» «
האי הידרה
האי הִידְרָה
#על האי שחמורים הם כלי הרכב שלו


האי הִידְרָה (Hydra), או אידרָה, הוא אי ארוך וצר השוכן אל מול חופי דרום יוון. בירת האי הקטנה יושבת במורד צוק גדול בו, על קו המים. כל מה שמעניין בהידרה נמצא על קו המים וברחובות הקרובים שאחריו. אם תלכו קילומטר על החוף לכיוון מערב, תגיעו לכפר קטן, אותנטי ונחמד, עם מעט מאד תיירים, בשם קמיני.

בשנות ה-60 של המאה הקודמת הפך הידרה למקום מפגש בוהמייני לאמנים, לסופרים ולחוג הנוצץ ועד היום מהווה האי יעד חופשה פופולארי ואהוב על תושבי אתונה ותיירים רבים. יש כאן מסעדות מצויינות וחיי לילה נינוחים ושקטים.

נופשים רבים פוקדים כאן את חוף האי. הידרה הוא אחד האיים המיוחדים ביוון, על אף שהוא פחות אי של חופים מרהיבים ויותר מקום של אווירה נינוחה, רגועה ומיוחדת. תורמת לכך, בין השאר, העובדה שבהידרה אסורה הנסיעה בכלי רכב ממונעים, מאופנועים ועד מכוניות וסירות מנוע. גם התנועה בין כפרי האי מתבצעת בעזרת חמורים בלבד, מה שאומר שאין באי כלל כבישים או רמזורים. זה אולי נשמע מיושן ופאסה, אבל זה בדיוק מה שמקנה להידרה את הקסם המיוחד שלו והופך אותו למגנט מספר אחד של טיולי יום לתיירים הבאים אליו מאתונה.

בעבר רכש לעצמו בית ליד המינזר באי, הזמר-יוצר האגדי לאונרד כהן. הוא התגורר כאן תקופה לא קצרה ובהשראת הידרה והאווירה שבו הוא כתב אחדים משיריו המפורסמים ביותר.


#תולדות האי
במאות האחרונות רכש לעצמו הידרה היסטוריה מעניינת. במהלך המאות ה-18 וה-19 הוא היה למרכז סחר ימי חשוב. אז התגוררו בו לא מעט סוחרים עשירים, שעשו את הונם ממסחר שחלקו היה חוקי, אך לא פעם היה קשור גם בהברחות ומעשי שוד ימיים.

את בתי האבן הגדולים שלהם בנו עשירי האי אז בסגנון שאפיין אז את ערי המסחר החזקות בים התיכון. בתים אלו מקיפים עד היום את הנמל ומזכירים את בתי הערים האיטלקיות גֵנוּאָה וונציה.

התותחים הישנים שניצבים עדיין מחומות הנמל של הידרה אל עבר הים מספרים את הצורך לבצר את הנמל ולמנוע גישה אליו, מאורחים עויינים וכוחות לא רצויים. העובדה שהשכיל להגן על עצמו הפכו באותם זמנים את הידרה לאי עצמאי יחסית, שהצליח איכשהו להתרחק מהשליטים העות'מאניים ששלטו אז ביוון.

מלחמת העצמאות של יוון הפכה את סוחרי האי לתומכיה והם העמידו ספינות לטובת צי המורדים היווניים בממשל העות'מאני. בזכות אותו צי, שהיה לאחד הגורמים החשובים בניצחון היווני, הורחקו התורכים ויוון זכתה לעצמאות. גיורגוס קונטוריוטיס, בן האי, שהיה אחד מגיבורי מלחמת העצמאות, אף היה בשנת 1848 לראש ממשלת יוון.

מכאן התנהל הידרה כאי שליו וישנוני, עד שבשנות ה-60 של המאה הקודמת הוא "נכבש". הפעם היו הכובשים כוכבים וידוענים עולמיים, כמו הזמר לאונרד כהן וכוכבת הקולנוע סופיה לורן, שעברו לגור בו לתקופות שונות ופרסמו אותו בכל העולם.


#טיפים
בכל בוקר בשעה 8:30 יש מעבורת להידרה. משך ההפלגה 3.5 שעות.


