» «
אואנו
אוּאֵנוֹ
#על שכונת אואנו בטוקיו

אוּאֵנוֹ (Ueno) היא שכונה שהיא חלק מרובע טאייטו, שנמצא במרכז ההיסטורי של העיר טוקיו שביפן. אואנו ידועה בפארק אואנו המפורסם שבה, במקדשים הנמצאים בה ובמוזיאונים הלאומיים שלה.

באואנו נמצאים הפארק האזורי, פארק אואנו, שבו נמצאים המוזיאון הלאומי של טוקיו (Tokyo Kokuritsu Hakubutsukan) שאוספיו כוללים כעשרה אחוז מאוצרותיה הלאומיים של יפן. לא הרחק ממנו נמצא המוזיאון הלאומי לאמנות מערבית (KokuritsuSeiyo Bijutsuka). עוד בפארק נמצאים גם המוזיאון לאמנות טוקיו מטרופוליטן, מוזיאון שיטמאצ'י (Shitamachi), מקדש טושו-גו (Tosho-gu) משנת 1651 וגן החיות אואנו, שגולת הכותרת שלו הן הפנדות והוא נחשב לוותיק ביותר מסוגו בכל יפאן.

עוד באואנו שוק אמיוקו (Ameyoko), שהוא גן עדן לבגדי מעצבים מזויפים ולחטיפים יפאניים. מוקד עניין נוסף הוא פסלו של הסמוראי המפורסם סאיגו טקמורי שבכניסה הדרומית של תחנת אואנו.


מבט מקרוב בשכונה ובשוק מלא החיים שלה:

https://youtu.be/fSAbSGkSd_I
המוזיאון הלאומי לאמנות מערבית
המוזיאון הלאומי לאמנות מערבית
#על המוזיאון שמלמד את היפאנים להעריך את אמנות המערב


המוזיאון הלאומי לאמנות מערבית (National Museum of Western Art), השוכן בתוך פארק אואנו, מתמקד בעבודת אמנות מערבית. כאן תוכלו למצוא מיצירותיהם של ענקי האמנות המערבית, כמו ברויגל, רובנס, דלקרואה, ואן גוך, סזאן וחואן מירו, לצד אימפרסיוניסטים כמו רנואר, מונה ומאנה, ומודרניסטים כפיקאסו, ג'קסון פולוק וסוטין.

המוזיאון, הידוע גם בראשי התיבות של שמו באנגלית, NMWA (המוזיאון הלאומי לאמנות מערבית), מציג יצירות אמנות שנוצרו באירופה ואמריקה בתקופות שונות, החל מתחילת הרנסנס, במאה ה-14, ועד לראשית המאה ה-20.

המוזיאון היפה התפתח מאוסף האמנות של יפאני עשיר, איש עסקים ובנו של מנהיג יפאני, בשם מצוקטה קוג'ירו (Matsukata Kojiro). אותו קוג'ירו התעשר במחצית הראשונה של המאה ה-20 וצבר נכסי אמנות מכובדים. הוא בעיקר התרכז באמנות מערבית, שבה רכש יצירות נפלאות, עוד טרם שמחיריהם האמירו כל כך. עם הזמן הצליח האיש לממש את חלומו ולהפוך את האוסף הפרטי שלו למוזיאון לאומי המתמחה באמנות המערב.

אגב, האמנות המערבית, במיוחד במאה ה-19, הושפעה ביותר מהאמנות היפאנית המסורתית ויש בכך סוג של סגירת מעגל כלפי אמנות המערב, שקוג'ירו חלם שתושבי יפאן ילמדו להעריך במוזיאון שלו. הדבר מסביר גם את העובדה שמאז פתיחתו, המוזיאון עוסק, בנוסף לתערוכות, שיקום ושימור של עבודות אמנות, גם במחקר, בחינוך ובפרסום של ידע שנוגע לאמנות המערב. זהו המוסד הלאומי היפאני המרכזי שממלא תפקיד זה.


#אדריכלות המוזיאון
יצירת אמנות של אדריכלות מערבית מהווה גם מבנה המוזיאון. הבניין תוכנן על ידי האדריכל צ'ארלס אדוארד ג'נרט-גריס (Charles-Edouard Jeanneret-Gris). בניין המוזיאון הלאומי לאמנות מערבית הוא, ככל הידוע, עבודתו היחידה של האדריכל במזרח הרחוק.

בכניסה אל הבניין המרובע נכנסים המבקרים ישירות אל תוך אולם בעל תקרה גבוהה, המואר באור טבעי שחודר לאולם דרך צוהר עילי בצורת פירמידה.

