» «
נאפולי
העיר נָאפּוֹלִי
#העיר המרכזית של דרום איטליה

פראית, קולנית ומסקרנת - לעיר נָאפּוֹלִי קשה להישאר אדיש. זוהי עיר נמל דרום איטלקית, צבעונית, קולנית, ים תיכונית ותוססת, השונה בתכלית מערים אלגנטיות כרומא או מילאנו.

נאפולי מוקפת בנופים טבעיים מרהיבים והיא מסקרנת כמו ג'ונגל עירוני נהדר. יש המאוהבים בה קשות ויש שחוששים לישון בה ומגיעים לביקורים של מספר שעות. בעיר הזו תמצאו שכונות עתיקות, עם בניינים ומבנים מהעבר הרומי, סמטאות לא נקיות ורחובות ולא מטופחים מספיק, בתים ישנים, שכביסה מתנפנפת בחזיתם ושווקים קולניים מתחת להם. לצידם תכירו גם שכונות מודרניות יותר, עם קצב מודרני, אנשים בחליפות, שחוטפים אספרסו בבתי קפה מעולים, הרחק מהארמונות העתיקים והמזכרות שהותירו כאן הכובשים של העבר.

אמנם הממרה "לראות את נאפולי ולמות" מקורה בשיבוש היסטורי של משפט באיטלקית המתייחס לעיר מורטה שאחריה (באיטלקית "מוות"), אבל נאפולי היא אכן עיר נמל מלאת קסם, עם קצב מטורף ותושבים שמעניין להכיר, גם אם אינם תמיד כוס האספרסו שלכם.

העיר התוססת והאנרגטית הזו נבדלת מערים גדולות אחרות, דוגמת רומא המרשימה, ונציה הציורית או מילאנו האלגנטית. דומה שהיא ישנה ומבוגרת בדרך אחרת ואין בה את הפאר של הארמונות והכיכרות הנוצצים של ערים עתיקות ומפוארות, בסדר הגודל שלה באיטליה.

יש כאן ריח של כוח באוויר. מי לא שמע על הגנבים, הכייסים, הרשתות שעל חלונות הראווה והפושעים המקומיים המאיימים, הנמנים או סרים למרותן של משפחות הפשע המקומיות? - לכאן ברח פעם הצייר הנודע קרוואג'יו, אחרי שרצח אדם ברומא. כאן הכיר הכדורגלן הנודע מראדונה את הקוקאין וחייו השתנו לבלי הכר.

כי חוסה בצילו של הווזוב, הר הגעש הפעיל והמאיים, נאפולי עצמה היא סוג של הר געש אנושי ומנטלי - עיר מדהימה, עם אוכל נהדר, שירים נאפוליטניים כובשים וטמפרמנט של מתבגרת הטורפת את החיים בלי חשבון, אבל מאיימת להתפרץ עליך בכל רגע, בקסם ובחדות ששמורה להרי געש שכאלה. אפשר לאהוב אותה ואפשר שלא, אבל לנאפולי אי אפשר להשאר אדיש.


#היסטוריה
האחראית המקורית להיווסדה של נאפולי היא דווקא יוון הקדומה. העיר נוסדה במאה ה-6 לפני הספירה, בתור "ניאפוליס", ביוונית "העיר החדשה". בהמשך היא נכבשה על-ידי הרומאים והפכה לעיר הקיט של הקיסרים והאצולה הרומית, תוך שהיא שומרת על אופייה היווני משהו. כאן בילו את החורפים שלהם, קיסרים היסטוריים כמו טיבריוס, וירגיליוס ונרון קיסר.

השריד החי והפועם מאותה עיר יוונית-רומית הוא רובע ספאקנאפולי (Spaccanapoli) המלהיב ותוסס עד היום. אם תלכו ברחוב ויה סאפיינצה (Via Sapienza), דעו שאתם פוסעים על תוואי הרחוב הרומי הראשי של העיר העתיקה, הדקומאנוס.

בזכות חופיה הנפלאים והאקלים הנעים בחורף, בנו אז אצילים רבים בנאפולי ובסביבתה, וילות יפות ובתים מרשימים. ערים כמו פומפיי והרקולניום הפכו בית לאותם מורמים מעם. אחרי התפרצות הווזוב בשנת 79 לספירה, חוסלו הערים הללו ונעלמו תחת האפר הגעשי.

מאז, הלך ונכבש איזור דרום איטליה על ידי כובשים זרים. את היוונים והרומאים יחליפו מעתה שליטים נורמנים, לומברדים, צרפתים, אוסטרים, ספרדים ובורבונים. כל אחד מהם השאיר בנאפולי מזכרות אדריכליות ותרבותיות חשובות, שהלכו והעניקו לעיר את האופי המיוחד שלה. במשך מאות שנים ידעה נאפולי תקופות של זוהר, פריחה תרבותית ובנייה מפוארת של ארמונות ובנייני פאר.

בהמשך שימשה נאפולי כבירת ממלכת "שתי הסיציליות", איחוד בין ממלכות סיציליה ונאפולי. רבים מהארמונות, המבצרים ופניני האדריכלות העתיקים שבעיר, הם מתקופת שלטון הבורבונים, בני ענף המלוכה הספרדי, ששלטו כאן אז. במוזיאונים ניתן לראות לא מעט חפצי אמנות נהדרים מתקופה מוצלחת זו.

לאחר המהפכה הצרפתית ומלחמות נפוליאון נשלטה נאפולי בידי הצבא הצרפתי. היא הייתה רפובליקה זמן מה ואז ממלכת חסות של הצרפתים. כשנפוליאון נפל ב-1815, היא חזרה להיות בירת "שתי הסיציליות", בשליטת המלך פרדיננד. בשנת 1860 צעדו אליה גדודיו של גַריבּאלדי, מאחד איטליה.הם סיפחו אותה לממלכת איטליה החדשה והמאוחדת.

ודווקא כחלק מאיטליה המאוחדת הלכה העיר, פעם מפוארת וגדולה, לעיר נמל תעשייתית ומוזנחת. במלחמת העולם השנייה היא ניזוקה מאד ואחרי המלחמה היא הלכה והידרדרה.

העיר המפוארת של העבר הפכה קורבן לפוליטיקאים מושחתים, משפחות פשע וברוני סמים אכזריים. רעידת אדמה קשה שהתרחשה כאן ב-1980 רק הקשתה על העיר ועל תושביה להתרומם ולשקם את מעמדה של נאפולי. תחת כל אלה המשיכה הקרייה הנהדרת, היושבת באחד האזורים היפים בעולם, לעיר מוזנחת, כעורה ומלוכלכת, שרק העשורים האחרונים מצליחים לאיטם, להרים אותה אל המאה ה-21 ואל העתיד.


