» «
מוזיאון המדע של סן פרנסיסקו
אֶקסּפלֹוראטֹוריּום, מוזיאון המדע
#על מוזיאון המדע מהטובים בעולם

מוזיאון המדע של סן פרנסיסקו נקרא "אקספלורטוריום" (Exploratorium). משנת 1969 הוא מושך אליו המוני מבקרים, תלמידים, סטודנטים וסקרנים, הנחשפים לתצוגות מרהיבות של מדע המשולב באמצעים טכנולוגיים וזוכים בתוך כך ללמוד על העולם שבו אנו חיים.

האקספלורטוריום (Exploratorium) נחשב לאחד ממוזיאוני המדע הטובים בעולם, אולי אף המשובח שביניהם. עם תצוגות אינטראקטיביות, המשתמשות ועוסקות בתחומים כמו טכנולוגיה, אמנות ואנושיות, מצליח מוזיאון המדע המודרני הזה לא רק להשכיל את המבקרים אלא גם לעורר רגש ועניין אמיתיים.

אל מוזיאון המדע בסן פרנסיסקו מומלץ להגיע עם הילדים ולא רק איתם, כי זהו מוזיאון לכל המשפחה, המציע סדנאות לקהל הרחב.

משכנו החדש ממוקם בבניין עגול ומרשים, בתוך המתחם המרהיב של ארמון האמנויות (Palace of Fine Arts), בקרבת גשר "שער הזהב", בשדרת Marina ורחוב Lyon.


#מה תראו כאן?
אֶקסּפלֹוראטֹוריּום יכולים המבקרים, כולל הילדים, לראות מעל 600 תצוגות אינטראקטיביות. כאן אתם מוזמנים להתנסות, לגעת, לשמוע, לחוש ולגלות עובדות מעניינות ומפתיעות על העולם הסובב אותנו.

יש כאן עיסוק בשלל מדעים ותחומי עניין, כולל טבע, זואולוגיה, טכנולוגיה, התנהגות מתמטיקה ומדעי החברה והאדם.

בנוסף לאותן תצוגות מרתקות, יש כאן גם שלל סדנאות ופעילויות אינטראקטיביות המאפשרות לכל אחד מהמבקרים כאן להפוך לחוקר ומדען לשעה קלה.


#טיפים
כניסה חינם לילדים מתחת לגיל 4.

כדאי להתעדכן באתר שלמטה על התצוגות השונות טרם ההגעה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/qWUtv1T-SPk


ביקור בחדר ה"אפטר דארק":

https://youtu.be/VvQ4h6XEyu8


עבודת בלונים עם עשרות אלפי בלונים:

https://youtu.be/XtSUkMo3JfY


בלוגרים:

https://youtu.be/i8dw8ntdmWw


הדרכה:

https://youtu.be/-Q_E1s03wj0
מוזיאון ארט סאיינס
מוזיאון ארט סאיינס
#על המוזיאון שצורתו כשל פרח לוטוס לבן

אם תביטו אל החוף של העיר-מדינה סינגפור, באזור מרינה ביי, תראו בין המבנים המדהימים שעל החוף מבנה לבן, שנדמה כאילו הוא צף על פני המים. המבנה המרהיב הזה מזכיר פרח לוטוס ענקי, או לחילופין מעין כף יד שנפרשת לברכת שלום.

מדובר במוזיאון ארט סאיינס (ArtScience museum), או מוזיאון המדע והאמנות של סינגפור. מבנה הלוטוס שלו מכיל 3 קומות שבהן מוצגות תערוכות מתחלפות, בנושאים של מדע ואמנות.

מוזיאון ארט סיינס, מוזיאון האמנות-מדע של סינגפור, נמצא בסמיכות לשלושת המגדלים המרשימים והגבוהים של מרינה ביי סנדס. צורת פרח הלוטוס שלו נותנת להם איזון רוחני מסוים.

במוזיאון מתקיימים גם פסטיבלים ואירועים שונים, לרוב בתחומי המדע והאמנות. אחד מהם הוא למשל פסטיבל סרטי האנימה היפניים השנתי.

אגב, למבנה צמודה חנות ענקית של לואי ויטון, שבזכות קירותיה הנוצצים היא נראית למרחקים.


#אדריכלות המקום
על העיצוב האדריכלי של מוזיאון הארט סאיינס הופקד מי שתכנן את כל פרויקט המגדלים, המרינה ביי סנדס והסקיי פארק. מדובר באדריכל הישראלי המפורסם, שחי ויוצר בקנדה, משה ספדיה. שלושת המגדלים הגבוהים, לדבריו, מדמים חפיסות קלפים עומדות.

ביחד עם עוד 100 אדריכלים במשרד הקנדי שלו ו-100 אדריכלים נוספים ממשרד אדריכלים בסינגפור, הוא פתר את כל הבעיות שעלו במהלך תכנון הפרויקט המשולב והאדיר הזה. הוא גם האחראי לצורתו המיוחדת של המוזיאון, צורה של פרח לבן וגדול, שגם מזכיר כף יד ענקית.

את המבנה בנו כ-18 אלף עובדים, שהצליחו לסיים את הבנייה בתוך פחות מ-4 שנים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/pautYCk4RDM


תערוכה במקום:

https://youtu.be/LXbn8q4TN8M


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-6Z-YRiuhwk


ביקור במקום:

https://youtu.be/fklTROWPZ2M


אמנות פוגשת מדע:

https://youtu.be/HYrKVUYNO9U


תיאור מילולי מצוין:

https://youtu.be/u7xE1viA4QY


הקרנה על המקום:

https://youtu.be/ShwcWu0no8Y
מוזיאון קופרניקוס
מוזיאון קוֹפֶּרניקוּס
#על מוזיאון המדע של ורשה


מוזיאון קוֹפֶּרניקוּס (Centrum Nauki Kopernik) הוא מוזיאון מדע שמנסה לחבר בין מדע ותרבות, אמנות ופילוסופיה. מטרתו המוצהרת של המוזיאון לעורר את הסקרנות של המבקרים בו, לעודד חשיבה ולעורר דיון תרבותי, ספציפית בתחומי המדע ובאופן כללי על הידע האנושי בכלל.

