» «
הפילהרמונית של ברלין
הפילהרמונית של ברלין
#אולם הקונצרטים של התזמורת המובחרת של אירופה

התזמורת הפילהרמונית של ברלין Berliner Philharmonie) שוכנת באולם הקונצרטים שלה, שנבנה מחדש בשנת 1963, על ידי האדריכל הנס שארון, לאחר שהאולם שלה נהרס בשנת 1944, בהפצצות וההפגזות של הצבא האדום, שכבש את ברלין במלחמת העולם השנייה.

משכן התזמורת הפילהרמונית של העיר הוא המקום שבו תשמעו את המוסיקה הקלאסית הכי טובה בברלין. כאן פועלת התזמורת הפילהרמונית של ברלין (Berliner Philharmoniker) שנחשבת לאחת התזמורות הטובות בעולם.

כאן תוכלו להאזין לקונצרטים קלאסיים נהדרים בעת שהותכם בעיר.


#טיפים
להזמנת כרטיסים השתמשו באתר התזמורת שלמטה.


מבט מקרוב: ץץץץץץ עם הסבר מתחת

https://youtu.be/XYqPZSGHsxs


התזמורת הפילהרמונית של ברלין:

https://youtu.be/IDOAT1ZbTRI


הדרכה:

https://youtu.be/-GDFBwU5b4Q
מוזיאון המוסיקה של שטוטגרט
מוזיאון המוסיקה של שטוטגרט
#על מוזיאון המוסיקה בשטוטגרט

מוזיאון המוסיקה של שטוטגרט (Fruchtkasten) הוא מוזיאון המציג אוסף של כלי נגינה היסטוריים, עתיקים או ייחודיים. הכניסה ללא תשלום

המוזיאון, הממוקם בשילרפלאץ שבלב שטוטגרט, כולל אוסף קטן ואיכותי של כלי נגינה אירופיים ומרחבי העולם, בעיקר מהמאות 17-19. יש כאן אוסף של פסנתרים מהתקופה ההיא, כולל פסנתר מעניין עם שתי מקלדות. כל אלה מוצגים לצד כלי נגינה אקזוטיים, מתרבויות מוסיקליות שאינן מערביות, כולל כלי נגינה מהודו, סין והמוסיקה הערבית.

יש כאן אפילו גרמופון שייצרה החברה של תומס אלווה אדיסון, הממציא שפיתח אותו.

שווה לראות ולנסות כאן גם את אוסף הכלים האינטראקטיביים שבקומה העליונה. גם ילדים וגם מבוגרים מוזמנים לנסות ולנגן כאן בכלי נגינה שונים, כמו גיטרה, פסנתר ואפילו כלי נגינה חדשני המבוסס על חיישן תנועה ומייצר מוסיקה על פי תנועות הידיים שלכם.

זה כיף גדול וחינמי למשפחות ולאוהבי מוסיקה ואפשר לקבל כאן גם מדריך שמע עם הקלטות של קטעי נגינה, המנוגנים על ידי הכלים השונים שבתצוגה. המוזיאון הזה מהנה וכיפי, גם למי שלא יודעים הרבה על מוסיקה!


#טיפים
הכניסה חופשית ותרומות מתקבלות בשמחה.

לעיתים מתקיימים כאן קונצרטים נחמדים, בכלים שחלקם הם מהמוצגים שבמוזיאון.

מוזיאון מעולה לימי חורף ומזג אוויר גשום.
מוזיאון המוסיקה של צ'כיה
המוזיאון הצ'כי למוסיקה
#על המוזיאון של המוסיקה בפראג

מוזיאון המוזיקה של העיר פראג (České muzeum hudby) הוא מוזיאון המוסיקה הגדול ביותר בצ'כיה ואחד החשובים בעולם כולו. המוזיאון, הממוקם ליד כיכר מלטה, ברובע מאלה סטראנה, מציג אלפי כלי נגינה, לצד מגוון גדול של תמונות, תווים ושלל מוצגים מההיסטוריה של המוסיקה ודרכי יצירתה.

במוזיאון המוזיקה של פראג יש מעל חצי מיליון מוצגים. אלה מספרים את תולדות המוסיקה לאורך ההיסטוריה. יש כאן שלל מוצגים היסטוריים ומוסיקליים מגוונים. תראו כאן מכתבי היד של יצירות ענק במוסיקה הקלאסית ועד כלי נגינה ייחודיים, נדירים או עתיקים, ששימשו בתקופות שונות. לצידם תראו כאן את עמודי התווים של המלחינים הצ’כים הנודעים דוגמת סמטנה ודבוז’אק, מסמכים ותעודות מחייהם של גדולי המוסיקה, הקלטות ותקליטים היסטוריים של יצירות שונות ועוד.

גם המבנה של מוזיאון המוזיקה הוא מיוחד, שכן הוא שוכן בכנסייה עתיקה מהמאה ה-17, הבנויה בסגנון הבארוק, עם אלמנטים של עיצוב מודרני. במקור הכנסייה נקראה על שמה של מריה מגדלנה. המבנה המקורי שופץ ושוחזר, בין השאר כדי להציג היטב את מוצגי המוזיאון. התאורה המודרנית מיטיבה להבליט את היופי והאופי של המבנה. בקונצרטים שנערכים כאן בולטת האקוסטיקה המעולה שבבניין, בעיקר בזכות התקרה הבארוקית הגבוהה, המיטיבה כל כך עם המוסיקה הקלאסית.


