» «
מזרקת טרווי
מזרקת טרווי
#על מזרקת טרווי או פונטנה די טרווי

הגדולה והנוסטלגית במזרקות אירופה היא מזרקת טרווי (La Fontana di Trevi), פונטנה די טרווי. לא משנה באיזו שעה תגיעו לכאן, בשעות הבוקר המוארות או באמצע הלילה - תיירים רבים יסתובבו ויטיילו כאן. בשעות הלילה, אגב, אורות מרהיבים יאירו את כל האזור ואת המזרקה בפרט. מחזה יפה ששווה להגיע בשבילו שוב...

במזרקה תראו את נפטון, אל הים, רכוב על מרכבה בצורת צֶדֶף. הפסל שלו ממוקם במרכז המזרקה בתוך גומחה. מצידיו של נפטון תראו את היצוריים הימיים שעוזרים לו "לאלף את המים". משני צידיו של נפטון תראו שתי גומחות נוספות, באחת מהן פסל של אל השפע ובשנייה אל הבריאות.

המזרקה נבנתה על ידי הארכיטקט ניקולא סָלְבי (Nicola Salvi) ועוצבה על ידי מספר אומנים מבית הספר של ברניני. השם שלה ניתן לה כי היא שוכנת בשכונה "טרווי" (צירוף המילים Tre vie), המציינות כי כאן נפגשות שלוש מהדרכים הראשיות של העיר רומא כולה. התיירים נתנו לה את הכינוי "מזרקת המשאלות".

יש לא מעט מנהגים מוזרים הקשורים במזרקה הזו, המוכר ביניהם הוא השלכת מטבעות בידי התיירים, שיבטיחו את הגשמת משאלותיהם. השמועה אומרת שאותן המשאלות יתגשמו גם על ידי שתיית המים של המזרקה, אם כי אנחנו לחלוטין לא ממליצים על כך.


#ההיסטוריה של המזרקה
כאן הייתה הנקודה שבה הסתיימה אחת מתעלות המים שהובילו לרומא את המים שלה (ממרחק של 20 קילומטרים מרומא), שנבנתה בשנת 19 לפנה"ס. אמת המים הזו נקראה "מי הבתולה", על שמה של הבתולה הצעירה טרווי שהראתה לחיילים הרומיים את המעיין.

אגב, בניית מזרקות בנקודה שבה הסתיימו האַקְוֶדוּקְטִים (אמות המים) היה מנהג מוכר וידוע של הרומאים. בשנת 1453 התווספה גם הבריכה למזרקה, על ידי האפיפיור ניקולאס החמישי.

כמעט כ-200 שנה מאוחר יותר, בשנת 1629, הזמין האפיפיור אורבנוס השמיני מג'ובאני לורנצו בֶּרְנִינִי (Giovanni Lorenzo Bernini), גדול אדריכלי הבארוק, תכנון לשיפור ושדרוג המזרקה והבריכה, שכן הוא רצה שהיא תהיה מפוארת יותר. בסופו של דבר, לא יצאה תוכניתו לפועל אך היא סיפקה השראה לתוכניות העתיד.

ואכן, כ-100 שנים מאוחר יותר, יזם האפיפיור קלמנס שיפוץ מסיבי של המזרקה על ידי האדריכל ניקולא סָלְבי (Nicola Salvi). העבודות החלו בשנת 1732 והסתיימו ב-1762, אחרי שמתו כבר השניים - גם האפיפיור וגם האדריכל...


#השלכת המטבעות למזרקה
האגדה מספרת שהשלכת מטבע לתוך המזרקה תבטיח את חזרתו של מי שהשליך אותם אל רומא שוב. היא גם מבטיחה את הגשמת משאלותיהם של משליכי המטבעות. אתם בטח שואלים את עצמכם מאיפה הגיעה האגדה המוזרה הזו. ובכן, המקור הוא ככל הידוע מספר שכתב ג'ון הרמס סקונדרי בשנת 1952 ושנקרא "מטבעות במזרקה". בספר מסופר על שלוש דמויות שזורקות לתוך המזרקה מטבעות ולאחר מכן מוצאות עצמן בסיטואציות רומנטיות חיוביות יותר או פחות. זה מה שהביא בין היתר לשמועה שהשלכת שלושה מטבעות למזרקה תבטיח נישואים - או גירושים.

מדי לילה נגרפים, על פי ההערכות, מרצפת המזרקה כשלושת אלפים יורו. זאת למרות שערך המטבעות לא גבוה, אלא הכמות שלהם. המטבעות הללו נאספים על ידי עיריית רומא. העירייה עצמה משתמשת בהם למימון סופרמרקט המספק מוצרים בחינם לנזקקים.

ואגב, אל תנסו לדלות מטבעות מכאן. מדי פעם עוצרת המשטרה של רומא אנשים פרטיים שמנסים לדלות מטבעות מרצפת הבריכה.


