» «
מנזר צ'י לין
מנזר צ'י לין
#על המנזר העשוי עץ בלבד

מנזר צ'י-לין (Chi Lin Nunnery) הוא מתחם בודהיסטי גדול הכולל מנזר, מקדש ופגודות בודהיסטיות. כל אלו טובלים בתוך גנים סיניים יפים, בריכות שלוות עם פרחי לוטוס, שלל פסלים מרשימים ועשויי זהב, עץ, אבן וחימר.

המנזר, המאוכלס על ידי נזירות בלבד, משתרע על שטח של יותר מ-33,000 מטרים רבועים. הוא מהווה פינה שלווה ורגועה בתוך העיר ההומה. ציוץ הציפורים ודנדון הפעמונים מרגיעים כאן ומעניקים שלווה לנפש.

המנזר נחשב לאחד המקומות היפים בהונג קונג. את מבני העץ היפהפיים שלו בנו כאן במאה ה-20 אמנם, אך תוך שימוש בעץ בלבד, בסגנון שושלת טאנג המסורתי. על כי הסגנון הזה השתמשו בבנייה כאן בטכניקה שנקראת "פין וגרז", טכניקה שבה לא משתמשים כלל במסמרי ברזל.

מתחם המקדשים של המנזר בנוי סביב חצר יפה, שבה גם גינה יפהפייה ומטופחת, עם שלל בריכות מסוגננות ופרחי לוטוס בשלל צבעים.


#טיפים
אולמות המקדש והגן הסיני פתוחים לביקורים ללא תשלום.

שעות הפתיחה הן בימים חמישי עד שלישי, 16:00-9:30.

כבדו את הנזירות והמאמינים שבמנזר הפעיל והפגינו איפוק.

במקום גם מסעדה צמחונית.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Y1E0vxTNN1o


ביקור במקום:

https://youtu.be/4fpt31LsgpI


הגן שמסביבו:

https://youtu.be/Yf-N6cKW0Cw
מנזר צמביקה
מנזר צַמְבִּיקָה
#על המנזר שהוא סגולה לילדים

מנזר צַמְבִּיקָה (Tsambikas Monastery) הוא מבנה לבן ויפה. מקומו בפסגת צוק געשי שחור וגדול, מעניק לו הילה מיוחדת. המקום יפה ומרשים אבל זה לא מה שמסביר כיצד הפך המנזר הזה למקום שאליו עולים לרגל, בכדי לבקש ילדים.

כן, בכל שנה, ב-8 בספטמבר, יום הקדושים המקומי, נוהגות נשים רבות להגיע לכאן ולזחול על ברכיהן יחפות, במעלה המדרגות אל הכנסייה של המנזר. בעיניהן זוהי סגולה בדוקה, למתקשות ללדת, בכדי להכנס להריון ולזכות בילד. המסורת ברודוס וביוון היא שכל תינוק שנולד תודות למנזר, נקרא צַמבּיקו ותינוקת שנולדה בהשראת המנהג, זוכה לשם צַמבּיקה.

אל הגבעה, שממוקמת ממש מעל חוף צמביקה הנהדר שבמזרח האי, עולים בכביש בטון ארוך, שמטפס עד לחניון. גם אם אינכם מבקשים עוד ילד, עלו אל החניון ועל 350 המדרגות שמובילות ממנו ועד לראש הגבעה. המנזר הביזנטי, עם רצפת הפסיפס היפה שלו, המעיין הקטן והנוף המרהיב שנשקף מסביב - כל אלו יותר משווים את המאמץ.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/tfcP7Q_H_Ag
מנזר אלג'ה
מנזר אלג'ה
#על המנזר השוכן בתוך מערה

כ-20 קילומטרים מהעיר ורנה, בקצהו המערבי של פארק הטבע "חולות הזהב" ושעת הליכה מחוף "חולות הזהב" עצמו, נמצא מנזר אלג'ה (Aladzha Monastery) - מנזר בולגרי מפורסם שחצוב בסלע ומציע שיעור קצר בהיסטוריה של האזור.

