» «
בורגרמיוזיק
בַּרְגְ'מְיוּזִיק
#על אולם קונצרטים שצף על פני המים

למרגלות גשר ברוקלין, צפה לה ספינה מיוחדת שבה נערכים מדי ערב קונצרטים קלאסיים נעימים. הבַּרְגְ'מְיוּזִיק (Bargemusic) היא דוברה ישנה, מעין ספינה שטוחה וצפה, שבה אולם קונצרטים נעים. בחלל ספון עץ, עם אקוסטיקה טובה וגב הבמה הקטנה שבו חלון גדול המשקיף אל נהר המזרח ולחוף האי מנהטן - כאן שומעים מוסיקה נהדרת, מוסיקה על פני המים.

ממוצרט ועד בטהובן, מבאך ועד שומאן, ברהמס ושוברט, באולם הקונצרטים האינטימי שעל פני המים מנגנים שלל הרכבים קאמריים יצירות נפלאות מהרפרטואר של גדולי המוסיקה הקלאסית, מכל התקופות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/tPxLegeztv8


ועוד מהיופי הזה:

https://youtu.be/cvywTpZw000?t=8s
מוזיאון המוסיקה של ונציה
מוזיאון המוזיקה של ונציה
#על מוזיאון כלי הנגינה של ונציה

האם חשבתם על מסע בזמן בוונציה דרך המוסיקה הקלאסית?

שמותיהם של מוסיקאים רבים קשורים בעיר ונציה. המפורסם מהם הוא ללא ספק אנטוניו ויואלדי, הכנר יליד ונציה, שלימד בה והלחין את המוסיקה שלו. "ארבע העונות", יצירתו הגדולה והעל-זמנית, מלמדת עליו ובאופן מסוים גם על כור מחצבתו.

מוזיאון המוסיקה (il Museo della Musica) של ונציה הוא מוזיאון שמציג את ייצור כלי הנגינה הנודעים של איטליה ודוגמאות של כלי הנגינה שנולדו כאן. כאן מוצגים, בין השאר, גם כלי הנגינה של ויואלדי הגדול.

ובכלל, מאז ומתמיד הייתה המוסיקה מרכזית בעיר ונציה. בין המאה ה-16 והמאה ה-18, במהלך שנות השיא ותור הזהב של ונציה, הייתה העיר מרכז מוסיקלי משמעותי בצפון איטליה, במקביל לשיא שאליו הגיעה עיר איטלקית אחרת באותה תקופה, עיר שבה נבנו כלי הקשת הטובים בכל הזמנים, העיר קרמונה. באותה תקופה קמו בה בתי מלאכה של אמנים מעולים, לייצור של כלי נגינה.

חשוב לציין שגם מבנה המוזיאון הוא יפה ומרשים מאד, במיוחד מבפנים. אדריכלות של מוזיאונים, אתם יודעים, היא לא פעם הרבה יותר מאשר סתם מראה יפה של בניין. כך או כך, המוזיאון ממוקם בכנסיית סאן מאוריציו (Chiesa San Maurizio). הכניסה למוזיאון היא ללא תשלום.


#טיפים
הכניסה למוזיאון חופשית.

המוזיאון ממוקם בתוך כנסיית סאן מאוריציו (Chiesa San Maurizio) שבעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ZDuww5ahP78


ושיטוט קצר במוזיאון היפה:

https://youtu.be/S_tKgbHvLzQ
רודולפינום
רודולפינום
#על בית התזמורת הסימפונית של פראג


בניין הרודולפינום (Rudolfinum) המרהיב, נבנה במחצית השנייה של המאה ה-19 ומשמש כיום כביתה של התזמורת הפילהרמונית של פראג. זהו מבנה מפואר בסגנון הניאו-רנסאנס, ששוחזר בסוף המאה ה-20, תוך הסרת כל מיני תוספות ושינויים שנעשו בו בעידן הקומוניסטי של צ'כוסלובקיה.

את גג המבנה, שבמקור נבנה כגלריה לאמנות ובית לאמנים ולאנשי תרבות, מעטרים פסלים של מלחינים דגולים ודמויות מההיסטוריה של פראג.

אגב, הקשר של הפילהרמונית של צ'כיה לבניין אינו חדש. הקונצרט הראשון של התזמורת הזו התקיים ממש כאן, בשנת 1896. המנצח באותו קונצרט היה המלחין הצ'כי הנודע אנטונין דבוז'אק. דבוז'אק, מלחין לאומי ומי שחתום על כמה מהיצירות הקלאסיות הגדולות של התקופה, ניצח באותו ערב על "הסימפוניה מהעולם החדש" - יצירתו המפורסמת ביותר.

במבנה נמצאת, בין השאר, גם גלריית אמנויות עם תערוכות מתחלפות. בחודשי החורף מועלים כאן מופעים לילדים, ביניהם מופעי שירה וריקוד ותיאטרון בובות, המציג מופעים המבוססים על סיפורי אגדות.


#סיפור על חייל גרמני טיפש שהיה חכם יותר ממפקדו
על גג הרודולפינום, תוכלו לראות שורת פסלים של מוסיקאים ויוצרים חשובים. הסיפור הידוע מספר שכשהגרמנים כבשו את פראג, ציווה מפקד הכוח על אחד החיילים לעלות על הגג ולהרוס את פסלו של "מנדלסון היהודי". אותו מנדלסון היה גדול המלחינים היהודיים של המוסיקה הקלאסית.

כששאל החייל את המפקד איך יזהה מיהו מנדלסון?" ענה לו מפקדו "לפי המראה היהודי". לפיכך עלה החייל, נציג הגזע הארי, והרס את פסלו של ואגנר דווקא.

לא ידוע מה העונש שקיבל החייל על הריסת פסל המוזיקאי הנערץ על היטלר, שאהב את ואגנר, גאון מוזיקה ואנטישמי נודע. אבל מנדלסון עדיין עומד שם על הגג לצד גדולים, כמו הנדל, באך, מוצרט, היידן, בטהובן, שוברט וענקי מוזיקה נוספים. רק ואגנר חסר שם...


מבט מקרוב על הרודולפינום:

https://youtu.be/PR5s6k5zETw


מבחוץ:

https://youtu.be/QSSphqxiPRI


ומבפנים - בחזרת התזמורת הפילהרמונית של פראג:

https://youtu.be/j_47BEO5TnM
מוזיאון המוסיקה של שטוטגרט
מוזיאון המוסיקה של שטוטגרט
#על מוזיאון המוסיקה בשטוטגרט

מוזיאון המוסיקה של שטוטגרט (Fruchtkasten) הוא מוזיאון המציג אוסף של כלי נגינה היסטוריים, עתיקים או ייחודיים. הכניסה ללא תשלום

המוזיאון, הממוקם בשילרפלאץ שבלב שטוטגרט, כולל אוסף קטן ואיכותי של כלי נגינה אירופיים ומרחבי העולם, בעיקר מהמאות 17-19. יש כאן אוסף של פסנתרים מהתקופה ההיא, כולל פסנתר מעניין עם שתי מקלדות. כל אלה מוצגים לצד כלי נגינה אקזוטיים, מתרבויות מוסיקליות שאינן מערביות, כולל כלי נגינה מהודו, סין והמוסיקה הערבית.

