» «
מרחצאות קליתאה
מעיינות קלית'אה
#על המרחצאות שעשו קאמבק

מעיינות קלית'אה (Kallithea springs), או מרחצאות קליתאה, הם שמותיו של מתחם ספא בן מאות שנים, שנמצא בסמוך לחוף קלית'אה שבחלק הצפוני של האי, דרומית לעיר רודוס.

בימי קדם הציעו מעיינות קלית'אה ספא יוקרתי, שהתבסס על מים בעלי סגולות רפואיות שנבעו מהקרקע. אלא שהנביעה יבשה עם הזמן ובמקום נותרו רק החוף היפה ובית הקפה שעל המים.

בשנים האחרונות שבו לפעול כאן הספא ומעיינות המרפא, המעט מדולדלים שבמקום. אל תצפו למרחצאות המוכרות מהעולם הגדול. כיום עוברים מרבית המבקרים כאן בין קשתות ומזרקות ומכוונים אל החוף הנהדר דווקא, המוקף בהרים ובצמחיה.

אבל אל תפסידו את האטרקציה המרכזית כאן, שהיא הספא המשוחזר. זהו קומפלקס של מבנים בעלי אדריכלות יוצאת דופן, המשלבת רוטונדה מרכזית במבנה, עם רצפות פסיפס עתיקות, אזור פטיו נעים, מרפסות מרשימות המשקיפות אל הים ועוד.

לצד היופי שיצרו הבנאים כאן, אפשר ורצוי כאמור, ליהנות גם ממימי המפרץ הציורי והטבעי שלידם.

כאן תוכלו להירגע במים השלווים וליהנות משחייה נעימה, שיזוף ובטן גב וכמובן מצלילה עם משקפת ושנורקל, או בציוד ושיעורי צלילה מקצועיים.

המקום מציע את העונג של חוף סגור ויוקרתי, שיש בו ניחוחות נדירים ועתיקים מימים עברו.

המבנים האיטלקיים, של מעיינות המרפא, שבמפרץ קלית'אה, לצד הצמחייה האקזוטית והים הכחול, מעניקים אופי למקום שלא פעם מרגיש כאילו ביקרתם בסט של סרט קולנוע קלאסי. תיהנו!


#תולדות המקום
בקלית'אה נבעו, כבר מימי קדם, מעיינות מרפא טבעיים. בזכות המים האדומים שפרצו כאן מבין האבנים, הם נודעו כבר מהעת העתיקה, כמעיינות מרפא.

בשל התכונות המשלשלות של המים שהיו למים כאן, נהגוהמקומיים לקרוא אז למקום "צילונרו" (Tsillonero) שפירושו "מים המאבדים את המעיים". בימים ההם היה אתר המעיינות למקום המפגש של נוצרים, מוסלמים ויהודים, מקום בו בילו הנופשים ביחד וללא מחיצות.

האיטלקים ששלטו באי מ-1912 ועד מלחמת העולם השנייה הבינו די מהר את הפוטנציאל של המקום. ב-1927 יזם מאריו לאגו, המושל האיטלקי של 12 האיים בים האגאי, מחקר מקיף למקום. צוות של הידרולוגים ורופאים ניהל מחקר שיטתי, שבחן את המים שבמעיינות קלית'אה. במחקר נמצא אז שהמים כאן מסייעים בריפוי של דלקות במפרקים, סוכרת, בעיות עור, דיזנטריה, אסטמה, אלרגיות ומחלות מעיים. כמובן שנמצא שוב עד כמה הם מקלים על בעיות עיכול.

וכך נחנך המתחם, בשנת 1929, לאחר השיפוץ המקיף שיזם השלטון האיטלקי של האי. מעיינות המרפא הטבעיים הביאו אליו אז מבקרים מכל העולם. באותה תקופה הפכו המרחצאות כאן למקום מבוקש על ידי חולים ונופשים רבים שנהנו כאן, בעיקר בחודשי הקיץ.

בתום מלחמת העולם השנייה, לאחר שעזבו האיטלקים המובסים את רודוס, המקום נזנח והמים במעיינות יבשו. בהדרגה הלך המקום והתדרדר.

אבל לאור הצלחתה של התיירות באי, נפתח המקום בתחילת שנות האלפיים שוב. זאת לאחר שחזור הספא הקדום ושיקום מקיף של המקום. בשנים האחרונות חידש המתחם את ימיו ומאז הוא מטופח ויפה להפליא.