זהו מנזר נוצרי אורתודוקסי קדום, שנחצב ע"י נזירים בתוך מערה והפך את הצוק הגבוה לכנסייה מרשימה במיוחד. מדובר באתר ארכיאולוגי מסקרן ומיוחד, שבו תוכלו לראות את שרידיו המרשימים של מנזר המערות שנחצב בהר, מבפנים ומבחוץ.

מנזר אלג'ה נחצב, ככל הנראה, עוד לפני המאה ה-10. הוא בנוי בכמה מפלסים, על פני מצוק בגובה של כ-25 מטרים. נזירים התגוררו כאן בעיקר מהמאה ה-12 עד המאה ה-18 כששיא הפעילות בו הייתה במאות ה-13 וה-14, עת נזירים רבים אכלסו את המנזר. במאה ה-16 הוא ננטש כמעט לגמרי.

זהו אחד ממנזרי הסלע היפים ביותר באירופה והידוע ביותר ממנזרי הסלע שלאורך חופי הים השחור הבולגרי.

בעיני תושבי הסביבה נחשב גם היער שמסביב למנזר למקודש. זו אחת הסיבות לכך שהמנזר שרד בצורה טובה יחסית ולא הושחת, גם לא בעת השלטון העות'מני המוסלמי.

בשנת 1927 הוכרז המנזר, שבתקופת האימפריה הבולגרית השנייה היה מרכז רוחני רב חשיבות, כמונומנט היסטורי. ב-1968 הוא הוכר כמונומנט לאומי בולגרי, בעל חשיבות ארכיאולוגית ותרבותית ראשונה במעלה.

זו חוויה מהנה מאוד לטפס אל המנזר בשביל הצר שמוביל אליו ולבקר במערות שבהן הוא שוכן. מסביב תראו נופים טבעיים של יערות ומצוקים, שחובבי הטבע יאהבו מאד וגם הילדים ייהנו מהם מאד.


#מה אפשר לראות כאן?
ביקור במנזר העתיק מזכיר הרפתקה במערות, מחילות וחורבות עתיקות בנוסח אינדיאנה ג'ונס. המנזר חצוב עד גובה של קרוב ל-40 מטרים. תוכלו לראות בו את תאי ההתבודדות וחדרי המגורים של הנזירים, את הכנסייה העתיקה ולצידה את הקריפטות, הקטקומבות ומערות הקבורה של הנזירים.

לצד הכנסייה תראו במנזר החצוב גם את חדר אוכל והמטבח של הימים ההם, לצד החדר התת קרקעי ושפע הפרסקאות היפים שבקפלה המרכזית, אותם ציורי הקיר המרהיבים והפסיפסים יפים שהצליחו לשרוד על הקירות ובולטים כאן במיוחד.

יש במקום מוזיאון מעניין, שבו ניתן ללמוד על ההיסטוריה של המנזר. בחוץ נמצא אזור החווה, שבו עבדו הנזירים וגידלו מזון לצרכיהם. שביל קצר ונחמד ממערב למנזר, מוביל אל חלקת יער קטנה עם מערות קבורה עתיקות של הנזירים.


#טיפים
דמי הכניסה לא יקרים.

המיצג האורקולי "אגדות מנזר אלג'ה" (Legends of Aladzha Monastery). מוצג כאן בתוספת תשלום, בימים ראשון או רביעי בין החודשים מאי לאוקטובר.

שעות הפתיחה: מאי עד אוקטובר ימי שלישי עד שבת בין השעות 9:00-21:00, נובמבר עד אפריל ימי שלישי עד שבת בין השעות 9:00-17:00.

המנזר סגור בשבתות ובימי ראשון.


מבט פנימה לכנסיית המערות:

https://youtu.be/J0TzshQMwbc


וגם הסביבה:

https://youtu.be/D4K2BnXj0os
מוני פרופיטי איליה
מוֹנִי פְּרוֹפִיטִי אִילְיָה
#על המנזר שבראש ההר הגבוה של סנטוריני


מנזר מוֹנִי פְּרוֹפִיטִי אִילְיָה (Moni Profiti Ilia) שוכן על ההר הגבוה ביותר בסנטוריני, הר פרופיטיס איליאס, בגובה של 565 מטרים מעל פני הים.

