» «
מרחצאות סוטרו
מרחצאות סוטרו ההרוסות
#על שרידי הבריכה הגדולה בעולם שליד הים

סוטרו באת', או מרחצאות סוטרו (Sutro Baths), הוא אתר שהיה בעבר מתחם עצום של מרחצאות פאר וקומפלקס של בריכות שחייה, על חוף הים.

המקום נוסד ב-1896, על ידי המייסד, ראש העיר לשעבר אדולף סוטרו. כאן שכן מה שנחשב אז "בריכת השחייה המקורה הגדולה בעולם". האתר הכיל אז 7 בריכות שחייה, בדרגות חום שונות. את הבריכות נהגו למלא כאן אז במי ים, בתוך שעה בלבד.

לאחר מות בעליו ובצל ההתמוטטות הכלכלית של "השפל הגדול", המקום ננטש. ב-1966 נשרף מה שנשאר מהמתחם, ככל הנראה בהצתה, והמקום נחרב כמעט כולו. המפעיל שלו באותו זמן קיבל את כספי הביטוח ונעלם. מאז המקום עומד נטוש.

שרידי המרחצאות העתיקים הללו ניצבים על רצועת חוף יפה, שהמים הסוערים והקרים מונעים אמנם שחייה בה, אבל לטייל וללכת בה נעים מאד.

מה שנותר ממרחצאות סותרו (Sutro Baths) הם שלד בנוי והבסיס הענקי של מה שעליו ניצב מבנה ענקי.

בסמוך למרחצאות ההרוסות תראו צוק, שעליו בנוי "בית הצוק", המשמש כמסעדה מפוארת המשקיפה על האוקיינוס השקט.


סיפורים מעברו של הסוטרו באת':

https://youtu.be/FkwDssuVKfU


סוטרו באת' - בלוגרים:

https://youtu.be/-5AwllPJ_CM


בלוגרים:

https://youtu.be/d9iPb_r925s


הדרכה:

https://youtu.be/2jCtJWGcLfs


ואגדות אורבניות על המקום:

https://youtu.be/mKIC-u18sTE
הר השטן
הר השטן
#על ההר שבנוי מהריסות מלחמת העולם השנייה

טויפלסברג (Teufelsberg), בעברית "הר השטן", נמצא בקצה המערבי של ברלין. ההר הזה הוא אחד הסודות השמורים של ברלין. המקום הזה ידוע בצירוף המיוחד שבו, של מיסטיקה עתיקה, עתירת גובלינים ורוחות רפאים, היסטוריה קרובה של ריגול ומלחמה והמון אמנות רחוב של ימינו.

במקום פועלת כיום מעין גלריה של אמנות רחוב, המציגה עשרות יצירות אמנות רחוב מרהיבות וכתובות גרפיטי, לצד מיצגים אמנותיים מרתקים.

ההר ניצב בלב אזור ירוק ופראי, סמוך ליער גרונוולד, באזור עתיר ביצות, שכבר במאה ה-19 דיברו עליו בתור אזור מסתורי ומאיים ומקום בו שורצים גובלינים ורוחות רפאים מפחידים.

כל זה נועד להשתנות בימי השלטון הנאצי. אז תכננו היטלר והאדריכל הראשי שלו, אלברט שפר, להקים כאן עיר אוניברסיטאית בתכנונו של האחרון. אך עם פרוץ המלחמה הופסקו כאן העבודות, על מנת לחסוך משאבים לטובת הלחימה.

לאחר תבוסת גרמניה הנאצית הסתבר ששליש מהבניינים בעיר ברלין נהרסו בהפצצות על הבירה הגרמנית. מאות משאיות העבירו כמויות אדירות של חורבות והריסות ממערב ברלין. מערימת הפסולת הענקית שיצרו כאן, נוצר הר חדש. לא פלא שהוא זכה לכינוי "הר השטן".