#טיפים
הכניסה חופשית ביום שני הראשון בכל חודש.

לחלק גדול מכלי הנגינה שתראו כאן תוכלו להאזין, באמצעות אוזניות המחוברות ליד כל אחד.

בחנות המוזיאון תוכלו לרכוש ספרים, מכשירים והדפסים של תמונות מלחינים ונושאים מוסיקליים מגוונים.

המוזיאון משמש גם כאולם קונצרטים בפראג. בררו באתר מתי מתקיימים כאלה בזמן ביקורכם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Kef4KKo0IHI


קונצרט במוזיאון:

https://youtu.be/Kl2ue-GjRHA
אקדמיית פרנץ ליסט
אקדמיית פרנץ ליסט
#על האקדמיה למוזיקה הגדולה בהונגריה


בשדרת אנדראשי המרשימה שבבודפשט נמצאת האקדמיה למוזיקה על שמו של המלחין, גאון הפסנתר, פרנץ ליסט.

למעשה ליסט עצמו הוא שהקים את המוסד המפואר הזה, שהוא היום האקדמיה המובילה בהונגריה.


הדרכה:

https://youtu.be/ZwcRcM7fvsI

מוסיקה

בית המוסיקה
בית המוזיקה של וינה
#על המוזיאון שמתנסים בו בצלילים, אקוסטיקה ומקצבים

אוהבים מוזיקה? רוצים להבין אותה קצת יותר? - מוזיאון בית המוסיקה של וינה (Haus der Musik Vienna) מציע היכרות עם עולם המוזיקה. הוא עושה זאת בעזרת אמצעים טכנולוגיים חדשניים, אינטראקטיביים וממוחשבים שמסייעים להיכרות עם עולם המוזיקה והחוויה המוזיקלית בכלל.

הביקור במוזיאון מציע מסע בהיסטוריה, הצלילים, והתרבות המוזיקלית בת מאות שנים. בין האמצעים שהוא מציע להתנסות בהם יש כאן מדרגות שהן מעין קלידי פסנתר ומשמיעות נגינה בעת העליה, צליל לכל מדרגה. בחדר הניצוח האינטרקטיבי יכול כל מבקר לנצח על התזמורת הסימפונית של וינה, המוקרנת על גבי מסך, כשהתזמורת מבצעת את הוראות הניצוח שלו. אגב, מי שעושה שטויות בניצוח זוכה לנזיפה מהנגנים...

יש כאן גם משחקים ממוחשבים ופעילויות סביב מוזיקה וצלילים ואפשרות להלחין מנגינות בקטע מוזיקלי שיוצרים עם קוביות מלודיות על משטח. במקום אחר ניתן לצפות בגלי הקול המועברים דרך צינור, בעזרת שבבי עץ הרוטטים לפיהם. המבקרים יכולים ללמוד גם על מושגים באקוסטיקה ותורת הצלילים, על עוצמת הקול, מבנה האוזן, תדירויות צליל וכדומה.

לחובבי המוזיקה הקלסית יש תצוגה היסטורית של תולדות המוזיקה באוסטריה. חדרים שונים מוקדשים למלחינים הגדולים שפעלו בווינה. אגב, העיסוק כאן הוא לא רק במוסיקה קלאסית אלא גם בסגנונות כמו ג'אז, מוסיקת עולם וכדומה.

המוזיאון על 4 קומותיו נמצא בעיר העתיקה של וינה, כמה דקות הליכה מבית האופרה המפורסם של העיר.


#טיפים
אם מגיעים אחרי שעה 20:00 בערב, מחיר הכרטיס יורד לחצי.


מדרגות מוזיקליות:

https://youtu.be/a259ZiWIRXk


עמדת הניצוח הווירטואלי:

https://youtu.be/7ZfZtWz6fmM


אקוסטיקה וצלילים:

https://youtu.be/Cm-kyAtdQD0?t=2m48s&end=6m21s


והדרכה:

https://youtu.be/Ue5QZJyny4A
אמסטרדם
קונצרטחבאו
#על בניין הקונצרטים

בניין הקונצרטים ומקום משכנה של תזמורת הקונצרטחבאו, נחשב לאחד משלושת אולמות הקונצרטים הנחשבים בתבל. יש בו אקוסטיקה יוצאת דופן שמאפשרת לשמוע סאונד נפלא ומעצימה את חוויית הקהל.

אדריכלות החוץ והפנים של הבניין, שנעשתה על ידי האדריכל אדולף לאונרד ואן חנדט, מרשימה מאד. על קירותיו של הבניין עיטורים זהובים בצורות של פרחים ומלאכים. ברחבי הבניין עמודים, קשתות ונברשות ענק שמעניקים למקום נופך מלכותי.

המוזיאון נפתח בשנת 1888 ובקונצרט הראשון שהתקיים פה בוצעו יצירות של גדולי המלחינים הקלסיים, בטהובן ובאך. התזמורת הכילה אז 100 נגנים בצירוף מקהלה עם 500 זמרים.

האולם המרכזי הוא גם המרשים ביותר. הוא צבוע בצבעי זהב ואדום מלכותיים. אורך האולם 44 מטרים, רוחבו 28 מטרים וגובהו 17 מטרים. יש בו מעל 2000 מקומות ישיבה נוחים ומזמינים. אל המקום מגיעים בכל שנה כמעט מליון איש להאזין וליהנות מקונצרטים ומופעי מוזיקה משובחים.

