» «
מצפה הכוכבים של אתונה
מצפה הכוכבים של אתונה
#על מצפה הכוכבים שמעל לעיר אתונה

מצפה הכוכבים של אתונה (National Observatory of Athens או בקיצור NOA) נבנה בשנת 1842 על גבעת הנימפיאה שבעיר, ממש במקום שבו סגדו הבתולות לאלים. המצפה תוכנן בידי האדריכל תיאופילוּס הַנְסֶן ונבנה לאחר שהתקבל אישור לבנייה מהשלטונות התורכיים ששלטו אז בעיר ובאזור שמסביבה.

מצפה הכוכבים נחשב לציון דרך באתונה. הוא ממוקם אל מול הפרתנון שבאקרופוליס ושימש למחקר אסטרונומי ומטרולוגי ביוון. בימינו כולל המצפה גם את מוזיאון האסטרונומיה של העיר. מוצגים בו לקהל הרחב גם שעון אסטרונומי, טלסקופ, ספרייה ומכשור נוסף שעמד לרשות האסטרונומים במאה ה-19.

המצפה החדש הזה החליף את מצפה הכוכבים העתיק שהוקם בעיר במאה ה-5, בקו ישר עם המגדל המטרולוגי שנקרא "מגדל הרוחות", וניצב באזור של תחנת המטרו הליוטרופיון (Heliotropion), שפירוש שמה, אגב, הוא "הפונה אל השמש".


מבט מקרוב:

https://youtu.be/BzKZvn-XYIw


ובפנים:

https://youtu.be/4q1p40DTRbA
הפלנטריום של פראג
הפלנטריום של פראג
#על הפלנטריום שמציג את החלל לילדי פראג

אם אתם חובבי תצפיות וכוכבים, מדע ואסטרונומיה בכלל, הפלנטריום בפראג גדול וחדיש, תוכלו לצפות בו בתצוגות על מערכת השמש, הגלקסיות והכוכבים באמצעות טכנולוגיה חדישה ומפותחת.

הכיפה הגדולה מעוצבת כשמיים מלאכותיים ומתחתיה מופע אינטר-גלקטי מרהיב, המשתמש בפעלולי לייזר והדמיה של החלל.

בפלנטריום שפע תערוכות ופעילויות לילדים, מופע לייזר המתקיים בשעות הערב ותערוכות מגוונות. רוב הפעילויות אגב, למרבה הצער, הן בשפה הצ'כית, אם כי בחודשי הקיץ יש אירועים ומופעים בשפה האנגלית.


הנה מבט על הפלנטריום של פראג מבפנים:

https://youtu.be/Ydbj7uAQ-90
מצפה גריפית
מצפה גריפית
#על מצפה הכוכבים והפלנטריום של לוס אנג'לס

על גבעה ירוקה, משקיף על הוליווד מלמעלה ועל כוכבי השמיים מלמטה, ניצב מצפה הכוכבים גריפית (Griffith Observatory), שממוקם על הגבעה המתנשאת בחלקו העליון של גריפית פארק. עם למעלה ממיליון מבקרים בשנה, מצפה הכוכבים הזה הוא מצפה הכוכבים שמושך הכי הרבה מבקרים מכל מקביליו בעולם.

מצפה גריפית' ייקח אתכם למסע מרתק אל מערכת השמש ומסביב לעולם בכלל. את המבנה העגול והלבן שלו אפשר לראות מנקודות שונות בלוס אנג'לס ובסופי השבוע הוא מושך אליו מבקרים רבים.

המצפה הוקם בפארק גריפית על ידי קולונל וגם אסטרונום חובב בשם גריפית ג'נקינס. הוא חלם לאפשר לכל אחד גישה לתצפית בכוכבים ולא רק למדענים. זו גם הסיבה שהכניסה אליו חופשית החל משנת היווסדו בשנת 1935. כספי תרומתו של גריפית הביאו לכך שכל הפארק שמסביב למצפה הכוכבים נקרא על שמו. לפני כעשר שנים שופץ המבנה בהשקעה של כ-35 מליון דולרים.

בשנת 2006, לאחר שיפוץ שעלה לא פחות מ-93 מיליון דולר ונמשך 4 שנים, נפתח המצפה מחדש, עם פלנטריום משוכלל ואולם תאטרון קטן, מטוטלת פוקו, טלסקופ מצוין, תיאטרון ועוד. בגלריות שבמצפה מוצגות תערוכות מדעיות המסייעות להבין את השמיים, מערכת השמש והיקום.

במיוזיקל המעולה "לה לה לנד” היה מצפה הכוכבים המפורסם אחד הלוקיישנים הבולטים והיפים, שבהם בילו בני הזוג הרומנטיים. הוא גם הונצח בסרטי קולנוע רבים ויש בו אפילו אנדרטה לזכרו של השחקן ג'יימס דין, שצילם כאן סצנת קרב סכינים בסרטו המפורסם "מרד הנעורים". ובכלל, חוץ מתצפית על הכוכבים שבשמיים, מצפה הכוכבים הוא נקודת תצפית נפלאה על שלט ה"Hollywood" המפורסם, כמו גם תצפית על לוס אנג'לס כולה.