מבט מקרוב על האי הידרה:

https://youtu.be/QY_-bewUMFQ


שיטוט על האי:

https://youtu.be/P2MQg2L9mlU


ומהאוויר:

https://youtu.be/78XcQmsX7-c


חופיו והים שמסביבו:

https://youtu.be/bDK6lxjh_6A
טיול מאתונה למטאורה ודלפי
טיול מאתונה למטאורה ודלפי
#טיול מהעיר אתונה אל האתרים האייקוניים של צפון יוון

הטיול אל דלפי ומטאורה הוא טיול שיחשוף בפניכם שניים מהאתרים המיוחדים והמרהיבים של יוון וגם מהקדושים ביותר שבה.

זה טיול בן יומיים מאתונה לצפון יוון (Two-day Trip to Delphi and Meteora), באוטובוס ממוזג, שכולל לינה בבתי מלון של 3 או 4 כוכבים.

האתר הראשון הוא מקדש דלפי, אחד המקומות הקדושים ביותר ביוון של העת העתיקה. זהו אתר ארכאולוגי מרתק, מקום עם חורבות קלסיות מרהיבות. בעבר ראו בו היוונים את מרכז העולם.

השני מצוי במטאורה. זהו לא אתר אחד אלא ריכוז אזורי של מנזרים קדושים מדהימים. הם נבנו בימי הביניים, על גבי צוקים מדהימים, מהיפים ביותר בעולם. המנזרים הללו מתקיימים שם עד ימינו. פירוט באתרים שבתגית "מטאורה".

כך, בטיול שמשלב טבע, עתיקות, מקומות קדושים לדת הנוצרית ואתרים שהם מפלאי העולם העתיק, תיחשפו למקומות מיוחדים ביוון. נוהגים לומר ביוון שאלה שני המקומות המרתקים ביותר לתיירים, שנמצאים מחוץ לאתונה.

בדרך חזרה לאתונה, תיהנו מעצירה מרגשת באנדרטה לגיבור ליאונידס בתרמופיליי. פירוט בתגית "אנדרטת ליאונידס". ביחד עם כ-300 לוחמים הגן המלך ליאונידאס בחירוף נפש על יוון, מפני מתקפה עצומה של הצבא הפרסי. המלך וחייליו הספרטנים מסרו כאן את נפשם, ב"קרב ה-300" ההיסטורי. הקרב הזה נתן השראה לדורות של מפקדים ולוחמים בכל העולם - לעמידה ולא לבריחה, למיצוי כל סיכוי אל מול האויב, למשמעת ברזל והקרבה ואומץ לב ולהגנה על עמם לנוכח האויב המסתער.


#טיפים
להזמנת סיורים לחצו על הכפתור הוורוד.

המיקום שלנו כאן הוא נקודת מפגש פופולרית, אך יש לוודא מהי נקודת המפגש בסיור שבחרתם ולהגיע אליה.


דוגמה לחוויה:

https://youtu.be/F-S6JVJlPqg
נמל פיראוס
נמל פיראוס
#על הנמל של אתונה, שהוא החשוב ביוון

עוד מימי קדם היה נמל פיראוס (Piraeus Harbour) הנמל העיקרי של אתונה והגדול ביוון. גם בימינו הוא שמר על מעמדו כנמל הראשי של יוון, הנמל שממנו יוצאות רוב ההפלגות לאיים ולארצות רבות, הן בים התיכון והן ביעדים רחוקים יותר.

פיראוס היא עיר נמל קלאסית, כמו בשירים ובספרים. תמצא בה ובנמל שלה את כל שצפוי בעיר ונמל שכאלו, ובמיוחד בים התיכון. צפירת האניות ומעבורות הנוסעים מודיעות שהן יוצאות אל הים. סוכנויות הכרטיסים וחברות התיירות, חנויות הציוד הימי והסחורות שאך זה הגיעו ונפרקו מהאניות, מחסנים ובית מכס, סוורי הנמל, המנופים ופורקי הסחורות והמשקאות, הטברנות והברים שברחוב הראשי של הנמל, שורות המכוניות הנצמדות ומטפסות אל מעבורות הענק האוספות אותן אל בטנן.

הגעתם לנמל של פיראוס - במשך דורות נכתבו עליו שירים וסיפורים ועכשיו גם אתם כאן. תהנו!


#מה עושים בנמל פיראוס?
אזור הנמל של פיראוס הוא מהאזורים התוססים והפעילים באתונה. נעים ללכת לאורך רציפי הנמל, בין הספינות, המעבורות והיאכטות הרבות העוגנות בו. ארוחה באחת מהטברנות הרבות הפזורות מסביבו, תזכה אתכם לרוב בארוחה של מאכלי ים ודגים.

