» «
מוזיאון הספינות הוויקינגיות
מוזיאון הספינות הוויקינגיות
#על המוזיאון של ספינות הוויקינגים שמחוץ לקופנהגן

מוזיאון הספינות הוויקינגיות (Viking Ship Museum) שבעיירה רוסקילדה (Roskilde) הוא מהמוזיאונים הייחודיים בדנמרק. כאן ניתן לראות שרידים מרשימים של מספר ספינות ענקיות ששימשו את הויקינגים ונמשו ממימי הפיורד של רוסקילדה.

בספינות השמורות היטב תוכלו לראות את העץ ממנו בנוי גוף הסירות, את עיטורי המתכת, חלקי מפרשים (בנפרד) ואפילו סימני איטום הזפת שלהן. שימו לב לאילי המתכת המפורסמים שהוצבו בחרטום הספינה הוויקינגית. הם גולפו בצורת ראשי מפלצות ותפקידם היה להרתיע ולחזק את תדמיתם הקטלנית של הפושטים הוויקינגים על הערים האירופיות בימי הביניים.

זה אולי נשמע לא משהו אבל הספינות העתיקות הללו של הוויקינגים אחראיות במידה רבה לתפקידם המשמעותי בתרבות אירופה והעולם. הן שאיפשרו להם לפשוט על כל אירופה והאי הבריטי ולהגיע עד צפון אמריקה.

הספינות הללו מוצגות בחלל גדול ומואר היטב. חוץ משלדות ספינות העץ הוויקינגיות המקוריות, שהשתמרו היטב, ניתן לראות גם דגמי ספינות שלמות ושחזורים. ניתן ללמוד על הסירות הוויקינגיות, כיצד נבנו והושטו, מתי ולמה הן נועדו, המקור לחומרים שמהם נוצרו ומה תפקיד החלקים השונים שבהן.

במוזיאון תוכלו ללמוד על הוויקינגים לא רק כספנים ובוני ספינות. מוצגים כאן גם הלבוש, כלי הבישול, האמנות וחרשות המתכת הוויקינגית, שיצרה בין השאר את כלי הנשק והקסדות האייקוניות שלהם.

עוד תלמדו במוזיאון על האסטרטגיה הוויקינגית בקרב, על הכתב המיוחד שלהם והאבנים הרוניות עם הכתובות.

המוזיאון ניצב על שפת פיורד רוסקילדה, כשהוא מוקף סירות ואוניות רבות. מיקומו לא נבחר סתם. המוזיאון ניצב על חוף הים הסלעי, באתר ארכיאולוגי שהמוזיאון נבנה מסביבו.

בעיירה רוסקילדה תראו גם מדרחוב חביב, עם כנסייה יפה, ששווה להציץ בה.


#מה תראו כאן?
בביקור במוזיאון תראו לפני הכל את שרידי 5 הספינות הוויקינגיות שנמשו בשנות ה-60 של המאה הקודמת ממימי פיורד רוסקילדה, הסמוך למוזיאון. הסירות הוויקינגיות נמצאות באולם המרכזי והמקורה של המוזיאון. הן שוחזרו בצורה מרשימה שמאפשרת להבין כיצד היו בנויות ונראו בעבר.

הסירות הוטבעו בפיורד במאה ה-11, כדי לחסום את ספינות האויב מנתיב שעלול היה או אולי אפילו שימש לתקיפת היישוב הוויקינגי במקום.

אורך הסירות הללו נע בין 3 מטר ל-50 מטרים. בין הספינות כמה סוגים, כולל ספינת לונג (Longship) הארוכה, ספינת מלחמה (Warship) ויקינגית, מעבורות זעירות וגם סירות דייגים. בסמוך תוכלו לצפות בסיפור של הספינות הוויקינגיות הללו. סרטונים ותמונות מציגים כיצד התגלו ונמשו מקרקעית הים. סרטון נוסף ומסקרן מציג את האופן שבו נהגו הוויקינגים לבנות את הספינות שלהם בימי קדם.

בחדרים שמסביב לאולם תוכלו לראות תערוכה קבועה ותערוכות מתחלפות העוסקות בחיי הוויקינגים ובהיבטים שונים, כמו דפוסי המסחר שלהם, תרבותם, האלילים שלהם וכדומה.

מחוץ לבניין, בחלק הפתוח של המוזיאון, יש תצוגה של סירות המשחזרות את הסירות הוויקינגיות. כאן תוכלו להשתתף בסדנאות, לעשות מלאכות שונות מחיי הוויקינגים ולצפות במלאכת בניית הספינות הללו.