יש כאן אפילו גרמופון שייצרה החברה של תומס אלווה אדיסון, הממציא שפיתח אותו.

שווה לראות ולנסות כאן גם את אוסף הכלים האינטראקטיביים שבקומה העליונה. גם ילדים וגם מבוגרים מוזמנים לנסות ולנגן כאן בכלי נגינה שונים, כמו גיטרה, פסנתר ואפילו כלי נגינה חדשני המבוסס על חיישן תנועה ומייצר מוסיקה על פי תנועות הידיים שלכם.

זה כיף גדול וחינמי למשפחות ולאוהבי מוסיקה ואפשר לקבל כאן גם מדריך שמע עם הקלטות של קטעי נגינה, המנוגנים על ידי הכלים השונים שבתצוגה. המוזיאון הזה מהנה וכיפי, גם למי שלא יודעים הרבה על מוסיקה!


#טיפים
הכניסה חופשית ותרומות מתקבלות בשמחה.

לעיתים מתקיימים כאן קונצרטים נחמדים, בכלים שחלקם הם מהמוצגים שבמוזיאון.

מוזיאון מעולה לימי חורף ומזג אוויר גשום.

מוסיקה קלאסית

אנדרטת שופן
אנדרטת שוֹפֶּן
#על האנדרטה של המלחין הפולני הדגול

אנדרטת שופן (Pomnik Fryderyka Chopina), שבפארק ווז'נקי, היא פסל בסגנון אר-דקו, שמנציח את גדול מלחיני הפסנתר, הגאון הפולני פרדריק שופן.

את האנדרטה מקיפים ספסלים רבים, שניתן לשמוע בהם את יצירות שופן בלחיצת כפתור.

תושבי ורשה אוהבים לבוא לכאן וליהנות מהשלווה, שמופרת כאן בשני קונצרטים שבועיים בני שעה בחינם, בימי ראשון בצהריים. מנגנים בהם פסנתרנים קלאסיים מעולים את יצירותיו של גאון הרומנטיקה שופן.

הפסל עצמו פוסל בשנת 1926 ושימו לב שהמראה שלו משתנה, בהתאם לכיוון שממנו מביטים בו.


#טיפים
בכל יום ראשון בצהריים מנוגן כאן קונצרט חינם מהמוזיקה לפסנתר של שופן, על ידי נגנים מעולים מבני העיר. חוויה מהנה, במיוחד במזג אוויר נעים!

הקונצרט מתקיים בימי ראשון פעמיים - בשעות 12:00 ו-16:00קונצרט בפארק, עם מוסיקה של שופן - ליד האנדרטה:

https://youtu.be/0Sqz7oW9JRw
מקהלת הנערים של וינה
הקפלה הקיסרית
#על הקפלה הקיסרית שבה שומעים את הנערים מווינה

בארמון הופבורג נמצאת הקפלה הקיסרית (Vienna Boys' Choir) או הקפלה המלכותית האימפריאלית (Imperial Court Chapel). הקפלה הזו, מעין כנסייה פרטית שהמשפחה הקיסרית נהגה להתפלל בה עם אצילי הקיסרות והמקורבים, היא חלק ממבני ארמון הופבורג. אבל בימינו היא ידועה בעיקר כמקום שבו פוגשים את אחד מפלאי עולם המוסיקה הקלאסית - מקהלת הנערים מווינה.


#על המקהלה הזכה של נערי וינה
בכל יום ראשון נערכת מיסה בארמון הופבורג שבווינה. במיסה אפשר לשמוע את מקהלת הנערים הטובה בעולם.

מקהלת נערי וינה (Wiener Sängerknaben) היא מקהלת נערים מדהימה באיכותה שפועלת ברציפות מאז 1498. זוהי המקהלה היחידה בעולם שיכולה להתגאות בשניים מגדולי המוזיקה, כבוגרים שלה - גם שוברט וגם היידן השתתפו במקהלה כנערים.

מי שייסד את המקהלה המיוחדת הזו היה הקיסר מקסימיליאן הראשון, שבשנת 1498 החליט על הקמת מקהלת נערים וזו התוצאה.

מדובר באחת המקהלות המפורסמות והידועות ביותר בעולם. לא מדובר במקהלת בית ספר או במקהלה חסרת-חן של איזו עיירה שכוחת אל באוסטריה. לקולות הזכים שתשמעו בקונצרטים שלהם אין מתחרים.

למעשה, בימינו יש 4 להקות מקבילות של נערים, כולם בגילאי 10 עד 14 והם לא רק אוסטרים, אלא נערים מוכשרים מכל העולם. הנערים הללו נבחנים בעת שהמקהלה מגיעה לעירם, מתקבלים ואז מגיעים להשתתף במקהלה וללמוד בה, מכל קצוות תבל, כולל ממקומות כמו ניו זילנד, ארצות הברית ואוסטרליה.


#טיפים
רוצים לשמוע אותם? - חובה לרכוש כרטיסים מראש באינטרנט ואז להגיע למיסה ביום ראשון בבוקר ולשמוע את מקהלת הנערים של וינה (Vienna Boys' Choir) שרה.

מקהלת הנערים של וינה שרה במיסה בכל יום ראשון, בין החודשים ספטמבר ועד מרץ.

יש להזמין כרטיסי ישיבה לפחות חודשיים מראש.

תוכלו לצפות ולהאזין בחינם, ממרחק. כך ניתן גם לראות את הנערים שרים, על גבי מסך.


הנה מקהלת הנערים מווינה שרים בקפלה הקיסרית:

https://youtu.be/FQbnLBkglow
האופרה של וינה
האופרה של וינה
#על בית האופרה של וינה

בית האופרה המלכותית של וינה הוא אחד מהסמלים התרבותיים החשובים בוינה. הוא נבנה בסוף המאה ה-19 ובו אולם חדש המכיל יותר מ-2200 מושבים מזמינים למבקרים הסקרנים. זהו ככל הידוע לנו, בית האופרה היחיד בעולם שבו מוצגת בכל ערב אופרה אחרת!

