» «
ארמון שאיו
ארמון שאיו
# על הארמון

ארמון שאיו, שהחליף את ארמון טרוקדרו הישן, הוא המבנה שנבנה וייצג את צרפת בתערוכה העולמית שהתקיימה בשנת 1937 בפריז.

ארמון שאיו, המורכב משני חלקים נפרדים ללא חיבור ביניהם, מאופיין בצורת שתי זרועות שנראות במבט אווירי כמו קשת מתוחה. המבנה עוצב בסגנון הסטרים ליין, שאלמנט הקימור בולט בו במיוחד. הוא נבנה על ידי האדריכלים לואי-היפוליט בואלו, ז'אק קרלו וליאון אזמה. המרווח שבין שתי הזרועות מאפשר תצפית יפהפייה אל מגדל אייפל, שאמפ דה מארס ונהר הסן.

כאן אימצה ב-10 בדצמבר 1948 העצרת הכללית של האו"ם, את ההכרזה בדבר זכויות האדם. האירוע הונצח באנדרטת אבן גדולה ברחבה הנקראת "טיילת זכויות האדם".

שריפה שפגעה באגף המזרחי של הארמון בשנת 1997, הביאה אותו למצב של דעיכה. אך עם השנים הוא הפך לגן עדן לארכיטקטורה ולבנייה. המקום עוצב מחדש ונפתח במרץ 2007 כמוזיאון האדריכלות והמורשת, המנסה לבחון את הארכיטקטורה הצרפתית מימי הביניים ועד ימינו.

באגף המזרחי של הארמון נמצא גם המוזיאון לפסלים צרפתיים, שנוצר מרעיון של הארכיטקט ויולה-לה-דוק. המוצגים מאורגנים בו לפי אזורים גאוגרפיים, תקופות ואסכולות. כך יכולים הצופים להשוות בין הסגנונות והרעיונות השונים.

מוסד נוסף הנמצא באגף זה הוא בית הספר לאדריכלות. יש בו ארכיון ארכיטקטורה של המאה ה- 20 ומרכז ללימודים גבוהים. באגף זה נמצא גם התאטרון הלאומי שאיו.#על המוזיאונים שבתוך ארמון שאיו

בתוך ארמון שאיו כמה מוזיאונים מעניינים שבהם תוכלו לבקר:

מוזיאון הימייה - מוקדש להיסטוריה הימית של צרפת. כאן תמצא דגמי ספינות שונים, מפות עתיקות וציוד ניווט ימי. המוזיאון ממוקם בתוך ארמון שאיו.

מוזיאון האדם - מוזיאון הכולל מוצגים אתנוגרפיים. הוא הוקם בשנת 1937 על ידי פול ריווה בעבור התערוכה העולמית לאמנות וטכנולוגיה של העידן המודרני. מטרת איחוד האוספים תחת קורת גג אחת הייתה הצגת התפתחות האדם מהתקופה הפרה היסטורית ואת השונות שבין התרבויות השונות.

מוזיאון המונומנטים - המוזיאון מציג את התפתחות האדריכלות של מורשת צרפת החל מימי הביניים ועד היום ותוכלו למצוא בו 2 גלריות: האחת מוקדשת לאדריכלות והשניה לציורי קיר וחלונות ויטרז' צבעוניים. במוזיאון תמצאו דגמים, הקרנות בתלת-ממד, ויטראז'ים, מודלים, ציורים, ספרים וסרטים.

תאטרון שאיו הלאומי - פה תוכלו למצוא את הצגות התאטרון הטובות ביותר בפריז. התאטרון מארח הצגות רבות ונחשבות מרחבי העולם ומכיל 3 אולמות מפוארים, בגדלים שונים. יש בו מחלל אינטימי וקטן ועד לאולם ענק. הגראנד פוּאַיֵיה, מבואת הכניסה של התאטרון, מספק מראה יפהפה של הגנים, הבריכות והמזרקות של גני הטרוקדרו.#גני טרוקדרו

גני טרוקדרו (Trocadéro) הגנים הירוקים מכילים מגוון פסלים, חלקם ותיקים במיוחד. בלב הגנים תוכלו למצוא את "מזרקת ורשה" הארוכה והיפהפייה. הם מחולקים למספר מפלסים מקושטים בפסלים. שטח הגנים הוא 93,930 מ"ר. כדי להגיע אליהם ממגדל אייפל, ניתן לעבור את גשר פון ד'לנה (Pont d'Iéna), המחבר בין שתי גדות הסן.