#טיפים
ניתן להגיע לקלית'אה באוטובוסים שנוסעים מרודוס לפליראקי.

הכניסה חינם לילד מתחת לגיל 12, כמו גם לנכים ובעלי מוגבלויות ולמלווים שלהם.

הנחות לקבוצות, סטודנטים ולמשפחות גדולות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/azAmh514mLo


ביקור במקום:

https://youtu.be/yUjjGVv84CA
חמאם גאלאטסראי
חמאם גאלאטסראי
#על בית המרחץ הטורקי מהמאה ה-15

חמאם גאלאטסראי (Galatasaray Hamam), מהחמאמים הידועים והעתיקים בטורקיה, נבנה בסוף המאה ה-15, בתקופת הסולטן בייזיד.

באורח החיים הטורקי מושרשים תרבות הטיפוח והטיפול בגוף כבר מאות שנים והחמאם שכאן הוא מהמוצלחים שבהם.

במטרה להתאימו לעידן המודרני, החמאם שופץ בשנות ה-60 של המאה העשרים ונפתח בו גם חלל לנשים.

כיום החמאם כאן משרת בעיקר תיירים. הוא לא זול ולא אותנטי, כך שאם תרצו לבלות בחמאם עם תושבי העיר, פנו לחמאם אחר.


#טיפים
מסאז' אפשר לקבל לקבל בחלל נפרד מהחלל המרכזי.

בימי הקיץ יש הופעות מסורתיות, של מוסיקה טורקית או רקדניות בטן.

כמו בכל חמאם, בקשו מהמעסה טוריסט מסאז', אלא אם אתם מנוסים ורוצים לקבל טורקיש מסאז' - חוויה מפרקת במיוחד...

טובים גם חמאם צ’מברליטש (Çemberlitaş Hamami), הגדול בעיר שליד הבזאר הגדול בעיר העתיקה, או חמאם אמין סינאן, הקטן וההיסטורי.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/7IDqkFc-HeI


עוד מחוויות המקום:

https://youtu.be/4D3nEQwsqKw
חמאם צ'גאלוגלו
חמאם צ'גאלוגלו
#על החמאם המומלץ של איסטנבול

אם מרבית המקומות מסוגו הם תיירותיים, חמאם צ'גאלוגלו (Çağaloğlu Hamam) הוא חמאם אותנטי, שנבנה לראשונה במאה ה-18.

למעשה, החמאם הזה ניתן ב-1741 במתנה לעיר איסטנבול, על ידי הסולטאן מחמוד. במהלך השנים נהנו כאן רבים משליטי העולם ומפורסמים רבים, בעת שבקרו בעיר. בנוסף לרחצה, מוצע בו מגוון טיפולים נהדר והמקום מומלץ למי שרוצה לחוות חמאם טורקי אמיתי של ממש.

בחמאם, שנמצא ברחוב פרופסור קזים גורקאן שבעיר העתיקה מספר 34, תיכנסו אל המבואה, היישר לחדר עתיר שיש ועמודים קורינתיים, אל ערפל של אדים חמימים. גברים ונשים יופנו כל אחד לחלק נפרד, בו יעניקו לכם שלל טיפולים לפי הסדר, כולל סיבון הגוף, קרצוף יבש, עיסויים, רחצה, סיבון חוזר, עוד עיסוי ולבסוף חפיפה.

בחמאם תוכלו לחוות גם סאונה רטובה וכמה סוגי טיפולים, ליהנות על דרגשי המנוחה וללגום כוס תה חם. כשתסיימו, תגלו שהשרתם מעצמכם את כל הלכלוך שהצטבר בעיר ונטענתם באנרגיות חדשות להמשך הטיולים בעיר.


#מהו החמאם?
ה"חמאם", המילה הערבית לבית מרחץ טורקי, הוא מקום רחצה לח שמקורו במזרח התיכון ובצפון אפריקה. יש בו סאונה רטובה ויבשה, עם חום מפנק שחודר לעצמות ורחצה קרה אחרי הזעה. בחמאם רובצים ומזיעים בנחת וכשחם נשטפים במים קרירים.