בית האופרה נחנך בשנת 1869, על ידי הקיסר פרנץ יוזף. האופרה הראשונה שהושמעה כאן הייתה האופרה דון ג'ובני של מוצרט. מעניין לשמוע כי הקיסר אמר על האופרה "המוזיקה נהדרת אך לא מתאימה כמזון לפיהם של הוינאים שלי". מוצרט השנון ענה לו "אם כך יהיה עליהם ללמוד ללעוס"...

כחלק מההפצצות של בנות הברית בתקופת מלחמת העולם השנייה נהרס חלק מהמבנה. הוא נפתח שוב רק בשנת 1955 על ידי מופע של האופרה "פידליו" בניצוחו של קרל בוהם.

אלפי תיירים מגיעים לכאן ועורכים סיור מודרך במבואת הכניסה המרשימה, גרם המדרגות המרכזי, האולמות, חדרי קבלת הפנים וההצצה לבמה המרכזית. בסיור המודרך באה לידי ביטוי ההיסטוריה העשירה והמדהימה של הבניין, תוך שילוב אלמנטים של תלבושות אמיתיות, תפאורות ופורטרטים גדולים ומפורסמים.

הרפרטואר של ההופעות, הנערכות כאן מדי ערב, מגוון במיוחד - החל מיצירות מתקופת הבארוק ועד ליצירות מן המאה ה-20. הופעות האופרה, הבלט וגם נשף האופרה השנתי, כולם מוצגים כאן ותוכלו להזמין אליהם כרטיסים מראש.


#טיפים
אם תמתינו בתור בשעות אחר הצהריים, תוכלו לרכוש כרטיסים לאופרה בפחות מ-5 יורו. הצפייה בעמידה, במקומות מעולים ובניגוד למה שתחשבו - זה כל כך מיוחד שזה לא קשה לעמוד שעתיים. יש גם "כני הישענות" שמקילים על מי שמתקשה בכך.

בין החודשים אפריל לספטמבר, בית האופרה משדר מעל 100 אופרות ומופעים קלסיים, על מסך ענק בכיכר שמול בית האופרה.


תנו מבט מקרוב במבנה המדהים:

https://youtu.be/dQhWzm-4bgQ
האקדמיה למדעים של אוסטריה
האקדמיה למדעים
#על האקדמיה שבה ניצח בטהובן על הסימפוניות שלו

האקדמיה למדעים נוסדה על מנת לקדם את המחקר המדעי האוסטרי והיא המוסד הגדול ביותר באוסטריה, למחקר לא אוניברסיטאי. היא נוסדה בשנת 1847 והיום היא מוסד עם תקציב של 135 מיליון יורו, עם יותר מ-770 חברים, בסביבות ה-1600 עובדים ו-28 מתקני מחקר.

המשימות העיקריות של האקדמיה הן ייעוץ מדעי, מדיני ומחקרי. היא פועלת לקידום, מספקת מלגות ופרסים למדענים צעירים מצטיינים. במסגרת תכניות ושיתופי פעולה בינלאומיים, האקדמיה האוסטרית למדעים גם מקיימת רשת מחקר עולמית, שמפעילה 28 מכוני מחקר בתחום מדעי הרוח, התרבות, הטבע והטכנולוגיה. היא תומכת בשיתוף פעולה בין מדענים והשתתפות בפרויקטים בינלאומיים בקנה מידה גדול.

אבל רגע, לא רק מדע התקדם בבניין האקדמיה למדעים שלפניו אתם עומדים. ממש כאן התקיימה הופעת הבכורה של הסימפוניות השישית והשביעית של מלחין הסימפוניות הגדול לודוויג ואן בטהובן, בניצוחו של בטהובן עצמו. אז אמנם אל המבנה עצמו לא ניתן להיכנס אבל אתם יכולים לעצום עיניים ולדמיין את בטהובן החרש מנצח בבניין הזה, על התזמורת המבצעת את הסימפוניה השישית שברקע. הוא עושה זאת מבלי לשמוע את המוסיקה הנפלאה שהלחין כפי שהתזמורת מנגנת, אלא את זו שמתנגנת בראשו, מזיכרונו ומשמיעתו הפנימית והמופלאה...


מוזיקפראיין
מוזיקפראיין
#על אולם הקונצרטים היפהפה של וינה

אולם הקונצרטים של וינה מוכר במיוחד בזכות האקוסטיקה המעולה שלו, מה שהוביל אותו להיות אחד משלושת אולמות הקונצרטים המוצלחים בעולם, יחד עם ה"סימפוני הול" בבוסטון וה"קונצרטחבאו" של אמסטרדם.

את הקרקע לבניית אולם הקונצרטים קיבלה אגודת ידידי המוזיקה מהקיסר פרנץ יוזף. הוא נפתח בשנת 1870 ומהווה את משכנה הקבוע של הפילהרמונית של וינה. בשנת 1907 הותקן העוגב בבניין.

האולם המרכזי מרהיב ביופיו. הוא מצופה כולו זהב, מכיל כ-1744 מושבים ועוד 300 מקומות המיועדים לצופים עומדים. העיצוב שמשלב עץ ובדולח, כלומר קריסטל, מספק למקום אווירה יוקרתית וחגיגית.

בעשור הראשון של האלף החדש נערכו במקום שיפוצים והרחבות והתווספו לו אולמות נוספים. בכל שנה, ב-1 בינואר, מתקיים קונצרט חגיגי המסמל את תחילת השנה החדשה.

מבט מקרוב על אולם הקונצרטים:

https://www.youtube.com/watch?v=3VCYeqhjqYQ
פלאו דה לה מוזיקה קטלנה
#על אולם הקונצרטים המפואר של העיר
אולם הקונצרטים המפואר של ברצלונה נמצא במרכז העיר, ליד העיר העתיקה. הוא נבנה על מנת לשמש אולם קונצרטים בעבור מקהלת קטלוניה. האולם נבנה בין השנים 1905 ל-1908. תכנן אותו האדריכל ליואיס דומנק אי מונטנר. למבנה יופי מיוחד, שכן הוא משלב את הסגנון המודרניסטה הטבעי לבין סגנון המודרניסטה הניאו גותי. שימו לב במיוחד לכיפת הזכוכית של המבנה, שעשויה כולה מוויטראז' של זכוכית צבעונית.

בשנת 1971 המבנה הוכתר כאתר לאומי על ידי ממשלת ספרד ובשנת 1997 הוא נבחר על ידי ארגון אונסק"ו כאתר מורשת עולמית.


