» «

מנזר חרונימוס

מנזר ז'רונימוש
מנזר זֶ'רוֹנימוּש
#על המנזר הפופולרי של ליסבון וקברו של וַאשְקוּ דָה גַאמָה

מנזר זֶ'רוֹנימוּש (Jeronimus Monastery), או חרונימוס כמו שאומרים הספרדים, הוא מנזר שנבנה במאה ה-15 כבית תפילה לנזירים והיה לאתר הפופולרי ביותר בעיר ליסבון.

המנזר הוקדש במקור לנזירי מסדר סנט ג'רום. הוא נבנה בשנת 1459 ותוכלו לראות בו שלל עיטורים מעולם הספנות והים, מעיטורים המדמים חבלים וחלקי ספינות ועד פסלים של מפלצות ימיות, אלמוגים, דגים ועוד.

אבל עיקר פרסומו של המנזר בא לו מהעובדה שבכנסייה שבתוכו קבור אחד מגדולי בניה של פורטוגל - הימאי ומגלה הארצות, שאנו מכירים בתור ואסקו דה-גמה, אבל שמו המדויק הוא וַאשְקוּ דָה גַאמָה. הוא היה הספן הראשון שהצליח להגיע מאירופה אל יבשת הודו, דרך הים. בכך ביסס נתיב סחר ימי בין היבשות והפך את פורטוגל לאימפריה ימית אדירה בימי הביניים.

ממגלה הארצות של סוף ימי הביניים הפך דָה גַאמָה עם השנים לדמות המפורסמת והמזוהה ביותר עם פורטוגל. קברו נמצא בכנסיית סנטה מריה המרהיבה, שנבנתה במאה ה-16, בתוך המנזר. במהלך השנים מאז שנקבר כאן דָה גַאמָה ובזכות קרבתו של המנזר לנהר הטז'ו, נהגו ספנים רבים להגיע ולהתפלל כאן, בטרם יצאו להפלגות המסוכנות.

ובשל קרבתו לנהר הטז'ו, ימאים רבים שחיפשו מעגן בטוח ומחסה מרוחות נהגו לעצור במקום ולהתפלל להצלחתם לפני היציאה למסע הימי.

גם אתם, אל תתנו לתור הארוך שמשתרך בכניסה למנזר לרפות את ידיכם. המקום הזה, יצירת מופת אדריכלית, שווה כל דקה!


#אדריכלות הכנסייה והסגנון המנואליני
מנזר ז'רונימוס הוא יצירת מופת של ממש, שיא האדריכלות המנואלינית, זרם אמנותי בארכיטקטורה, שנקרא על שם מלך פורטוגל מנואל ה-1.

הכנסייה מעוטרת בסגנון הידוע כסגנון המנואליני, הסגנון המיוחד הזה שרואים היטב בעיקר בחזיתה של כנסיית המנזר ובחצר הנזירים הפנימית. מדובר בסגנון עיצובי גותי, שקרם עור וגידים בפורטוגל של המאה ה-16, בימי המלך עמנואל ה-1. לכן הוא נקרא גם על שמו של המלך "אדריכלות מנואלינית".

המאפיינים של הסגנון הם, בין השאר, אדריכלות מצועצעת ומרובת עיטורים. הסגנון הזה נוצר בהשראת המסעות הימיים המפוארים של המגלים הפורטוגזיים הגדולים. הוא מאופיין בשפע של תבליטי קונכיות, חבלים, דייגים ואוניות.

הודות להיותו מופת לאדריכלות המנואלינית, הוכרזו המנזר המרהיב והחצרות שלו, כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.


#חצרות המנזר המפורסמות
צאו מהכנסייה אל החצרות הנהדרות שמסביב, שגם הן תרמו לחשיבותו ולהכרזתו כאתר מורשת עולמית. במיוחד מפורסם הקלויסטר (מלטינית: claustrum), החצר המרובעת והמוקפת מכל צדדיה בקשתות (ארקדות). במרכזה של החצר יש רחבה שבה גינה ופסלים. חצר ה"קלויסטר" של מנזר ז'רונימוש נחשבת לאחת החצרות היפות מסוגה בעולם.

עיצרו כאן לרגע את הסיור, נוחו קצת וקחו שאיפה של אוויר מהנהר ומהגינה של המנזר. אתם נמצאים בעיר מיוחדת ונעימה. התענגו על הרגע!


#הקברים במנזר
חוץ מקברו של הספן וַאשְקוּ דָה גַאמָה, או וסקו דה גמה, האיש שפתח עבור פורטוגל את הדרך לאוקיינוס ההודי, קבור כאן גם הסופר הלאומי שלה, קמואש. הוא ידוע בתור מי שבין השאר חיבר את האפוס הלאומי “הלוזיטאנים”.

בנוסף לשניים החשובים הללו קבורים כאן, מסביב למזבח הכנסייה, גם רבים ממלכי פורטוגל במהלך הדורות.


#טיפים
כמו לכל המוזיאונים בליסבון, גם לכאן הכניסה בימי ראשון עד השעה 14:00, היא בחינם. הגיעו מוקדם!


הנה הצצה למנזר:

https://youtu.be/Jsz0Wc9zSaI
מוזיאון המרינה
מוזיאון המרינה, המוזיאון הימי
#על מוזיאון יורדי הים שבמנזר ז'רונימו

באגף המערבי של מנזר ז'רונימוש נמצא מוזיאון המרינה (Museu de Marinha). אם אתם חובבי ספנות וימאות, הגעתם למקום הנכון. כחובבי ים תוכלו לראות במוזיאון הזה מגוון גדול ומרשים של פריטים ימיים מעברה הימי המפואר של פורטוגל ולגלות כיצד היא שלטה פעם בנתיבי המסחר הימיים אל המזרח.

יש כאן אמצעי ניווט עתיקים, דגמי סירות ואניות מתקופות שונות, פריטים היסטוריים מתולדות ההפלגות הפורטוגזיות ומעידן התגליות ועוד. תוכלו ללמוד הרבה, גם על הצד הטכני של הספנות העתיקה בימי האימפריה הפורטוגזית וגם על הרוח והנפשות הפועלות בהנעה של התהליכים ההיסטוריים של גילוי הצירים הימיים לכל מקום בעולם.


הנה הצצה מקרוב:

https://youtu.be/gfWF9pmaFYU


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.