בימי ראשון מתקיים ליד הנמל שוק הפשפשים המקומי של פיראוס, שמציע בעיקר בגדים, כלי עבודה, וינטאג' ועתיקות. השוק מתרכז ברחובות שמסביב לפסי הרכבת ולרחוב אליפדו (Alipedou). גם ביום שאין שוק, ברחובות של פיראוס, שמאחורי הנמל, תמצאו הרבה חנויות מעניינות וזולות.

מנמל פיראוס תוכלו לצאת לשיט בן יום, לאחד האיים הקרובים לאתונה ולכל איי יוון. האי אֶגִינָה הוא אי נעים במרחק קטן מאד. שיט ארוך יותר יביא אתכם לאחד האיים הציוריים ביותר של יוון, האי הִידְרָה.


#טיפים
מנמל פיראוס יוצאות רוב ההפלגות לאיי יוון, כולל האיים הקרובים, כאגינה והידרה, אך גם לכל הרחוקים, כמו פארוס, נקסוס, סנטוריני, איוס, מיקונוס, לסבוס, כרתים ועוד.


מבט מקרוב על נמל פיראוס:

https://youtu.be/RmVgIvVerDA
אגם ווליאגמני
אגם ווֹלִיאַגְמֵנִי
#על אגם הספא עם הצוק המרשים

במרחק של פחות משעה נסיעה ממרכז אתונה נמצא אגם ווֹלִיאַגְמֵנִי (Limni Vouliagmenis) המכונה "האגם השקוע". זהו אגם יפה שממוקם בפרברי העיר הגדולה. מיקומו המרהיב, בקרבת הים ועל רקע צוק מרשים, מקנה לו מראה מרשים ודרמטי, אבל הוא גם חביב על רבים מהתושבים כאן, בתור מקום שחייה מועדף.

מי האגם המתוקים נובעים ממעין חם וטבעי בעומק של עד 100 מטרים. באגם הם מתערבבים עם מי ים מלוחים. הטמפרטורה באגם נעה בין 21 ל-27 מעלות צלזיוס, מה שהופך אותו לסוג של ספא, המתאים לשחייה לאורך כל ימות השנה.

נחמדים במיוחד הדגיגונים הקטנים המנקרים (יש שיאמרו "מנקים") את הרגליים, למי שעומדים מספיק זמן במקום.


#טיפים
על חופי האגם יש מקלחות ושירותים.

בסמוך גם בית קפה לא זול ונחמד.

מחיר הכניסה בסביבות 12 יורו לאדם.


ביקור במקום:

https://youtu.be/cCaLxDz-Do4


ומהאוויר:

https://youtu.be/djJWmNRCEEw


ועוד:

https://youtu.be/PIxvMUNluJo

מחוץ לאתונה

האי אגינה
האי אֶגינָה
#על אי הפיסטוקים, הקרוב לאתונה

האי אֶגינָה (Aegina) הוא אי השוכן במרחק 25 קילומטרים מאתונה ונמנה על האיים הסארוניים שבמפרץ הסארוני. האי יפה ואהוד על אנשי רוח ואמנים מאתונה, שבזכותם יש כאן לא מעט פעילות תרבותית בלילות הקיץ.

אגינה נחשב גן עדן לאוהבי הפיסטוקים. הפיסטוקים שמגדלים באי נחשבים למעולים במיוחד. הם משווקים לכל רחבי יוון ואף מיוצאים לאירופה. תוכלו לטעום ולקנות מהם בכל פינה באי ובשלל צורות, כולל עוגות וממתקים מבוססי פיסטוק.

בקיץ עוברים אתונאים מבוססים רבים לבתיהם שעל האי ומצטרפים אל מאות מתושבי האי, שעובדים באתונה ושטים מדי יום לעבודה ובחזרה.

אגינה הוא אי שליו ופשוט, בעל אופי יווני רגוע, השונה מאד מהאיים הקיקלאדים המוכרים, בעלי החופים המרהיבים כמו של מיקוֹנוֹס, פארוֹס או נָקסוֹס, או המראה העוצמתי של איים כמו סָנטוֹריני.

האי נקרא על שם אייגינה, אמו של אייאקוס, שלפי המיתולוגיה היוונית נולד באי והיה אף השליט שלו. במאות ה-7 עד ה-5 לפני הספירה, ישבה כאן אגינה פוליס, עיר-מדינה שהייתה אויבת ויריבה של אתונה. במאה ה-16, במלחמה של התורכים בוונציאניים, כבש הצי העות'מני את האי. החיילים התורכים הרגו אז 6,000 איש, כולל את כל הגברים כמעט. הם לקחו את הנשים והילדים לעבדות. במאה ה-19 הייתה אגינה הבירה הזמנית של יוון וחזרה לאלמוניותה היחסית.