המנזר שצורתו הייתה כשל מבצר, הוקם בתחילת המאה ה-18 והוא נחשב מהקדומים שפעילים כיום באי פירה. הדרך אל המנזר, שנמצאת בין הכפרים פירגוס וקאמארי, עוברת בכרמים של ענבים ליין ובנופים סלעיים יפים.

היסטורית, במאה וחמישים השנים הראשונות לקיומו היה למנזר הזה תפקיד כלכלי של ממש באי. בבעלותו הייתה ספינה, שהסיעה סחורות ממנו ואליו ויצרה הכנסה ועושר רבים למנזר. במחצית השנייה של המאה ה-19 הוא החל להתדרדר ורעידת האדמה של 1956 פגעה בו גם היא קשות.

מחצר המנזר יש תצפית מלמעלה, על כל האי שמסביב. בתוך המנזר תוכלו לראות את המוזיאון לפולקלור, שבו ניתן לראות כתבי יד עתיקים, אִיקוֹנִינִים נוצריים מתקופות קדומות ובמיוחד מהתקופה הביזנטית. יש בדרך כלל גם תצוגה והדגמה של מקצועות עתיקים, כמו ייצור נעליים, דפוס והכנת נרות. הנזירים גם סוחרים ביינות ממיטב התוצרת של יקבי האי.

#טיפים
בנות - הגיעו עם מכנסיים ארוכים. למנזר קוד לבוש קפדני ומכנסיים קצרים לא יתקבלו כאן יפה.

מנזרים

מנזר קיקוס
מנזר קיקוס
#על המנזר ההררי היפה בקפריסין

מנזר קיקוס (Panagia tou Kykkou), או בשמו המקומי "פאנאיה טו קיקו", הוא אחד מהמנזרים המפורסמים ביותר של קפריסין. הוא נבנה בשנת 1100 על הפסגה, בגובה של 1318 מטרים על הר ברכס הרי הטרודוס. שמו השני הוא "מנזר הבתולה הקדושה" והוא מוקדש לאמו של ישו - מריה.

אתם ודאי נהנים ממראה עיניכם. המנזר אכן יפה להפליא, אבל היסטוריה לא פשוטה יש למנזר הזה, שכן הוא נפגע כמה וכמה פעמים משריפות ושוחזר מחדש.

שימו לב לציורי הקיר היפים המעטרים את הקירות, אל הפסיפסים המשובצים והריצוף שעשוי מלוחות גרניט. ציורי הקיר הצבעוניים מתארים דמויות ואירועים מהברית החדשה. עוד שימו לב לפעמון ענק שנמצא בו - הוא ניצב כאן החל מהמאה ה-15 וצלצוליו נשמעים למרחק רב - אמצעי הכרחי באזור הררי שבו הכפרים נמצאים במרחק רב מהכנסייה.

במתחם של המנזר מוזיאון עם 3 אולמות ובהם מוצגים ארכיאולוגיים שנמצאו בחפירות שברחבי האי. המוצגים מכילים אִיקוֹנוֹת נוצריות, כלומר ציורי קדושים, אביזרי דת ומסמכים היסטוריים דתיים - מרביתם מהתקופה הביזנטית.

על הפסגה שעליה נמצא המנזר תוכלו לראות נוף מרהיב. שם, במקום שנקרא ת'רוני (Throni), במרחק לא רב מהמנזר, תוכלו לראות את קברו של הארכיבישוף מקאריוס, נשיאה הראשון של קפריסין.


#טיפים
הצילום אסור - אסור לצלם בתוך המבנה.

קוד לבוש צנוע - בכנסייה יש להקפיד על בגדים צנועים.


