» «

מעיינות

שבעת המעיינות
שבעת המעיינות
#על אתר הטבע עם האגם והמנהרה

עמק שבעת המעיינות, אֶפְּטָה פִּיֵיס (Epta Piges) הוא מקום ירוק לאוהבי טבע, המשלב אגם קטן, הניזון ממימי 7 מעיינות, עם בעלי חיים שחיים ומסתובבים בו בחופשיות. כל זאת בינות לצמחיה העבותה המציעה מקום נפלא לבילוי שליו ורגוע.

אֶפְּטָה פִּיֵיס שפירושו ביוונית “שבעה מעיינות”, הוא היום פינה טבעית, בוסתן ים תיכוני מהנה, אבל מקורו בסכר קטן, שבנה כאן השלטון האיטלקי, על מנת שיוכל להשקות את השדות של קולימביה.

אל אתר הטבע הזה תוכלו להגיע בקלות בתחבורה ציבורית. בכניסה אליו תראו טברנה קטנה שאחריה תוכלו להגיע לנביעה קטנה עם 7 מפלים זעירים ובהם שטים אווזים מעטים.

העמק הפסטורלי הוא נווה מדבר קטן שמעניק חוויה קרירה ונעימה, אפילו בקיץ החם של רודוס. המים הזורמים מהמעיינות יוצרים כאן אגם זעיר, שמגיעים אליו בהליכה בין העצים, או דרך מנהרה צרה וארוכה, שהיא מעין נִיקְבָּה, מוליך מים שנבנה על ידי האיטלקים, להולכת המים לשדות.


#אל המעיינות
כן, אל האגם תוכלו להגיע בשתי דרכים, לפי טעמכם: או בהליכה בדרך שעל שפת הנחל או בצעידה בתוך מים, בנִיקְבָּה החשוכה ובסגנון שמזכיר סצנה מסדרת הסרטים של "אינדיאנה ג’ונס".

אם תבחרו בצד ימין, בצידו של השביל המוביל לאגם הנעלם, תגיעו בהליכה פשוטה לאגם ולמעיינות, פינת הקסם של המקום. תוכלו לראות בדרך גם טווסים שמסתובבים כאן חופשי.

אם תבחרו בצד שמאל תגלו ניקבה, מעין מנהרה חשוכה (יש שלט Tunnel), שלאורכה ניתן ללכת כ-200 מטרים, לאור הפנס שתביאו אתכם. המים יגיעו לכם לא פעם עד הברכיים.

כך או כך, לאחר הליכה רגועה על שפת הנחל או בתוך הניקבה שנחפרה בלבו של ההר, תגיעו לאגם תכלכל, עם מים קרירים וטובים לשתייה, המוקף בעצי פרי ובערבה בוכייה. הסכר שבאגם נבנה על ידי האיטלקים, בכדי לספק מים מתוקים לקולימפיה הסמוכה.

יש כאן גם חיים רבים. כל העמק הוא יער אורנים שבו משוטטים טווסים. במי האגם תפגשו גם באווזים, ברבורים וברווזים, השוחים להם בחופשיות. במקום יש גם מתקני משחק לילדים וניתן לצאת בו לטיולים רגליים.

חובבי הליכה יכולים לצאת למסלול בסביבה, שמתחיל כ-3 קילומטרים לפני הניקבה, בכרם משפחתי עתיק. משם תמשיכו בטיפוס על ההר, אל מישור עתיר עצי אורן ומשם אל הנקבה, דרך סולם מוסתר. המתכוונים לצעוד כך - נא להיוועץ במלון, או במדריך מקומי ולהצטייד בהוראות מדויקות למסלול.


#טיפים
אם אתם מתכוונים לבקר במנהרה, הצטיידו בפנסים.

הנמיכו ציפיות. יש מטיילים שלא אהבו את המקום והתאכזבו מהאגם הצנוע. אחרים דווקא אהבו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/0IGiuqkWsr4


הניקבה:

https://youtu.be/H4XUNY26InM?t=1m27s&end=2m11s
מעיין קיומסה
באר קיומסה
#על המעין עם המים הצלולים ביפאן

קצת לפני שמגיעים למקדש מֵייגִ'י (Meiji Shrine) שברובע הרג'וקו פנו שמאלה לפינה בגינת המקדש ותגיעו לנקודה שבה תראו מעיין זעיר, באר עם מים צלולים במיוחד. היפאנים מדברים עליו כמעין שבו המים הכי צלולים ביפאן.

זוהי הבאר של קיאומסה (Kiyomasa no Edo) שהמוני מבקרים בה מאמינים שהיא נותנת כוח ומעניקה אנרגיה חיובית.

