» «
הר השטן
הר השטן
#על ההר שבנוי מהריסות מלחמת העולם השנייה

טויפלסברג (Teufelsberg), בעברית "הר השטן", נמצא בקצה המערבי של ברלין. ההר הזה הוא אחד הסודות השמורים של ברלין. המקום הזה ידוע בצירוף המיוחד שבו, של מיסטיקה עתיקה, עתירת גובלינים ורוחות רפאים, היסטוריה קרובה של ריגול ומלחמה והמון אמנות רחוב של ימינו.

במקום פועלת כיום מעין גלריה של אמנות רחוב, המציגה עשרות יצירות אמנות רחוב מרהיבות וכתובות גרפיטי, לצד מיצגים אמנותיים מרתקים.

ההר ניצב בלב אזור ירוק ופראי, סמוך ליער גרונוולד, באזור עתיר ביצות, שכבר במאה ה-19 דיברו עליו בתור אזור מסתורי ומאיים ומקום בו שורצים גובלינים ורוחות רפאים מפחידים.

כל זה נועד להשתנות בימי השלטון הנאצי. אז תכננו היטלר והאדריכל הראשי שלו, אלברט שפר, להקים כאן עיר אוניברסיטאית בתכנונו של האחרון. אך עם פרוץ המלחמה הופסקו כאן העבודות, על מנת לחסוך משאבים לטובת הלחימה.

לאחר תבוסת גרמניה הנאצית הסתבר ששליש מהבניינים בעיר ברלין נהרסו בהפצצות על הבירה הגרמנית. מאות משאיות העבירו כמויות אדירות של חורבות והריסות ממערב ברלין. מערימת הפסולת הענקית שיצרו כאן, נוצר הר חדש. לא פלא שהוא זכה לכינוי "הר השטן".

בשנות ה-60, במהלך "המלחמה הקרה", בנו הבריטים והאמריקאים על ההר המלאכותי, תחנות ריגול והאזנה לכוחות הסובייטיים והמזרח-גרמנים. תחנות ההאזנה הללו הכילו אנטנות ענקיות שהאזינו לתשדורות צבאיות של "האוייב המזרח גרמני". המבנים המתפוררים והחלליים משהו, בצורת כדורי גולף ענקיים, שרואים כאן היום, נבנו כדי להגן על האנטנות ולהסוות את הכיוון שאליו הן פונות.

לאחר נפילת חומת ברלין ב-1989, פורקו המכשירים מתחנת הריגול הענקית. חברה פרטית ניסתה בשלב מסוים להקים כאן מלונות ואזור נופש אבל התנגדויות משפטיות מנעו זאת. בשנת 2010, לאחר שנים שהמתחם היה נטוש, הוא נפתח בידי בעליו לציבור. במחיר של כמה יורו מגיעים לכאן כדי ליהנות מההיסטוריה ומאמנות הרחוב המיוחדת שמצוירת בו.


#טיפים
הכניסה לכאן עולה כ-5 יורו וסיור מודרך עולה כפול.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/lBEZkBYE1jg


הגרפיטי:

https://youtu.be/OV_lrft1AOQ


מהאוויר:

https://youtu.be/hiDV-wfZWps


בלוגרים:

https://youtu.be/dRuWGYJzt6w


הדרכה:

https://youtu.be/_P5tVlnkv-k


סיור:

https://youtu.be/7MwIi3OTHVc
בית החולים בליץ
בית החולים של היטלר
#על בית החולים הנטוש של ברלין

בית החולים הנטוש בליץ (Beelitz), או "בליצר היילסטטן", הוא בית חולים מפורסם בגרמניה, שהוקם בשנת 1900 ושימש במשך שנים רבות כבית חולים מרכזי באזור.

ה"בליצר היילסטטן" המפורסם נודע בזכות מטופליו הרבים, שביניהם היה אחד שהיינו ודאי מעדיפים שלא יבריא כל כך מהר, הוא הפיהרר הנאצי אדולף היטלר.

המוסד ההיסטורי הזה הוקם בימי הקיסר וילהלם השני, בתקופה בה התפשטה בבירה הקיסרית של גרמניה מגיפת השחפת ופגעה ברבים מתושבי ברלין. בימים של תחילת המאה ה-20 הוא עשה פלאים בריפוי מהמחלה המשתוללת. כ-90 אחוז מהמטופלים שאושפזו בו אז הבריאו.

