» «
מגדל הקפסולות בגינזה
מגדל הקפסולות בגינזה
#על מגדל שבנוי מקפסולות קטנות

מגדל הקפסולות נאקאגין (Nakagin Capsule Tower) שבשכונת גינזה, מזכיר יותר ערימה גבוהה של מכונות כביסה מאשר בניין מגורים. אבל המגדל הזה בנוי מ-140 קפסולות צפופות, יחידות מגורים זעירות, שעוצבו במקור כך שישרתו דיירים בודדים, עם דגש על אנשי עסקים יחידים.

המגדל נבנה בתחילת שנות ה-70 והושלם בשנת 1972. הוא תוכנן על ידי האדריכל היפאני קישו קורוקאווה, כמגדל מגורים ומשרדים. מיום השקתו הוא היווה דוגמה למבנה פורץ דרך, שהציע פתרון חליפי למגורים עירוניים בדירות גדולות ובזבזניות, אלטרנטיבה שנראתה מתאימה היטב למטרופולין הצפוף בעולם ששמו טוקיו.

המגדל, שנחשב לאחד המבנים החשובים והמפורסמים ביפאן, התבסס על קפסולות, או תאים, שיוצרו בייצור המוני. הם נועדו במקור לשמש כיחידות מגורים אישיות, או כמשרדים זעירים. בכל קפסולת מגורים, למשל, נכללו מקלחת ושירותים, לצד מיטה, טלוויזיה וטלפון. הכיוון היה לאפשר לינה זולה בעיר, לאנשים שמתגוררים רחוק ומעוניינים להישאר בטוקיו ללילה.

אבל חזון לחוד ומציאות ממש לחוד. על אף שהוא נחשב לאייקון של תנועת האוונגרד היפאנית "מטבוליזם", המגדל האקסצנטרי הזה נועד להיהרס. הסיבה היא שהקפסולות, שבמקור היו אמורים להחליף כל 25 שנה, לא הוחלפו כלל והגיעו למצב של הזנחה קשה, מה שהוביל את הבניין למצבו הקשה והפך אותו למיועד להריסה.

ואכן, לאחר שנרכש על ידי קרן השקעות מקומית, יועד המגדל להריסה ובמקומו הודיעו בעלי הקרקע שיבנו מגדל חדש ויוקרתי. יתכן שכשאתם בטוקיו זה כבר קרה ולא תראו את החלוץ שהקדים את מלונות הקפסולה והפתרונות המודרניים האחרים, חלוץ שהלך לעולם שכולו נדל"ן...


מבט מקרוב:

https://youtu.be/mkJN1598zqA


ועוד אחד:

https://youtu.be/FWRkId55bqM
תחנת הרכבת טוקיו
תחנת הרכבת טוקיו
#על תחנת הרכבת שממנה יוצאים לטיולים ביפאן

תחנת הרכבת טוקיו (Tokyo Station), היא מהתחנות המרכזיות של טוקיו. ממסוף הנוסעים שכאן תוכלו להגיע כמעט לכל מקום בטוקיו ובכל יפאן. זוהי תחנה גדולה מאד, שהקווים שמובילים אל ממנה אל המקומות המרכזיים בעיר, מרוכזים בסמוך זה לזה.

אבל תחנת טוקיו מפורסמת לא פחות בזכות מבנה הלבנים האדומות שלה. התחנה, שנבנתה ב-1914, נעטפה אז בלבנים אדומות, בסגנון אירופי ואז זכתה למראה הקלאסי שלה, במיוחד בצידה החיצוני והמרשים.

התחנה עצמה מכילה קניון ענקי ומלא כל טוב. שווה להסתובב גם במתחם הדוכנים שבכניסה לתחנה, המציע דברי מאפה ומתיקה יפאניים. תראו שם לא מעט מאכלים מיוחדים ליפאן, חלקם ממש מוזרים ומפתיעים.

אגב, התחנה הזו אינה משתווה בגודלה לתחנת שינג'וקו, המשמשת מעל 3.5 מיליון נוסעים ביום ומופיעה בספר השיאים של גינס, כתחנה העמוסה בעולם.