#המזרקה בקולנוע
בסרט "לה דולצ'ה ויטה" של פליני מ-1960 נכנסת השחקנית היפה אניטה אקברג למימי המזרקה בלילה ומביאה את מרצ'לו מאסטרויאני לרחוץ איתה. זו סצנה רומנטית ואף חושנית ובלתי נשכחת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/R0Yuxe349GM
המזרקות של מלון בלאג'יו
המזרקות של מלון בלאג'יו
#על מזרקות בלאג'יו המרקדות בלאס וגאס

אחד הסמלים הבולטים בסטריפ של לאס וגאס הוא המזרקות המרקדות בחזית מלון בלאג'יו המרשים.

באגם המלאכותי, שנמצא מול מלון בלאג'יו (Bellagio) המפורסם, תמצאו מזרקה מרהיבה שאין הרבה כמוה בעולם. יש בה מופע מרהיב של מזרקות, המשולב ומסונכרן עם מיצג מתואם ונהדר של אורות, אש ומוסיקה. כמובן שהצפייה בו היא ללא תשלום.

המזרקות במופע החינמי הזה של הבלג'יו נראות כאילו הן מרקדות ומציעות את אחד המופעים המרהיבים בלאס וגאס

פועלים במזרקה של בלג'יו לא פחות מ-1,200 תותחי מים, היורים סילונים ממוחשבים ומתוכננים באופן מדהים, לגובה של 73 מטרים ויותר.

ברקע מושמעת כל העת מוסיקת רקע, המלווה במופע אורות צבעוניים ומתחלפים. הכוריאוגרפיה של המזרקות מותאמת לסגנון המוזיקה המשתנה.

אגב, במופע הזה לא נדיר לראות את מי שצופים בו לאורך שעות. זאת משום שבכל מופע התצוגה משתנה, כולל המוסיקה המתחלפת והמזרקות המרקדות אחרת.


#טיפים
מופע המזרקות מתקיים בכל 30-15 דקות, בהתאם ליום, משעות אחר הצהריים ועד חצות. פרטים באתר המצורף.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/iNQpcDuE6e4


תצפית מלמעלה:

https://youtu.be/mrs9RM0kI0A


מחול:

https://youtu.be/y6-FzFhclPc
מזרקת העושר
מזרקת העושר
#על המזרקה הגדולה ביותר בעולם

מזרקת העושר (‪Fountain of Wealth‬) שוקלת 85 טון והיא אחת המזרקות הגדולות בעולם.

עיצוב המזרקה הרוחני נעשה על פי תורת הפנג שואי, בהשראת המנדלות, סמלי הרמוניה, אחדות ושוויון. יש בה 5 מגדלים, היוצרים לה מראה של כף יד ענקית, בת 5 אצבעות היוצאות מתוך האדמה.

המקומיים מאמינים כאן שהמזרקה הזו מעניקה לנוגעים במימיה עושר ואולי גם אושר. בשנים האחרונות היא הפכה למקום הפופולארי ביותר להציע נישואים כאן.

דמיינו טבעת עצומה שמטילה מים מסביבה ויוצרת מרכז שאינו רטוב. אפקטים של תאורת לייזר בתלת ממד משתלבים כאן עם מימי המזרקה והאפקטים שלהם, לכדי יצירה מהממת של מים ואור.

מזרקת הברונזה, עשויית הארד, נמצאת בתוך מתחם מסחרי ענק ותת-קרקעי בסנטק סיטי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/2OJM6X-Hau8


ביקור במקום:

https://youtu.be/lpiIi9cP2Z4


בלילה:

https://youtu.be/_8n6VSuCcew


ומערכת הלייזר המהממת:

https://youtu.be/gQjJApCXwHc
דה גרוב
דה גרוב
#על מרכז הקניות המגניב של לוס אנג'לס

כמו רבות מהערים המודרניות גם בלוס אנג'לס הקניונים סגורים כולם. אבל דה גרוב (The Grove) הוא היוצא מן הכלל, שכן הוא מרכז פתוח וזה חלק מסוד הקסם שלו.

במרכז הגרוב ניצבת מזרקה מרקדת גדולה, שבה נערכים מופעי מים שונים בכל ערב. על אף שיש כאן כ-50 חנויות בלבד, יש כאן מגוון חנויות נרחב, שכולל את חנויות אפל, אברקרומבי אנד פיץ', ברני'ס ניו יורק ועוד.

במתחם יש רכבת שעושה סיבובים כל הזמן. בגרוב יש גם בית קולנוע מוצלח ושוק איכרים ובכריסמס מציבים בו עץ אשוח גדול ונערכים בו מופעים שונים לחג. רבים בעיר וביניהם הרבה סלבריטאים שבעקבותיהם לא פעם גם צלמי פאפארצי, מגיעים לכאן כדי לראות, להיראות, לאכול, לקנות וליהנות לא פעם גם מההופעות הפתוחות הללו, שמוצעות כאן למבקרים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Or5dnnLcqDg


הדרכה:

https://youtu.be/y5TCLb2kDYI

מזרקות

פיאצה די ספניה
פיאצה די ספניה
#על הכיכר עם גרם המדרגות

פיאצה די ספניה (Piazza di Spagna), שנבנתה במאה ה-18, היא הכיכר שהתפרסמה אצל התיירים בזכות המדרגות הספרדיות שעולות ממנה אל כנסיית טְרִינִיטַה דִי מוֹנְטִי. המדרגות הללו הן ללא ספק נקודת המפגש והמנוחה הפופולרית ביותר בקרב התיירים המגיעים אל רומא.