ביקור במקום:

https://youtu.be/wjPEOoNkbtI


ועוד אחד:

https://youtu.be/JafMZ2g1HeY
מנזר אנקרנסיון
מנזר אנקרנסיון
#על המנזר האבן עם הלבנים האדומות שיש בו המוזיאון

המנזר המלכותי אנקרנסיון (Real Monestario de la Encarnación) נוסד בשנת 1611, על ידי אשתו של המלך פיליפה השלישי, מרגריטה האוסטרית. הסגנון שלו צנוע ומאופק והוא לא ראוותני ומנקר עיניים. המנזר משלב בנייה של לבנים אדומות ואבן, דבר שאפיין רבים מהבניינים בספרד של אותה התקופה.

לאחר שריפה שכילתה את כולו, בשנת 1767, חודש עיצוב הפנים של המקום בידי המעצב ונטורה רודריגז ועד היום הוא נשאר כמו שהיה אז. החזית של המבנה, אגב, הייתה החלק היחידי שנותר מהמבנה המקורי.

בתוך המנזר יש מוזיאון ובו יצירות אמנות ופסלים מעניינים, שניתנו לו במתנה ממלכי ספרד. דלת הכניסה למוזיאון נמצאת באגף השמאלי וקל לפספס אותה, אם לא יודעים.

היכנסו לתוך המוזיאון ותוכלו לחזות באוסף הציורים, השייך לאסכולת מדריד מהמאה ה-17. במיוחד מעניינים כאן הציור "חילופי המסכות על אי הפסיון" של ואן דר מוילן (Van der Mueulen), והציור "יוחנן המטביל" של רִיבֵּרַה (Ribera).


מבט מקרוב על מנזר אנקרנסיון:

https://youtu.be/-IYbcLtll0w


ותפילה קסומה דרך החלון:

https://youtu.be/UJ_dZc18LuI
מנזר נובודביצ'י
מנזר נובודביצ'י
#על מנזר הנשים החשוב והיפה במוסקבה

מנזר נובודביצ'י (Novodevichy Convent) הוא מנזר לנשים, שבו שוכנו גם נשות הארמון לאורך ההיסטוריה של המאה ה-16. עיצובו הושפע מזה של הקרמלין וניתן לראות זאת במיוחד במגדלי החומות ובחומות המנזר עצמן.

"מנזר הנשים החדש" נוסד בשנת 1524, בידי הצאר ואסילי השלישי, בכדי לשמש כבית לנזירות. הקתדרלה הלבנה שבמתחם, זו עם בצלי הזהב בראשה, היא מאותה בנייה מקורית. היכנסו אליה כי בפנים היא לא פחות יפה.

לאורך השנים המנזר הזה עבר גלגולים שונים. אם במשך תקופה מסוימת שוכנו כאן חלק מנשות הצארים, בהמשך ההיסטוריה הוא היה גם מקום קבורה, מקום חלופי למגורי משפחת הצאר ובהמשך גם בית ספר ללימודי דת. במנזר שכאן גם נדרו אריסטוקרטים רוסיים רבים את נדריהם, מה שפרסם אותו בתור המנזר של בני האצולה.

במאה ה-17 התווספו למנזר בניינים נוספים בסגנון הבארוק. אז נבנה כאן מגדל הפעמונים הגבוה, שהפעמונים בו הם המקוריים, אלו שהוצבו כאן אז. בתחתיתו של המגדל הייתה בעבר כנסיה.

יוזמת ההרחבה של המאה ה-17 הייתה, אגב, סופיה רומנובה. היא שלטה במשך שבע שנים על רוסיה, עד שאחיה, פטר הגדול, הגיע לגיל בגרות והפך לצאר. בהמשך, אגב, הוא הדיח אותה מהשלטון וכלא אותה במנזר הזה, שבו היא נשארה עד מותה.

ההיסטוריה של המנזר ממשיכה, כשבשנת 1812 הוא נכבש על ידי חיילי נפוליאון. הם ניסו להצית את המתחם, אבל הנזירות הצליחו להצילו ברגעים האחרונים. בהמשך ההיסטוריה הוא שימש תקופה כבית כלא, ובתקופה הקומוניסטית אף הפך למוזיאון.

לא רבים יודעים שהאגם הסמוך למנזר נובודביצ'י, היווה לפי האמונה את ההשראה ליצירתו של צ'ייקובסקי "אגם הברבורים". ביקור במנזר, כדאי שישלב ביקור גם באגם המקסים ובאזור הירוק והשליו שבו הוא ממוקם.