מלבד האולם המרכזי תמצאו כאן גם אולמות קטנים בעלות צורה אליפטית - "האולם הקטן" ו"אולם המראות". באולם הקטן תוכלו להאזין בעיקר לקונצרטים של מוזיקה קאמרית. על דלתות האולם השני, "אולם המראות", מוצבות מראות רבות ולכן קיבל את הכינוי.

באולמות תוכלו להקשיב לסוגים שונים של מופעים וקונצרטים. בכל שנה מוצגים כאן כ-800 קונצרטים. כל מי שחובב מוזיקה קלאסית ימצא כאן מופעים של תזמורת פילהרמונית בעלת שם עולמי, מהאיכותיות והמקצועיות בעולם המוזיקה הקלאסית. בנוסף להופעות אלו, יש כאן גם רסיטלים, הופעות יחיד, והופעות של הרכבים שונים. אם חשבתם שהמקום מתאים רק למבוגרים, אתם טועים. מתקיימים כאן גם קונצרטים לילדים, שמאפשרים להם לחוות חוויה מוזיקלית אמיתית ואיכותית.

מבט מקרוב על אולם הקונצרטים:
https://www.youtube.com/watch?v=zsz7-X_dBJU
אוצ'נומיזו
אוצ'נומיזו
#על האאוטלטים המופלאים והזולים ביותר של טוקיו לספורט ונגינה

אוצ'נומיזו (Ochanomizu) הוא אאוטלט שבו תוכלו לקנות מוצרי ספורט בזיל הזול, במיוחד של הפירמות היפאניות כגון Mizuno ו-Asics.

כך גם בחנות האאוטלט LONDON SPORTS, בה תוכלו למצוא מציאות כגון נעלי ריצה, בגדי ספורט וכדומה.

ב"מיידו קפה" שבאקיהברה תוכלו לקנות כלי נגינה וציוד למוזיקה במחירים שלא ייאמנו. כאן מדובר בעיקר במותגי המוזיקה היפאניים, כגון Yamaha, Kawai, Korg, Casio ועוד.


מבט מקרוב לרחוב הגיטרות הנהדר:

https://youtu.be/uz-uOfhprEs
אולם המוזיקה רדיו סיטי
אולם המוזיקה רדיו סיטי
#על אולם המופעים הפופולרי

אולם המוזיקה ממוקם במרכז רוקפלר בניו יורק והוא אחד מאולמות המופעים המוכרים ביותר בארה"ב. באולם 5,933 מושבים מקורים ויש בו גם אולם קולנוע גדול. עומק במת האולם הוא 20 מטר והרוחב שלה 44 מטר. היא נבנתה בטכנולוגיה מתקדמת לתקופתה. מעליות הבמה שנבנו היו כל כך מתוחכמות, עד שהשתמשו בתכניות שלהן כדי לבנות את המעליות של נושאות המטוסים של ארה"ב במלחמת העולם השנייה.

אולם המוזיקה ניצב כאן ופתוח למבקרים החל משנת 1932. בכל חג מולד תוכלו לראות את המופע המסורתי המוצג בו, בהשתתפות להקת הרקדניות המכונות ה"רוקטס". המופע גרנדיוזי ומרשים במיוחד!

אך למרות מגוון ההופעות שתוכלו למצוא כאן, אין ספק שהופעות המוזיקה הן גולת הכותרת של האולם הזה. אמנים מוכרים רבים מישראל הופיעו גם הם כאן, ביניהם פרנק סינטרה, אלאניס מוריסט ואפילו הזמרת הישראלית הנודעת שושנה דמארי.


לבונטין 7
לבונטין 7
#על מועדון הג'אז התל אביבי

מועדון הג'אז "לבונטין" (Levontin 7) הוא אחד ממועדוני הג'אז השווים בתל אביב. זה מקום שתהנו בו מהרכבי ג'אז, בלוז ועוד.

המופעים בלבונטין כוללים מלבד ג'אז מבחר של סגנונות ושווה לבדוק בתכנית שמפורסמת באתר שלהם מי מופיע בערבים שתרצו.

במקום יש גם בר שווה. ההופעות מופרדות אקוסטית ממנו והצירוף שלהם מציע את אחד ממקומות הבילוי האהובים והשווים בתל אביב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/YbubdIFIcck


ג'אז:

https://youtu.be/FFF1xEo6z2M
בימהויז
#על מועדון הג'אז המעולה של אמסטרדם

אמסטרדם ידועה במקומות שמאפשרים מועדוני הג'אז להאזין למוסיקת ג'אז בהופעה חיה בה. הטוב שבהם ולדעת רבים אף הטוב באירופה כולה, הוא אולם או מועדון בימהויז (Bimhuis Jazz Club) - מועדון ג'אז נהדר ומוסד מכובד ורציני בבירת הולנד.

הבימהויז שוכן על שפת המים, במבנה מודרניסטי, עתיר זכוכית ופלדה.

כמעט בכל ערב, בשעה 10 בערב, מארח המקום את חובבי הג'אז מהסצינה המקומית, ביחד עם תיירים יודעי דבר, למופע ג'אז לייב ואיכותי של הרכבים שהם בעיקר מקומיים.