#אוכל
נאפולי היא המקום שבו הומצאה הפיצה ופה היא אכן תהיה הטעימה והזולה ביותר באיטליה. אבל זה לא רק פיצה שאוכלים בנאפולי, אלא גם הספגטי, שנולד כאן וסלט הקאפרזה, עם העגבניות, המוצרלה והבזיליקום. בעיר העתיקה של נאפולי תמצאו מסעדות זולות, עם מבחר של דגים מטוגנים ופירות ים טעימים. חפשו בדוכני העיר העתיקה את חטיפי המוצרלה המטוגנים ואת העגבניות המוחמצות הנהדרות.

בנאפולי נולדו גם מאפי הספוֹליאטֶלֶה (Sfogliatelle) המתוקים, הממולאים בגבינת ריקוטה ובפירות מסוכרים.

כמובן שזוהי מכורתו של המשקה המקומי המפורסם לימונצ'לו. זהו ליקר לימונים חזק ומרענן, שרבים רואים בו אפריטיף מושלם, משקה ששותים לאחר ארוחה כבדה. הוא עשוי מלימוני אמלפי, שתתקלו בהם כאן בכל פינה, כולל בעיטורי הקרמיקה המקומיים ובמאכלי המטבח הנאפוליטני.

לערים רבות נכתבו שירי אהבה ורומנטיקה, אבל נאפולי היא היחידה שזכתה בשיר אהבה לקפה. היה זה דומניקו מודוניו מנאפולי שכתב על האספרסו של העיר, את השיר "או קפה", שיר ההלל הלא רשמי לזהב המריר והכהה של נאפולי. ואכן הקפה עז-הטעם, הסמיך והמשובח שמכינים כאן, שווה כל חרוז בשיר.


#לינה
נהוג לומר שכדאי יותר לישון מחוץ לנאפולי, עיר שהחנייה בה היא בעיה וכך גם הבטיחות האישית. תיירים רבים נוהגים ללון בסורנטו הסמוכה, עיר נעימה ובטוחה והחנייה בה בשפע. ממנה יוצאים בקלות לטיולי כוכב אל נאפולי ואמלפי, דרך הפלגה לאי קאפרי ועד לנסיעות לאתרים הארכיאולוגיים של פומפיי והרקולנאום ולהר הגעש וזוב.


#תחבורה
נאפולי ידועה בכך שחוקי התנועה בה הם בקושי המלצה, שגם היא לא זוכה לתשומת לב של הנהגים המקומיים. מכאן ששווה להימנע מכניסה ברכב אל העיר. אם אתם בכל זאת מגיעים ברכב לעיר, הזהרו מהפרות של חוקי התנועה ומגניבת מכוניות, שמתרחשת כאן לא פעם.

חנייה ברחוב בנאפולי תסתיים פעמים רבות בבריון שייגש אליכם וידרוש 10 יורו, "כדי לשמור לכם על הרכב"... אין צורך לשאול מפני מי הוא צריך לשמור, כי התשובה היא מפניו...

הקפידו גם להשגיח על חפציכם האישיים, אם זה בזמן נהיגה ואם בסיור רגלי בעיר. העיר ידועה בפורצי המכוניות שבה, בכייסים שלה וברוכבי אופנוע, שחוטפים תיקים וארנקים לכל השאר.


#חסכון
ברשת Penny Market הפרוסה ברחבי איטליה המחירים זולים. גם ברשת הסופרמרקטים הנפוצה Coop המחירים לא יקרים.


#חניה
החנייה בנאפולי היא בעייתית ובאופן כללי עדיף להיכנס לעיר ללא רכב. אם בכל זאת הגעתם ברכב, היו מוכנים לזה שבעת חנייה ברחוב, ייגש אליכם מישהו וידרוש כסף כדי לשמור לכם על האוטו. שלמו ואל תתחכמו, כי הם שומרים על הרכב שלכם מפניהם עצמם...


#תשר
במסעדות ובתי קפה באיטליה אין צורך להוסיף טיפ לחשבון, שכתוב בו שהטיפ כלול במחיר (servizio include).


#בילויים
מעבר למקומות שבתגית "בילויים בנאפולי", תוכלו למצוא מועדונים, ברים ובתי קפה לבילוי בפיאצה אמדאו.


#תחומי עניין
מעניינים אתכם דברים מסוימים? - כשאתם במקום, היכנסו לתגית "תחומי עניין".


#קידומת איטליה
+39


#שופינג
למעט מכירות סוף העונה עם ההנחות הגדולות (בשבוע הראשון של ינואר ובשבוע השני של יולי, המחירים בוונציה ממש לא זולים, אבל שופינג שווה לעשות באזור שבכיכר סן מרקו ובינה לבין גשר הריאלטו ובמתחמי הקניות שב"מרצ'ריה" (Mercerie).

ראו למטה קישור להמלצות ובתגית "שופינג בנאפולי".


#חיבורי חשמל (Power plugs)
התקעים האפשריים הם Type F ו-L (ראו למטה קישור עם צילומים).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/brGel2GpeO4


טעימה מהעיר במלוא יופייה:

https://youtu.be/d2hsj9_F4_w


מבט לכיוון אחר של נאפולי:

https://youtu.be/7W1m8cH7ccM
מבצר סנט'אלמו
מבצר סנט’אלמו בנאפולי
#על המבצר המסתורי שמעל נאפולי

מבצר סנט’אלמו (Castel Sant'Elmo) הוא מבצר ימי־ביניימי טיפוסי, מסיבי ומרשים שממוקם בגבעת ווֹמרו, כמו גוהר מעל מנזר סן מרטינו (Certosa di San Martino), המנזר הענקי שנוסד במאה ה-14 ומעל נאפולי כולה.

עם מבט על הנוף הנפלא של נאפולי והסביבה, המבצר הזה הוא נקודת התצפית הכי מרשימה, מתוך העיר נאפולי עצמה, על העיר והמפרץ. שימו לב לנוף שנשקף מכאן, נוף גגות העיר הצבעוניים, בצבעי ירוק, צהבהב ואדמדם. אחרי גגות בתי נאפולי המרהיבה, כמו שטיח כחול ומרשים, מונח לו הים הגדול והמפרץ של נאפולי כולו.

אבל למבצר הזה יש גם חלק אפל יותר. חומותיו של הקסטל סן אלמו יוצרים מראה דמוי צוק, שנראה כמעט טבעי. יש בו חרכי ירי אופייניים וקשתות עתיקות. החלק הפנימי של הטירה כולל מסדרונות אפלוליים וצינוקים.