בשנות ה-60, במהלך "המלחמה הקרה", בנו הבריטים והאמריקאים על ההר המלאכותי, תחנות ריגול והאזנה לכוחות הסובייטיים והמזרח-גרמנים. תחנות ההאזנה הללו הכילו אנטנות ענקיות שהאזינו לתשדורות צבאיות של "האוייב המזרח גרמני". המבנים המתפוררים והחלליים משהו, בצורת כדורי גולף ענקיים, שרואים כאן היום, נבנו כדי להגן על האנטנות ולהסוות את הכיוון שאליו הן פונות.

לאחר נפילת חומת ברלין ב-1989, פורקו המכשירים מתחנת הריגול הענקית. חברה פרטית ניסתה בשלב מסוים להקים כאן מלונות ואזור נופש אבל התנגדויות משפטיות מנעו זאת. בשנת 2010, לאחר שנים שהמתחם היה נטוש, הוא נפתח בידי בעליו לציבור. במחיר של כמה יורו מגיעים לכאן כדי ליהנות מההיסטוריה ומאמנות הרחוב המיוחדת שמצוירת בו.


#טיפים
הכניסה לכאן עולה כ-5 יורו וסיור מודרך עולה כפול.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/lBEZkBYE1jg


הגרפיטי:

https://youtu.be/OV_lrft1AOQ


מהאוויר:

https://youtu.be/hiDV-wfZWps


בלוגרים:

https://youtu.be/dRuWGYJzt6w


הדרכה:

https://youtu.be/_P5tVlnkv-k


סיור:

https://youtu.be/7MwIi3OTHVc
בית החולים בליץ
בית החולים של היטלר
#על בית החולים הנטוש של ברלין

בית החולים הנטוש בליץ (Beelitz), או "בליצר היילסטטן", הוא בית חולים מפורסם בגרמניה, שהוקם בשנת 1900 ושימש במשך שנים רבות כבית חולים מרכזי באזור.

ה"בליצר היילסטטן" המפורסם נודע בזכות מטופליו הרבים, שביניהם היה אחד שהיינו ודאי מעדיפים שלא יבריא כל כך מהר, הוא הפיהרר הנאצי אדולף היטלר.

המוסד ההיסטורי הזה הוקם בימי הקיסר וילהלם השני, בתקופה בה התפשטה בבירה הקיסרית של גרמניה מגיפת השחפת ופגעה ברבים מתושבי ברלין. בימים של תחילת המאה ה-20 הוא עשה פלאים בריפוי מהמחלה המשתוללת. כ-90 אחוז מהמטופלים שאושפזו בו אז הבריאו.

בית החולים בליץ, על עשרות בנייניו, ננטש בסוף שנות ה-70 של המאה הקודמת ומאז הוא הולך ומתפורר לאיטו. ב-2016 הפכו אותו בעלי הקרקע לאטרקציה תיירותית היסטורית. מעליו נבנתה טיילת תלויה שמאפשרת לטייל מעל מתחם בית החולים כולו.


#מה תראו כאן?
מעל בית החולים הנטוש מומלץ לפסוע על טיילת המתכת שתלויה ומרחפת מעל לגובה צמרות העצים. זה מחזה מרתק לראות מלמעלה את בנייני בית החולים הנטושים. בין השאר תראו כאן את חורבותיו של בית אלפיני, שנותרו כאן מאז ההפצצות במלחמת העולם השנייה.

בבית החולים הנטוש תוכלו לראות את החללים השונים של המוסד, כמו אולמות האוכל והמטבחים, לצד חדרי הניתוח וחדרי הטיפולים. תוכלו להלך במסדרונות הענק הנטושים ולחוש את ההיסטוריה המפעמת בו.

במקום גם מעלית, שבה תוכלו לעלות אל מגדל תצפית בגובה של 40 מטרים. ממנו נשקף נוף מרהיב, של כל האזור, המשתרע עד לעיר ברלין.

קחו את הזמן לבלות גם בפארק היפה שמסביב לבית החולים הרדוף. התרגעו באוויר הפתוח וחשבו על דרכיה של ההיסטוריה, שמתחילה ממחלת השחפת, עוברת ברודן שמחלים כאן ממחלה, ממשיכה בהפצצות במלחמת עולם בה פתח האיש ומסתיימת באתר תיירות משונה אבל ממגנט.


