» «
מלאסאניה
שכונת מלאסאניה
#על השכונה המתחדשת של מדריד

פעם הייתה שכונת מאלאסאניה (Barrio de Malasaña), שמרכזה בכיכר ה-2 למאי (Plaza 2 de Mayo), אחד האזורים המזדקנים והמתפוררים של מדריד. מלזניה, כמו שחלק מבטאים את שמה, כבר הייתה מיועדת להריסה. אבל צעירים נלהבים, ביחד עם תושבי השכונה המחוזקים על ידם, התנגדו למהלך ועצרו אותו לחלוטין. בתהליך אזרחי מופלא ומוצלח, הפכה השכונה המתפוררת לאחד המקומות הטרנדיים ביותר של מדריד, למקום מגורים פופולארי ולמעוז הבילויים של צעירי מדריד המגניבים.

קוראים לזה התחדשות עירונית וזה מה שהפך מקום עייף ועגמומי למבצר היספטרי ובלייני של ממש, עתיר בתי קפה נעימים, ידידותי לתושביו ולאורחיו, אופטימי ומלא חיים.

אז כיום, רובע מאלאסניה הוא אחד הרבעים הבוהמיים של העיר. השכונה ידועה במועדוני הרוק והפאנק המגניבים שבה. בכל ערב מושכת אליה האווירה המחתרתית שבמועדוני מאלאסניה, המוני צעירים, שנוהרים אל המופעים החיים והמסיבות שבה.

שכונת מלסניה הקסומה, נמצאת בצפון מדריד, מאחורי רחוב הקניות היוקרתי גראן ויה (Gran Vía), שהוא מקדש האוכל, התרבות והשופינג של מדריד - לאו דווקא בסדר הזה...

אגב, רבים קוראים למאלאסניה במדריד רובע "אוניברסידד" (el Barrio de Universidad), על שם האווירה הסטודנטיאלית שכאן. שם נוסף שהוצמד לה כאן הוא "צ'ואקה-מאלאסניה", על שמה של שכונת צ'ואקה שצמודה אליה בעיר. זוהי שכונת הקהילה הגאה של מדריד, שגם בה האווירה ליברלית, צעירה ופתוחה. רבים נוטים לראות את שתיהן כיחידה עירונית אחת, מה עוד ששתיהן שכונות הבילויים החזקות בבירת ספרד.


#השעות של מאלאסניה
במהלך היממה עוברת מאלאסניה שלבים שונים ומקבלת פנים שונים.

במהלך היום תוכלו לפסוע ברחובות לצד זקני השכונה, ללגום אספרסו בבית קפה מעוצב וליהנות מארוחה טובה במסעדה עם אווירה ספרדית.

בשעות הערב תוכלו לשבת בבר מקומי או להגיע אל מועדון רוק אלטרנטיבי מגניב, מאלה שפזורים כאן בלי חשבון. בין להקה שנותנת ברוק וזמרת אקוסטית עם גיטרה, תוכלו להתיידד עם מישהו מקומי ולהתלחש על הסלב שזה עתה נכנס למקום, מבלי לדעת מיהו...

בשעות הלילה משנה מלאסאניה את פניה. האווירה במועדוני הלילה ובברים שבה נעשית תוססת, קופצנית ובליינית. כאן תוכלו לראות את כל המי ומי של העיר, יפים, יפות מוזיקאים ואמנים. כולם רוקדים עכשיו, שותים ומבלים!


#טיפים
לא חייבים להגיע לכאן למקום מסוים. פשוט הגיעו בערב ושוטטו בשכונה. שוב ושוב תגלו מקומות מגניבים, התרחשויות, אנשים ובילויים. תהנו!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/miEwCgBIfdU


ועוד מבט:

https://youtu.be/_QlyBMZ3Pzw
כיכר ה-2 למאי
כיכר ה-2 למאי
#על הרובע הצפוני והמתחדש של מדריד

כיכר השני במאי (Plaza 2 de Mayo), שבמרכז שכונת מאלאסאניה, היא הלב הפועם של האזור ההיפסטרי והטרנדי הזה של מדריד. בכל ערב מוציאים בעלי הברים לרחוב את הכיסאות שלהם והלקוחות הרבים יושבים בחברותא גדולה וקולנית. חוויה אמתית של מדריד הצעירה, בנוסח מלאסאניה.