הנמל של אגינה הוא מרכז העיירה החשובה באי, שנקראת גם היא אגינה. זוהי עיירה תוססת ושלווה בו-זמנית, שחוץ מהנמל שוקק החיים שלה מציעה מגוון של טברנות, בתי קפה ודוכנים שונים. תוכלו לסייר כאן ולהעביר שעות יפות, עם אוכל טוב, בריזה מהים ושלווה יוונית נעימה ולא צפופה.


#אטרקציות לבילוי יום באי
באיגינה תמצאו את אחד הגירוסים הטובים ביוון. הסופלאקי המשובח הזה נמצא ברחוב אפאיה 32 שבאגינה. זהו הרחוב הראשי, שמקביל לרחוב הנמל והמרינה, אבל בקו השני אחריהם.

עוד טברנות מצוינות תמצאו ליד אותו גירוס, ברחוב המקביל לרחוב המרינה. חצו את שוק הדגים המפורסם של אגינה ותגיעו אליהן.

בנמל, אגב, תראו את העמוד הבודד ששרד ממקדש אפולו. המקדש הזה שכן בעבר באזור הנמל.

את שרידי בית הכנסת העתיק, שהיה באי במאה ה-3 לספירה, תוכלו לראות מאחורי מלון אוורה (Avrá).

רבים מהתיירים נוסעים לחוף אגיה מרינה, הפופולארי שבאי. רכב או קטנוע שכור יביא אתכם היישר לחוף ולעיירת החוף הסמוכה, אגיה מרינה.


#טיפים
אגינה מקושר לאתונה באמצעות עשרות מעבורות ורחפות בכל יום. מ-07:00 בבוקר ועד 19:00 בערב, הן שטות הלוך וחזור, מפיראוס אל איגינה ובחזרה - הפלגה של שעה במעבורת ו-40 דקות בלבד ברחפת.


מבט מקרוב על האי אגינה:

https://youtu.be/f6wfddN-NR0


ומהאוויר:

https://youtu.be/NZZJu4j5hTU


האתרים והמקומות שבאי איגינה:

https://youtu.be/LiVn6COJ_4c
גן החיות אתיקה
גן החיות אתיקה
#על מוזיאון ההיסטוריה והתרבות של יוון

גן החיות אתיקה (Attica Zoological Park), או גן זואולוגי אתיקה, הוא גן החיות הגדול ביותר של יוון. יש בו למעלה מ-350 מינים של חיות והוא יכול להעניק חוויה נפלאה לכל אוהבי החיות, בדגש על ילדים.

מדובר בגן חיות גדול ומגוון, שיש בו הרבה מינים וסוגים של יונקים, ציפורים וזוחלים. בואו לצפות בלמורים, קופים, צבים, קנוגורו ומגוון ציפורים נדירות. שווה לברר מהן שעות האכלת החיות - דבר שהילדים ייהנו ממנו מאד.

האטרקציות הבולטות ביותר בגן הזואולוגי הם מופעי הדולפינים ובריכת פילי הים. אלו רק חלק מהיונקים הימיים שיש בגן הזואולוגי הזה.

הגן הזואולוגי של אתיקה נמצא במרחק של כ-45 דקות נסיעה ממרכז אתונה. הגן נמצא מחוץ לאתונה, בטבע ממש.


#טיפים
גן החיות פתוח בימי ראשון, מה שהופך אותו לאפשרות מעולה לבילוי בסופשבוע, כשחלק ניכר מהחנויות והאטרקציות בעיר, סגור למבקרים.

אפשר לבלות כאן עד 3 שעות עם הילדים.

5 דקות מגן החיות יש אאוטלט גדול עם מתחם משחקים לילדים וגם חנות Jumbo, שמוכרת צעצועים בזול מאד. עם ילדים צעירים תוכלו לבלות יום כיף שלם בשניהם.


ביקור במקום:

https://youtu.be/oxb12kqQytw


ובמופע הדולפינים שמתקיים בו:

https://youtu.be/EgDP4hkT2Co?t=50s
סוניון
כֵּף סוּנְיוֹן
#על מקדש פוסידון עם השקיעות היפות שלו

מקדש פוסידון (Cape Sounio) נמצא ב"כֵּף סוּנְיוֹן" (Cape Sounion), או בשמו היווני כֵּף סוּנְיוֹ, שבפינת חצי האי סוניון.

