» «
אושוויץ
אַוּשְׁוִויץ
#על בית הקברות הגדול ביותר בעולם

מחנה הריכוז אַוּשְׁוִויץ (Auschwitz), שנמצא במחוז אושוויינצ'ים בפולין, כשעתיים נסיעה מקרקוב, הוא מחנה הריכוז וההשמדה הגדול ביותר שהקימו הנאצים באירופה והמקום השטני ביותר שיצרו הנאצים בשואה היהודית.

המחנה הוקם לצורך מימוש "הפיתרון הסופי של בעיית היהודים", חיסול שיטתי שהוביל היטלר במלחמת העולם השנייה. אין מקום שמסמל יותר ממנו את מנגנון ההשמדה הרצחני של הנאצים ואת זוועות השואה.

המקום מכונה "בית הקברות הגדול בעולם" והוא הדוגמה המובהקת לפשעי היטלר והמשטר הנאצי ובאופן מסוים גם לכישלון המין האנושי כולו. בגמר המלחמה, הפך מחנה המוות הזה סמל למוראות השואה.

נרצחו כאן מעל מיליון ורבע בני אדם, מרביתם יהודים.

בשנת 1945 שיחרר הצבא האדום את המקום. עד היום ניתן לראות את מחנה אושוויץ המקורי במלואו. בבירקנאו השאירו את הכניסה הראשית, כמה צריפים, את מסילת הברזל ואת חורבות תאי הגזים החרבים, כמו שנמצאו בגמר המלחמה, עת הרוסים כבשו את המקום.


#על מחנה הריכוז הגדול ביותר בשואה
מחנה הריכוז אַוּשְׁוִויץ (Auschwitz) היה מחנה הריכוז וההשמדה הגדול ביותר שהקימו הנאצים בשואה. אבל המחנה, שהפך בהמשך לאושוויץ-בירקנאו, היה לא רק מחנה הריכוז וההשמדה הגדול ביותר שבנו הנאצים, אלא גם מה שיהפוך לסמל של אכזריות הנאצים במלחמת העולם השנייה.

הכתובת הצינית "העבודה משחררת", שהתנוססה מעל לשער של המקום, הייתה מבחינת האסירים והמועמדים להשמדה רק הפתיח להתעללות שטנית, בקנה מידה שהיווה דוגמה לאלפי מחנות ריכוז אחרים שהקימו הנאצים.

לתהליך ההשמדה הוסיף בהמשך גם מחנה בירקנאו שנבנה במהלך המלחמה ליד אושוויץ. אחריו נוספו לקומפלקס ההשמדה שיצרו הנאצים מחנות רבים, כשבשיאו כלל אושוויץ 45 מחנות ריכוז והשמדה.


#מה תראו כאן?
מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו הוא כיום מוזיאון, בו תוכלו לסייר ולראות חלק מהמבנים שנותרו מהמחנה המקורי.

לרוב פוגשים בכניסה למחנה אושוויץ, את הכתובת הצינית והמפורסמת שהציבו הנאצים על השער "העבודה משחררת".

במרכז מבקרים תוכלו לצפות בסרט שאורכו כרבע שעה, על אירועי אותם ימים.

המשיכו למבנים, שנקראים כאן "בלוקים", בהם תוכלו לראות פריטים שונים שנותרו מהנרצחים כאן. ערימות של משקפיים, שיער, מזוודות, כלי אוכל ורגליים תותבות, הם רק חלק מהמוצגים שנותרו כאן. יש בתצוגה גם רישומים וציורים שהאסירים הותירו.

בבלוק מספר 27 תוכלו לחוות ספציפית את שואת העם היהודי והנרצחים היהודים במחנה.

אחרי אושוויץ סעו או עשו הליכה בת כ-3 ק"מ אל מחנה בירקנאו. כאן תיכנסו דרך השער המפורסם, שדרכו נכנסו למחנה הרכבות עמוסות היהודים והאסירים האחרים שהובאו לכאן להשמדה.