#טיפים
הביקור במצפה הוא בחינם ובסופי שבוע המקום מעט עמוס. אם תוכלו - הגיעו אליו בימי חול.

התצפית מכאן על לוס אנג'לס היא נהדרת ובעיקר בשעות הערב שבהן נפרש שטיח האורות של העיר הגדולה.


מבט מקרוב על מצפה גריפית':

https://youtu.be/YK8s70DeddM?t=5m01s
מצפה הכוכבים טיידה
מצפה הכוכבים טיידה
#על מצפה הכוכבים של טנריף

מצפה הכוכבים טיידה (Teide Observatory) לא הוקם בטנריף במקרה. בטנריף ובאיים הקנריים בכלל, שנמצאים ממערב למרוקו ושייכים לספרד, יש תנאים אופטימליים לצפייה בכוכבים. אלה תכונות האזור, כמו הקרבה לקו המשווה, האקלים היבש, המרחק מסופות טרופיות ומידות זיהום האוויר וזיהום האור הנמוכות, שתיהן בזכות מספר התושבים הקטן והיעדר תעשייה באיים.

ואכן, בקנריים יש מספר נקודות תצפית בחלל שנחשבות טובות במיוחד. ביניהן בולט במיוחד מצפה הכוכבים הגדול שליד הר הגעש טיידה שבאי טנריף, המציע תצפית מעולה ליקום.

במצפה, ששמו הרשמי הוא מצפה הכוכבים איזאניה (Izana Observatory), מתבצעים מחקרים חשובים על היקום. מוצבים בו טלסקופים מודרניים, המנצלים את היתרונות של טנריף לצורך צפייה בכוכבים שבשמיים הנקיים. למעשה, כבר מאמצע המאה ה-19 מגיעים לכאן חוקרים מכל העולם בכדי לחקור מכאן את החלל ולצפות אל מעבר לעננים.

בצד העיצובי, יש למצפה הכוכבים, בעל המבנים העגולים והכיפות הלבנות שבראשם, מראה עתידני וחללי. גם הנוף המיוחד שבאיזור הופך את המראה לתלוש מתוך סרט מדע בדיוני, משל היה התיישבות אנושית בכוכב אחר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/uq8mpynWd68

מצפה כוכבים

מרכז החלל ע
מרכז החלל ע"ש מקמילן
#על המקום בו לומדים על החלל בוונקובר

מרכז החלל ע"ש מקמילן (H.R. MacMillan Space Centre) הוא מקום לילדים ומבוגרים כאחד, שעוסק בנושאים מדעיים וטכנולוגיים הקשורים בחלל, באמצעות תצוגות חכמות והתנסות אינטראקטיבית של המבקרים, בשילוב בין ידע לחוויה, לימוד והתנסות, הבנה ומשחק.

מרכז החלל מקמילן נמצא באותו בניין שבו שוכן גם מוזיאון ונקובר, ה-MOV. תכנן אותו האדריכל ג'רלד המילטון. זהו בניין עתידני, המזכיר בצורתו צלחת מעופפת ודומה שאין מתאים ממנו לעסוק בנושאים שכאלה.

בין הנושאים שבהם תוכלו להתנסות וללמוד כאן תמצאו עניינים כמו ניווט רובוט ירחי, תכנון ספינת חלל, היכרות עם תחנת החלל הבינלאומית, מבט אל החללית אפולו 17, לימוד של החלל ומערכת השמש ושל התפתחות תעשיית החלל ותכנית החלל של קנדה.

אחת האטרקציות הפופולריות במרכז מקמילן היא סימולטור המדמה טיסה לחלל. באמצעותו ניתן לחוש כיצד מרגישים אסטרונאוטים בחלל ואיך מתנהלות טיסות בין כוכבים.

במרכז החלל יש גם פלנטריום, שבו מוצגים מופעי לייזר וכוכבים, בתצוגה פנורמית ב-360 מעלות, על כיפה בקוטר של 20 מטרים. זוהי אחת הפינות המעניינות ביותר במקום. בה ניתן ללמוד על נושאים שונים הקשורים ליקום, לגלקסיית שביל החלב ולמערכת השמש.

במקום גם מצפה כוכבים קטן, שמאפשר לצפות בכוכבים שונים וללמוד כיצד יודעים מצבעו של כל כוכב, ממה הוא עשוי.

במרכז, שהוקם ב-1968 ונקרא על שמו של תעשיין מקומי עשיר, מתקיימים גם אירועים ציבוריים והרצאות, שמטרתם להעלות את האוריינות המדעית והידע על החלל והגישה של המין האנושי אליו.וביקור במרכז החלל מקמילן H.R:

https://youtu.be/38U0I_x_tpQ


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.