» «
הטריטוריות החדשות
הטריטוריות החדשות
#על האזור החקלאי שמחוץ לעיר הונג-קונג

הטריטוריות החדשות (New Territories) הן אזור שופע בשטחים חקלאיים שסובב את הונג קונג. זהו חבל ארץ נרחב, בן 794 קמ"ר, המהווה כ-90% משטח המושבה הונג קונג. האזור הזה כולל את החלק הצפוני של חצי האי קאולון, את האיים החיצוניים ואת האזור שמדרום לנהר סאם צ'אן.

בטריטוריות החדשות תוכלו לפגוש את היופי הגדול של החיים הכפריים, שמחוץ לעיר הגדולה. במיוחד בולטים בשלוותם הסינית, כפרי הדייגים הפסטורליים, שהבתים בהם מצופי קרמיקה ססגונית, בגווני פסטל רכים.

זהו אזור שבעבר היווה את הגבול בין הונג קונג לבין סין. בשנת 1898, במהלך הוועידה השנייה של פקין, הוא הוחכר לבריטניה על ידי שושלת צ'ינג, למשך 99 שנה. בתום התקופה הזו, בסוף האלף הקודם, הוא הוחזר לסין.

מרבית התיירים לא טורחים לבקר בטריטוריות החדשות ונשארים לבלות בתחום שבין קאולון והאי הונג קונג. ההפסד כולו שלהם. בביקור בטריטוריות החדשות תגיעו הכי קרוב למה שהיה פעם הגבול הסיני, ובמיוחד לאורח החיים הסיני המסורתי.

על אף שהחקלאות שולטת בטריטוריות החדשות, יש באזור גם ריכוזים עירוניים גדולים המתפתחים במהירות, שמכונים “ערים חדשות”. מצד שני, מעניין שלמרות הרכבות והכבישים החדישים שמגיעים לכאן ועל אף שבערים החדשות שכאן צומחים במהירות מגדלי מגורים ענקיים, קצב החיים בטריטוריות נשאר רגוע ואיטי מאד. תוכלו למצוא כאן עדיין לא מעט כפרים מסורתיים ושלווים, כמו גם שווקים חקלאיים קטנים ונעימים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ynm6XDkwJCU


ביקור במקום:

https://youtu.be/60VFS0er9hg


באוויר:

https://youtu.be/FZlkcEEtT5U


הדרכה:

https://youtu.be/oigkEC5mbrQ
תאי מו שאן
תאי מו שאן
#על הגבוה שבהרי הונג קונג

הגבוה שבהרי הונג קונג הוא הר תאי מו שאן (Tai Mo Shan), הר המתנשא לגובה של 958 מטרים. ההר עתיר העצים כולל יער סובטרופי ירוק ומציע טבע נפלא להחלפת האווירה לשעה קלה, מהעיר הסואנת.

בכניסה להר תגיעו למרכז המבקרים של שמורת הטבע שלו. בסמוך תראו אזור נעים לפיקניק וממנו גם עולים ומטפסים על ההר עצמו.

העלייה אל ההר די מתונה ולא דרוש כושר גבוה במיוחד בשביל לטפס עליו. בהר עצמו תוכלו לצעוד במספר מסלולי הליכה נחמדים ולא ממש קשים.

המראות מראש ההר, במיוחד כשהראות טובה, הם לא פחות ממרהיבים. האמת היא שלא מדובר ממש על הפסגה, כי הטיפוס אפשרי עד מעט מתחת אליה, בשל צלחות תקשורת ואנטנות שהוצבו בה ומונעות את הטיפוס עד לראש ההר.


#טיפים
ניתן להגיע אל ההר באוטובוס 51 של KMB מסוף האוטובוסים ב-Nina Tower Bus Terminus.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ne0XwXI_2c4


ביקור במקום:

https://youtu.be/1QTq3Aa4b4I
לוק מה צ'או
לוק מה צ'או
#על נקודת התצפית המעניינת אל העיר שן צ'ן

אם רוצים להבין את המהפכה שסין עוברת, עולים אל לוק מה צ'או (Lok Ma Chau) ומשקיפים ממנה אל העיר שן צ'ן.