היכנסו כאן לצריפים ותוכלו לראות את מיטות העץ שהכילו את היהודים ש"זכו" לעבוד במחנה ולא הובלו מיד להשמדה בתאי הגזים.

בהמשך תראו גם את שרידי המשרפות, החורבות שנותרו לאחר שהצבא הגרמני פוצץ אותן, בבריחתו מכוחות הצבא האדום המתקרבים, לקראת סיום המלחמה.

בסמוך למשרפות ההרוסות עמדו רגע בשקט ליד האנדרטה שהוקמה כאן לזכר הנספים.


#הסלקציה
הדבר הראשון שהתרחש, עת הורדו היהודים מקרונות הרכבת שהובילו אותם למחנה, היה סלקציה. ד"ר מנגלה הנאצי עמד כאן, אל מול טור האסירים. אחד אחד הוא בחן אותם בעיניו והיטה את אצבעו לשמאל או לימין, כשבכך הוא חרץ את דינם של האנשים למוות או לחיים.

ילדים וזקנים כמעט תמיד נשלחו למוות. מיד לאחר הסלקציה נלקחו הנידונים להשמדה אל תאי הגזים. בתוך שעות הם כבר לא היו בחיים. סיפרו להם שהם נכנסים להתקלח ואז המיתו אותם בגז.

האסירים, לעומתם, הושארו בחיים. אך הם נשלחו לעבודה קשה וסבלו בעבודות איומות ובתנאים לא אנושיים שכללו איומים, עינויים, השפלות, רעב מתמיד והוצאות להורג על כל סטייה קטנה מההוראות.

חלקם הועסקו במפעלי החימוש של קרופ. אחרים עבדו במחנה בפינוי גופות ושריפתן, תחזוקת מתקני ההשמדה, איסוף חפצים של הנרצחים ואריזתם לצורך העברה למשפחות של גרמנים וכדומה. חייהם הובטחו בזכות עבודתם ובריאותם הפיזית ולכן הם השתדלו להיראות תמיד בריאים.


#תולדות המקום
מחנה אושוויץ הוקם בשנת 1940, כמחנה מוות, לא הרחק מקרקוב. המחנה הורכב משני מחנות גדולים, שלצידם כ-40 תתי מחנות קטנים יותר.

בתחילה נרצחו כאן שבויי מלחמה סובייטיים, ששימשו שפני ניסוי לשיטות השמדה שבחנו הנאצים. לבסוף התקבלה החלטה וגז הציקלון בי הפך לצורה היעילה מבחינת הגרמנים להשמדה.

עתה החלו להביא לכאן ברכבות את היהודים. הם הושמדו כאן במסגרת תכנית האימים הנאצית של "הפתרון הסופי". מכאן פצחו הנאצים בהשמדה שיטתית, בשיטות רצח יעילות באופן מחריד, בניצול כוח עבודה עצום של מיליוני עבדים ובניסויים רפואיים איומים בבני האדם.

באושוויץ מתו כמעט מיליון וחצי איש, עם יותר ממיליון יהודים מתוכם. כחצי מיליון מתו ברעב, מחלות ועינויים והשאר בתאי הגזים.

במקביל החלו באושוויץ ניסויים מדעיים בבני-אדם, שערכו הד"ר מנגלה ועוזריו. הם העבירו רבים מהאסירים, כולל נשים וזוגות תאומים, "טיפולים" איומים, כמו עיקור נשים, זריקות עם חומרים שונים והקרנות, שבדרך כלל גרמו למותם או לנכויות קשות.

בסוף המלחמה תלו חיילי הצבא האדום, את מי שהיה מפקד המחנה הגרמני, רודולף הס. הוא נתלה במחנה עצמו, ממש מול ביתו שבמקום.


#טיפים
אושוויץ נמצא במרחק של שעתיים נסיעה ברכב מקרקוב ו-4.5 שעות נסיעה מהעיר ורשה. נסיעה פחות נוחה היא ברכבת עד לתחנת אושווינצ’ים ומשם במונית או באוטובוס למחנה. לחצו על כפתור הניווט שלמעלה והניווט יכוון אתכם היטב וגם ידווח על זמני נסיעה מדויקים.