#מהו סגנון המודרניסטה?
סגנון המודרניסטה הוא בעצם הגרסה הקאטלאנית של סגנון האדריכלות והאמנות הפלסטית שנקרא בצרפתית "אר-נובו". הוא מאופיין בהשראה חזקה מהצומח, דגש על צבעוניות רבה, על קווים טבעיים ומעוגלים ועל חומרים פשוטים ומקומיים. האדריכל הכי מפורסם במודרניסטה היה גאודי, שהסגנון ממש מזוהה איתו. הוא השתמש בעקרונות הסגנון שוב ושוב והשתמש במוטיבים כמו הקירות המעוגלים והמזכירים גלים והימנעות כמעט קבועה ממשטחים ישרים. הוא לא היחיד שעיצב בסגנון המודרניסטה - היו אדריכלים נוספים שכיכבו בסגנון זה בברצלונה, כמו ז'וזף פואיג אי קאדאפאלק ולואיס דומנק אי מונטאנר.
האופרה גרנייה
#על האופרה גרנייה

בית האופרה הלאומי של פריז, אופרה גרנייה, הוא מבנה גדול ומפואר הממוקם ברובע התשיעי בעיר מצפון לאזור טוולירי. מדובר באחד מבנייני האופרה המפורסמים ביותר בעולם, כנראה בשל היותו מקום ההתרחשות של הרומן "פנטום האופרה" של גסטון לרו, שעל בסיסו גם הופקו מספר סרטים.

בשנותיו הראשונות נקרא הבניין "בניין האופרה של פריז", אך לאחר פתיחת האופרה בסטיליה בשנת 1989, שמו של הבניין הפך ל"האופרה גרנייה".

שטחו של הבניין 11,000 מטרים רבועים והוא יכול להכיל עד 1,979 מבקרים. במתו הגדולה יכולה להכיל 450 איש. ניתן להיכנס למבנה המפואר גם בזמן שאין הופעות בתשלום.

כיום תוכלו להקשיב בו לאופרה הלאומית של פריז ולראות את להקת הבלט של פריז.


#אדריכלות האופרה גרנייה

בשנת 1858, בעת ביקורו של נפוליאון השלישי בבניין האופרה הרשמי של פריז יחד עם אשתו, בוצע נגדו ניסיון התנקשות. בעקבות התקרית החליט נפוליאון להקים בניין אופרה חדש, גדול ומפואר יותר במקום זה שבו ביקר. שארל גרנייה, האדריכל שזכה בעיצוב האופרה היה דווקא צעיר חסר ניסיון שזה היה המבנה הראשון שאותו הוא תכנן. בהמשך לסיפורנו אגב, כדי להימנע מניסיונות רצח נוספים נבנתה במבנה דרך ממוגנת שמאפשרת לשליט לרדת ישר למרכבה שלו בבטחה. הבנייה של המבנה התחילה ב-1861 והסתיימה ב-1875.

גרנייה הצליח ליצור יצירה אדריכלית יפיפייה, מתוחכמת וחדשנית. הבנייה החלה בשנת 1861 והסתיימה רק 14 שנים מאוחר יותר. הסיבות לעיכובים היו מלחמת פרוסיה-צרפת, נפילת האימפרייה השניה וכיבוש פריז על ידי הקומונה הפריזאית. עוד סיבה לעיכוב בבנייה היא האגם התת קרקעי שנמצא מתחת לאתר הבניה, בהשראתו אגב נכתב הסיפור "פנטום האופרה". הבניין נחנך ב-15 בינואר, 1875.

הבניין מפואר ומעוטר בהתאם: אפריזים משיש, קירות מזהב וקטיפה ופסלי כרובים ונימפות. בשנת 1964 הוזמן הצייר מארק שאגאל לעטר את תקרת האופרה.

בית האופרה הוא המבנה היקר ביותר שנבנה בתקופת האימפריה השניה. המבנה בנוי בסגנון ניאו-בארוקי עם שילובים של בניה קלאסית, ונחשב למופת אדריכלי בסגנון ארכיטקטורת התאטרון של המאה ה-19.


#אופרה למנויים

לבניין אופרה היו צרכים מאד מסוימים - לשרת את מנויי האופרה. למנויים היה מנוי שנתי והם היו מקפידים להגיע חמישה ימים בשבוע למקום. הם התעניינו פחות במוזיקה, ששימשה כמוזיקת רקע עבורם, אלא יותר בנוכחות - לראות ולהיראות. זו הסיבה גם שהאדריכל גרניה בנה את המבנה בצורה הזו - השטחים הציבוריים מהווים מחצית מהמבנה, האולם תופס רק רבע ממנו וברבע הנותר יש שטחי חזרות ומשרדים.

אולם הכניסה מקורה במראות, כך שהמבקרים יוכלו לוודא כי הם נראים כראוי וממנו עולות מדרגות שיש רחבות המובילות אל אולמות ההמתנה הגדולים והמרווחים. מהמדרגות ומהמרפסות שלידן, ניתן לראות את כל מי שנכנס לאולם. כמעט אבסורד הוא, שהאולם עצמו בנוי כך שמתאי המנויים ניתן בקלות לראות את התאים האחרים, אך קצת פחות טוב - את הבמה.

עובדה מעניינת על בית האופרה, היא הצבע האדום הקטיפתי של הכיסאות באולם. היום זה נראה כמחזה שגרתי, אך באותה העת השימוש בצבע האדום היה חדשני. גרנייה סיפר שהחליט להשתמש בצבע זה כי הנשים הבאות לאופרה הן כמו תכשיטים ולכן ראוי שישבו בתוך קופסת תכשיטים (שכך היו מרופדות בתקופה ההיא). הרעיון הנועז הצליח וכיום מרבית אולמות הקונצרטים, הקולנוע והאופרה מרופדים באדום קטיפתי.

בשביל לספק אטרקציה לקהל, התקין גרנייה שעון המראה את ימי השבוע וימי החודש ובנה "חדר שקיעה" ובו אשליה אופטית - אם עומדים במרכז החדר ניתן לראות במראות את השמש שוקעת.


#פנטום האופרה

האופרה גרנייה גם היוותה רקע לסיפור "פנטום האופרה", רומן האימה הגותי-בלשי, שהפך מפורסם בעקבות הרבה סרטים, מחזות זמר וגרסאות נוספות שקיבל עם השנים, נכתב במקור על ידי הסופר הצרפתי גסטון לרו ופורסם ראשונה בשנת 1909. הוא פורסם בהמשכים בעיתונות הצרפתית.

הסיפור, שחלק מפרטיו אמיתיים וחלק בדיוניים, עוסק באהבתו הטרגית של גאון מעוות לזמרת אופרה צעירה ומוכשרת. על פי הרומן, הפנטום הוא גאון הנדסי ומוזיקלי מעוות שהיה שותף לבניית בניין בית אופרה, שבו הוא בנה בחשאי רשת של מחילות ומעברי סתר המאפשרים לו לנוע ברחבי הבניין כמו רוח רפאים ולהשליט את מרותו על המבנה. הסיפור בנוי כחקירה בלשית וכולל שיחות עם הדמויות השונות ששרדו ומספרות את הסיפור מנקודת מבטן.