במרכז הכיכר תמצאו את "מזרקת הספינה" (Fontana della Baraccia), פונטנה דלה ברצ'יה. המזרקה הזו תוכננה על ידי האדריכל והפסל הנודע ברניני בשנת 1598. במרכזה שימו לב לפסל הספינה הקטנה. ההשראה לפסל היא מספינה אמיתית שנתקעה במימי נהר הטיבר ולא הצליחה לזוז.

סביב הכיכר הספרדית נמצאים כמה מהרחובות הנוצצים והאלגנטיים של העיר. רוצים לקנות או לפחות לשטוף את העיניים בקצת פראדה או גוצ'י? - צאו אל הרחובות שמסביב, שבהם נמצאות החנויות היוקרתיות ביותר של רומא.

בין בתי הכיכר שמסביב נמצא ביתו של המשורר ג'ון קיטס, מחשובי המשוררים הרומנטיים של אנגליה, שעבר לאיטליה במצוות רופאיו, לאחר שמזג האוויר האנגלי פגע בבריאותו. היום הוא מוזיאון על שמו.

בכיכר ניצב גם ארמונו, מהמאה ה-15, של הגנרל האיטלקי המוכשר לורנצו סיבו. בין אבותיו היו, בין השאר, בית מדיצ'י העשיר ושני אפיפיורים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-3RN8NoOw8Q


ומזרקת הספינה:

https://youtu.be/J_VsEoQkgXI
מזרקת גאמל טורב
מזרקת אמלטורב
#על המזרקה העתיקה ביותר בקופנהגן

מזרקת אמל טורב (Gammel Torv), שיש ההוגים אותה בטעות גאמל טורב, נבנתה בכיכר העתיקה ביותר בקופנהגן. היא מציינת את המקום שבו עמד השוק העתיק של העיר בימי הביניים ונחשבת בעצמה למזרקה העתיקה ביותר בעיר.

שמה הנוסף "קאריטאס וול" (Caritas Well), בעברית "מזרקת קאריטאס", הוא על שם אלת הצדקה הנורדית.

זוהי מזרקת רנסנס יפהפייה, שהוקמה ב-1608, בהוראת המלך כריסטיאן הרביעי, כאשר אמלטורב הייתה הכיכר המרכזית של העיר. באותה תקופה הייתה המזרקה חלק ממערכת אספקת המים של העיר.

כיום המזרקה היא לנוי בלבד. באירועים חגיגיים, דוגמת ימי ההולדת המלכותיים, נוהגים "להרקיד" כאן תפוחים מוזהבים, המקפצים להם על זרמי המים של המזרקה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-HdWFG3yj9k
מזרקת הדרקון
מזרקת הדרקון
#על מזרקת הדרקון הלוחם במפלצות הנורדיות

במרכז כיכר העיריה של קופנהגן בולטת מזרקת הדרקון (The Dragon Fountain). זוהי מזרקה משולבת בפסלים נהדרים, שנוצרה מדגם בשנת 1889 ובנייתה הסתיימה ב-1923.

המזרקה הזו נועדה במקור לכיכר אמרטורב (Amagertorv), אך לבסוף הוצבה כאן. היא נוצרה בהשראה ברורה של הפיסול היווני הקדום. על שפת האגן שלה הוצבו שלושה פסלי דרקונים.

החלו לבנות את המזרקה הזו בשנת 1908. רק בשנת 1923 סיימו לעצב אותה סופית, עם פסל השור הלוחם בדרקון, כשמסביב, כאמור, עוד מספר מפלצות מהמיתולוגיה הנורדית.


#טיפים
כדי לקבל את התמונה המלאה של הדרקונים, שווה להקיף את המזרקה מסביב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/7tXKeyyfvkI
מזרקת גפיון
מזרקת גפיון
#על המזרקה עם פסל האלה הסקנדינבית

במזרקת גפיון (Gefion Fountain) הענקית והמרהיבה תוכלו לראות פסל מרשים. זהו פסלה של האלה הנורדית גפיון (Gefjun), הניצבת על מחרשה רתומה לארבעה שוורים וחורשת את הים.

המזרקה ממוקמת בפארק צ'רצ'יל (Churchillparken), על הדרך שבין מרכז העיר לבתולת הים, בסמוך למבצר קסטלט. מומלץ להמשיך ולטייל ממנה, לאורך הטיילת ועד לפסל בת הים הקטנה.