הגנים נבנו כחלק מהארמון המקורי שהיה כאן לפני ארמון שאיו, ארמון טרוקדרו ונקראים כך על שם קרב טרוקדרו שבצרפת, בו השתתפו הצרפתים בשנת 1823.

הגנים הגדולים פתוחים לציבור הרחב והם מתאימים לפיקניק נעים בחודשי הקיץ. בשולי הכיכר הגדולה שבמרכז הגנים תוכלו למצוא בית קפה קטן ובו קינוחים מעולים.

בשעות הלילה הפסלים מוארים ובמהלך היום נחמד להצטלם בגנים כשברקע מגדל אייפל המרשים.

עבור תושבי פריז הגנים משמשים מקום מפגש לאוהדי "סקייט בורד" ו"רולר" והכיכר משמש בקביעות להפגנות, מאורעות וחגיגות שונות.

מבט מקרוב על גני טרוקדרו:
https://www.youtube.com/watch?v=4JtQlB8Yqj8
מוזיאון הנמל הפתוח
מוזיאון הנמל הפתוח
#על מוזיאון הנמל הפתוח של אמסטרדם

כשאתם ליד מוזיאון נמו, הציצו אל המזח שליד. שם תוכלו לראות את אוסף הספינות העתיקות של אמסטרדם (Harbour Museum Society). לקרוא לזה מוזיאון זה קצת משעשע, כי הוא לא נותן מידע או תוכן, מעבר להצצה בספינות העתיקות, אבל האמת היא שזה מראה מרתק, שמחזיר בבת אחת לזיכרונות הילדות של סרטים שאהבנו לראות.

כך או כך, תוכלו לראות כאן אוסף של 20 ספינות עתיקות, תצוגה ימית של הספינות שעוגנות בנמל - מקום נחמד לחובבי היסטוריה ימית.

יש כאן מגוון רחב של ספינות, ממפרשיות עתיקות פחות או יותר ועד לאניות שירות ישנות וסירות מנוע מכובדות יותר.

הנמל שבו עוגנות הספינות העתיקות הללו היה בעבר הנמל של חיל הים ההולנדי וממנו גם יצאו במאה ה-17 ספינות המסחר הידועות של האימפריה ההולנדית.

הספינות עוגנות, כאמור, בין מוזיאון נמו למוזיאון הימי של אמסטרדם, כך שמכאן טבעי יהיה לחובבי האוניות והספנות להמשיך גם אליהם. תהנו!


מבט בספינה עתיקה שמול המוזיאון דווקא:

https://youtu.be/NBDz9h2WTWk
המוזיאון הימי של חאניה
‪המוזיאון הימי של חאניה
#על מוזיאון הספנות של חאניה

במוזיאון הימי של חאניה (Maritime Museum of Crete), שנמצא במבצר פריקה, שעל מזח הנמל הוונציאני, אפשר למצוא מגוון מוצגים שקשורים להיסטוריה הימית של העיר ופריטי ספנות מהעת העתיקה, דרך הקרב על כרתים במלחמת העולם השנייה, ספינות חיל הים היווני ועד ימינו.

מוצגים כאן ממצאים מספינות עתיקות ומלב ים, תצוגות של כלי שיט, לצד קונכיות וצדפים ומה שללא ספק מהווה את היהלום שבכתר המוזיאון - דגם בגודל טבעי, של ספינה מינואית של ממש, שנבנתה מהחומרים המקוריים שלה.

במוזיאון מוצגים גם דגמים קטנים יותר של ספינות עתיקות, מתקופת הברונזה, דרך קורבטה לליווי שיירות ממלחמת העולם השנייה ועד לדגמי אוניות סוחר יווניות וצוללות ומשחתות יווניות.