בשעות מסוימות הכניסה היא בחינם. לשם כך יש להזמין מקום מראש דרך האתר שלמטה, כי הם מגבילים את מספר המבקרים בכל כניסה. יש מי שמהמרים ומגיעים ללא הזמנה, אבל זה הימור.

כניסה עצמאית וללא קבוצה היא עד שעה 10:00 והחל מהשעה 14:00. מי שלא מצליחים להזמין כניסה יכולים להגיע אז ולקוות שיאפשרו כניסה.

שימו לב לשעות הסגירה המשתנות לפי העונה, בכדי שלא להגיע מאוחר מדי.

יש אפשרות לאוזניות עם הדרכות בעברית.

בכניסה תוכלו לקבל חוברת קטנה, המציעה מסלול מומלץ.

סיור בשני האתרים דורש לפחות 3 שעות, אבל מומלץ להקדיש לביקור כאן יום.


מבט מקרוב על מחנה הריכוז אַוּשְׁוִויץ:

https://youtu.be/449ZOWbUkf0
פלאשוב
מחנה פְּלָאשוֹב
#על מחנה העבודה האיום של הנאצים

מחנה העבודה פְּלָאשוֹב (Plaszow Concentration Camp) נקרא על שם הכפר פלאשוב, שלידו הוא הוקם.

המחנה נפתח בדצמבר 1941, בפרברים הדרומיים של קרקוב. הוא תפקד כמחנה עבודה עבור התעשייה הצבאית הגרמנית, בנוסף, האסירים עבדו בו קשות, בחציבת אבנים מפרכת.

שיעור המוות במחנה פְּלָאשוֹב היה עצום. רבים מהאסירים מתו ממחלת הטיפוס, כולל נשים וילדים בהמוניהם. רבים אחרים הוצאו להורג או מתו מרעב.

אחת הסיבות לסבל הרב של האסירים כאן הייתה אמון גת, מפקד המחנה הסדיסט. הוא היה נאצי אכזרי מהאס.אס. שנהג לעמוד על מרפסת הווילה שלו שעמדה במחנה ולירות להנאתו באסירים, רובם יהודים. בשנת 1943 האיש פיקח באופן אישי על חיסול גטו קרקוב והעברת היהודים ממנו אל מחנה פלאשוב.

לקראת סיום המלחמה, בינואר 1945, ננטש המחנה, כשברחו ממנו אנשי האס.אס. מאימת הצבא האדום המתקרב. הם הובילו את היהודים, באחת מצעדות המוות אל אושוויץ. מרבית האסירים, ששרדו המסע האכזרי והצליחו להגיע לאושוויץ, נרצחו מיד עם הגעתם למחנה.

כשהגיעו חיילי הצבא האדום למחנה פלאשוב הם גילו אותו ריק מאדם. הנאצים מחקו את כל ההוכחות לזוועות שהתרחשו בו. כיום, ניתן למצוא במקום שדה ריק ובו אנדרטה אחת, המנציחה את הנרצחים במחנה פלאשוב.

למחנה תפקיד של ממש באירועים המוצגים בסרט "רשימת שינדלר", בו תוארו מעשיו של הגרמני אוסקר שינדלר, שהשתמש בקשריו עם הנאצים להצלת יהודים.


מבט מקרוב על אתר מחנה ההשמדה:

https://youtu.be/bI5DOHXgD5Q


קטע מהסרט "רשימת שינדלר" המתרחש במחנה:
גן החיות של קרקוב
גן החיות בקרקוב
#על גן החיות שליד קרקוב

גן החיות של קרקוב (Ogród Zoologiczny) מצוי ביער לאס וולסקי (Las Wolski), כ-10 ק"מ ממערב למרכז העיר. זהו מקום בילוי נפלא לילדים ומבוגרים כאחד.

