» «
מוזיאון הטבע של שטוטגרט
מוזיאון הטבע של שטוטגרט
#על המוזיאון לתולדות הטבע בשטוטגרט

עם מעל 11 מיליון מוצגים ותצוגות מרשימות בכמות ובאיכות, המוזיאון לתולדות הטבע (Staatliches Museum für Naturkunde Stuttgart) של שטוטגרט מציע את אחד האוספים הגדולים והחשובים בגרמניה בתחום הטבע.

המבוגרים, הילדים הגדולים והנוער ייהנו כאן מידע רב על עולם הטבע והתפתחותו. יש כאן הסברים מצוינים של ההיסטוריה הגיאולוגית של כדור הארץ והעידנים השונים, לצד מוצגים מגוונים מעולם הטבע והחי. הקטנטנים והילדים הצעירים ייהנו כאן ממיצגי דינוזאורים ומאובנים נפלאים.

התערוכות במוזיאון הטבע הזה מוצגות בשני מבנים השוכנים שניהם בפארק רוזנשטיין (Rosenstein) הגדול:

מוזיאון הגאולוגיה - המוזיאון הראשון (Museum am Löwentor) ובו תצוגות של מאובנים וגיאולוגיה, לצד מוצגי פליאונתולוגיה נהדרים.

מוזיאון הטבע והביולוגיה - מוזיאון שני הממוקם בארמון רוזנשטיין (Museum Rosenstein) ומתמקד בתולדות הטבע ובמדע הביולוגיה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/r-fdo0Hxft0


ביקור במקום:

https://youtu.be/tOwkYatiorY


ועוד אחד:

https://youtu.be/8AqD_eX2CeU
מוזיאון לינדן
מוזיאון לינדן
#על המוזיאון האנתרופולוגי של שטוטגרט

מוזיאון לינדן (Linden Museum Stuttgart) הוא המוזיאון האנתרופולוגי בשטוטגרט, מקום שבאופן מסוים מציע לכם טיול בעולם תחת גג אחד.

באמצעות מוצגים מרתקים ואף נדירים תיחשפו כאן לתרבויות רחוקות ואקזוטיות, מיבשות אפריקה, דרום ומזרח אסיה, אמריקה הצפונית והלטינית, אוסטרליה והמזרח הרחוק.

יש כאן שלל מוצגים מרתקים, החל מחפצי יום יום, אמנות עממית ואומנות מקומית מגוונת, דרך עבודות קליגרפיה ועד לממצאים שנחשפו בחפירות ארכיאולוגיות בעולם.

מהאזור האוריינטלי שימו לב במיוחד לתערוכת תרבות האיסלאם המעניינת.


#טיפים
עיון מוקדם באתר המוזיאון יאפשר תכנון מדויק והנאה מתערוכות מתחלפות שייתכן ויעניינו אתכם.


מבט מקרוב לטקס פתיחה של תערוכה מאורית:

https://youtu.be/Z2sNEF5y1L8


הדרכה:

https://youtu.be/lfoZvz94aRQ
מוזיאון החזירים
מוזיאון החזירים
#על המוזיאון שמוקדש לחיה הוורודה

ה"שוויינה מיוזיאום" (SchweineMuseum) הוא מוזיאון החזירים של שטוטגרט. כן, יש כאן מקום ייחודי שכולו מוקדש לחזירים, עם מעל 45 אלף פריטים, פסלים, ציורים ודברי אמנות המתמקדים בחזירים.

למעשה זהו מוזיאון החזירים הגדול בעולם. הוא נמצא במה שהיה בעבר משחטה, או בית מטבחיים ל... חזירים. לאחר שנים שבהם היה המקום השחקן המרכזי בייצור של בשר חזיר, החליטו בבית השחיטה כאן לפנות לכיוון ההפוך ולהתחבר לחזירים שאותם נהגו לשחוט לאורך שנים רבות.

כך הפך המקום למוזיאון של תולדות החזיר וכל האמנות הקשורה בו. הוא מתמקד בחיות החווה וגידול החזירים המבויתים. לחובבי ומעריצי דמויות חזירים מפורסמות בתרבות ולאוהבי בשר הבייקון, הוא מספר על ההיסטוריה של החזירים, החל מביות חזירי הבר, אי שם בטורקיה של לפני 9,000 שנה, ועד ימינו.