פחות ממועדון ג'אז אופייני, בימהויז הוא למעשה אולם הופעות עם כ-250 מקומות ישיבה, במה גדולה ומערכת סאונד נהדרת. עם אקוסטיקה על גבול השלמות ומבנה בצורת אמפיתאטרון, המאפשר צפייה מצוינת בבמה לכל הקהל, המופעים כאן מתקיימים בתנאים שהם בהרבה מובנים אידאליים.

בתחילת המופע עולים כאן הווילונות שמאחרי הבמה ומתגלה העיר המוארת ומוזיאון נמו המרהיב כל כך בלילה.

גם בהפסקה או אחרי המופע תוכלו לשתות בבר שלמעלה ולצפות דרך קיר הזכוכית, בחוף הים הסמוך לאולם ובמראה האורבני הנהדר של אמסטרדם.


#טיפים
הזמינו כרטיסים מראש, באתר של בימהויז.

האתר פועל גם בשפה האנגלית.

בדרך כלל המקומות אינם מסומנים. כל הקודם זוכה במקומות עדיפים.


הטריו של פטר ביטס בבימהויז מנגן Cakewalk:

https://youtu.be/NcpwztNHtno?t=9


תזמורת ג'אז:

https://youtu.be/qmaNzg4I3Zg


ג'אז מהורהר:

https://youtu.be/4YQj2As6zEk
בית העמודים
#על בר הג'אז הנהדר בנחלת בנימין

אחד ממועדוני הג'אז הטובים בתל אביב הוא בית העמודים (Beit Haamudim), שנקרא על שום העמודים שיש בחלל שלו. ההופעות עצמן מתקיימות בחדר הרבה יותר קטן, שצמוד לבר עצמו.

המקום, שאחד ממבקרי הג'אז כינה "אחד ממועדוני הג'ז הטובים בעולם" מסתתר במדרחוב נחלת בנימין וליד שוק הכרמל, ומציע גם בר, בית קפה ולייבל תקליטים, "פאנוניקה רקורדס", שמקליט חלק מההרכבים שמופיעים בבית העמודים ומוציא להם אלבומי הופעה.

האמת היא שפעם בית העמודים היה סתם בית קפה תל אביבי וכשהכניסו אליו את מופעי הג'אז הוא הפך בהדרגה לאחד ממעוזי הג'אז המעניינים והטובים בישראל. הוא אפילו פתח גל של מקומות שהחלו לארח הרכבי ג'אז, בעיקר כשראו את ההצלחה בו.

בבית העמודים יש הופעות יומיומיות של הרכבי ג'אז, משובחים בדרך כלל, במגוון סגנונות הג'אז. ההופעות הן בחינם והברמנים "מתרימים" עבור הנגנים מהאורחים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/bSwerxcmRbI


ג'מליאל מבצעים צ'יק קוריאה:

https://youtu.be/cKdEWF6dBH8


ארז בר נוי:

https://youtu.be/SeeM6nN1CMQ?t=57s
רודולפינום
#על בית התזמורת הסימפונית של פראג


בניין הרודולפינום (Rudolfinum) המרהיב, נבנה במחצית השנייה של המאה ה-19 ומשמש כיום כביתה של התזמורת הפילהרמונית של פראג. זהו מבנה מפואר בסגנון הניאו-רנסאנס, ששוחזר בסוף המאה ה-20, תוך הסרת כל מיני תוספות ושינויים שנעשו בו בעידן הקומוניסטי של צ'כוסלובקיה.

את גג המבנה, שבמקור נבנה כגלריה לאמנות ובית לאמנים ולאנשי תרבות, מעטרים פסלים של מלחינים דגולים ודמויות מההיסטוריה של פראג.

אגב, הקשר של הפילהרמונית של צ'כיה לבניין אינו חדש. הקונצרט הראשון של התזמורת הזו התקיים ממש כאן, בשנת 1896. המנצח באותו קונצרט היה המלחין הצ'כי הנודע אנטונין דבוז'אק. דבוז'אק, מלחין לאומי ומי שחתום על כמה מהיצירות הקלאסיות הגדולות של התקופה, ניצח באותו ערב על "הסימפוניה מהעולם החדש" - יצירתו המפורסמת ביותר.

במבנה נמצאת, בין השאר, גם גלריית אמנויות עם תערוכות מתחלפות. בחודשי החורף מועלים כאן מופעים לילדים, ביניהם מופעי שירה וריקוד ותיאטרון בובות, המציג מופעים המבוססים על סיפורי אגדות.


#סיפור על חייל גרמני טיפש שהיה חכם יותר ממפקדו
על גג הרודולפינום, תוכלו לראות שורת פסלים של מוסיקאים ויוצרים חשובים. הסיפור הידוע מספר שכשהגרמנים כבשו את פראג, ציווה מפקד הכוח על אחד החיילים לעלות על הגג ולהרוס את פסלו של "מנדלסון היהודי". אותו מנדלסון היה גדול המלחינים היהודיים של המוסיקה הקלאסית.

כששאל החייל את המפקד איך יזהה מיהו מנדלסון? ענה לו מפקדו "לפי המראה היהודי". לפיכך עלה החייל, נציג הגזע הארי, והרס את פסלו של ואגנר דווקא.