#קורס בניית ספינות ויקינגיות
כיום המוזיאון גם משחזר ספינות ומאפשר למבקרים להתנסות במסעות ימיים, דוגמת אלו שהוויקינגים ערכו. אבל תוכלו גם לעבור כאן קורס קצר של יום בספנות ויקינגית. בסופו יוצאים הלומדים להפליג בפיורד. השיט הוא בספינה משוחזרת לפרטי פרטים, כשממש כמו אז, הסירה נעה באמצעות שיט מפרשים או בחתירה במשוטי הענק שלה.


#פעילויות לילדים
מרכז ההפעלה לילדים מציע כאן סדנאות לילדים, בתשלום נוסף. כשהם מתנסים בחיי הוויקינגים, נראה שהחיוך לא מש לרגע מפניהם של הילדים.

במוזיאון ניתן לבחור מתוך כמה פעילויות נחמדות לילדים. יש כאן בחירה בין היכרות ופענוח הכתב הרוני, אריגת צמר, הכנת קסדות ויקינגיות או תפירת בגדי בד גסים של ויקינגים. יש גם לימוד של קשרים של חבלים, בישול ויקינגי בסירי ענק והיכרות עם הגרזנים, החרבות ושאר כלי הנשק הוויקינגיים.


#טיפים
הכניסה עד גיל 18 חופשית.

תוכלו לשוט בסירות ויקינגיות קטנות במימי הפיורד, חווייה שווה לכל המשפחה ובתשלום נפרד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/WDoqXeqnA6Q


ביקור במקום:

https://youtu.be/I1ozWtMmr08


בניית סירות:

https://youtu.be/JVRV5cIooiI

הדרכה:

https://youtu.be/P2GCtRBsGOE
טירת פרדריקסבורג
טירת פרדריקסבורג
#על הטירה שנחשבת לטירה היפה ביותר בדנמרק

טירת פרדריקסבורג (Frederiksborg Slot), הנחשבת לטירה היפה בדנמרק, היא טירה יפהפייה, הבנויה על גבי 3 איים ונמצאת ממש על שפת מימיו של אגם גדול, בו שטים ברבורים יפים.

מסביב לטירה יש חפיר, שהוא תעלת מים, שכמו בטירות רבות באירופה, נועדה להגן ממתקפה של כלי נשק וחיילים של האויב.

פרדריקסבורג היא אולי טירה פחות מפורסמת מטירת קרונבורג המתויירת, אבל לדעת רבים היא מעניינת ומרשימה אפילו יותר. הטירה נבנתה בראשית המאה ה-17 על ידי המלך כריסטיאן הרביעי. חוץ מהאגם הנפלא שלידה, מקיפים אותה גם גנים שלווים ומרהיבי עין, כשהכל מסביבם ירוק ונקי להפליא.

טירת פרדריקסבורג ממוקמת במרחק של חצי שעה בלבד מקופנהגן ובסמוך לעיירה הדנית הילרוד (Hillerød) שהוגים את שמה "הילרד".


מבט מקרוב:

https://youtu.be/DFn04SSdsCA


ביקור במקום:

https://youtu.be/oThIoYIjU5o


הדרכה:

https://youtu.be/MpIrbD3UoEc


בלוגרים:

https://youtu.be/6APrdlNbt3k
טירת קרונבורג
טירת קרונבורג
#על הטירה היפה של המלט

טירת קרונבורג (Kronborg Castle) שנבנתה במאה ה-16 מכונה באנגלית אלסינור (Elsinore). הטירה זכתה לפרסום בכל העולם, בעיקר כי בה מתרחשת עלילתו של "המלט", המחזה המפורסם כל כך של שייקספיר.

היא ממוקמת בעיירה הלסינגור (Helsingør), כ-40 קילומטרים מצפון לקופנהגן, על מיצר אורסונד (Øresund). בצידו השני של המיצר נמצאת העיר השבדית הלסינגבורג (Helsingborg), שביום בהיר תוכלו לראותה מהטירה.

הטירה הזו, שתפסה מקום מרכזי בתולדות צפון אירופה, הייתה ההשראה לעלילת המחזה הנודע "המלט" של שייקספיר ובזכות זה הכירו אותה בכל רחבי העולם. היא גם נחשבת לטירה הפופולארית ביותר בדנמרק, כשלפחות 200 אלף מבקרים פוקדים אותה מדי שנה. בשנת 2000 היא אף הוכרזה כאתר מורשת תרבות עולמית של אונסק"ו.

בטירה תוכלו לראות פריטים היסטוריים רבים, כולל רהיטים, שטיחי קיר, כלי נשק עתיקים וחפצים יומיומיים מהמאות הקודמות.

בין אגפי טירת קרונבורג תוכלו לראות את אחד מאולמות האבירים הארוכים באירופה, שאורכו לא פחות מ-62 מטרים.


#על טירתו של המלט מהמחזה של שייקספיר
טירת קרונבורג שבדנמרק נבנתה בין השנים 1574-1585. בנה אותה המלך פרדריק השני. מטרתה בשלהי המאה ה-16 הייתה לפקח על איסוף המיסים משוודיה, שהיתה אז תחת שלטון דני.

