» «
מרכז הקניות של רודוס
מרכז הקניות של רודוס
#קניון לשופינג בעיר רודוס

מרכז הקניות של רודוס (Rhodes Shopping Centre) הוא קניון שנמצא בעיר העתיקה ברודוס ולצד רחוב סוקרטוס, הוא מקום מצוין לשופינג בחופשה באי.

לא שרודוס היא אימפריית שופינג, אבל כאן תוכלו למצוא בגדים, נעליים ותכשיטים, גם בעיצובים קלאסיים וגם מודרניים.
ג'מבו רודוס
ג'מבו רודוס
#מרכז הקניות הגדול והזול והמקום למתנות

אם אתם בענייני שופינג ברודוס, חנות ג'מבו (Jumbo) שכאן היא מרכז הקניות הענק והחסכוני של רודוס, שכמעט כל תייר מוצא את הזמן להגיע אליו.

החנות הזו היא חלק מרשת ענקית של מסחר שיש לה סניפים דומים בכל רחבי אירופה. הסניף שכאן הוא מרכז קניות, שנמצא מחוץ לעיר, מספר קילומטר מהעיר רודוס לכיוון מרכז האי.

ג'מבו מפורסמת במבחר העצום של צעצועים, כולל מותגים מוכרים בזול ממש, לצד משחקי מחשב ומשחקים בכלל שהיא מציעה לילדים ובמחירים זולים מאד.

אבל לצד הצעצועים והמשחקים נמכרים כאן גם בגדים, קוסמטיקה, מוצרי טיפוח, אקססוריז ומוצרי חשמל במחירים זולים מאד ובדרך כלל גם באיכות טובה עד טובה מאוד של מוצרים.

לצד כל אלה הג'מבו מציע גם ציוד ספורט, כלי בית, מטבח, לים, קמפינג, כלי כתיבה, וממתקים בזול ובקיצור - יש כאן כמעט הכל.


#טיפים
הביקור בחנות יכול להימשך שעות, עד יום שלם.

אם ברודוס מתקיימת עונת הסיילים הגדולה בחודשים יולי ואוגוסט, המחירים בג'מבו הם נמוכים לכל אורך השנה.

יש כאן קפטריה, בה תוכלו לנוח מהקניות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/DuU9U0TZ2D8
חוף הנודיסטים של פלירקי
חוף הנודיסטים של פליראקי
#על חוף הנודיסטים

בסמוך לעיר הקיט פלירקי (Faliraki) תמצאו, לצד החוף החולי והארוך של עיירת המסיבות לצעירים הזו, גם את חוף הנודיסטים החוקי היחיד באי - חוף הנטוריסטים מנדומטה (Mandomata Nudist Beach).

בחוף הזה יש את כל המתקנים הטובים ביותר, כולל שמשיות, מיטות שיזוף, שירותים וכמובן גם אוכל ומשקאות מצוינים.

החוף הנטוריסטי של פלירקי הוא דיסקרטי כמובן ורק לחובבי הז'אנר. אין להגיע עם ילדים, אלא אם הם רגילים לחופים נטוריסטיים.


מבט מרחוק:

https://youtu.be/egC7OFANcOo
פרופיטיס איליאס
פּרוֹפִיטִיס אִילִיאָס
#על ההר הגבוה עם הנוף המרשים

בגובה של 798 מטרים מעל פני הים, פּרוֹפִיטִיס אִילִיאָס (Profitis Ilias), שנמצא במערב האי, הוא ההר השני בגובהו באי רודוס. מדובר באחת מנקודות התצפית המרהיבות של האי.

ליד מלון אלפינה (Elafina), שעל ההר, תגלו גן גדול ויפה. שיטוט ביערות המקיפים את המנזר הביזנטי העתיק שכאן, יגלה לכם את המעיין הראשי, שממנו מתקבלת אספקת המים העיקרית של העיר רודוס.

עוד על הגבעה ממוקם מלון אלפוס (Elafos hotel), מלון בוטיק גדול ומאד ותיק, שנבנה ב-1928 על ידי השלטון האיטלקי באי. לבית המלון הזה יש היסטוריה של ממש. הוא שימש בית נופש באי, לביקור הדיקטטור האיטלקי מוסוליני.

מול בית המלון נמצאת וילה נטושה, שבה התגורר המפקד האיטלקי של האי הכבוש, בתקופת שלטון איטליה על האי. הווילה הזו הייתה אמורה להיות בית הקיט של הדיקטטור האיטלקי מוסוליני, לכשיפרוש. ההיסטוריה רצתה כמובן אחרת ובמהלך מלחמת העולם השנייה נתפס הדוצ'ה, על ידי אזרחיו האיטלקים בעצמם, והוצא בידיהם להורג.

על פסגת ההר תוכלו למצוא גם בית קפה וטברנה נחמדים. תהנו!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-jg-jK2xi-0


הווילה הנטושה שיועדה למוסוליני על ההר:

https://youtu.be/92AQw6LSkaE


וסיור ארוך יותר בביתו של מוסוליני:

https://youtu.be/8LkzrplAb7k

מחוץ לעיר רודוס

האקרופוליס של לינדוס
האקרופוליס של לִינְדוֹס
#על האקרופוליס שמעל העיר לינדוס

האקרופוליס של לִינְדוֹס (Acropolis of Lindos) הוא מהאתרים ההיסטוריים היפים והידועים ברודוס. כמו כל אקרופוליס, שפירושו ביוונית "מעל העיר", זהו מתחם ענק ונישא, היושב על גבעה בגובה של 116 מטרים מעל הכפר ובו תמצאו מקדש הלניסטי וכנסייה ביזנטית.

במצודת האקרופוליס, המבנה הארכיאולוגי החשוב והמרשים ביותר בסביבה, תראו את שרידי המקדש ההלניסטי של אתנה מלינדוס (Temple of Lindian Athena), או אתנה לינדיה. המקדש עם עמודיו הדוריים נבנה בסביבות שנת 300 לפנה"ס.

לצד שרידיו של המקדש שהוקדש לאלה אתנה לינדיה, מומלץ לבקר גם בקאפלה הביזנטית איוס יואניס (Church of Agios ioannis), או בעברית הכנסיה הביזנטית של יוחנן הקדוש.