#איך שלפה האלה את האי זילנד מהיבשת?
מקור הפסל שבמזרקה הגדולה הזו הוא באגדה סקנדינבית יפה. לפי המיתולוגיה הנורדית נאלצה האלה גפיון להפוך את בניה לשוורים וכך הצליחה לחרוש די אדמה בים, כדי ליצור את האי זילנד (Zealand). זהו האי שעליו בנויה העיר קופנהגן.

לפי האגדה הציע המלך השוודי גולף, לאלה גפיון, שהיא תקבל את כל האדמה שתוכל לחרוש בתוך יממה. בהיעדר כוח חריש אחר, הפכה האלה הנחושה את ארבעת בניה לשוורים והספיקה לחרוש לעצמה חלקת אדמה גדולה. שטח האדמה שחרשו השוורים נלקח אז משוודיה והפך לאי זילנד.

לא מאמינים לאגדות? - אם תביטו במפת שוודיה, תראו שהחור שנוצר בשוודיה הוא האגם ואנרן (Vanern). אם תביטו היטב בצורתו של האגם, תגלו שהיא זהה לזו של האי זילנד. מדהים, נכון?


#טיפים
מהמזרקה תקבלו תצפית נהדרת אל כיכר וארמון אמליינבורג.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/h3r9wkSQzd8


ביקור במקום:

https://youtu.be/2AQ4aa2n8ak


ומקרוב:

https://youtu.be/namKyJZs3yk


מזרקת גלטיאה
מזרקת גלטיאה
#על מתחם המזרקה המפוסלת

בשכונת אויגנס שבשטוטגרט, באחד המתחמים הפיסוליים המפוארים בעיר, נמצאת מזרקת גלטיאה היפה והמיוחדת. המזרקה ממוקמת בפארק ירוק בחלקה המזרחי של העיר. כאן היא עומדת מאז הוקמה כאן, בסוף המאה ה-19, על פי הוראת המלכה אולגה.

המרכיב המרכזי של מתחם המזרקה הוא פסלה של גלתיאה, נימפת הים מהמיתולוגיה היוונית, כשלרגליה, בין גלי אבנים, דגים ואצות, משתובבים שני ילדים.

כשנחנכו המזרקה היפה והפסל שמשולב בה, התעוררה בעיר סערה גדולה. העירום של הפסל ובמיוחד האלה העירומה שבו, לא היו חלק מהקודים האמנותיים הלגיטימיים של התקופה. הם הרגיזו והתסיסו לא מעט שמרנים בעיר. ככל שהרוחות סערו וגעשו, בעלי דיעה דיברו, עיתונאים כתבו ואזרחים קיטרו, התעצבנה המלכה יותר ויותר. לבסוף היא איימה על המוחים שהיא תיתן הוראה לסובב את הפסל, כך שהם יראו את אחוריה של האלה המופיעה בו. ככל הנראה עשה האיום את שלו ופעל. הרוחות נרגעו והנימפה העירומה ממשיכה לעמוד שם עד היום...


מבט מקרוב:

https://youtu.be/TNU5CTqml-I
שְלוֹסְפְּלאץ, כיכר הטירה
#על כיכר הארמון של הדוכס מוויטרמברג

שְלוֹסְפְּלאץ, "כיכר הארמון" או "כיכר הטירה" (Schlossplatz) היא הגדולה בכיכרות שטוטגרט והמרכזית שבהן. ממנה ניתן לצאת לכל אטרקציות התיירות המרכזיות של העיר.

זוהי כיכר רחבה ויפה הממוקמת בלב העיר שטוטגרט. בכיכר שפע של חנויות, בתי קפה, מסעדות וכנסיות - כולם מסביב לכיכר.

בצידה הדרומי של כיכר הארמון, שוכנת הטירה העתיקה המאכלסת כיום את מוזיאון ההיסטוריה של וירטמברג. זהו למעשה הארמון של העיר, או הטירה החדשה שמהווה את מרכז שטוטגרט.

השלוספלץ היא נקודת המפגש האידיאלית במרכז העיר. במרכז הכיכר הטירה עמוד, שעליו פסלה של האלה קונקורדיה. זהו "עמוד היובל", שהוצב כאן בשנת 1841, לציון 50 שנה לשלטונו של וילהלם הראשון.

בסמוך לעמוד אתם רואים מזרקה יפה, שמסביבה כרי דשא מטופחים. בקיץ משמשים הדשאים הללו את תושבי העיר ואורחיהם למנוחה ולהשתרעות, בקונצרטים פתוחים ופסטיבלים.

באותם פסטיבלים שמתקיימים בכיכר הטירה, נוהגים להציב בה אוהלים, דוכני מזון ובירה ולא פעם נבנות כאן במות שונות.

כיכר הטירה, או כיכר הארמון של שטוטגרט, היא נקודת מוצא מצוינת לטיול רגלי בעיר.