גם במאות הבאות סייע מיקומה של טירת קרונבורג, בסמוך לגבול הימי עם שבדיה, ונחשב משמעותי מאד מבחינת ההגנה על דנמרק מהצבא השוודי. אבל היא לא הצליחה למנוע את כיבושה של דנמרק בשנת 1658.

למרות שנעשו בה הרבה שינויים במהלך השנים, קרונבורג נחשבת אחת הטירות השמורות ביותר בצפון אירופה. כיום זוהי גם אחת מטירות הרנסאנס השמורות ביותר, שנותרו בעולם מתקופת הרנסאנס.

אבל ברור שאת מירב פרסומה קיבלה טירת קרונבורג תודות להשראה שנתנה למחזאי שייקספיר שכתב על טירת אלסינור - הטירה בה מתרחש סיפור העלילה של המחזה המפורסם שלו "המלט". זה המחזה הנפלא שבו נאמר המשפט הידוע "משהו רקוב בממלכת דנמרק" ובו התלבט המלט אם "להיות או לא להיות"...


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Z9KBgPivvuU


מהאוויר:

https://youtu.be/WEbldsiTGlE


הדרכה:

https://youtu.be/Wvn23YZVcfE


בלוגרים:

https://youtu.be/yFZh2wa6D38
סקיין
סקיין
#על העיר הכי צפונית בדנמרק

סקיין (Skagen) היא עיירת נמל, שנמצאת במה שמכונה "השפיץ של דנמרק". זוהי העיר הצפונית ביותר של דנמרק. פעם היא הייתה עיירת דייגים והיום היא אחת מערי הקיט הקלאסיות של סקנדינביה.

סקיין בדנמרק היא גם מקום מקביל לפרובאנס שבדרום צרפת. כיום היא מפורסמת בבתיה הצהובים, אך כבר שנים שהיא ידועה בין האמנים, שהתלהבו מתנאי האור המיוחדים שבה. האור הזה משך לכאן במשך דורות אמנים רבים, שעברו במאה ה-19 להתגורר וליצור בה.

לכאן נהגו ציירי הנוף והאימפרסיוניסטים שבין הציירים להגיע, בכדי לצייר נופים טבעיים, לחקור את האור והגוונים שיוצרים כאן מזג האוויר ושעות היום השונות וללכוד את הנוף המשתנה.

במאה ה-19 נוסד כאן הזרם הריאליסטי המוקדם, שזכה לשם "האסכולה של ציירי סקיין".

כבר בדרך לסקיין, עוד מחלון הרכבת, תמצאו את עצמכם חולפים בנוף המשלב יערות אורן עם דיונות החול של מקבץ הגבעות הגדול של דנמרק.

חובבי אמנות? אוהבי נופים בנשמה? - בעיר סקיין תוכלו לבקר במוזיאון האמנות של סקיין (Skagens Museum). תראו כאן מבחר מרשים של תמונות נוף ויצירות אימפרסיוניסטיות שיצרו בסביבה אמנים שונים.

עוד בעיר כמה אטרקציות נחמדות, כמו נקודת החיבור שבין הים הבלטי לים הצפוני, מגדלור סקאגן העתיק, הבונקרים הנטושים שבנה על החוף הצבא הנאצי במלחמת העולם השנייה ומגדל בהיר שחציו נקבר בחול, ובימי הביניים שימש כמגדל של כנסייה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/k3wuicJCK1E


הנמל:

https://youtu.be/IDj_wHC7aBQ


האתרים בסביבה:

https://youtu.be/Rb6zDg5Baz8

מחוץ לעיר קופנהגן

גשר אורסונד
גשר אורסונד
#על הגשר שמחבר בין דנמרק לשוודיה

גשר אורסונד (Øresundsbron) הוא גשר באורך של כ-16 ק"מ, המהווה את המעבר היבשתי הראשון והיחיד בין דנמרק לשוודיה. בעזרתו תוכלו לבקר בשכנתה הבלונדינית לא פחות של דנמרק, שמצפון לה.

הגשר הזה הוא הישג טכנולוגי מדהים. בדרך לבנייתו התגברו מתכנניו על אתגרים מטורפים. כי הקושי הגדול היה לבנות גשר שהקרחונים באזור לא ימחצו ושלא יפריע לתנועת הספינות החשובה באזור.

הפתרון לבעיות הללו נמצא בתכנון המפוצל שלו. כי הפרויקט העצום הזה כולל בחלקו גשר מעל הים ובחלקו האחר מנהרות הבנויות מתחת לפני הים. לשם כך נעשה תכנון מורכב וחכם, שפתר את הבעיה באופן מופלא.