#טיפים
רק כמה דקות של הליכה מפרידות בין תחנת הרכבת של המקום, Beelitz-Heilstätten, והאתר.

במתחם יש כמה דוכני אוכל ובית קפה נחמד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/NdShAMsKQfc


ביקור במקום:

https://youtu.be/wPYx-kRiXxA


מהאוויר:

https://youtu.be/he4OBcp3VB4


הדרכה:

https://youtu.be/uJ5OE5YkpF8
הכנסייה המכוסה
הכנסייה המכוסה
#על הכנסייה שנקברה מתחת לדיונת החול

"הכנסייה המכוסה בחול" (Den Tilsandede Kirke) שליד סקיין היא מה שנשאר מכנסייה שלמה שעמדה כאן ומעיירה שהקיפה אותה מסביב. במהלך המאה ה-18 שתיהן נקברו לגמרי על ידי סופות החול.

למעשה, שמה של כנסיית החול הזו הוא כנסיית לורנס הקדוש של רומא. היא נבנתה ככל הנראה בסביבות המאה ה-14. עם השנים החלה העיירה להתכסות בחול והמבנים החלו ננטשים. חלק מאבני הכנסייה המתפוררת נלקחו ממנה לבנייה של בתים אחרים בסביבה.

בזמנו נעשו מדי פעם ניסיונות לחפור בחול ולאתר את חלקי הכנסייה הקבורים מתחת לדיונה. הם לא ממש צלחו או הבשילו. זהו אחד המקרים המובהקים שבהם ניתן לראות בבירור ובפשטות את ניצחון הטבע על האדם. הרי החול, שהלך והצטבר כאן על החוף, איים מאז ומתמיד לכסות את כפרי הדייגים הזעירים, גם כשגדלו והיו לעיירות.

אם תרצו להבין את עוצמתן של דיונות החול שנוצרות על החופים, מהחול הנסחף במימי הים ונערם על החוף, הרי שדיונת רוביארג מילה (Raabjerg Mile) הנודדת, אחת הדיונות האחרונות בדנמרק שהושארה טבעית, מדגימה אותה היטב.

בדיונות אחרות שתלו השלטונות עם השנים צמחייה שמונעת את נדידת החול, אבל לדיונת רוביארג מילה, שנמצאת דרומית לעיירה סקיין, נוסף בכל שנה עוד חול מהאוקיינוס. כך היא גם הולכת ו"נעה" מזרחה, מספר מטרים בכל שנה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/qY1TfvZqIHg


מהאוויר:

https://youtu.be/3lv9xQ9fxrQ


הדרכה:

https://youtu.be/-xyd6iuw8_E


שקיעה:

https://youtu.be/35_pt6mT5bQ

מקומות נטושים

חוף סקיין
בונקרים נאציים בחוף סקיין
#על הבונקרים הנטושים מימי הכיבוש הנאצי

בצעידה על החוף הסלעי של סקיין תמצאו את עצמכם עומדים לפני בונקרים נטושים, שאל חלקם ניתן להיכנס. אלו לא סתם בונקרים צבאיים אלא חלק מחגורת ההגנה שבנו כאן כוחות הכיבוש הנאציים, כדי למנוע את הפלישה של בנות הברית בזמן מלחמת העולם השנייה.

בימי הכיבוש הנאצי של דנמרק וצרפת, היה חשש גדול של היטלר, מפלישה שמטרתה להכניע את גרמניה. הבונקרים של חוף סקיין (The bunkers) הם חלק משרשרת הביצורים הגדולה בהיסטוריה, שהוא הורה אז לבנות כדי להתגונן מפני בעלות הברית.

לא פחות מ-52 בונקרים בנה הכובש הנאצי רק כאן בדנמרק, בשנים 1945-1940. האם הם הצליחו למנוע את כיבוש אירופה בחזרה על ידי בנות הברית?