#טיפים
בסמוך לכיכר שוכנת גם הגלריה לאמנות של שטוטגרט, מבנה מודרני עתיר זכוכית. שווה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/9-V1Q56ixz8


ועוד מבט:

https://youtu.be/i0hmphrX8Rw
מזרקת המזלות
#על המזרקה שנבנתה על באר המשאלות

לא רק רומא זכתה למזרקות מרשימות, הרי שגם לנו יש "פונטנה די טרווי" והיא ממש כאן. כי במזרקת המזלות (Fountain Zodiac Signs), שנמצאת בכיכר קדומים ביפו, מפוסלים כל המזלות באבן גיר, בשילוב עם אפקטים של מים ותאורה.

את המזרקה פיסלו בשנת 2011 ורדה גבעולי ואילן גלבר. יעניין אתכם לדעת שממצאים מהתקופה העות'מנית שהתגלו מתחת למזרקה מוכיחים כי כאן בדיוק הייתה בעבר באר משאלות, שאליה נהגו... להשליך מטבעות.

אם חשבתם שמוטיב המזלות ביפו נגמר כאן, הרי שטעיתם. גם שמותיהם של רחובות יפו העתיקה וגם גשר המשאלות המחבר את תל יפו עם כיכר קדומים קשורים למזלות השונים.

מזל שיש מזלות!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/h2S8SurBsrM


ביקור במקום:

https://youtu.be/pznYI0kMuFA
המזרקה של אחמט ה-3
#על המזרקה העתיקה שנבנתה על ידי הסולטאן

המזרקה של אחמט ה-3 (Ш. Sultan Ahmet Çeşmesi) היא מזרקה מפוארת בצורת מבנה גדול בסגנון רוקוקו, הניצבת ממש בכניסה לארמון טופקאפי.

המזרקה הזו נבנתה על ידי הסולטן אחמט השלישי ב-1728, להפגנת נדיבות וגם כמקום קדוש, מעצם התפיסה האיסלאמית, דת מדברית במקור, את המים כקדושים.

המזרקה הוקמה על חורבות באר ביזנטית קדומה. יש בה עיטורים עשירים והיא מכוסה בגגונים נאים.

שימו לב שמזרקת המים היא מרובעת בצורתה, אך עם פינות מעוגלות ובולטות החוצה. בקירות יש גומחת צ’שמה, המעוצבת כקשת עם קליגרפיה ועיטורים במרקמים צמחיים וגיאומטריים. כל שוקת שקועה בגומחה ומים יוצאים מהברזים שבה, אל אגן שיש, שממנו אנשים רחצו בעבר פנים ומעט מהגוף.

במבנה המזרקה יש גם סביל - מעין מזנון שבו עמדו בעלי תפקיד והגישו ספלי מים בחינם לכל צמא.

את קירות המזרקה מעטרים תבליטי צמחים ומעל הקשת יש אפריז, המעוטר בכתובת עם תשבחות לסולטן, בקליגרפיה מאותיות זהב. בכתובת משווים את טעם מי המזרקה למתיקותם של מי הבאר הקדושה שבמכה.

שימו לב לכתובת שעל השיש הלבן בקיר המבנה. כאן מצוינים שם התורם ותאריך בניית המזרקה.
מזרקת נֶפְּטוּן
#על המזרקה שליד מגדל הטלוויזיה

היצירה החשובה ביותר של הפסל רַיְינְהוֹלד בֶּגָאס היא המזרקה הניצבת בין כנסיית מרים לבין בית העירייה האדום. היא ניתנה במתנה על ידי עיריית ברלין לקייזר וילהלם השני (קיסר גרמניה ומלך פרוסיה). היא מעוצבת בסגנון ניאו-ברוק ומחקה מזרקות חשובות אחרות ברומא. הקוטר שלה 18 מטר והגובה 10 מטר.

המזרקה קיבלה את הכינוי "פוּרְקֶנְבֶּקֶן", משחק מילים שפירושו "אגן עם קלשון", אך לא ניתן להתעלם מכך שהשם מזכיר את שמו של ראש העירייה של אז, פוּרְקֶנְבֶּק. אז למה אגן, אתם שואלים? בפסל נראה נֶפְּטוּן, אל הים, עומד באגן מים (העשוי מגרניט אדום) ומחזיק קלשון בידיו, המונח על כתפו השמאלית.

הקלשון הוא סמל לכוח הרב שלו. הוא נישא על פני צדפה ענקית, שאותה גוררים ארבעה טְריטוֹנים. מסביב לצדפה הרבה בעלי חיים ימיים.

בשוליים של המזרקה ארבע נשים המסמלות את ארבעת הנהרות הגדולים של גרמניה: הרַיין, האֶלְבָּה, האוֹדֶר והוַויְיקְסֶל.


מבט מקרוב על מזרקת נפטון:

https://www.youtube.com/watch?v=leBll37cACg
מזרקת פוֹנְטֶה לוּמִינוֹסָה
#על המזרקה בכיכר האימפריה

מזרקת פוֹנְטֶה לוּמִינוֹסָה (Fonte Luminosa) נמצאת בכיכר האימפריה (Praca Do Imperio) והיא הוקמה בשנת 1948. המזרקה מעוצבת בסגנון שמרני וכנהוג במזרקות של פעם, היא גם ממוקמת במרכזו של גן גדול בכיכר.