את כל אלה מייצרים במוזיאון באמצעות טכנולוגיה חדשנית, תערוכות אינטראקטיביות ומזמינות, הרצאות, סדנאות ופעילויות מגוונות לגילאים שונים. המבקרים יכולים ללמוד את חוקי הטבע באמצעות ניסויים ומוצגים אינטראקטיביים.

מרכז המדע קופרניקוס נקרא על שם גאון האסטרונומיה הפולני ניקולאוס קופרניקוס, האיש שבזכותו הבין העולם שכדור הארץ אינו מרכז היקום, כמו שטענה הכנסייה עד אז וכפתה את דעתה על אנשי המדע, אלא אחד מכוכבי הלכת שחגים מסביב לשמש.


#מי היה קופרניקוס?
ניקולאוס קופרניקוס היה אסטרונום, מתמטיקאי, כלכלן וכומר פולני. הוא היה הראשון בהיסטוריה שהציג תאוריה מדעית לפיה כדור ארץ ושאר כוכבי הלכת סובבים את השמש, כך שכדור הארץ אינו מרכז היקום כמו שסברו בני-האדם עוד מימי יוון העתיקה. הוא ניסח את התיאוריה שלו בצורה מעמיקה ומדעית ולמעשה פתח בכך את המהפכה המדעית המודרנית כולה.

חשוב לדעת שתפקידיו הרשמיים של קופרניקוס היו כאיש דת, מושל, משפטן, אסטרולוג ורופא, בעוד שאסטרונומיה היתה בשבילו תחביב ועיסוק צדדי.

התאוריה שלו לגבי מרכזיותה של השמש במה שייקרא אחריו מערכת השמש, היא ללא ספק אחת התגליות החשובות בהיסטוריה והיא השפיעה גם על תחומים רבים אחרים בתולדות האנושות.

התיאוריה של קופרניקוס נקראת התיאוריה ההליוצנטרית, שמעמידה את השמש במרכז מערכת השמש ואת כדור הארץ כסובב סביבה. תיאוריה זו נגדה את הגישה הגיאוצנטרית השלטת, שהעמידה את כדור הארץ במרכז היקום וגרסה שכוכבי הלכת והשמש הם שמקיפים אותנו.

למזלו של קופרניקוס, שמרה עליו תושייתו של בעל בית הדפוס שהדפיס את ספרו. הוא הוסיף לספר הקדמה קצרה, שציינה שהתורה של קופרניקוס היא רק כלי עזר מתמטי לחישוב תנועת גרמי השמיים. בזכות עובדה זו אישרה הכנסייה את הפצת ספרו ולא ראתה בו כמי שקורא תיגר על אלוהים. בכך הוא ניצל מגורל קשה שנכון היה אז למי שחשבו אחרת מהגישה הדתית השלטת, שלפיה כדור הארץ הוא מרכז היקום.


#טיפים
אם אתם מתכננים להגיע בסופ"ש, הגיע מוקדם כדי להימנע מהתורים.

התעדכנו באתר האינטרנט לגבי פעילויות שעתידות להתקיים ביום הביקור והירשמו מראש, אם ניתן.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://youtu.be/-w3JOkd_Mds
פביליון הידע
פביליון הידע
#על מוזיאון המדע של ליסבון

המבוגרים שבינינו עוד זוכרים את הסצנה מהסרט "אי.טי. – חבר מכוכב אחר", שבה מרחפים אליוט ואי.טי. החוצן, על גבי אופניים באוויר. אם חלמתם פעם ועדיין תרצו לממש את זה, יתכן שהגעתם למקום הנכון...

ב"פביליון הידע" (Pavilhão do Conhecimento) של ליסבון, שנקרא בפורטוגזית פּאביליָאוּ דוּ קוֹנֶסימֶנטוּ, תמצאו מוזיאון מעולה למדע ולטכנולוגיה. זהו מוזיאון חדשני ומהנה במיוחד. הגדוש בפעילויות והמחשות ואינטראקטיבי במיוחד, מה שאומר שניתן לעשות בו פעילויות של ממש ולא רק לצפות במוצגים באופן פסיבי.

בניגוד לחלק ממוזיאוני המדע, הפונים במיוחד לילדים ולבני נוער, פביליון הידע של ליסבון מתאים לילדים ולמבוגרים כאחד. הוא מציע מגוון רחב של פעילויות מלמדות ומהנות, כולל רכיבה על אופניים ה"מרחפים" באוויר, חקר של מעגלים חשמליים, הטסה של טיסני נייר, פתרון ואתגרים במגוון משחקי חשיבה, צילומים כאסטרונאוטים, או שכיבה על מיטת מסמרים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/1RzDuzS0OQ0

מוזיאוני מדע

מוזיאון המדע של הונג קונג
מוזיאון המדע של הונג קונג
#על מוזיאון המדע המצוין של הונג קונג

מוזיאון המדע של הונג קונג (Hong Kong Science Museum) הוא מוזיאון בן 4 קומות, שאפשר לבלות בו שעות רבות של הנאה. יש כאן לא פחות מ-18 אולמות תצוגה, עם מעל 500 מוצגים ושלל תערוכות אינטראקטיביות, בהן יוכלו המבקרים להתנסות בפיזיקה, מדע, טכנולוגיה, אנרגיה, כדור הארץ ועוד.