גן החיות קיים משנת 1929. הוא גדול, מטופח ושקט מאוד, נעים ונוח להסתובב בו והשילוט מקל בו את ההתמצאות.

הגן מוקף בגינה גדולה, עם 260 מינים ומעל 1,500 בעלי חיים. יש בו ג'ירפות, פילים, טיגריסים, פנתר שחור ועוד. כלובים ענקיים מכילים את החיות וכמעט לכל חיה יש חלל פנימי וחיצוני.

הגן נמצא בראש גבעה והחניה למגיעים ברכב היא בדרך. ממנה יש שאטל בתשלום סמלי, אל הכניסה.


#טיפים
השתדלו להגיע מוקדם, במיוחד בעונת התיירות. מאוחר יותר יש תורים גדולים למקום.

בגן החיות יש אזור ליטוף לילדים.

ניתן לצפות בהאכלה של חיות בין השעות 13:00 ל-15:00.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Uf7Im3jKi4U


ביקור במקום:

https://youtu.be/5gsR2-tvtwA


מהאוויר:

https://youtu.be/Crv3ZsMawuY
מכרות המלח של ויליצ'קה
מכרות המלח של ויליצ'קה
#על העיירה עם מכרות המלח המפורסמים

מאז ימי הביניים, אי-שם במאה ה-13, פועל מכרה המלח של ויליצ'קה (Wieliczka Salt Mine) שבעיירה ויליצ'קה (Wieliczka). אורכו של המכרה, או נכון יותר לומר המכרות הללו, הוא כ-300 קילומטרים!

זהו אחד ממכרות המלח העתיקים בעולם. המדהים הוא שלא תתקשו לבקר בו. השלטונות הנגישו את המכרה והפכו אותו לאתר תיירות מושלם. מעלית נוחה מורידה את המבקרים לעומק של מעל ל-100 מטר מתחת לפני הקרקע. במעברים המושקעים ובחללי המכרה השונים תוכלו להלך בקלות ולצפות במגוון יצירות מופלאות ומרהיבות.

עומק מכרה המלח בווייליצ'קה הוא 327 מטרים. יש בו 9 מפלסים, שזה אומר 9 קומות לעומק האדמה. המכרה, או למעשה המכרות הללו לשעבר, מכילים לא פחות מ-3,000 אולמות. הם כה גדולים שיש בהם בין השאר אפילו קתדרלה נוצרית תת-קרקעית.

ואם זה לא מספיק, אז מתחת לאדמה, בעומק המכרה של ווייליצקה, יש גם אגם גדול.


#מה תראו כאן?
ממוקם בפאתי העיר קרקוב, כרבע שעה בלבד נסיעה ממרכז העיר, ניתן לראות במכרה המלח ויליצ'קה סוג של אטרקציה תת-קרקעית נדירה. זה לא סתם מכרה מהעבר, אלא אוסף של מכרות מפוסלות ומקושטות בצורה מרשימה, יפה ונדירה.

מלאכת המחשבת שהושקעה בחפירת המעברים שבמכרה היא בלתי נתפסת. יש כאן פסלים, מבנים, אולמות וכנסיות, עשויים מלח ומפוסלים בידי אמן, מן הסתם אמנים רבים. תראו כאן אולמות נשף, קתדרלות מרשימות ואולמות גדולים, שנחצבו במכרה הזה.

במכרות בולט גם מוזיאון פסלי המלח המדהים, בו תוכלו לראות עשרות פסלים שיצרו אמנים ממלח בלבד.

יש כאן למטה, כאמור, גם כנסיית מלח. זהו אולם עצום המזכיר את החלל הפנימי של קתדרלה קתולית. זוהי קפלת קינגה הקדושה, המוקדשת לאלת המכרות, ששומרת לפי האמונה על הכורים. בתוכה תראו שלל סממני פאר ואביזרי קודש נוצריים. הקתדרלה הענקית הזו, שנקראת גם כנסיית המלח, נבנתה במאה ה-20.