לא ידוע מה העונש שקיבל החייל על הריסת פסל המוזיקאי הנערץ על היטלר, שאהב את ואגנר, אנטישמי נודע. אבל מנדלסון עדיין עומד שם על הגג לצד גדולים, כמו הנדל, באך, מוצרט, היידן, בטהובן, שוברט וענקי מוזיקה נוספים. רק ואגנר חסר שם...


מבט מקרוב על הרודולפינום:

https://youtu.be/PR5s6k5zETw


מבחוץ:

https://youtu.be/QSSphqxiPRI


ומבפנים - בחזרת התזמורת הפילהרמונית של פראג:

https://youtu.be/j_47BEO5TnM
ג'אז קלאב יו מוניאקה
#על מועדון הג'אז המשובח בקרקוב

רבים רואים ב"ג'אז קלאב יו מוניאקה" (Jazz Club u Muniaka) הוא מועדון הג'אז הטוב בקרקוב. בר הג'אז הנעים ממוקם ליד הכיכר המרכזית בעיר העתיקה.

המקום נמצא במרתף מערה, מעין קאוורן אירופי טיפוסי, מה שמבטיח סאונד טוב ואווירה נהדרת. המקום אינטימי אבל לא מרגיש צפוף והג'אז הפולני - כולם יודעים שהוא מצוין.

ההרכבים טובים ומעלה ומנגנים לא מעט סטנדרטים, בפרשנויות וביצועים שווים. האווירה גם בקהל היא נהדרת.

גם בירה והקוקטיילים כאן טובים מאוד ובמחירים טובים. בקיצור, מקום נהדר לערב ג'אז מעולה, עם מוסיקאים ברמה גבוהה. אם אתם אוהבים ג'אז, תאהבו להיות כאן!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/CKpoXqTXZqs


קטע מהופעת ג'אז:

https://youtu.be/BZvGCcfFUBI


עוד קטע יפה:

https://youtu.be/jwQHevo8Cmk
האופרה גרנייה
#על האופרה גרנייה

בית האופרה הלאומי של פריז, אופרה גרנייה, הוא מבנה גדול ומפואר הממוקם ברובע התשיעי בעיר מצפון לאזור טוולירי. מדובר באחד מבנייני האופרה המפורסמים ביותר בעולם, כנראה בשל היותו מקום ההתרחשות של הרומן "פנטום האופרה" של גסטון לרו, שעל בסיסו גם הופקו מספר סרטים.

בשנותיו הראשונות נקרא הבניין "בניין האופרה של פריז", אך לאחר פתיחת האופרה בסטיליה בשנת 1989, שמו של הבניין הפך ל"האופרה גרנייה".

שטחו של הבניין 11,000 מטרים רבועים והוא יכול להכיל עד 1,979 מבקרים. במתו הגדולה יכולה להכיל 450 איש. ניתן להיכנס למבנה המפואר גם בזמן שאין הופעות בתשלום.

כיום תוכלו להקשיב בו לאופרה הלאומית של פריז ולראות את להקת הבלט של פריז.


#אדריכלות האופרה גרנייה

בשנת 1858, בעת ביקורו של נפוליאון השלישי בבניין האופרה הרשמי של פריז יחד עם אשתו, בוצע נגדו ניסיון התנקשות. בעקבות התקרית החליט נפוליאון להקים בניין אופרה חדש, גדול ומפואר יותר במקום זה שבו ביקר. שארל גרנייה, האדריכל שזכה בעיצוב האופרה היה דווקא צעיר חסר ניסיון שזה היה המבנה הראשון שאותו הוא תכנן. בהמשך לסיפורנו אגב, כדי להימנע מניסיונות רצח נוספים נבנתה במבנה דרך ממוגנת שמאפשרת לשליט לרדת ישר למרכבה שלו בבטחה. הבנייה של המבנה התחילה ב-1861 והסתיימה ב-1875.

גרנייה הצליח ליצור יצירה אדריכלית יפיפייה, מתוחכמת וחדשנית. הבנייה החלה בשנת 1861 והסתיימה רק 14 שנים מאוחר יותר. הסיבות לעיכובים היו מלחמת פרוסיה-צרפת, נפילת האימפרייה השניה וכיבוש פריז על ידי הקומונה הפריזאית. עוד סיבה לעיכוב בבנייה היא האגם התת קרקעי שנמצא מתחת לאתר הבניה, בהשראתו אגב נכתב הסיפור "פנטום האופרה". הבניין נחנך ב-15 בינואר, 1875.

הבניין מפואר ומעוטר בהתאם: אפריזים משיש, קירות מזהב וקטיפה ופסלי כרובים ונימפות. בשנת 1964 הוזמן הצייר מארק שאגאל לעטר את תקרת האופרה.

בית האופרה הוא המבנה היקר ביותר שנבנה בתקופת האימפריה השניה. המבנה בנוי בסגנון ניאו-בארוקי עם שילובים של בניה קלאסית, ונחשב למופת אדריכלי בסגנון ארכיטקטורת התאטרון של המאה ה-19.


#אופרה למנויים

לבניין אופרה היו צרכים מאד מסוימים - לשרת את מנויי האופרה. למנויים היה מנוי שנתי והם היו מקפידים להגיע חמישה ימים בשבוע למקום. הם התעניינו פחות במוזיקה, ששימשה כמוזיקת רקע עבורם, אלא יותר בנוכחות - לראות ולהיראות. זו הסיבה גם שהאדריכל גרניה בנה את המבנה בצורה הזו - השטחים הציבוריים מהווים מחצית מהמבנה, האולם תופס רק רבע ממנו וברבע הנותר יש שטחי חזרות ומשרדים.