מאז שנת 2004 המנזר הוא ברשימת נכסי העולם של אונסק"ו. בזכות התאורה הנפלאה שלו וההשתקפות במימי האגם, המנזר יפה במיוחד בשעות הלילה.


#טיפים
ראו גם את בית הקברות נובודביצ'י, שבצידו השני של האגם. זהו בית קברות מעניין ושווה ביקור.

הגיעו לקראת שקיעה ואז תיהנו גם מהמנזר ביום וגם בערב בו הוא מואר באור נהדר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/RZiyqO2POUE


ועוד מבט:

https://youtu.be/WxxG8emCPGQ


הדרכה:

https://youtu.be/XPVxdKa3oxY


אגם הברבורים שלידו:

https://youtu.be/8XBDHsHWuJE
בית הקברות נובודביצ'י
בית הקברות נובודביצ'י
#על בית העלמין שהוא מוזיאון לפיסול

בית הקברות נובודביצ'י (Novodevichy Cemetery), הסמוך למנזר בשם זה, הוא בית עלמין ציורי ויפה להפליא. בו מצאו מנוחה אחרונה גדולי האומה הרוסית ואנשי האליטה הרוסית והסובייטית, מאז המאה ה-19 ועד ימינו.

בית הקברות הזה נחשב לשני בחשיבותו ברוסיה, אחרי בית הקברות שבחומת הקרמלין. המקום מרהיב וטובל בגן פורח. בתור מצבות ולידן פזורים בו המון פסלים מרשימים ויפים, של מיטב אמני רוסיה.

בין השאר קבורים כאן גדולי האומה הרוסית, כמהפכנים, פוליטיקאים ואנשי שם. לצידם קבורים כאן ידוענים ומפורסמים רוסיים רבים, ביניהם ספורטאים, שחקנים, מדענים, מוסיקאים, סופרים, שחקנים וגיבורי צבא.

אבל תמצאו כאן גם קברים של רוסים עשירים ופחות מוכרים, שהיה בידיהם מספיק ממון בכדי לרכוש חלקה ולהיקבר במקום.

מעבר לאישים הקבורים בו, דומה שבבית הקברות המדהים הזה מתחרים הקברים על כתר המקוריות, הגודל, העיצוב והפאר. זאת באמצעות הפסלים הנהדרים, גינון מוקפד, עיצוב מהודר ותחזוקה מעולה. כל אלה הופכים את המקום לאטרקציה תיירותית מלאת אסתטיקה ויופי.

בין השמות המפורסמים שקבורים כאן נוכל למצוא את המנהיגים והמדינאים ניקיטה חרושצ'וב, אנדריי גרומיקו ובוריס ילצין, הסופרים ניקולאי גוגול, מיכאיל בּוּלְגַקוֹב ואנטון צ'כוב, המלחינים סרגיי פרוקופייב ודמיטרי שוסטקוביץ', ענק התיאטרון סטניסלבסקי (מי שפיתח את שיטת סטניסלבסקי), המשורר ולדימיר מאיאקובסקי, אחד מחלוצי הקולנוע סרגיי אייזנשטיין וגיבורי מלחמה רבים דוגמת מולוטוב, שעל שמו נקרא בקבוק התבערה המפורסם.

לא פעם אפשר לראות כאן מפורסמים רוסיים של היום, הבאים לפקוד את קברי יקיריהם או להזמין לעצמם קבר, בבית העלמין שעדיין פעיל ומתרחב.


#טיפים
הקדישו שעתיים לסיור כאן ובמידת האפשר עם מדריך.

בכניסה יש מדריכים שניתן לקחת ויכוונו אתכם אל הקברים המעניינים של המפורסמים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/UT0U-ePs8cQ?t=7s


וביקור כאן

https://youtu.be/bzac51rWJyM


מנזר פדרלבס
מנזר פדרלבס
#על המנזר מימי הביניים של ברצלונה

מנזר פדרלבס, שנבנה בשנת 1327, הוא אחת מהדוגמאות הבולטות ביותר לסגנון הגותי-קטלאני ויאפשר לכם הצצה קסומה לחיים שהתנהלו כאן לפני מאות שנים.