מטרתו של המוזיאון הימי היא לספר את תולדות הספנות היוונית בכלל והספנות של כרתים בפרט. לכן הממצאים במוזיאון מסודרים באופן כרונולוגי.

גם למבנה המוזיאון יש חשיבות היסטורית, שהרי מעל גגו של הבניין הונף לראשונה דגל יוון בשנת 1913, כשכרתים הפכה רשמית להיות חלק מיוון.


מבט מקרוב על המוזיאון הימי של חאניה:

https://youtu.be/DlpDioOe6Kw
המוזיאון הימי של איה
המוזיאון הימי של איה
#על מוזיאון הספנות של הכפר

לא בטוח שהמוזיאון הימי של איה (Naftiko Mousio) מיועד לכל אחד. מצד שני, אם אתם חובבי ספנות, תוכלו למצוא הרבה עניין במקום הזה.

ההיסטוריה של הכפר איה, הרבה לפני שהפך למקום נופש טרנדי לתיירים עשירים, היא של כפר שבו התגוררו ספני האי. אלו היו "ימי הזהב" של הימאים באיה.

הכל נגמר ברעידת האדמה של 1956. בבת אחת הפך איה למוקד הרס ענקי ובשל כך הוא הפך לכפר רפאים. ההריסות ננטשו בידי רבים מתושביו, שהעדיפו לעבור לכפרים "בטוחים יותר", כאלו שנפגעו פחות ברעידת האדמה הקשה.

מהמרכז הימי של סנטוריני ומקום מגוריהם של יורדי הים, הפך איה, תוך זמן קצר, לסתם כפר, שחציו הרוס ותושביו החזקים נטשו אותו.

אך עם השנים, משהפכה התיירות לענף הראשי בפרנסת האי, שוקם הכפר והפך לאתר תיירות פופולרי. אז החליטו באיה להנציח את ימיו ככפר ימאים.

המוזיאון הקטן שהוקם בכפר מציג פריטים שונים מההיסטוריה הימית של איה ושל האי סנטוריני כולו. במוזיאון מוצגים חלקי אניות, עוגנים וחרטומי ספינות, מכשירי ניווט ימי, דגמים של ספינות היסטוריות שפעלו בסנטוריני, פריטי ספנות עתיקים, מתקופות שונות ולצרכים שונים, ומגוון נאה של מוצגים מתחום הימאות היוונית של האיים.

במוזיאון יש גם ספרייה מרשימה ומוצגים בה איורים רבים מתולדות הספנות באי.

מוזיאוני ים

המוזיאון הימי
המוזיאון הימי
#על המוזיאון

אם אתם חובבי היסטוריה אך במיוחד היסטוריה ימית, המוזיאון הזה מושלם עבורכם. כאן תוכלו להכיר מקרוב את חייהם של יורדי הים וכלי השיט שלהם.

המבנה המיוחד שבו אתם עומדים כעת שימש בעבר כמספנות מלכותיות, בהן נהגו לבנות, לתקן ולאחסן ספינות. המוזיאון הראשון שהוקם כאן, נוסד בשנת 1929. מטרתו הייתה להמחיש את השיעורים בבית הספר הימי הישן. באותה העת, המוזיאון והספרייה אספו חפצי אמנות שונים מבתי ספר ימיים בערים נוספות. בשנת 1935 החליטו הארגונים בברצלונה להקים מוזיאון ימי גדול, שיעזור לתעד ולהנציח את חשיבות ענף השיט והפעילות הימית של העיר.

בתוך החלל הענק מקורה הקשתות, שהיום מהווה המוזיאון הימי של ברצלונה, תוכלו לראות דגמים של סירות ולקרוא על סיפורים של יורדי הים. תוכללו ללמוד כאן על ההיסטוריה הימית העשירה של קטלוניה ולראות תערוכות שונות הקשורות לניווט וספינות. המוזיאון מתאים לילדים, אבל לא פחות - גם להורים.

שימו לב במיוחד לדגם הספינה המשוחזרת "גאלי" - אוניה שטוחה המונעת באמצעות משוטים או מפרשים, שהופעלו אז בידי אסירים או עבדים. ספינה זו הובילה את הצבא הספרדי לניצחון גדול בשנת 1571, כנגד ספינות הטורקים.