בית החולים בליץ, על עשרות בנייניו, ננטש בסוף שנות ה-70 של המאה הקודמת ומאז הוא הולך ומתפורר לאיטו. ב-2016 הפכו אותו בעלי הקרקע לאטרקציה תיירותית היסטורית. מעליו נבנתה טיילת תלויה שמאפשרת לטייל מעל מתחם בית החולים כולו.


#מה תראו כאן?
מעל בית החולים הנטוש מומלץ לפסוע על טיילת המתכת שתלויה ומרחפת מעל לגובה צמרות העצים. זה מחזה מרתק לראות מלמעלה את בנייני בית החולים הנטושים. בין השאר תראו כאן את חורבותיו של בית אלפיני, שנותרו כאן מאז ההפצצות במלחמת העולם השנייה.

בבית החולים הנטוש תוכלו לראות את החללים השונים של המוסד, כמו אולמות האוכל והמטבחים, לצד חדרי הניתוח וחדרי הטיפולים. תוכלו להלך במסדרונות הענק הנטושים ולחוש את ההיסטוריה המפעמת בו.

במקום גם מעלית, שבה תוכלו לעלות אל מגדל תצפית בגובה של 40 מטרים. ממנו נשקף נוף מרהיב, של כל האזור, המשתרע עד לעיר ברלין.

קחו את הזמן לבלות גם בפארק היפה שמסביב לבית החולים הרדוף. התרגעו באוויר הפתוח וחשבו על דרכיה של ההיסטוריה, שמתחילה ממחלת השחפת, עוברת ברודן שמחלים כאן ממחלה, ממשיכה בהפצצות במלחמת עולם בה פתח האיש ומסתיימת באתר תיירות משונה אבל ממגנט.


#טיפים
רק כמה דקות של הליכה מפרידות בין תחנת הרכבת של המקום, Beelitz-Heilstätten, והאתר.

במתחם יש כמה דוכני אוכל ובית קפה נחמד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/NdShAMsKQfc


ביקור במקום:

https://youtu.be/wPYx-kRiXxA


מהאוויר:

https://youtu.be/he4OBcp3VB4


הדרכה:

https://youtu.be/uJ5OE5YkpF8
פוטסדאם
פּוֹטְסְדַאם
#על ורסאי הפרוסית, מעונם של קציני הק.ג.ב ועיר הנופש של העשירים

אם תרצו לצאת לכמה שעות מברלין ולטייל לעיר גרמנית קלאסית, הנחשפת במלוא הדרה, סעו לביקור קצר בפּוֹטְסְדַאם, בירת מדינת ברנדנבורג והעיר הגדולה ביותר שבה.

הארמונות, הטירות והפארקים המטופחים של העיר הקסומה הזו, לצד הסמטאות הציוריות שבה, הם חלק מהנוף המרהיב של העיר העתיקה והמיוחדת הזו, שהמלך ומשפחתו העדיפו באופן מסורתי לבלות בה, בשל קרבתה לבירה ויופייה הרב.

העיר הגרמנית פוטסדאם יושבת על גדות נהר הָאפֶל, כ-26 קילומטרים מדרום-מערב לבירה הגרמנית ברלין. עד לנפילת החומה בשנת 1989 גרו בה קציני הק.ג.ב הרוסיים, שהסתובבו במזרח גרמניה. כיום זוהי עיר הקיץ והנופש של האצולה הגרמנית והיא מפורסמת כאחד ממרכזי תעשיית הקולנוע ביבשת אירופה.

חצי שעה בלבד אורכת הנסיעה ממרכז ברלין לפוטסדאם ברכבת. זוהי עיר רחבת ידיים, שיש בה הרבה נקודות עניין ששווה לראות ולבקר. יש בה סדרת אגמים ומקווי מים המחוברים זה לזה.

אם יש לכם מעט זמן, הציצו בארמון סנסוסי, הארמון שבנה המלך פרידריך השני ושבו העדיף לבלות. שימו לב לעיצוב הפנימי של הארמון, בסגנון הרוקוקו ולעובדה שהוא כיום אתר מורשת עולמית.

גם הגנים המפוארים שבמתחם ארמון סנסוסי, נותרו מתקופת המלוכה. יש בהם מזרקות, פסלים ויצירות אומנות רבות והם מרהיבי עין.

עוד שווה להציץ במגדל איינשטיין, מצפה כוכבים שנבנה בשיתוף פעולה בין המדען הדגול אלברט איינשטיין ואחד מגדולי האדריכלים הגרמנים, אריך מנדלסון.


