכלו לצפות בחדר התפילה הפרטי של האפיפיור והמקום שבו הקרדינלים היו בוחרים את היורש לאחר פטירתו - הקפלה הסיסטינית (Cappella Sistina). שימו לב במיוחד ליצירת האומנות המרהיבה שנמצאת על התקרה של הקפלה - ציור קיר מרהיב שצויר על ידי מיכלאנג'לו ומתאר את בריאת העולם ואת תולדות המין האנושי. זוהי אחת מיצירות המופת של כל תולדות האמנות.

עוד תוכלו לראות כאן גלריית תמונות (Pinacoteca Vaticana) הכוללת 17 חדרים. מוצגים בה ציורים דתיים מתקופות שונות, החל מהתקופה הגותית ועד תקופת הבארוק. יש כאן גלריית שטיחים המתארת את חייו המרתקים של ישו, שנארגו בין השנים 1523-1534. בקרו גם בארבעת החדרים המוקדשים ליצירותיו המדהימות של האומן רפאל סנציו (Raffaello Sanzio).

שימו לב למוזיאון פיו קלמנטינו (Museo Pio Clementino) ובו 12 חדרים עם אוספים מרהיבים ונוסטלגיים החל מתקופת יוון ועד רומא העתיקה.


הנה מבט מקרוב על המוזיאונים של הוותיקן:

https://youtu.be/lKV2iNK0ehQ


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.