השם "מרחץ תורכי" הוא שם שגוי שנתנו לו האירופאים, כיוון שהם הכירו את החמאם במגעיהם עם האימפריה העות'מאנית. אבל המקור אינו תורכי, אלא בית המרחץ הרומי, שהיה נהוג בערים רבות ברחבי האימפריה הרומית. החוט המקשר אל החמאם הטורקי בא מהתקופה שבה העיר נקראה קונסטנטינופול ונשלטה על ידי האימפריה הביזנטית.

תרבותית וחברתית שימש החמאם, במשך מאות שנים, כמקום מפגש נפרד לגברים ולנשים. כאן שמעו אנשי העיר את הרכילויות החמות של השבוע והסירו מעליהם מעט מהעול השמרני של המסורת. במיוחד זה בלט אצל הנשים, שכן היה זה המקום היחידי שבו התירו לעצמן נשות העיר להיות חופשיות מהשליטה הגברית הנוקשה שסבבה אותן בכל מקום אחר. הגברים, מצידם, פיתחו פנטזיות וסיפרו מעשיות על המתרחש בין כותלי האגף הנשי של החמאם.

כיום יש ברחבי העולם כולו "סאונות" שהן מקבילות לבתי המרחץ התורכיים, באפשרויות הנקיון והבריאות שהן מציעות - להזיע היטב ואז לרחוץ במים קרים ולעתים גם לקבל מסאז' מפנק. אבל הקסם של המזרח והחמאם, עדיין מושך רבים.


#טיפים
בכל חמאם, בקשו טוריסט מסאז', אלא אם אתם מנוסים ורוצים לקבל טורקיש מסאז' - חוויה מפרקת במיוחד...

רוצים לבקר בחמאם אחר? - נסו את חמאם צ’מברליטש (Çemberlitaş Hamami), שליד הבזאר הגדול בעיר העתיקה. זהו החמאם הגדול והחשוב באיסטנבול.

חמאם אמין סינאן הוא חמאם קטן יותר אך היסטורי ושווה גם הוא.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/OQFWpi1iTJQ


ביקור במקום:

https://youtu.be/c6rlg5D755I
מרחצאות טרמי
מרחצאות טרמי
#על המרחצאות המיוחדים של בוקרשט

בלוטשטי (Balotesti) שנמצאת כ-10 דקות נסיעה מבוקרשט נמצאים מרחצאות טרמי (Therme București), או תרמה. מדובר בסוג של גן עדן ענק ואקזוטי, מקום מפנק ומהנה, בו תוכלו לרחוץ ולשחות ב-8 בריכות של מים תרמיים, המחוממות באופן קבוע ל-33 מעלות.

חוץ מחוויות המים תוכלו כאן לטייל בגני ענק, פנימי וחיצוני, מהגדולים ברומניה, עם מאות אלפי צמחים ועצים שונים.

ב-3 אזורי המרחצאות תקבלו חווייה של רוגע, ספא ובידור. ראשון בהם הוא המרכז (The Center), שבו בריכת הגלים הגדולה ברומניה, עם בר בתוך הבריכה ומגלשות מזחלת. בבריכה הגדולה יש דלת מסתובבת, שניתן לעבור דרכה אל החלק החיצוני של הבריכה. בחורף החוויה היא מהממת, כשנמצאים בקור ובשלג, כשאתם שקועים ושוחים במים החמים.

במתחם גן עדן (Elysium) תמצאו ספא מפנק, שבו סאונות טרמיות ועיסויים, בעוד באזור הדקל (The Palm), השלישי שבהם, תגלו בין 500 הדקלים, את חוויית הרוגע והמדיטציה.


#טיפים
הביאו מגבות משלכם, אחרת תאלצו לרכוש במקום.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/OjvIo3UWkZg


ובריכת הדלת המסתובבת:

https://youtu.be/zI288T3aQTQ

מרחצאות

חמאם באת' סלוניקי
חמאם באת' סלוניקי
#חמאם מעולה בסלוניקי

החמאם ששווה לבקר בו בעיר סלוניקי, הוא חמאם באת' סלוניקי (Hammam Baths Thessaloniki), סניף של חמאם באותו שם באתונה הבירה.

במזרח התיכון ואזור הבלקן כל ביקור בחמאם הוא סוג של התנתקות מחיי היומיום. זוהי שעה קלה של רוגע, שקט, ניקוי הגוף, התחדשות וריסטארט לחיי היום היום.