אולם הכניסה מקורה במראות, כך שהמבקרים יוכלו לוודא כי הם נראים כראוי וממנו עולות מדרגות שיש רחבות המובילות אל אולמות ההמתנה הגדולים והמרווחים. מהמדרגות ומהמרפסות שלידן, ניתן לראות את כל מי שנכנס לאולם. כמעט אבסורד הוא, שהאולם עצמו בנוי כך שמתאי המנויים ניתן בקלות לראות את התאים האחרים, אך קצת פחות טוב - את הבמה.

עובדה מעניינת על בית האופרה, היא הצבע האדום הקטיפתי של הכיסאות באולם. היום זה נראה כמחזה שגרתי, אך באותה העת השימוש בצבע האדום היה חדשני. גרנייה סיפר שהחליט להשתמש בצבע זה כי הנשים הבאות לאופרה הן כמו תכשיטים ולכן ראוי שישבו בתוך קופסת תכשיטים (שכך היו מרופדות בתקופה ההיא). הרעיון הנועז הצליח וכיום מרבית אולמות הקונצרטים, הקולנוע והאופרה מרופדים באדום קטיפתי.

בשביל לספק אטרקציה לקהל, התקין גרנייה שעון המראה את ימי השבוע וימי החודש ובנה "חדר שקיעה" ובו אשליה אופטית - אם עומדים במרכז החדר ניתן לראות במראות את השמש שוקעת.


#פנטום האופרה

האופרה גרנייה גם היוותה רקע לסיפור "פנטום האופרה", רומן האימה הגותי-בלשי, שהפך מפורסם בעקבות הרבה סרטים, מחזות זמר וגרסאות נוספות שקיבל עם השנים, נכתב במקור על ידי הסופר הצרפתי גסטון לרו ופורסם ראשונה בשנת 1909. הוא פורסם בהמשכים בעיתונות הצרפתית.

הסיפור, שחלק מפרטיו אמיתיים וחלק בדיוניים, עוסק באהבתו הטרגית של גאון מעוות לזמרת אופרה צעירה ומוכשרת. על פי הרומן, הפנטום הוא גאון הנדסי ומוזיקלי מעוות שהיה שותף לבניית בניין בית אופרה, שבו הוא בנה בחשאי רשת של מחילות ומעברי סתר המאפשרים לו לנוע ברחבי הבניין כמו רוח רפאים ולהשליט את מרותו על המבנה. הסיפור בנוי כחקירה בלשית וכולל שיחות עם הדמויות השונות ששרדו ומספרות את הסיפור מנקודת מבטן.

סיפור הפאנטום הפך לאגדת קאלט והיום היא מרכזת סביבה מעריצים מושבעים שהמציאו לעצמם אפילו כינוי: Phantom Phans. הם מרותקים לכל מה שקשור לעלילה: החל מדמותו המורכבת של הפאנטום אריק, דרך המוזיקה שיצר עבורו אנדרו לויד וובר ועד האלמנטים העיצוביים המזוהים עם הדמות: עוגב ענק, נרות ופמוטים, מסיכות, גלימות שחורות מקטיפה, נברשות וכדומה. הרבה מהמעריצים כתבו גרסאות משלהם לסיפור, חלק כתבו את המשכו - הם מפרסמים את היצירות שלהם ברחבי האינטרנט באתרי מעריצים שונים וחלק אף הרחיקו לכת והדפיסו את גרסותיהם.

עד היום מוכרת מעריצה אחת שכל כך אהבה את אגדת הפאנטום עד ששינתה את שמה החוקי ל-Christine Daae, כשם הזמרת שאהבה.
אנדרטת שוֹפֶּן
#על האנדרטה של המלחין הפולני הדגול

אנדרטת שופן (Pomnik Fryderyka Chopina), שבפארק ווז'נקי, היא פסל בסגנון אר-דקו, שמנציח את גדול מלחיני הפסנתר, הגאון הפולני פרדריק שופן.

את האנדרטה מקיפים ספסלים רבים, שניתן לשמוע בהם את יצירות שופן בלחיצת כפתור.

תושבי ורשה אוהבים לבוא לכאן וליהנות מהשלווה, שמופרת כאן בשני קונצרטים שבועיים בני שעה בחינם, בימי ראשון בצהריים. מנגנים בהם פסנתרנים קלאסיים מעולים את יצירותיו של גאון הרומנטיקה שופן.

הפסל עצמו פוסל בשנת 1926 ושימו לב שהמראה שלו משתנה, בהתאם לכיוון שממנו מביטים בו.


#טיפים
בכל יום ראשון בצהריים מנוגן כאן קונצרט חינם מהמוזיקה לפסנתר של שופן, על ידי נגנים מעולים מבני העיר. חוויה מהנה, במיוחד במזג אוויר נעים!