הגלריות עצמן נמצאות בקומה הראשונה, הניצבת על גבי עמודים תומכים. רמפה גדולה מובילה היישר מלובי הכניסה הראשית, אל קומות הגלריה השונות.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/3yAvSQNleFQ
מקדש טושוגו
מקדש טוֹשוֹגוּ
#על המקדש העתיק עם תחריטי הדרקון

מקדש טוֹשוֹגוּ (Toshogu Shrine) הוא אחד המבנים העתיקים ביותר בטוקיו. זהו מקדש שהוקם ב-1627, לכבוד השוגון טוקוגאווה איאיאסו ושופץ בשנת 1651.

עיקר פרסומו של היכל טושוגו, המוקדש לשוגונאט הראשון, בא לו מהשער המרכזי שלו, שנקרא "קאראמון" (Karamon). תמצאו בו, בין השאר, מנורת ענק מסורתית, אחת המנורות הגדולות ביפאן ואת תחריטי הדרקון הנהדרים.

במהלך שנות קיומו שרד מקדש טושוגו מגוון של אסונות, כמו רעידות אדמה, שריפות ומלחמות.


מבט מקרוב על מקדש טושוגו:

https://youtu.be/n6HOH_IggDQ?t=2m31s


תפילה במקדש:

https://youtu.be/JaSMMfpRX4I
המוזיאון הלאומי של טוקיו
המוזיאון הלאומי של טוקיו
#על המוזיאון הלאומי הגדול של טוקיו

המוזיאון הלאומי של טוקיו (Tokyo National Museum), שבתוך פארק אואנו, הוא מוזיאון גדול שבו אוסף מגוון ומרשים של אמנות יפאנית. המוזיאון, שנוסד בשנת 1872, נחשב לוותיק ולגדול שבמוזיאונים הלאומיים ביפאן. אוספיו כוללים מעל 10% מאוצרותיה הלאומיים של יפאן.

בשנת 1882 עבר המוזיאון למשכנו הנוכחי. הוא מציע למבקרים לחזות באוסף מעולה וגדול ביותר של אמנות וארכאולוגיה.

במוזיאון, מהמוזיאונים לאמנות הגדולים בעולם, מעל 110 אלף פריטים, ביניהם 87 אוצרות לאומיים. בכל זמן נתון מציג המוזיאון מעל 4,000 פריטים שונים מהאוסף הענק שלו, לצד תערוכות מתחלפות שמוצגות בו כל העת.

בין אוספי המוזיאון הלאומי היפאני העתיק ביותר במדינה, בולט האוסף המוקדש לאמנות יפאנית עתיקה. אוסף האמנות הזה נחשב לריכוז האמנות היפאנית הגדול בעולם. בין הפריטים שנכללים בו, ניתן למצוא בגדי סמוראים, כלי נשק עתיקים ששימשו אותם ואחרים, קימונו מימי קדם, עבודות קרמיקה, מגילות עתיקות, תמונות ועוד.

במוזיאון בולטים גם אוסף האמנות הגרקו-בודהיסטית וזה שמוקדש לאמנות אסייתית מדרך המשי.

במוזיאון הלאומי של יפאן תוכלו לראות, בין השאר, את הפוחלץ של הכלב האצ'יקו!


מבט מקרוב:

https://youtu.be/nQVUtNp951U


מוצגים מהמוזיאון:

https://youtu.be/sXbH-Ab0ZYk

סיור אואנו

פארק אואנו
פארק אוּאֵנוֹ
#על הפארק עם פריחת הדובדבן האביבית

פארק אוּאֵנוֹ (Uenoonshi Park), שברובע אואנו שבטוקיו, הוא פארק ציבורי רחב ידיים, שנמצא בסמוך לתחנת אואנו. יש כאן מקדשים, אגמים קטנים, אלפי עצים וגנים ירוקים ונפלאים. כל אלה לצד הטבע הירוק ומסלולי ההליכה הרגועים ומוקדי המשיכה המגוונים שבו.

בכניסה הדרומית של הפארק, הפתוח לקהל הרחב, תוכלו לראות את פסלו של הסמוראי המפורסם סאיגו טקמורי.

בתוך פארק אואנו תוכלו למצוא את גן החיות של טוקיו, מקדשים עתיקים, אולם קונצרטים וכמה מהמוזיאונים הטובים ביפאן. ביניהם נכללים המוזיאון הלאומי של טוקיו, על האוצרות הלאומיים הרבים שמוצגים בו ושנחשבים לחשובים של יפאן, מוזיאון המדע הלאומי, המוזיאון הלאומי לאמנות מערבית, המוזיאון לאמנות טוקיו מטרופוליטן ומוזיאון שיטמאצ'י.