סיפור הפאנטום הפך לאגדת קאלט והיום היא מרכזת סביבה מעריצים מושבעים שהמציאו לעצמם אפילו כינוי: Phantom Phans. הם מרותקים לכל מה שקשור לעלילה: החל מדמותו המורכבת של הפאנטום אריק, דרך המוזיקה שיצר עבורו אנדרו לויד וובר ועד האלמנטים העיצוביים המזוהים עם הדמות: עוגב ענק, נרות ופמוטים, מסיכות, גלימות שחורות מקטיפה, נברשות וכדומה. הרבה מהמעריצים כתבו גרסאות משלהם לסיפור, חלק כתבו את המשכו - הם מפרסמים את היצירות שלהם ברחבי האינטרנט באתרי מעריצים שונים וחלק אף הרחיקו לכת והדפיסו את גרסותיהם.

עד היום מוכרת מעריצה אחת שכל כך אהבה את אגדת הפאנטום עד ששינתה את שמה החוקי ל-Christine Daae, כשם הזמרת שאהבה.
מוזיאון מוצרט
#על המוזיאון לזכרו של המלחין הידוע בתולדות המוסיקה

וינה היא עיר הולדתם, או זירת הפעילות של לא מעט מלחינים מוכרים בתולדות המוסיקה, ביניהם מוצרט, שוברט, שטראוס, מאהלר והיידן. לאורך ההיסטוריה הפכה העיר למקום מרכזי של יצירה ופעילות בתחום המוזיקה הקלסית. האטרקציה הבולטת ביותר הקשורה לתחום היא מוזיאון מוצרט, שהיה ביתו של המלחין הדגול והמחונן. שם יצר מוצרט כמה מיצירותיו המבריקות.

מוצרט ידוע כמלחין שהפך מילד פלא ועילוי צעיר לגאון מוסיקלי בלתי נתפס. הוא נולד בעיר זָלְצְבוּרְג, אך כשהתפרסם וגדל, הוא עבר לווינה והחל לנדוד בין הדירות השונות שהרשה לעצמו לשכור. בבית הזה הוא גר ויצר בין השנים 1784-1787, כאשר כבר היה מלחין בעל שם ומעמד. יש הקוראים למקום בית פיגארו, שכן מספרים שבבית זה הלחין מוצרט את האופרות "נישואי פיגארו" ו"דון ג'ובאני" בשנת 1787.

בארבע קומותיו של המוזיאון תוכלו לראות מוצגים מרתקים, שמהם תוכלו ללמוד על אורח החיים של המלחין וההתנהלות היומיומית שלו, בתוך בית המגורים האלגנטי והיוקרתי של המשפחה האמידה. כמו כן תראו כאן את מפעל חייו של מוצרט - מוצגים הקשורים ליצירותיו - יצירות כתובות, תמונות, ציורים וחפצי אומנות. לאורך כל השיטוט במוזיאון תאזינו ליצירותיו המושמעות ברמקולים של המקום. בקומת הקרקע של המוזיאון יש בית קפה וחנות מזכרות להנאת המבקרים.

המוזיאון בהחלט שווה ביקור כי הוא למעשה משמש הצצה לתרבות, לחיים וההיסטוריה של אחת מאושיות התרבות הגדולות של המאה ה-18 ואחד המוסיקאים הגדולים בהיסטוריה.


# מה הסיפור על הזיכרון המופלא של מוצרט? - באדיבות אנציקלופדיית אאוריקה

מוצרט היה גאון מוסיקלי שהפך כבר בילדותו לאגדה. הוא כתב את הקונצ'רטו הראשון שלו בגיל 4, את הסימפוניה הראשונה בגיל 6 וכתיבת אופרה מלאה נעשתה אצלו בגיל 12.

אלו הישגים בלתי נתפסים, אבל כנראה שהזיכרון של המלחין וולפגנג אמדאוס מוצרט היה אף יותר מדהים. בילדותו, בביקור שערך ברומא עם אביו ואחותו, שמע מוצרט ביצוע של יצירה בשם "מִיזֵרֵרֶה" מאת המלחין גרגוריו אַלֵגְרִי. היצירה הזו קדושה כל כך עד שאסור היה לנגנה, אלא במסגרת טקס שנערך בוותיקן, מדינת האפיפיור הנוצרי, טקס שמתקיים רק פעם בשנה. בנוסף, מפאת קדושתה, תווי היצירה הזו נשמרו תחת משמר כבד לבל יועתקו על ידי אחרים.

אבל ההיסטוריה יודעת לספר שמוצרט הילד, עם הזיכרון הבלתי-רגיל שלו, הצליח לרשום את תווי היצירה כמעט בשלמותה מהזיכרון - אחרי האזנה אחת בלבד!

מבט מקרוב ב-360 על הבית:
https://www.youtube.com/watch?v=zT--1yOr_Sk
בית האופרה של ורנה
#על בית האופרה העירוני בוורנה

בית האופרה בוורנה (Varna Opera Theatre), הבנוי בסגנון וינאי, הוא ללא ספק אחד האתרים המפורסמים ביותר של העיר ורנה.

מדובר באחד הבניינים המרשימים והיפים ביותר בעיר. הוא נבנה בתחילת המאה ה-20 בסגנון הבארוק והפך להיות הבית הרשמי של קבוצת התיאטרון של ורנה ושל להקת האופרה העירונית של העיר.


פרסומת לאקדמיה לאופרה בוורנה:

https://youtu.be/3bkhQUsWCw8
בית האופרה של בודפשט
#על בית האופרה של העיר בודפשט

גם אם לא תרצו להקדיש ערב לאחת מהאופרות או היצירות הקלאסיות של מלחינים הונגריים כמו פרנץ ליסט, ברטוק או קודאיי, את הביקור בבית האופרה של בודפשט (Opera House) לא כדאי לכם להחמיץ. בית האופרה הוא מהאטרקציות הפופולאריות ביותר של בודפשט ומבתי האופרה היפים בעולם.

חוץ מאופרות מעלים כאן גם מופעי מחול קלאסי ומודרני ברמה בינלאומית וכאן מופיעות גם שתי להקות הבלט החשובות של בודפשט והונגריה בכלל.

מומלץ להשתתף בסיור המודרך במקום, או לקנות כרטיס לאחת האופרות, הלא יקרות אגב, שמועלות כאן מדי ערב ולהקדיש זמן גם לסיור בבניין.


#היסטוריית בית האופרה
בית האופרה של בודפשט נחנך בשנת 1884. כחלק מהאימפריה האוסטרו הונגרית. הונגריה של אותם ימים היא עשירה מאד ונשפכו על הבניין החדש כספים ומשאבים רבים.