כיום המקום מציג את האוסף הגדול ביותר של חפצים ומוצגים הקשורים בחזירים. יש בו כ-25 חדרי נושא, בהם האורחים יכולים לפתוח פתחים קטנים וללמוד על היבטים שונים של עולם החזירים.

על אף שחלק מהחדרים מיועדים לילדים, כולם יכולים ליהנות מדימויים ואזכורים נוסטלגיים, המשלבים פסלוני חזירים זהובים ומסתובבים.


#טיפים
המסעדה שבקומת הקרקע מתמקדת באופן טבעי בבשר חזיר. בתיאבון!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/rtTlLGoQhs4


ביקור במקום:

https://youtu.be/oMtOaqoW3ms


הדרכה:

https://youtu.be/-95G08ji9wk
מוזיאון היין של שטוטגרט
מוזיאון היין של שטוטגרט
#על מוזיאון היין בשטוטגרט

במוזיאון היין (Weinbaumuseum Stuttgart) של שטוטגרט ניתן להתרשם מההיסטוריה המפוארת של יותר מ-2,000 שנה של ייצור יין בעיר שטוטגרט ובכל הסביבה החקלאית שלה.

המוזיאון נמצא מתחת לגבעת ויטרמברג (Wuttemberg), החולשת על אזור הכרמים שבאזור. כאן מגדלים מאות שנים את הענבים ליקבים וליינות המצוינים של האזור, אחד המצטיינים ביינות שלו בגרמניה.


פאר הכרמים והיקבים של האזור:

https://youtu.be/ybs5ut23BaE

מוזיאונים בשטוטגרט

הגלריה הלאומית של שטוטגרט
הגלריה הלאומית של שטוטגרט
#על הגלריה לאמנות של שטוטגרט

שְטַאטְסְגָאלֶרי שטוטגרט (Staatsgalerie Stuttgart), הגלריה לאמנות של שטוטגרט, או הגלריה הלאומית של שטוטגרט, היא אטרקציה נפלאה לחובבי האמנות החזותית המבקרים בעיר ומוזיאון אמנות ששווה לבקר בו, אם מוזיאון האמנות שייך לעיר שטוטגרט, אז הגלריה הלאומית שייכת למדינה שהיא חלק ממנה.

בגלריה לאמנות של שטוטגרט נמצאים אוספי יצירות של מיטב האמנים, כשהמיקוד בו הוא על יצירות מהמאה ה-20. כללית, האוסף כאן מדגיש אמנות גרמנית, איטלקית והולנדית, לרוב קלאסית, לצד ציור ופיסול מודרניים ועכשוויים.

האוספים הקבועים כאן כוללים כ-800 פסלים, ציורים ויצירות. בגלריה מוצגות תערוכות מתחלפות הכוללות גם סוגי עבודות נוספים חם, כמו רישומים, צילומים והדפסים.


#מה תראו כאן?
בגלריה מגוון מרשים של אמנות מודרנית במאה ה-20, כמו גם יצירות חשובות של קבוצות אמנים שנמנים על זרמים סגנוניים דוגמת הפוביזם, הגשר, הפרש הכחול והקוביזם.

יש כאן אמנות גרמנית ואירופאית מהמאה ה-13 ועד ימינו. לצד אוסף של הציור הגרמני של ימי הביניים, מהשנים 1300-1550, תראו כאן אמנות איטלקית, מתקופת הרנסנס והבארוק ואפילו מבחר קטן של האימפרסיוניזם הצרפתי, בחדר משלו.

בחדרים המרשימים תוכלו לראות עבודות מרתקות של אמנים כמו מודיליאני, ורמיר, רובנס, טולוז לוטרק, רמברנדט, מאטיס, פיקאסו, בראק, קנדינסקי, רותקו, בקמן, שלמר, פולוק, בויס, קיפר ואחרים.

בתצוגה זמנית ב-2019 ראינו שם אפילו את הציור המפורסם של בנקסי, "ילדה עם בלון אדום". הציור נגרס במסגרת שלו, מיד בתום המכירה הפומבית שבה הוא נמכר במיליון דולר. הפרסום הרב שעוררה הגריסה הזו, שבנקסי מעורר המחלוקת עצמו התקין בה, הכפיל את שווי העבודה עבור הקונה המרוצה, פי כמה וכמה.


#תולדות המקום
המוזיאון נפתח לראשונה בשנת 1843. אז הוא נראה כמו עוד ארמון אמנות, במבנה אופייני לבנייני מוזיאונים באותה תקופה.