עוד חוויה מושלמת לילדים היא הספינה השטה, שנמצאת באחת מהאולמות ותוכלו להרגיש את התזוזות שלה כתוצאה מהרוחות המנשבות מסביבה. תנו לילדים לעלות על הסיפון ולהפליג בדמיונם ללב ים.

תמצאו כאן גם חלקי ספינות מהתקופה הרומית, תבליטים מהתקופה הערבית, רהיטים של ספינות נוסעים, תערוכה המוקדשת להתפתחות ספינות הקיטור ועוד המון נושאים מרתקים. גם מפות ימיות, עתיקות ונדירות, הן חלק בלתי נפרד מהמוצגים שכאן.

מבט מקרוב:

https://www.youtube.com/watch?v=Ff4GUActZPs
ספינת הקליפר קאטי סארק
ספינת הקליפר "קאטי סארק"
#על הספינה של גריניץ'

ספינת הקליפר האייקונית "קאטי סארק" (Cutty Sark) היא סוג של מונומנט ימי שראוי לבקר בו כשנמצאים בגריניץ'. מדובר בספינה שבמחצית השנייה של המאה ה-19 נחשבה לספינת המפרשים המהירה בעולם.

הספינה הזו הפכה לאגדה כשנוצרה בעידן של מירוץ טכנולוגי שהתקיים אז בין חברות הספנות המובילות בבריטניה, מירוץ שמטרתו לייצר את הספינה המהירה ביותר בעולם. זה קרה לאחר שבוטל המונופול שניתן עד אז לחברה אחת ונפתח מאבק איתנים על יבוא של תה עבור חברת הודו המערבית.

מי שניצחה אז הייתה אכן ה"קאטי סארק", ספינת מפרש שיוצרה בסקוטלנד וגם זכתה לשם, שפרושו בשפה הסקוטית הוא... "תחתונית" או "חצאית קצרה". היא הייתה אמנם יפה ומרשימה, אבל לפני הכל היא הייתה מהירה ואיפשרה ליצרנית להשיג את חוזי היבוא הטובים ביותר, של תה מהודו.

בימינו ממחיש המוזיאון הימי הבריטי, באמצעות הקאטי, את עוצמתו ההיסטורית של הצי המלכותי של האימפריה הבריטית. במהלך הביקור ניתן לסייר בה וללמוד על חיי המלחים בספינות סוחר של אותם ימים ועבודתם בים. באוניה מוצג גם אוסף של חרטומי ספינות עתיקות מרחבי העולם.

לידה, אגב, מוצגת יאכטה בשם "ג'יפסי מאוס" שבה הקיף ספן בשם פרנסיס צִ'יצֶ'סְטֵר לבדו את העולם, כשהיה בגיל 65.


#טיפים
התשלום עבור הכניסה הכניסה כולל בדרך כלל גם הדרכה. בררו בקופה.


מבט מקרוב על הקאטי סארק:

https://youtu.be/FLYUyjVI2pA
המוזיאון הימי של הולנד
המוזיאון הימי של הולנד
#על המוזיאון

המוזיאון הימי של אמסטרדם (Amsterdam Maritime History) מציג את סיפורם של יורדי הים ואת חייהם המרתקים. באמצעות המוזיאון תוכלו ללמוד על חייהם ועולמם בצורה אינטראקטיבית ומודרנית. המוזיאון הוקם בשנת 1656 והוא נמצא במרחק הליכה קצר ממוזיאון המדע נמו. עד שנת 1973 הוא שימש בכלל כמחסן בעבור הצי ההולנדי, עד שנפתח כמוזיאון.

במוזיאון מוצגים פריטים היסטוריים החל מלפני 500 שנים השייכים לצי ההולנדי. הצי היה אחד מהחזקים בעולם. יש בו הרבה תכנים ומוצגים, המאפשרים למבקרים להתחבר ולהכיר לעומק את תולדות הימאות במדינה. בגלל הטכניקות המגוונות כמו משחקי וידאו, הצגות ואפקטים חזותיים, גם הילדים ימצאו בו הרבה עניין. הילדים, אגב, יוכלו להתנסות בעבודת הספנות ולבקר בחלקי הספינה השונים. במוזיאון גם מפות ימיות ישנות ודגמי ספינות ואניות.