#תולדות הכיכר והתאריך שהיא נושאת את שמו
כיכר ה-2 למאי קיבלה את שמה מאירוע היסטורי משמעותי שהתרחש כאן. הכל החל בתאריך השני במאי, בשנת 1808. העיר מדריד הוקפה על ידי הכוחות הצרפתיים, בפיקודו של של נפוליאון בונפרטה, שעשו עליה מצור וכבשו אותה. השלטון הצרפתי על ספרד היה נוקשה מאד.

אבל אנשי מדריד לא פראיירים. הם קמו כנגד נפוליאון וחייליו ופתחו ממש כאן, בכיכר הזו, במרד נגדם. כך החלה ההתקוממות הספרדית נגד השלטון הצרפתי. במדריד הם לחמו בצרפתים בכל כוחם. חלק גדול במורדים האמיצים הללו היו הצעירים של העיר. אחת מהן, מנואלה מלאסאניה, הייתה תופרת צעירה, שנעצרה כשבידיה מספריים. הצרפתים האשימו אותה בנשיאת המספריים. לא עזרו ההסברים שמספריים הם כלי עבודה מוצדק למדי למי שמקצועה הוא תפירה. החיילים הצרפתים ראו בו כלי נשק והוציאו אותה להורג. רובע מלאסאניה קיבל את שמה של מנואלה מלאסאניה ונקרא עד היום לזכרה.

בימינו השני במאי הוא יום חגיגי בספרד. ביום זה מתקיימות מלחמות שוורים גדולות, עם מצעדי חיילים שיוצאים מכיכר הפוארטה דל סול ואל הפלאסה מאיור בבוקר. רבים בקהל לבושים בבגדים מסורתיים וכך גם בערב, בו מתקיימת תהלוכה גדולה של חיילי משמר המלוכה מארמון המלך ואל הפלאסה מאיור. בכיכר עצמה מתקיימים מופעים אופראיים בסגנון ספרדי שנקראים "סרסואלה" והקהל ממשיך לחגוג, לרקוד ולשתות, עמוק אל תוך הלילה.


#על ציור ה-3 במאי של גויה
ההוצאה להורג של המורדים הספרדים על ידי כוחות נפוליאון, זו שהתרחשה בין ה-2 ל-3 למאי בשנת 1808, הפכה להוצאה המפורסמת ביותר להורג בתולדות האמנות. זאת תודות לצייר הספרדי גויה, שבציורו "שלושה במאי" מתאר אותה באופן דרמתי ביותר. בציור חיילים צרפתיים יורים מטווח אפס באזרחים חסרי ישע.

בציור מתואר האירוע הקשה, שהתבצע לאחר ניסיון ההתקוממות הכושל של תושבי מדריד כנגד הצרפתים. האחרונים אספו באקראי כמה מאות תושבים ספרדיים ובלילה שבין 2 במאי ל-3 במאי 1808, הוציאו אותם להורג בירייה. היסטורית זו הייתה רק אחת מההוצאות ההמוניות להורג שביצעו הצרפתים במהלך הכיבוש של ספרד.

הציור הזה היה הציור הראשון בתולדות האמנות, שבו הוצגה סצנה מלחמתית שבה לא תוארו המנצחים אלא דווקא הקרבנות, המוצאים להורג. גויה ממחיש בו את הכמות על ידי פרישה של הנידונים להריגה, מקצה התמונה השמאלי, שהוא גם קדמת התמונה, ועמוק אל פנים הציור ומרכזו, שהוא מציג רק הנורים הקרובים בבהירות, בעוד השאר מצוירים בטשטוש מה. על הקרקע הוא מציג את המתים המוטלים, מתבוססים בדמם, בעוד פני המשתתפים בכיתת היורים הצרפתיים לא נראים. אור של עששית מאיר את פניהם של המוצאים להורג והם נכנעים למוות, מכסים את עיניהם או אוזניהם. רק נידון אחד למוות, לובש חולצה לבנה הממחישה את הטוהר, ניצב במרכז הקבוצה, גופו ופניו מוארים ומובלטים בציור. הוא מישיר מבט אל אויביו היורים בו, מרים את היידים, כמוכן אל מותו.

אגב, הצייר הספרדי המפורסם גויה הנציח את המרד הזה לא באחד, אלא בשני ציוריו המפורסמים, את "ה-3 במאי" תוכלו לראות במוזיאון הפראדו שבמדריד. את "ה-2 במאי" לא.


#טיפים
שלא כמו מרבית התיירים, אתם מוזמנים בערב לשבת כאן ולהתמזג עם המקומיים. חוויה של ממש!