#טיפים
כמו למנזר סן מרטינו, גם למבצר תוכלו להגיע באמצעות רכבל, ממרכז העיר העתיקה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/7Z0IXFh-B7c


וסיור במבצר:

https://youtu.be/fAvH04WiUvQ
מנזר סן מרטינו
מנזר סן מרטינו
#על המנזר עם המוזיאון

על גבעת וומרו, ליד מבצר סנט’אלמו המאסיבי, נמצא המנזר הענקי שנוסד במאה ה-14, מנזר סן מרטינו (Certosa di San Martino).

במרכז המנזר, הבנוי בסגנון הבארוק הנאפוליטני, נמצאת הכנסייה הבארוקית שלו. תוכלו לראות בה ציורים משל האמנים הנאפולטניים ג’ורדאנו, סולימנה, קאראצ’ולו וריברה.

המנזר מכיל מאז שנת 1866, גם את המוזיאון הלאומי סן מרטינו. כאן תראו גלריית ציורים מרשימה, עם אוספים נאפולטניים מהמאות ה-17-18. בנוסף לאוסף אמנות גדול, יש כאן גם תערוכה על ההיסטוריה של "ממלכת נאפולי" העתיקה. תראו בה את ההתפתחות ההיסטורית של ממלכת נאפולי, על המלכים, התככים והאינטרסים המקומיים.

שימו לב לאוספי הפרזפי (presepi), שהם דגמים קטנים והיסטוריים, עם תיאור הולדתו של ישו. את הפרזפי נוהגים כבר מאות שנים להציג בכנסיות בסמוך לחג המולד וכאן מוצגים רבים מהם, מתקופות שונות.

המקום הוא גם נקודת תצפית נהדרת. המראה הנשקף מגניו של המנזר הוא מרהיב עין. אם תעלו אל מרפסות התצפית שנמצאות בגני המנזר תראו נוף נפלא של נאפולי כולה.


#מייסדי המנזר
מנזר סן מרטינו הוא מבנה מלא באוצרות, שאיכלס בעברו נזירים קרתוזיאנים. בשנת 1804, עם כיבוש העיר והאזור בידי חיילי צבא נפוליאון, הנזירים הללו גורשו, בפקודת המצביא הצרפתי. חצי מאה אחר כך, עם איחוד איטליה ב-1860, הם דוכאו אחת ולתמיד.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/PHvatWB7mt4


עוד מבט:

https://youtu.be/Uk-6oqa1GdQ


ואוסף תמונות:

https://youtu.be/_5o7-lY04Yw
רובע סנטה לוצ'יה
רובע סַנְטָה לוּצִ'יָה
#על הרובע של הנמל והשירה הנאפוליטנית

רובע הנמל המקסים של נאפולי הוא רובע סַנְטָה לוּצִ'יָה (Santa Lucia). זהו רובע תוסס ומלא חיים. כאן תוכלו להתענג על פיצה מעולה, צלחת פירות ים או קערת מרק דגים מהבילה, באחת הטרטוריות העממיות שליד המזח.

גם בילויי הערב ברובע סנטה לוצ'יה הם כיף נאפוליטני אמיתי. במועדוני הלילה שליד הנמל, תוכלו לבלות בהנאה ולהאזין לזמרים המקומיים שרים את השירים הנאפוליטניים, מרטיטי הלב, ששמם יצא למרחוק.

כי חשוב לדעת שנאפולי היא המולדת של השירה היפה, באיטלקית "בֶּל קאנטו" (Bel Canto). מדובר בשירה גברית, פעמים נוגה או עצובה ופעמים שמחה יותר. את השיר הנאפוליטני מלא הרגש שרים כאן כל הזמרים המקומיים, גם החובבים שבהם וגם המקצוענים. תמיד הם שרים בליווי של מנדולינה, גיטרה, אקורדיון או להקה ותזמורת שלמה.


#על השיר "סנטה לוצ'יה"
בין אם זה או-סולֶה-מִיוֹ מרטיט לב, ובין אם כל שיר נאפוליטני אחר, שמם של השירים מנאפולי נודע בכל העולם.

אחד השירים הנאפוליטניים המפורסמים והמרגשים ביותר הוא השיר "סנטה לוצ'יה". זהו שיר הלל לרובע סנטה לוצ'יה הידוע בזכות הנמל הציורי שלו ולנאפולי בכלל.

השיר הנודע נכתב במקור בשפה הנפוליטנית, בשנת 1848. הכותב, הבארון מיקלה זצה (Michele Zezza), חבר למי שהלחין אותו אז, תאודורו קוטרו (Teodoro Cottrau) והם פרסמו את השיר בתור "הספן מסנטה לוצ'יה" (Lo varcajuolo de Santa Lucia). אבל השיר לא הצליח. זמן מה אחר כך חיבר משורר ועיתונאי בשם אנריקו קוסוביץ' (Enrico Cossovich), מילים חדשות לשיר, כשהפעם היא כתובה בשפה האיטלקית. השיר זכה להצלחה והתחבב מאד על הקהל באיטליה. גרסה זו היא המוכרת והמושרת ברחבי העולם, עד היום.


מבט מקרוב על הרובע:

https://youtu.be/G8RQZ_RmR_U


מהאוויר:

https://youtu.be/TbDZUzy4rF0


והשיר שנכתב על השכונה, "סנטה לוצ'יה":

https://youtu.be/Ur2AaPndCZk

נאפולי

הגן הבוטאני בנאפולי
הגן הבוטאני של נאפולי
#על הגן הבוטני בנאפולי

צריכים להרגע מעט מאווירת העיר הלוחצת של נאפולי? - בואו לגנים הבוטניים של העיר ותהנו מטבע וגנים נפלאים המשלבים רוגע טבעי ונעים עם בילוי לכל המשפחה.

הגן הבוטני אורטו בוטאניקו (Orto Botanico) הוא גן המשתרע על פני 15 דונם. על אף שהוא איננו מקום מסחרי, המקבל קהל באופן רשמי ובתשלום, זהו גן בוטני ענק ומסודר, מרשים בכל צורה וגם ביחס לגנים בוטניים בעולם כולו.

יש כאן מעל 25,000 צמחים מ-10,000 מינים שונים. למעשה, זהו מתקן מחקר של המחלקה למדעי הטבע, שהוא גם מתקן חינוכי באוניברסיטת נאפולי, המשמש מתקן לימודי לבתי ספר התיכוניים של נאפולי.

