» «

מחוץ לעיר תל אביב

סליק אלדמע
סליק אלדמע בגבעתיים
#על מחסן הנשק שישב מתחת לכסאות הקהל בתיאטרון

"סליק" אלדמע נחשב למחסן הנשק המרכזי הראשון של ההגנה בארץ ישראל. הסליק הזה, מחבוא לנשק בתקופת המנדט הבריטי בארץ ישראל, נחפר מתחת לצריף של בני הזוג זהבה ואברהם אלדמע, מעט לאחר שנבנו הבתים הראשונים בשכונת בורוכוב בגבעתיים.

זה היה בשנת 1923. בית אלדמע שימש אז כמרכז התרבות של שכונת בורוכוב. אל חצר הבית נהגו להגיע רבים מתושבי השכונה, בכדי לצפות בסרטי קולנוע ובמופעי תיאטרון של תיאטראות, כמו תיאטרון "הבימה', "האוהל" ו"המטאטא". במקום הייתה אז במה ו-800 מקומות ישיבה לקהל.

איש מהנוכחים בקהל לא היה מאמין אז, שהוא יושב מעל מחסן תחמושת עברי, שביום מן הימים עתיד היה לסייע בתקומת ישראל

אגב, במקביל לשימוש הבטחוני בו, בית אלדמע שימש גם כמרכז ה"הגנה" בסביבה וממש כאן הושבעו חברי ההגנה של גוש דן.

שנים אחר כך הבית נהרס, בשביל לבנות בניין מגורים. הסליק עצמו נפתח לתצפית הקהל הרחב, מחלון שנקבע על פני הקרקע.


מבט מקרוב על סליק אלדמע:

https://youtu.be/s9MzCJedUyE
תל נפוליאון
תל נפוליאון
#על התל של בונפרטה ברמת גן

תל נפוליאון, גבעת נפוליאון, או בערבית תל ג'ריסה, הוא אתר ארכאולוגי שנמצא בסמוך להצטלבות נחל הירקון ונחל איילון. הוא זכה לשמו על שם צבאו של המצביא הצרפתי נפוליאון בונפרטה, שיש הטוענים שחנה כאן עם צבאו, בעת שכבש חלקים מארץ ישראל בשנת 1799. האגדה, אגב, מספרת שאת הגבעה הקימו חייליו של נפוליאון בונפרטה בתוך לילה אחד, בכדי להעמיד עליה את התותחים שלהם. אבל זו רק אגדה, כי ממצאים מראים בפירוש שהתל היה קיים אלפי שנים לפני כן.

יש מהתל תצפית פנורמית מרהיבה, על כל הסביבה ולכל הכיוונים העירוניים ומה שאחריהם. שטחו של התל הוא כ-40 דונם וצורתו צורת אוכף. גובהו של תל נפוליאון הוא 38 מטרים מעל פני הים. תוכלו לראותו ולעלות עליו, אם תלכו מרחק קטן, של כמה מאות מטרים מ"שבע טחנות" שבפארק הירקון.

אבל תל נפוליאון הידוע גם כתל ג'רישה, תל גריסה או גבעת נפוליאון, הוא לפני הכל תל ארכאולוגי שנמצא בעיר רמת גן, מדרום לנחל הירקון וממזרח לנחל איילון. אמנם כמעט ואין מה לראות עליו מבחינת ממצאים ארכיאולוגיים, אבל יש כאן שרידים של בור ממערכת מים כנענית. תל נפוליאון נושא אמנם את שמו של בונפרטה, אבל ההיסטוריה של התל היא מוקדמת הרבה יותר. התגלו כאן שרידים מהמאות ה-27 עד ה-17 לפני הספירה, שרידים מהתקופה הכנענית, שהיא תקופת הברונזה המאוחרת, ואפילו סממנים פלשתיים, שיתכן שמעידים על התיישבות פלשתית במקום. יתכן שעל התל התקיימה גם תעשיית מתכות עתיקה ומשמעותית.


מבט מהיר:

https://youtu.be/nvzyqTmaJJQ


ומהאוויר:

https://youtu.be/Teea-Nd48Xo


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.