המחירים של הבירה, אגב, דומים בין כל הברים שבכיכר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/m7PQ7mBFMZ4


הכיכר ושכונת מלסניה שמסביבה:

https://youtu.be/_QlyBMZ3Pzw
מוזיאון ההיסטוריה של מדריד
מוזיאון ההיסטוריה של מדריד
#על המוזיאון ההיסטורי של העיר מדריד

במוזיאון ההיסטוריה של מדריד (Museo de Historia de Madrid) תוכלו לראות את התפתחותה של מדריד, האירועים ההיסטוריים שעברה והשינויים שחלו בה במהלך השנים.

יש כאן תצוגה של פריטים מהעבר כמו: ציורים, תמונות, פסלים, מפות, בולים, בגדים, מניפות, רהיטים ועוד.

אבל הדעות המעטות על המוזיאון הזה חלוקות. יש הרואים בו מוזיאון מעניין על תולדות מדריד, מאז מהקמתה ואחרים רואים בו בזבוז זמן משווע. כך או כך, מכיוון שהכניסה חינם, הפסד כספי לא יהיה שם, אבל זמן עלול לרדת לטמיון.

ההמלצה שלנו: מוזיאון לחובבי היסטוריה בלבד. אחרים עלולים לראות בכך בזבוז.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/10YiGqLW0pw
המוזיאון הלאומי לרומנטיקה
המוזיאון הלאומי לרומנטיקה
#על המוזיאון של הרומנטיקה במדריד

במוזיאון הרומנטיקה (Museo Nacional del Romanticismo) של מדריד תוכלו לראות אוסף מרהיב של רהיטים, כלי פורצלן וקרמיקה, כלי נגינה ומוסיקה, כלי אוכל ועוד. כל אלה מוצגים באולמות והסלונים שבהם נערכו במאה ה-18 מפגשים רבים של המעמד הגבוה בספרד.

המוזיאון הפרטי נמצא בשכונת צ'ואקה במדריד, בבית שנבנה במאה ה-18 על ידי קרוב משפחה של האדריכל והמעצב הספרדי הדגול ונטורה רודריגז (Ventura Rodríguez).

כאן תוכלו לראות את שולחן האוכל הארוך של המלך הספרדי פרננדו ה-7 ואת חדר השירותים שלו, כמו גם פריטים נוספים מהתקופה. מכל אלה תוכלו להתרשם לגבי סגנון החיים של האצילים בתקופה הרומנטית, של המאה ה-18.

במוזיאון יש גם אוסף אמנות נהדר ומעניין שכולל בין השאר גם ציורים של גדולי ציירי ספרד, כולל ציורים של ולסקז, זורבארן והצייר הלאומי הספרדי פרנסיסקו גויה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zrPwLTo9Dbc

מלאסאניה

Albur
אלבור
#על מסעדת הבישול הספרדי הקלאסי

מסעדת אלבור (Albur), שברובע מאלאסניה הבוהמייני של מדריד, היא אחד המקומות המומלצים בעיר, שבו ניתן ליהנות מבישול ספרדי עממי ומעולה, במחיר נוח.

כאן תמצאו את מגוון התבשילים המסורתיים של המטבח הספרדי, כמו הפאייה, מאכלי האורז הנהדרים והלא יקרים, הקרפצ'יו המצויין והטאפאס המגוונים.

האוכל באלבור הוא לא מזון עילי, אבל טעים והמסעדה הזו היא המקום הקלאסי להגיע אליו, גם כי המחירים בו טובים לכיס וגם בזכות היחס והשירות הנהדרים. לכאן נוהרים לא מעט מטיילים ונופשים שמגיעים בהמלצת "לונלי פלנט".


#טיפים
הזמינו מקומות מראש, כי המסעדה עמוסה מאוד, במיוחד בערב.
קונדה דוקה
קוֹנְדֶה דוּקֶה
#על מתחם האמנויות המודרני השוכן בבניין עתיק

קוֹנְדֶה דוּקֶה (Conde Duque) הוא מתחם אמנויות מודרני במדריד, שבו מוזיאונים וגלריות שבהם מתקיימות תערוכות ומיצגי אמנות ובו גם אודיטוריום, שבו מועלים קונצרטים, הופעות, הצגות ומופעי מחול.

מתחם האמנויות נבנה בבניין עתיק מהמאה ה-18, שבמרכזו נמצא כיום מוזיאון לאמנות מודרנית, המציג תערוכות מתחלפות של צילומים וציורים, גם מהמאה ה-20 וגם משל אמנים בני זמננו.