התוצאה לא איחרה לבוא. האורחים בחנוכת בית האופרה השתאו. בית האופרה היה מפואר ומושקע מאד והפך מיידית לאחד מבתי האופרה היפים בעולם.

איכשהו הבניין שרד את מלחמת העולם השנייה ולא נפגע. על קירותיו ששרדו ניתן לראות את ציורי הקיר המקוריים, הפרסקאות שנשמרו ללא פגיעה. כמוהם שרדו בבניין גם מאות הפסלים היפים שפזורים בו וסממני הפאר שבאולם האופרה עצמו.

בכדי להשיבו לימיו הגדולים, שופץ הבניין בשנות ה-80 ונוקה במימון הממשלה. בכך הצליחו להפוך אותו לאטרקציה תיירותית ותרבותית מהמרכזיות בבודפשט.


#אדריכלות בניין האופרה
בית האופרה של בודפשט, שנפתח ב-1884, נחשב לאחד מבתי האופרה היפים ביותר בעולם. זהו בניין שתוכנן בסגנון הניאו-רנסנס, על ידי האדריכל ההונגרי מהמאה ה-19 מיקלוש ייבל (Miklos Ybl). למי שאוהב ארכיטקטורה שווה להגיע לביקור יום בבניין.

בחזית בית האופרה הוצבו פסליהם של כמה מהמלחינים הגדולים בתולדות האופרה והמוזיקה הקלאסית, כולל מוצרט, בטהובן, ורדי, ביזה וצ'ייקובסקי.

לא רק מבחוץ המבנה מרשים במיוחד. גם בפנים הוא מרהיב. על מעלה המדרגות המרכזי של הבניין עלו האנשים הכי מפורסמים באירופה של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. כל מי שהשתייך אז לאצולה ולאליטה של הונגריה באותם ימים היה כאן. ונשות החברה הגבוהה של בודפשט נהגו להציג בהצגות הבכורה של האופרות והמופעים של אותם זמנים, את חידושי האופנה ותכשיטי היוקרה שקיבלו מבעליהם הטחונים.

באולם המרכזי של בית האופרה יש לא פחות מ-1,200 מקומות ישיבה. יש בו מאות פסלים, ציורי קיר וקישוטי זהב מנצנצים במשקל כולל של 7 קילוגרם. חלק מהעיטורים שעל קירות האולם עשויים מעלים המצופים בזהב 24 קארט.


#טיפים
מחירי הכרטיסים כאן סבירים, אבל מומלץ מאד להזמין אותם מראש באתר שלמטה.

בקניית כרטיס לתאים, כדאי לקנות בשורה הראשונה של התא, שרק ממנה רואים.

קוד לבוש הוא הכרחי כאן - נשים יכולות להיכנס רק בשמלות ערב וגברים - רק בחליפות!


ביקור במקום:

https://youtu.be/rzyxU1kDOQk


ומבחוץ:

https://youtu.be/xt9PM7jfwns
תיאטרון וְיֶלְקי, בית האופרה
#על בית האופרה של ורשה

תאטרון וְיֶלְקי הוא בית האופרה (Teatr Wielki) הלאומי של פולין. למעשה זהו ביתה של האופרה הלאומית הפולנית, שמעלה כאן לאורך השנה מגוון של יצירות קלאסיות מהרפרטואר האופראי הגדול, כמו גם את יצירותיהם של מלחינים פולניים שונים.

בית האופרה הוותיק והמרשים הזה נפתח בשנת 1833. המסורת המעולה שלו הביאה אותו לרמה עולמית של מופעי תרבות מהשורה הראשונה. הוא נחשב לאחד התאטראות הגדולים והטובים באירופה ובנוסף למופעי האופרה, מועלים כאן גם מופעי באלט רבים.


#טיפים
הכרטיסים נמכרים כאן במחירים סבירים - בין 10 לכ-40 יורו לכרטיס במקום הטוב באולם.

התעדכנו באתר בנוגע ללוח המופעים.


הנה התאטרון:

https://youtu.be/ONFITiQKpu8


ובתאורה מיוחדת:

https://youtu.be/7DRFl3vTCKI
מוזיאון פרדריק שוֹפֶּן
#על המוזיאון האינטראקטיבי לזכר גאון הפסנתר הפולני


"מוזיאון שופן", או מוזיאון פרדריק שוֹפֵּן (Muzeum Fryderyka Chopina) מוקדש לאחד מגיבורי התרבות ומקורות הגאווה של ורשה ושל האומה הפולנית כולה. הוא מציג מגוון אדיר של פריטים שנאספו כבר משנות ה-30 של המאה ה-19, עת חי המלחין הגדול בתולדות פולין.

המוזיאון, שנחשב כיום לאחד המוזיאונים החדשניים באירופה, מציג בעזרת טכנולוגיה רבה את תולדות חייו ואת יצירתו של המלחין הידוע בפּוֹלוֹנֶזִים, המינואטים, המזורקות והוואלסים האהובים שלו. הוא נותן אפשרות להציץ לעולמו של אחד המלחינים הבולטים של התקופה הרומנטית ולהרגיש כאורחיו של שופן. המבקרים יכולים לחוות את מסלול חייו הקצר אך המרשים ולשמוע את יצירותיו באופן חווייתי.

במוזיאון פריטים רבים מחייו של שופן, המבוסס על אוסף חפצי שופן הגדול בעולם, שהלך ונבנה החל משנת 1934 וממשיך להיצבר עד ימינו. יש כאן מעל 5,000 פריטים הקשורים בשופן, כמו פסלים, ציורים וצילומים שלו, תווים, מכתבים, זוטות ומזכרות אותנטיות, כתבי יד ומסמכים בכתב ידו ופרי עטו, חפצים אישיים ששימשו אותו בחייו ואפילו הפסנתר האחרון שלו, משנות ה-40 של המאה ה-19.

בין הפריטים המרגשים במיוחד כאן ישנן תמונות של שופן בבגדי הבית שלו, צילום מרגעיו האחרונים, כשהוא שוכב על ערש דווי, אניץ תלתלים משערו של הגאון ופרחים מיובשים שנשמרו ממיטת חוליו.


#טיפים
בימי א' הכניסה ללא תשלום.

במוזיאון מתקיימים קונצרטים ורסיטלים שווים. פרטים באתר האינטרנט המצורף.