החמאם הזה, שנמצא במלון מקדוניה פאלאס, מציע חלל אמבטיות איכותי ופשוט, מודרני ביחס למרחצאות המסורתיים של החמאם האותנטי, ששורשיו כידוע עוד בתקופה היוונית והרומית העתיקה ואחרי כן ברחבי האימפריה העות'מנית.

אמנם רוב החדרים כאן מעוצבים בעיצוב וסגנון מודרניים, אבל יש גם מתחם במרחצאות החמאם שמציע את הקסם של האמבטיה המזרחית, בעיצוב הכולל כיפה מרשימה, ספסל שיש גדול במרכז וכיורים נפרדים מסביב.


מבט מקרוב בסניף האתונאי שלהם:

https://www.youtube.com/watch?v=OShQudloMYQ
פוליס חמאם
חמאם פוליס
#חמאם מעולה באתונה

אם רציתם חמאם נהדר בעיר אתונה, חמאם פוליס או פוליס חמאם (Polis Hammam) ייתן תשובה יותר מראויה לחוויית חמאם שלמה.


#טיפים
אלטרנטיבה נוספת לחמאם נהדר בעיר הוא Hammam Baths Athens.


מבט מקרוב:

https://www.youtube.com/watch?v=WAOFerfvltE
חמאם באת' אתונה
חמאם באת'
#חמאם מעולה באתונה

חמאם כיפי באתונה, הוא חמאם באת' (Hammam Baths Athens), הסניף האתונאי של החברה (יש לה סניף נוסף בסלוניקי).

כאן תקבלו חוויית חמאם טורקי או יווני של ממש.


מבט מקרוב:

https://www.youtube.com/watch?v=OShQudloMYQ
מרחצאות רודאש
מרחצאות רוּדַאש
#על המרחץ הטורקי של בודפשט

מרחצאות רוּדַאש (Rudas Baths), שלמרגלות גבעות בּוּדַה, הם מהמרחצאות הגדולים באירופה. אם מדובר בחורף, קחו רגע והביטו למעלה מהמרחצאות, אל המדרונות הירוקים של בודה. כך תרוויחו גם יופי חורפי ואף מושלג, כשלכם נעים במים החמימים.

המרחצאות הוקמו על ידי הטורקים, בעת ששלטו בהונגריה. את זה ניתן ללמוד גם מהאדריכלות העות'מנית, שדי מזכירה מרחץ טורקי, גברי ומיוזע. גם האווירה השובניסטית משהו, שמפרידה בין נשים לגברים, מרמזת על המקורות של המרחצאות הללו. אגב, כנראה שהזמן לא עוצר והיא הולכת ומשתנה, כי אם בעבר המרחצאות היו לגברים בלבד, בשנים האחרונות יש זמנים גם לנשים, אך עדיים נשים לחוד וגברים לחוד.

יש כאן 6 בריכות מים חמים תרמיים ובריכה מתומנת מוקפת עמודים. מימי הבריכה הזו מגיעים מעשרות מעיינות תרמו-מינרליים ומשמשים לריפוי של כאבי שרירים.

במקום יש גם סאונות רטובות ויבשות, שירותי מסאז' ועוד.


#טיפים
הביאו אִתכם מגבת.


ביקור במקום:

https://youtu.be/wAWny7qStpM


מרחצאות אדוניס
מרחצאות אדוניס
#על המרחצאות שליד המפלים

במרחק לא רב מפאפוס, נמצאים מרחצאות אדוניס (Adonis Baths). הסביבה כולה מרגישה טבעית ואקזוטית במיוחד - מפלי המים נעימים והמבקרים יכולים גם לעלות לנוח על ידם, להצטלם ולהירגע. במקום גם מסלול הליכה קצר עם נוף יפהפה.

במקום פסלים עירומים של אדוניס (אל התשוקה והיופי) ואפרודיטה - 2 האלים האוהבים מהמיתולוגיה היוונית. לאדוניס, אל התשוקה והיופי, יש סיפור שמסופר עד היום. הוא היה אהובה של האלה אפרודיטה במיתולוגיה היוונית. אלת הציד, ארטמיס, שקנאה באהבה בין השניים, ניסתה למצוא דרך להרוג אותו.