הקונצרט מתקיים בימי ראשון פעמיים - בשעות 12:00 ו-16:00קונצרט בפארק, עם מוסיקה של שופן - ליד האנדרטה:

https://youtu.be/0Sqz7oW9JRw
הקפלה הקיסרית
#על הקפלה הקיסרית שבה שומעים את הנערים מווינה

בארמון הופבורג נמצאת הקפלה הקיסרית (Vienna Boys' Choir) או הקפלה המלכותית האימפריאלית (Imperial Court Chapel). הקפלה הזו, מעין כנסייה פרטית שהמשפחה הקיסרית נהגה להתפלל בה עם אצילי הקיסרות והמקורבים, היא חלק ממבני ארמון הופבורג. אבל בימינו היא ידועה בעיקר כמקום שבו פוגשים את אחד מפלאי עולם המוסיקה הקלאסית - מקהלת הנערים מווינה.


#על המקהלה הזכה של נערי וינה
בכל יום ראשון נערכת מיסה בארמון הופבורג שבווינה. במיסה אפשר לשמוע את מקהלת הנערים הטובה בעולם.

מקהלת נערי וינה (Wiener Sängerknaben) היא מקהלת נערים מדהימה באיכותה שפועלת ברציפות מאז 1498. זוהי המקהלה היחידה בעולם שיכולה להתגאות בשניים מגדולי המוזיקה, כבוגרים שלה - גם שוברט וגם היידן השתתפו במקהלה כנערים.

מי שייסד את המקהלה המיוחדת הזו היה הקיסר מקסימיליאן הראשון, שבשנת 1498 החליט על הקמת מקהלת נערים וזו התוצאה.

מדובר באחת המקהלות המפורסמות והידועות ביותר בעולם. לא מדובר במקהלת בית ספר או במקהלה חסרת-חן של איזו עיירה שכוחת אל באוסטריה. לקולות הזכים שתשמעו בקונצרטים שלהם אין מתחרים.

למעשה, בימינו יש 4 להקות מקבילות של נערים, כולם בגילאי 10 עד 14 והם לא רק אוסטרים, אלא נערים מוכשרים מכל העולם. הנערים הללו נבחנים בעת שהמקהלה מגיעה לעירם, מתקבלים ואז מגיעים להשתתף במקהלה וללמוד בה, מכל קצוות תבל, כולל ממקומות כמו ניו זילנד, ארצות הברית ואוסטרליה.


#טיפים
רוצים לשמוע אותם? - חובה לרכוש כרטיסים מראש באינטרנט ואז להגיע למיסה ביום ראשון בבוקר ולשמוע את מקהלת הנערים של וינה (Vienna Boys' Choir) שרה.

מקהלת הנערים של וינה שרה במיסה בכל יום ראשון, בין החודשים ספטמבר ועד מרץ.

יש להזמין כרטיסי ישיבה לפחות חודשיים מראש.

תוכלו לצפות ולהאזין בחינם, ממרחק. כך ניתן גם לראות את הנערים שרים, על גבי מסך.


הנה מקהלת הנערים מווינה שרים בקפלה הקיסרית:

https://youtu.be/FQbnLBkglow
בית האופרה של ורנה
#על בית האופרה העירוני בוורנה

בית האופרה בוורנה (Varna Opera Theatre), הבנוי בסגנון וינאי, הוא ללא ספק אחד האתרים המפורסמים ביותר של העיר ורנה.

מדובר באחד הבניינים המרשימים והיפים ביותר בעיר. הוא נבנה בתחילת המאה ה-20 בסגנון הבארוק והפך להיות הבית הרשמי של קבוצת התיאטרון של ורנה ושל להקת האופרה העירונית של העיר.


פרסומת לאקדמיה לאופרה בוורנה:

https://youtu.be/3bkhQUsWCw8


מוזיאון המוזיקה של ונציה
#על מוזיאון כלי הנגינה של ונציה

האם חשבתם על מסע בזמן בוונציה דרך המוסיקה הקלאסית?

שמותיהם של מוסיקאים רבים קשורים בעיר ונציה. המפורסם מהם הוא ללא ספק אנטוניו ויואלדי, הכנר יליד ונציה, שלימד בה והלחין את המוסיקה שלו. "ארבע העונות", יצירתו הגדולה והעל-זמנית, מלמדת עליו ובאופן מסוים גם על כור מחצבתו.

מוזיאון המוסיקה (il Museo della Musica) של ונציה הוא מוזיאון שמציג את ייצור כלי הנגינה הנודעים של איטליה ודוגמאות של כלי הנגינה שנולדו כאן. כאן מוצגים, בין השאר, גם כלי הנגינה של ויואלדי הגדול.

ובכלל, מאז ומתמיד הייתה המוסיקה מרכזית בעיר ונציה. בין המאה ה-16 והמאה ה-18, במהלך שנות השיא ותור הזהב של ונציה, הייתה העיר מרכז מוסיקלי משמעותי בצפון איטליה, במקביל לשיא שאליו הגיעה עיר איטלקית אחרת באותה תקופה, עיר שבה נבנו כלי הקשת הטובים בכל הזמנים, העיר קרמונה. באותה תקופה קמו בה בתי מלאכה של אמנים מעולים, לייצור של כלי נגינה.

חשוב לציין שגם מבנה המוזיאון הוא יפה ומרשים מאד, במיוחד מבפנים. אדריכלות של מוזיאונים, אתם יודעים, היא לא פעם הרבה יותר מאשר סתם מראה יפה של בניין. כך או כך, המוזיאון ממוקם בכנסיית סאן מאוריציו (Chiesa San Maurizio). הכניסה למוזיאון היא ללא תשלום.