בשנת 1984 הוא שופץ, כשנפתח בו אגף "הגלריה החדשה" הירוק, חדש ומודרני מאד. העיצוב הזה היקנה למוזיאון את המאפיין האדריכלי המרכזי שלו, שהיא הרוטונדה שלו, המוקפת על ידי שלוש כנפיים. מאז השינוי הפך המקום ממוזיאון קטן ומקומי לאחד המוזיאונים הפופולריים בגרמניה ומהמובילים באירופה.

אגב, כשחנכו את האגף החדש, בניין מדהים עם קווים עכשוויים, התעוררה המון מחלוקת וביקורת אצל תושבים ומבקרים שמרניים ונוצר ממש סקנדל. היום רבים נוטים לראות בבניין יצירת אדריכלות אמנותית, שהיא לא פחות מרשימה מיצירות האמנות הנפלאות שמוצגות בתוכה.


#טיפים
ביום רביעי הכניסה בחינם כל היום.

כניסה חינם עד וכולל גיל 20, בכל הימים.

המוזיאון הזה הוא פתרון מצוין ליום ראשון, שבו החנויות סגורות. כך גם מרבית מקומות הבילוי בעיר.


מבט מקרוב לגלריה לאמנות של שטוטגרט:

https://youtu.be/OAWPHUozSh8


ביקור במקום:

https://youtu.be/AnDZe0v1sgo


תמונות:

https://youtu.be/X6_hbfQsJwA


העבודה הגרוסה של בנקסי מוצגת כאן ב-2019:

https://youtu.be/ynHl7bU_aPU
מוזיאון וירטמברג
מוזיאון וירטמברג, אלטן שְלוֹס
#על מוזיאון ההיסטוריה של וירטמברג

אלטן שְלוֹס (Alten Schloss), או אולד קאסל הם שמותיה של הטירה העתיקה, הממוקמת בלב שטוטגרט, ליד הכיכר המרכזית. כאן שכן מבצרו של הדוכס של וירטמברג וכאן נמצא היום מוזיאון וורטמברגישס לאנדסמוזיאום (WÂrttembergische Landsmuseum), המוזיאון להיסטוריה. המקום סוקר את תולדות העיר שטוטגרט ותולדות האזור, החל מתקופת האבן ועד ימינו.

הטירה עצמה נבנתה בשנת 950, החזיקו חזק, בכדי לשמור על סוסי הרבעה להתיישבות באזור של אותם ימים... בהמשך היא הפכה למשכנם של דוכסי וירטמברג ולארמון המפואר שלהם.

בשנת 1931 הטירה נפגעה בדליקה. עוד לפני שהספיקו לשקם אותה, החלה מלחמת העולם השנייה והיא נפגעה בהפצצות מטוסי בנות הברית, שהחריבו מעל חצי מהמבנים בעיר שטוטגרט. יש מסמכים המעידים על 80% מבתי העיר שנהרסו אז איתה.

בשנת 1969 בוצעו בטירה שיפוץ ושיקום יסודיים. כיום משכנת הטירה העתיקה את מוזיאון ההיסטוריה של וירטמברג (Landesmuseum Württemberg). המוזיאון הזה נוסד ב-1869, בידי הקיסר וילהלם הראשון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/50s9AcLDenU


אלטן שלוס:

https://youtu.be/0lGVyaKtq78


כתר המלך של וירטמברג:

https://youtu.be/m3a4XX5QNk8
מוזיאון המוסיקה של שטוטגרט
מוזיאון המוסיקה של שטוטגרט
#על מוזיאון המוסיקה בשטוטגרט

מוזיאון המוסיקה של שטוטגרט (Fruchtkasten) הוא מוזיאון המציג אוסף של כלי נגינה היסטוריים, עתיקים או ייחודיים. הכניסה ללא תשלום

המוזיאון, הממוקם בשילרפלאץ שבלב שטוטגרט, כולל אוסף קטן ואיכותי של כלי נגינה אירופיים ומרחבי העולם, בעיקר מהמאות 17-19. יש כאן אוסף של פסנתרים מהתקופה ההיא, כולל פסנתר מעניין עם שתי מקלדות. כל אלה מוצגים לצד כלי נגינה אקזוטיים, מתרבויות מוסיקליות שאינן מערביות, כולל כלי נגינה מהודו, סין והמוסיקה הערבית.

יש כאן אפילו גרמופון שייצרה החברה של תומס אלווה אדיסון, הממציא שפיתח אותו.