המנזר נוסד בשנת 1326, על ידי המלך ג'יימס השני מאראגון עבור אשתו אליזנדה דה מונטקאדה (Elisenda de Montcada). אראגון הייתה קהילה אוטונומית שישבה בצפון-מזרח ספרד. המבנה שימש את המסדר הפרנציסקני, שהורכב בעיקר מבנות אצולה. המלכה סיפקה למנזר שורה של זכויות יתר ופריבילגיות. בעבור אליזנדה נבנה גם ארמון שסופח למנזר, שם היא התגוררה לאחר מות בעלה בשנת 1327. כעבור 40 שנה, היא מתה שם בשנת 1367. שרידיו של הארמון התגלו בשנות השבעים.

במהלך המרד הקטלני (1640) גורשו הנזירות, אך מאוחר יותר הן חזרו. עד היום מספר לא גדול של נזירות עדיין מתגוררות במתחם. אחד החדרים המקסימים שפתוחים לביקורי תיירים הוא התא היומי של המלכה - המקום שבו היא למדה, התפללה, תפרה והעבירה את רוב שעות היום. המנזר הוכרז כאנדרטה לאומית בשנת 1991.

החל משנת 1993 הפך המנזר לביתו של אוסף הציורים "טייסן בורנמיזה" (Thyssen-Bornemisza). במוזיאון תוכלו ללמוד על סיפורי החיים של הנזירות שחיו בו בעבר. לראות את הרהיטים בהם השתמשו, כלי האוכל, חפצי הקדושה, הציורים, הפסלים, המסמכים ועוד. היום המוזיאון מציג אוספים ממוזיאון ההיסטוריה של ברצלונה סיטי.

אם שמתם לב לריצוף שבור ברצפה, דעו שכנראה נשבר על ידי תותח כבד בזמן הכיבוש של נפוליאון בשנת 1809. המנזר היה מוגן במקור על ידי שורה של קירות, אך היום נותרו בו רק שני מגדלים ושער אחד.

כדאי לשים לב גם לגנים היפים שמחוץ למנזר ולמזרקה שעומדת במרכז החצר שלו.

מבט מקרוב על המנזר:
https://www.youtube.com/watch?v=ps5wuPqXunc
מנזר איוס נאופיטוס
#על המנזר שנבנה אל תוך ההר

לא פחות מאוצרותיו המופלאים, הכוללים פרסקאות ואִיקוֹנוֹת מהמאה ה-12, מנזר איוס נאופיטוס (Agios Neophytos) התפרסם במתחם הסגור שלו, שנחצב לתוך ההר.

הכל התחיל בשנת 1159, כשהנזיר איוס נאופיטוס (Agios Neophytos) מצא לו מערה טבעית קטנה, על הגבעות. הוא חי בה כמה חודשים וכשווידא שהאזור שקט, הוא החל לחפור בה את הפתח ויצר בה את תא הנזיר שלו, קפלה קטנה לחיות בה. לאחר שנאופיטוס חפר במו ידיו מערה טבעית, הוא החליט לחפור כך גם כנסייה. לפיכך הוא יצר בסופו של דבר, שני חללים בהר. אחד הוקדש לצלב הקדוש ובשני הוא התגורר ובסוף חייו נקבר ושם הוצבה המצבה שלו.

כך הוקם המנזר, השוכן 10 קילומטרים מפאפוס, בשנת 1159, בידי נאופיטוס, שזכה להיות סנט נאופיטוס. הוא התפרסם גם בחייו הארוכים וחי במנזר שייסד, עד גיל 85, כשבהדרגה נאספים סביבו נזירים נוספים. כך הוא היה לאחד האנשים המרכזיים בכנסייה הקפריסאית של אותם ימים.