אחרי שתיהנו מביקור בשרידים הארכיאולוגיים שבאקרופוליס קחו מעט זמן לתצפית על הנוף הנהדר של העיר לינדוס והחוף הפרוש מולכם.

בירידה מהאקרופוליס כדאי לסייר גם בסמטאות וברחובות ובין בתי העיירה הלבנים. אין כמו טיול ערב נינוח, בו תוכלו לראות את לינדוס ממורד הגבעה שמתחת לאקרופוליס, מה שנחשבת לאחת הנקודות המצולמות ביותר ביוון כולה.


#מה אפשר לראות כאן?
באקרופוליס המרשים של לינדוס תראו, בין השאר, שרידים של מצודת אבירים, של מקדש עתיק, כנסייה ביזנטית, מבנה רומאי שנקרא "המקדש הלוחש" ותיאטרון יווני קדום.

האקרופוליס הזה הוא אתר ארכיאולוגי מרתק ובעל היסטוריה עשירה. לאורך ההיסטוריה הותירו כאן את שרידיהם שליטים, תרבויות וכובשים שונים - מיוון הקדומה ועד האימפריה העות'מנית.

כבר מרחוק תראו על הגבעה את חומותיה הגבוהות של מצודת האבירים המרשימה שעל האקרופוליס בלינדוס. הקירות הללו מקיפים את המצודה שבנו כאן, במאה ה-14, האבירים הצלבנים של סנט ג’ון. זו הייתה מצודה גדולה, שנועדה להגן על האי כולו מפני הטורקים העות'מנים. הביצורים כאן נבנו על יסודות של ביצורים ביזנטיים שעמדו כאן לפני. שימו לב למגדלים שלאורך החומות. הם נבנו על פי מתאר הקרקע הטבעי של הגבעה.

כבר בתחתית הצוק, בכניסה לאתר, תראו תחריט בסלע של "טרירמה", שהיא ספינת-קרב מפוסלת, מהמאה ה-12 לפנה"ס. התחריט הזה שהוצב כאן ונקרא 'האכסדרה של לינדוס', פוסל בתקופה ההלניסטית בידי פיתוקראתס (Pithocrates).

בכניסה לאקרופוליס עצמו תראו שביל מקורה הקרוי "סטיו הלניסטי".

בתחומי המצודה ניצבים עד היום שרידים של מונומנטים יווניים עתיקים. ראשונים הם שרידי מקדש אתנה מלינדוס (temple of Lindian Athena), שעמד כאן באמצע המאה ה-4 לפני הספירה. גרם מדרגות מוביל למפלס העליון שלו, בו יש מבנים מהמאה ה-4 לפנה"ס. בחצר ניצב מקדש קטן לאלה אתנה ובו פסל שמוקדש לה.

בהמשך ראו את הכנסייה הביזנטית איוס יואניס (Church of Agios ioannis), קפלה שהוקדשה ליוחנן הקדוש ופעלה כאן במאה ה-13. הכנסייה היוונית אורתודוקסית של סנט ג'ון נבנתה גם היא על חורבותיה של כנסייה עתיקה.

צעדו אל שרידיו של המבנה הרומאי המכונה כאן 'המקדש הלוחש'.

מרשימה יותר היא שדרת העמודים המפוארת משנת 300 לפני הספירה. ממנה שרדו רק 20 עמודים, עם כותרות דוריות. חוץ מעוצמת השרידים הללו, מובילה שדירת העמודים אל אחת מנקודות התצפית הטובות ברודוס. קחו את הזמן והשקיפו ממנה אל רחבי האי שמסביב ואל חופי לינדוס עתירי המפרצים המרהיבים.

במדרון המערבי של האקרופוליס ניצבים שרידי התיאטרון העתיק של העיר. הוא ממוקם ממש מתחת למקדש של אתנה בלינדוס ושווה לטייל בו ולדמיין את המבנה העצום בימיו הגדולים.


#טיפים
בקיץ הגיעו בבוקר מוקדם ככל האפשר, כשעוד קריר ואין תנועת מטיילים גדולה.

הצטיידו בכובע ובמים.

אל מצודת האקרופוליס יש קו אוטובוס חינמי, ישירות מחוף העיר רודוס.

כדי לעלות אל המקדש יש לטפס במדרגות כ-10 דקות אל שער האקרופוליס, או לעלות ברכיבה על חמורים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/LGl1S0blpow


וביקור בו:

https://youtu.be/uyK0cN9J1yI
חוף אפנדו
חוף אפנדו ומערות טרונו
#על החוף הנהדר עם המערות

חוף אפנדו (Afandou beach) מציע מערות היסטוריות, את מערות טרונו (Traounou Caves), השוכנות בתחילתו. את המערות תוכלו לבקר ולחקור כתופעות טבע יפות ומיוחדות. אחד המראות הנהדרים שאפשר לראות מתוכן, הוא את השמש השוקעת, מבעד לחור שבתקרת המערה העליונה.

החוף עצמו הוא החוף של העיירה אפנדו (Afandou), המרוחקת 22 ק"מ דרומית מזרחית מהעיר רודוס ו-5 ק"מ מחוף פלירקי (Faliraki) המפורסם. תוכלו לחוות כאן לא מעט כיף, כולל מים חמימים, צלילה עם שנורקל ושחייה בים צלול במיוחד.

טיול על החוף השקט הזה הוא אחד הדברים המרגיעים כאן. ממש מעל החוף יש מגרש גולף נהדר, לכל הרמות. לחוף, הבוהק מניקיון, הוענק הדגל הכחול של האיחוד האירופי לניקיון. יש בו לא מעט ברים ומסעדות, שזכו לשם מצוין בחופי רודוס.

פירוש השם "אפנדו" ביוונית הוא "בלתי נראה". ואכן, את החוף הזה פשוט לא ניתן לראות מכיוון הים. חשוב לציין שהכפר נוסד בתקופה שבה שודדי ים נהגו לפשוט על איי הים התיכון. זו הסיבה שהחשיבות של מערות אפנדו, או טרונו, היא משמעותית ואינה מוטלת בספק.


#טיפים
אם תמיד חלמתם, או ילדיכם רוצים - תוכלו להירשם וללמוד לשחק גולף במסלול הסמוך לחוף.