#מבט מקרוב על פוטסדאם:
https://www.youtube.com/watch?v=eNnwM7soW94
וילה ואנזה
וילה וָאנְזֶה
#על הבית שבו תיאמו את רצח העם היהודי
הגעתם לווילה וָאנְזֶה, בגרמנית "האוס דר ואנזה קונפרנץ" (Haus der wannsee-konferenz), בעברית "בית ועידת ואנזה".

זהו הבית שבו התכנסו נציגי הממשל הנאצי בזמן מלחמת העולם השנייה והחליטו על יישום "הפתרון הסופי", התוכנית להשמדת יהודי אירופה.

זה היה במקביל למלחמת העולם השנייה. במקביל לניהול מלחמת העולם, הקדיש המשטר הנאצי, מלא השנאה והגזענות, מאמצים וכספים רבים להשמדת העם היהודי. רצח היהודים התנהל עד אז בקצב שלא סיפק את הפיהרר ואת מנהיגי הנאצים. הם רצו יותר מהר, יותר גדול ויעיל. הם רצו תיעוש של ההרג ויעילות גרמנית בחיסול עם ישראל.

זה היה ב-20 בינואר 1942 כשעל גדות אגם קסום, בנוף פסטורלי ושליו, התכנסו בווילה ואנזה 15 בכירים נאציים, בכדי לתאם ולייעל את תוכנית השילוחים והרצח של יהודי אירופה, התכנית שנולדה שנה קודם לכן וקיבלה את השם הציני "הפיתרון הסופי".

הניגוד הבלתי נתפס בין הוועידה המפלצתית וההחלטות השטניות שהתקבלו בה באותו יום, ובין השלווה הרוגעת ונוף האגם הקסום הנשקף מהחלון, הוא קשה ובלתי נתפס.


#על תולדות הבית
הווילה הזו נמצאת בפרבר של ברלין, שבשנות ה-20 התגוררו בו רבים מעשירי ברלין, כולל יהודים רבים. בין תושבי השכונה היו לא מעט אמנים, שחקנים ונובורישים, מתעשרים חדשים שהרוויחו כסף רב בתעשיות שהתפתחו בראשית המאה. בתי השכונה הענקיים נבנו אז כטירות מוקפות גנים, שמהן נשקף נוף האגם הכחול שמסביב.

עוד בשנות ה-20 הייתה וילה ואנזה שייכת לתעשיין גרמני אנטישמי, שהיה תומך נלהב של היטלר. עוד ב-1923 הוא נידב אותה לצורך התכנון של הפּוּטש המפורסם שתכנן היטלר להחלפת המשטר בבאווריה. הפוטש נכשל והיטלר נכנס לכלא, אבל המדהים הוא שמהכלא הוא יצא דמות מפורסמת, ככותב הספר המצליח "מיין קמפף", ספר אנטישמי ומלא רשע וגזענות אידאולוגית איומה.

בסוף שנות ה-30 נקלע אותו תעשיין לחובות והושלך לכלא. הנאצים כבר היו בשלטון והוא, שנזקק לכסף במהירות, מכר את הווילה שלו למשרד לביטחון הרייך, שבראשו עמד אז ידידו הנאצי ריינהארד היידריך.

לאחר המלחמה ובניגוד לברלין ההרוסה, השתמר הבית כמו שהוא. הווילה נותרה סגורה והלחץ להפוך אותה לאתר הנצחה לא נענה. העובדה שחלק ממשתתפי הוועידה נותרו חיים, הביאה ככל הנראה לכך ששלטונות גרמניה נמנעו להזכיר לציבור את מעשיהם.

רק ב-1988 נפתח החדר שבו נערכה הישיבה הנוראה למבקרים. עם השנים נוספו לבית גם מרכז מידע חינוכי, תערוכה וספרייה בנושאי השואה והפתרון הסופי. בפארק הירוק שלידו הוקם אתר זיכרון לקורבנות אותה ישיבה נוראה.


#על הוועידה הנוראה שהתקיימה בווילה ואנזה
ב-20 בינואר 1942 התכנסו על פי הזמנתו של היידריך, נציגים בכירים מה-אס אס, מהמפלגה הנאצית, וממשרדי הממשלה הרלוונטיים, כדי לדון בייעול של מה שזכה לכותרת "הפתרון הסופי של הבעיה היהודית". ההחלטה על ביצוע הפתרון הסופי התקבלה כבר ב-1941 והדיון נועד לתאם את הביצוע. המשתתפים היו בכירים בדרג הביצועי והמנהלי.