הכנסייה הראשית במנזר נבנתה 200 שנה לאחר מותו של סנט נאופיטוס והוקדשה לבתולה מריה. את הפרסקאות, ציורי הקיר שבה, צייר הצייר המפורסם תאודורוס אפסבדיס (Theodoros Apsevdis). בכנסייה הראשית של המנזר ניתן לראות גם אִיקוֹנוֹת ביזנטיות עתיקות. יש גם מוזיאון עם מוצגים שונים מהתקופה הביזנטית ומתקופות קדומות אף יותר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Chd8FULBQFY
המנזר הדומיניקני
#על המנזר עם הנזירות המזמרות

שלווה, הוד וקדושה ממלאים את הרובע הקתולי של פירה ואם אתם ישנים בסמוך, לא תוכלו שלא להתעורר מצלצול הפעמונים הנמרץ של יום ראשון בבוקר. אל תתעצבנו. קומו ושימו את צעדיכם לעבר הפעמונים הללו.

די מהר תגלו שברובע הקתולי של פירה נמצא המנזר הדומיניקני (Dominican Convent), או בשמו המלא "הכנסייה הקתולית של הנזירות הדומיניקניות" (Catholic Monastery of Dominican Nuns). זהו מנזר שנולד בסוף המאה ה-16. בתחילה הוא נבנה על סלע סקארוס, אך במאה ה-19 הוא הועבר לכאן, לעיירה פירה.

במנזר המרשים הזה מתגוררות 12 נזירות, בנות לאומים שונים, שהגיעו לכאן מפינות שונות בתבל. לא פעם כשתעברו ברחוב הצמוד למנזר, אתם עשויים לשמוע את שירתן הנפלאה של הנזירות המתפללות - חווייה מיוחדת במינה, שהלחנים בה שונים מאלה שמושרים בכנסיות אחרות בעולם.

ברור, עם זאת, שכמו מרבית התיירים, גם אתם מתפעלים ממבנה הבארוק היפה שבו שוכן המנזר. אכן מבנה מיוחד ופנינה אדריכלית יפהפיה בלב הרובע, המאוכלס כולו במבנים נהדרים ובמספר מבני דת מהייחודיים והמרשימים בסנטוריני כולו.

בצידו השמאלי של המנזר יש גם כנסייה שנקראת כנסיית רוזריו (Rozario church), שמוקדשת לבתולה מרוזארי. גם היא יפה במיוחד ומציעה אדריכלות מסורתית מרהיבת-עין, המשלבת בין אלמנטים בארוקיים ומרכיבים קיקלאדיים, המזכירים את הבנייה באיי יוון הקיקלאדיים, שעליהם נמנה סנטוריני. בכנסייה זו ניתן להתרשם, בין השאר, מעבודות העץ הנהדרות, שמדגימות את יכולתם של אמני ימי הביניים היווניים בתחום זה.

המנזר, שעד לרעידת האדמה של 1956 הכיל בית חולים של הנזירות, הסב מאז כמה ממבניו למשרדים, חנות שטיחים וגסטהאוז, אכסניה למטיילים.


קבלו תפילה אופיינית בקפלה שבמנזר:

https://youtu.be/ifXPGCCCnG0
אגם נובודביצ'י
#על האגם המקסים שליד המנזר

אגם נובודביצ'י (Novodevichy lake), שנמצא בסמוך למנזר נובודביצ'י, הוא אגם נפלא, המאפשר פיקניק רגוע על ידו.

לא רבים יודעים שהאגם הסמוך למנזר נובודביצ'י היה ההשראה ליצירתו של של צ'ייקובסקי "אגם הברבורים".

ואגב, האגם הזה יאפשר לכם כמה מהצילומים היפים בעיר. מיצאו מקום על הגדה הרחוקה שלו, בצד הצופה אל המנזר והתחילו לצלם. שעות הצילום היפות ביותר כאן הן בשקיעה, עת השמש השוקעת שופכת אור קסום על הבצלים המוזהבים ונותנת לו מראה ציורי במיוחד.

באחד מצדדיו של האגם תוכלו לראות בית קברות ייחודי ומעניין, שבו תוכלו לבקר ולטייל בינות לקברים היסטוריים.