כי מה שבאמת מיוחד בגשר הזה הוא העובדה שכשנוסעים אליו מדנמרק ועד אמצע הדרך, המעבר נעשה במנהרה תת-קרקעית. רק מאמצע הדרך ועד שוודיה, הוא הופך לגשר עילי קלאסי.

בנסיעה בת חצי שעה בלבד, במכונית או ברכבת, מגיעים לעיר מאלמו (Malmö), עיר שוודית, שהיא העיר השלישית בגודלה במדינה הזו.

מאז הוקם הגשר עברו דנים רבים לגור במאלמו, שהיא עיר זולה יותר למגורים. התושבים הללו נוסעים ממנה בכל יום, לעבודה בקופנהגן.

אגב, הגשר הזה מפורסם כיום בעולם כולו, מסיבה פרוזאית מאוד - עליו צולמה סדרת הטלוויזיה "הגשר", סדרה דנית מבריקה שהפכה למצליחה ביותר בעולם ולמעשה גם נקראת על שמו.


#טיפים
המעבר בגשר לשוודיה מחייב דרכון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/96PFVHGwiEs


הדרכה:

https://youtu.be/vw7YxVJf6lU


ועוד:

https://youtu.be/HxjSPGpRTxM
לגולנד דנמרק
לגולנד דנמרק
#על פארק השעשועים של יצרנית לבני הלגו

פארק לגולנד דנמרק (Skagen) הוא פארק שעשועים חביב הממוקם בכפר הדני בילונד. הוא נחשב כיום מאתריה הנודעים של דנמרק, עם שלוחות נוספות בעולם. זהו פארק שעשועים המציע אזורים לפי נושא, בצירוף מתקנים לכל המשפחה, כמו רכבות הרים, שייט בסירות, כשהכל באווירת לבני המשחק של לגו.

כי אחד הדברים הייחודיים בלגולאנד הוא העולם המיניאטורי שעשוי כולו לבני לגו. זוהי
מעין עיר זעירה, שבנויה מלבני הפלסטיק הצבעוניים והמוכרים של לגו, אחד ממשחקי הילדים הנמכרים בעולם.

יש כאן גם ארץ פיראטים וארץ טירות, כשברחבי הפארק פזורים פסלי לגו רבים ומרשימים, בסגנונות ומסוגי לגו שונים, כמו לגו עיר, לגו דופלו, לגו פיראטים ועוד.

בעיקרון מיועד הלגולנד לגילאי שנתיים עד 13. ועדיין, משפחות רבות מגיעות לכאן עם ילדים ובני נוער בוגרים יותר. לא מעט מבוגרים חובבי לגו באים לכאן ונהנים, ביחד עם הילדים או ללא ילדים כלשהם.


#מה תראו כאן?
החוויה הגדולה הממתינה כאן לילדים מציעה לקטנים את מדינת הדופלו, שבה פינות משחק לפעוטות, בין הבתים והדמויות העשויים מקוביות לגו ענקיות.

הילדים המעט יותר גדולים יוכלו לנהוג בכלי רכב קטנים, מכוניות לגו ומטוסים. יפה כאן שבפארק מעניקים בסוף לנהגים הצעירים הללו, מעין רישיון נהיגה של לגולנד.

חלק נוסף כאן הוא ארץ הטירות, בה מתפתלת מסילת ברזל ועליה רכבת הרים זעירה. הרכבת, שצורתה דומה לדרקון, דוהרת מסביב לטירת אבירים גדולה, המזכירה את טירות הלגו מערכות ההרכבה הידועות של לבני הלגו.

בארץ הפיראטים תוכלו לשוט בסירות בנהר, תוך חיפוש של מערת מטמון. מסביב מקיפים את ה"נהר" ג'ונגלים ירוקים, תוכים שלא מפסיקים לפטפט ולקשקש ופיראטים הוללים ומאיימים.


#איך נולדו לבני הלגו? - באדיבות אנציקלופדיה אאוריקה
הלגו הוא משחק המורכב מלבני משחק הניתנות להרכבה ונתפסות זו בזו היטב ומבלי להתנתק. את לבני הלגו המציא הנגר אולה קירק כריסטיאנסן מדנמרק. זו הייתה שנת 1932, בעיירה הדנית הקטנה בילונד (Billund).

השם שניתן למוצר "leg godt" ניתן לו כבחירה אקראית. רק אחר כך שם לב הממציא שמשמעותו בשפה הדנית היא "שחק יפה" והשאר הפך להיסטוריה. בלטינית, אגב, הפירוש הוא "אני מרכיב"...

לבני המשחק של לגו, שבשנים הראשונות היו עשויות מעץ, הפכו עם הזמן ללבני משחק מפלסטיק. ב-1944 החלו לייצר את קוביות ההרכבה הצבעוניות שכונו מעתה בשם לגו. לצורות הבסיסיות והראשוניות של הלבנים התווספו עם השנים גם צורות מיוחדות, כמו אלכסונים, פינות ואנשים מבובות לגו.