#מה הייתה החומה האטלנטית?
החומה האטלנטית (Atlantic Wall), או הקיר האטלנטי, הייתה קו ההגנה שבנו הנאצים בחופי מערב אירופה במלחמת העולם השנייה. מערך ההגנה האימתני הזה נבנה מספרד שבדרום ועד דנמרק בצפון. הוא נועד למנוע מבעלות הברית לפלוש מהחופים הללו, לאירופה הנשלטת על ידי הנאצים. זהו הגדול שבמפעלי הבנייה בתולדות הבנייה הצבאית מאז ומעולם!

למערך ההגנה העצום הזה היטלר תיכנן בנייה של 15,000 בונקרים לאורך 5,000 קילומטרים של חוף. עד מאי 1943, תאריך היעד שקבע היטלר, הושלמו רק כ-9600 בונקרים.

זה לא הספיק. היטלר, שדחף להקמת החומה האטלנטית לא הקשיב לכל הגנרלים שראו בה בלוף ואף ניסו להמחיש לו בדמיון לקו מז'ינו הצרפתי שקרס ב-1940. הוא לא הקשיב גם לאמרתו של פרידריך הגדול: "מי שמגן על הכל לא מגן על דבר".

על החומה האטלנטית מונה לפקד רומל, גיבור המלחמה הגרמני. הוא שקד עליה בטירוף כי האמין שבנות הברית ינחתו שם. רומל דאג להציב על בונקרי הבטון "טוברוקים", שהיו צריחי טנקים צרפתיים שנשבו ב-1940. על החופים הקימו שבויים איטלקים ועובדים צרפתיים את מה שכונה "האספרגוס של רומל", יערות ענק של עמודים גדולים, שנועדו לסיכול נחיתת דאונים.

ואכן, החומה הזו פשוט לא הייתה יעילה. 3 שנים לקח לבנות את החומה האטלנטית ובכל זאת היא נפרצה בתוך שעות אחדות. פריצתה הייתה מהפך שהחל את תבוסתה של גרמניה הנאצית.


ביקור בבונקרים:

https://youtu.be/-I1xQRKgvV0


דיווח על החומה האטלנטית:

https://youtu.be/0tYKoLsL4bA


מבט מקרוב בבונקר כזה:

https://youtu.be/1Ttvk-cQQY0


היסטוריה - רומל והיטלר מבקרים ובוחנים את הבנייה והתכנון הנאצי של החומה האטלנטית:

https://youtu.be/zoccUGdHEso


על מאות אלפי הבנאים שעבדו בכפייה בבניית החומה האטלנטית:

https://youtu.be/6gB_5a5YBt8
פריטייה
הכפר פֶּרִיטְיָיה
#על כפר הרפאים הקסום שבהרים

הכפר פֶּרִיטְיָה (Perithia), שממוקם בין הכפרים קַסְיוֹפִּי (Kassiopi) לאַכָארָבִי (Archaravi), הוא כפר נטוש הנמצא בין ההרים ויכול לשמש את חובבי הצילום והמסתורין כמקום לסיור רגלי בין הבתים העתיקים. למעשה, הכפר הזה נולד בשנת 700 לפני הספירה, מה שמקנה לו את השיא של הכפר העתיק ביותר על האי קורפו.

אדמתו הפורייה מאוד של פריטיה העשירה בימי הביניים את אנשי הכפר. אז שימשו עצי האלון שגדלו כאן לבנייה של ספינות ונציאניות חזקות. החקלאות השלימה את הכלכלה המקומית שפרחה כאן אז, פריחה שנמשכה עד שנות ה-60 של המאה הקודמת.

קריר, ירוק ושקט יותר מאשר רוב הכפרים שעל האי, פריטיה של היום הוא המקום האותנטי והטוב ביותר להימלט מהמולת התיירים שמציפים את העיר קורפו ואתריה. לכפר גם נופים מרשימים אל הים הכחול, האיים היוניים ואל אלבניה השכנה. הטבע כאן עתיר כרי דשא, פרחים וזמזומי דבורים.