חשוב לא להתבלבל עם פארק המדע בהונג קונג, שהוא אזור ההייטק של העיר. מדובר במוזיאון אחר, שהוא אטרקציה נהדרת לכל המשפחה.

במוזיאון שכאן, תמצאו בין היתר, סימולטור של נסיעה במכונית אמיתית, אגף מראות, הדגמה של כוחות פיזיקליים שונים, כמו המתקן הגדול בעולם שמדגים הפיכת אנרגיה פוטנציאלית לאנרגיה קינטית, או המחשה של צריכת אנרגיה, עקרונות של מיחזור ועוד.

יש כאן תצוגה של שלל עקרונות פיזיקליים ומדעיים בנושאי תנועה, אור, קול, חשמל ואלקטרומגנטיות. הילדים יוכלו לקבל המחשות מדעיות בתחומים כמו מתמטיקה, מדעי החיים, גאוגרפיה, מטאורולוגיה ומדעי המחשב. גם טכנולוגיה מטופלת כאן יפה, בתחומים כמו תחבורה, תקשורת, שימור אנרגיה, טכנולוגיות מזון ועוד.

הילדים ייהנו כאן גם מחדר עריכה של סרטים, בו הם יוכלו ללמוד כיצד עורכים אותם. אחרי שיצלמו באמצעות מצלמת הווידאו שיקבלו, הם יוכלו לערוך את הסרט, להוסיף לו אפקטים, לשלב קטעי וידאו נוספים ועוד. זו הנאה צרופה ל"דור המסכים"...


#טיפים
מקומו של מוזיאון מדע, באזור צים שא צוי מזרח ובסמוך למוזיאון להיסטוריה של הונג קונג, מבטיח יום מוזיאונים נהדר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zmOi9iwqM7c
מוזיאון הטפילים
מוזיאון הטפילים בטוקיו
#על מוזיאון הטפילים בטוקיו

מוזיאון הטפילים של טוקיו (Meguro Parasitological Museum) הוא מוזיאון שמוקדש לטפילים משומרים של בני אדם ושל בעלי חיים. המוזיאון הזה, כבר הבנתם ודאי, מומלץ לאנשים שלא חוששים מדברים מוזרים ואולי אף מתעניינים בהם.

מוזיאון הטפילים, או מוזיאון הפרזיטים של טוקיו, הוא ככל הנראה המוזיאון היחידי בעולם שמוקדש כולו לטפילים. תוכלו ללמוד כאן על הטפילים, שחיים, כמה נורא, גם בגופנו, ממש עכשיו. לא צריך לפחד מהם או לחוש גועל, אלא להיות מודעים לקיומם ולראות אותם, אם תרצו בכך, מקרוב.

כאן, אגב, תוכלו לראות את תולעת הטפיל הארוכה בעולם, שאורכה ‭8.8‬ מטרים!


#טיפים
הכניסה ללא תשלום.

ההסברים ליד המוצגים הם ביפאנית. מוצע למבקרים מכשיר תרגום קולי לאנגלית.


מבט מקרוב במוזיאון הטפילים של מגורו:

https://youtu.be/_vrb_Ww-KBU
מרכז המדע ומוזיאון הטכנולוגיה
מרכז המדע ומוזיאון הטכנולוגיה
#על מרכז המדע והטכנולוגיה של סלוניקי

מרכז המדע ומוזיאון הטכנולוגיה של סלוניקי (Science Center & Technology Museum), שנמצא מעט צפונית לעיר, הוא אחד ממוזיאוני המדע המודרניים מסוגם בעולם. בהתחשב באיכות ובכמות של המוצגים שבו, עלות הכניסה למוזיאון יכולה להיחשב כאן ללא יקרה.

יש כאן התנסויות, תצוגות אינטראקטיביות והדגמות משלל סוגים, להרבה חוקים מערכות טכנולוגיות וחוקי פיזיקה ומדע. המוזיאון מחולק ל-3 חלקים כשחלק נכבד תופסים עניינים של תולדות המדע והטכנולוגיה וההמצאות השונות.

בחדר הירוק תלמדו על העולם וכיצד נכון לנהוג בו, או לא לנהוג, יש היכרות מסקרנת ומדהימה עם הרעיונות של הממציא ניקולה טסלה ועוד.

המרכז כולל גם פלנטריום להיכרות עם החלל, תיאטרון בתלת ממד, סימולטוריום מבוסס מציאות מדומה המאפשר לחוות את החיים כמו שנראו והרגישו במאות הקודמות, כולל "לוחמה פעילה" בקרבות שונים ותערוכות זמניות בנושאים מדעיים שונים.

לצד שלל האפשרויות של המוזיאון ותערוכות המדע מתחלפות, יש לא מעט פעילויות לילדים ונראה שלא יהיה להם משעמם לרגע.


מבט מקרוב בתצוגת הפתיל של טסלה במוזיאון:

https://youtu.be/3-tbxqSNvW0
מוזיאון המדע בירושלים
מוזיאון המדע בירושלים
#על מוזיאון המדע של ירושלים


מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים (Bloomfield Science Museum) הוא אחד ממוזיאוני המדע הטובים בישראל. המוזיאון נמצא בקריית המוזיאון, לא הרחק ממוזיאון ישראל ומהאוניברסיטה העברית שבגבעת רם.

המוזיאון מציג תערוכות מתחלפות על מדע וטכנולוגיה. התערוכות כאן הן בדרך כלל אינטראקטיביות, כלומר מאפשרות למבקרים לגעת ולהפעיל את המוצגים ולא רק לצפות בהם.

המוזיאון עוסק גם בחינוך מדעי ומקיים אירועים לקהל הרחב ולאקדמיה. בין השאר, הוא מפעיל את תחרות מדענים ומפתחים צעירים ומארח מפגשי מדע לילדים בגילאים שונים.