המזרקה הזו היא חלק ממופע שלם של מים, שפועל ביום ובלילה, בו מופעלים גם 120 אפקטים של סילוני מים מגוונים ומשחקי אור בצבעים רבים. המים כאן עוברים מיחזור מטורף, כשהממוצע של מיחזור המים כאן הוא של 3 שנים. יש כאן גם חיסכון של 40% באנרגיה שצורכת המזרקה.

לבאים עם ילדים יש בסמוך, חוץ מההנאה מהמזרקה עצמה, גם מגרש משחקים קטן.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/gXDNrJ2O27I


ובלילה:

https://youtu.be/Md73JZ08Ak8
פסל השטן שסרח
#על פסל השטן היחיד באירופה

בפארק בואן רטירו תראו את גן הוורדים הנקרא "רוזלדה". הגן יפה להפליא ותוכלו ליהנות בו משעה של שקט ושלווה תהומיים. אבל מלבד הוורדים והפרחים הנהדרים, תוכלו לפגוש כאן מוצג ייחודי. זהו פסל ”המלאך הנופל”, שרק מבט מקרוב מראה בבירור שזהו פסל השטן.

ואכן, בגן הוורדים שבפארק רטירו ניצב פסל השטן, או ליתר דיוק ”המלאך שסרח” (El Angel Caido). זהו הפסל היחידי מסוגו באירופה, הניצב בראש מזרקה מרשימה בדרום הפארק המרשים ומושך את חובבי הפיסול המבקרים בעיר.

את פסל השטן המפוסל, או בשמו הלועזי "אל איינג'ל קאידו" פיסל האמן הספרדי ריקארדו בֶּלווֶר. זהו פסל נדיר שמוקדש לשטן וככל הידוע הדוגמה היחידה מעין זו בכל אירופה.


#על פסלו של השטן שבמדריד

”המלאך שנפל” או השטן, הוא פסל מפתיע בספרד, הקתולית והמסורתית, ארץ שבה מוצאים בדרך כלל פסלי מלאכים וקדושים. אין זה מחזה שגרתי לראות כאן ובאירופה בכלל, פסל שהוקדש לשר השדים וגם הסיפור שמאחוריו הוא מעניין.

הפָּסל ספרדי ריקארדו בֶּלווֶר, הזדהה במאה ה־19 עם "גן העדן האבוד", האפוס המפורסם של ג’ון מילטון. בלוור החליט להשתחרר מהמסורת של תיאור השטן כיצור חייתי עם קרניים ופיסל אותו באופן שתיאר מילטון ודומה הרבה יותר גם לתיאור המקראי. כך מתואר בפסל כיצד מושלך השטן מהשמיים, בדמות מלאך יפה אך מושחת. זאת לאחר שמרד באלוהים כמלאך ונענש בשל גאוותו אל מול האל.

ב־1874 השלים בלוור את הפסל המתאר את הנפילה הדרמתית. רבים מתושבי מדריד הזדעזעו מפסלו של השטן שהוצב בעירם, בפארק רטירו האהוב עליהם. אבל הפסל זכה בפרסים שונים ומדריד של היום מתגאה על כך שהיא העיר היחידה שבה הוצב מונומנט לכבודו של השטן.


מבט מקרוב אל פסל המלאך הנופל, או השטן:

https://youtu.be/sLFERiVFoJs?end=34s
מזרקת סִיבֵּלֶס
#על המזרקה הנהדרת שבלב הכיכר היפה במדריד

מזרקת סִיבֵּלֶס (Fuente de Cibeles), שניצבת במרכז כיכר הפלאסה דה סִיבֵּלֶס (Plaza de Cibeles) במדריד, נחשבת לאחד מהסמלים החשובים של העיר. מוצגת במזרקה המפוארת אלת הטבע והאדמה של הדת הפריגית, סִיבֵּלַה (cybelle), הנוהגת במרכבה הרתומה לצמד אריות. על שם האלה סיבלה נקראת המזרקה וכך גם הכיכר שבה היא נמצאת.

המזרקה המפורסמת, שנקראת בספרדית "פונטנה דה לה סִיבֵּלֶס" היא מזרקה ניאו-קלאסית. כלומר, על אף שהיא פוסלה במאות האחרונות, הפיסול שלה הוא בסגנון הקלאסי, שאפיין את הפיסול היווני והרומי הקדומים.

את שמה קיבלה המזרקה, כאמור, מסִיבֵּלֶה (cybelle), אלת הטבע והאדמה של הדת הפְרִיגִית, שבה ניתן לראות את המקבילה של האלה היוונית גָאיָה.

האלה מתוארת בפסל, כשהיא ישובה בתוך כרכרה הנמשכת ע"י שני אריות. פסל אלת הטבע הרתומה למרכבת האריות שבמזרקה נחשב לאחד היפים מהמונומנטים שבעיר, שנחשבת לאחת הערים השופעות הכי הרבה אנדרטאות ופסלים באירופה.