#תולדות המקום
מכרות המלח של העיירה ויליצ'קה הם מהמכרות העתיקים ביותר בעולם. ההיסטוריה מספרת שמלח בתקופות קודמות היה יקר ערך, עד כדי כך שחיילי הצבא הרומי קיבלו את שכרם מהצבא במלח.

המכרה הראשון נפתח כאן באמצע המאה ה-13. עם השנים הוא הלך וגדל ובהדרגה הכורים חצבו בו רשת עצומה של מנהרות תת-קרקעיות. במשך 500 שנה המקום היה מכרה מוצלח, שהפיק כמות עצומה של מלח והניב עבודה לכורים המקומיים ועושר לבעליו.

במהלך המאה ה-18 החלו המכרות למשוך מבקרים ותיירים מרחבי אירופה. הפיסול התת-קרקעי והקתדרלה שנחפרה בו שלהבו את הדמיון.

במהלך מלחמת העולם השנייה השתלטו הגרמנים על המקום. פועלי כפייה יהודיים, כולל נערים רבים, עבדו כאן בכרייה מפרכת, מבוקר ועד לילה. רבים מהם קיפחו את חייהם כאן.

במהלך שנות ה-90 של המאה הקודמת ולאחר 700 שנה של פעילות רצופה והיסטוריה רבת תפניות ותהפוכות, מכרות המלח של ויליצ'קה נסגרו סופית כמכרות. אבל הם לא נסגרו ונאטמו אלא להיפך. המכרות הפכו לאתר תיירות פופולרי ומכניס פי כמה.


#טיפים
במכרות ניתן לבקר באופן עצמאי או בסיור מודרך.

בנוסף למוזיאון, יש במכרה של היום גם מלון 4 כוכבים ומקום מרפא לסובלים מבעיות נשימה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/sPpIVXH9Vj0


ביקור במקום:

https://youtu.be/M0wOwLNMOtY


הדרכה:

https://youtu.be/J1LYC_MUquY


וסיור:

https://youtu.be/u6zFns82Adw

מחוץ לעיר קרקוב

פארק אנרג'ילנדיה
פארק אנרג'ילנדיה
#על פארק השעשועים שליד לקרקוב

אנרג'ילנדיה פארק (Energylandia Park Rozrywki) הוא פארק שעשועים עם פארק מים צמוד, שנמצא בזאטור, כשעה נסיעה מהעיר קרקוב.

ממש כמו פארק אירופה שביער השחור, אך בחצי מהמחירים שבו, זהו פארק אנרגיה, המציע מתקנים לכל הגילאים, החל ממגוון מתקנים לחובבי אקסטרים ועד למבחר מתקנים רגועים לכל המשפחה.

הפארק המטופח שווה כל שקל ואינו נופל מפארקי שעשועים אחרים באירופה. בפארק השעשועים יש רכבות הרים ענקיות, המיועדות לנוער ולמבוגרים.

בפארק כמה מתחמים חביבים כמו כפר ויקינגי ושוויצרי, לצד פארק המים הצמוד, המציע מתחם בריכה עם מים צוננים, מתקני מים שווים ועד מגלשות אקסטרים.


#טיפים
בדרך אל ומהפארק לקרקוב נסו להימנע מסיוט המיניבוס הלא ממוזג ומנסיעה בעמידה בימים חמים.

הפארק לא מיועד לימי גשם ואינו מקורה.

מגוון מסעדות וגלידריות יש ברחבי הפארק.

שווה להקדיש לפארק יום שלם.

בקיץ התורים ארוכים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ctWwbw_HHeA


מגלשות המים:

https://youtu.be/nFldCrXWTZA


ביקור במקום:

https://youtu.be/vAYCwVKt9i8


רכבת הרים:

https://youtu.be/rzMmJymyJ3o


הייפריון - רכבת הרים מטורפת שמגיעה ל-140 קמ"ש:

https://youtu.be/rCIn3KiSSeA


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.