#טיפים
השתדלו להגיע בסמוך לשקיעה, השעה הרומנטית והיפה ביותר כאן.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/8XBDHsHWuJE
מנזר פו לין
#על המנזר המודרני עם בודהת הענק

המנזר הבודהיסטי פו לין (Po Lin Monastery) הוא מנזר שנמצא בנגונג פינג (Ngong Ping Plateau), בגובה של 518 מטרים.

המנזר מכיל את פסל הבודהה העשוי ברונזה, הגדול ביותר באסיה ומפסלי הבודהה הגדולים בעולם. הפסל מסמל את היחסים ההרמוניים שבין המשולש של האדם, הדת והטבע. הוא מושך אליו תיירים רבים.

במנזר, המהווה מוקד מרכזי לתיירים, נמצא גם מקדש, הממוקם למרגלות פסל הבודהה הענק. המנזר עצמו הוקם ב-1906, קיבל את שמו בשנת 1924 ונפתח לביקורים בשנת 1970.


#טיפים
הכניסה למנזר והעליה אל הפסל היא חופשית.

ביקור במקדש שמתחת לבודהה - בתשלום סמלי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yp4oBvjoVL0


ומהאוויר:

https://youtu.be/UHuj0P76g24
וַארְלָאם
#על המנזר שהקימו שני האחים

מוֹנִי וַארְלָאם (Varlaam), או מנזר וארלאם, הוא אחד מהמנזרים התלויים של מטאורה (Meteora). זהו המנזר השני בגודלו במטאורה.

הקימו אותו במאה ה-16 שני אחים מהכפר יוֹאָנינָה, תאופאניס ונקטאריוס אפסאראדס, במקום שבו השתכן במאה ה-14 נזיר בשם ורלאם, שהתבודד כאן וחי חיי פרישות.

המנזר מוחזק על ידי נזירים. בחדר האוכל שלו יש היום מוזיאון שבו מוצגים אוצרות דת ויצירות אמנות חשובות. בין המוצגים כאן גם בגדי הכהונה של הנזירים ואביזריהם מתקופת הרנסאנס. ניתן לבקר כאן גם במטבח העתיק ובאולם בית החולים של המנזר.

בווארלאם, שיושב מתחת למוני מאגלו וממוקם מול "המטאורון הגדול", יש ציורי קיר יפים ומיוחדים. ציור קיר מפואר במיוחד מעטר מאז שנת 1548 את הכנסייה המרכזית שלו, הקתוליקון.

את הכנסייה הראשית, הקתוליקון, הקימו ב-1544 במקום שבו שכנה בעבר קפלת "שלושת הבישופים", על שם מייסדי המנזר - ורלאם והאחים אפסאראדס. הוא מוקדש לכל הקדושים ויש לו צורת צלב יווני. ב-1548 עוטר הקתוליקון, כשעל כיפתו נראה ישו. על אחד מקירות המבנה מתוארת צליבת ישו ועל קיר אחר תנומת הבתולה.

משני צידי הכניסה לקתוליקון נראות דמויותיהם של קוסמאס הקדוש ויוחנן מדמשק. על הנרתקס (Narthex) הגדול, מבואת הכנסייה שעוטרה שנים אחר כך, יש פרסקאות עם תיאורי יום הדין ותמונות מחיי יוחנן המטביל.

גם מחוץ למנזר יש פריטים מעניינים. ביניהם מוצגת במנזר חבית גדולה מהמאה ה-16 ששימשה לאחסון מים באותם ימים. עוד מוצגת הרשת המקורית שהשתמרה עד היום ובעזרתה עלו וירדו הנזירים הראשונים מהמנזר שעל הסלע. כיום, משתמשים בסל דומה, בכדי להעלות ולהוריד מזון וציוד, אך לא בני אדם.


#טיפים לכל המנזרים
השתדלו להגיע מוקדם בבוקר, עם פתיחת המנזרים ב-9:00

#שעות פתיחה
בקיץ: 09:00-16:00
בחורף: 09:00-15:00
בכל השנה בימי שישי סגור.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/XcjdFQSDRac


ומרחוק:

https://youtu.be/NkwCYUy6NBY


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.