» «

מכרה המלח של ויליצ'קה

מכרות המלח של ויליצ'קה
מכרות המלח של ויליצ'קה
#על העיירה עם מכרות המלח המפורסמים

מאז ימי הביניים, אי-שם במאה ה-13, פועל מכרה המלח של ויליצ'קה (Wieliczka Salt Mine) שבעיירה ויליצ'קה (Wieliczka). אורכו של המכרה, או נכון יותר לומר המכרות הללו, הוא כ-300 קילומטרים!

זהו אחד ממכרות המלח העתיקים בעולם. המדהים הוא שלא תתקשו לבקר בו. השלטונות הנגישו את המכרה והפכו אותו לאתר תיירות מושלם. מעלית נוחה מורידה את המבקרים לעומק של מעל ל-100 מטר מתחת לפני הקרקע. במעברים המושקעים ובחללי המכרה השונים תוכלו להלך בקלות ולצפות במגוון יצירות מופלאות ומרהיבות.

עומק מכרה המלח בווייליצ'קה הוא 327 מטרים. יש בו 9 מפלסים, שזה אומר 9 קומות לעומק האדמה. המכרה, או למעשה המכרות הללו לשעבר, מכילים לא פחות מ-3,000 אולמות. הם כה גדולים שיש בהם בין השאר אפילו קתדרלה נוצרית תת-קרקעית.

ואם זה לא מספיק, אז מתחת לאדמה, בעומק המכרה של ווייליצקה, יש גם אגם גדול.


#מה תראו כאן?
ממוקם בפאתי העיר קרקוב, כרבע שעה בלבד נסיעה ממרכז העיר, ניתן לראות במכרה המלח ויליצ'קה סוג של אטרקציה תת-קרקעית נדירה. זה לא סתם מכרה מהעבר, אלא אוסף של מכרות מפוסלות ומקושטות בצורה מרשימה, יפה ונדירה.

מלאכת המחשבת שהושקעה בחפירת המעברים שבמכרה היא בלתי נתפסת. יש כאן פסלים, מבנים, אולמות וכנסיות, עשויים מלח ומפוסלים בידי אמן, מן הסתם אמנים רבים. תראו כאן אולמות נשף, קתדרלות מרשימות ואולמות גדולים, שנחצבו במכרה הזה.

במכרות בולט גם מוזיאון פסלי המלח המדהים, בו תוכלו לראות עשרות פסלים שיצרו אמנים ממלח בלבד.

יש כאן למטה, כאמור, גם כנסיית מלח. זהו אולם עצום המזכיר את החלל הפנימי של קתדרלה קתולית. זוהי קפלת קינגה הקדושה, המוקדשת לאלת המכרות, ששומרת לפי האמונה על הכורים. בתוכה תראו שלל סממני פאר ואביזרי קודש נוצריים. הקתדרלה הענקית הזו, שנקראת גם כנסיית המלח, נבנתה במאה ה-20.


#תולדות המקום
מכרות המלח של העיירה ויליצ'קה הם מהמכרות העתיקים ביותר בעולם. ההיסטוריה מספרת שמלח בתקופות קודמות היה יקר ערך, עד כדי כך שחיילי הצבא הרומי קיבלו את שכרם מהצבא במלח.

המכרה הראשון נפתח כאן באמצע המאה ה-13. עם השנים הוא הלך וגדל ובהדרגה הכורים חצבו בו רשת עצומה של מנהרות תת-קרקעיות. במשך 500 שנה המקום היה מכרה מוצלח, שהפיק כמות עצומה של מלח והניב עבודה לכורים המקומיים ועושר לבעליו.

במהלך המאה ה-18 החלו המכרות למשוך מבקרים ותיירים מרחבי אירופה. הפיסול התת-קרקעי והקתדרלה שנחפרה בו שלהבו את הדמיון.

במהלך מלחמת העולם השנייה השתלטו הגרמנים על המקום. פועלי כפייה יהודיים, כולל נערים רבים, עבדו כאן בכרייה מפרכת, מבוקר ועד לילה. רבים מהם קיפחו את חייהם כאן.

במהלך שנות ה-90 של המאה הקודמת ולאחר 700 שנה של פעילות רצופה והיסטוריה רבת תפניות ותהפוכות, מכרות המלח של ויליצ'קה נסגרו סופית כמכרות. אבל הם לא נסגרו ונאטמו אלא להיפך. המכרות הפכו לאתר תיירות פופולרי ומכניס פי כמה.


#טיפים
במכרות ניתן לבקר באופן עצמאי או בסיור מודרך.

בנוסף למוזיאון, יש במכרה של היום גם מלון 4 כוכבים ומקום מרפא לסובלים מבעיות נשימה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/sPpIVXH9Vj0


ביקור במקום:

https://youtu.be/M0wOwLNMOtY


הדרכה:

https://youtu.be/J1LYC_MUquY


וסיור:

https://youtu.be/u6zFns82Adw


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.