ב-1968 הבזיק רעיון במוחו של גוטפרד, בנו של המייסד שהפך עם השנים למנהל המפעל. הוא הציב בסמוך למפעל לגו תצוגת מבני לגו אמנותיים. עם השנים התצוגה הקטנה הזו הלכה וגדלה, עד שנהפכה לפארק לגולנד של ימינו.

בשנת 2015 ייצרה חברת לגו יותר מ-700 מיליון דמויות לגו וכמות עצומה של כ-72 מיליארד לבני משחק! על פי הערכות החברה בשנה זו שיחקו למעלה מ-100 מיליון ילדים ברחבי העולם, במשחקי ההרכבה מתוצרתה.

כיום נחשבת לגו ליצרנית הצעצועים הגדולה והמצליחה ביותר בעולם. לבני הלגו האמינות והחזקות הפכו למוצר הילדים המצליח ביותר מסוגו. אנשי מקצוע רבים, בתחומים כמו אדריכלות והנדסה, העידו במהלך השנים שהמשחק בלגו היה המקום שבו פגשו את העיסוק שהפך להם לקריירה שלהם. גם העובדה שמוצרי לגו יצאו בסדרות וחבילות שהוקדשו לסדרות טלוויזיה, למקומות בעולם ולאירועים בתרבות העולמית, תרמה רבות להפיכתו של הלגו למוצר נפוץ ואהוב על ילדים בכל מקום בעולם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/G41yHEMjA4s


שייט במקום:

https://youtu.be/oB9t9SDrWpo


המתקנים:

https://youtu.be/P8LSD-wnol0
הלסינגור
הלסינגור
#על עיר הארמון והשופינג

הלסינגור (Helsingør) או אלסינור היא העיר הגדולה ביותר בצפון האי זילנד, האי שעליו יושבת גם קופנהגן. העיר הזו היא שילוב נדיר, של קלאסיקה מלכותית עם מודרניזם צרכני.

הלסינגור, הממוקמת כ-40 קילומטרים מצפון לקופנהגן, נמצאת על חוף מיצר אורסונד (Øresund). חובבי הקניות מתים עליה, בזכות החנויות והאאוטלטים שמציעים בה חוויית שופינג זולה ומגוונת.

בהלסינגור מוזיאון היסטורי נחמד וקתדרלה עתיקה. מעניין בה מאוד אחד המנזרים השמורים ביותר בסקנדינביה, שניצב בה מאז ימי הביניים - מנזר הכרמליתים (Karmeliterklostret). עוד בהלסינגור נמל נחמד, שעל הרציף בו תוכלו לראות בין השאר את פסל הדג הסביבתי, העשוי מאינספור חלקים וחפצים שאנשים השליכו לים.

בצידו השני של המיצר, ממש ממול להלסינגור, תראו את התאומה השבדית שלה - העיר הלסינגבורג (Helsingborg), שבימים בהירים ניתן לראותה היטב.

חובבי התיאטרון מכירים את הלסינגור בתור העיר שיהלום הכתר שלה הוא טירת קרונבורג (Kronborg Castle) שנבנתה בה במאה ה-16. הטירה הזו, המכונה באנגלית אלסינור (Elsinore), זכתה לפרסום בכל העולם, בזכות עלילת המחזה "המלט" של שייקספיר, המתרחשת בה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/G8JRUfrKQdA


הדרכה:

https://youtu.be/tTR56K4V6ns
מוזיאון לואיזיאנה לאמנות מודרנית
מוזיאון לואיזיאנה לאמנות מודרנית
#על המוזיאון לאמנות מודרנית שאוהב גם ילדים

בביקור בקופנהגן אל תחמיצו את מוזיאון לואיזיאנה לאמנות מודרנית (Louisiana Museum of Modern Art), הממוקם על שפת הים, צפונית לקופנהגן, בלוקיישן מרהיב וייחודי ליד הומיליבק (Humlebeak).

הוא אמנם נחשב לאחד ממוזיאוני האמנות המודרנית החשובים בעולם, אבל לא רק חובבי אמנות ייהנו מהמוזיאון המרהיב והמיוחד הזה. בזכות העיצוב המודרני הפנימי, מיקומו על שפת הים, האדריכלות המודרניסטית של המבנה בן 3 הקומות והגנים המרהיבים שמקיפים אותו, הוא זכה בלא מעט פרסים בינלאומיים.

המוזיאון מציע אוסף עשיר של יצירות, ההופך אותו למקום נפלא למבוגרים חובבי אמנות מודרנית. בין 3,000 יצירות האמנות המודרנית שכאן, תמצאו כאן מבחר יצירות מעולות וידועות של אמנים מהליגה של פיקאסו, קנדינסקי, אנדי וורהול, רוי ליכטנשטיין, ג'קסון פולוק, דיוויד הוקני והנרי מור.