ומבט מקרוב:

https://youtu.be/EYbKzw87Uu4


צלילה למערות:

https://youtu.be/emwRcdcg6Do


ויציאה במערות:

https://youtu.be/IA9YlFeysb8?t=1m30s&end=3m13s
חוף לדיקו
לדיקו
#על החוף הנהדר עם המפרץ

המפרץ המדהים של חוף לדיקו (Ladiko Beach) הוא מקום נהדר לשחות בו וליהנות מהשמש הנהדרת של רודוס. באי לא חסרים חופים קטנים ונהדרים כמו זה, שבהם נהנים, אבל כמוהו אין (חוץ אולי ממפרץ אנטוני קווין).

לא חסרים חופים עם מפרצים קטנים ונעימים באי. אבל אם ייצא לכם להגיע למפרץ החבוי של לדיקו (Ladiko), על מימיו הצלולים והכחולים והחוף המסולע והיפה שלו, תגלו שלמפרץ הזה, מהיפים שמוצאים באי רודוס, יש קסם מיוחד.

ולא חסר כאן מה לעשות. מצלילה במעמקי המפרץ ועד זלילה בטברנות שעל החוף הנהדר - כאן אפשר בקלות ליהנות!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Yrzzm9qhcgs


ומתחת למים:

https://youtu.be/wJs8aNqHfYo
אמבונה
הכפר אמבונאס
#על כפר היין של רודוס

הכפר אמבונאס (Embonas village), או אמבונה, הוא כפר יווני אותנטי ומוקף בכרמים. אמבונאס הוא לא כפר גדול במיוחד אבל הוא עדיין הגדול באזור. הוא ממוקם בגובה של 630 מטרים, על מורדות הר האטווירוס, ההר הגבוה ברודוס. הכפר, שבתיו מסוידים לבן, טובל בנוף הרים נהדר ומפורסם ביינות המעולים שלו ובאופי המקומי ומסורתי שהצליח לשמר גם בעידן המודרני.

תושבי אמבונאס, שכאמור נחשב למרכז ייצור היין של האי רודוס, ידועים כמי שמייצרים את היין האיכותי ביותר באי. יש כאן כמה יקבים ביתיים קטנים והבעלים ישמחו לאפשר לכם לטעום מהיינות שלהם ולהציעם למכירה.

על אף היין האיכותי שלו ומעמדו באי, אמבונאס הוא כפר שמעטים המבקרים בו. האווירה כאן מנומנמת משהו ודומה שהזמן כאן כמעט ועצר מלכת. התושבים עדיין מתרגשים מנוכחותם של תיירים המבקרים בו. ובכלל, ניכר שהם שמחים מאד ושומרים על אורח החיים המסורתי בנאמנות.

בכפר מתנהלים מעת לעת פסטיבלים ואירועים שונים, שבהם ניתן לחזות בריקודים עממיים ובתלבושות ססגוניות. באמבונה בקושי 3 רחובות קטנים ומוזיאון פולקלור קטן שבו ניתן להכיר את אורח החיים המסורתי של התושבים כאן. כדי להגיע אליו פשוט תשאלו שם, כי בכפר הקטן פשוט אין כתובות.


#טיפים
אתם מוזמנים לאכול ארוחה טובה באחת מהטברנות המקומיות, הידועות באיכותן המעולה (רבים אומרים שהטברנות כאן הן הטובות באי). יש כאן את מיטב המאכלים היווניים, עם המלצה חמה לאכול את כדורי הגבינה המטוגנים (Tirokroketes).

פנו לטברנות מרובות סועדים ועממיות באופיין. הימנעו ממסעדות לתיירים!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/IgXz1h4FOKM


גבעת פילרימוס
גבעת פילרימוס
#על הגבעה עם המתחם הדתי העתיק

גבעת פילרימוס (Filerimos Hill), שבמערב האי רודוס, היא גבעה שנמצאת מעל יאליסוס, כ-15 קילומטרים ו-20 דקות נסיעה מהעיר רודוס. מגובה של 260 מטרים משקיפה הגבעה על כל האיזור ועל נוף נפלא של האי. זהו מקום שלא כדאי להחמיץ ברודוס והוא גם מקום מבוקש לחתונות באי.

כבר מימי קדם שימשה גבעת פילרימוס בתפקיד כפול - הן בטחוני והן דתי. מצד אחד נמצאו בה שרידיה של המצודה העתיקה של יאליסוס (Ialisos), שנבנתה על ידי האבירים ששלטו באי, אי שם במאה ה-14. מצד שני, כאן נמצאו שרידים מהתקופה הקלאסית ומהתקופה ההלניסטית, שכוללים באר ויסודות של מקדש לאלים זאוס ואתנה. נחשפו כאן ממצאים רבים מהתקופה המיקנית ומהתקופה הדורית.

בשטח הגבעה נמצאים, אם כן, מספר מבנים עתיקים, ביניהם השרידים של כנסיה ביזנטית ובזיליקה נוצרית מוקדמת. כיום נמצא ופועל על הגבעה מנזר פילרימוס, המוקדש למרים הבתולה, מקור החיים. האדריכלות של המנזר הזה נחשבת ייחודית, בהשוואה לאדריכלות של שאר המנזרים שברחבי יוון.

בכל המרחב של ראש הגבעה תוכלו לראות טווסים משוטטים בחופשיות, לעיתים אף צורחים. לא צריך להיבהל. הם רגילים לבני אדם ואם תתקרבו אליהם, גם הם לא ייבהלו, אך יפרשו את זנבם המפואר והמרהיב.

שם הגבעה, פילרימוס, הגיע משמו של נזיר שהביא עימו במאה ה-13 אל האי, היישר מירושלים, ציור של הבתולה מריה. העתק של הציור הזה נמצא עד היום במנזר.

במעלה ההר המוביל למקום תוכלו לטייל בשמורת טבע מוריקה, שכוללת יער אורנים נעים. במקביל, על הגבעה, תראו גם שדרת עצים יפה המובילה לתצפית ועליה צלב ענק, שהותירו כאן האיטלקים, בעת שלטונם כאן.

מנקודת התצפית הזו, שעל פסגת הגבעה, תוכלו לצפות בנוף פנורמי מרהיב, הכולל את היערות והחופים של צפון-מערב האי.