פארק אואנו נבנה על שטח שבו שכן בעבר מקדש עתיק. בסמוך נמצא גם מקדש טושוגו (Toshogu) משנת 1651.

הוא נחשב לאחד המקומות הטובים ביפאן לחזות בפריחת הדובדבן שבאביב.

אם יש לכם זמן רק לפארק אחד בטוקיו, בואו לבקר בפארק הזה. הוא שווה כל רגע!


#טיפים
פארק אואנו, שפתוח בשעות היום והלילה, נוהרים תושבים ותיירים רבים. שיא היופי של הביקור כאן הוא בזמן הסאקורה, עונת פריחת הדובדבן שחלה בין מרץ עד תחילת מאי (התאריך משתנה בכל שנה).


מבט מקרוב:

https://youtu.be/LamO_5eeJEI


וביקור בעונת הסאקורה, פריחת הדובדבן:

https://youtu.be/VSbIHKs0gEQ
מוזיאון המדע הלאומי בטוקיו
מוזיאון המדע הלאומי בטוקיו
#על מוזיאון הטבע והמדע הלאומי של יפאן

במוזיאון הטבע והמדע הלאומי של טוקיו (National Science Museum) אתם עשויים להיתקל בעת סיור בפארק אואנו. תוכלו לזהות אותו לפי קטר הרכבת העתיק שלידו ודגם הלוויתן העצום שלידו, שאגב הוא בגודל טבעי.

תוכלו לחזות כאן בשלל מוצגים מהטבע וגם ללמוד כיצד לומד מהם האדם באופן מדעי וטכנולוגי. יש כאן אינספור שלדים ופוחלצים של בעלי חיים ממינים שונים, לצד חידושים טכנולוגיים המבוססים על תגליות מדעיות ופיתוחים הנדסיים מורכבים, שחלקם נעשו בהשראת הטבע ועולם בעלי החיים.

הילדים יוכלו להתעניין ולגלות לוויינים, מכשירים חדשניים וחלליות מתקדמות במתחם החידושים.

יש כאן התנסות חווייתית באירועי מזג אוויר ותופעות טבע שונות, כמו מדמה סופות ההוריקן, מפה אינטראקטיבית של רעידות אדמה, יצירת סערות צונאמי ועוד.

המוזיאון מקדיש המון תשומת לב לחידושי המדע, לתופעות מדעיות שונות, לאבולוציה של החיים והטבע בעולם ולשמירה על כדור הארץ. זהו מקום שבו הילדים גם נהנים משפע אפשרויות ההתנסות במכשירים, הסימולטורים והתצוגות השונות וגם לומדים על החשיבות של השמירה על כדור הארץ ואיכות החיים בו.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/ozRclcr-fg4
גן החיות של טוקיו
גן החיות של טוקיו
#על גן החיות שבו תוכלו לראות דובי פנדה

גן החיות של טוקיו (Tokyo Zoo) הוא גן חיות יפה שהאטרקציה המרכזית שבו הן פנדות מתוקות. למעשה, מרבית המבקרים כאן באים לגן החיות הזה רק כדי לראות אותם. המרחק אל דובי הפנדה הוא מזערי וההנאה רבה.

גן החיות אואנו, שנמצא בפארק אואנו שבטאיטו, נפתח בשנת 1882. הוא היה גן החיות הראשון מסוגו ביפאן ובאופן מעשי הוא נחשב לגן החיות העתיק ביותר במדינה.

בגן החיות של אואנו תמצאו את מספר המינים הגדול ביותר מכל גן חיות אחר ביפאן. יש כאן אלפי בעלי חיים, שנמנים על יותר מ-400 מינים שונים. ביניהם תמצאו בעלי חיים מרתקים, כמו מקוקים יפאנים, פינגווינים מלכותיים, גואנקו, יענים, ארנבות, עגורים אדומי כתר ועיטמים לבני-זנב.

גם אם גולת הכותרת בביקור כאן הן הפנדות, מצאו את טיגריס הסומטרה וגורילת השפלה המערבית, שנחשבים כאן לפופולאריים כמעט כמו הפנדות המקסימות.


#טיפים
הכניסה לגן החיות אואנו זולה מאד והכניסה לילדים עד גיל 12 חינם.


מבט מקרוב:

https://youtu.be/kMVsGEqlVns


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.