אך זהו גם מוזיאון ידידותי לילדים. יש כאן לא מעט יצירות שייגרו את הסקרנות והדמיון הילדותי. באגף הילדים הגדול גם מבחר של הפעלות יצירתיות וייחודיות, המיועדות במיוחד לילדים. קראו עליהן באתר המוזיאון שלמטה.

מוזיאון לואיזיאנה נמצא כ-35 דקות נסיעה ברכבת, או שעה נסיעה ברכב. יש אפילו כרטיס המשלב את הנסיעה ברכבת וכניסה למוזיאון.

לא פחות מהיצירות שבתוך מבנה המוזיאון, מומלץ בחום לשוטט בגן רחב הידיים ולצפות בפסלים הפזורים בו. הילדים נהנים לטפס על הפסלים והמבוגרים יצפו בנוף שמסביב ועל חוף שוודיה שממול.


#טיפים
הכניסה מגיל 18 ומטה - חינם.

במוזיאון בית קפה נעים וחנות מוזיאון גדולה.

בנוסף לאוסף הקבוע, שווה לבדוק מה מוצג בתערוכות המתחלפות בשהותכם בעיר.

יש סדנאות מיוחדות לכל המשפחה בימי ראשון.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/iMMy3F_YCyo


ביקור במקום:

https://youtu.be/6kMKHmTqQKo


הדרכה:

https://youtu.be/hhq_oJ4ZFRM


פארק האיילים
פארק האיילים
#על היער הצפוני לצפייה באיילים, רכיבה ופיקניקים

בפארק האיילים (Jægersborg Dyrehave), המטופח ושמור בקפדנות, תגלו אזור ענק, ירוק וטבעי, עתיר נופים וטבע, איילים וחיות בר באזור המחיה הטבעי שלהם. כל אלה חיים בתוך יער עצי אורן עתיק וירוק-עד ובינות לצמחיה מגוונת.

בפארק הזה תוכלו לרכב על סוסים, או לשכור אופניים ולדהור במדשאות ובין האגמים. הוא מלא בדשא ומקומות לפיקניקים משפחתיים, רומנטיים או בחבורה ומקום לספורט ומשחקי כדור.

לפארק האיילים, הממוקם צפונית לקופנהגן, יש כמה שערים. יש מי שמעדיפים כאן לשכור כרכרה שתסיע אותם בשבילים הרחבים, בתוך השטח המיוער. אחרים ירכבו או יעשו טיול רגלי, משולב בצפייה באיילים וצבאים יפים, החיים ומשוטטים כאן כל ימות השנה.

אוהבי ההליכה ייהנו כאן ממסלולי הליכה מהירה, או אפילו ריצת ג'וגינג בין העצים. אוהבי היוגה והמדיטציה ייהנו להרגיע כאן את הגוף והנפש, כשהם מוקפים בצמחיה ובעלי חיים מסקרנים.


#טיפים
שווה לשלב ביום אחד את פארק האיילים עם פארק השעשועים באקן (Bakken).


הצבאים בפארק במבט מקרוב:

https://youtu.be/KEBCtkMRH2A


ביקור במקום:

https://youtu.be/cN6ZR47ObEI


הדרכה:

https://youtu.be/XwSi0GAA0g4


ובחורף:

https://youtu.be/dsJjeO5rBvI
מוזיאון סקיין
#על המוזיאון עם הציורים שנוצרו באזור העיירה סקיין

במוזיאון של סקיין (Skagens Museum) תוכלו לראות מגוון ציורי נוף ריאליסטיים ואימפרסיוניסטיים שנוצרו בידי אמנים דניים בסקיין ובסביבה.

מרבית העבודות המוצגות במוזיאון מנציחות תקופה של יצירה רבה שנעשתה כאן במאה ה-19. קצת כמו פרובאנס בדרום צרפת, סקיין של אותה תקופה זכתה לשם של מקום מעניין לציור ויצירה, מקום המציע אור מיוחד ונופים מעניינים לציור.

כאן נהגו ציירי הנוף והאימפרסיוניסטים לצייר נופים טבעיים, לחקור את האור והגוונים בשעות היום השונות ולהנציח את הנוף המקומי. במאה ה-19 אף נולד כאן הזרם הריאליסטי המוקדם, שזכה לשם "האסכולה של ציירי סקיין".


מבט מקרוב:

https://youtu.be/gAr6gqtmFO8


ביקור במקום:

https://youtu.be/OAmb8xA45Wg


תמונות בתערוכה:

https://youtu.be/HP5lPPBvWEg
בונקרים נאציים בחוף סקיין
#על הבונקרים הנטושים מימי הכיבוש הנאצי

בצעידה על החוף הסלעי של סקיין תמצאו את עצמכם עומדים לפני בונקרים נטושים, שאל חלקם ניתן להיכנס. אלו לא סתם בונקרים צבאיים אלא חלק מחגורת ההגנה שבנו כאן כוחות הכיבוש הנאציים, כדי למנוע את הפלישה של בנות הברית בזמן מלחמת העולם השנייה.