היסטורית, הגן שנפתח ב-1810 הוא אחד המתקנים המדעיים והחינוכיים שפתח והפעיל כאן השלטון הצרפתי בנאפולי.


#טיפים
הכניסה לגן הבוטני היא בתיאום טלפוני מראש (Tel. 0812533937). הגן נסגר ב-14:00 והכניסה היא עד 13:00 בצהריים.

בקיץ יש בגן הבוטני הופעות. פרטים באתר.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/97SVocR6cr4
לה רגייה
לָה רֶגְיָיה אאוטלט מעצבים
#על האאוטלט הגדול באזור נאפולי

אאוטלט לָה רֶגְיָיה מעצבים (La Reggia Designer Outlet) שליד נאפולי, הוא המקום באזור נאפולי שבו תוכלו לקנות בחנויות מעצבים מגוונות ולהצטייד בבגדי מעצבים ידועים, במחירים שלא קורעים את הכיס.

יש כאן מגוון ענק של חנויות עיצוב וגם טווחי המחירים משתנים, ממותגים עממיים ומעצבים צעירים ופחות מוכרים ויוקרתיים ועד השמות המוכרים והיקרים בעולם, דוגמת גוצ'י, פראדה, ורסצ'ה וכדומה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/yK5KmjhBS0M
הדואומו של נאפולי
הדוּאוֹמוֹ של נאפולי
#על הדואומו של נאפולי

הדוּאוֹמוֹ של נאפולי (Duomo di Napoli) הוא המקום הקדוש בעיר והקתדרלה המרכזית שלה. זהו המוסד הקתולי החשוב בנאפולי, שבו גם יושב הארכיבישוף של העיר.

שמו האמיתי של הדואומו, שנמצא בעיר העתיקה של נאפולי, ברובע ספאקנאפולי, הוא הדואומו של סן ג'נארו. ואכן הקתדרלה הזו הוקדשה לזכרו של ג'נארו הקדוש (San Gennaro), הפטרון של נאפולי, שקברו נמצא מתחת למזבח בקתדרלה. אגב, את אותו סן ג'נארו רבים זוכרים בתור סנט ינואריוס שנקבר כאן במאה ה-6 ושעל שמו נקרא חודש ינואר.

בדואומו מתקיים פעמיים בשנה טקס גידופים, שמופנה כלפי ג'נארו הקדוש, בכדי שדמו יהפוך לנוזל וימנע צרות וסכנות איומות מהעיר ותושביה. הטקסים הללו מתקיימים בשבת הראשונה של מאי וב-19 בספטמבר ופותחים בנאפולי את הפסטיבלים הססגוניים של הקדוש סן ג'נארו. זה של ספטמבר, למשל, כולל חגיגה עממית עם יריד פופולארי שמתקיים מסביב לקתדרלה ובו נהנים מדוכני ממתקים, תירס קלוי וחפצי נוי.


#טקסי הגידופים של הדואומו
באחד מחדרי הדואומו שמורה מבחנה אטומה ובה שרידים מדמו של ג'נארו הקדוש (San Gennaro), הפטרון של העיר נאפולי.

פעמיים בשנה, בשבת הראשונה של מאי וב-19 בספטמבר, מתקיימים בדואומו הפסטיבלים הססגוניים של סן ג'נארו. במהלכם מוציאים מהמבחנה שלהם את שרידיו של סן ג'נארו ומקיימים טקס, שמטרתו לראות את הנס המיוחל, שבו דמו הקרוש של הקדוש יטפטף ויהפוך לנוזל.

לאמונת הנאפוליטנים חשוב שהדם של הקדוש יטפטף. האמונה כאן היא שאם שרידי דמו של פטרון העיר לא יהפכו לנוזל, מדובר בסימן שסכנות איומות ונוראות צפויות לקרות לעיר וליושביה, כפי שכבר קרה בעבר.

לפיכך מתכנסות פעמיים בשנה הקשישות האדוקות, ממאמינות הכנסייה, מגדפות ומעליבות את הקדוש, עד שדמו ינזל ויהפוך נוזלי. אגב, זה אינו הטקס המוזר היחיד של תושבי העיר.


#תולדות הדואומו
המקום נבנה בסוף המאה ה-13 ותחילת המאה ה-14, בסגנון הגותי הצרפתי שהיה אז הסגנון האופייני לתקופה. הוא נחנך על ידי המלך רוברט מאנז’ו ורעייתו, המלכה סנצ’ה ממאיורקה. בחרו לבנות אותו אז, על חורבות של כנסייה עתיקה שניצבה לפניו באותו מקום.

במהלך ההיסטוריה שופץ הדואומו פעמים רבות. אחד השיפוצים הגדולים היה בסוף במאה ה-14, אחרי רעידת האדמה של 1349. במאה ה-19 עבר הדואומו המרשים של העיר שינויים אדריכליים שונים ומשמעותיים.


#טיפים
בסמוך לדואומו תראו את קפלת סנטה רסטיטוטה. זוהי הבזיליקה הנוצרית הראשונה בנאפולי. במתחם הארכיאולוגי שבה ישנם שרידים עתיקים מימי הביניים ומהעת העתיקה.


מבט מקרוב על הדואומו:

https://youtu.be/RQiNqMnHwCQ


מבחוץ:

https://youtu.be/QRAmSorr4NE


בשעת קונצרט:

https://youtu.be/oin8FdFDW_8
המוזיאון הלאומי לקרמיקה
המוזיאון הלאומי לקרמיקה
#על מוזיאון הקרמיקה של נאפולי

המוזיאון הלאומי לקרמיקה (Museo Nazionale della Ceramica) בנאפולי, או בשמו המדויק והמלא המוזיאון הלאומי לקרמיקה "דוקה די מרטינה", מציג אוסף של מוצגים נפלאים, הכולל כלי חרס, שנהב, כלי פורצלן וזכוכית מאירופה והמזרח הרחוק, כמו גם כלים עשויי אמייל.

המוזיאון נמצא בשולי גבעת ווֹמרו, ממערב לנאפולי. מקום של כבוד תופסים במוזיאון כלים שונים שנוצרו מהקרמיקה האיטלקית שנקראת מָיולִיקָה. עבודות הקדרות בסגנון זה הגיעו לשיאן במאות ה-17 וה-18. הסגנון, שמקורו באי הספרדי מאיורקה, מזוהה בזיגוג הקל שעוטף את כלי הקרמיקה הללו. הקדרות בסגנון זה נעשית בידי אומנים בעלי סבלנות אינסופית, תוך שימוש בציור מכחולים, על אריחים וכלים שונים, ביופי ששובה את עיני חובבי הקרמיקה ברחבי העולם.