לפני כמה שנים שופץ המוזיאון: בחצר נבנו קירות זכוכית ובתקרתה נתלו נורות לד קטנטנות. בערב, התחושה היא ממש כמו של שמים פתוחים וכוכבים קטנים מנצנצים מלמעלה. זוהי מחווה ליורדי הים שהפליגו בספינות ונעזרו בכוכבים, שהיוו מצפן עבורם. למרות השיפוצים שנערכו עם השנים, עדיין ניתן לראות את המראה הקלאסי שלו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/2WvjxxZdowY


ביקור במקום:

https://youtu.be/a8GdbZZJFRs


הדרכה:

https://youtu.be/obkjab5oGzg
מוזיאון המרינה
מוזיאון המרינה, המוזיאון הימי
#על מוזיאון יורדי הים שבמנזר ז'רונימו

באגף המערבי של מנזר ז'רונימוש נמצא מוזיאון המרינה (Museu de Marinha). אם אתם חובבי ספנות וימאות, הגעתם למקום הנכון. כחובבי ים תוכלו לראות במוזיאון הזה מגוון גדול ומרשים של פריטים ימיים מעברה הימי המפואר של פורטוגל ולגלות כיצד היא שלטה פעם בנתיבי המסחר הימיים אל המזרח.

יש כאן אמצעי ניווט עתיקים, דגמי סירות ואניות מתקופות שונות, פריטים היסטוריים מתולדות ההפלגות הפורטוגזיות ומעידן התגליות ועוד. תוכלו ללמוד הרבה, גם על הצד הטכני של הספנות העתיקה בימי האימפריה הפורטוגזית וגם על הרוח והנפשות הפועלות בהנעה של התהליכים ההיסטוריים של גילוי הצירים הימיים לכל מקום בעולם.


הנה הצצה מקרוב:

https://youtu.be/gfWF9pmaFYU


המוזיאון הימי הלאומי
המוזיאון הימי הלאומי
#על המוזיאון

המוזיאון הימי המוביל בבריטניה ובעולם כולו הוא המוזיאון הזה, שמצליח לרתק בייחודיות שלו ולהמחיש את עוצמתה הגדולה של בריטניה כמעצמה ימית בעבר.

המוזיאון הימי הלאומי נמצא בגריניץ', בסמוך לפארק. מרבית המוצגים שלו מצויים גם באינטרנט, כך שמי שלא מצליח להגיע אליו, יכול עדיין לבקר בו גם מרחוק. המוזיאון שייך לשורת המבנים ההיסטוריים הנמצאים באתר המורשת הלאומית של גריניץ'.

במוזיאון תמצאו אוסף המתאר את ההיסטוריה הימית של בריטניה, כמו גם ארכיון ימאות וספנות, שחלקו נמצא במבנה בית המלכה שעומד כאן עוד מהמאה ה-17. במקום מגוון של פריטים היסטוריים מעניינים, כולל מדים ימיים, ציורים, מפות ועוגנים.

בקומה הראשון יש מפה ענקית, שעליה ניתן "לטייל" ולתת לילדים (וגם למבוגרים) ללמוד, להצטלם וליהנות יחד.

הגנים היפים של המוזיאון, תוכננו בשנות ה-70 של המאה ה-19. מתחת לגנים עוברת מסילת רכבת המקשרת את גריניץ' עם לונדון ולכן רק לאחר שהסתיימה בנייתה של המסילה, נשתלו הגנים מחדש, בסגנון האנגלי שאותו אתם רואים עכשיו.


#טיפים
המוזיאון פועל בחסות הממשלה. הוא מוגדר כגוף ללא מטרת רווח ולכן הכניסה אליו היא חופשית. לתערוכות המתחלפות משלמים דמי כניסה.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=5v8O1i6TQPM


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.