המקדש, שרבים קוראים לו בפשטות כף סוניון, הוא אחד המקדשים המפורסמים ביוון וללא ספק מהמרהיבים שבהם, לא רק במבנהו הקלאסי אלא גם מבחינת מיקומו. זהו אתר עתיק הנמצא בנקודה ציורית במיוחד, על גבעה הניצבת ממש בקצה חצי האי סוניון, מוקפת ים כחול עד קצה האופק, עם נוף פנורמי של המפרץ הסארוני, אל מול האיים הנשקפים מנגד, במיוחד האיון פאטרוקלוס שניצב ממש ממול.

כבר אלפי שנים ששרידיו המונומנטליים של מקדש פוסידון משקיפים אל הים ומתנשאים בראש הכף הסמוך לשפת המים. ניצב הוא בהוד על הגבעה הרמה, בקצהו הדרומי של חצי האי אתיקה, רק 69 קילומטרים דרומית-מערבית לאתונה ואלפי שנים מהעידן המודרני.

אגב, נקודת צילום יפה על המקדש המיוחד הזה היא מהגבעה שמולו. ממנה ניתן ללכוד את המקדש ואת עמודי השיש שלו ולמולם את הים הכחול ושובלי הסירות הלבנים שעל פניו.


#תולדות מקדש פוסידון
המקדש נבנה בסביבות 440 לפני הספירה, בתקופה הקלאסית של יוון העתיקה. זה היה ככל הנראה חלק מתוכנית הבנייה המפורסמת של פריקלס (Pericles) באתונה וביוון העתיקה. החוקרים סבורים שמקדש פוסידון עצמו תוכנן על ידי אותו אדריכל שבנה את מקדש הֶפַייְסְטוֹס שבאתונה.

למעשה, מקדש פוסידון נבנה על חורבות מקדש קדום יותר, שנהרס כ-40 שנה לפני כן. היו אלה חיילי קסרקסס, שפלשו לאטיקה והרסו את המקדש, ביחד עם הרס מקדשי האקרופוליס של אתונה. קסרקסס הוא שמו היווני של חְשְיָארְשָׁ הראשון, מלך פרס האחמנית בשנים 485 עד 465 לפני הספירה.

רושם עמוק הותיר יופיו של המקום על רבים במהלך ההיסטוריה. בחצי האי סוניון ובמקדש פוסידון ביקר כאן אחד הידועים שבהם. זה היה המשורר הרומנטי הידוע לורד ביירון. הוא ביקר כאן ב-1810-11, כשעשה בביקורו הראשון ביוון והתגורר מספר חודשים באתונה. שמו של המשורר האנגלי הרומנטי חקוק עד היום על בסיסו של אחד מעמודי המקדש והסברה היא שהוא עצמו חקק אותו, אם כי הדבר לא מוכח לחלוטין. כך או כך, הלורד ביירון גם מזכיר את סוניון בשיר "איי יוון" (Isles of Greece) וכותב:

Place me on Sunium's marbled steep
Where nothing save the waves
and I May hear our mutual murmurs sweep.


#כיף בכף סוניון
בילוי של חצי יום או יום שלם באיזור ווליאגמני (Vouliagmeni) שמדרום לאתונה ובפרט בכף סוניון שבקצהו הדרומי, יהיה כיף של ממש. לא הרחק מהמקדש תמצאו חופים מקסימים ומעולים, בהם ניתן לשלב נופש ים-תיכוני נעים, עם התרבות וההיסטוריה שמגולמים במקדש הקלאסי המרשים לאל פוסידון.

ובכלל, כף סוניון ממש קרוב למרכז יוון ונמצא לא יותר משעה וחצי מאתונה או 20 דקות נסיעה מנמל התעופה הבינלאומי של אתונה. בואו לבקר בו!


#טיפים
המקדש פתוח בכל ימות השבוע מ-09:30 בבוקר ועד השקיעה.

הכניסה מתחת לגיל 18 - חינם.

יש מזנון בכניסה לאתר, אבל הביאו מים לכל מקרה, כי יכול להיות חם.


מבט מקרוב על מקדש סוניון:

https://youtu.be/Bk7BeWrDyww


ומהאוויר:

https://youtu.be/Kuu2CXIyE2I


רוצים סיור מודרך?

https://youtu.be/Ximbk82X5y0


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.