השיממון כאן ממש אינו מוחלט וגם בתקופה שבה הוא היה עזוב לגמרי, פעלו בין בתיו הנטושים של הכפר כמה טברנות נחמדות וטעימות, להנאת התיירים והמבקרים במקום. יש כאן אפילו בית הארחה נחמד ומוצלח, שהוקם בידי זוג שהתאהב במקום והחליט להתיישב בו מחדש. ואגב, בשנים האחרונות הכפר חוזר במידה מסוימת לחיים, מה שאומר שאנשים שקנו בו חורבות מתחילים להתיישב בו מחדש.


#טיפים
לצילומים נהדרים בואו לכאן בשעות אחר הצהריים המוקדמות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/Dr2dRV7PTow


ומהאוויר:

https://youtu.be/cDJxhd3eFUI
עמק הטחנות
עמק הטחנות
#על עמק טחנות

"עמק הטחנות" (Valley of the Mills) שבסורנטו נמצא בתחתית ערוץ צר, בו זרם בעבר זרם מים בלתי פוסק. לכן הוקמו בו במאה ה-13, ארבע טחנות קמח מאבן. הטחנות הללו שימשו את תושבי האזור לטחינת חיטה ועם הזמן גם בתור מנסרה לעצים, שבה שימשה זרימת המים כמקור כוח לניסור העץ. כמו כן השתמשו בזרם המים לרחיצה וכביסה.

אבל בניית הכיכר המרכזית של סורנטו העתיקה גרמה לירידה משמעותית בזרימת מי הנחל ובסביבות 1866 הן הפסיקו לפעול. במשך שנים רבות השתמשו במבני טחנות הקמח הללו לטובת מפעלי פסטה מקומיים, אך גם הם חדלו בהדרגה לפעול.

בשנת 1940 ננטש עמק הטחנות לחלוטין. מאז עומדות טחנות הקמח הנטושות, כשהן מכוסות באזוב ובצמחים מטפסים ומסקרנות בעיקר את התיירים המבקרים בעיר.

אין צורך או אפשרות קלה לטייל בעמק הטחנות. עדיף להגיע לאזור התצפית שבניווט שלנו ולהביט מעבר למעקה. המראה מכמיר לב ויפה. עצוב לראות טחנות עזובות ומבנים שהטבע הולך וכובש לו בחזרה, מחזיר את הירוק לפניהן והופך אותן לשרידים של פעם, ההולכים ונעלמים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/eFT8qZYg1x8


תמונות הטחנות העתיקות:

https://youtu.be/TIXOFt4lr48
באר ההתקבלות
באר ההתקבלות
#על הבאר הלוליינית של סינטרה

באר ההתקבלות (Initiation Well) היא באר הבנויה קומות קומות. היא יורדת למטה, לעומק של 27 מטרים בלבד, אבל זה נעשה במדרגות לולייניות שלא נגמרות. האדריכלות שלה מרתקת ויפה להפליא ובתחתיתה מצויר הצלב הטמפלרי.

יש לבאר הזו מטרה רוחנית, שנעה בין מוות ללידה. כשיורדים בה, קשה שלא לחוש את התחושה המעיקה של ירידה אל הבור האחרון. כשיוצאים ממנה - התחושה היא של לידה ויציאה אל העולם המואר, מלא החיים.

בין אם הולכים ושוקעים בחשיכה, או שהולכים ויוצאים לאור, באר ההתקבלות בנויה כך שתוביל את המאמין במסע של גילוי עצמי ולידה מחדש.

למעשה יש שתיים כאלה. הבארות הללו נבנו והיו שייכות פעם לבּוֹנֶה חָפְשִׁי שנהג לערוך בהן טקסים מיסטיים, כמו שעושים הבונים החופשיים לא פעם. המדהים הוא שמעולם הבארות הללו לא שימשו לשאיבת מים מהאדמה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/4wKFbikaJW0


ומבט נוסף אל הבאר והמדרגות הלולייניות שלה:

https://youtu.be/iqcbRS9xQ5k


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.