עד שהוחזרה הונג קונג לסין היתה שן צ'ן עיר במדינה אחרת. היום נוהגים רבים מתושבי הונג קונג, לערוך בה קניות בזול ולרכוש חיקויים של מותגים בינלאומיים, שכמותם לא זמינים בהונג קונג עצמה, ודאי שלא במחירים שמוצאים בה.

כי העיר החדשה שנצ'ן, שהייתה בסוף המאה הקודמת מכפר דייגים קטנטן לעיירה ובה 20 אלף תושבים, הספיקה להפוך מאז לעיר תעשייתית ענקית וסואנת. שדרות רחבות החליפו בעיר החדשה והגדולה את הסמטאות הצרות של הכפר. בתי הכפר הנמוכים הוחלפו במאות מגדלים גבוהים וגורדי שחקים נישאים ומיליוני תושבים מתגוררים בכרך הענקי ורק הולכים ומתרבים בו כל העת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yEKiLe8DKto


ומהאוויר:

https://youtu.be/KwmH0H6Xqqw
קאט הינג וואי
קאט הינג וואי
#על הכפר המשפחתי עם החומות העתיקות

שער ברזל כבד הפעור בחומות עתיקות בנות 600 שנה וברוחב 6 מטרים, מסמן את הכניסה היחידה אל הכפר קאט הינג וואי (Kat Hing Wai).

מאות תושביו של הכפר, שבמחוז יואן לונג של הונג קונג, נושאים את השם טאנג, רמז לכך שהם בני משפחה אחת. כולם מצאצאי משפחת טאנג, אחת מ"חמש החמולות הגדולות" שבנו את האזור.

תושבי הכפר מדברים בדיאלקט ווייטו, ניב יואי, שאיננו ניב האקה. ואכן, בניגוד לסברה הרווחת, כולם נמנים על שבט מיעוטים שנדמה לרבים בטעות שהוא משתייך ל"האקה", אך מדובר באנשי הפונטי (Punti), שבאו בסביבות המאה ה-17 מדרום סין והיו המתיישבים הראשונים בהונג קונג.

מעניין מאוד להביט בנשות קאט הינג וואי, הלבושות בתלבושות מסורתיות וחובשות כובע. הנשים הזקנות והמסקרנות הללו משמשות בכפר כמעין "דוגמניות" של סגנון הלבוש העתיק שהיה נהוג כאן מימים עברו. שימו לב לכובע רחב השוליים שלהן. הביטו ברעלת המלמלה השחורה שמשתפלת ומעטרת אותו ומגינה על פניהן של הנשים מפני השמש. אגב, תמורת טיפ תוכלו לזכות בכמה צילומים שלהן, תמונות שיהוו מזכרת נאה מעולם סיני הולך ונעלם.

הנשים עבות הבשר הללו יושבות בפתח בתי הכפר הקטנים, שרבים מהם שופצו בעשורים האחרונים. קחו את הזמן ושוטטו במורד הסמטאות הצרות של הכפר, עד שתגיעו למקדש שבקצהו. איזו מין שלווה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/W40OJpS5wFM


ביקור במקום:

https://youtu.be/iBtB_ZDrH00


הדרכה:

https://youtu.be/izp8V_T1w7U

מחוץ לעיר הונג קונג

מקאו
האי מקאו
#על בירת ההימורים של המזרח הרחוק

האי מקאו (Macau Island) הוא אי ההימורים של הונג-קונג ובעיני רבים הבירה הבלתי רשמית של ההימורים במזרח הרחוק. מדובר באימפריית הימורים שהייתה תחת ריבונות פורטוגזית והפכה למרכז תיירותי מרתק.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/lkwVDitqTmk


ומהאוויר:

https://youtu.be/oiioQrPUZC0
מפרץ ריפולס
מפרץ ריפולס
#על החוף היפה של הונג קונג

מפרץ ריפולס (Repulse Bay), שבצידו הדרומי של האי, הוא חוף מקסים ומוקף בטיילת מסביבו. במפרץ, שנמצא לא רחוק משוק סטנלי, תמצאו טיילת נעימה לאורך החוף. יש בה פאבים, ברים, בתי קפה ומסעדות.