# על המנזר ההיסטורי שעל ההר
מנזר פילרימוס, שעל ההר, הוא מנזר מאבן, שבנוי בסגנון גותי. הוא נבנה במאה ה-14, במקום שבו שכן בעבר מנזר ביזנטי עתיק יותר. המנזר נבנה אז על ידי הצלבנים, אבירי סנט ג'ון, שכבשו את האי באותה תקופה. במנזר הביזנטי היה אז ציור קדוש של מרים הבתולה, שהובא אליו בידי האבירים, כנראה מירושלים.

בשנת 1523, כשהתורכים העות'מנים כבשו את האי, נטשו אותו האבירים ולקחו עימם את הציור הקדוש. הם עברו איתו באיטליה, אל מלטה, צרפת ורוסיה. לבסוף הוא מצא את מקומו במוזיאון הלאומי במונטנגרו, בו הוא נמצא עד היום.

במנזר הקטן שכאן יש גם מוזאיקות ופרסקאות, כלומר ציורי קיר, המתארים אירועים תנ"כיים וקדושים נוצריים.

העדות להרס שנגרם כאן במהלך המאות האחרונות נראה כאן בכל האיזור שמסביב למנזר. בכל הסביבה מפוזרות כאן היום הריסות מאגן הטבילה הגדול, בצורת הצלב, שחרב כאן. החורבות הללו הן שרידים מהעבר הרחוק של המקום, כמו גם של כנסיה ביזנטית מחתרתית, שפעלה כאן במהלך המאה ה-14.

מסביב למנזר תמצאו גם גן נעים ושדרת ברושים יפה.


#טיפים
עלות הכניסה למנזר היא יורו בודדים, בעיקר בעונת התיירות.

ממנזר פילרימוס יש שביל לגולגאתס, לגבעה מדהימה, שממנה נשקף נוף נהדר ומיוחד, של כל האיזור באי רודוס ואל הים שמסביב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/GNMniYrS2aA


ומהאוויר:

https://youtu.be/jdlrZ4K8_10
חוף קליתאה
#על החוף היקרתי עם המרחצאות

חוף קלית'אה (Kallithea Beach), או קליתאה, הוא חוף פרטי ושקט שנמצא בסמוך למעיינות קלית'אה ההיסטוריים. קלית'אה ממוקמת בחלק הצפוני של האי, דרומית לעיר רודוס.

זהו חוף יוקרתי ויקר, שנותן חוויה מיוחדת ושונה מחופי רודוס הרגילים. עם הרים מסביב, גנים מפוארים, בית קפה, בר וספא יוקרתי, יש בו שילוב יחודי של ים, טבע, היסטוריה ואדריכלות.

בשעות הערב החוף בקלית'אה הוא גם רומנטי מאד, במיוחד כשדולקים בו נרות רבים, הפזורים מסביב לצלילי מוזיקה קלה.


#טיפים
החוף הוא כיום חלק בלתי נפרד ממרחצאות קלית'אה. פרטים בתגית "מרחצאות קליתאה".


מבט מקרוב:

https://youtu.be/gDeghmqC7CU


מהאוויר:

https://youtu.be/VrKiLwK8WL0


ביקור במקום:

https://youtu.be/7oPDSc9YzDI
מנזר צַמְבִּיקָה
#על המנזר שהוא סגולה לילדים

מנזר צַמְבִּיקָה (Tsambikas Monastery) הוא מבנה לבן ויפה. מקומו בפסגת צוק געשי שחור וגדול, מעניק לו הילה מיוחדת. המקום יפה ומרשים אבל זה לא מה שמסביר כיצד הפך המנזר הזה למקום שאליו עולים לרגל, בכדי לבקש ילדים.

כן, בכל שנה, ב-8 בספטמבר, יום הקדושים המקומי, נוהגות נשים רבות להגיע לכאן ולזחול על ברכיהן יחפות, במעלה המדרגות אל הכנסייה של המנזר. בעיניהן זוהי סגולה בדוקה, למתקשות ללדת, בכדי להכנס להריון ולזכות בילד. המסורת ברודוס וביוון היא שכל תינוק שנולד תודות למנזר, נקרא צַמבּיקו ותינוקת שנולדה בהשראת המנהג, זוכה לשם צַמבּיקה.

אל הגבעה, שממוקמת ממש מעל חוף צמביקה הנהדר שבמזרח האי, עולים בכביש בטון ארוך, שמטפס עד לחניון. גם אם אינכם מבקשים עוד ילד, עלו אל החניון ועל 350 המדרגות שמובילות ממנו ועד לראש הגבעה. המנזר הביזנטי, עם רצפת הפסיפס היפה שלו, המעיין הקטן והנוף המרהיב שנשקף מסביב - כל אלו יותר משווים את המאמץ.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/tfcP7Q_H_Ag
חוף צַמְבִּיקָה
#על החוף שיש בו רק חול ושקט

חוף צַמְבִּיקָה (Tsampika Beach), שנמצא 25 ק"מ דרומית לעיר רודוס, הוא החוף הראשי הגדול ביותר על האי. הוא קיבל את שמו מהמנזר של הבתולה של צמביקה (Tsambika), שמתחת לסלע שלו הוא ממוקם.

החוף החולי הארוך של צמביקה נחשב לאחד משלושת החופים הטובים של האי רודוס. יש בו רצועה ארוכה של חול לבן, בת למעלה מקילומטר, של מים קרים בצבע טורקיז, ללא גלים, עם שורה שלא נגמרת, של שמשיות ומיטות שיזוף על קו המים.

גם הצוקים היורדים היישר למים הם מראה מרהיב. עם יותר מקילומטר, עתיר חול זהוב ומשובח, ללא מלונות או בתי נופש, זהו אחד החופים השווים שבין חופי רודוס.

מי שמחפש חוף שקט ונעים - זהו החוף!


#תצפית יפה
המעוניינים לקום קצת מהבטן גב שעל החוף ולזכות בתצפית יפה על החוף והאזור, יוכלו לעלות אל הגבעה הסמוכה. עלו אל המבצר המרשים שעליה וקבלו את נקודת התצפית הטובה ביותר אל החוף והים הגדול.

לעלייה על הגבעה, פנו בכניסה לצמביקה, אל העלייה לגבעה והגיעו בטיפוס קל לנקודת תצפית מרהיבה זו. ממנה תוכלו להשקיף ולצלם את החוף, עם מי הטורקיז והחולות הזהובים שלו.