שתי מטרותיו של היידריך בוועידה שכינס כאן היו גם לקבל הכרה רשמית במעמדו כאחראי הראשי לגירוש יהודי אירופה, שלמעשה ברור שמדובר בהשמדתם, וגם לתאם ולערב את הגופים השונים במשרדי הממשלה, המפלגה וב-ss בביצוע רצח העם המתוכנן. כל מטרותיו הושגו וכל המשתתפים הבטיחו שיתוף פעולה מלא של הגופים שאותם ייצגו ושבראשם עמדו.

כך, הפכה כל הנהגת המשטר הנאצי לשותפה לפשע המלחמה החמור בהיסטוריה האנושית. מי שכתב את פרוטוקול הוועידה כאן היה אדולף אייכמן.

הדיון כאן היה על נושאים מיוחדים, שבראשם נושא הגירוש ולמעשה החיסול של "בני התערובת", מי שהיו יהודים בחציים, או בני זוג שאחד מהם הוא יהודי. החלטה בנושא לא התקבלה כאן והיא נדחתה לישיבה אחרת.

בהכנה לוועידה הכין אייכמן רשימה של מספר היהודים בכל מדינות אירופה שכבשו או תכננו הנאצים לכבוש. היו בה מעל ל-2 מיליון יהודים בפולין ו-5 מיליון יהודים בברית המועצות והיו בה 11 מיליון יהודים שהנאצים תכננו להשמיד.

הנוכחים דנו בביצוע ההנחייה של היטלר לגרש את כל יהודי אירופה למזרח אירופה. אין בפרוטוקול דיבור גלוי על השמדה אלא על מה שהוגדר על ידי הנאצים כעבודת כפייה שבה, הם קיוו, ימותו מרבית היהודים. בישיבה נרמז שאין להשאיר בחיים איש מהיהודים הנותרים, כדי שלא יוותר גרעין להתחדשות של העם היהודי.

פרוטוקול הוועידה שוכפל ונשלח לכל המשתתפים. לקראת סוף המלחמה, השמידו כולם את העותקים שבידיהם. בארכיון משרד החוץ נמצא בשנת 1947, עותק שנותר ולא הושמד, מכיוון שבעליו היה בכלא בסוף המלחמה ולא יכול היה להשמידו.


#טיפים
ניתן לרדת מאותה רכבת שמגיעה לכאן אל רציף 17 שבתחנת הרכבת גרונוולד. זו התחנה שממנה נשלחו יהודי ברלין אל המחנות וסמלי לפקוד את אתר הזיכרון שבמקום, לפני או אחרי שמגיעים לוילה ואנזה.


#מבט מקרוב על וילה ואנזה:

https://youtu.be/EPkPNwh9G1A

מחוץ לברלין

B5 סנטר
B5 סנטר
#על האאוטלט הענקי והשווה ביותר לשופינג בברלין

B5 סנטר (B5 Designer Outlet Berlin) הוא אאוטלט ענק וזול מאד שנמצא על כביש B5, מחוץ לעיר ברלין, כ-30 דקות ברכבת מהמרכז.

מדובר במתחם ענק ומרהיב, כפר אאוטלטים שבו עשרות חנויות מותג, מהשמות הגדולים בעולם. יש כאן את המותגים המובילים, כמו מנגו, לקוסט, מייקל קוקס, הוגו בוס, אסקדה, קלווין קליין, אספריט , סברובסקי, פוסיל, אדידס, נייקי, טומי הילפיגר ועוד רבים וזולים.

על כל מוצר תוכלו לראות תווית המציינת הן את מחירו הרגיל בשוק והן את המחיר באאוטלט. המחירים זולים בכ-30% עד 70% ממחירם בחנויות.

גם לפני הקניות, האאוטלט הגדול של ברלין הוא מקום נעים לטיול. בין שלל בתי קפה ומסעדות תוכלו להשלים את מלאי השוקולדים והמתנות לקרובים בחנות המפעל של לינדט, יצרנית השוקולד המהוללת. המחירים טובים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ET8ljlE6G5I


ביקור במקום:

https://youtu.be/OdidTzON65s


בלוגרים:

https://youtu.be/Z09RFKWAntY


ויש מי שמתחילים באוכל...

https://youtu.be/S7jmyDsXvo8


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.