הנה מוזיאון המדע בירושלים:

https://youtu.be/ggRfiT4yG6c


מרכז המדע של סינגפור
מרכז המדע של סינגפור
#על המוזיאון המדעי הנהדר של סינגפור

מרכז המדע של סינגפור (Science center Singapore) הוא מוזיאון מדעי, שבו מתחם גדול של מוצגים אינטראקטיביים, המציעים שעשועים, המחשות לימודיות שונות, התנסויות, סרטים והדגמות מרשימות של עקרונות מדעיים שונים.

יש כאן גם אולם קולנוע, בעל מסך ענק בגובה של 5 קומות. גם מי שביקרו במוזיאוני מדע דומים בעולם ייהנו כאן.

במרכז המדע הזה יש קומה שלמה המוקדשת לעולם הים. זה קורה באמצעות אקווריומים ענקיים, עם מבחר יצורי ים נדירים ודגים מרהיבים ומעניינים. אפילו חובבי אקווריומים שראו את הטובים שבהם יימצאו כאן עניין ומחוץ לבניין יש מתחם של שעשועי מים, שמוסיפים לידע גם חווייה.


#טיפים
הצטיידו בבגדי ים או בגדים להחלפה - למתחם שעשועי מים.

ביציאה מהמוזיאון שווה להציץ בגן הסיני הסמוך והנהדר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/OkbxedJN0x8


ביקור במקום:

https://youtu.be/dj7_FXMUOtE


הדרכה:

https://youtu.be/7DLydxkST_s
מרכז המדע של קליפורניה
#על המרכז המדעי הפופולארי של מדינת קליפורניה

מרכז המדע של קליפורניה (California Science Center) הוא מוזיאון חינמי שמציג מאות מוצגים שמפעילים את המבקרים להיכרות עם חידושים טכנולוגיים והמצאות מדעיות, כמו גם תהליכי חיים, חלל, תעופה ואקולוגיה. זה נעשה באמצעות מגוון תצוגות אינטראקטיביות וחדשניות, המרתקות צעירים ומבוגרים כאחד.

כאן תוכלו לחקור את נפלאות המדע בסימולציות והתנסויות כמו "מדמה ההוריקן", "שטפון" שמתרחש כל 10 דקות, רכיבה על אופניים באוויר, חקר מעמקי הים, מעגל החיים, ברקים ורעמים או גוזלים הבוקעים מהביצים.

יש כאן גם הדגמות חיות, תערוכות אינטראקטיביות וסרטי תלת ממד מרתקים ומעוררי השראה. בחלק מהמוצגים תתבקשו לפעול ולנסות דברים, כמו בתערוכות העוסקות בתהליכים שונים המניעים את כדור הארץ, או בחקר עקרונות מדעיים והמצאות שמשפיעות על חיינו באופן דרמטי.

במרכז המדע של קליפורניה תוכלו לחקור את צורות ההישרדות של מגוון צורות החיים בטבע, להבין את העקרונות המדעיים של התעופה או להתנסות בצד המדעי של הטיסות לחלל. כל אלה ודברים רבים אחרים הופכים את השהייה כאן למפלט מושלם ואיזון מצוין לילדים ולהורים, מכל השפע ההוליוודי ומפארקי השעשועים שהעיר הזו מציעה בשפע.


#טיפים
הכניסה למוזיאון חופשית בכל ימות השבוע


מבט מקרוב:

https://youtu.be/_E6xOmrBIx8


מעבורת החלל:

https://youtu.be/cntFLGzouv4


הדרכה:

https://youtu.be/twWCuzsoEIY


בנות אוהבות לכייף בו:

https://youtu.be/HffU7bhl9ng
מוזיאון המדע של לונדון
#על המוזיאון למדע וטכנולוגיה בלונדון

מוזיאון המדע של לונדון מציג את עולם הטכנולוגיה והמדע באופן חוויתי ומרתק, שמתאים גם לילדים ומהווה אטרקציה חשובה בלונדון. המוזיאון ממוקם בקריית המוזיאונים. המוזיאון מעוצב בצורה צעירה, צבעונית ומזמינה למדי.

כשהוקם המוזיאון לראשונה, בשנת 1857, הוא הכיל מוצגים עודפים שנשארו מהתערוכה הגדולה, שהתקיימה בלונדון בשנת 1851. היום יש בו אוסף של 300,000 פריטים, ביניהם מנועי קיטור, מנועי סילון, מודלים של DNA ואב-טיפוס של שעון הנצח. במוזיאון יש גם מיצגים אינטראקטיביים וקולנוע תלת-ממדי, שבו מוקרנים סרטים דוקומנטריים.

בקומה הרביעית והחמישית אוצר המוזיאון גם פריטים שנאספו על ידי הנרי ולקום בתחום הרפואה.

בספריית המוזיאון, שעד שנות ה-60 הייתה הספרייה הלאומית של בריטניה, תוכלו לעיין בכתבי עת, ספרים ישנים וכתבים, שהרבה אנשים מסביב לעולם מוצאים בהם עניין רב.

במוזיאון מספר גלריות הקשורות למדע וטכנולוגיה: גלריית החלל, גלריית התעופה, הגלריה האינטראקטיבית ועוד.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=Mqh7uqpu-sE
מוזיאון המדע הלאומי בטוקיו
#על מוזיאון הטבע והמדע הלאומי של יפאן

במוזיאון הטבע והמדע הלאומי של טוקיו (National Science Museum) אתם עשויים להיתקל בעת סיור בפארק אואנו. תוכלו לזהות אותו לפי קטר הרכבת העתיק שלידו ודגם הלוויתן העצום שלידו, שאגב הוא בגודל טבעי.