#אגדה מקומית
יש ברודוס אגדה מקומית שמספרת שאשה המתקשה להיכנס להריון, צריכה לטפס על הגבעה, כשהיא יחפה. שם היא צריכה להתפלל לבתולה, תפילה לפריון.

במרבית הפעמים, מאמינים המקומיים, התפילה תסייע והמשאלה תתקבל. בלידה של בן שמו יהיה טסמפיקו (Tsampiko) ולבת אם תיוולד, שמה יהיה טסמפיקה (Tsampika).


#טיפים
אם תרצו, יש מלונות דרומית לחוף צמביקה.

יש כאן פעילויות ספורט ימי למעוניינים.

בכמה יורו בודדים ליום, תקבלו כאן שמשיה ושתי מיטות.

יש מינימרקט ליד תחנת האוטובוס - למעוניינים להצטייד.

בחוף שירותים, מקלחת פתוחה, מסעדה וחנות לחטיפים, משקאות, מזכרות וציוד לים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/o7ESDcO2MZE


מהאוויר:

https://youtu.be/GX5viR5Fpr0
חוף לִינְדוֹס
#על החוף עם העתיקות שבעיר לינדוס

חוף לִינְדוֹס (Lindos Beach) הוא חוף פופולארי בלינדוס, שנמצא 50 ק"מ מהעיר המרכזית רודוס. לכאן מגיעים רבים כדי ליהנות ממימיו ולחזות בחורבות העתיקות שבו.

החוף מלא בדרך כלל בנופשים. את החוף מציפים בדרך כלל תיירים בריטים רבים שנוהגים לבלות כאן את חופשות הקיץ שלהם. אבל ללא ספק האטרקציה השווה ביותר היא צלילה לתוך מימיו הצלולים והנעימים.

ההיסטוריה של החוף הזה חוזרת למאה ה-10 לפנה"ס, בו החוף היה מקום המפגש של יוונים ופיניקים. לימים הוא הפך מרכז מסחרי חשוב ובהמשך ההיסטוריה, בימי הביניים המוקדמים, חרב בו מתחם המקדשים שהיה כאן. כיום נחשב החוף למקום ארכיאולוגי חשוב.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Uw8wqreEaUA
לִינְדוֹס
#על העיירה הלבנה והציורית לינדוס

רק שעה מהעיר רודוס נמצאת העיירה הציורית לִינְדוֹס (Lindos), ספק כפר לבן, ספק עיירת מפרץ יפהפייה ועתיקה, הבולטת בבתיה הלבנים, הנפרשים לאורך המדרון ומשקיפים על המפרץ עם מי הטורקיז הצלולים שלו.

יעניין אתכם לדעת שלינדוס היא עיר שהייתה עיר משגשגת עוד במאה ה-9 לפני הספירה. היא נותרה עד ימינו מוקפת בחומה. ואגב, פירוש שמה "לינדוס" הוא "העיר הלבנה".

לינדוס היא אחת העיירות היפות והמתויירות ברודוס. התנועה בסמטאות העיירה היפהפיות והצרות היא ברגל בלבד. בקיץ היא מלאה בתיירים ובסמטאותיה, מחוץ לבתים, נפרשים דוכנים המציעים כל טוב למכירה. במיקומה, כ-50 ק"מ דרומית-מזרחית לעיר רודוס, היא מהווה מוקד משיכה עיקרי לתיירות של האי.

מעל העיר הלבנה ניצב האקרופוליס של לינדוס (Acropolis of Lindos), מהאתרים ההיסטוריים היפים והידועים באי. אל המצודה שעל הגבעה, המרתקת את חובבי הארכיאולוגיה, מגיעים בדרך כלל ברגל או על גבי חמורים. חוץ מהעתיקות שניתן לראות שם, מהאקרופוליס נשקף נופו המרהיב של מפרץ לינדוס ושל בתי העיר הצבועים לבן.

חופיה המזמינים של העיר לינדוס הם עתירי חול לבן-זהוב. מימיהם כה שקופים עד שניתן לראות היטב את הצדפים ובעלי החיים שבתוך המים, גם כשהם בעומק של שני מטרים.

סיור בסמטאות לינדוס יפגיש אתכם עם משהו מיוון האמיתית. בסמטאות מרוצפות האבנים, תמיד קורה משהו מעניין, כמו חתונה או לווייה. בתי הכפר המטופחים בנויים בצפיפות רבה וענפי גפן משתרגים בין הסמטאות. בהן תוכלו לפקוד את עשרות החנויות שמציעות אינספור מזכרות לתיירים.


#על ההיסטוריה של לינדוס
עוד במאה ה-9 לפני הספירה, הייתה לינדוס עיר משגשגת. עד היום היא נותרה מוקפת חומה.

לינדוס היא מערי המדינה הראשונות ביוון. בשנת 4000 לפנה"ס היא הייתה לעיר מדינה ונחשבת אחת מ-3 ערי המדינה העתיקות ביותר ביוון.

באקרופוליס של העיר תוכלו לראות את שרידיו של מקדש אתנה ולא הרחק ממנו גם את הכנסיה הביזנטית איוס יואניס.


#טיפים
ללינדוס אפשר להגיע באוטובוס היוצא מהתחנה המרכזית של העיר רודוס, הממוקמת ברחוב אברוף (Averof).

אל לינדוס אפשר להגיע גם בהפלגה בת שעתיים מרודוס או בנסיעה בת כשעה ברכב שכור מהעיר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/8RKj7p4gR7I


ומהאוויר:

https://youtu.be/zDxhJEYHq7M
פרסוניסי, חוף הספורט הימי
#על בירת הגלישה של איי יוון

פרסוניסי (Prasonisi) הוא חוף שממוקם על חצי אי, בקצה הדרומי של רודוס, כשעה וחצי נסיעה מהעיר רודוס. אתם נמצאים בחוף הדרומי ביותר של האי רודוס ואם תביטו במראה המיוחד של המוני הגלשנים הצבעוניים שממול, תבינו מיד שאתם נמצאים בגן העדן של הגולשים.

חוף פרסוניסי הוא משאת הנפש של מי שאוהבים ספורט ימי לסוגיו, אך בעיקר עבור פריקים של גלישת רוח. מקור המשיכה העיקרי כאן הן הרוחות הנושבות בחוזקה, מה שהופך את החוף הזה, עבור הגולשים, לאחד ה"ספוטים" הטובים באירופה, במיוחד במה שמכנים הגולשים "עונת הרוחות".