אומנות המָאיוֹלִיקָה האיטלקית מקורה באגן הים התיכון. לנאפולי ולדרום איטליה בכלל, היא הגיעה מהאי הספרדי מיורקה. על שמו קיבלה האמנות הזו באיטליה את השם "מָיולִיקָה". מאז יובאה המיוליקה לכאן, לפני כ-500 שנה, היא משווקת מכאן לכל איטליה והעולם. מאז תקופת הרנסאנס קושטו כלים במָיולִיקָה ובתי העשירים רוצפו וקושטו באריחים מצוירים בסגנון זה. זה מה שהפך את האומנות הזו לידועה בכל רחבי העולם.

בנוסף לכלים, יש במוזיאון גם מעט פסלי חימר וקרמיקה, קמעות, חפצי פולחן עתיקים, אריחי קרמיקה מצויירים ביד ועוד.

המוזיאון נמצא בווילה פלורידיאנה (Villa Floridiana), ששימשה כארמון הקיץ של אשתו השנייה של פרדיננד ה-4 מבורבון, הדוכסית מפלורידיה. למעשה, הפארק הירוק והיפה, שבתוכו הווילה יושבת, היה בעבר הגנים של הווילה הזו עצמה.


#טיפים
לא בטוח שלכל אחד, אבל האוספים שבמוזיאון יספקו הנאה רבה לחובבי אומנות הקדרות ולמי שמתעניינים באומנות הכלים העתיקה, מאיטליה ומהעולם, כמו גם בכלים אתניים ואקזוטיים שונים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/XNYcGnTQ6oA


הרובע הספרדי
הרובע הספרדי בנָאפּוֹלִי
#על הרובע העני שממנו צמחה נאפולי המודרנית

אם רוצים להבין את נאפולי המודרנית, אין כמו הרובע הספרדי (Quartieri Spagnoli), העתיק והעני, המייצג את הגרעין שממנו צמחה נאפולי של ימינו.

הרובע הזה הוא שכונה צפופה ובעלת רשת רחובות צרים וקטנים. בסמטאות הצרות והבתים הצפופים שבו, תוכלו לראות כאן מאות בתי מלאכה משפחתיים, לצד חנויות זעירות ומסורתיות, טְרַטוֹרְיוֹת ביתיות פשוטות וטעימות ולא מעט כנסיות בארוקיות, שידעו ימים יפים יותר.

הרובע פרוש בין רחוב טולדו (via Toledo) ושדרות ויטוריו עמנואל (corso vittorio emanuele). באופן מסוים מהווה הרובע הספרדי סוג של "עיר בתוך עיר". כאן תוכלו לפגוש באופן בלתי אמצעי, בשכונה הנאפוליטנית האמיתית. כאן תחוו את נאפולי של הסרטים, על הרעש האופייני שלה, המוסיקה, הריחות המיוחדים והאנשים הכל כך מרתקים שלה, גם אם לפעמים המוניים, רועשים או שונים מהמקומיים שרציתם לפגוש.

על אף שהרובע הספרדי זכה במהלך השנים לדימוי שלילי, מדובר באחד האזורים המרתקים בנאפולי. על אף ההזנחה והפשיעה שהביאו לו העוני והצפיפות הגדולה שמהן הוא סובל, הרובע הספרדי הוא מקום מלא חיים ואנרגיה. קל לייחס לו את מרכז הפשע והזנות של העיר, אבל כאן אפשר לפגוש גם את נאפולי האמיתית, נאפולי שאינה מתקשטת, מתאפרת ומעמידה פנים לכבוד התיירים, נאפולי הנושמת, שמחה, שרה ומתרגשת, אך גם מקללת, צועקת, לעתים פוגעת ולא פעם מתעצבנת.

הרובע זכה לשם "הרובע הספרדי", משום שהוא נולד ממה שהיה בעבר מחנה חיל המצב הספרדי. זה היה בזמן שלטון ספרד על האזור. את הרובע עצמו החלו אכן לבנות במאה ה-16, בפקודת שליט נאפולי באותו זמן, מי שהיה המשנה למלך ספרד, דון פדרו מהעיר טולדו .

באותה תקופה עברה נאפולי פיתוח עירוני מואץ, שכלל סלילה של רחובות חדשים, ובנייה של שערים וגשרים מושקעים. אז התגוררו כאן, לצד בני העיר, שהיו, אם תרצו, "הנאפולטנים השורשיים", גם חיילים ספרדים שגרו כאן באופן זמני ותרמו להיווצרות הנאפולי המיוחדת הזו, האמיתית כל כך, שאפשר להרגיש כאן עד היום.


מבט מקרוב על הרובע:

https://youtu.be/K1ASsBjFqFk
הקָטַקוֹמְבּוֹת של סן גֵ'נָארוֹ
#על אתר הקבורה המסתורי של העיר

הקָטַקוֹמְבּוֹת של סן גֵ'נָארוֹ (Catacombe di San Gennaro) הן קומפלקס הקבורה החשוב ביותר בדרום איטליה. זהו מתחם בן שתי קומות, שנבנה בסלע הוולקני שבאתר, במאה ה-2 לספירה. עם השנים נוצרו כאן בזיליקה בת שלוש סיטראות ובית טבילה נוצרי.

כאן נמצא גם קברו גם של ג'נארו הקדוש (San Gennaro), הפטרון של נאפולי. הוא נקבר בקטקומבות, לאחר שעצמותיו הועברו אליהן במאה ה-5. את קברו תוכלו לראות מתחת למזבח בקתדרלה.

ואגב, רבים לא מודעים לכך שאותו סן ג'נארו הוא סלב היסטורי, ששמו הזה אולי אינו מוכר כל כך בעולם, אך שמו הלטיני, סנט ינואריוס, מצלצל יותר מוכר, נכון? - ודאי. סנט ינואריוס שנקבר כאן במאה ה-5, הוא מי שעל שמו נקרא חודש ינואר!