המזרקה תוכננה על ידי הפסל ונטורה רוֹדְרִיגֶז ונבנתה במשך 5 שנים, עוד בימיו של המלך קרלוס השלישי. את פסל האלה בנה פרנסיס גוּטְיֵירֶז (Francis Gutierrez) ואת האריות רוברטו מִישֵל.


מבט מקרוב במזרקת סיבלס:

https://youtu.be/vWINq-ZgXNc
מזרקת טרזיה
#על המזרקה שמזכירה כיצד קיבלו עד המאה ה-19 מים בבלגרד


מזרקת טרזיה (Terazije Fountain) אינה מזרקת מים מיוחדת או מרשימה בצורתה או בביצועי המים שלה. המזרקה הזו היא שריד ומזכרת למגדלי המים הקדומים של בלגרד. עד לשנת 1860 לא היו בעיר מזרקות לשתייה. מגדלי המים סיפקו אז לתושבי בלגרד את המים וגם כונו "סולמות מים".

משמעות המילה "טרזיה" היא סולמות. ואכן, המזרקה ממוקמת במרכז כיכר שנושאת את השם. הכיכר והמזרקה מהווים אתר היסטורי שמזכיר ומשמר את זכר התקופה שבה מים לא הגיעו לברזים בבתי התושבים.


מזרקת ארבעת הנהרות
#על המזרקה שממנה נובעים כל הנהרות
מזרקת ארבעת הנהרות, הממוקמת במרכז רומא, עוצבה על ידי אחד מהפסלים החשובים בתקופת הבארוק - ג'ובאני לורנצו ברניני. היא נולדה כחלק מעיצוב הכיכר שבה היא נמצאת - פיאצה נאבונה (Piazza Navona).

המזרקה עשויה מאבן לא מעובדת ומשלבת מספר חומרים: שיש, אבן ומים. במרכזה של המזרקה עומד אובליסק עוצמתי, המסמל את ניצחון הכנסייה על הפאגניות, עבודת האלילים. בבריכה של המזרקה ישנם פסלי דולפינים מרהיבי-עין.

במזרקה ניתן לראות את ייצוגם של ארבעת הנהרות הגדולים בעולם - הנילוס (שבאפריקה), הדנובה (באירופה), הגנגס (שבאסיה) וריו דה לה פלטה (באמריקה). כל אחת מדמויות האלים שבמזרקה, מעוצבת במראה אופייני לתושבי היבשת אותה היא מייצגת ויושבת על סלע שממנו נובע אחד מהנהרות. כל נהר מייצג יבשת שעליה מעוניין האפיפיור לשלוט.

המסר של מזרקת ארבעת הנהרות הוא ברור - רומא היא המקור שממנו נובעים כל הנהרות.
מזרקת הצבים
#על מזרקת הצבים

רומא מלאה במזרקות שונות ומגוונות. כמעט בכל כיכר שאליה תגיעו, תיתקלו במזרקה מרשימה אחרת. העובדה שתכננו ובנו אותן גדולי האדריכלים והפסלים, הופכת את השיטוט ברומא והצפייה בהן למרתקים במיוחד.

מזרקת הצבים בכיכר מטאיי הקטנה, כיכר שהוקמה על ידי משפחת מטאיי העשירה, נמצאת בגטו היהודי של רומא. בניגוד לפסלים המאפיינים את רומא שלרוב עשויים משיש, היא עשויה מברונזה יוקרתית.

בנייתה הושלמה בשנת 1588. במקור, הפסל מציג ארבעה בחורים צעירים הנשענים על דולפינים הניצבים בתחתית המזרקה ושולחים ידיהם למעלה בשביל לתמוך בדולפינים נוספים הנמצאים למעלה.

כ-70 שנה לאחר השלמת הבנייה של המזרקה, הוחלפו הדולפינים העליונים בצבים קטנים, פרי עבודתו של הפסל והאדריכל ג'ובני לורנצו ברניני. כך נותר הפסל עד היום ולכן שמה של המזרקה היא "מזרקת הצבים".
מזרקת פארק המולטימדיה
#על מזרקות המולטימדיה המדליקות של ורשה

אורכו של מופע המזרקות המזמרות והלייזרים המרהיבים הוא חצי שעה. הוא מציע בילוי נעים לשעות הערב המוקדמות וילדים נהנים ממנו במיוחד.

בערבי שישי ושבת בחודשים מאי עד ספטמבר, בשעה 21:30, מתקיים בפארק המולטימדיה שבוורשה מופע מולטימדיה ססגוני עם מוזיקה, מזרקות מים ותאורה מרהיבת עין - כל אלה ביחד עם מופע לייזרים מהמם. שבו על הדשא שנמצא במורד הגבעה הקטנה שמשקיפה על אזור המזרקות ותיהנו.