בשנים האחרונות התמלא אזור הקוֹנְדֶה דוּקֶה בחנויות בגדים, מסעדות, בתי קפה וברים נעימים וזולים יחסית.

צעירי העיר אוהבים גם את מאלאסאניה, השכונה שבה נמצא המתחם. הם מרבים לבלות בה, ביחד עם תיירים שבאים לכאן כדי להתרענן מעט מהארמונות הרבים שבעיר ומהמוזיאונים שלה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/2nVbUW6YuRQ
פסל סרוונטס ודון קיחוטה
פסל סרוונטס ודון קיחוטה
#על הפסל של סרוונטס ויציריו דון קיחוטה וסנצ'ו פנשו

במרכז כיכר ספרד, היא "פלאסה דה אספניה" (Plaza de Espana) ניצב לו פסל ענק ומרשים, של הסופר הספרדי הידוע מיגואל דה סרוונטס (Monumento A Cervantes), מחבר הספר המפורסם "דון קישוט".

בפסל נראה מחברו המפורסם של הספר "דון קישוט", כשהוא מביט בשתי הדמויות המפורסמות ביותר שיצר - שני פסלי הברונזה, זה של דון קישוט, המחפש טחנות רוח להילחם בהן ולידו פסלו של משרתו הנאמן תמיד, סנצ'ו פנצ'ה. שני אלה דוהרים מתחתיו על הסוס והחמור הידועים שלהם.

כידוע דון קישוט הספרותי לא ממש ניצח את טחנות הרוח, אבל הצליח להפוך לסמל ולמשל לדורות רבים מאז, לאותם לוחמי צדק חסרי סיכוי שנלחמים בכוחות עצומים מהם, כמו ביורוקרטיה, שחיתות, ממשל אטום ותיירים שרוצים סלפי עם פסל כה גדול ומפוצל...


מבט מקרוב בפסל המרשים:

https://youtu.be/QVvHe-c3OJ8


וסרטון 360 VR:

https://youtu.be/U4ctEj1i-G0
רחוב פואנקראל
רחוב פואנקראל
#על רחוב הסוהו של מדריד

רחוב פואנקראל (Calle de Fuencarral) הוא מדרחוב נהדר שבו תמצאו מגוון של חנויות אופנה, עם בגדים ייחודיים, לעתים בסגנונות כמו גותי, ביזאר והרבה וינטג'.

קהל היעד העיקרי של האזור הם צעירי העיר. ראשית, יש כאן מקום חשוב לחנויות אופנה מיוחדות, עם בגדים שיקיים וייחודיים שעוצבו בידי מעצבים מקומיים ומוכשרים מאד.

אבל ברחוב מצויות גם המון חנויות של הרשתות וחנויות של המותגים המובילים בעולם. ביניהן תראו כאן את מנגו, קלווין קליין, אדידס, פומה, דיזל, לוויס, גאס, סלסה, בילבונג, קאמפר, ספרינגפילד, מייקל קורס, קיפלינג, ואס, מאק, ספורה ועוד.

מחפשות המחירים השווים ישמחו למצוא כאן גם מותג הקוסמטיקה והטיפוח הזול ואיכותי קיקו מילאנו. מי שרוצות לבנים נשיים ישמחו ודאי על הסניף של ויקטוריה סיקרטס שברחוב.

בסביבה נמצא גם שוק הפשפשים הפופולארי ראסטרו (Rastro).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/QnivtuoCLVc


ביקור במקום:

https://youtu.be/6AfIY_y7Jk0


פלאסה דה אספניה
פלאסה דה אספניה
#על הכיכר עם פסל דון קישוט, משרתו סנצ'ו פנצ'ה והסופר שכתב אותם

כיכר אספניה, הידועה כ"פלאסה דה אספניה" (Plaza de Espana) היא כיכר גדולה וירוקה, שנמצאת בקצה גראן ויה - הרחוב המרכזי של מדריד ושדרת החנויות העיקרית שלו. בכיכר יש מזרקה גדולה וצמחייה רבה ויפה ובכלל - היא מושלמת אם אתם מחפשים קצת מנוחה מהטיול העירוני ועדיין רוצים להימצא בסביבה אורבנית ושוקקת חיים.