לאתר הזה חשיבות עצומה בהיסטוריה של האמנות הנוצרית. באולמות ובקפלות הקבורה שכאן, מצויים פסיפסים עתיקים, ציורי קיר מתקופת הנצרות המוקדמת ועוד. יצירות האמנות הקדומות הללו שנמצאו בקטקומבות, סייעו רבות למחקר ההיסטורי-אמנותי. כאן למדו החוקרים רבות, על צמיחת האיקונוגרפיה הנוצרית והאופן שבו היא התפתחה, מהאמנות הפגאנית, הטרום נוצרית, שהייתה קשורה בעבודת האלילים של התרבות הרומית ועד לאיקונות הקדושים הנוצריים ולתיאורים האמנותיים של סיפורי ישו הנוצרי, שליחיו והקדושים שבאו אחריהם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/RexRVVcr1_U
בית החולים לבובות
#על בית החולים של הבובות

ברחוב ויה סן ביאג'יו דיי ליברי, בבית מספר 81, נמצא אחד המוסדות המסקרנים בספאקנאפולי. זהו בית החולים לבובות (Doll hospital) שבקרבת פיאצטה נילו.

בית החולים הזה היא אחת החנויות שיחזירו אתכם לילדות. מדובר בספק חנות קטנה, ספק מעבדה לתיקון בובות. זו מעין סדנה, שאליה אפשר להביא בובות שבורות או כאלה שרוצים לחדש. זמן מה אחר כך, תוכלו לקבל את הבובה שלכם כחדשה, או כשהיא מתוקנת למשעי.

ואלה לא רק ילדים המומים, עם בובות שבורות שמגיעים לכאן. אל החנות הזו, שניצבת בפיאצטה נילו מאז המאה ה-19, נוהרים אספני בובות וצעצועים עתיקים מכל העולם. הם באים לפה, כדי לתקן ולחדש צעצועי אספנות יקרי ערך.

בית החולים לבובות הוקם בשנת 1889, על ידי מעצב תפאורות מתיאטרון סן קארלו, שתחביבו היה תיקון של בובות שעווה ופרווה.

ואגב, מעבר לתיקון גם מוכרים כאן בובות, חלקן ממש לא רגילות. שימו לב שב"חנות בית החולים", תוכלו למצוא בובות עתיקות וחדשות, לצד בובות שנאמר בעדינות שהן "שונות במקצת", ולא ברור מי ההורים שיקנו אותן לילדיהם...


מבט מקרוב:

https://youtu.be/PV1TRH2tt30


ומצגת וידאו קצרה:

https://youtu.be/efBBcz0Icy8
פיאצה דֶל פְּלֵבִּישִיטוֹ
#על כיכר העם של נאפולי

פיאצה דֶל פְּלֵבִּישִיטוֹ (Piazza del Plebiscito) היא מהכיכרות הידועות של נאפולי, הכיכר הגדולה, היפה והחשובה בה.

הכיכר בצורת קשת או חצי אליפסה, כמו מחבקת את המבקרים בה. היא יפה מאד, עתירה בפסלים ומונומנטים ומזכירה את הכיכרות העתיקות מהסגנון שמזוהה עם האימפריה הרומית.

במרכז המבנה "המחבק" נמצאת כנסייה ניאו קלסית, המזכירה את מבנה הפנתיאון הרומי. שתי ‘זרועות’ של עמודים, שעוצבו במאה ה-19, תוחמות את הכיכר.

מאז שנת 1994, השנה בה התקיימה כאן ועידת המדינות המתועשות (אז G7), הפכה הכיכר לסמל של נאפולי החדשה. שם הכיכר "משאל העם". השם הזה ניתן לה על שום משאל העם שנערך כאן בשנת 1860. ההחלטה שעל הפרק הייתה על הצטרפותה של נאפולי ולמעשה של הדרום כולו לממלכת איטליה המאוחדת. ההחלטה הייתה חיובית.

בחזית הכנסייה, ניצבים שני פסלים, על גבי סוסים, של המלך פרדיננד הראשון ושל אביו שארל השלישי לבית בורבון. בכיכר המרשימה נמצאים עוד כמה מהאתרים המעניינים בעיר. ביניהם תוכלו לראות את ארמון הפַּאלָאצוֹ רֵיאָלֶה, התוחם את הכיכר, את תיאטרון בית האופרה של נאפולי, תיאטרו דִי סַן קָרְלוֹ (Teatro di San Carlo) ואת מרכז הקניות האלגנטי והיוקרתי גלריה אוּמְבֶּרְטוֹ אוּנוֹ.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/v5cKzChQznw
פִּיאַצֵטָה נִילוֹ
#על כיכר השוק עם האל המניק את ילדיו

פִּיאַצֵטָה נִילוֹ (Piazzetta Nilo) נמצאת במרכז השוק של נאפולי. כמו נאפולי כולה, זוהי כיכר שמחה, שוקקת חיים ורעשנית. כמעט תמיד תמצאו כאן אמני רחוב משעשעים, הרכבים מוזיקליים חביבים ואנשים מעניינים.

אבל זו לא כיכר לתיירים, אלא פינה אופיינית וייחודית לנאפולי האמיתית. במרכז הפיאצטה ניצב פסל שיש עתיק של האל נילוס המניק תינוק. הפסל הוצב שם בידי מהגרים מאלכסנדריה, שהביאו עימם את פולחן הנילוס לאיטליה. במשך השנים הדביקו לפסל הנפוליטנים שחיבבו אותו, את הכינוי "הגוף של נאפולי", כדימוי לעיר שמניקה את ילדיה.

בכיכר עצמה תוכלו לראות כמה מהחנויות המיוחדות בעיר, במיוחד כאלה שמאפשרות לראות בעלי מלאכה מימים עברו, הפעילים כאן עד היום, כאילו לא עברו מאות שנים. תוכלו למצוא כאן בוני כנורות, כורכי ספרים, אמני פסיפס ומוזאיקה ועוד.

בקרו בבית החולים לבובות, שאליו מביאים בובות שבורות ובובות לחידוש וחפשו כאן גם את אמני המרקטרי (Marquetry), הנגרים המשבצים עיטורים וקישוטים בריהוט שלהם. זוהי אמנות של נגרים המתמחים במלאכת עץ, תוך שיבוץ שנהב, פליז, שריון-צב, פיוטר, אם הפנינה ועוד. בעבודה זו הם מעטרים רהיטי עץ מסוגננים, חפצי נוי, קופסאות ותמונות.


מבט מקרוב על הפיאצטה היפה:

https://youtu.be/-bTdeoWoH88


מסוג ההפתעות שאפשר למצוא כאן:

https://youtu.be/kz6IGYqt0wE


וגם כאלה:

https://youtu.be/l5jRHbMmDQ4
כנסיית ג’זו נואובו
#על הכנסייה המפוארת של ישו ומריה

כנסיית ג’זו נואובו (Chiesa di Gesu’ Nuovo) היא כנסייה יפה, שניתן לזהות בקלות בחזית המכוסה באבני בזלת.