תוכלו לחזות כאן בשלל מוצגים מהטבע וגם ללמוד כיצד לומד מהם האדם באופן מדעי וטכנולוגי. יש כאן אינספור שלדים ופוחלצים של בעלי חיים ממינים שונים, לצד חידושים טכנולוגיים המבוססים על תגליות מדעיות ופיתוחים הנדסיים מורכבים, שחלקם נעשו בהשראת הטבע ועולם בעלי החיים.

הילדים יוכלו להתעניין ולגלות לוויינים, מכשירים חדשניים וחלליות מתקדמות במתחם החידושים.

יש כאן התנסות חווייתית באירועי מזג אוויר ותופעות טבע שונות, כמו מדמה סופות ההוריקן, מפה אינטראקטיבית של רעידות אדמה, יצירת סערות צונאמי ועוד.

המוזיאון מקדיש המון תשומת לב לחידושי המדע, לתופעות מדעיות שונות, לאבולוציה של החיים והטבע בעולם ולשמירה על כדור הארץ. זהו מקום שבו הילדים גם נהנים משפע אפשרויות ההתנסות במכשירים, הסימולטורים והתצוגות השונות וגם לומדים על החשיבות של השמירה על כדור הארץ ואיכות החיים בו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ozRclcr-fg4
מוזיאון נמו
#על המוזיאון

מוזיאון המדע הגדול בהולנד, בעל צורתו הספינתית הממוקמת על המים, תוכנן על ידי האדריכל רנצו פִּיאַנוֹ. המוזיאון נקרא על שם קפטן נמו, מפקד הספינה "נָאוּטִילוּס" בסיפור "20,000 מייל מתחת למים".

המוזיאון נפתח בשנת 1997 על ידי המלכה ביאטריס. הוא אידיאלי לילדים. עם 5 קומות של מוצגים, זהו מוזיאון עצום בגודלו. יש בו קסם שהופך את הסקרנות למניע העיקרי בשיטוט בו, בעיקר מכיוון שהוא מעודד את המבקרים לגעת ולנסות. הילדים יכולים להשתתף בניסויים מדעיים ופעילויות לימודיות. במוזיאון תוכלו לראות תצוגות אינטרקטיביות הקשורות למדע וטכנולוגיה ותערוכות קבועות ומרתקות: עולם המים, תופעות מיוחדות, תגובות שרשרת, מסע בתוך המוח, שבו תלמדו על תהליכים שונים שמתרחשים במוח כמו חלומות, פקודות שיוצאות מהמוח ועוד.

אחת מגולות הכותרת של המוזיאון הוא הגג שלו. יש בו אמפיתיאטרון ותצפית, שממנה ניתן להשקיף על הנוף המרהיב של העיר באמצעות טלסקופ.

מבט מקרוב על המוזיאון:
https://www.youtube.com/watch?v=I7Zzaz2oP7U
מוזיאון אדריכלות, אמנות וטכנולוגיה
#על המוזיאון האייקוני של ליסבון

מוזיאון ה-MAAT החדש בליסבון (Museum of Art, Architecture, and Technology), השוכן ברובע בֶּלֶם, על גדת נהר הטֶז'וּ, הוא מוזיאון לאדריכלות, אמנות וטכנולוגיה, שנפתח בליסבון בשנת 2016. באמצעות מחשבים, כלי תוכנה וטכנולוגיות עכשוויות, מתמקד המוזיאון בהצגת הקשר שבין אמנות, אדריכלות וטכנולוגיה.

שטחו של המוזיאון, פרי יוזמתה של EDP, חברת החשמל הפורטוגזית, הוא 3000 מ"ר. אבל מה שבולט לעין מיד היא צורתו האדריכלית המיוחדת של המ.א.א.ט (MAAT). זו נראית כמו חללית של חייזרים. זהו מבנה ייחודי, בעיצוב אדריכלי מודרני וממזג עם העבר. מבנה המוזיאון החדשני הוא חלק מפרויקט גדול של קמפוס לאמנות הנבנה על גדת הנהר בלב רובע בֶּלֶם, כחלק מחידוש קו החוף המשקיף אל גשר הפלדה המרשים של העיר, גשר ה-25 באפריל.

למעשה, מדובר בשני מבנים שיוצרים את המוזיאון. הראשון שבהם הוא מבנה תחנת הכוח המרכזית הישנה של ליסבון. הוא מהווה דוגמה לאדריכלות התעשייתית של המחצית הראשונה של המאה ה-20 בפורטוגל ועבר חידוש ששימר הרבה מהבניין הישן, תוך חידושו המסעיר למדי. השני הוא מבנה מודרני וחדשני, שתוכנן בידי האדריכלית הבריטית אמנדה לווט. היא השכילה ליצור שילוב מעודכן ויצירתי של חיפוי האזולז'ו, אותם אריחים עתיקים שניתן למצוא במבנים רבים בפורטוגל, ובין העיצוב העדכני, מודרניסטי ומיוחד של עולם האדריכלות והעיצוב המודרניים.


מבט מהאוויר על המוזיאון:

https://youtu.be/iQ18zBG130U


מבט נוסף:

https://youtu.be/_c94PmvZT_A


ומבט מבפנים:

https://youtu.be/-EN0oarmuAo
המוזיאון הבריטי
#על המוזיאון ההיסטורי של אנגליה

המוזיאון הבריטי (British Museum) מוכר כאחד הגדולים והמפורסמים בעולם. הוא נוסד בשנת 1753 על ידי מדען ופיזיקאי בשם סר האנס סלואן והוא ממוקם בשכונת בלומסברי שברובע קמדן. המוזיאון נפתח לציבור הרחב בשנת 1759 ותוכלו למצוא בו יותר מ-6 מיליון פריטים, המציגים את התפתחות המין האנושי מהפרהיסטוריה ועד היום, בתרבויות השונות.