#טיפים
התחנה הענקית תופסת כמה קילומטרים רבועים, אם כי למרות גודלה, לא קשה להתמצא בה. לעתים יש ללכת לא מעט בכדי להגיע לתחנה הדרושה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/O-voOoJYLhk
מגדל דה בירס
מגדל דה בירס (היום בניין 88)
#על מגדל חברת כריית היהלומים דה בירס

מגדל דה בירס (De Beers Ginza Tower) שבשכונת גינזה הוא מגדל מודרניסטי שנבנה בין השנים 2005-8 ותוכנן על ידי האדריכל ג'ון מיצואי (Jun Mitsui).

במוקד בניית הבניין נמצאת חנות הדגל של תאגיד היהלומים בטוקיו. כאן משווקת דה בירס את הסדרות של יהלומיה שבאים ממכרות, שרובם בדרום אפריקה ובבוטסואנה.

דה בירס (De Beers) הוא תאגיד עולמי לכרייה וסחר ביהלומים, השולט במרבית שוק היהלומים העולמי. התאגיד, שבסיסו ביוהנסבורג ובלונדון, עוסק בכל שרשרת הפעילות בתחום היהלומים - מכרייה, דרך מכירת היהלומים הגולמיים, ייצור של יהלומים מלוטשים ושיווקם.

חברת דה בירס ידועה, בין השאר, בכך שהיא זו שהצליחה לקבע את הקשר שבין יהלומים לרומנטיקה, במסע הפרסום המוצלח שיזמה, החל מסוף שנות ה-30 של המאה הקודמת. קמפיין זה החדיר את המסר של "יהלומים הם לנצח" וקיבע בציבור את המסורת של הענקת יהלום במתנה לאירוסין.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/xvI4ug_4lFI


והפרסומת הידועה ביותר של חברת דה בירס:

https://youtu.be/8pU6WQXkiOU
בניין סוני
בניין סוני בגינזה
#על המקום בו תכירו את כל החידושים וההמצאות מבית סוני

בניין סוני (Sony Building) נמצא בשכונת גינזה שבטוקיו והוא מקום התצוגה המרתקת של ענקית האלקטרוניקה היפאנית, שבו היא מציגה את מגוון מוצריה. כאן תוכלו להתנסות בחינם ולגעת בכל המוצרים החדישים של החברה היפאנית, שבמשך שנים רבות הנהיגה את תעשיית האלקטרוניקה הבידורית העולמית.

בניין סוני, שנפתח בחודש אפריל 1966, הוא מבנה גבוה בן 6 קומות, שעוצב על ידי האדריכל היפאני יושינובו אשיארה בסגנון פוסט-מודרניסטי.

אם תעלו בו אל הקומה השישית, תוכלו להתחיל את הביקור במיצג מולטימדיה קצר ומשם לרדת, קומה אחר קומה, ולהתנסות במוצרים החדישים ביותר של החברה. חובבי הגאדג'טים יחגגו כאן ויוכלו אף לרכוש כאן ממגוון המוצרים של סוני, כמו סמארטפונים, מצלמות, מערכות קול, אוזניות, ואפילו טלוויזיות ומקרני וידאו.

כאן תראו, בנוסף למוצרים המוכרים שכבר יצאו לשוק, גם מוצרי קונספט שהם בחזקת אפשרויות לעתיד, לצד לא מעט מוצרים חדשים, שאולי עוד לא היכרתם.

רוצים חוויות ושעשוע? - בבניין סוני יש גם לא מעט משחקי מחשב ושעשועים חדשניים של מציאות מדומה, שמציעה החברה להנאת המבקרים.

אל הבניין ניתן להיכנס היישר מיציאה B9 שבתחנת הרכבת בגינזה.


#טיפים
הכניסה חינם.

ב-31 בדצמבר וב-1 בינואר סגור!


תערוכת המוצרים בבניין סוני בגינזה:

https://youtu.be/BEQ-4yxMoFo


ומבט מקרוב:

https://youtu.be/eXtEhyZBsW0

סיור אדריכלות בגינזה

בניין מיקימוטו
בניין מיקימוטו
#על מגדל עם חלונות בועה מיוחדים

הבניין שלפניכם, בניין מיקימוטו (Mikimoto), הוא מגדל שתוכנן בידי האדריכל היפאני טויו איטו (Toyo Ito). הוא נבנה ב-2005 וכולו אסתטיקה ויופי, מנומרים בחלונות.