בימי הכיבוש הנאצי של דנמרק וצרפת, היה חשש גדול של היטלר, מפלישה שמטרתה להכניע את גרמניה. הבונקרים של חוף סקיין (The bunkers) הם חלק משרשרת הביצורים הגדולה בהיסטוריה, שהוא הורה אז לבנות כדי להתגונן מפני בעלות הברית.

לא פחות מ-52 בונקרים בנה הכובש הנאצי רק כאן בדנמרק, בשנים 1945-1940. האם הם הצליחו למנוע את כיבוש אירופה בחזרה על ידי בנות הברית?


#מה הייתה החומה האטלנטית?
החומה האטלנטית (Atlantic Wall), או הקיר האטלנטי, הייתה קו ההגנה שבנו הנאצים בחופי מערב אירופה במלחמת העולם השנייה. מערך ההגנה האימתני הזה נבנה מספרד שבדרום ועד דנמרק בצפון. הוא נועד למנוע מבעלות הברית לפלוש מהחופים הללו, לאירופה הנשלטת על ידי הנאצים. זהו הגדול שבמפעלי הבנייה בתולדות הבנייה הצבאית מאז ומעולם!

למערך ההגנה העצום הזה היטלר תיכנן בנייה של 15,000 בונקרים לאורך 5,000 קילומטרים של חוף. עד מאי 1943, תאריך היעד שקבע היטלר, הושלמו רק כ-9600 בונקרים.

זה לא הספיק. היטלר, שדחף להקמת החומה האטלנטית לא הקשיב לכל הגנרלים שראו בה בלוף ואף ניסו להמחיש לו בדמיון לקו מז'ינו הצרפתי שקרס ב-1940. הוא לא הקשיב גם לאמרתו של פרידריך הגדול: "מי שמגן על הכל לא מגן על דבר".

על החומה האטלנטית מונה לפקד רומל, גיבור המלחמה הגרמני. הוא שקד עליה בטירוף כי האמין שבנות הברית ינחתו שם. רומל דאג להציב על בונקרי הבטון "טוברוקים", שהיו צריחי טנקים צרפתיים שנשבו ב-1940. על החופים הקימו שבויים איטלקים ועובדים צרפתיים את מה שכונה "האספרגוס של רומל", יערות ענק של עמודים גדולים, שנועדו לסיכול נחיתת דאונים.

ואכן, החומה הזו פשוט לא הייתה יעילה. 3 שנים לקח לבנות את החומה האטלנטית ובכל זאת היא נפרצה בתוך שעות אחדות. פריצתה הייתה מהפך שהחל את תבוסתה של גרמניה הנאצית.


ביקור בבונקרים:

https://youtu.be/-I1xQRKgvV0


דיווח על החומה האטלנטית:

https://youtu.be/0tYKoLsL4bA


מבט מקרוב בבונקר כזה:

https://youtu.be/1Ttvk-cQQY0


היסטוריה - רומל והיטלר מבקרים ובוחנים את הבנייה והתכנון הנאצי של החומה האטלנטית:

https://youtu.be/zoccUGdHEso


על מאות אלפי הבנאים שעבדו בכפייה בבניית החומה האטלנטית:

https://youtu.be/6gB_5a5YBt8
הכנסייה המכוסה
#על הכנסייה שנקברה מתחת לדיונת החול

"הכנסייה המכוסה בחול" (Den Tilsandede Kirke) שליד סקיין היא מה שנשאר מכנסייה שלמה שעמדה כאן ומעיירה שהקיפה אותה מסביב. במהלך המאה ה-18 שתיהן נקברו לגמרי על ידי סופות החול.

למעשה, שמה של כנסיית החול הזו הוא כנסיית לורנס הקדוש של רומא. היא נבנתה ככל הנראה בסביבות המאה ה-14. עם השנים החלה העיירה להתכסות בחול והמבנים החלו ננטשים. חלק מאבני הכנסייה המתפוררת נלקחו ממנה לבנייה של בתים אחרים בסביבה.

בזמנו נעשו מדי פעם ניסיונות לחפור בחול ולאתר את חלקי הכנסייה הקבורים מתחת לדיונה. הם לא ממש צלחו או הבשילו. זהו אחד המקרים המובהקים שבהם ניתן לראות בבירור ובפשטות את ניצחון הטבע על האדם. הרי החול, שהלך והצטבר כאן על החוף, איים מאז ומתמיד לכסות את כפרי הדייגים הזעירים, גם כשגדלו והיו לעיירות.