החזית הצנועה שלה לא מסגירה את הפאר וההדר שבפנים הכנסייה. תוכנה האמנותי והעיצובי נחשב לאחד משיאיו של הבארוק הנאפולטני. מהפסלים והציורים ועד ציורי הפרסקו הרבים - הכל כאן מפואר ומעוצב.

נפלאות הן גם יצירות האמנות המרתקות שבתוך הכנסייה. שימו לב לשיש הצבעוני ובמיוחד לפרסקו, ציורי הקיר שעל התקרה ועל קירותיה של הכנסייה.

ג’זו נואובו היא כנסיה השייכת למסדר הישועי. היא נבנתה במאה ה-16 על שטח ארמון סנסברינו, שנרכש באותה תקופה בידי חברי המסדר מנסיכי סלרנו. היא נמצאת בוויה דל ג'זו נואובו (Piazza del Gesù Nuovo), לא הרחק ממוזיאון הארכיאולוגיה, מהדואומו, מבית האופרה סן קרלו ומפאלאצו ריאלה (Palazzo Reale).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/nLhV6qaNHlY
כנסיית סנטה קִיאָרָה
#על הכנסייה של קיארה

אחד המבנים החשובים שהורישה שושלת בית אנז’ו לנאפולי היא כנסיית סנטה קִיאָרָה (Chiesa di Santa Chiara) שבעיר. בכנסייה, ששימשה בנאפולי את אנשי האצולה של העיר, קבורים המלכים רוברט מאנז’ו, שארל מאנז’ו ומלכים נוספים, מהחשובים שמלכו כאן.


#אדריכלות הכנסייה
כנסיית סנטה קיארה נבנתה במאה ה-14. בתור שכזו היא נבנתה בסגנון גותי. אם תביטו היטב תראו שעיצוב הפנים שלה כלל אינו גותי, אלא דווקא בארוקי בסגנונו. הוא תוצר של המאה ה-18.

בשנת 1943, במהלך מלחמת העולם השנייה, ניזוקה הכנסייה, בהפצצות הקשות של המפציצים של בנות הברית. לאחר תום המלחמה היא שוקמה ונבנתה שוב, בסגנונה הגותי והמקורי.

שימו לב לחצר המנזר היפה, זו של המנזר הסמוך לכנסייה. החצר הזו היא מה שמכונה קלויסטר. הקלוייסטר הזה תוכנן ועוצב במאה ה-18 על ידי האדריכל דומניקו אנטוניו ואקארו.

החצר מוקפת באכסדרות יפות וארוכות, שעל קירותיהן מצוירים פרסקאות נהדרות. עמודים רבים ניצבים לאורך האכסדרות.

ואקארו תכנן כאן את שני השבילים הנפגשים במרכז החצר המסוגננת וירוקה. לאורך שני השבילים שנפגשים במרכז החצר, תראו כאן עמודים ומושבים שאריחי חרסינה מצוירת, הנקראת "מאיוליקה" מצפים אותם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/svmQhWrxoVY
פיצריה דֶּה מִיקֵלֶה
#על הפיצריה האלוהית של נאפולי

פיצריית דֶּה מִיקֵלֶה (Da Michele) נחשבת לסוג של מקדש פיצה עולמי. המבקרים בנאפולי מרגישים ברובם צורך לאכול בדה מיקלה ולהבין מה סוד הקסם של הפיצריה שכולם ממליצים עליה בהתלהבות בלתי נשלטת.

אז לא מדובר בטרנד או במקום אופנתי. נהפוך הוא. כמי שנוסדה בשנת 1870, האווירה בפיצרייה נתקעה אי-שם בשנות ה-60 התמימות והפשוטות - הן בעיצוב והן בדרך שבה מנוהל המקום - שניהם פשוטים!

בפיצריה הזו אין תפריט של ממש, אין שום תוספות לפיצה ויש רק שני סוגים של פיצה - מרגריטה ומרינרה. אחת עם גבינה ואחת ללא גבינה. פשוט תטעמו מהטעם האלוהי שלהן. ובבקשה - אל תנסו לבקש תוספות או רטבים - אין כאן כלום, כי לא צריך כלום. הפיצה של פיצריית דה מיקלה היא הדבר האמיתי והמצוין, שלא צריך ולא רוצה שום דבר בנוסף.

על אף הפשטות והצניעות העיצובית, האווירה כאן היא של הצלחה. אם תחפשו היטב על הקיר, תראו את סלבטורה, המנהל המיתולוגי של הפיצריה, בתמונה שבה הוא מתחבק עם לא פחות מדייגו ארמאנדו מאראדונה - גדול שחקני הכדורגל של נאפולי אי-פעם!

כאן, אגב, צולמה ג'וליה רוברטס בסרטה "לאכול, להתפלל, לאהוב", כשהיא אומרת שהיא מנהלת מערכת יחסים עם הפיצה שהיא אוכלת כאן. תמונותיה, מן הסתם, מעטרות את המקום.


מבט מהיר על פיצריית דה מיקלה:

https://youtu.be/qZP3b4gQKS0


והנה ג'וליה רוברטס בסצנה המפורסמת:

https://youtu.be/bObjXY24Ei4
פיצריית פורט אלבה
#על הפיצרייה הראשונה בעולם

הבעלים של פיצריית פורט אלבה (Antica Pizzeria Port'Alba) טוען שהיא הפיצרייה הכי עתיקה בעולם ואם לא מספיק התור של המאמינים לו, שמשתרך בחוץ, אז יש לו עוד הוכחות לכך.

הפיצה כאן מוצעת בשתי אופציות בלבד, שתיהן פשוטות באופן מדהים וטעימות להפליא. פיצה מרגריטה, שהיא הפיצה הדקיקה והמוכרת בעולם, עם רסק עגבניות, גבינת מוצרלה, בזיליקום ושמן זית ופיצה מרינרה, פיצה דקה גם היא, עם רסק עגבניות בלבד וללא גבינה. שתיהן נפוצות בעולם כולו, אבל כל כך טובות כאן!

יש לה אמנם תחרות מול פיצריות מפורסמות ומוצלחות אחרות בנאפולי, אבל לפורט אלבה, שנפתחה לראשונה בשנת 1738, יש עוד כמה יתרונות, מלבד ההיסטוריה והפיצה המעולה שלה. היא ניצבת מול הים של נאפולי, עם נוף מדהים ובריזה נהדרת שמשדרגת את חוויית הפיצה בהרבה.


#טיפים
הזמינו את הבירה של נאפולי - היא נהדרת!