המבנה העצום כולל שילוב של בנייה בסגנון יווני (רחבת הכניסה) וחצר מקורה בכיפת זכוכית, שהיא אגב הגדולה ביותר באירופה.

אל המוזיאון מגיעים בכל שנה יותר מ-5 מליון מבקרים. בתחילה הוא נועד להיות כללי יותר ולא להציג בעיקר עתיקות. במסגרת האוסף הראשון שנתרם למוזיאון על ידי סלואן, נמצאו 40,000 ספרים, טקסטים, פוחלצים, מאובנים, תחריטים ועתיקות. עם השנים שימש המוזיאון כבית תצוגה, בעיקר למוצגים ארכאולוגיים ותרבותיים. המוצגים במוזיאון מחולקים לפי מתחמים, כל מתחם שייך ליבשת שונה - החל מאפריקה ואסיה ועד דרום אמריקה ואוסטרליה.

הכניסה לתערוכות הקבועות במוזיאון היא חופשית. מי שתוהה מדוע, הסיבה היא שעד היום יש ויכוח על בעלות המוצגים במוזיאון. פריטים רבים הגיעו לכאן תוך כדי ההתרחבות של האימפריה הבריטית ולכן לא הוסכמה זכות המוזיאון להחזיק בהם. הבריטים טוענים שהם יישמרו במוזיאון היטב ושהם יאפשרו לכולם לבוא להסתכל עליהם. גם החוק הבריטי לא ממש מאפשר להם להחזיר את המוצגים. אוסף העתיקות המצרי והיווני, לדוגמה, הוא אחד מהגדולים בעולם. יש בו גם שרידים שהובאו מהפרתנון שבאתונה. לכן, ממשלת יוון וניגריה עדיין נלחמות על הזכות לקבל את השרידים לתצוגה במוזיאונים שלהם.


#היסטוריית המוזיאון
המטרה של הפרלמנט הבריטי בבניית המוזיאון בשנת 1753 הייתה מאד פשוטה: לאפשר לאזרחים לגלות את כל העולם בבניין אחד. זה אחד מהבניינים היחידים בעולם שבאמת מצליחים לאפשר ללמוד ולחשוב על כל העולם מתחת לקורת גג אחת!

בשנת 1750, המוזיאון היה בעצם ספרייה של Gentleman's House, בו זכו המבקרים לצייר, להדפיס ולקרוא על כל העולם. כרטיס הכניסה שהיה מקבל המבקר מהספרייה היה הקשר הישיר שלו למוזיאון. באמצעותו היה המבקר מקבל הזמנות להגיע ולצפות באוספים השונים שהוצגו. הרעיון של אוסף שיוצג בפני אזרחים פשוטים, מתי שהם רוצים, היה ממש מהפכני באותה התקופה.

ההסתכלות על גישת האזרחים לאוספים הציבוריים, בשנת 1815, בימים שאחרי נפוליאון, ממש שינתה את התמונה. המבנה המקורי נהרס והוקם במקומו הבניין החדש, זה שעומד לפניכם היום. המוזיאון פתוח היום לכולם ומוצגים בו כל האוספים. בהתחלה, אגב, ילדים באותה תקופה לא הורשו להיכנס למוזיאון כלל. זאת בגלל התרגשותם הרבה למראה החיות המפוחלצות והנזקים שגרמו להן, בשל כך. הילדים חזרו למוזיאון ברגע שהחיות המפוחלצות הועברו למוזיאון הטבע ההיסטורי. היום, אגב, הם מבקרים גם בו ולא נרשמים נזקים של ממש...

בשנת 1851 חל שינוי גדול. באותה השנה הוצגה תערוכה משובחת במוזיאון ובפעם הראשונה הגיעו אליו המוני תיירים חובבי אמנות ותרבות. זו הייתה הצלחה עצומה למוזיאונים בלונדון, שהפכו לפופולריים במיוחד. עד היום עומדת כמות בלתי נתפסת של אנשים בתור, כדי לצפות בפריטים שבמוזיאון - זה אגב, רק הולך וגדל...


#המוזיאון למבקרים
הגישה של המוזיאון לתיירים ולמבקרים שמגיעים אליה, הייתה גישה מיוחדת כבר מימיו הראשונים של המוזיאון. המייסדים רצו לאפשר לאנשים להגיע ולהתעמק בפריטים, לחשוב עליהם, לנהל עליהם דיונים, לצייר אותם, להעריץ אותם או לחלוף על פניהם - מה שהם בוחרים. הגישה היא שהאוסף הוא אוסף פרטי השייך לכל האזרחים שיכולים להגיע ולהשתמש בו כרצונם ולא אוסף מלכותי שרק מוצג בפניהם.

הבניין אותו אתם מכירים אכן מותאם לכמות הגדולה של המבקרים שמגיעים לכאן, אך מנהלי המוזיאון לא מפסיקים לחשוב איך לאפשר למבקרים גישה טובה יותר לאוסף שנמצא כאן עבורם. לכן הבניין אכן עבר כל מיני שינויים במהלך השנים.

המבקרים, אם כן, לא מגיעים למוזיאון רק לצפות בפריטים של האוסף. הם אוהבים במיוחד את המדרגות הרחבות, שעליהם נוהגים רבים מהם לשבת ולאכול ארוחת צהריים. בשנים האחרונות חושבים מנהלי המוזיאון איך לחשוב מחדש על בניין המוזיאון, בכדי להמשיך להשיג את מטרתו המקורית.


# אדריכלות המוזיאון
המוזיאון הבריטי עבר לא מעט שינויים אדריכליים במהלך השנים. הליבה שלו, החלק העתיק יותר, שנמצא בו עד היום, תוכננה על ידי האדריכל סר רוברט סמירקה (Sir Robert Smirke) בשנת 1823.

