» «

מקדש ג'ונגמיו

מקדש ג'ונגמיו
מקדש ג'ונגמיו
#על המקדש הקונפוציאני העתיק ביותר בעולם

גשר עץ מחבר בין ארמון צ'אנגדק גונג אל מקדש ג'ונגמיו (Jongmyo), שהוא מקדש קונפוציוס יוצא דופן. המקדש הזה מוקדש לטקסי הנצחה פולחניים, לזכר המלכים והמלכות של שושלת ג'וסון הקוריאנית. הטקסים הללו הם חלק ממסורת שהחלה כאן עוד במאה ה-14. היה זה המלך הראשון בשושלת, שהחל אז את הטקסים הללו, לאחר שאימץ את הדת הקונפוציאנית והפך אותה לדת הממלכה.

המקדש בנוי בתוך יער גדול. הוא נבנה כדי להנציח את זכרם של שליטי שושלת ג'וסון ההיסטורית (אגב, הוגים את השם במלעיל, כמו ג'ונסון). הוא הוכרז זה מכבר כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. זהו המקדש הקונפוציאני המלכותי העתיק ביותר בעולם, שעדיין עומד על תילו.

המקדש נבנה על ידי שושלת ג'וסון בשנת 1394. המאוזולאום, המבנה הראשי שלו, נחשב למבנה העץ המסורתי הארוך ביותר בדרום קוריאה. בתוך המאוזולאום החשוב יש 19 חדרים, בהם קבורים 19 מלכים דגולים, שעשו דברים חשובים והצליחו בשלטונם. עימם נקברו גם 30 מלכות, רעיותיהם. במאוזולאום תוכלו לראות טבלאות עץ מיוחדות. בהן, לפי האמונה, שוכנות רוחות המלכים.

אגב, במוזוליאום המשני קבורים עוד 34 מלכים, שמורשתם, מה לעשות, פחות מפוארת...

בכל שנה, ביום א' הראשון בחודש מאי, מתקיים במקדש טקס מסורתי מיוחד ויפה, בהשתתפות מוזיקאים ורקדנים, טקס שהוכרז כנכס תרבותי. הטקס הזה הוא הטקס הקוריאני המסורתי הגדול ביותר בשנה.

לאחר הסיור בחצר המקדש, צאו בצעידה בת 500 מטרים, אל הפגודה העתיקה, המוגנת בלוחות זכוכית. ואגב, ביציאה אל מחוץ לשער הכניסה, תראו פארק קטן שבו נאספים בכל ערב גברים המשחקים במשחק לוח אסייתי שנקרא בדוק (Baduk) ואולי מוכר לכם בתור המשחק הסיני "גו" (Go).


#טיפים
כיום לא ניתן לעבור ישירות, על גבי גשר העץ שבין צ'אנגדקגונג למקדש ג'ונגמיו. למעבר אל המקדש יהיה עליכם לצאת מהארמון ולהיכנס למקדש מכיוון דרום.

המקדש פתוח בין השעות 9:00-18:00 בימות השבוע, כשבימי שלישי הוא סגור.

הכניסה מתאפשרת רק בסיור מודרך ומוצלח, המתקיים כל שעתיים, בין השעות 10:00 ל-16:00.

בימי שבת הכניסה חופשית, אך אין סיורים.

מימין לכניסה תוכלו ללמוד על הדת הבודהיסטית קונפוציאנית, בתצוגה אור-קולית מרתקת. שווה!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/wQMKYy1ReXc?t=57s


פירוט פינות המקדש:

https://youtu.be/c4URshZ4d_o


הדרכה:

https://youtu.be/gzlq0sOYFJw


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.