פארק המולטימדיה עצמו הנו קומפלקס של ארבע מזרקות מולטימדיה שפתחה עירית ורשה, על מנת להציע אטרקציות תרבותיות חדשות למבקרים ולתושבי העיר. הפארק שממוקם מצפון לעיר העתיקה, ברובע פודזאמצ'ה (Podzamcze),


#טיפים
המופע מתקיים בערבי שישי ושבת בחודשים מאי עד ספטמבר, בשעה 21:30.

כדי לראות את כל המופע היטב, שבו בראש הגבעה הקטנה שמול המזרקות ולא למטה, קרוב לשפת המזרקה.

הביאו שמיכה, כדי לשבת על הדשא.

הצטיידו בבגדים חמים.


מבט מקרוב על מופעי המזרקה:

https://youtu.be/8kTq6QsD37k
פיאצה דל פופולו
#על כיכר ההמונים של רומא

כיכר פיאצה דל פופולו, הידועה גם בשמה "כיכר העם", היא אחד המקומות המרכזיים ברומא ולא במקרה. היא ממוקמת בסמוך ל"שער פלמינוס" (Porta Flaminia), שער הכניסה לרומא העתיקה. הכיכר הזו הייתה בעבר הנוף הראשון שהתגלה לרבים ממבקרי רומא. מאותו השער, אגב, תוכלו לראות היום רק שרידים וגם שמו השתנה מאז ל"שער פופולו", על שם הכיכר שבה הוא ניצב.

אך הכיכר לא מהווה רק זיכרון של הכניסה הראשית של העיר רומא העתיקה, אלא גם זיכרון למאורעות נוספים. היא הייתה מקום כינוס ואירחה נאומים והופעות והיוותה את נקודת היציאה של מרוצי הסוסים. מפורסמות מאד היו תחרויות הסוסים ללא רוכב, שיצאו מהכיכר לכיוון מרכזה של העיר.

בעבר הכיכר שימשה גם כזירה של הוצאות להורג, שהאחרונה שבהם התקיימה בשנת 1826. בימינו הכיכר פתוחה להולכי רגל בלבד והיא מהווה מקום מפגש מרכזי בעיר. תוכלו לראות בה הופעות רחוב ואמנים מקומיים ובינלאומיים. גם לא מעט הפגנות התקיימו כאן, כמו אלו של שנת 2010, גם כאלו שיצאו מעט מכלל שליטה. בשעות הערב תוכלו לראות כאן את צעירי רומא המגיעים לראות ולהיראות.


#האדריכלות של הכיכר והמוצגים שבה
בשנת 1818 קיבל הארכיטקט ג'וזפה ואלדייר (Giuseppe Valadier) את פרויקט התכנון מחדש של הכיכר. בזכות העיצוב שלו, הוא הצליח להפוך את הכיכר לגדולה ומרשימה. לכיכר מאפייני אדריכלות נאו-קלאסית.

עם השנים, הוסיפו שליטים שונים אובייקטים נוספים לכיכר על מנת לפאר את שמם. אחד מהם היה האובליסק המצרי, מתקופתו של רעמסס השני (במאה ה-13 לפנה"ס), שהוצב במרכזה של הכיכר. האובליסק מכונה "אובליסק פלמינו" (obelisco Flaminio) והוא השני העתיק ביותר ברומא. גובהו 24 מטרים וביחד עם הבסיס שלו הוא מגיע עד לא פחות מ-36 מטרים. אם תבחנו אותו היטב תשימו לב שפניו מכוסים הִירוֹגְלִיפִים (השם הלועזי לכתב הַחַרְטומִּים) המתארים את חייו ותקופתו של מלך מצרים. לרגליו של האובליסק בריכות מים ואריות עשויים שיש מהמאה ה-19. מדובר ב"מזרקת האובליסק" (Fontana dell' Obelisco), המורכבת למעשה מ-4 מזרקות קטנות המקיפות אותו. המזרקות הללו קיבלו מאפיינים מצריים, כך שיתאימו לאובליסק.

אל הכיכר הזו הובא האובליסק על ידי האדריכל הרנסאנסי דומיניקו פונטנה (Domenico Fontana) בשנת 1589, שכן קודם לכן, עמד האובליסק בכיכר אחרת.

משני הצדדים של הכיכר תוכלו לראות את מזרקות המים היפות, שעוצבו על ידי ג'ובאני סצ'ריני בשנים 1822-1823. בכיכר אפשר גם לראות 3 כנסיות מרשימות, ביניהן כנסיית סנטה מריה דל פופולו ("מריה של העם").


#טיפים
בסמוך לכיכר תוכלו למצוא את שוק הפשפשים בורגטו פלמיניו. השוק מציע שלל מציאות, כולל תכשיטים בעבודת יד, בגדי וינטג', תיקים, עבודות קריסטל, מוצרים מכסף, משקפי שמש ועוד.
המזרקות המזמרות - סגור לצמיתות Krizikova Fontana
פיאצה נאבונה
כיכר האימפריה
כיכר דיזנגוף
כיכר מסריק


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.