את החצר הפנימית, הגדולה והמודרנית, שקיבלה את שמה על שם המלכה אליזבת השנייה, תכנן משרד האדריכלים פוסטר ושות'. החצר נפתחה לראשונה לציבור בשנת 2000 והיא החצר המקורה, הגדולה ביותר באירופה. התקרה המדהימה של החצר הזו מורכבת מלא פחות מ-3000 פאנלים שקופים היוצרים את צורת הגלים ההרמונית והמופלאה של המבנה. הגלים, אגב, לא סימטריים וגודל הפאנלים לא אחיד. שימו לב גם לכמות האור בחצר המקורה - היא לא מוארת כמו האור הטבעי שיש בחוץ - חומר מיוחד, שעוטף את הפאנלים, מעביר פנימה רק חלק מהאור ויוצר אווירה ותאורה מיוחדים בפנים.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=ygkWTK8nbmo
מוזיאון מיקרופיה לחיידקים
#על המוזיאון לחיידקים

ידעת שמספר החיידקים שעל גופך הוא פי 14,000 ממספר האנשים שבכדור הארץ? למעשה, הם נמצאים בכל מקום: בידיים שלך, בעיניים שלך ובכלל - על כל אחד מהפריטים שסביבך. כל החיידקים שעל גופנו שוקלים בסה"כ 1.5 מהמשקל הכולל שלך. לא יאומן, נכון? תארו לכם כמה מרתק היה לראות אותם... בקיצור, אז אם זה מעניין אתכם, מוזיאון המיקרופיה בדיוק בשבילכם!

זה אחד מהמוזיאונים החדשים באמסטרדם והוא כנראה היחידי בעולם שמוקדש כולו לחיידקים. המון מבקרים מעידים שביקור אחד במוזיאון גרם להם להסתכל על העולם בצורה שונה. בתערוכות מרתקות תוכלו לגלות על קבוצות שונות של חיידקים חיים, להסתכל עליהם דרך מיקרוסקופ או באמצעות מסכים. צורותיהם של החיידקים יפים ומוזרים וזו בהחלט חוויה מרתקת שנותנת פרספקטיבה אחרת של החיים על הפלנטה.

המוזיאון נפתח בשנת 2014 בכדי למחוק את הרושם השלילי שיש לרוב האנשים על חיידקים. למרות הדעה הרווחת כי הם מזיקים ויש לחשוש מפניהם, הם גם נחוצים לנו לא פחות ואף בריאים. החיידקים מגינים על העור והשיניים והם נחוצים וגם טובים לבני האדם. באמצעות המתקנים האינטראקטיביים, מסוגל המוזיאון לענות למבקרים הסקרנים בכל הגילאים על שאלות וחששות שיש להם.

מוזיאון המיקרופיה מדגיש גם כי מיקרוביולוגיה יכולה לעזור לפתור בעיות גלובליות. החל מטיהור מים ועד לפיתוח דרכים חדשות לריפוי ממחלות מדבקות, דרך חיידקים שמסוגלים לייצר אנרגיה ועד מזון וביו-פלסטיק - אין סוף לשימושים שלהם!


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=6x1JuYsBv2o


הדרכה:

https://youtu.be/g6zvy3wLYpU
מצפה הכוכבים של אתונה
#על מצפה הכוכבים שמעל לעיר אתונה

מצפה הכוכבים של אתונה (National Observatory of Athens או בקיצור NOA) נבנה בשנת 1842 על גבעת הנימפיאה שבעיר, ממש במקום שבו סגדו הבתולות לאלים. המצפה תוכנן בידי האדריכל תיאופילוּס הַנְסֶן ונבנה לאחר שהתקבל אישור לבנייה מהשלטונות התורכיים ששלטו אז בעיר ובאזור שמסביבה.

מצפה הכוכבים נחשב לציון דרך באתונה. הוא ממוקם אל מול הפרתנון שבאקרופוליס ושימש למחקר אסטרונומי ומטרולוגי ביוון. בימינו כולל המצפה גם את מוזיאון האסטרונומיה של העיר. מוצגים בו לקהל הרחב גם שעון אסטרונומי, טלסקופ, ספרייה ומכשור נוסף שעמד לרשות האסטרונומים במאה ה-19.

המצפה החדש הזה החליף את מצפה הכוכבים העתיק שהוקם בעיר במאה ה-5, בקו ישר עם המגדל המטרולוגי שנקרא "מגדל הרוחות", וניצב באזור של תחנת המטרו הליוטרופיון (Heliotropion), שפירוש שמה, אגב, הוא "הפונה אל השמש".


מבט מקרוב:

https://youtu.be/BzKZvn-XYIw


ובפנים:

https://youtu.be/4q1p40DTRbA


מוזיאון המדע קוסמו קאיישה
#על המוזיאון למדע של ספרד

מוזיאון המדע של ברצלונה נקרא על שמו של הבנק המקומי "לה קאיישה", בעיקר בגלל תמיכתו של הבנק במדע ובמחקר במוזיאון. הילדים יכולים ליהנות כאן במיוחד, כי הם מוזמנים ללמוד את התהליכים מקרוב - באמצעות פעולות כמו מגע, מישוש, לחיצות ודחיפות.

הבניין מעוצב בסגנון מודרני והוא ממוקם בגובה כזה שניתן להשקיף על העיר וליהנות מהנוף המרהיב. במתחם המוזיאון יש גם פלנטריום העוסק בחלל ותערוכות מתחלפות ובדרך כלל איכותיות מאד בנושאים שונים, בתחומי המדע והחלל.