המגדל בן 9 הקומות, הוא צר ועומד על מגרש קטן, שגובהו 56 מטר. יש בו תצוגת תכשיטי פנינה גדולה. זאת מכיוון שמדובר בחנות הדגל של חברת התכשיטים מיקימוטו, שהבניין שייך לה וקרוי על שמה. גם משרדיה נמצאים כאן, אך בקומות העליונות.

שיטת הבנייה כאן מעניינת מאד. לבניין 4 קירות פלדה דקים. בפנים הוא חלול ואין לו עמודי תמיכה, תודות לשיטת בנייה ייחודית שמצליחה לייצב בתחכום רב קירות דקים ומצליחה גם לאפשר סידור של החלונות, באופן לא רציף ובכל צורה ודרך שהעיצוב מזמין.

הפתחים האקראיים של הבניין מזכירים טיפות, או בועות אוויר. האדריכל הצליח לתכנן ולייצב כאן מבנה בעל קלילות ועוצמה שמתחברות יחדיו ליצירה יפה ויציבה. לא דבר של מה בכך בטוקיו, שידעה רעידות אדמה קשות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/VAgyS1pRVoo
בניין שיזוקה עיתונות ומדיה
בניין שיזוקה
#על בניין שיזוקה

בניין שיזוקה עיתונות ומדיה (Shizuoka Building), שבקצה של גינזה, הוא בניין משרדים אייקוני בגובה של 57 מטרים בלבד, שתוכנן על ידי טנזו טנגה (Tenzo Tange) והוקם בשנת 1967.

בבניין יושבים משרדי הכתבים מכלי התקשורת השונים, הנשלטים על ידי תאגיד שיזואוקה. במרכז הבניין, שיושב על מגרש פינתי, משולש ולא גדול, יש מדרגות ספירליות יפות להפליא.

דמותו הכהה של המגדל, מכוסה האלומיניום השחור, הופכת אותו לאחד המוכרים בגינזה. מטיילים רבים באים לבקר בו מתחנת הרכבת הסמוכה, שאליה נכנסות הרכבות המגיעות לטוקיו מצד מערב.

הבניין תוכנן בידי קנזו טנגה, אדריכל שנמנה על קבוצת אדריכלים יפאניים שיצרו בסגנון של עיצוב מודרני בינלאומי. נוהגים לשייך אותו לתנועה אדריכלית שכונתה "מטבוליזם" (חילוף חומרים). תנועה זו יצרה משנת 1960 סגנון ששילב צורות בנייה קבועות, ביחד עם מרווחים ותפקודים גמישים.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/zQrz4IJ-BSc
גינזה סווטש
גינזה סווטש
#על בניין חברת סווטש בגינזה

גינזה סווטש (Swatch Ginza) החליף בגינזה מבנה קודם, שעמד כאן ושגובהו היה מחצית מהגובה של גינזה סווטש, המבנה הנוכחי והחדש. הבניין נועד לתת אכסניה ליצרנית השעונים, שהסעירה את עולם העיצוב בעשורים האחרונים, עם השעונים הצבעוניים החסכוניים והצעירים, ששברו את הקשר הבלעדי שבין עיצוב ליוקרה ואפשרו לקונים לקנות מספר שעונים זולים, שהפכו לסוג של אקססורי, להשלמת בגדים ואופנה ותרמו להופעה הכללית שלהם, מבלי להכניסם לחובות.

בכדי לתת רקע נייטרלי לשעונים הצבעוניים של סווטש, נצבע הבניין בעיצובו הפנימי כולו לבן. לעומת הצבע האחיד הזה, תוכננה חומת האש בצידו השמאלי כקיר ירוק, עשוי צמחים מטפסים וגפנים המשתרגות על כולו.

בפני האדריכל שיגרו באן (Shigeru Ban), שזכה בתחרות לעיצוב ה"גינזה סווטש", הועמדה משימה נוספת. הוא נדרש למצוא דרך שתציג לראווה את שבעת המותגים של החברה ולתת לכל אחד את הפוקוס המלא. הפתרון שלו היה מרתק - באן יצר כאן קומת כניסה פתוחה, שממנה עולות לקומות 7 מעליות זכוכית. מעליות אלה משמשות, למעשה, מעין חלונות ראווה קטנים. כל אחת מאפשרת למבקרים חשיפה למותג אחר של היצרנית הבינלאומית של השעונים. כך, בעת העלייה לקומה המבוקשת, אנשים נחשפים למותגים שהחברה מעוניינת לקדם.