שווה לראות ולנסות כאן גם את אוסף הכלים האינטראקטיביים שבקומה העליונה. גם ילדים וגם מבוגרים מוזמנים לנסות ולנגן כאן בכלי נגינה שונים, כמו גיטרה, פסנתר ואפילו כלי נגינה חדשני המבוסס על חיישן תנועה ומייצר מוסיקה על פי תנועות הידיים שלכם.

זה כיף גדול וחינמי למשפחות ולאוהבי מוסיקה ואפשר לקבל כאן גם מדריך שמע עם הקלטות של קטעי נגינה, המנוגנים על ידי הכלים השונים שבתצוגה. המוזיאון הזה מהנה וכיפי, גם למי שלא יודעים הרבה על מוסיקה!


#טיפים
הכניסה חופשית ותרומות מתקבלות בשמחה.

לעיתים מתקיימים כאן קונצרטים נחמדים, בכלים שחלקם הם מהמוצגים שבמוזיאון.

מוזיאון מעולה לימי חורף ומזג אוויר גשום.
ורטמברגישס לאנדסמוזיאום
לַנדֶסמוּזיאוּם וירטמברג
#על מוזיאון ההיסטוריה של אזור שטוטגרט

מוזיאון ההיסטוריה של וירטמברג, בגרמנית "ורטמברגישס לַנדֶסמוּזיאוּם" (WÂrttembergische Landsmuseum), שוכן ב"אלטן שלוס" (Alten Schloss), הטירה העתיקה, ארמונם של דוכסי וירטמברג ואחד המבנים העתיקים ביותר בשטוטגרט.

המוזיאון נוסד כאן ב-1869, בידי הקיסר וילהלם הראשון. הוא מציג את ההיסטוריה של האזור ותולדות ההתיישבות בשטוטגרט. המוזיאון מתחיל מהתקופה הפליאוליתית ותקופת האבן, זמנים שבהם התיישבו ראשוני המקומיים באזור, דרך כיבושי הקלטים, הרומאים והאלמאנים. המוזיאון ממשיך וסוקר את שטוטגרט והאזור בימי הביניים, בתקופת הבארוק ועד לעת החדשה והעידן המודרני, במאה ה-21.

שלוש התערוכות המרתקות שכאן מציגות את האוספים שבמוזיאון. יש כאן פריטי ארכיאולוגיה, אמנות ופולקלור. הם מייצגים את ההיסטוריה של האזור, מאז התקופה הפליאוליתית ועד ימינו.

חוץ מהתערוכות הקבועות והמצוינות, מוזיאון ורטמברגישס לַנדֶסמוּזיאוּם מציג גם תערוכות מתחלפות שוות. כדאי ללמוד עליהן באתר ולא להפסיד דברים שמעניינים אתכם.


מבט מקרוב על הוורטמברגישס לאנדסמוזיאום:

https://youtu.be/50s9AcLDenU


ביקור במקום:

https://youtu.be/eWaM_TW_vdA


המוזיאון לאמנות של שטוטגרט
המוזיאון לאמנות של שטוטגרט
#על המוזיאון לאמנות חדישה של שטוטגרט

נוטף אלגנטיות מלוטשת, המוזיאון לאמנות של שטוטגרט (Kunstmuseum) נמצא על הקוניגשטראסה, המדרחוב הראשי של העיר, במבנה מודרניסטי מרהיב, המזכיר קובייה מצופת זכוכית.

שטחו של המוזיאון גדול והוא מציע 5,000 מטרים רבועים של חללי אמנות חדישה. יש מי שרואים בו מעין הדהוד מאוחר לחלומו של הקיסר, שבנה את הארמון שמולו ממוקם המוזיאון בשְלוֹסְפְּלאץ. ממש כמו שהוא רצה שיהיה ארמונו אז, הם אומרים על המוזיאון המרהיב הזה שהוא סוג של "ורסאי של האמנות המודרנית".

המבנה המרהיב ויוצא הדופן הזה שונה לגמרי מהארמון ומשאר המבנים שבכיכר הגדולה. מצד אחד, הוא מרשים בפשטותו האלגנטיות. מנגד הוא בולט במודרניות ובמעטפת הזכוכית המוארת שלו, שאם במהלך היום מזמינה להביט מתוך הבניין אל העיר שבחוץ, בערב היא מאפשרת לעוברים ושבים להציץ פנימה, אל תוך המבנה הפיסולי, המודרני, הבוהק ונוצץ בחשיכה.