פוסידון, אלוהי הים, נחלץ לעזרתו של אדוניס כמה פעמים ומנע פגיעה בו, אך גורלו של אדוניס היה ככל הנראה אחר. הוא נפצע אנושות מחץ של ציד חזירי בר שטעה בזיהוי, חזר בשארית כוחותיו אל אהובתו אפרודיטה ומת בידיה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/d7WE2-pkIDM
חמאם מקדוניה פאלאס
#חמאם מעולה בסלוניקי

אם רציתם חמאם נהדר בעיר סלוניקי, חמאם מקדוניה (Makedonia Palace hamam baths) ייתן תשובה יותר מראויה לחוויית חמאם שלמה.
מרחצאות גֵּלֶרְט
#על מרחצאות הפאר של בודפשט


העיצוב בסגנון האר-נובו שחולקים מרחצאות גֵּלֶרְט (Gellért Thermal Bath), עם מלון גלרט המפואר, מקנה להם תואר של מרחצאות פאר של ממש. המחיר, אגב, הוא בסביבות ה-10 יורו לאדם. עיצוב המבנה העתיק כולל כאן לא מעט פסיפסים, ויטראז'ים ועמודי שיש והוא מציע שילוב בין מורשת היסטורית עתיקה לחדשנות מודרנית.

ההיסטוריה של המרחצאות הללו מתחילה אי-שם בתקופת הכיבוש העות'מני, ששלט בהונגריה מאז המאה ה-15. ברור שהמעיינות הקדומים היו שם קודם. לאחר מכן התווספו גם הבריכות החיצוניות. המרחצאות כמו שהם עכשיו נפתחו בשנת 1908. המתקנים הנוכחיים הם כמובן מתקנים מודרניים ואיכותיים, על פי התקנים של ימינו.

בין עמודי השיש ופסיפסי הטורקיז יש כאן מגוון של בריכות חיצוניות ופנימיות. יש כאן 5 בריכות חמות, בטמפרטורות שונות ועוד 9 בריכות רפואיות. שלוש החיצוניות כוללות גם בריכה לילדים, בריכת גלים, ומספר בריכות תרמו-מינרליות, עם מים חמים שמגיעים ממעיינות תרמו מינרליים, מים בטמפרטורות שבין 26 ל-38 מעלות, שנובעים מגבעת גלרט הסמוכה.

במרחצאות יש גם סאונה ושירותים בתשלום נוסף, כולל מסאז', תראפיה במים, טיפולי בוץ, מכון יופי ועוד.


#טיפים
שווה לתכנן את הרחצה אחרי יום של שיטוט רגלי.

הביאו כובע ים - חובה בבריכה הגדולה.

ניתן להיכנס עד שעה לפני שעת הסגירה.

הרחצה משותפת לגברים ונשים.

אורחי המלון נכנסים למרחצאות בחינם.


ביקור במקום:

https://youtu.be/eo9cl-fC8Ec
החמאם של רודוס
#על החמאם הטורקי באי היווני

החמאם ברודוס (Rhodes Hamam) נבנה במאה ה-16 על ידי השלטון התורכי. בעשורים האחרונים הוא שופץ וחזר לתפקד כבית מרחץ. אין כמו מקלחת באגני הרחצה הרחבים שבחדרי האבן מלאי האדים, כדי לחוש את החיים ברודוס של לפני 400 שנה.

החמאם בעיר העתיקה, בית מרחץ תורכי, הוא ירושה עות'מנית שמעניקה חוויה ים תיכונית ותורכית של ממש. יש בו הפרדה מסורתית בין נשים לגברים והאווירה, כמה מפתיע, מיוזעת...


#טיפים
יש בחמאם הפרדה בין נשים וגברים.

הביאו מראש מגבת ובגד ים.
ספא בירלנד
#השילוב המושלם בין ספא לבירה

בצ'כיה, אומה שחיה מבירה ואוהבת בירה בעולם, יצרו את השילוב המופלא שבין בירה לספא. לא שזה קשה או יצירתי מדי, אבל תודו שזה מקורי לחבר בין שני התענוגות הללו ולהכניס אתכם לתוך ג'קוזי, מסאז'ים ועוד כל מיני תענוגות גוף - כשהכל משולב בבירה. הרבה בירה!

הבירה ספא של "ספא בירלנד" (SPA Beerland) עושה את העבודה הזו מצוין.