מבט מקרוב על פיצריית פורט אלבה:

https://youtu.be/2hGcU51SZRo


פיצריית דאל פרזידנטה
#על הפיצריה שהתרגשה מנשיא ארצות הברית

רוצים פיצה נאפוליטנית עם בצק דקיק, עגבניות טריות, גבינת מוצרלה ועלי בזיליקום? - זה מה שרצה נשיא ארצות הברית ביל קלינטון כשביקר במולדת הפיצה, נאפולי. אז הוא בחר בפיצריית דאל פרזידנטה (Pizzeria Dal Presidente), שאז לא נקראה כך, והם הגישו לו את הפיצה שלהם.

קלינטון לא טעה. כאן מגישים את אחת הפיצות הטובות בעיר ואתם עומדים ליהנות מאד ולא ביוקר. את שמה קיבלה הפיצרייה לאחר אותו אירוע היסטורי וקולינרי של ביקור ביל קלינטון במקום.

בתיאבון!


מבט מקרוב על הפיצה של פיצריית דאל פרזידנטה:

https://youtu.be/EG6lV_CDlkw
מאפיית אתאנאסיו
#על מאפיה עם הסְפוֹלְיָאטֶלֶה הטוב בנאפולי

אתאנאסיו (Attanasio) היא מאפיה מעולה לעוגות. במיוחד הם ידועים כאן ב"סְפוֹלְיָאטֶלֶה" שלהם, שלדעת רבים הוא הטוב ביותר בעיר.

סְפוֹלְיָאטֶלֶה (Sfogliatella) הוא המאפה המזוהה ביותר עם נאפולי. צורתו היא של מעין קונכייה מעלי בצק דקים, שבתוכה מילוי של גבינת ריקוטה מתוקה.

מדובר במאפה הפופולארי ביותר, כבר שנים רבות, אצל הנאפוליטנים. החבר'ה במאפיית אתאנאסיו הם אמנם לא היחידים שמכינים אותו ומכינים הרבה מאפים אירין, אבל תושבי העיר אוהבים את הספוליאטלה של המקום במיוחד ונוהרים לכאן כדי לטרוף אותו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/E-Novfvz3_w


כך מכינים אותו:

https://youtu.be/lWEp5VmOzYE
הטיילת של נאפולי
#על הטיילת של העיר

מהמבצר בנאפולי תמצאו את עצמכם די מהר מטיילים לאורך טיילת ארוכה ורחבה הנושקת לים.

טיילת הים הזו, טיילת נאפולי (Naples Promenade), היא מקום נהדר לצעידה. כשתגיעו לגשר תראו מנעולים רבים שתלויים עליו. על כל אחד מהם כתובים בצבע ראשי התיבות של זוגות אוהבים שנשבעו כך לשמור על אהבתם האינסופית.

מהטיילת יש תצפית נהדרת על מבחר אתרים מסביבה, כמו האיים שבמערב המפרץ או הר הווזוב, המרינה עמוסת היאכטות והרחפות של מרג'לינה (Mergellina) וגני וילה קומוּנאלה (Villa Comunale), השוכנים ממש על הטיילת ובהם תראו גם את האקווריום העירוני (Acquario Pubblico).

בהמשך תראו כאמור גם את "מבצר הביצה", קסטל דל אובו, שעל המזח הבולט לים. במרחק קצר בולט גם נמל הדייגים של כפר הדייגים העתיק בורגו מארינרו (Borgo Marinero), שנאפולי בלעה עם השנים.

אם השעה היא עכשיו שעת בין ערביים, ודאי תראו מיד את השקיעה המרהיבה שבאופק של מפרץ נאפולי. השקיעות הללו מתחרות היטב באווירה האנושית של העיר הנפלאה ומלאת החיים הזו. תהנו!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/pNbB9aM3tME


ומהאוויר:

https://youtu.be/TbDZUzy4rF0
קַסְטֶל דֶל אוֹבוֹ
#על מבצר הביצה של נאפולי

קַסְטֶל דֶל אוֹבוֹ או קאסטל דל'אובו (Castel dell'Ovo), בעברית "מבצר הביצה" (Castel dell’Ovo), הוא מצודה שהוקמה במאה ה-12, בתקופת השלטון הנורמני. זהו מבצר עתיק ששומר על הכניסה אל הנמל העתיק של העיר נאפולי, הנמל הציורי פורטו די סנטה לוצ'יה, הנפרד מחלקי הנמל האחרים.

המבצר הזה, שנמצא ברובע הנמל של נאפולי, רובע סנטה לוצ'יה (Santa Lucia), מהווה חלק בלתי נפרד מהנוף של מפרץ נאפולי. הוא נבנה על ידי הנורמנים בשנת 1115, על חורבותיה של מצודה רומאית עתיקה.

ביחד עם קסטל נואובו (Castel Nuovo), שפירוש שמו הוא "המבצר החדש", הדל'אובו הוא אחד משני מבצרי ענק עתיקים, החולשים על מבואותיו של הנמל הפעיל, הציורי והגדול של נאפולי.

בשיטוט באזור המצודה תראו גשר ומזח המחברים אותה אל החוף. ממנה תראו 3 תותחים המציצים מבעד לאשנבי הירי העתיקים שלה. הנוף הנשקף ממנה ומהמזח מציע מבט מרהיב על מפרץ נאפולי ועל הר הווזוב, האחראי לאסון ההיסטורי של האזור אבל גם לקסם שלו ולהרבה מהעניין שבו.

כיום המבצר סגור למבקרים. אבל הוא חולש על כיכר החוף של רובע הנמל של נאפולי, סנטה לוצ'יה (Santa Lucia) ובמידה רבה הפך לאייקון נאפוליטני מוביל.


#מקור שמו של המבצר
מקור שמו של קַסְטֶל דֶל אוֹבוֹ, בעברית "מבצר הביצה", הוא באגדת ביצת הקסם שמקורה בימי הביניים. ביצה זו מסוגלת, לפי האגדה, להגן על נאפולי ועל תושביה, מפני אסון או סכנה. וירגיל, שהיה אמור להחביא אותה במקום סודי בטירה, שמר אותה לבסוף בצנצנת זכוכית שממוקמת בכלוב מתכת נסתר בטירה.


מבט מסביב למבצר:

https://youtu.be/G5gvSpZCWfY


ומקרוב אל תוכו:

https://youtu.be/FWeFCaiuYaQ
המרכז העתיק
וִיָה טוֹלֵדוֹ
רובע סְפָּאקָה נָאפּוֹלִי
ארמון קַאפּוֹדִימוֹנְטֶה
קַאפֵּלָה דִי סַן סֶווֵרוֹ