הסיבה הגאוגרפית לחוף הנהדר הזה היא שאנו נמצאים על לשון יבשה צרה וארוכה, שמכל צד שלה נמצא ים אחר. כן, בחוף פרסוניסי נפגשים שני ימים - הים התיכון והים האגאי. החוף המזרחי והשקט של פרסוניסי הוא של הים התיכון, בעוד החוף המערבי הוא עתיר גלים וסוער יותר והוא משתייך לים האגאי.


#הטבע של פרסוניסי
החוף הזה הוא לא רק בירת הגולשים באיי הדודקאנס והנקודה הדרומית ביותר של האי רודוס, אלא גם אחד החופים המיוחדים ביותר של יוון.

למעשה, פרסוניסי הקסום שוכן בקצה לשון יבשה חולית, שבסופה יוצא ממנה חצי אי קטן. כך יוצא שלחצי האי שמפריד בין הים האגאי לים התיכון יש צורה מעניינת של מעין שעון חול. הוא מהווה מקום טבעי ומיוחד, נקודה ששווה להגיע אליה בביקור באי, גם לאוהבי טבע וחופים יפים ולא רק לגולשים.

חוף פרסוניסי נמצא בשמורת טבע ולכן, בניגוד לעיירות גלישה דומות בעולם, הוא לא ממוסחר. יש בו מעט מלונות ומסעדות והוא נשאר נקי ואיכותי מאד. שימרו עליו כזה ותהנו בו מאד!


#טיפים
לגולשים עדיף כמובן ללון במלונות שבחוף, אבל מי שרוצים לבוא לכאן רק פעם פעמיים בחופשה, יעדיפו ודאי ללון בעיירות קרובות, כמו לינדוס או פפקי, מקומות קרובים לפרסוניסי, ביחס לעיר רודוס הרחוקה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/qzJrD7gLxPs


ומהאוויר:

https://youtu.be/q9RVzH__fG0
הכפר אסקליפיוס
#על הכפר השקט של רודוס

אסקליפיוס, או אסקליפיו (Asklipio village), שנמצא דרומית מערבית ללינדוס, הוא כפר זעיר, שקט וציורי ששווה לעצור ולבקר בו. זהו כפר מסורתי עם מבנים לבנים, שמזכיר במבנה שלו אמפיתיאטרון שנבנה מבתים במורד ההר.

הכפר הזה הוא, לפי סיפורי המיתולוגיה היוונית, מקום לידתו של אל הרפואה היווני, אסקלפיוס, בנו של אפולו. למקדש אסקלפיוס שהיה כאן בעת העתיקה נהרו תושבי האי ואנשים מכל יוון, שבאו לכאן כדי להירפא. תושבי הכפר שימשו באותה תקופה כרופאים וככוהני דת.

לצד המראה הטיפוסי של כפר יווני רגיל, על בתיו קטנים ורחובותיו השקטים, תראו כאן מגוון של צמחים ושרידים עתיקים מימי קדם.

בין האתרים הראויים כאן לביקור יש את שרידי מצודה ביזנטית מהמאה ה-12, מעין טירה מימי הביניים. יש גם מוזיאון פולקלור נחמד ולא גדול וגם חורבות של כנסיה ביזנטית עתיקה משנת 1060 לספירה, עם ציורי קיר מהתקופה הביזנטית, שהם תמיד מעניינים, ופרסקאות מהמאה ה-16.

אם תלכו לכיוון סוף הכפר, תראו שבקצה הגבעה שעליה הוא יושב, יש שרידי ביצורים עתיקים. משם נשקף נוף יפה להפליא, של חוף הים הארוך של האי רודוס.

הכנסייה של מקדש הדורמיציון, נבנתה בכפר בשנת 1060 לספירה. כשצורת קומת הכניסה היא צלב חופשי. בתקופת האבירים נוספו תוספות שונות לקמרונות. ציורי הקיר שמעטרים אותה, נעשו בשתי שכבות שונות, הראשון במאה ה-16 והשני במאה שאחריה.

בחצר הכנסייה שני מבני אבן ששוחזרו ומשמשים כמוזיאוני פולקלור. הראשון הוא מבנה גדול, שבו אחסנו שמן זית בכלי חימר גדולים. השני הוא בית בד ובו מכבש שמן הזית של הכפר. בית הבד השתמר מאז המאה ה-19 עם כל ציודו. לאחר שחרור האי משלטון האיטלקים, הוחלפו המכונות שלו במנועים מודרניים, שנשמרים עד ימינו.


מבט מקרוב ומהאוויר:

https://youtu.be/qK0U-rF7S1U


וטירת אסקליפיו שמעל לכפר:

https://youtu.be/BRzggLDOdBU
חוף פלירקי
#על חוף המסיבות של רודוס

חוף פלירקי (Faliraki Beach) הוא החוף המאורגן ביותר ברודוס והפופולרי ביותר באי. זהו אחד מאזורי המלונות הגדולים ברודוס וחוף שתוכלו ליהנות ממנו פעמיים. אם ביום תהנו בו משחייה ושיזוף ורביצה בסגנון הבטן-גב, עם קוקטייל או בירה ביד ומתחת לשמשיות פסים גדולות, בלילה מבלים כאן חובבי המועדונים, המסיבות והריקודים, השתייה והכיף, בחוף המלא באורות ניאון צבעוניים ומסיבות מקפיצות.

גלישה, סקי מים, מצנחי רחיפה, קפיצות באנג'י ועוד - בחוף פלירקי תוכלו ליהנות מפעילויות מגוונות, שיסעירו אתכם וימלאו אתכם באדרנלין של ספורט אתגרי, אקסטרים וספורט ימי.

למשפחות עם ילדים שווה לדעת שחוף פלירקי נחשב לאחד החופים הבטוחים יותר לשחייה ברודוס. תודות לסטנדרטים הגבוהים שיש בו לבטיחות, הוא זכה בהרבה פרסים ואותות בטיחות ביוון.

בחוף נמצא גם פארק המים הגדול ביותר באירופה, שבו יש אזור מיוחד לילדים ולכל הגילאים האחרים.