הבאר נחפרה על ידי המצביא הפאודלי המפורסם קאטו קיומאסה. למשפחתו הייתה כאן אחוזה בתקופת אדו, אם כי לא ברור אם הוא עצמו חי כאן.

הבאר הזו התפרסמה לאחר שפורסם בטלוויזיה היפאנית אודותיה והופיעו בה כמה אנשים שטענו שהמזל שלהם השתפר, מרגע שבחרו את תמונות המעיין לתמונת הרקע של הטלפון הסלולרי שלהם.

הכניסה למעיין היא בתשלום, אך לא גבוה וכל מבקר מקבל כרטיס ממוספר בכדי לראות את הבאר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/YarOlRwZwMQ
עין עבדת
עין עבדת
#על עין עבדת

עין עבדת (Ein Avdat) היא מעיין שנובע בנחל עבדת, אחד מיובליו של נחל צין. אל המעיין שנמצא בהר הנגב, מגיעים בדרך היורדת ממדרשת שדה בוקר. המעיין עצמו נמצא כ-3 ק"מ ממערב למדרשת שדה בוקר.

בזרימה שלהם יוצרים מי המעיין בריכות מים קטנות ופלג שעל גדותיו צמחייה שאליה מגיעים יעלים ובעלי חיים נוספים מהסביבה, בכדי לשתות. מהפלג יורד מפל מים בגובה של כ-15 מטרים. מהמפל נופלים המים אל תוך בריכה, שעומקה כ-10 מטרים.

הנחל עצמו יוצר קניון צר ועמוק בסלע הגיר הלבן והרך. קניון עין עבדת עצמו הוא קניון טבעי בסלע הקירטון, קניון עתיר אבני צור חומות ושחורות.

במעמקי הקניון צומחת חורשה של צפצפת הפרת, עץ שצומח בנאות מדבר ושצורות העלים שלו מגוונות יחסית.


#מה תראו כאן?
ישנם 3 מעיינות בנחל עבדת.

את עין מור, הנביעה הראשונה שנראה בקניון, תזהו ממערב לחנייה, בריכוז של צמחייה ירוקה ושיחי דקל שמסביבו. עץ אלה אטלנטית גדולה שצומח לידו הוא עתיק מאד. גיל האלה האטלנטית הזו מוערך בכ-250 שנה. המצאות העץ הזה כאן היא יותר מרמז לכך שבעבר היה האזור גשום יותר והאקלים בו היה יותר לח.

עין עבדת הוא מעיין שכבה ואחד האזורים היפים והמרהיבים שבנגב. הוא נוצר כשהגשם יורד על הרמה ומי הגשמים שלו מחלחלים דרך סדקים בשכבות הגיר והצור, עד שהם מגיעים לשכבה תת-קרקעית אטומה. בלא חלחול נוסף, המים זורמים אופקית, על גבי השכבה האטומה, עד לפתח יציאה שבאזור הקניון. כאן הם יוצרים נאת מדבר ממנה שותים בעלי חיים וצמחים רבים.

מעט מתחת לראש השביל העולה מעין עבדת נמצא עין מעריף. מעליו תוכלו לראות שרידים של מגדל מרובע, מהתקופה הביזנטית. המגדל הזה שימש את הנזירים שחיו והתבודדו כאן, לשמירה ותצפית על הקרקעות החקלאיות שלהם.

בתקופה הביזנטית התגוררו אותם נזירים, במערות שבהר. אם תיכנסו למערות תוכלו לראות חדרים שונים. בחלקם תראו גומחות בסלע, שבהם איחסנו הנזירים חפצים ובגדים, במעין ארונות פשוטים. במקום גם גרמי מדרגות, שהנזירים חצבו בכדי להגיע בקלות אל המים.

ממרפסת התצפית שבראש הקניון תוכלו לצפות על מפל עין מעריף, שמסביבו צמחייה צפופה. עין מעריף נמצא בגובה של כ-60 מטרים מעל עין עבדת. בו נמצא הערוץ העליון של נחל צין והמפל היבש שלו. בעין מעריף יש כמה מפלים ובריכות.


#טיפים
היזהרו מאד על המצוק בעין מעריף ושמרו על הילדים, שלא ירוצו קדימה. הסכנה ממשית וגדולה!

מדובר בגן לאומי, שהכניסה אליו היא בשעות מוגבלות. זאת כדי לאפשר גישה של בעלי החיים שבסביבה, אל מקור המים היחידי באזור.


הנה עין עבדת:

https://youtu.be/2rdLXhpm3OA


הטיולים במקום:

https://youtu.be/jwjjQqsBDW4


צילומים משלושת המעיינות:

https://youtu.be/A2PMr6sQTZA


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.