מבט מקרוב על המוזיאון:

https://youtu.be/HBFQv2kxVE0


הבלדה בסול מינור של שופן מהסרט "הפסנתרן":

https://youtu.be/jHfQCfUTlXE


וואלס לאביב של שופן:

https://youtu.be/Mo2BbAS_4bs
קונצרטחבאו
#על בניין הקונצרטים

בניין הקונצרטים ומקום משכנה של תזמורת הקונצרטחבאו, נחשב לאחד משלושת אולמות הקונצרטים הנחשבים בתבל. יש בו אקוסטיקה יוצאת דופן שמאפשרת לשמוע סאונד נפלא ומעצימה את חוויית הקהל.

אדריכלות החוץ והפנים של הבניין, שנעשתה על ידי האדריכל אדולף לאונרד ואן חנדט, מרשימה מאד. על קירותיו של הבניין עיטורים זהובים בצורות של פרחים ומלאכים. ברחבי הבניין עמודים, קשתות ונברשות ענק שמעניקים למקום נופך מלכותי.

המוזיאון נפתח בשנת 1888 ובקונצרט הראשון שהתקיים פה בוצעו יצירות של גדולי המלחינים הקלסיים, בטהובן ובאך. התזמורת הכילה אז 100 נגנים בצירוף מקהלה עם 500 זמרים.

האולם המרכזי הוא גם המרשים ביותר. הוא צבוע בצבעי זהב ואדום מלכותיים. אורך האולם 44 מטרים, רוחבו 28 מטרים וגובהו 17 מטרים. יש בו מעל 2000 מקומות ישיבה נוחים ומזמינים. אל המקום מגיעים בכל שנה כמעט מליון איש להאזין וליהנות מקונצרטים ומופעי מוזיקה משובחים.

מלבד האולם המרכזי תמצאו כאן גם אולמות קטנים בעלות צורה אליפטית - "האולם הקטן" ו"אולם המראות". באולם הקטן תוכלו להאזין בעיקר לקונצרטים של מוזיקה קאמרית. על דלתות האולם השני, "אולם המראות", מוצבות מראות רבות ולכן קיבל את הכינוי.

באולמות תוכלו להקשיב לסוגים שונים של מופעים וקונצרטים. בכל שנה מוצגים כאן כ-800 קונצרטים. כל מי שחובב מוזיקה קלאסית ימצא כאן מופעים של תזמורת פילהרמונית בעלת שם עולמי, מהאיכותיות והמקצועיות בעולם המוזיקה הקלאסית. בנוסף להופעות אלו, יש כאן גם רסיטלים, הופעות יחיד, והופעות של הרכבים שונים. אם חשבתם שהמקום מתאים רק למבוגרים, אתם טועים. מתקיימים כאן גם קונצרטים לילדים, שמאפשרים להם לחוות חוויה מוזיקלית אמיתית ואיכותית.

מבט מקרוב על אולם הקונצרטים:
https://www.youtube.com/watch?v=zsz7-X_dBJU


האטנאום הרומני
#על אולם הקונצרטים שחייבים לבקר בו

המבנה המרהיב שלפניכם, בעל עמודי השיש הוורודים, הוא בית התזמורת הפילהרמונית. הוא נקרא האטנאום הרומני (Ateneul Român). גרמי המדרגות המפוארים שלו, פרסקאות וכיפות עלי הזהב, כל אלו יוצרים מחזה אסתטי מפואר, שהופך את המבנה לאחד מהסמלים האייקוניים של בוקרשט.

בבית התזמורת הזה מתקיימים הקונצרטים החשובים של הפילהרמונית הרומנית. הוא ידוע בזכות האקוסטיקה המדהימה שלו, שאחראי לה בעיקר האולם המעוגל והמתוכנן היטב. האולם נפתח לקהל בשנת 1888 והוא יכול להכיל עד 800 צופים.

אם נכנסתם לאולם הקונצרטים, שימו לב לציור הפרסקו הענק שעל התקרה, המתאר רגעים חשובים בהיסטוריה הרומנית. במידה והחלטתם להישאר בחוץ, נסו לתפוס כמה רגעי שלווה בפארק הקטן שבחזית המבנה, מתחת לפסל בדמות מיכאי אמינסקו, גדול משוררי רומניה.


#טיפים
אם אתם חובבי מוסיקה קלסית ותרצו לשמוע קונצרט, הכרטיסים בשורות הראשונות זולים מאד. תהנו!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/IMwQJ69JUlk


וקונצרט בתוכו:

https://youtu.be/IZn77ZuVQZg
הארנה של ורונה
#על האמפיתיאטרון הענקי של העיר

"הארנה" של העיר ורונה (Verona Arena) היא אמפיתאטרון רומי, שכמו הקולוסיאום ברומא שימש בימי קדם לקרבות גלדיאטורים, משחקים, קרקסים וטורנירים. המבנה הענקי נבנה בשנת 30 לספירה והשתמר היטב עד ימינו. עם 22,000 מקומות ישיבה, לא פלא שבתקופה הרומית הוא נחשב לאחד האצטדיונים הגדולים בעולם.

לא מדובר בסתם עוד אתר עתיק מהתקופה הרומית, או אפילו בארנה רומית רגילה. הארנה של ורונה נחשבת האמפיתאטרון הרומי השמור היטב - השלישי בגודלו בעולם. גם אם אין מופע, מומלץ להיכנס ולהתרשם ממנו גם מבפנים.

בתור אחד מהאמפיתאטראות הרומיים השמורים ביותר שיש ובזכות האקוסטיקה המצוינת שבו, משמש עד היום הארנה להופעות, אופרות ולקונצרטים קלאסיים, הידועים בכל העולם. בחודשים יולי ואוגוסט, בכל שנה, מתקיים בו פסטיבל האופרה של ורונה, אחד מאירועי הקיץ הגדולים באירופה.


#מה תראו בפנים?
עם 72 קשתות אבן מרשימות, 44 שורות ו-22,000 מושבים, האמפיתיאטרון של ורונה הוא השלישי בגודלו בעולם

הכניסה אליו היא דרך קשת כפולה, שנקראת "פורטונה די ברה" (Portoni di Bra). הקשת הזו נותרה כשריד מחומות העיר מהמאה ה -14. כאן תגיעו לפיאצה משולשת וגדולה, מוקפת מבנים גדולים ממגוון תקופות היסטוריות. בכניסה תראו את ה"ליסטון", מדרכה רחבה מהמאה ה-18, עשויה משיש אדום ומשובח, שהובא לכאן מהמחצבות שבהרים שליד ורונה.

ממדי המבנה האליפטי הם 110 מטרים על 140. בעבר הוא היה גדול אף יותר אך רעידת אדמה בשנת 1183, מוטטה חלקים ממנו וזה הגודל שנשאר. אבנים רבות נוספות נלקחו מכאן לבניית כנסיות בימי הביניים ובתקופות אחרות.