הנה סרטון קצר של ספא בירלנד:

https://youtu.be/4wDa7TP0NQ0
מרחצאות סֵייצֶ'ני
#על המרחצאות הפופולריים של בודפשט

רוצים לרחוץ במרחצאות ממש כמו בימים ההם? - מרחצאות בכלל ורחצה בהם, מהווים חלק מהחוויה של ביקור בבודפשט. אחרי הכל זוהי "עיר הספא" של אירופה. בכל פינה יש כאן מרחצאות שהמים בהם נובעים ממעיינות חמים שנמצאים בסביבה. מימי המרחצאות הללו ידועים כמסייעים לבעיות עור, עיכול ועצבים.

מרחצאות סֵייצֶ'ניי (Széchényi Spa) הם המרחצאות הפופולריים ביותר בבודפשט. מרחצאות אלה נמצאים בחלקה המזרחי של העיר, בפשט. זהו אתר גדול והמוני באופיו, מעצם מיקומו בפארק העירוני, אבל האמת היא שאם אינכם שוחרי שקט מוחלט, די נעים בו, על אף הקהל הגדול שבבריכות.

ואין מה לעשות - לכאן מגיעים גם מרבית המקומיים וגם מרבית התיירים שמבקרים בעיר. אבל מדובר במרחצאות הגדולים ביותר באירופה והם נמצאים בתוך הפארק העירוני הגדול של בודפשט, פארק ורושליגט (Varosliget).

ואם לומר את האמת - מרחצאות סצ'ניי הם עצומים בגודלם. יש בהם שלוש בריכות שחיה חיצוניות, עם בריכת גלים לטובת הילדים ועוד 12 בריכות תרמו-מינרליות, בעלי עיצובים שונים ומידות חום שונות, שנמצאות באוויר הפתוח. בצד המרחצאות, יש כאן מרכז ספורט וספא, עם חדר כושר, פיזיותרפיה, סאונה, מסאז'ים ועוד.

בצד העיצוב, מרחצאות סצ'ניי הם אמנם מהחדשים יותר בעיר, אבל גם הם קיימים כבר זמן רב יחסית, משנת 1913. העיצוב, בהתאם, הוא מזמנים אחרים. הסגנון הניאו-בארוקי של המרחצאות כאן, נותן אווירה מיוחדת לרחצה בהם. בביקור אחד, ספק אם תצליחו לחוות את כל הבריכות והמרחצאות שבמקום. אבל אתם בהחלט מוזמנים לנסות וליהנות מכך!


#טיפים
הביאו מגבות משלכם, אחרת תאלצו לרכוש במקום.


ביקור במקום:

https://youtu.be/ZWnQgHT6dFI
סְפָּרְטִי, מסיבת המרחצאות
#על מסיבות הלילה ב-Sparty של המרחצאות בבודפשט

במרחצאות של בודפשט פופולריות מאד מסיבות הבריכה שנקראות "סְפָּרְטִי" (Sparty) - קיצור של "ספא פארטי", שהיא מסיבת ספא. המסיבות הענקיות האלה נערכו בעבר בקיץ, אבל הן הפכו כה מצליחות שהיום מושכים אותן גם לעונות אחרות.

בשבת בלילה בדרך כלל, עורכים בחלק מהמרחצאות של העיר את המסיבות המלהיבות האלה, המשלבות מוסיקה, ריקודים, חוויות מים, ספא ואלכוהול. בעיקר חזקים בסצנה הזו של הספרטי מרחצאות סצ'ניי (Széchenyi Thermal Bath). המסיבות שם ענקיות, תוססות ומלאות בצעירים מבודפשט, המתערבבים עם המוני בליינים ותיירים שבאו לבלות ולשמוח במסיבת בריכה שמחה ולא נגמרת, בתוך ועל שפת האמבטיות התרמיות ההיסטוריות.

הכי יפה הוא המראה של מאות האנשים במסיבת ה-spa, כשהם משתגעים ביחד, בבריכה המחוממת הענקית. כולם רוקדים לצלילי די ג'ייז עם מוזיקה אלקטרונית מטורפת, כמעט עד שעות הבוקר. גם גאד, אתם יודעים, הוא די ג'יי!


#טיפים
המסיבה מתקיימת בכל שבת בערב.

חשוב לבדוק את מועדי הספרטיז הבאים ולהזמין מראש באתר (ראו למטה).