את המסע במוזיאון יתחילו הילדים בירידה תלולה של חמש קומות מסביב לגזע עץ ענק. מתחת לשורשי העץ, נכנסים לאולם הראשי, חשוך ומסקרן, שם הם ימצאו מודלים בתחומים שונים: פיזיקה, גאולוגיה, גוף האדם ועוד. בסיומו של הביקור באולם ייכנסו המבקרים ל"יער המוצף" - יער אמזוני גשום מדומה, בגודל של 1000 מטרים רבועים, עם 80 זני צמחים שהובאו מקצוות כדור הארץ ומעל ל-50 מינים של בעלי חיים, שהובאו לכאן היישר מג'ונגלים אמיתיים.

שימו לב למוצג מעניין נוסף במוזיאון: קיר גאולוגי באורך של 65 מטרים, הכולל גושי סלע ענקיים ומאפשר לצפות בצורות ומבנים גאולוגיים שהתפתחו במשך מאות מיליוני שנים, בהשפעות שונות כמו מים, רוח ותהליכים וולקניים.


#טיפים
הכניסה לילדים מתחת לגיל 16 היא בחינם ותוכלו לבלות כאן בשקט שעתיים שלוש של כיף ועניין.

ביום א' הראשון של כל חודש - הכניסה בחינם גם למבוגרים, אבל כדאי לבוא מוקדם, כי אחר-כך נעשה מאד צפוף.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://www.youtube.com/watch?v=Q7WLkcX0G10
מִירָאִיקַן, המוזיאון
#על המוזיאון שמציג את מה שקורה בעולם ובעתידנו בו

מִירָאִיקַן (Miraikan), שנמצא על האי אוֹדָאִיבַּה, הוא המוזיאון להמצאות ומדעי העתיד של טוקיו. המוזיאון נועד להיות המוזיאון היפאני למדע העולמי ולשינויים שעובר העולם בעידן האינטרנט, ההתחממות ועוד תופעות מרתקות, המוצגות כאן בדרך חדשנית.

במוזיאון מיראיקן מוצגות שלל תצוגות ותערוכות אינטראקטיביות על חלל, אינטרנט, רובוטים, גנטיקה, אסטרונומיה ועוד. תוכלו להכיר וללמוד כאן כיצד פועלים ומתרחשים תהליכים מדעיים, פיתוחים טכנולוגיים ומערכות חדשניות. מההתחממות הגלובלית ועד לדרך שבה פועל האינטרנט - כאן לומדים ומתנסים בתהליכים וחידושים טכנולוגיים מתקדמים ומעוררי עניין, באנושות, מדעי החיים, מדע, עתיד, סביבה, גבולות ועוד.

כבר בכניסה ניצב גלובוס בעל קוטר של 6 מטרים שעליו 800,000 נורות לד, שמאפשרות להציג בזמן אמת את שינויי האקלים שעל פני כדור הארץ.

בהמשך תוכלו להכיר כאן גם את החידושים שתורמת יפאן לעולם, כמו הרובוטים המפורסמים שלה, עם הרובוט "אסימו", את רכבת ה"מגלב" המהירה בעולם ועוד.


מבט מקרוב במיראיקן - המוזיאון למדע עולמי מתפתח:

https://youtu.be/CGuaL1M4RHk
הפלנטריום של פראג
#על הפלנטריום שמציג את החלל לילדי פראג

אם אתם חובבי תצפיות וכוכבים, מדע ואסטרונומיה בכלל, הפלנטריום בפראג גדול וחדיש, תוכלו לצפות בו בתצוגות על מערכת השמש, הגלקסיות והכוכבים באמצעות טכנולוגיה חדישה ומפותחת.

הכיפה הגדולה מעוצבת כשמיים מלאכותיים ומתחתיה מופע אינטר-גלקטי מרהיב, המשתמש בפעלולי לייזר והדמיה של החלל.

בפלנטריום שפע תערוכות ופעילויות לילדים, מופע לייזר המתקיים בשעות הערב ותערוכות מגוונות. רוב הפעילויות אגב, למרבה הצער, הן בשפה הצ'כית, אם כי בחודשי הקיץ יש אירועים ומופעים בשפה האנגלית.


הנה מבט על הפלנטריום של פראג מבפנים:

https://youtu.be/Ydbj7uAQ-90
מוזיאון הטבע של שטוטגרט
#על המוזיאון לתולדות הטבע בשטוטגרט

עם מעל 11 מיליון מוצגים ותצוגות מרשימות בכמות ובאיכות, המוזיאון לתולדות הטבע (Staatliches Museum für Naturkunde Stuttgart) של שטוטגרט מציע את אחד האוספים הגדולים והחשובים בגרמניה בתחום הטבע.

המבוגרים, הילדים הגדולים והנוער ייהנו כאן מידע רב על עולם הטבע והתפתחותו. יש כאן הסברים מצוינים של ההיסטוריה הגיאולוגית של כדור הארץ והעידנים השונים, לצד מוצגים מגוונים מעולם הטבע והחי. הקטנטנים והילדים הצעירים ייהנו כאן ממיצגי דינוזאורים ומאובנים נפלאים.

התערוכות במוזיאון הטבע הזה מוצגות בשני מבנים השוכנים שניהם בפארק רוזנשטיין (Rosenstein) הגדול:

מוזיאון הגאולוגיה - המוזיאון הראשון (Museum am Löwentor) ובו תצוגות של מאובנים וגיאולוגיה, לצד מוצגי פליאונתולוגיה נהדרים.

מוזיאון הטבע והביולוגיה - מוזיאון שני הממוקם בארמון רוזנשטיין (Museum Rosenstein) ומתמקד בתולדות הטבע ובמדע הביולוגיה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/r-fdo0Hxft0


ביקור במקום:

https://youtu.be/tOwkYatiorY


ועוד אחד:

https://youtu.be/8AqD_eX2CeU
מוזיאון לֶאוֹנַרְדוֹ 3
האוֹשִינַרְיוּם של ליסבון
המוזיאון הטכני של וינה
עולם המדע
מרכז החלל


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.