אזור התזמורת שוחזר בשנת 1913 ומשמש מאז לקונצרטים והופעות בעונת הקיץ. בכל שנה נוהגים לבצע כאן את האופרה "אאידה" של ורדי, שעלילתה מתרחשת במצרים העתיקה.


#תולדות הארנה
האמפיתיאטרון של ורונה הוא השלישי בגודלו בעולם, מה שמעיד על חשיבותה ועוצמתה של ורונה בתקופה הרומית.

הארנה, שנבנתה אז מחוץ לחומות העיר, בנויה מלבנים אדומות או סוג של שיש ורוד-לבן.

רעידת אדמה שהתרחשה בשנת 1117 מוטטה את חגורת הקשתות החיצונית של הארנה והותירה רק שריד דל ממנה, שאפשר לראות בקצה הצפון-מערבי של האמפיתיאטרון. החורבות שהקיפו אז אותה, הפכו את הארנה בימי הביניים למקור אספקה עצום של אבנים לבנייה. מכאן נלקחו אבנים לבניינים חדשים והעליבות שלטה באמפיתיאטרון המפואר של פעם. רק בתקופת הרנסנס שופץ ושוקם החלק המרכזי של הארנה.

במאה ה-18 הארנה שבה לשמש למופעי תיאטרון ובידור. בשנת 1913 הועלתה כאן האופרה אאידה של ג'וזפה ורדי בפעם הראשונה. מאז בכורה זו הצגתה של האופרה הזו כאן הפכה למסורת רבת שנים.

ובכלל - בכל קיץ מועלים כאן מופעי אופרה מרהיבים שאליהם נוהרים צופים מכל העולם, כדי לחזות ולהאזין לאופרות האיטלקיות במקום אותנטי, עוצמתי, גדול ובעל אקוסטיקה מצוינת.


#טיפים
פסטיבל האופרה של ורונה מתקיים כאן במהלך יולי ואוגוסט. הוא נחשב לאחד מאירועי המוסיקה הבולטים בקיץ של אירופה. כרטיסים הזמינו מראש!

כרטיסים ברגע האחרון ניתן לקנות, אם נותרו, בבוקר ההופעה בקופות הכרטיסים של הארנה. הם תופסים לירכתי הארנה וללא מקום שמור. המחיר כ-12 יורו בלבד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/78INR6VD2WY?t=1m39s&end=2m33s


מהאוויר:

https://youtu.be/hVZbPsYJ05I


אופרה בארנה:

https://youtu.be/cUN5qAnW0Ho


והזמרת אדל מופיעה בו:

https://youtu.be/O0IBihG-xY0
המוזיאון הצ'כי למוסיקה
#על המוזיאון של המוסיקה בפראג

מוזיאון המוזיקה של העיר פראג (České muzeum hudby) הוא מוזיאון המוסיקה הגדול ביותר בצ'כיה ואחד החשובים בעולם כולו. המוזיאון, הממוקם ליד כיכר מלטה, ברובע מאלה סטראנה, מציג אלפי כלי נגינה, לצד מגוון גדול של תמונות, תווים ושלל מוצגים מההיסטוריה של המוסיקה ודרכי יצירתה.

במוזיאון המוזיקה של פראג יש מעל חצי מיליון מוצגים. אלה מספרים את תולדות המוסיקה לאורך ההיסטוריה. יש כאן שלל מוצגים היסטוריים ומוסיקליים מגוונים. תראו כאן מכתבי היד של יצירות ענק במוסיקה הקלאסית ועד כלי נגינה ייחודיים, נדירים או עתיקים, ששימשו בתקופות שונות. לצידם תראו כאן את עמודי התווים של המלחינים הצ’כים הנודעים דוגמת סמטנה ודבוז’אק, מסמכים ותעודות מחייהם של גדולי המוסיקה, הקלטות ותקליטים היסטוריים של יצירות שונות ועוד.

גם המבנה של מוזיאון המוזיקה הוא מיוחד, שכן הוא שוכן בכנסייה עתיקה מהמאה ה-17, הבנויה בסגנון הבארוק, עם אלמנטים של עיצוב מודרני. במקור הכנסייה נקראה על שמה של מריה מגדלנה. המבנה המקורי שופץ ושוחזר, בין השאר כדי להציג היטב את מוצגי המוזיאון. התאורה המודרנית מיטיבה להבליט את היופי והאופי של המבנה. בקונצרטים שנערכים כאן בולטת האקוסטיקה המעולה שבבניין, בעיקר בזכות התקרה הבארוקית הגבוהה, המיטיבה כל כך עם המוסיקה הקלאסית.


#טיפים
הכניסה חופשית ביום שני הראשון בכל חודש.

לחלק גדול מכלי הנגינה שתראו כאן תוכלו להאזין, באמצעות אוזניות המחוברות ליד כל אחד.

בחנות המוזיאון תוכלו לרכוש ספרים, מכשירים והדפסים של תמונות מלחינים ונושאים מוסיקליים מגוונים.

המוזיאון משמש גם כאולם קונצרטים בפראג. בררו באתר מתי מתקיימים כאלה בזמן ביקורכם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Kef4KKo0IHI


קונצרט במוזיאון:

https://youtu.be/Kl2ue-GjRHA
מרכז לינקולן
#על מרכז התרבות והאמנויות על שם לינקולן
במסגרת תוכניתו של רוברט מוזס, שניסה לשנות את פני העיר בשנות ה-60 של המאה ה-20, נבנה מרכז לינקולן. המרכז משמש 12 להקות אומנות, ביניהן אלה של האגודה למוזיקה קאמרית, בית ספר ג'וליארד, ניו יורק סיטי אופרה ועוד נוספים.

המבנה מתפרש על פני 61 דונם בניו יורק. בתוך המרכז יש 29 אולמות ותאטראות וניתן לראות אותם גם באמצעות סיורים מודרכים.

במרכז המתחם תוכלו לראות את מזרקת המים המפוארת ובקיץ יתקיימו כאן גם מופעים פתוחים לקהל הרחב.

במסגרת האירועים שמתרחשים כאן, תוכלו לבוא לצפות באופרות מפורסמות, מופעי בלט ומחול ולהקשיב לקונצרטים מכל העולם.

המקום הזה פופולרי מאד גם בקרב הניו יורקרים המקומיים, הם מצפים ליום פרסום התוכנייה הראשית בכל שנה ונוהגים להזמין את הכרטיסים מראש, כך שלכם התיירים, לא יהיה כל כך קל להשיג כרטיס.


מבט מקרוב על המרכז:

https://www.youtube.com/watch?v=WqUTUF6W2Cc
בית האופרה לַה סְקָאלָה
מוזיאון הצבא
תיאטרו סַן קָרְלוֹ
בית המוזיקה של וינה


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.