המעליות הסגלגלות הללו הן מעליות מהירות מאד. במהירות של 15 מטר לשנייה עולות המעליות ההידראוליות, ללא פיר מעלית, ו"מטיסות" את המבקרים היישר לקומה של המותג המסוים שאליו פניהם.

משרדי סווטש בטוקיו, או Swatch יפאן, שוכנים בקומתו העליונה של הבניין. נמצא בו גם מרכז שירות לקוחות, התופס עוד 3 קומות. בקומה נוספת מקיימת החברה השקות וחשיפת מוצרים חדשים, לצד מסיבות עיתונאים ואירועי תרבות בחסותה.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/JArvloWy3mM
קבוקי זה
קַבּוּקִיזָה, התיאטרון
#על התאטרון היפאני של הקבוקי

אם לא שמעתם על תיאטרון מקומי שהוא ידידותי לתיירים, אז לא שמעתם על קַבּוּקִי-זָה. כן, בתיאטרון היפהפה קַבּוּקִיזָה (Kabukiza Theatre) תוכלו ליהנות מתיאטרון יפאני מסורתי וססגוני, במסורת העתיקה של תיאטרון הקבוקי המקומי ותוך התחשבות בקשיי היפאנית המוגבלת שלכם.

בתיאטרון, שנמצא בגינזה, תוכלו לקנות כרטיס מוזל ולצפות במערכה אחת בלבד מתוך המחזות הארוכים. גם לאותה מערכה תוכלו לשכור אזניות עם תרגום קולי לאנגלית.

הצפייה בהצגות קאבוקי, למרות שהיא עלולה להתפס כמשעממת למי שלא דוברים יפאנית, היא מרתקת. ההצגה הצבעונית, עתירת המוסיקה ומנוגנת ומושרת בחי, בתוך אולם יפה ומרשים, מספקת חוויה של ממש.

הצגות הקבוקי הן חובה וחווייה, במיוחד למתעניינים באנתרופולוגיה ובתרבות ובפולקלור המקומי, שלא יועדו לתיירים ונחשבים אותנטיים.

כל מערכה בתיאטרון ה"קבוקי" נמשכת בין חצי שעה לשעה וחצי.


#תולדות בניין התיאטרון
במהלך שנותיו עבר בניין תאטרון קאבוקי-זה גילגולים שונים. תחילתם בשנת 1889, אז הוקם המבנה והמשכם בהעברת הבעלות לאחרים, בניית הבניין מחדש, הפצצתו והפגיעות הקשות שספג במהלך מלחמת העולם השנייה והשיפוץ בתקופה שלאחר המלחמה. ב-2013 הוא נפתח מחדש, לאחר שנבנה מעליו גורד שחקים ענקי.

כיום תיאטרון הקבוקי-זה נמצא בבניין יפה, מרשים ומסורתי. גם אם אין הרבה זמן, אפילו לצפות בו ולהציץ לתוכו יהיה לכם מעניין.


#טיפים
בקבוקיזה תוכלו לרכוש כרטיס ב-15 דולר בלבד למערכה אחת מתוך כמה מערכות. מערכה כזו נמשכת בין חצי שעה לשעה וחצי, מה שיספיק לחווייה בשפה לא מוכרת.

כדי לקנות כרטיסי מערכה אחת, יש להגיע לקופה ביום ההצגה.

הביאו משקפת, כי כרטיסי המערכה הראשונה הם לקצה העליון של האולם.

הגיע למערכה חצי שעה לפני שעת המערכה. את ההמתנה נצלו לסיבוב בלובי וצילומים בכניסה עם תמונות השחקנים המאופרים.

קניית כרטיסים מראש היא יקרה מאד ולכל המערכות.

אוזניות עם תרגום קולי של ההצגה יעלה לכם עוד 5 דולר.

אין לצלם בזמן ההצגה.


מבט מקרוב על התיאטרון:

https://youtu.be/09sc1BqY6r4


והקבוקי היפאני על הבמה:

https://youtu.be/jVDUcFOnVKk


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.