#טיפים
הכניסה למוזיאון חופשית.

המוזיאון ממוקם בתוך כנסיית סאן מאוריציו (Chiesa San Maurizio) שבעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ZDuww5ahP78


ושיטוט קצר במוזיאון היפה:

https://youtu.be/S_tKgbHvLzQ
מרכז לינקולן
#על מרכז התרבות והאמנויות על שם לינקולן
במסגרת תוכניתו של רוברט מוזס, שניסה לשנות את פני העיר בשנות ה-60 של המאה ה-20, נבנה מרכז לינקולן. המרכז משמש 12 להקות אומנות, ביניהן אלה של האגודה למוזיקה קאמרית, בית ספר ג'וליארד, ניו יורק סיטי אופרה ועוד נוספים.

המבנה מתפרש על פני 61 דונם בניו יורק. בתוך המרכז יש 29 אולמות ותאטראות וניתן לראות אותם גם באמצעות סיורים מודרכים.

במרכז המתחם תוכלו לראות את מזרקת המים המפוארת ובקיץ יתקיימו כאן גם מופעים פתוחים לקהל הרחב.

במסגרת האירועים שמתרחשים כאן, תוכלו לבוא לצפות באופרות מפורסמות, מופעי בלט ומחול ולהקשיב לקונצרטים מכל העולם.

המקום הזה פופולרי מאד גם בקרב הניו יורקרים המקומיים, הם מצפים ליום פרסום התוכנייה הראשית בכל שנה ונוהגים להזמין את הכרטיסים מראש, כך שלכם התיירים, לא יהיה כל כך קל להשיג כרטיס.


מבט מקרוב על המרכז:

https://www.youtube.com/watch?v=WqUTUF6W2Cc
האקדמיה למדעים
#על האקדמיה שבה ניצח בטהובן על הסימפוניות שלו

האקדמיה למדעים נוסדה על מנת לקדם את המחקר המדעי האוסטרי והיא המוסד הגדול ביותר באוסטריה, למחקר לא אוניברסיטאי. היא נוסדה בשנת 1847 והיום היא מוסד עם תקציב של 135 מיליון יורו, עם יותר מ-770 חברים, בסביבות ה-1600 עובדים ו-28 מתקני מחקר.

המשימות העיקריות של האקדמיה הן ייעוץ מדעי, מדיני ומחקרי. היא פועלת לקידום, מספקת מלגות ופרסים למדענים צעירים מצטיינים. במסגרת תכניות ושיתופי פעולה בינלאומיים, האקדמיה האוסטרית למדעים גם מקיימת רשת מחקר עולמית, שמפעילה 28 מכוני מחקר בתחום מדעי הרוח, התרבות, הטבע והטכנולוגיה. היא תומכת בשיתוף פעולה בין מדענים והשתתפות בפרויקטים בינלאומיים בקנה מידה גדול.

אבל רגע, לא רק מדע התקדם בבניין האקדמיה למדעים שלפניו אתם עומדים. ממש כאן התקיימה הופעת הבכורה של הסימפוניות השישית והשביעית של מלחין הסימפוניות הגדול לודוויג ואן בטהובן, בניצוחו של בטהובן עצמו. אז אמנם אל המבנה עצמו לא ניתן להיכנס אבל אתם יכולים לעצום עיניים ולדמיין את בטהובן החרש מנצח בבניין הזה, על התזמורת המבצעת את הסימפוניה השישית שברקע. הוא עושה זאת מבלי לשמוע את המוסיקה הנפלאה שהלחין כפי שהתזמורת מנגנת, אלא את זו שמתנגנת בראשו, מזיכרונו ומשמיעתו הפנימית והמופלאה...
מוזיקפראיין
#על אולם הקונצרטים היפהפה של וינה

אולם הקונצרטים של וינה מוכר במיוחד בזכות האקוסטיקה המעולה שלו, מה שהוביל אותו להיות אחד משלושת אולמות הקונצרטים המוצלחים בעולם, יחד עם ה"סימפוני הול" בבוסטון וה"קונצרטחבאו" של אמסטרדם.

את הקרקע לבניית אולם הקונצרטים קיבלה אגודת ידידי המוזיקה מהקיסר פרנץ יוזף. הוא נפתח בשנת 1870 ומהווה את משכנה הקבוע של הפילהרמונית של וינה. בשנת 1907 הותקן העוגב בבניין.

האולם המרכזי מרהיב ביופיו. הוא מצופה כולו זהב, מכיל כ-1744 מושבים ועוד 300 מקומות המיועדים לצופים עומדים. העיצוב שמשלב עץ ובדולח, כלומר קריסטל, מספק למקום אווירה יוקרתית וחגיגית.

בעשור הראשון של האלף החדש נערכו במקום שיפוצים והרחבות והתווספו לו אולמות נוספים. בכל שנה, ב-1 בינואר, מתקיים קונצרט חגיגי המסמל את תחילת השנה החדשה.

מבט מקרוב על אולם הקונצרטים:

https://www.youtube.com/watch?v=3VCYeqhjqYQ
מדיסון סקוור גארדן
פלאו דה לה מוזיקה קטלנה
בלו נוט טוקיו
מוזיאון אדית פיאף
שבלול ג'אז


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.