אם תרצו להבין את עוצמתן של דיונות החול שנוצרות על החופים, מהחול הנסחף במימי הים ונערם על החוף, הרי שדיונת רוביארג מילה (Raabjerg Mile) הנודדת, אחת הדיונות האחרונות בדנמרק שהושארה טבעית, מדגימה אותה היטב.

בדיונות אחרות שתלו השלטונות עם השנים צמחייה שמונעת את נדידת החול, אבל לדיונת רוביארג מילה, שנמצאת דרומית לעיירה סקיין, נוסף בכל שנה עוד חול מהאוקיינוס. כך היא גם הולכת ו"נעה" מזרחה, מספר מטרים בכל שנה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/qY1TfvZqIHg


מהאוויר:

https://youtu.be/3lv9xQ9fxrQ


הדרכה:

https://youtu.be/-xyd6iuw8_E


שקיעה:

https://youtu.be/35_pt6mT5bQ
גרנן
#על נקודת החיבור בין הים הבלטי לים הצפוני

גרנן (Grenen), שיש הרואים בה את "השפיץ של דנמרק", היא הנקודה הקיצונית ביותר בחוף הצפוני ביותר של דנמרק. זהו ממש הקצה, או כמו שקוראים לו באנגלית ה"טיפ" (The Tip) של דנמרק.

אבל זה לא רק קצה היבשת של דנמרק שאתם פוגשים כאן. זו נקודת החיבור בין שני ימים, בין הים הבלטי לים הצפוני. רק כאן תוכלו לראות את הפלא הטבעי של שני ימים, עם זרמים שונים בכל אחד, המתנגשים ונפגשים ביניהם.

כן. במבט בוחן ובשעות מסוימות, יוכלו חדי העין שביניכם להבחין במפגש או התנגשות הזרמים משני המיצרים, זרמים שבאים משני הימים השונים.

כשמדובר על גרנן מדובר בעצם בלשון חול דקיקה, שהפכה לאטרקציה תיירותית מטורפת. זאת בזכות העובדה הנדירה, גם אם סמלית, שכאן תוכלו לעמוד כשרגל אחת שלכם טובלת בים הצפוני והרגל השנייה בים הבלטי. וואו! איזו תמונה לאלבום המשפחתי שלכם או לפחות לאינסטגרם!

לגרנן תוכלו להגיע ב"סנדורמן" (Sandorman), מעין אוטובוס שטח עם תכונות של טרקטור ענק, שיוצא לכאן מהעיר אחת לחצי שעה.

בדרך לגרנן תוכלו לראות את המגדלורים של גרנן ואת המוזיאון לנדידת הציפורים שבמקום.


#טיפים
הנסיעה לגרנן ובחזרה ב-Sandorman, כולל הזמן לצילומים וטבילה של הרגליים בשני הימים, היא חווייה נחמדה. מחירה בסביבות 20 קרונות.

חובבי הליכה רגלית יוכלו לעשות את הדרך בהליכה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/etBVSR0DDwc


בלוגרים:

https://youtu.be/p4n55ENY69g


מהאוויר:

https://youtu.be/2NXsQIGSSFc


הסנדורמן שמסיע לגרנן ולסביבה:

https://youtu.be/gZ96Ksni0ls
פארק השעשועים באקן
#על פארק השעשועים הוותיק ביותר בעולם

פארק השעשועים באקן (Bakken) הוא פארק השעשועים של אחר הצהריים בקופנהגן, מקום מהנה ונעים לבילוי, שמתקניו נפתחים רק בשעות הצהריים ופועלים אחה"צ ובערב.

הפארק, השוכן מצפון לקופנהגן, נוסד ב-1583 ונחשב לפארק השעשועים הוותיק ביותר בעולם.

בפארק מגוון גדול של מתקנים, חלקם נוסטלגיים ועם טעם של פעם וחלקם מתקנים חדישים וחדשניים. הוא משלב לונה פארק בסגנון הישן עם מתקני שעשוע מהנים, מרטיטים ומפחידים.

יש כאן רכבות הרים, מגלשות, רכבות שדים ונדנדות נחמדות, לצד ביתני יריד, שבהם תוכלו להטיל חישוקים על פרסים לזכייה או לקלוע למטרה ברובה צעצוע.

פארק באקן ממוקם בתוך אזור מיוער, המוקף בשמורת צבאים. המקום מציע שילוב ייחודי של מתקני שעשועים, עם בילוי בטבע הנפלא של שמורת הצבאים. רק כאן תוכלו לטייל בעגלה רתומה לסוס, כמו פעם, ולקפץ אל מתקני השעשוע המלהיבים שבפארק.


#טיפים
אחת החוויות שילדים צעירים ייהנו ממנה כאן היא טיול בשמורת הצבאים בעגלה הרתומה לסוס.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/LZiwbZd4te8


ביקור במקום:

https://youtu.be/vUCpDa1hdhw


אווירה:

https://youtu.be/u1zv2v3JNIU


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.