במרכז הכיכר ניצבת אנדרטה לזכר הסופר הלאומי מיגל דה סֶרְוָואנְטֶס (Miguel de Cervantes), מי שכתב את הספר "דון קיחוטה דה לה מאנשה", שרובנו מכירים כ"דון קִישוֹט" (Don Quijote). רבים הפכו אותו לגיבור תרבות לאומי, בעיקר בגלל שהצליח להעביר במילים את המצוקה והתסכול של העם הספרדי, שבאים לידי ביטוי במלחמתו המייאשת של דון קישוט בטחנות הרוח. הפסל מציג את סרוואנטס עצמו, כשהוא מביט בשתי הדמויות שאותן יצר: שני פסלי ברונזה הניצבים מתחתיו, האחד של דון קישוט והשני של משרתו הנאמן סנצ'ו פנצ'ה.

לא סתם התמלא כל האזור שמסביב לכיכר בגורדי שחקים, שכן זהו אחד הצמתים העמוסים ביותר במדריד. שניים מגורדי השחקים הבולטים ביותר בכיכר אספניה הם בניין ספרד (Edificio Espana), שכבר בשנת 1947, שבה הוקם, שולבו בו אלמנטים מודרניים וצורות בנייה חדשניות, ביחד עם מרכיבים ספרדיים מסורתיים. לא רחוק ממנו ניצב מגדל מדריד (Torre de Madrid), שבמשך שנים היה הבניין הגובה ביותר בבירת ספרד, מדריד.


מבט מקרוב על פלאסה דה אספניה:

https://youtu.be/yGxrj0aO78A
מוֹסֵיאוֹ דֶל חַמוֹן
#על רשת המזללות הפופולארית של הטאפאס במדריד


בעלי תקציב קטן ואוהבי טאפאס ימצאו את מבוקשם ברשת העממית והנחמדה מאד "מוֹסֵיאוֹ דֶל חַמוֹן" (Museo del Jamon), משהו כמו "המוזיאון לחאמון", ירך מעושנת של חזיר, הבשר האהוב על תושבי מדריד.

הרשת הזו מציעה מגוון גדול של כריכי חאמון טעימים וזולים, שאנשי מדריד אוהבים במיוחד עם כוס יין. יש כאן גם טאפאס נהדרים, שעולים יורו עד 1.2 או יורו וחצי. בירה וכוס יין עולים כאן החל מיורו בודד.

חוץ מהטאפאס והקערות עם פירות הים המצוינים, יש כאן בשרים וחאמון מצוין, הפאר של המטבח המדרידאי

בצד כל אלה יש ב"מוזיאון" שורה של מאפים ספרדיים וטעימים מאד.


מבט מקרוב במוסיאו דל חמון:

https://youtu.be/kV6gRTS0q4I


וביקור נוסף:

https://youtu.be/v-YmH5qAzXQ
מנגו
#על סניף האאוטלט של הרשת הספרדית

מנגו (Mango) היא רשת אופנה מצליחה שמקורה בספרד. נשים רבות, במיוחד צעירות, אוהבות את העיצוב שלה ונהנות מהקז'ואל, או הלבוש היומיומי שלה. מנגו מתאפיינת בעיצובים מקוריים וחדשניים.

בקומה העליונה של הסניף הזה יש בעצם אאוטלט נהדר של מנגו, עם פריטים רבים מהעונות הקודמות, במחירי מציאה נהדרים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/5RtHG7frTbo
מרקאדו סן אילדפונסו
#על שוק האוכל הטעים של שכונת מלסאניה


מרקאדו סן אילדפונסו (Mercado de San Ildefonso) הוא שוק נהדר, נעים ולא הומה מדי, אם אתם רעבים ונמצאים בשכונת מלסאניה (Malasana) של מדריד. בשוק הזה, כמו בשוק האוכל של סן מיגל, תוכלו למצוא המון אוכל טעים להפליא וזול.

שוק סן אידלפונסו מאכלס ב-3 קומותיו המעוצבות כ-20 דוכני אוכל ומספר ברים. האוכל כאן משובח וטעים מאד. השוק הזה, אגב, נבנה כאן על חורבות שוק מקורה ישן שפעל כאן עד שנת 1970.

בניגוד למרבית השווקים של מדריד, שסגורים ביום ראשון, שוק אילדפונסו פתוח גם ביום ראשון ורבים מגיעים לכאן כדי לבלות באכילה ושתייה עם חברים.

ואגב, שכונת מלסאניה היא שכונה בוהמיינית במיוחד. חוץ מהשוק הנהדר הזה יש בה מסעדות וברי טאפאס נהדרים, בתי קפה נעימים ומועדונים רבים הפזורים ברחובותיה.


#טיפים
אם מזג האוויר מאפשר, שבו בחצר הפנימית הנעימה של המבנה.


מבט מקרוב על השוק:

https://youtu.be/HIWXdGSZPtM


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.