במוזיאון לאמנות הזה יש אוסף של 15,000 יצירות אמנות חדישה, מהאמנות המודרנית ועד לאמנות עכשווית. אלו צמחו מהאוסף המקורי והפרטי שנתרם על ידי הרוזן סילביו דלה ואלה די קזנובה ב-1924, לעיר שטוטגרט.

ברבות השנים, לאחר מלחמת העולם השנייה ב-1945, ניהל את המקום יוג'ין קוארלבר ומיקד את אוסף האמנות כאן על ארבע נקודות: האימפרסיוניסטים השוואביים, הצייר אדולף הולצל (Adolph Holzel) ואנשיו, האמן אוטו דיקס, שהוביל את זרם "האובייקטיביות החדשה" והאמנות העכשווית של אזור שטוטגרט.

המוזיאון תוכנן על ידי משרד האדריכלים הברלינאי האשר וג'הלה (Hascher and Jehle). בנוסף לתערוכות שבו, יש במבנה גם חנות המוזיאון, חנות ספרים וחדרים לאירועים.


#טיפים
במקום יש גם בר ומסעדה, לטובת הרעבים. הישיבה בחוץ היא על כיסאות יפהפיים, מודרניים ואייקוניים, פרי עיצובו של המעצב והאדריכל הישראלי-בריטי רון ארד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-6H5XFYeoWg


תערוכה במוזיאון:

https://youtu.be/k1UJBa7M4F4


אדריכלות:

https://youtu.be/_sj7FytuAi8
מוזיאון וייסנהוף בבית קורבוזיה
#על מוזיאון הבאוהאוס בשטוטגרט

מוזיאון וייסנהוף (Weissenhofmuseum im Haus Le Corbusier‬), או וייזנהוף, סוקר את העקרונות, ההיסטוריה והיופי של שיכון וייסנהוף, שבו הוא נמצא. השיכון הדגים בשנות ה-20 של המאה הקודמת רעיונות אדריכליים חדשניים, כפי שבאו לידי ביטוי באירופה של אותם ימים.

המוזיאון נמצא בבית שתוכנן ונבנה בשנת 1927, על ידי האדריכל הנודע והחדשן לה קורבוזיה. הבית הזה היה מאז לאתר מורשת עולמית של אונסק"ו ומדגים את פאר העבודה האדריכלית של לה קורבוזיה באותה תקופה.

שיכון וייסנהוף כולו הוא אחד השיכונים המדגימים את ימי התום והזוהר של התנועה הבינלאומית, או הסגנון הבינלאומי באדריכלות.

את בתי השיכון ובכללם את הבית שבו שוכן המוזיאון, בנו 16 אדריכלים אירופיים, שכונסו בעיקר מהמרחב דובר-הגרמנית לתכנן את השכונה הזו. קורבוזיה היה אחד מהם והוא קיבל שתי חלקות מעולות, המשקיפות אל העיר. גם התקציב בו זכה לתכנון ובניית הבית היה גדול משל שאר האדריכלים. זאת תודות ליוקרה לה זכה וההערכה שרחש לו מי שעמד בראש הפרויקט מטעם העירייה, האדריכל הגרמני לודוויג מיס ואן-דר-רוהה.

האחרון נבחר אז מטעם העירייה המקומית להוביל את הפרויקט. הוא תקצב ובחר את האדריכלים האחרים, תיאם את התכניות, הכין את אתר הבנייה ופיקח על ההקמה של הבתים שבו.

בשנת 2002 עבר בניין הדופלקס הזה, שבנו לה קורבוזיה ופייר ז'נרה לבעלות העירייה. היא שיקמה אותו ופתחה בו את מוזיאון וייסנהוף.

בנוסף לו, עדיין עומדים על מקומם כיום 11 מהבניינים המקוריים שנבנו אז, בעוד השאר נהרסו בהפצצות על העיר, במהלך מלחמת העולם השנייה.


#טיפים
אל תחמיצו את העליה אל גג המבנה, בו תראו כיצד התמודדו עם התגלית הטרנדית החדשה של אותה תקופה והיא "השיזוף". יש כאן ממש מקום חדשני על גגו של הבית, לפנאי, רוגע ושיזוף.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/fD4S3BsR7Zk


תמונות מבית קורבוזיה:

https://youtu.be/4OzmDDQSqzQ


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.