די קרוב לקו החוף תראו מקדש צבעוני, עם מספר פסלים צבעוניים ומיוחדים שאין במקדשים אחרים בעיר. המקומיים מכבדים מאד את הפסלים הללו. תשומת לב רבה במיוחד והרבה כבוד הם נותנים לפסל "העושר" שמצוי במקדש הזה.


#טיפים
טיול בשקיעה לאורך הטיילת שמסביב למפרץ, היא חוויה מומלצת.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/XElu2Tg0ecc


ביקור במקום:

https://youtu.be/n28trPIG2J4
הגנים הבוטניים בחוות קדורי
הגנים הבוטניים בחוות קדורי
#על הגנים הבוטניים של הונג קונג

הגנים הבוטניים שבחוות קדורי (Kadoorie Farm and Botanic Garden) הם גנים בוטניים וחווה ירוקה, הממוקמים במורדות הצפוניים של הר תאי מו שאן (Tai Mo Shan). ההר הוא ההר הגבוה בהונג קונג והוא נמצא במרכז אזור ה"טריטוריות החדשות".

חוות קדורי הוקמה בשנת 1950, במטרה לתת סיוע ותמיכה לאיכרי האזור העניים. היא נמצאת בתוך יער עם נחל שזורם בו. בחווה ובגנים הבוטניים שמסביבה יש מתקני לימוד ושימור של הטבע. מטרת הלימוד כאן היא הגברת המודעות לקשר שבין האדם לטבע וליחסי הגומלין שבין האדם לסביבתו. המטרה כאן לשנות, להגביר ולחזק את שמירת ושימור הטבע אצל המבקרים.


#טיפים
הכניסה אל הגנים הבוטניים חופשית.

תרומות מתקבלות בברכה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wJYJGQ7EkQU


הדרכות

https://youtu.be/XL7kO4yf58I
בודהה טיאן טאן
פסל הבודהה הגדול
#על פסל הבודהה מהגדולים בעולם

פסל הבודהה הגדול, או בשמו המדויק "בודהה טיאן טאן" (Tian Tan Buddha) נמצא על האי לנטאו. זהו פסל בודהה ענקי עשוי ברונזה, שממוקם על ראש גבעה באי. עד לפני מספר שנים היה הבודהה היושב הגדול בעולם וגם כיום הוא אחד מפסלי הבודהה הגדולים בתבל.

הפסל, השוקל כ-250 טון, נבנה בסין, בתרומת מאמינים מכל העולם. מוצג בו הבודהה אמוגסידהי, כשהוא יושב בנינוחות על עלי פרח הלוטוס, במרכזו של מבנה בן 3 קומות.

מבחינה דתית, מסמל הבודהה טיאן טאן, את יחסי הגומלין ההרמוניים שבמשולש של האדם, הדת והטבע.

הפסל, שהושלם בשנת 1993, הוצב בסמוך למנזר פו לין שבאי לנטאו. כמעט מהרגע הראשון הוא הפך לאתר תיירות אהוב, המושך תיירים מרחבי העולם, בעיקר בזכות גודלו ומיקומו המרשימים.

אל האי הועבר הפסל כשהוא מפורק ל-102 חלקים. לאחר שהורכב כאן לגובה של 34 מטר, הוא הפך לאחד הגדולים והמרשימים מסוגו.

מראה פסל הבודהה הגדול הוא מרשים מאד מקרוב, אך מרשים לא פחות הוא המראה שנשקף ממנו, כשצופים אל היער הענקי שמסביב על האי.


#טיפים
מעבורת לאי - קחו מרציף 7 במזח "Outlying Islands" בסנטרל. מהמזח שעל האי עצמו יש אוטובוס לבודהה.

אל הפסל, המושך אליו תיירים רבים מכל העולם, מגיעים באוטובוס או ברכבל ולאחר טיפוס על 268 מדרגות.

הכניסה לפסל הבודהה חופשית.

הכניסה לתערוכה שמתחת לבודהה היא בתשלום סמלי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/oebopaol9zM


ומהאוויר:

https://youtu.be/zHDdfc8AWLA


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.