מבט מקרוב:

https://www.youtube.com/watch?v=-iLScT9X6ac
המעיינות החמים בפּוֹזָאר
#על המרחצאות החמים של פוזאר

בצפון מערב, כשעתיים מסלוניקי, נמצאים המעיינות החמים בפּוֹזָאר (Pozar Hot Springs), או לוּטְרָאקִי. אלו מרחצאות מרפא, המבוססים על מעיינות בריאים, מהמוכרים והאטרקטיבים יותר במעיינות יוון. הם סמוכים לכפר הציורי אָרִידָיאַס (Aridaias), שבאזור פֶלָה, בירת ממלכת מוקדון הקדומה ומקום הולדתו של אלכסנדר הגדול.

מדובר בשמורת טבע, שבמרכזה עובר נחל תֶּרְמוֹפּוֹטָמוּס (Thermopotamou), ביוונית "הנהר החם", נהר שיורד מהר קיימקטסלן (Kaimaktsalan). מקור המים הוא מספר המעיינות הנובעים מתוך ההר וזורמים בערוץ הנחל אל בריכות פתוחות המוזנות במימיהם הבריאים. מי המעיינות בפוזאר ידועים בכל העולם, במיוחד בקרב חובבי תיירות המרפא, כבעלי סגולות רפואיות מרשימות.

הכניסה אל חלק מהמעיינות החמים, המצויים בערוץ הנחל, היא חופשית. שאר המעיינות החמים סגורים במבנים מקורים שנבנו לאורך הערוץ וניתן לרחוץ בהם תמורת תשלום סמלי.

באתר גם מפל בגובה 7 מטר, שהמים נופלים ממנו אל בריכה חצובה באבן, בצמוד לזרם הנחל.


#מה מקור המים הללו?
המים שבנהר החם הזה פורצים מתוך האדמה ממספר רב של מעיינות חמים, בטמפרטורות של 26 מעלות צלזיוס עד 37 מעלות. המעיינות הללו ניזונים ממי הגשמים, המזינים את מי התהום. החום שמתחת לפני האדמה גורם למי התהום לעלות בחזרה, דרך שכבות קרקע עשירות במינרלים ובגזים, מה שהופך את המים הללו לבריאים ועשירים בסגולות מרפא.


#טיפים
המעיינות החמים של פוזאר מוקפים כולן בנוף נהדר של מפלים, סלעים, עצים, גשרוני עץ, מערות בסלע ושלל צמחייה עבותה וצמחי מים נדירים. כך ניתן לשלב את סגולות המרפא של המים החמים, עם טיול בטבע והליכה במסלולים שונים בערוץ הנחל היפהפה, כשהארוך בהם אורכו מעל 30 קילומטרים והקצר בן קילומטר ומשהו.

40 קילומטרים צפונית לפוזאר נמצאת אדסה, העיר היפה הידועה במפלי המים שלה. נופש באזור יכלול כמעט תמיד את שתיהן.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/p2x6BWu2Zko


ועוד מבט:

https://youtu.be/NHM2KCluU6w
אגם ווֹלִיאַגְמֵנִי
#על אגם הספא עם הצוק המרשים

במרחק של פחות משעה נסיעה ממרכז אתונה נמצא אגם ווֹלִיאַגְמֵנִי (Limni Vouliagmenis) המכונה "האגם השקוע". זהו אגם יפה שממוקם בפרברי העיר הגדולה. מיקומו המרהיב, בקרבת הים ועל רקע צוק מרשים, מקנה לו מראה מרשים ודרמטי, אבל הוא גם חביב על רבים מהתושבים כאן, בתור מקום שחייה מועדף.

מי האגם המתוקים נובעים ממעין חם וטבעי בעומק של עד 100 מטרים. באגם הם מתערבבים עם מי ים מלוחים. הטמפרטורה באגם נעה בין 21 ל-27 מעלות צלזיוס, מה שהופך אותו לסוג של ספא, המתאים לשחייה לאורך כל ימות השנה.

נחמדים במיוחד הדגיגונים הקטנים המנקרים (יש שיאמרו "מנקים") את הרגליים, למי שעומדים מספיק זמן במקום.


#טיפים
על חופי האגם יש מקלחות ושירותים.

בסמוך גם בית קפה לא זול ונחמד.

מחיר הכניסה בסביבות 12 יורו לאדם.


ביקור במקום:

https://youtu.be/cCaLxDz-Do4


ומהאוויר:

https://youtu.be/djJWmNRCEEw


ועוד:

https://youtu.be/PIxvMUNluJo


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.