» «

מקדש הפאייסטוס

מקדש הפייסטוס
מקדש הֶפַייְסְטוֹס
#על המקדש השמור ביותר באתונה

מקדש הֶפַייְסְטוֹס (The Temple of Hephaistos), שנקרא גם הֶפַסְטִיוֹן (Hephaisteion), הוא אחד האתרים המרכזיים באגורה העתיקה של אתונה. הוא נבנה בשנת 449 לפני הספירה, שנתיים לפני בניית הפרתנון, על גבעת קולונוס אגוריוס (Kolonos Agoraios) המשקיפה על האגורה העתיקה.

לא ידוע בוודאות למי מקדש יווני זה מוקדש. יש השערה שהוא היה מקדש להפיסטוס (Hephaestus) , האל של הרי הגעש ונפחות המתכת במיתולוגיה היוונית ומי שהכין את שריון אכילס בסיפור ה"איליאדה". פסלי פולחן שלו נמצאו במקדש וחשוב לציין שגם פסליה של אתנה, אלת החרס והמלאכה נמצאו כאן ואולי סגדו גם לה במקום.

מצד שני, בהחלט אפשרי שהמקדש היה מקדש לגיבור תזאוס, שנמצאו כאן מֶטוֹפּוֹת (metopes), סוג של לוחות מלבניים, המכילים תבליטים שסיפרו על גבורתו.

בנייתו, אגב, מומנה על ידי מנהיג אתונה האגדי פריקלס (Pericles) והוא היה המקדש הראשון באתונה שנבנה משיש. במאה ה-7, הפכו אותו לכנסיית סנט ג'ורג' אקמאס (St. George Akamas) והוא הוקף חומה. במאה ה-19, קברו בו חיילים פרוטסטנטים שנפלו במלחמת העצמאות היוונית, של 1821. ב-1834 הוא הפך למוזיאון ובתחילת המאה ה-21 הוא שוחזר בחזרה לצורתו המקורית כמקדש יווני.

כך או כך, הפאייסטון נחשב למקדש השמור ביותר באתונה וביחס לגילו המתקדם, כ-2,500 שנים, מצבו מצוין והוא נותר שלם לחלוטין, מה שמאפשר למבקרים הצצה לחיי העבר.


#אדריכלות המקדש
מקדש זה קטן יותר מהפרתנון (Parthenon), שנבנה שנתיים אחריו והוא דומה לו מאד.

מקדש הפאסטוס מוגבה מסביבת האגורה העתיקה והוא ניצב על שטח מלבני, הסגור משלושה צדדים. צדו הרביעי והפתוח מכניס את קרני השמש בזריחה, היישר אל תוך המקדש.

שטחו הפנימי של המקדש מוקף בעמודים דוריים מארבעה צדדים. במקדש 34 עמודים דוריים כאלה, התומכים בגג ששרד חלקית. שימו לב גם לתקרת העץ, עם רעפי החרס שמעל המקדש.

ניתן לראות בראש המקדש את הקישוטים האופקיים מאבן, שמעטרים את כותרות העמודים שמעל מבואת הכניסה אל אולם המקדש. שימו לב גם לתבליטים המתארים את מעשי הגבורה של גיבורי אתונה, תזאוס והרקולס.


מבט מקרוב על מקדש הפאסטוס:

https://youtu.be/qJD1EIFnOv0


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.