גם הבטן תאהב את חוף פליראקי, המצטיין גם במסעדות גריל ומאכלי ים נהדרות ובטברנות חביבות וטעימות.


#טיפים
המקומיים מעידים שהכי מומלצות הטברנות שבין שולחנותיהן מסתובבים חתולים. לרוב, הם אומרים, החתולים מעידים על טיב האוכל במקום.


מבט מקרוב בחיי היום:

https://youtu.be/M4KE9tRk_BM


ובחיי הלילה של החוף:

https://youtu.be/qAtQFJDCkSM


מעיינות קלית'אה
#על המרחצאות שעשו קאמבק

מעיינות קלית'אה (Kallithea springs), או מרחצאות קליתאה, הם שמותיו של מתחם ספא בן מאות שנים, שנמצא בסמוך לחוף קלית'אה שבחלק הצפוני של האי, דרומית לעיר רודוס.

בימי קדם הציעו מעיינות קלית'אה ספא יוקרתי, שהתבסס על מים בעלי סגולות רפואיות שנבעו מהקרקע. אלא שהנביעה יבשה עם הזמן ובמקום נותרו רק החוף היפה ובית הקפה שעל המים.

בשנים האחרונות שבו לפעול כאן הספא ומעיינות המרפא, המעט מדולדלים שבמקום. אל תצפו למרחצאות המוכרות מהעולם הגדול. כיום עוברים מרבית המבקרים כאן בין קשתות ומזרקות ומכוונים אל החוף הנהדר דווקא, המוקף בהרים ובצמחיה.

אבל אל תפסידו את האטרקציה המרכזית כאן, שהיא הספא המשוחזר. זהו קומפלקס של מבנים בעלי אדריכלות יוצאת דופן, המשלבת רוטונדה מרכזית במבנה, עם רצפות פסיפס עתיקות, אזור פטיו נעים, מרפסות מרשימות המשקיפות אל הים ועוד.

לצד היופי שיצרו הבנאים כאן, אפשר ורצוי כאמור, ליהנות גם ממימי המפרץ הציורי והטבעי שלידם.

כאן תוכלו להירגע במים השלווים וליהנות משחייה נעימה, שיזוף ובטן גב וכמובן מצלילה עם משקפת ושנורקל, או בציוד ושיעורי צלילה מקצועיים.

המקום מציע את העונג של חוף סגור ויוקרתי, שיש בו ניחוחות נדירים ועתיקים מימים עברו.

המבנים האיטלקיים, של מעיינות המרפא, שבמפרץ קלית'אה, לצד הצמחייה האקזוטית והים הכחול, מעניקים אופי למקום שלא פעם מרגיש כאילו ביקרתם בסט של סרט קולנוע קלאסי. תיהנו!


#תולדות המקום
בקלית'אה נבעו, כבר מימי קדם, מעיינות מרפא טבעיים. בזכות המים האדומים שפרצו כאן מבין האבנים, הם נודעו כבר מהעת העתיקה, כמעיינות מרפא.

בשל התכונות המשלשלות של המים שהיו למים כאן, נהגוהמקומיים לקרוא אז למקום "צילונרו" (Tsillonero) שפירושו "מים המאבדים את המעיים". בימים ההם היה אתר המעיינות למקום המפגש של נוצרים, מוסלמים ויהודים, מקום בו בילו הנופשים ביחד וללא מחיצות.

האיטלקים ששלטו באי מ-1912 ועד מלחמת העולם השנייה הבינו די מהר את הפוטנציאל של המקום. ב-1927 יזם מאריו לאגו, המושל האיטלקי של 12 האיים בים האגאי, מחקר מקיף למקום. צוות של הידרולוגים ורופאים ניהל מחקר שיטתי, שבחן את המים שבמעיינות קלית'אה. במחקר נמצא אז שהמים כאן מסייעים בריפוי של דלקות במפרקים, סוכרת, בעיות עור, דיזנטריה, אסטמה, אלרגיות ומחלות מעיים. כמובן שנמצא שוב עד כמה הם מקלים על בעיות עיכול.

וכך נחנך המתחם, בשנת 1929, לאחר השיפוץ המקיף שיזם השלטון האיטלקי של האי. מעיינות המרפא הטבעיים הביאו אליו אז מבקרים מכל העולם. באותה תקופה הפכו המרחצאות כאן למקום מבוקש על ידי חולים ונופשים רבים שנהנו כאן, בעיקר בחודשי הקיץ.

בתום מלחמת העולם השנייה, לאחר שעזבו האיטלקים המובסים את רודוס, המקום נזנח והמים במעיינות יבשו. בהדרגה הלך המקום והתדרדר.

אבל לאור הצלחתה של התיירות באי, נפתח המקום בתחילת שנות האלפיים שוב. זאת לאחר שחזור הספא הקדום ושיקום מקיף של המקום. בשנים האחרונות חידש המתחם את ימיו ומאז הוא מטופח ויפה להפליא.


#טיפים
ניתן להגיע לקלית'אה באוטובוסים שנוסעים מרודוס לפליראקי.

הכניסה חינם לילד מתחת לגיל 12, כמו גם לנכים ובעלי מוגבלויות ולמלווים שלהם.

הנחות לקבוצות, סטודנטים ולמשפחות גדולות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/azAmh514mLo


ביקור במקום:

https://youtu.be/yUjjGVv84CA
מפרץ סֵיינְט פּוֹל
#על המפרץ עם הכנסייה, המוקף בסלעי ענק

חוף סֵיינְט פּוֹל (St. Paul Beach) היפהפה, שנמצא במפרץ סיינט פול (St. Paul Bay), הוא מהחופים היפים ברודוס. המפרץ מוקף בסלעים ובנוי כבריכה צלולה עם גוונים במים של כחול, טורקיז וירוק.

זהו חוף שידוע במימיו הצלולים ובסלעי ענק המגינים בו על המפרץ מפני הרוח. כאן תוכלו לבלות שעות, בשחייה ובשנרקול במים הצלולים, ברביצה על החוף הלבן ובשתייה ואכילה בבתי הקפה הקטנים והפסטורליים, אל מול הנוף המרהיב של המפרץ הנהדר.

בחוף גם כנסייה קטנה, הקפלה של סנט פול, שנחשבת לאתר מבוקש בקרב בני האי, לחתונות פסטורליות בכנסיה. הכנסייה היפה מוקדשת לקדוש פול שנחת על האי בשנת 43 לספירה, כדי להטיף כאן לנצרות.

האגדה מספרת שכאן גם טבע סנט פול הקדוש, באנייה שנטרפה במפרץ במאה ה-1 לספירה.


#טיפים
החוף של סיינט פול מצויד במיטות שיזוף ושמשיות להשכרה.

אם תוכלו לבוא מוקדם, תפגשו כאן את הדייגים המקומיים בשעות הדייג שלהם, השכם בבוקר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/-wbJXRvFq-4
מצודת קריטיניה
#על טירת האבירים הרומנטית שמשקיפה אל האי

מצודת קריטיניה (Kritinia Castle) היא טירת אבירים הרוסה בחצייה. זו מצודה עתיקה שנמצאת כ-2 קילומטר מצפון-מערב לכפר הקטן קריטיניה.

המצודה, שנמצאת על הר גבוה יחסית, הוקמה במאה ה-16. כמו רבות מהמצודות שבאי רודוס, גם אותה הקימו הצלבנים, אבירי מסדר סנט ג'ון, בכדי להגן על החוף המערבי של האי מהעות'מנים שאיימו אז לפלוש אליו. היסטורית, זה בדיוק מה שקרה בסוף.

הכפר קריטיניה הוא כפר הררי קטן שנמצא בסמוך לחוף הים. רוב תושביו מתפרנסים מחקלאות ומהנמל הקטן שבו. אל הכפר הזה כמעט ולא מגיעים תיירים, על אף שיש בו בית קפה נחמד וטברנות נהדרות, המשקיפות לים.

הטיפוס מהכפר אל המצודה החרבה אינו ארוך והוא שווה כל גרם של מאמץ. הנוף הנפלא הנשקף מהמצודה בערב הוא מרהיב עין. במיוחד שווה להגיע לכאן לשקיעה עוצרת הנשימה, שמזכירה את השקיעות הנהדרות של האי המפורסם סנטוריני. השקיעות מכאן הופכות את מצודת קריטיניה לאחד המקומות הרומנטיים בכל האי. בואו לכאן לראות את השמש סוגרת את היום!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/GnBHQRMn8Y0


ומהאוויר:

https://youtu.be/mFsVNEK_8mU
שבעת המעיינות
#על אתר הטבע עם האגם והמנהרה

עמק שבעת המעיינות, אֶפְּטָה פִּיֵיס (Epta Piges) הוא מקום ירוק לאוהבי טבע, המשלב אגם קטן, הניזון ממימי 7 מעיינות, עם בעלי חיים שחיים ומסתובבים בו בחופשיות. כל זאת בינות לצמחיה העבותה המציעה מקום נפלא לבילוי שליו ורגוע.

אֶפְּטָה פִּיֵיס שפירושו ביוונית “שבעה מעיינות”, הוא היום פינה טבעית, בוסתן ים תיכוני מהנה, אבל מקורו בסכר קטן, שבנה כאן השלטון האיטלקי, על מנת שיוכל להשקות את השדות של קולימביה.

אל אתר הטבע הזה תוכלו להגיע בקלות בתחבורה ציבורית. בכניסה אליו תראו טברנה קטנה שאחריה תוכלו להגיע לנביעה קטנה עם 7 מפלים זעירים ובהם שטים אווזים מעטים.

העמק הפסטורלי הוא נווה מדבר קטן שמעניק חוויה קרירה ונעימה, אפילו בקיץ החם של רודוס. המים הזורמים מהמעיינות יוצרים כאן אגם זעיר, שמגיעים אליו בהליכה בין העצים, או דרך מנהרה צרה וארוכה, שהיא מעין נִיקְבָּה, מוליך מים שנבנה על ידי האיטלקים, להולכת המים לשדות.


#אל המעיינות
כן, אל האגם תוכלו להגיע בשתי דרכים, לפי טעמכם: או בהליכה בדרך שעל שפת הנחל או בצעידה בתוך מים, בנִיקְבָּה החשוכה ובסגנון שמזכיר סצנה מסדרת הסרטים של "אינדיאנה ג’ונס".

אם תבחרו בצד ימין, בצידו של השביל המוביל לאגם הנעלם, תגיעו בהליכה פשוטה לאגם ולמעיינות, פינת הקסם של המקום. תוכלו לראות בדרך גם טווסים שמסתובבים כאן חופשי.

אם תבחרו בצד שמאל תגלו ניקבה, מעין מנהרה חשוכה (יש שלט Tunnel), שלאורכה ניתן ללכת כ-200 מטרים, לאור הפנס שתביאו אתכם. המים יגיעו לכם לא פעם עד הברכיים.

כך או כך, לאחר הליכה רגועה על שפת הנחל או בתוך הניקבה שנחפרה בלבו של ההר, תגיעו לאגם תכלכל, עם מים קרירים וטובים לשתייה, המוקף בעצי פרי ובערבה בוכייה. הסכר שבאגם נבנה על ידי האיטלקים, בכדי לספק מים מתוקים לקולימפיה הסמוכה.

יש כאן גם חיים רבים. כל העמק הוא יער אורנים שבו משוטטים טווסים. במי האגם תפגשו גם באווזים, ברבורים וברווזים, השוחים להם בחופשיות. במקום יש גם מתקני משחק לילדים וניתן לצאת בו לטיולים רגליים.

חובבי הליכה יכולים לצאת למסלול בסביבה, שמתחיל כ-3 קילומטרים לפני הניקבה, בכרם משפחתי עתיק. משם תמשיכו בטיפוס על ההר, אל מישור עתיר עצי אורן ומשם אל הנקבה, דרך סולם מוסתר. המתכוונים לצעוד כך - נא להיוועץ במלון, או במדריך מקומי ולהצטייד בהוראות מדויקות למסלול.


#טיפים
אם אתם מתכוונים לבקר במנהרה, הצטיידו בפנסים.

הנמיכו ציפיות. יש מטיילים שלא אהבו את המקום והתאכזבו מהאגם הצנוע. אחרים דווקא אהבו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/0IGiuqkWsr4


הניקבה:

https://youtu.be/H4XUNY26InM?t=1m27s&end=2m11s
פארק רודיני
טירת מונוליתוס
פארק המים פאלירקי
עמק הפרפרים


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.